Modern wonen in,., leem VAN DER WAERDEN EN BIEDT MEER lAïlilte 't Voetloze vissertje... 12 Nieuwe Gazet van Aalst 10 augustus 1984 «Let's hear it for the boy», «Footloose», «Hero», «Dan cing in the sheets» en «Almost paradise» zijn stuk voor stuk (kleine) hits gewor den uit de soundtrack van «Footloose». Gelukkig maar, want zonder die reklame zou «Footloose» op kousevoeten in de onbekende massa zijn wegge zonken... (*)Voetnoot Maar ja, hij is er nu eenmaal, en hij zal wellicht ook een wit voetje halen bij vele jeugdigen die ervan dromen om ooit eens op een dansfuif de voeten van de grond te krijgen, met toestemming van de ouders... In een Amerikaans stadje wordt de wet immers gespeeld door de plaatselijke dominee, die voet bij stuk houdt met zijn veroordeling van «roek'n roll muziek en dan sen». De brave man meent dat dansen gelijkstaat met regendan- sen, paardansen of nog erger... Begijntjes en kwezeltjes dansen niet, en dus moet ook de jeugd van zulke duivelse praktijken be spaard blijven... Geen TD's, geen bals, geen hitpuree, en wellicht zou zelfs de LP van Keizer Kamiel er niet in de winkels mogen liggen 1 Dat is niet erg naar de zin van de jongeren, en in het bizonder van Ren (Kevin Bacon), die pas uit Chicago komt verhuisd. Natuurlijk krijgt de jongen algauw de hele stad tegen zich gekeerd, in zijn pogingen om de conservatievelingen van hun voetstuk te stoten, en zoals het hoort in sprookjes, wordt net hij verliefd op de dochter (Lori Sin ger) van de erg reaktionaire dominee (John Lithgow). Via wat geknok, geruzie en veel ge preek komt hij op het onvermij delijke idee om een ambi(d)ance- avond te organiseren, om aldus de dans te ontspringen. En dat het heel wat voeten in de aarde zal hebben om die voeten uit de pan te laten swingen, kan je wel begrijpen... «Footloose» is een erg naïeve film, en dat hoeft volgens ons niet inherent te zijn aan de tie nerfilm. Bepaalde wendingen in het verhaal zijn voor de iets kri tische toeschouwer ronduit er gerlijk belachelijk, 't Lijkt wel een sprookje niets meer of niets minder... Wel moet gezegd worden dat deze variant op de reeks dans- prenten je in een stemming brengt om meteen naar een echte fuif te stappen. Alleen zou dat dan in 't echt wel eens zwaar kunnen tegenvallen, in tijden waarin men haast enkel nog met z'n kleine teen danst... Want ook de ambiance is weinig realis tisch 1 «Footloose» is aldus een film die zelf koorddanst op de grens van onbenulligheid en goedkoop amusement... Niet bepaald om veel volk voor onder de voet te lopen, want volgens ons hangen er de voetjes te los aan vast om er stevig op te staan... LDC Programmatics Feestpaleis 1. «F ootloose» zie bespreking. (KT) 2. «Rue Barbare» (De straat der verdoemden) (KNT)verdoeme, een film over rabarber 3. «Vertigo» (KNT): na «Rear window» de tweede in de reeks sublieme Hitchcock- films. Gö nor Vertigo 1 Palace 1. «Ciske de Rat» (KT)die zich nog zo verdomd alleen voelt wanneer een zaal van 360 man bij hem is. Met Danny De Munck, Peter Faber, Willeke Van Ammelrooy, Herman Van Veen, e.a.... 2. «Electric Blue» (KNT)sex onder hoogspanning Of op een laag pitje 3. «The evil that men do» (KNT)Charles Bronson doet er nog wat aan mee, met deze zeer gewelddadige prent... 4. «Educating Rita (KT)aan te raden komedie met Julia Waters en Michael Caine over een kapstertje dat wil gaan stu deren... Bokrijk kan vertederen. De huisjes van weleer waar vakkundige han den met leem en hout, vlechtwerk, stro en kalk woongezelligheid kreëerden... menig fotograaf pinkt er een traan bij. Heeft onze tijd (met zijn beton, prefab, e.d.) daar echter een boodschap aan Is die ouwe bouwstijl niet hopeloos voorbijgestreefd en niet in tegenstrijd met modern komfort We spraken met Dirk Sonck (Walstraat 18, Aalst), die zopas binnen de nationale vzw «Het Lemen Huis» aange steld is als verantwoordelijke voor Oost- en West-Vlaanderen. Bedoeling is inderdaad, om vitsroedenhet vlechtwerk, zoals o.m. in Limburg en Bra bant reeds het geval is binnen de kortste keren een soort kijk- woning op te zetten. Een woning, die véél minder kost dan een betonkonstruktie, al het moderne komfort bezit (uiter aard elektriciteit en water) zon der evenwel de nadelenmet leem en hout geen schadelijke stoffen (asbest produkten of bewaarmiddelen met dubieuze samenstellingen... Zo'n woning biedt als bijkomend voordeel dat de toekomstige bewoners (uiter aard onder kundige begeleiding en met architekt veel meer zelf kan doen, zodat de kosten nog maar eens gedrukt worden. Voor 500.000 fr. heb je al een behoorlijke woning. In de regel mag je rekenen op de helft van de «normale» kostprijs 1 Leem... Het is een grondsoort waarvan de korrelgrootte zich situeert tussen klei en zand en o.a. gebruikt kan worden als vul materiaal tussen het geraamte van een houten vakwerkhuis. De leem wordt gedragen door een bewapening van stikstokken en Zowel hout, vlechtwerk als leem zijn natuurlijke materialen. Vol gens «Het Lemen Huis» zijn we nu gelukkig zover geëvolueerd dat we de op de vooravond van de 21ste eeuw bewust zijn van onze kennis om zonder al die schadelijke poespas gezonde woningen te bouwen. D.w.z.niet terugvallen op mid deleeuwse en achterhaalde kneu terigheid. Wel denken aan de toekomsteen toekomst waarin mensen het terug belangrijk vin den op een gezonde wijze te wonen en te leven, om een «thuis» te hebben dat hen in staat stelt te rekupereren, fysisch en psychisch, van de drukte er om heen. Zelfvervreemding is achterhaald. Het gaat om ont dekking van het eigen bewustzijn en heropbouw van een goede relatie met de wereld «aarde» waarop wij leven... Als natuurlijk materiaal biedt leem een zeer goede isolatie, die de bewoner nochtans niet wurgt, want leem «ademt». Goed leem- werk is vorstbestendig, scheur- vrij en rotvrij. Het is samen Lemen huizen bouwen in 1984 (PD-I met stro en kalk beschikbaar aan lage prijzen. Baksteenmetswerk wordt door «Het Lemen Huis» niet bekampt (het vraagt wel een gespeciali seerde opleiding en komt zoals bekend duur in mate riaal en verwerkingskosten). Prefab-konstrukties daarentegen beantwoorden volgens hen niet meer aan de vraag voor heden daagse architektuur omwille van de mens-vreemdheid van hun samenstelling. Hoe gaat zoiets in zijn werk Ter plaatse wordt eerst de funde ring (met of zonder kelder) voor zien. De struktuur van de eigen lijke woning wordt vooraf in de schrijnwerkerij volledig gereed gemaakt. Ter plaatse wordt de ganse woning dan in enkele dagen rechtgezet en in enkele weken opgevuld. Dat opvullen, het vlechten en het lemen, doet men zelf met familie en vrien den. Volgens vele oud-kursisten men organiseert al enige jaren kursussen is het een geweldig ontspannende bezigheid, die enorm veel genoegdoening geeft als men het bekomen resultaat beschouwt. Wie zich hier terdege van wil ver gewissen of zélf wil meewerken aan die eerste moderne lemen woning in onze streek, is welkom bij Dirk Sonck. Ook vaklieden (bouwvakkers, schrijnwerkers, timmerlieden en architekten) worden gevraagd. Wordt Aalst straks een reus op lemen voe ten (pd) INTERIEURVERZORGING Steenweg op Ninove 6 - B 9470 DENDERLEEUW - Tel 053 66 86 45 MEUBEL- KEUKEN- BADARCHITECTUUR Internationale Wohneinrichtungen Vri| m en wt elke weekdag van 10 tot 12 uur en van 14 lot 20 uurzaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur maandag gesloten In de Belfort kelder exposeren 7 jonge kunstenaarsHerman Abé, Jan Clement. Mar tine De Duffeleer. Peter DeRyck, Jean-Pierre Daeleman, Hilde Straetmans en Lydie Van Cromphout. De tentoonstelling is tot 19.8.84 elke dag toegankelijk van 12 tot 20 u.. en tijdens het weekeinde van 9 tot 21 u. (JC) Enkele gekende Aalst er se kunstenaars die een werk ten voordele van de M.P.l. Capelderij v.z.w. afstonden. JIun werken, samen met die van andere schenkers kunnen worden bezichtigd in restaurant Atlanta, Stationsplein 1 te Aalst. (JC)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 12