Aalst heeft een maar weet U wat het is Starten «Stad op stelten» te Aalst Nieuwe Gazet van Aalst 8 juni 1984 Natuurbeheerswerken in het «Osbroek» Natuurbeheerswerken in «Gerstjens» 7 Wat ook gebeurde toen het topdag was, een paar weken geleden, maar door weinigen werd opgemerkt in een zaal van de Generale Bankmaatschappij in de Nieuwstraat bekroonde de KJJ de beste Vlaamse jeugdboeken van 1983. KJJ staat voor «Kinder- en Jeugd jury», een vrij recent initiatief waarbij jeugdige lezers zelf prijzen uit delen voor boeken die hen het beste lijken. Naast Gent, Brugge, Leu ven en Oostende is Aalst de vijfde stad waar zo'n KJJ werkt. Jeugd- bibliothekaresse Dora Van Hoecke zorgde hier voor de impuls De Aalslerse alletenploe,t «Ik ben hier in de Aalsterse jeugdbib pas beginnen werken in augustus '82, en ik zocht midde len om met de jeugdbib meer naar buiten te treden, nauwer kontakt met het hele kulturele veld in de stad. Over de KJJ, die in september '81 opgericht werd door Jos Brabants in Gent, las ik toen een artikel en daar zag ik wel wat in. Hoofdbibliothekaris Etienne Buyle was akkoord dat het een interessante 'uitbrei- dingsaktiviteit' van de jeugdbi bliotheek kon worden. Ik heb toen kontakt opgenomen met de initiatiefnemers in Gent, en zo is de Aalsterse afdeling van de KJJ stilaan gegroeid, naar analogie met de werkwijze in andere ste den». NGvaHoe werkt zo'n kinder en jeugdjury eigenlijk Waar haal je bvb. de leden samen voor dit werk D. Van Hoecke«Zoals elders werken we met drie leeftijdsgroe pen (7-9, 10-12, 13-15) en de groep wordt samengesteld uit leden van de jeugdbibliotheek kinderen die geregeld komen, en van wie je aan hun lektuurkeuze kan merken dat ze een goeie smaak hebben We proberen zo konsekwent mogelijke een even wicht te behouden tussen jon gens en meisjes, tussen leerlingen van vrije en rijksscholen enz... Maar in de praktijk blijkt dit moeilijk, want jongens haken eerder af dan meisjes. Meisjes lezen over het algemeen ook grondiger, houden langer vol. Ook opvallend is dat leerlingen uit vrije scholen meer belangstel ling tonen dan leerlingen uit het rijksonderwijs. We blijven ech ter streven naar een evenwicht op al die niveaus. Wat de werking van de kinder jury zelf betreftnormaal verga deren we in de periode novem- ber-maart om de drie weken. De kinderen worden per brief uitge nodigd, waarbij we ook de ouders betrekken. We komen hier dan na schooltijd een uurtje samen. De kinderen hebben het te bespreken boek (dat ze van de klub meekrijgen) vooraf gelezen, en er al een schriftelijke appre ciatie bij gemaakt. Die lezen ze om beurten voor, en dan volgt een groepsbespreking, begeleid door een van de vier vaste bege leiders Terese Cosijns, Annick De Wittevrongel (beiden werk zaam in het onderwijs), Bert Vel- deman (psycholoog, werkzaam in een PMS-centrum) en ikzelf. We houden er ons strikt aan geen eigen mening over die boeken naar voor te brengen. Onze taak is vooral het gesprek goed te lei den, de motieven van de kinde ren waarom ze iets niet of wel goed vinden te helpen formule ren en de verslagen in te zame len. Het eindrapport is dus echt wel volledig hun eigen werk, op eventuele taalkorrekties na». De groep 7 tot 9-jarigen nam op die manier 14 boeken door en be kroonde «Thomas en de fluitspe ler» van 'Annelies Tock. De 10 tot 12-jarigen zorgden voor een verrassing door geen enkel van de 13 boeken voor hun leeftijds- kategorie te bekronen. Wel be sloten ze twee boeken een 'eer volle vermelding' te geven «Een engel tussen soldaten» van Christine Guirlands en «Krimo, de schoenpoetser» van Nicole Boumaaza. De jeugdjury van 13 tot 15 jaar tenslotte kende de prijs van het beste Vlaamse jeugdboek 1983 toe aan het debuutwerk van de jonge Brug geling Bart Moeyaert«Duet met valse noten». De resultaten van de bespreking van alle Vlaamse jeugdboeken die in '83 verschenen, werden gebundeld in «BL'BI 3» (160 blz., uitgeverij Dedalus), een boeiende publikatie, mei boven dien uitleg over de KJJ-werking en interviews met de bekroonde auteurs. Zij werden in Aalst in de bloemetjes gezet, tijdens de bekendmaking van de uitslag van de KJJ'83. Hopen maar dat de meningen van de kinder- en jeugdjury het peil van de Vlaamse jeugdlitera tuur de hoogte in helpt, want dat is, naast de kritische vorming van de jonge lezers, uiteindelijk ook de bedoeling. Anderzijds ziet Dora Van Hoecke dit initia tief als een kans om de jeugdbi bliotheek te promoveren. We vroegen nog even welke andere uitbreidingsaktiviteiten de Aal sterse jeugdbib organiseert D. Van Hoecke: «Wel, in dat vlak hebben we al een aantal klasbezoeken georganiseerd, waarbij een bibliotheekinstruk- Vrijdag 8 juni Netwerk, de Ridderstraat20 u., kwis. Org. ploeg FN-club. Braderij Moorselbaan 14-22 u. Zaterdag 9 juni Intermenselijk, Babbelaarstr. Hofstade 10-20 u., Zelfhypnse voor studenten. St. Martinuskring, Zonnestr., 22 u.voettocht naar Halle. Sted. Trefcentrum, Drie Sleu- telstr., 20 u., trekking van een zeefdruk van schilder-keramist L. Van Caenegem. Blok Borremans, Gulden- boomplein, 11 u. Tekenwed strijd voor kinderen; 14 u., knik- kertornooi; 21 u., kwis. St. Annazaal, Roklijf«In ternationale Ruilbeursprentkaar ten», 9-16 u. Org. Prentkaar- tersklub Aalst. Braderij Moorselbaan. Zondag 10 juni Blok Borremans, Gulden- boomplein, 14 u., spel zonder grenzen. 21 u., travestieshow. Org. Kornissesloipers. St Annazaal, RoklijfInter nationale Ruilbeurs Prentkaarten 9-16 u. Org. Ruilkaartenclub Aalst. Jebron, Begijnhof: 9u.30: open trekkersgroep. Moorselbaan, 10 u., jogging. tieles van 1 of 2 uur wordt gege ven. We nodigen de scholen daar trouwens geregeld toe uit, en intussen zijn er ook al leerkrach ten die dit zelf komen aanvra gen. Verder hebben we ai een paar keer samengewerkt met scholen in verband met projekt- werken in het onderwijs. De vrije basisschool te Herdersem bvb. werkte een projekt uit rond 'het boek', en daar heeft de filiaal van de jeugdbib in die deelge meente flink bij geholpen. De filiaal in de Driesleutelstraat hebben we vorig jaar meer bekendheid gegeven door zelf een projekt voor te stellen aan de nabijgelegen St. Gudulaschool. Rond het thema 'Dieren in jeugdboeken' groeiden zo ook o.m. een aantal klasbezoeken. Onlangs waren we met een info- stand op de Topdag van het Koninklijk Atheneum, en tijdens het recente Jeugd-werk-weekend in de Driesleutelstraat werd in het filiaal een strip-o-theek geor ganiseerd. Tot slot hebben we niet zo lang geleden een keuze lijst uitgegeven van 'betere' jeugdboeken, die hier in de Kat- testraat en in de 18 filialen gratis verkrijgbaar is. Met dit soort uit breidingsaktiviteiten gaan we zeker door, want een bibliotheek die niet aktief naar buiten treedt gaat anders dood...». Zo te zien heeft Aalst echter nog een springlevende jeugdbiblio theek waar, naast de dynamische jeugdbibliothekaresse Dora Van Hoecke, voor gezorgd wordt door Annie Steenhaut en Lu Joos. Ouders die er met hun kin deren nog niet op leesspeurtocht geweest zijn, kunnen dit gemis goedmaken tijdens de openings uren van de bibliotheek... (k.n.) Vogelmarkt, Houtmarkt, 8- 12 u. Maandag 11 juni Netwerk, De Ridderstraat, 19u.30-22u.30 cursus mime. Org. ICVA. Blok Borremans, Gulden- boomplein, 10-19 u., spel zonder grenzen. 19 u., trekking tom bola; 20 u., surpriseparty; 22 u., verbranding. Org. Kornissesloi pers. Jebron, Arbeidsstraat 52 leerhuis rond de Dwaze Moeders in het kader van 'Vrouwen schrijven hun verhaal'. Braderij Moorselbaan. VZW Hoop, Kraaiwinkelstr., Nieuwerkerkenwedstrijd voor gehoorzaamheid (Hondenoplei ding). Woensdag 13 juni Netwerk, De Ridderstraat, 19u.30-20u.30cursus teater- techniek. Org. ICVA. Donderdag 14 juni Groen Kruis, Hopmarkt, 9-12 u.naaikursus voor werklozen. Org. VKAJ. Nog ditTot en met 17 juni van 10-17 u., Belfort, Grote Markt, tentoonstelling «Keramiek en textièl in dit Belfort». Van 12 tot en met 15 juni: «Arbeidsweek» in Jeugdheem Affligem. Inl. 053/21 39 61. Org. VKAJ. Begin 1985 zal te Aalst het televi sieprogramma «Stad op stelten» opgenomen worden. Dat is een programma van de dienst Jeugd waarin telkens twee ploegen het tegen elkaar opnemen. Aldus zal Aalst tegen Mechelen spelen. Op 23 februari 1985 gaat Aalst naar Mechelen en op 9 maart 1985 komt de Mechelse ploeg naar Aalst. De ploegen bestaan steeds uit vier personen; één jon gen en één meisje van elf jaar, één ouder en één groötouder. De telvisieopname te Aalst gebeurt in de sporthal Denderdal te Erembodegem. Het program ma zelf bestaat uit twee delen een film van een tiental minuten waarbij de stad op toeristisch en industrieel gebied voorgesteld wordt en anderzijds een speldeel met de beide ploegen in een mid deleeuws kader. (MP) Opruimen van wildgroei, maaien van netels en opruimen van afval. Herstellen van wandelpad. as '&S3M Opkuisen van beek om de afvoer van grond- en regenwater te bevorderen, naar de vij ver toe.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 7