Inspraak Gazet \>an Qaht COOL'S GAS Stedelijk slachthuis bestaat reeds meer dan 100 jaar Werken hoogspanningslijn aan de gang Wedstrijd voor kinderen te Hofstade «Wie versiert het mooist zijn fiets?» Bent U prijsbewust 4£ CVP-evaluatie Euroverkiezingen belachelijk en vals Onafhankelijk weekblad yoóÉ Groot-A a 1st nicucoe. Verkoop van alle soorten gas butaan, propaan, industriële gassen, medicinale gassen 2 Nieuwe Gazet van Aalst 17 augustus 1984 Tot vóór 1850 bestonden te Aalst enkele private slachterijen. De die ren werden geslacht bij de beenhouwers thuis of in een gemeenschap pelijk lokaal. Daar dit aanleiding gaf tot kritiek van meerdere zijden, voornamelijk vanwege de gezondheidskommissie, werden voetstap pen gedaan bij het gemeentebestuur om een slachthuis te bouwen waar een degelijk toezicht kon gehouden worden op de wettelijke voorschriften. Op 22 april 1855 werd door de toenmalige gemeenteraad beslo ten een gemeentelijk slachthuis op te richten met een krediet van 80.000 fr. In 1856 waren de ontwerpen klaar maar over de inplantings plaats bestond nog geen eensge zindheid. Tenslotte werd aan de Moorselbaan in het totaal 42 a. 28 ca. grond aangekocht voor een bedrag van 7644 fr. Op deze argumenten steunde het stadsbestuur zich in 1940 voor het uitschrijven van een wed strijd voor het ontwerpen van een nieuw stedelijk slachthuis. Er kwamen vijf ontwerpen bin nen maar de Tweede Wereldoor log trad als spelbreker op. Inmiddels was het reeds bestaan de slachthuis volledig afgekeurd door het Ministerie van Volksge zondheid. In het vooruitzicht van het nieuw stedelijk slachthuis werd enkel van jaar tot jaar nog toelating tot slachten gegeven. In 1964 werd aan de Bergekou- terstraat grond aangekocht. Van deze plaats werd echter door het stadsbestuur afgezien en de nodige ruimte werd aan de Ael- brechtlaan voorzien. Het betreft hier een oppervlakte van 1 ha. 81 a. 40 ca. Pas nu kon de uit de wedstrijd verkozen bouwkun dige met de uitvoering van zijn ontwerp beginnen. In 1969 waren alle leden van de toenmalige gemeenteraad ak koord dat de uitbating van het nieuwe slachthuis onder vorm van een gemeentelijke regie de meest voordelige zou zijn. Deze beslissing kwam tot stand na dis- kussies, en vergelijkingen met slachthuizen zoals Geel-Gent, Lokeren en Charleroi. De ruwbouw met gedeeltelijke afwerking kwam na tal van moeilijkheden klaar in 1971. De Ondanks heel wat bezwaren vanwege de stad Aalst en de leefmilieuvereniging RALDES heeft gemeenschapsminister Akkermans op 2 juli jl. toch (in beroep) de bouwvergunning toegestaan voor bovengrondse aanleg van de hoogspanningslijn 150 KV Aalst- Denderbelle-St.-Gillis-Dendermonde. Deze zal reeds begin 1985 Aalst moeten voorzien van elektriciteit, afkomstig van het kernpark van Doel. Het daartoe noodzakelijke omvormingsstation aan de Lion D'Or (Bredestraat) is trouwens reeds sinds januari in aanbouw. De definitieve plannen vertonen een lichte afwijking t.o.v. de aanvraagplannen. Meer bepaald gaat de hoogspanningslijn nu enige natuurgebieden iets uit de weg. Niettemin blijft RALDES ervan overtuigd dat deze hoogspanningslijn een enorme schade zal toebrengen aan de landschappelijke, ekologische en esthetische waarde van het Denderland tussen Aalst en Dendermonde (rechteroever). Door de Raad van Beheer van deze leefmilieu-aktiegroep werd dan ook - in volle vakantieperiode - beslist een annulatieberoep bij de Raad van State in te stellen, en al het nodige te doen om deze «rampzalige» hoogspanningslijn (die niet voorzien is op het gewestplan) alsnog te kunnen stuiten. De werken vorderen echter zeer vlug! (pd) Naamloze brieven en brieven waar prlvépersonen worden In beledigd Kunnen niet opgenomen worden. De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de lezersbrieven en behoudt zich het recht brieven in te korten Het is nu eenmaal de gewoonte en ook - menselijk dat politieke partijen verkie zingsuitslagen zoveel mogelijk in eigen voordeel evalueren. Maar wat er de CVP van gemaakt heeft in haar armtierig maandbladje «'t Land van Riem» tart werkelijk alle verbeelding. Zij zetten alles op hun kop, liegen er maar op los en maken van een historische nederlaag nog een fraaie overwinning. De naakte waar heid is dat de CVP vergeleken met de euroverkiezingen van 1979 van 7 op 4 zetels terugvalt, dus 3 zetels verliest of 473.929 stemmen. De VU daarentegen wint 160.385 stemmen, verdubbelt hier mee haar euroverkozenen en klimt dus naar twee,<De'CVP die eerst volhield dat Europese verkiezingen geen nationale verkiezingen zijn, maakt nu een zwen king van 180 graden, stelt dat ze toch een test zijn voor het nationaal beleid en dat er derhalve moet vergeleken worden met de uitslagen van 1981. Zij is dan ook overgelukkig met de positieve status quo t.o.v. de jongste parlementsverkiezingen. De vraag kan gesteld worden of er dan zoveel reden tot juichen is bij de vaststel ling dat de CVP-euroverkiezingsuitslag niet slechter is dan die van haar grootste elektorale nederlaag in haar bestaan Maar het hek gaat hele maal van de dam wanneer zij zwart op groen beweert en dan nog onderstreept dat, indien dit nationale verkiezingsuit slagen zouden geweest zijn, de VU-zetel van kamerlid Jan Caudron verloren zou gegaan zijn ten voordele van Agalev Dit is gewoon gelogen. Ik zou wel eens de berekeningen willen zien waaruit dit blijkt. Volgens officiële berekeningen zou d£ zetelverdeling in het arrondisse ment Aalst onveranderd gebleven zijn. Ik daag de knapste CVP-er uit om dat te be twisten. Nu is het wel zo dat de Votks- unie bij Europese en gemeenteraadsver kiezingen steeds zwakker scoort dan bij nationale verkiezingen. Bewijs daarvan zijn de 263.005 stemmen die zij méér behaalt in 1981 t.o.v. 1979. Het ziekenlijk verwringen van de waar heid heeft de CVP-Aalst van geen vreem den. Beweerde de CVP-nationaal niet dat zij slechts 15.660 stemmen verwijderd was van de vijfde zetel van Van Rom- puy De waarheid is dat zij daarvoor 78.300 stemmen méér had moeten halen. Voorwaar geen peulschil Van de voorlopig nog grootste partij van Vlaanderen (hoelang nog met haai1 sterk uitgebouwde studiedienst zou men wat méér ernst en wat minder leugens mogen verwachten. Of denken ze in de Tweekerkenstraat en in «'t Land van Riem» dat de Vlamingen stumperds zijn die niet kunnen tellen Arm Vlaanderen zolang de CVP de lakens uitdeelt. JAN CAUDRON Kamerlid-quastor. elektrische installatie, de centrale verwarming, en de sanitaire in stallatie, de aanleg en .de omge ving van het slachthuis, de schil derwerken en de bezinkputten werden beëindigd begin 1973. De officiële indienststelling van het stedelijk slachthuis onder vorm van regie gebeurde op 5 mei 1973. De bouw van het nieuwe slacht huis duurde dus negen jaar en had toen 100 miljoen gekost zijnde 40 hoger dan aanvan kelijk gedacht. Hiervan werd 56 miljoen betaald met eigen lenin gen en 44 miljoen met subsidies. Weldra stapelden de verliezen zich op 7 miljoen in 1974, 8 mil joen in 1975, 10 miljoen in 1976, 12 miljoen in 1977 en men voor zag bijna 15 miljoen verlies in 1978. Concessie Het stadsbestuur, en inzonder heid de toenmalige schepen voor financiën Gaston Van den Eede zag in dat er dringend naar een oplossing diende gezocht te wor den. Op 21 december 1977 werd dan ook een speciale onder- zoekskommissie opgericht met als opdracht naar oplossingen te zoeken voor het verlieslatend slachthuisbedrijf. Ook zouden voorstellen geformuleerd wor den over voortzetting of sluiting van het stadsbedrijf.. Deze kom missie kwam tot enkele onthut sende vaststellingen inzake ver spillingen, personeel, enz. «Alleen de regie werkt met ver lies. Al de anderen werken, door het slachthuisbedrijf, met winst», zo kon men in het ver slag lezen. In feite kwamen twee tendenzen naar voor. Een meerderheid van de kommissie wou de zaak slui ten, Een minderheid wilde verder laten exploiteren maar onder strenge voorwaarden. Na heel wat diskussies, oprich ting van aktiekomitees, enz. be sliste de gemeenteraad van 29 november 1978 het slachthuis in concessie te geven. De openbare aanbesteding van 23 februari 1979 leverde echter geen resul taat op daar geen aanbiedingen werden ingeleverd. Op 5 april 1979 kwam er dan een voorstel van de PVBA Goossens uit Her- zele om de exploitatie van het slachthuis in concessie te nemen. Deze concessie, waarover elders meer, werd uiteindelijk goedge keurd in de gemeenteraad van 9 mei 1979. Sinds het slachthuis in privé-han- den terechtkwam gingen alle cij fers opnieuw bergop. Aldus ont dekten wij dat de rekening van de stedelijke regie voor het slach thuisbedrijf in 1982 afsloot met 28.358.859 fr. ontvangsten en 28.525.068 fr. uitgaven. In 1983 voorzag de begroting 40.195.124 fr. ontvangsten en uitgaven en in 1984 werden de ontvangsten ge raamd op 26.249.349 fr. en de uitgave op 30.004.548 fr. Maar toen kwam als een don derslag bij heldere hemel het fail lissement van de PVBA en NV Goossens. Meteen diende huidig schepen van financiën en regies, Etienne Bogaert, naar een andere oplossing uit te kijken. Blijkbaar wordt nu geopteerd voor de verkoop van het slacht huis, wat meteen het definitief einde zal betekenen van deze ste delijke instelling met een meer dan honderdjarige geschiedenis. (MP) Ter gelegenheid van de 16e Boeken-, bloemen en fonoplatenbeurs te Hofstade organiseert het Davidsfonds afdeling Hofstade een wedstrijd voor kinderen om een gewone fiets te versieren. De versieringen worden zodanig aangebracht dat ze stevig op hun plaats blijven, zelfs wanneer men er op fietst. De deelnemers verzamelen op de binnenkoer van het parochiaal centrum op zaterdag 18 augustus om 15 uur. Een bevoegde jury zal de fietsen beoordelen naar originaliteit en afwerking. Rond 16 uur wordt, onder begeleiding van de politie, door het centrum van de gemeente een korte rondrit gemaakt. De uitslag, waaraan mooie prijzen (boeken), verbonden zijn, wordt bekend gemaakt op maandag 20 augustus te 16 uur in de cafetaria van het parochiaal centrum. (I.I) Een uitgave van v.z.w. Aaisterse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 8 tot 20 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aaisterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr. 0nalhankeii|k weekblad woot Gtodl'Aalst - Fm üiioj»» «jr-i»,m i... JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van 1 000 fr en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. Ik stortfr. op rekening 001-1153969-36 van de v z.w Aaisterse Informatie (uitgever N. Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres Postnummer Gemeente Handtekening. schrappen wat niet past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 52, 9300 Aalst. 3de Industriezone straat naast autoschouwing (volg de rode pijltjes) EREMBODEGEM Tel. 053/67 11 40 Verkoopdienst: Edwig Wiilockx

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2