SPART AKI ADES LEVENSVREUGDE BEHAALT 23 MEDAILLES Moet er gi zaat Aalsterse SERAV CHITA van Leolux Nieuwe Gazet van Aalst 8 juni 1984 40 JOOR [Jan Caudron 3 Voor het tweede opeenvolgende jaar ontving Sint-Pieters-Woluwe de Zwakkeren, mini voetbal, mentaal gehandicapte atleten voor de vierde Special Olympics Bel- Elke discipline werd onderver- £lum- deeld in verschillende catego- Dit jaar verliepen de Spelen van 31 mei tot 2 juni en namen er 1.800 rieën naargelang de gescoorde atleten deel. tijden van de spelen. Belgische atleten, waaronder 23 van Levensvreugde uit Aalst, vonden De organisatie zat perfekt in elkaar terug op het grasperk van het sportcomplex, dit om die grote, elkaar, sportieve en menselijke manifestatie mee te beleven Donderdagnamiddag vertrokken we vol optimisme met 23 atleten uit Levensvreugde naar St.-Pie- ters-Woluwe samen met een aan tal begeleiders en een hele hoop supporters. Voor al deze atleten was het de eerste maal dat ze deelnamen aan deze spelen. Om 14u.30 moest iedereen er zijn voor de openingsceremonie die gepaard ging met een grootse défilé van alle deelnemers om ringd door muziekkorpsen, ma- joretten,... De eerste dag was er een ware massatoeloop. De spe ciale gasten die voor die dag ver wacht werden zullen daar wel een stukje toe bijgedragen. Men verwachtte namelijk Mevr. Ken- nedy-Schriver, presidente van het Bijzonder Internationaal Olympisch Comité, en men ver wachtte eveneens Koning Boude- wijn en Koningin Fabiola. Na de verwelkoming door J. Van den Haute senator Burgemeester werd overgegaan tot de opening van de Spelen onder het thema «Een wereld van winners». Hierna werd overgegaan tot de symbolische ontsteking van de Olympische vlam die niet doven kan. De brandende toorts werd aan gebracht door de 24 atleten die vorig jaar België vertegenwoor digden in de internationale Spe cial Olympics te Baton Rouge (Louisiana, USA) en werd t.h.v. de eretribune overhandigd aan de 24 atleten die over 3 weken België zullen vertegenwoordigen in Versailles. Gedurende deze plechtigheid leg den de atleten samen de eed af «Ik heb getraind, ik ben klaar, ik zal winnen». Deze eed ging gepaard met het hymne dat in het teken van de Spelen stond en dat nog meerdere malen zou terugkeren. Hierna stegen zowat 30.000 kleurrijke ballons op om het begin van de festiviteiten aan te duiden. Rond 16u.30 konden dan de ver schillende sportcompetities van start gaan. Verschillende sportdisciplines kwamen aan bod Atletiek 60 m., 100 m., 400 m., 1500 m.... verspringen en hoog-, kogelstoten. Zwemmen, judo, tafeltennis, badminton, turnen, aangepaste fysische aktiviteiten voor de Tussen de wedstrijden in en 's avonds was er animatie voorzien voor de atleten (o.a. expressie, mini-kermis, tentoonstelling Art Brug...), zodoende dat verveling niet aan de dagorde kwam. De atleten van Levensvreugde waren in topvorm. Vraag dat maar eens aan Nicole V. die in de hoogste categorie de gouden medaille behaalde voor 100 en 400 m. lopen, Hans B. die na 2 sprongen van 0,5 m. plots een zodanige sprong maakte dat hij de bronzen medaille won in het verspringen, Jean-Pierre die op het nippertje af de gouden medaille won voor hoogsprin gen,... Levensvreugde sleepte 23 medailles in de wacht De wed strijden verliepen in een ontspan nen sfeer en de vreugde en het enthousiasme dat de atleten uit straalden was onevenaarbaar. De 400 m. lopen was soms een ware afvallingskoers. Bij elke aankomst hiervan snelde het Rode Kruis ter hulp voor de gevallen slachtoffers terug op te monteren. Sommige atleten waren onvoldoende getraind en hadden dan ook de grootste moeite om de eindstreep te beha len. Doch het applaus van de tri bune deed wonderen. Sommige atleten die volledig uitgeput waren kwamen door het applaus en het enthousiasme van het publiek tot een ware sprint naar de eindstreep. De wilskracht die sommige atleten aan de dag brachten was buitengewoon. Tijdens de wedstrijd waren er meerdere emotionele momenten, die menige toeschouwers ont roerden. Zaterdag rond 16 u. begon de af sluitingsceremonie. Bernard Jur- dant, voorzitter van deze Spelen, legde nog eens in een paar woor den de bedoeling van de Spelen uit. «De echte Olympische sfeer van hoger, sterker, sneller was er niet. Zelfs al wou iedereen, in het diepst van zijn hart winnen, het aanhoren van het denderend applaus, het in ontvangst nemen e* 'i lein, dat er geer op de stranden in Frankerèk, iet begost te beginnen... Op denne meired van de zesde juni zaogde aal meh ne kierde mensjen op stroot beginnen rooi te doeng. Den ienen gink op den anderen zen deir kloppen en foefelden hem agaa binnen. Of ze staoken op 'n hosteken 't stroot oever as z'op den anderen boygank imand zaoge kommen diezegoe kosten. lest ne kier verzichtig rondgezing - want ge'n kost noeit ni weiten - en tèn rap-rap iet geveizeld... En ge zaogd azoei dan andere zen gip veranderen. Joot, 't er was iet gebeird En 't was allensj nog ni half-meired as 't allemaan wist. Ge kost het azoei zing on de gezichten, 't Miestendiel liep te grimmelen, ienengte trokken 'n snoezje pesies ofda ze ne schip.teigen heer meziek gekreigen hooin. Den dienen hernme ze wel gekreigen mor tèn 'n mondj of droy loter... Ba-joot maan t was van da Ze woren ontschéptZ'hooin 't afgeroepen op den ingelse post, ge wetj wel hein, den dienen woor dagge nie 'n mocht nor looisteren of ze staoken a de doeis in. En mokten ten nog da g'er ooitgerokten zee 'k Gelocif dat dienen dag allemaan meh zen oeir teigen de radio geleigen heit. ver da toch zelf nog ne kier - en nog ne kier-hoeiren af te roepen. Mor 't dierden ni lank of de mensjen begosten 't in 't snotjen t' hemmen da ze van navoon nog 'n betje mier mosten opletten. Want "d'ander,, liepe vanoyges zu zjiedas as 'n hoeirebiest en 't was 't beste van van krommen hoos te geboren en te loten dagge va ghiel da spel zjust nimmendalen 'n wist. En al pertank da 't op denne moment oeik gi goe weir 'n was - pekanst a zu slecht as naa in de mondj moy - was 't toch pesies ofdat de zonne begost te schoynen. Onderdeums wirten de landkoorten va Frankerèk boeveg'holdj, zjust ver injs te zing woor da Ze al zaoten. Ni ver iet op oon te tiekenen zee, da was te danzjereis, want as z'a domei tikten 'n was 't oeik annen besten dag ni. Tèn w iste ze vanoyges dagge nor den ingelse post gelooisterd hodj... En ginne mensj die peisden op aal die jonges die geer, va weirskanten, here kees on 't lote woren. En die toch oeik imans kindj woren... Mor ja, hoe zen de mensjen? Ja, fieteg joor es dad al lein. En zojje wille geloeiven da'k meh allesj ni goe nimmer 'n kaan rappeleiren hoe dammen die droy mondj nog deirgespétteld hemmen, veir dad in september de klokken begosten te looinZe woren hier! Dorom hemme ze van de weik oeveraal op den teivei fillemen en dokumaanteers gegeiven oever die daogen en die monjen. En in sommegste gazetten stoot er oeik van alles oever hoe da't op denne moment was. Oever hoeiveil grammekes broeid, margerinne, zjeloy en vlies damme recht hoyn meh ons bongskes. Oever de kostims va patatterkrooid en kèrtonge schoenen. Oever 't rantsjoengebroeid womei dagge de rooiten kost inzetten die der deir de bombardementen ooitgevloege woren... Of zol da zèn ver ons doeng te zing dammen 't naa toch veil beiter hemmen as tèn Ja, ver de moment meige men op stroot loeipen zulank as me willen, meige men nor de radio looisteren die me willen, liggen de winkels vol meh marsjandies en wie da sengen heit kaan hem van alles permeteiren. Ge moetj ni benaad zen da z'a alle vovf-voet teigenhaven ver anne paspoor of annen ausweis noor te zing. En zen der veil weirkloeizen - dad es woor - de die 'n moeten toch ni benaad zen da z'heer ba here schabbernak zelle scheiren ver nor Dosjland, onder de bommenen/, gon in eh fabriek te weirken... En... de die die geer iveranst onder eh kreusken liggen, op ien van die groei te keirkhoeven in Frankerèk. de die 'n kennen der allesj nimmer oever meiklappen... PETJEN van de medaille als blijk van erkenning van zichzelf, galmt na in hun tere geluk. Omdat ze een zeker prestatieni veau bereikt hebben, hoe onbe duidend ook, weten ze nu dat ze in andere domeinen van hun sociaal leven, hun bekwaamhe den kunnen verscherpen, beter in kontakt kunnen treden met anderen, ongekende bedrevenhe den kunnen ontwikkelen die op de loer lagen om gestimuleerd te worden». Hierna bedankte hij nogmaals de inzet van de honderden vrijwilli gers gedurende deze 3-daagse. De officiële afsluiting gebeurde in een korte maar krachtige toe spraak van Mevr. Kennedy- Schriver. Een uitspraak van harentwege die door luid applaus beaamd werd was«Jullie zijn de beste atleten ter wereld, want jullie zijn de kampioenen van de liefde De Spartakiades eindigden in een groots feest met muziek, dans, barbecue, vuurwerk... 's Avonds trokken de atleten van Levensvreugde doodmoe maar zeer tevreden naar huis. Oplossing vorige week De bienen van onder zèn loif loeipen. De ai Ier en van Levensvreugde.op hei ereschavoi. Zoals wq leven zo wien wq ook wonen ongedwongen, vni mei stijl en karakler Cluta. levensslql voor de laien 80 Molenstraat 70 Aalst @21 76 08

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3