LEE$ DB AVa VAN v. Straks biogas uit Aalsters huisvuil Wanneer krijgen Aalsterse postkantoren zelfde openingsuren? Amnesty International bestrijdt het martelen ook in Aalst VERHAAL /MET DE AOUl NENSTAD pDOOR. EN bernauiv Vanaf deze week in de Nieuwe Gazet van Aalst Het stadsbestuur tot uw dienst op de jaarbeurs Periodiek visverbod Kerkhofmuur Meldert 6 Nieuwe Gazet van Aalst 17 augustus 1984 «Martelen is mensenwerk, maar de bestrijding ervan ook» is de titel van het laatste rapport van Amnesty International. De verschijning van dit rapport was de start van een twee jaar durende campagne tegen het martelen. Want dat martelen bestaat, staat buiten vraag. Het rapport toont aan dat A.I. sinds 1980 akties heeft gevoerd voor 2687 gevallen in 45 landen. Dit cijfer is echter verre van volledig, want daarnaast bestaan er nog berichten van misbruiken uit tientallen andere landen. Martelen is een schending van de fundamentele mensenrechten, veroordeeld door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Maar zelfs wettelijke bepalingen zijn niet voldoende om martelen als regeringsstrategie uit te roeien. De Wreedheden worden vaak stelselmatig toegepast, als onderdeel van «door staatsapparaten gebruikte methoden om kritiek in de kiem te smoren», aldus het rapport. Het doel van de martelingen is meestal intimidatie, bestraffing of het afdwingen van bekentenissen. Onder de slachtoffers telt men zowel mannen als vrouwen, uit alle sociale klassen, van alle leeftijden, en uit alle beroepen. In El Salvador zouden zelfs de kinderen gemarteld zijn en in Iran werden Ze gedwongen toe te zien hoe hun moeders werden gemarteld. Gedurende de twee jaar durende campagne wil A.I. hier iets aan doen. want men is ervan overtuigd dat openbare druk, ondersteund door de internationale publieke opinie, er kunnen toe bijdragen dat martelingen beperkt of stopgezet worden. Tegelijk roept A.I. alle regeringen op om het 12-punten programma ter voorkoming van martelen uit te voeren. In Vlaanderen nemen 46 Lokale Groepen van Amnesty International deel aan deze campagne voor de afschaffing van martelen. Aalst is voorlopig nog geen Lokale Groep rijk, maar er is wel al een schuchter begin om de maand komt er een briefschrijfgroep samen, die echter wel zijn steentje wil bijdragen in deze campagne. Dit gebeurt o.a. met briefschrijfakties. Om een Lokale Groep mogelijk te maken in Aalst, is het echter noodzakelijk, dat men voldoende steun en interesse ondervindt in het Aalsterse! Om naar deze interesse en vermoede afschuw van flagrante schendingen van de mensenrechten te polsen in Aalst, gaat de groep in september van start met een mark tak tie, waar de openbare briefschrijfavond van 7 september wordt aangekondigd. Deze avond, die plaatsheeft in HAK st. Martensplein 2. wordt gevuld met een kleine tentoonstelling, een dia montage en een briefsehrijfaktie, alle in verband met de anti- martelcampagne. Wie deze avond noodgedwongen moet missen, maar toch geïnteresseerd is om de groep in Aalst te vervoegen, kan kontakt opnemen met Clem De Bolle, Burgemeestersplein 19. 9300 Aalst. Zoals bekend beheert de Interkommunale Land van Aalst twee stortplaatsen: één te Voorde en één te Vlierzele. Het Aalsters huisvuil werd eerst in Voorde en nadien in Vlierzele gedeponeerd, waar de Aalsterse vrachtwagens nog dagelijks vuil aanvoeren. Het Land van Aalst wil op deze stortplaatsen nu met een uniek experiment beginnen. Zeer binnenkort start een pilootstudie om onder leiding van Prof. W. Verstraete van de R.U.G. te onderzoeken hoe het biogas kan opgevangen en gevaloriseerd worden als energiebron. Uit studies en bezoeken aan meerdere stortterrei- nen in de Bondsrepubliek is gebleken dat er vrij veel biogas ontwikkeld wordt in een stort. Een m3 huishoudelijk afval kan ruim honderd m3 biogas produceren en dit gas dat circa 60 a 70 9£ zuiver methaangas bevat kan nuttig aangewend worden als energiebron. In Duitsland wordt dit gas op meerdere plaatsen reeds benut en aangewend voor de verwarming van bedrijfslokalen en serrenkomplexen of omgezet tot elektriciteit. Dit laatste gebeurt door middel van op biogasdraaiende gasmotoren die verbonden zijn met alternators die de opgewekte stroom rechtstreeks afleveren op het elektriciteitsnet. Dit blijkt trouwens een ekonomische verantwoorde energieproduktie te zijn. Gebeurlijke gaswinning levert naast de energieproduktie ook onrecht streekse voordelen op. Niet alleen daalt hierdoor het brand- en ontploffingsgevaar maar tevens wordt kultuurschade in de omgeving voorkomen. De eerste proef van biogaswinning moet een duidelijk inzicht geven van de kwantiteit en de kwaliteit van het opgevangen biogas en van de ekonomische waarde van dit gas. Intussen zullen ook de bestemmings- en afzetmogelijkheden onderzocht worden. Om een en ander met gunstig gevolg te- laten verlopen werd een dossier Derde Arbeidscircuit ingediend. De arbeiders, die aldus aangeworven worden zullen ingeschakeld worden n tal van aktiviteiten zoals: Dercolaatzuivering. de voorbereiding /an de werkzaamheden voor :>iogaswinning, het verzamelen van iet waalvuil. de onkruid- en onge- diertebestrijding, het zuiveren van sluikstorten en onderhouden van de grachten, tact TJimernoud van het materieel, grondverbeteringswerken en allerlei bijkomende werkzaamhe den met het oog op een optimale afvalverwerking en herstelling van het landschap. Voorde: Wat specifiek Voorde betreft leert het jaarverslag van de Interkommunale dat sinds 1 oktober 1983 de uitbating van dit stort onder eigen beheer geplaatst werd. Hiervoor werden twee werklieden met de nodige ervaring als machinist aangeworven. Deze personen hebben eerst, met gunstig gevolg, een stageperiode doorgemaakt te Vlierzele. Met de aannemer die voorheen voor de uitbating te Voorde verantwoorde lijk was, werd een gunstige regeling getroffen. De nodige maatregelen werden ook getroffen om o.a. het rollend materieel uit te breiden. Aldus werden in de loop van het voorbije werkjaar volgende okkasiemachines aangeschaft: een kraan op rupsen, een vrachtwagen en een zware kompaktor. Ook de infrastruktuur te Voorde en Vlierzele werd verbeterd, dit alles opdat met een minimum aan problemen de afvalverwerking behoorlijk zou kunnen gebeuren. Vermelden wij tot slot dat de Interkommunale op de twee stortterreinen in 1983 10.422 vrachten verwerkte waarvan 7601 afkomstig van de gemeenten en 2821 van privéfirma's. Dit betekent een gevoelige stijging tegenover 1982 toen men 9533 vrachten verwerkte, zijnde 7317 van de gemeenten en 2216 uit de privé-sektor. (MP) Dank zij de jaarlijkse informatiebrochure, uitgegeven door het stadsbestuur, komt de burger soms tot heel wat verrassende vaststellingen. Typisch voorbeeld zijn de openingsuren van de postkantoren in Groot- Aalst welke in de brochure vermeld worden. Uit de tabel kan men opmaken dat de inwoners van klein-Aalst bevoorrecht zijn tegenover deze van de randgemeenten. De postkantoren Aalst 1 en 2, respektievelijk gelegen aan de Nieuwstraat en aan de Werf zijn aldus toegankelijk van 9 uur 's morgens tot 17 uur 's avonds zonder onderbreking. In dit laatste kan men trouwens zijn gefrankeerde korrespondentie afgeven van 5 uur 's morgens tot 22 uur 's avonds. In andere postkantoren van klein- Aalst, respektievelijk gelegen aan de Moorselbaan, de St-Ahnalaan, de Vander Nootstraat en de Heilig Hartlaan, is het postkantoor wel 's middags gesloten van 12.30 uur tot 14 uur. In de kantoren van de deelgemeenten heerst echter de grootste anarchie in de openingsuren. Men moet bijna de brochure ter hand hebben om te weten of men al dan niet op het postkantoor, terechtkan. In Erembodegem, Hofstade, Moorsel en Nieuwerkerken zijn de kantoren open van 9 tot 12.30 uur en van 14 tot 16 uur. Moeten de postbedienden daar een uur minder werken dan in Aalst? In de anderen deelgemeenten is het een echte poespas. In Gijzegem is de post open van 9 uur tot kwart na twaalf en van 14 tot 15 uur. In Meldert daarentegen zijn de loketten een kwartier minder open, namelijk slechts tot 12 uur 's middags. In Herdersem kan men terecht van 9 tot 12 uur en van 13.30 uur tot 15 uur!! De post van Baardegem tenslotte is enkel open in de voormiddag van 9 tot 12 uur. Bij dit alles kan men zich de vraag stellen of een éénvormigheid in de openingsuren niet wenselijk en haalbaar is, in de eerste plaats voor de Aalsterse bevolking zelf, die nu vaak voor een gesloten postdeur staat. Misschien kan het stadsbestuur eens aandringen bij Staatssekretaris voor PTT, Paula D'Hondt-Van Opdenbosch, voor het bekomen van een logische éénvormigheid in de openingsuren, en voor het eventueel uitbreiden van de uren op vrijdagavond en op de zaterdagmor gen. (MP) Gewoontegetrouw is ook het stadsbestuur op de Jaarbeurs vertegenwoordigd met een infor matie- en promotiestand. Het thema dat dit jaar in die stand aan bod komt wordt samengevat in de slogan«Het stadsbestuur tot uw dienst». In de stand kunnen de inwoners met alle mogelijke vragen, pro blemen en opmerkingen terecht. Medewerkers van de informatie dienst staan er paraat. Indien een onmiddellijk antwoord onmoge lijk blijkt, wordt de vraag opge tekend en doorgestuurd naar de verantwoordelijke stadsdienst. Het stadsbestuur is bereid te luis teren naar wat leeft bij de bevol king en welke haar noden, behoeften en vragen zijn. De stand is te vinden in het over gangsgedeelte tussen de tentoon stellingshal en de aangebouwde tent en voor de kinderen wacht er een verrassing. (LI) Tot zaterdag 1 september zullen hengelaars op andere waters moeten vissen dan de spiegelvijver. Dinsdag 14 augustus heeft schepen Bourlon er immers 350 kg. karper uitgezet, en deze krijgen twee weken akklimatisatietijd, vandaar... (pd) Aan zijn kollega Mark Galle liet gemeenschapsminister Poma weten dat de werken aan de historische kerkhofmuur in Meldert (aanleg van een grondkeermuur) toegewezen zijn aan dhr. R. Troubleyn uit Oosterzele. Hopelijk wordt nu spoedig met de werken gestart, (pd)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 18