Aalsterse Toch nog kultureel centrum Stort te Nieuwerkerken moet dicht Senator De Kerpel pleit voor regionalisatie RTT-diensten Nieuwe Gazet van Aalst 10 augustus 1984 3 In het begin van de vakantie kon het publiek andermaal een kijkje nemen in het kultureel centrum, en daar was ruim belangstelling voor. Dit bestuur wil de openingspluim nog op de eigen hoed steken, dus wordt er nu vaart achter gezet. Blijkbaar was er toch nog niet zo erg veel veranderd sedert het jaar tevoren. De grote «technieken» zijn afge werkt. Rest nog de eindafwer- king (muren, zolderingen, trap pen...) En daarvoor heeft men 90 miljoen voorzien in de begro ting, verspreid over drie jaar. Hoe dan ook, in '86 moet het open. Dan zullen de kelderver diepingen en het gelijkvloers afgewerkt zijn. Men hoopt zelfs dat men verder zal geraken, maar dan zal het tempo wel moe ten veranderen. Want tenslotte zal men aan deze glazen kooi twintig jaar bezig geweest zijn. «Nu ai, zo zei burgemeester Uyt- tersprot tijdens een vorige pers- konferentie, is heel dit koncept verouderd. Maar het staat er nu, en er is geen weg terug». Hij had het daarbij ook over de mentali teit van de «golden sixties» waar men op geen frank moest kijken. Het kon niet groot en duur genoeg zijn. De socio-kulturele eisen voor zo'n centrum zijn totaal gewijzigd. Maar een kom- pleks dat tenslotte een half mil jard zal gekost hebben, verander je niet meer van bestemming. Aan de financiële komplikaties van de uitbating durfde de bur gemeester nog niet goed denken. De eerste indruk als je dit gebouw binnenkomt is anders wel overweldigend. Een ruime hal met een brede trap, omgeven door glazen wanden. Je hoort er de avondtoiletten zó al ritselen. De bibliotheek begint op het gelijkvloers, en krijgt een beetje hogerop gezelschap van de jeugdbibliotheek. Er is zodanig met niveauverschillen gewerkt dat je op de duur niet meer weet over hoeveel verdiepingen dit allemaal verspreid ligt. Toch zul len de boekbinderij en het maga zijn elders in de stad worden ondergebracht. Alleen wat met het publiek te maken heeft, komt hier terecht. Opvallend tijdens de rondleiding was het feit, dat zoveel plaatsen nog geen vaste bestemming heb ben gekregen. Er moeten nog lif ten worden verplaatst, een trap weggebroken, muren bijgemet- seld of afgebroken, enzomeer. Het wordt rekken en meten. Wie en wat komt waar. Er zijn nogal wat lijnen hertekend. Dat komt ervan als je twintig jaar bezig bent, en iedereen altijd aan andere touwtjes gaat trekken. Vooral in de kelderverdiepingen wordt het een doolhof. «We kunnen altijd de bestemming van de lokalen wijzigen volgens de noodzaak», zo heet dat dan. Helemaal niet efficiënt. Over de inplanting gaan we het niet meer hebben, er zijn daar al zoveel polemieken over gevoerd. Het is een prachtig gebouw, maar het vioekt waar het staat. En dan te bedenken dat het maar 10 van de uiteindelijke kost prijs zou hebben gekost indien het er op zijn tijd had gestaan. In Hasselt is men later begonnen, ga daar maar eens kijken. Maar let op, als alles voorbij is, zal Aalst nog fier zijn op zijn kultu reel centrum. Alle discussies zul len gauw vergeten zijn. Verrassend is ook de toneelzaal. De eerste indruk is dat dit half rond nogal klein uitgevallen is, in verhouding tot dit enorme ge bouw. Maar er blijken toch nog 650 toeschouwers in te kunnen. Bovendien kan de zaal verkleind worden volgens de noodwendig heden. Sober en mooi. De decor toren achter het podium is enorm. Hier moeten professio nele theaters jaloers op worden. Bovenaan deze toren schuift het dak automatisch open in geval van brand, om zo de rook en de vlammen weg te zuigen. Want op het gebied van veiligheid werd het meest geperfektioneerde materiaal gebruikt. Er zijn verder ook vergaderzalen voorzien, en rond het dakterras komen café en restaurant, de «foyer» zoals dat heet. Er zullen recepties en feesten kunnen wor den gehouden. En een vergezicht over de stad krijgt men er gratis bij. Elwee Te Nieuwerkerken ligt een prachtig stukje natuurgebied aan de Rij- dentstraat, de «Vallei van de Edixveldebeek en de Siesegembeek». In het gewestplan Aalst-Ninove-Geraardsbergen werd het bij KB op 30 mei '78 als waardevol natuurgebied geklasseerd. Maar uitgerekend deze schilder achtige plaats werd door aanne mer van grond- en afbraakwer ken Cherreté uitgekozen om er afval op te storten, en die met grond aan te vullen om te nivelle ren. Er liggen ook herbruikbare materialen opgestapeld. Dit von den de buurtbewoners op de duur toch wat te gortig worden. Zóveel natuurgebied blijft er rond onze steden niet meer over, en dat moet dan niet met tienton ners omgeploegd, en onder het afval bedolven worden. Namens de buurtbewoners nam Paul Cordemans de milieuvereniging RALDES als klaagmuur. Er werd een gezamenlijke strategie uitgewerkt om het stort zijn vroegere uitzicht terug te geven. Maar desondanks leverde de be stendige deputatie van Oost- Vlaanderen op 6 april van dit jaar een vergunning af, eigenaar dig genoeg na gunstig advies van de stad. Tot dan is het dus eigen lijk altijd sluikstorten geweest. Paul Cordemans, RALDES én de gouverneur trapten onmiddel lijk op rem, en tekenden beroep aan. De vergunning werd opge schort, en op het stadhuis kon den betrokken partijen hun zeg komen zeggen op een hoorzitting (29 mei). Op 13 juli nam minister Lenssens (Leefmilieu) een be slissing. Het stort moet dicht. Maar niet onmiddellijk. Pas op 6 april '86 moet het ontruimd en in zijn oorspronkelijke staat her steld zijn. De aannemer krijgt dus nog twee jaar de tijd om het afval op te ruimen en de grond te verwijderen waarmee het terrein werd genivelleerd. Een aanvraag tot reliëfwijziging was trouwens vorig jaar al geweigerd door minister Akkermans (Ruimte lijke Ordening). Op 23 juli Oplossing vorige week 'n Veeg ooit de penne kroigen. In een persbericht wijst CVP senator Maurice De Kerpel erop dat de franstalige Brusselse socialisten geholpen door het FDF op de vooravond -van de vakantie in de Senaat een offensief ingezet hebben om de franstalige posities in de Regie van Telegrafie en Telefonie te versterken. Aldus willen zij dat de tweetalige Brusselse Gewestelijke Directie haar greep op de Brusselse randgemeenten en op andere Vlaams-Brabantse gemeenten zou ^verstevigen. Daarenboven willen zij de bijzondere diensten, zoals de inlichtingsdienst van de RTT, afhankelijk maken van de nieuwe Brusselse tweetalige uitvoeringsdiensten, bevoegd voor gans het land. Senator De Kerpel noemt dit zelf een «Retro-voorstel in de stijl van Bruxelles 1900». "De senator heeft in een tegenoffensief de zware diskriminaties aangeklaagd waarvan de telefoonabonnementen uit de kleine telefoonzones het slacKtoffeCTijn vergeleken vb. met de grote zone Brussel. Hij pleitte aldus resoluut voor een herstrukturering van de telefoonzones in hèT'algemeen-en'. voor gevoelige uitbreiding van de zone Aalst in het bijzonder', Het kan volgens hem niet langer dat een Aalstenaar uit de middenstand in de interzonale gesprekstaks moet betalen wanneer hij een stadsgenoot opbelt in de deelgemeente Baardegem of Meldert, respektiev^djjk behorende tot de zone Dendermonde en Brussel. Senator De Kerpel pleitte - meteen- voor een aanpassing van de administratieve struktuur van de RTT, waarbij de telefoongewesten zouden "worden afgestemd op de huidige behoeften, en waarbij deze het beheer zouden worden afgestemd op de huidige behoeften, en waarbij deze het beheer zouden verzekeren van ambtsgebieden die qua taairegime strikt homogeen».zijn-„ Een Aalstenaar uit Meldert de behorende tot de zone Brussel is nu voor zijn betrekkingen met de RTT aangewezen op de Brusselse tweetalige, vaak Vlaams-onvriendelijke diensten. Hij pleitte dan ook voor de oprichting van een nieuw telefoongewest met zetel te Aalst dat naast de zone Dendermonde en de zone Ninove ook het westelijk ééntalig Vlaams gedeelte van de zone Brussel zou omvatten. Voorlopig kon Staatssekretaris Paula D'Hondt nog niet ingaan op deze voorstellen, die volgens senator De Kerpel «zeker onhaalbaar blijken». (MP) DE GORDANTJES zen toegeschoeven. 'k Hem zjustekes de stoef doeng brannen meh ewat haat, want nen heerd dad 'n hem ek ni en doboy, da goo meh veil te veil haat oon. 'k Voel hier al 'n betjen de weiremte in mennen nek en dat doet deigd. 't Es ni da't echt kaad es zee, mor zonder vier 'n es 't toch ni oongenaom. En domei ben ek bloy da'k van den achternoeng agaa nog 'n hupken haat ong kleinen hem. Op die manier kejje a twie kieren weiremen on 't zelde haat. Ne kier meh te zaogen en te klieven en tèn vanoyges as ge't in brand kroygt. Wacht 'n betjen hein, want 'k moen der iest nog 'n brok opleggen, 'n Sjans da't ien es woord dat de sches - en-de veirkesbiesten die dor alle kieren onder zitten - al afgevallen es. Nèm; 'k kaan verom ver 'n toyken voesj. Mor echt woor, ge kentj ni geloeiven hoe rap dat dad allernol opgebrand es, veil rapper as den toyd van te kleinen... Ja, 'k zol 't nog vergeiten te zeggen, 'k hem meh nog reidelèk noyg meigen hosten dofleis, want 'k kreig al 'n vlaog regen in mennen nek. Dad es ons weir den dag va vandoag. Ni kaad, mor ni weirem, onweir en op toyd en stond 'n drasjEn domei zal onze zoemer oeik weiral ne kiergon riepen zen. Nog 'n sjans dammen ons kennen troeisten meh te zeggen 't zal allicht nog in september nog ienegte goei daogen geiven... Mor 'k rappeleir meh da'k da verleide joor? Afwachten en zing, zoy den blenjen. En noding zitte meh verom rap meh de wintjer en den dienen diert lank zee... Fleis, as ek hier meh teis gedoon hem, gon ek meh 'n betjen op gemak zetten, in 'n hoeksken meh 'n boeksken. Of 'n betjen nor de valmmekes zing, schoeinjer as de schoensjten teivei. Doboy, den dienen es oeik kapot. Op ne slag en ne kier heit 'n foert gezeid. Klank genoeg, mor gien beldj nimier. Zjust 't kontrore as in sommegste hooishaves... Al pertank da meh da ni veil 'n kaan schillen zee. Mier as nor 't nies 'n zien ek toch ni gaa. Want allemaan hoeirde geh zeggen: naa 'n es 't toch .niet hein op den teivei - en ze zitten der toch ne ghielen aoved op te koekeloeren... Nier ierlèk, as de moynen nimmer kaan gemokt werren, 'n weit ek allesj ni ofda 't er nen nieven zol kommen. Nen aoved achter 't stoefken, meh eh pintjen - of as 't ne kier noyg goe goot, eh gelozeken woyn - gienen dieren zee, da kaan mennen brooinen ni trekken, en de radio op; dad es al eiven pleziereg as ne ghielen aoved zitten te lonken nor zjiever in pakskes, moeird en brand of sertoe, gelèk as naa, sport da't lanst a oeiren ooitkomt... Zé, ver de moment ben ek on 't looisteren, meh ien oeir, nor ien van de vroy zenders. Ge wetj wel hein, woor dat er doppers on 't probeiren zen va «spiekerken» te speilen. Die jonges, of maskes, doeng heer devoeiren, da wel. En ge kentj er van toyd tot toyd ne kier meh grimmelen as g'hoeird wa da ze dor allernol teiven afpèssen. Mor alla, 't es beiter da z'heer domei beizeg haven as da ze zollen 't stroot oploeipen, of de mensjen omveirroyn meh heer brommers of ambras gon maoken op keiremissen of in kaffeikes... Meh heer radioken-speilen 'n doeng ze nimmand ginnen toor en da ze ten nog vantoyd aal heer klodden afgepakt werren, awei da vin ek ni schoein In elk geval, binsjt da'z achter heer mikroken zitten 'n hange zede biest ni ooit. 'n maoke ze gin mensjen kapot en gelek as ek zegge kentj er nog ne kier meh grimmelen. Doe mor voesj, jonges! PETJEN schrijft J. Van Eetvelt, kabinets medewerker van Akkermans «Aangezien zonder wettelijke vergunning afbraakmateriaal werd gestort, werd op 30 januari 1984 bij de heer Prokureur des Konings de toepassing van de wet gevorderd (herstellen in de vorige staat), gepaard gaande met een dwangsom van 5.000 fr. per dag...» Heel wat straffere taal dus dan de tijdelijke toela ting van Lenssens«Deze ver gunning heb ik verleend om de heer Cherreté de gelegenheid te geven, binnen de twee jaar een andere plaats te vinden en omdat de continuïteit van het bedrijf niet in het gedrang zou komen». Er zijn wel voorwaarden aan ver bonden. Er mag niet gestort wor den vóór 7 en na 18 uur, en hele maal niet op zon- en feestdagen. Maar daar nemen de buurtbewo ners geen vrede mee. Temeer daar de heer Cherreté zich niet houdt aan de bepalingen. Ver schillende overtredingen (zelfs tot 21u.45) werden vastgesteld. Bovendien zou hij de buurtbe woners provoceren door aan hoge snelheid (met een tienton ner door de Broekveldstraat te rijden waar hij eigenlijk niet doorheen moet. Over dit alles heeft de heer Cordemans schrif telijk klacht neergelegd bij de commissaris van politie, en ge vraagd een PV op te stellen. Gemeld werd ook dat de buurt bewoners het inzicht hebben de hele zaak voor de Burgerlijke Rechtbank te brengen om on middellijke uitdrijving te eisen. Dit zal zeker het geval zijn indien de voorschriften niet worden nageleefd. En bovendien, zo oordeelt men, mocht er helemaal geen tijdelijke vergunning wor den afgeleverd voor iets dat bij wet verboden is. De vergunning van Minister Lenssens is dus onwettig. ELWEE Een der pronkstukken op de Flanders Printing, een oude nog werkende drukpers op rol is thans op de parking achter de Keizershallen te bezichtigen. Wij twijfelen er echter sterk aan dat het een openluchtten toonstelling betreft. Weer en wind doen al hun werk en er zijn reeds mooie roestvlekken te bewonderen op dit industrieel archeologisch stuk, jammer. JC

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3