Niet alle historische gebouwen in Aalst zijn geklasseerd Interkommunale Land van Aalst bezorgd over subsidiëring sociaal grondbeleid Eerste handboogschieting op liggende wip in «De Eekhoorn» Play Back show op Hogeweg Kermis LEERJONGEN Werkgelegenheid in Erembodegemse Industriezone verhoogde opnieuw BEENHOUWERIJ VRAAGT 053/21 36 52 4 Nieuwe Gazet van Aalst 10 augustus 1984 Hel hoeft niet herhaald te worden dat 1983 een rampjaar was voor de bouw. Statistieken zeggen in dit verband soms meer dan teksten. In 1979 werden nog 50.000 woningen opgericht en in 1982 slechts 24.000. De Nationale Maatschappij voor de Huisvesting heeft in 1981 nog 9981 woningen gebouwd, in 1982 waren het er nog 4479 en in 1983 slechts 1450. Hiervan was er geen enkele in Wallonië, 51 in Brussel en de rest in Vlaanderen. Ondanks deze negatieve cijfers is de Interkommunale Land van Aalst in haar jaarverslag 1983 nog vrij tevreden over de in het voorbije jaar bereikte resultaten. Over de door de overheid gevoerde subsidiëringspolitiek inzake sociaal grondbeleid is men echter minder te spreken. Hierbij maakt men zich ernstige bedenkingen wat betreft de haal baarheid van de projekten waar voor de Interkommunale de ba sisinvesteringen heeft gedaan. Maar vooral de onzekerheid wat de staatstussenkomst in de infra- struktuurwerken van de geplan de projekten betreft brengt de werking van de dienst grondbe leid in het gedrang. Zonder over dreven risico's te nemen kan de Interkommunale niet meer inves teren in nieuwe projekten. Een afdoende waarborg inzake subi- sidiëring is daarom noodzake lijk. Men is dan ook van oordeel dat de overheid haar visie en beleid voor de nabije toekomst duidelijk zou moeten bepalen en bekend maken. Hofstade Op 30 juli 1981 bekwam de In terkommunale de verkavelings vergunning voor een deel van de terreinen in de wijk Torensveld, met een oppervlakte van 4 ha. 85 a. Het plan voorziet in de oprich ting van 67 woningen waarvan 12 open, 44 halfopen en II ge sloten bebouwingen. In maart 1982 had de aanbesteding van de wegenis- en rioleringswerken plaats. Op 20 oktober 1983 werd een aanvang genomen met de toewijzing van de bouwgronden. Tot op heden zijn 55 van de 67 bouwgronden verkocht zodat het Land van Aalst terzake waagt van een sukses. De verkoopprij zen van de bouwgronden varieer den tussen 450.000 fr. en 665.000 fr. voor de percelen voor open bebouwing en tussen 305.000 fr. en 710.000 fr. voor de percelen voor halfopen bebouwing. De kostprijs voor de percelen voor gesloten bebou wing tenslotte varieert tussen 190.000 fr. en 260.000 fr. Er blijven nog 9 percelen voor half open bebouwing en 3 percelen voor gesloten bebouwing be schikbaar. Verrassend is ook dat de Inter kommunale samen met de socia le bouwmaatschappij Veilig Wonen, die aan de overzijde van de Torensbeek een gelijkaardige woonwijk heeft gerealiseerd, een zuiveringsinstallatie voor de afvalwaters van beide woonge bieden wil oprichten. Hiervoor werden de nodige gronden voor behouden en kontakten werden tot stand gebracht met de Vlaamse Waterzuiveringsmaat schappij die haar principieel akkoord heeft verleend. Gijzegem Op 31 maart 1982 bekwam de interkommunale de verkave lingsvergunning voor terreinen in Gijzegem met een gezamen lijke oppervlakte van 3 ha. 70 a. Het goedgekeurd plan voorziet hier de oprichting van 49 wonin gen waarvan 16 open, 26 halfo pen en 7 gesloten woningen. Op 27 september 1982 werd het defi nitief ontwerp voor de aanleg der wegen en rioleringen ingediend bij het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. Slechts na herhaald aandringen kon bekomen worden dat op 11 januari 1984 de aanbesteding voor de aanleg van de vereiste infrastruktuur plaats had. Hoe wel de uitslag van deze aanbeste ding bijzonder gunstig was (ruim Hoewel de schieting in een lokaal naast de Eekhoorn, beter gekend als de blauwe zaal, plaatsvond, konden vorige vrijdag en zaterdag vrienden en sympathisanten van zowel de Koninklijke Fanfare St.-Cecilia als van de Koninklijke handboogmaatschappij Eendracht Erembodegem zich in de zaal tegoed doen aan een heerlijk mosselsouper. De handboogmaatschappij is in de blauwe zaal een nieuwkomer. Zij dienden na de sluiting van hun lokaal «Den Heuvel» uit te wijken, en alle activiteiten vielen in den beginne stil bij gebrek aan een veilige thuishaven. Onder impuls van schepen Bourlon werd de handboogmaatschappij nieuw leven ingeblazen en vestigde zich in de Eekhoorn, waar nu een eerste schieting op twee liggende wippen plaatsvond. Voor deze eerste wedstrijd dienden zich 38 schutters aan, rekening gehouden met het feit dat het pas de eerste maal doorging, en dat terzelfdertijd in Denderleeuw een traditierijke schieting plaatsvond, waren de inrichters reeds tevreden. De goede ontvangst en de sfeer van deze schieting staat borg voor de mond-aan-mond-reclame onder de schutters, die volgend jaar wel talrijker zullen komen opdagen. Enkelen van de presente schutters schoten roos, hierna de uitslag: Heren: 1. Francois (Sabena), 2. Johan (Wilcom), 3. John (Trekkers). Dames: 1. Karin (Filosoof), 2. Mariette (M.J.) Jeugd: 1. Kurt (Moderna), 2. Dirk (Sabena) Veteranen Georges (Lelie) Het grootst aanwezig peloton was filosoof, terwijl het Willem-Teil peloton helemaal uit Blankenberge kwam. (JC) Traditiegetrouw wordt op de eerste zondag van september in Erembodegem op de Hogeweg gebradeerd en gefeest. De dekenij Hogeweg probeert er elk jaar iets speciaals van te maken, en 20 beneden de raming) kon tot half mei 1984 nog niet beko men worden dat de werken aan de laagste bieder werden gegund. Deze gang van zaken baart natuurlijk zorgen, daar elke ver traging in de uitbouw van dit projekt gepaard gaat met belang rijke intrestlasten, waardoor de te verhalen kosten met ruim 100.000 fr. per maand stijgen. «Wij zijn van oordeel dat dit immobilisme onvermijdelijk ca tastrofale gevolgen zal hebben en afbreuk doet aan de belangrijke inspanningen die geleverd wor den om de werkverschaffing in het algemeen en de relance in de bouwsektor in het bijzonder te doen heropleven» aldus de tekst van het jaarverslag van de Inter kommunale Land van Aalst. (MP) Voor inlichtingen Op dit ogenblik telt Groot-Aalst 24 geklasseerde monumenten en 4 geklasseerde landschappen. Daarbij komen nog vijf monumenten waarvoor de klasseringsprocedure ingezet werd. Dat nog heel wat historische gebouwen voor wettelijke bescherming in aanmerking komen, moge blijken uit het feit dat de stad Aalst een lijst overmaakte van meer dan 60 gebouwen die in aanmerking komen voor bescherming als monument. Onder het vorig stadsbestuur bespraken zowel de adviesraad voor leefmilieu als deze voor ruimtelijke ordening deze voorstellen en door deze raden werden toen negen negatieve adviezen uitgebracht. achteraf nog voor heel wat diskussies en problemen, vooral na de brand van het dak. In 1976 volgde het Ook de Provinciale Kommissie Oost- Vlaanderen van de Koninklijke Kommissie voor Monumenten en Landschappen onderzocht in zitting van 29 september 1981 de voorstellen en formuleerde zomaar eventjes 31 negatieve adviezen, 6 gunstige en 20 gunstige mits voorgestelde wijzigingen. Sindsdien is het uiterst kalm gebleven rond deze klasseringsaanvragen, met uitzondering van de vraag van het huidig schepenkollege aan Kuituurminister Poma op 29 september 1983 waarbij werd aange drongen op een spoedige klassering van de gebouwenkomplexen stadhuis, Oud-Hospitaal en Kasteel Terlinden met omringend park. De minister liet begin 1984 weten dat zowel het stadhuis als het Oud- Hospitaal opgenomen werden in een beschermingsvoorstel terwijl dit van het Kasteel Terlinden thans nog in onderzoek is. Wat de landschappen betreft weze nog gemeld dat het dossier van de Kluisbos reeds werd ingediend terwijl dit van de Gerstjens nu wordt opgesteld. Lijst Als men de lijst van de geklasseerde monumenten en landschappen over- schouwt, komt men tot enkele verrassingen. De oudste klassering in klein-Aalst dateert van 1943 toen het Belfort met Gebied sh ui sje geklasseerd werden. In 1945 was de Borse van Amsterdam aan de beurt, en het jaar nadien werden zowel de St.-Martinuskerk als de Begijnhof kerk, die beiden eigendom zijn van dezelfde kerkfabriek. In 1962 volgde de klassering van het Hotel Van Langenhove met de achterliggende majestueuse Gingko Biloba. Men diende meer dan tien jaar te wachten (tot 1974) voor een nieuwe klassering, met name het orgel in de St.-Jozefkerk. In 1975 werden zowel de bomen aan de Onderwijsstraat (voor de Akademie) als in de Kattestraat (naast het stadhuis) wettelijk beschermd, en hetzelfde jaar volgde ook nog de klassering van de St.-Jobskapel en van de H. Geestkapel. Deze klassering zorgde oudste huis van Aalst, gelegen in de Lange Zoutstraat, nr. I8, en het jaar daarop waren het stadspark en de Osbroek aan de beurt. Ook heel wat stof deed de klassering van de gevels en de bedakingen van het stationsgebouw opwaaien, en de laatste klassering in 1980 was deze van het Kasteel Van Muylem en tuin, gelegen aan de Gentsesteenweg. Dit kasteel bevindt zich op dit ogenblik in een totaal verlaten en vervallen toestand, zodat een dringende ingreep noodzakelijk is om dit monument van de ondergang te redden. Deelgemeenten Ook bij een aantal klasseringen in de deelgemeenten kan men zich vragen stellen. De bescherming van de Baardegemse St.-Margaretakerk en van de kerken van Moorsel. Meldert, Hofstade en Nieuwerkerken zijn de logica zelf. Daartegenover werden in Gijzegem en Herdersem enkel de orgels in de kerken en niet de gebouwen geklasseerd. Ook de kapel ten Beeldeken in Herdersem en de St.-Goedelekapel te Moorsel komen reeds op de lijst van de beschermde monumenten voor, evenals het prachtige waterkasteel te Moorsel. In Nieuwerkerken werd de pastorie met aanpalende tuin in 1976 als monument geklasseerd en vier jaar geleden werd het Kravaalbos als landschap beschermd. Wat Erembodegem betreft werd de Kluiskapel met omgeving in mei 1983 als monument en dorpsgezicht geklasseerd, en twee wilde paardekastanjes en drie bruine beuken in de pastorijtuin in de Termurenlaan, 2 in dezelfde gemeente werden reeds ingeschreven in de ontwerplijst houdende bescherming als monument. Hetzelfde gebeurde met de St.- Rochuskapel en omgeving te Meldert en met twee huizen in Aalst. Enerzijds betreft het de oude woning De Vis, gelegen in de Molenstraat, 46 te Aalst, dat ook stilaan wegens niet gebruik aan het verkrotten is, en anderzijds de woning van schepen van financien Etienne Bogaert, gelegen in de Majoor Claserstraat, 15 te Aalst. Deze op het eerste gezicht indrukwekkende lijst kan echter niet verhelen dat er nog heel wat schort aan het Vlaams klasseringsbeleid, als wij zien dat historische gebouwen zoals het oud-hospitaal en tal van woningen op het Keizerlijk Plein nog niet beschermd werden, terwijl minder waardevolle gebouwen wel reeds aan bod kwamen. (MP) Uit het jaarverslag 1983 van de Interkommunale Land van Aalst blijkt dat de tewerkstelling op het industrieterrein Erembodegem III verleden jaar opnieuw verhoogde tegenover 1982. Aldus steeg het totaal aantal personeelsleden van 1870 naar 1992. Hierbij dient eerlijkheidshalve wel gevoegd dat het niveau van de tewerkstelling van 1980 toen er 2005 arbeiders en bedienden op deze industriezone werkten nog steeds niet bereikt werd. Hoopgevend is ook dat er opnieuw in Erembodegem geïnvesteerd wordt, zij het weliswaar hoofdzakelijk door KMO's. Drie ondernemingen kosten aldus een terrein aan en richten hun bedrijfsgebouwen op. Het betreft drie herlokalisaties uit Aalst Centrum: met name het vervoerbe drijf Besteldienst Herman, de verdeler van gassen Cool's Gas en Jéwé Products, een toeleveraar voor de houtsektor. Daarnaast werden ook de bedrijfsgebouwen uitgebreid bij Coplac en bij Wellcome. Wat de bovenvermelde KMO zone betreft werd de uitbreiding van het waterbedelingsnet na aanbesteding op 1 juli 1982 en goedkeuring begin 1983 uitgevoerd in de maanden maart, april en oktober 1983. Voor de openbare verlichting is het ontwerp reeds goedgekeurd en zal de uitvoering geschieden door Intergem zodra er meerdere bedrijven gevestigd zijn. (MP) slagen meestal in hun opzet. Voor dit jaar wordt een play back show gepland. De dekenij is op zoek naar mensen die een bepaalde groep of zanger kunnen immiteren. Zangtalent is totaal overbodig, het komt er enkel op aan om op het open luchtpodium de zanger(s) van zijn keuze naar best vermogen na te bootsen en de tekst van het gebrachte lied of song zo getrouw mogelijk met de lippen na te volgen. Wie zich geroepen voelt kan zich steeds laten inschrijven bij Music Explosion show, Hogeweg 91, 9440 Erembodegem, tel053/77.49.07. Voor alle deelnemers is een waardevolle prijs, bloemen en een herinneringsfoto voorzien. De prezentatie ligt in de kundige handen van Guy Gylliams. (JC) Vorige zondag kon op de Grote Markt de Piotto's aan het werk zien, allen leden van dezelfde familie. Geen van hen kan muziek lezen, maar ze brachten voortreffelijke zigeunermuziek. (JC)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4