Stadsbegroting moet besproken worden in oktober SERAV Hoe klinkt het boertje van een werkloze Goe geweten Te hard water kost nog meer! CHITA van Leolux Nieuwe Gazet van Aalst 17 augustus 1984 3 't Es verboy Even voor de grote vakantie publiceerde de gemeenschapsminister van Binnenlandse Aangelegenheden Mare Galle zijn richtlijnen voor het opstellen van de gemeentebegrotingen 1985. Allereerst verheugt Mare Galle zich over het feit dat het aantal tekortsluitende begrotingen in 1984 merkelijk lager lag dan in de vorige jaren. Dank zij de saneringsplannen zullen vrijwel alle gemeentebegrotingen weldra sluitend zijn, wat zal kunnen gepaard gaan met een verlaging van de belastingsdruk. Een voorzichtig beleid blijft echter noodzakelijk. Belangrijk is dat Minister Galle erop staat dat alle gemeenteraden zich ten laatste in de loop van de maand oktober 1984 over de begroting 1985 uitspreken. Anders kan de hogere overheid de begrotingen niet vóór het begin van het begrotingsjaargoed keuren. De geraamde uitslag van de vorige begroting mag niet vervangen worden door de vastgestelde uitslag van de rekening van het vorige dienstjaar. De tabellen van de meerjarenplan ning dienen de jaren 1985 tot 1989 te bestrijken. Anderzijds wordt eraan herinnerd dat het begrotingseven wicht uiterlijk tegen 1987 moet hersteld zijn. In 1985 moet bij de gemeentebegro ting een nominatieve lijst bijgevoegd worden van de nog lopende doorgeefleningen en/of waarborgen voor rekening van kerkfabrieken, interkommunales en/of privé-instel- lingen. Aan de Gouverneurs wordt de plicht opgelegd in beroep te gaan tegen elke begroting die deficitair is. of die te ver afwijkt van het saneringsplan. Ontvangsten en Uitgaven Het aandeel van het Gemeentefonds moet geschat worden op de waarde van de eerste kwartaaluitkering 1984 vermenigvuldigd met 4. en verhoogd met 4 Anderzijds is de voorziene kompensatie voor de derving van de gemeentelijke opcentiemen dezelfde als, het in 1983 ontvangen bedrag. De toelage uit het uitzonderlijk krediet van 21 miljard moet hetzelfde geraamd worden voor 1985 als voor 1983. Misschien belangrijk voor Aalst is de plicht voor de gemeenten, waarvan de financiële toestand ingevolge de uitvoering van een saneringsplan of ingevolge andere faktoren zodanig verbeterde dat er een merkelijk «Beroeps En een werkloos boertje Somber, want zijn ras nam op één jaar tijd toe met liefst (maar liever niet) 33 in Gewest Aalst... Weldra verwachten we het stempelkussen nop als Olympische disci pline Eindelijk goud voor een Aalstenaar Welnee, Flanders Printing zal er wel voor iets tussenzitten, want het aantal werk lozen daalde in het Aalsterse in juni '84 met 403 eenheden in vgl. met mei '84, en met 352 stuks in vgl. met juni '83De drukkersrevolutie zorgde er-immers toch voor dat de RVA voortaan de ietwat ver ouderde aardappelstempelmetode kon vervangen door de iets meer geavan ceerde rubberen equivalent. De laatste maanden werden er trouwens ook geval len gemeld van doppers die hun boontjes niet meer konden doppen, en in een woe de- plus hongeraanval de aardappel stempels verorberden... Maar nu is dat allemaal voorbijde modernisering staat voor niets Een verbetering dus, want terwijl de lan delijke miserie met resp. 1,8 en 0,6 stijgt t.o.v. mei '84 en juni '83, neemt de lengte aanshuivers nabij de doplokalen in Gewest Aalst met resp. 2,5 en 2,2 afOns gewest neemt met haar 15.510 werklozen 3,13 van de Belgi sche werkloosheid voor haar rekening... Werfcloostijdsverkorting Opmerkelijk is de tabel van de inaktivi- teitsduur, waarin het zwaartepunt alge meen valt in de klasse van 2 tot 5 jaar (zonder werk)zo'n 31 van de werklo zen is reeds zolang bij de RVA ingelijfd... Qua geslacht springt hier wel een groot verschil en het (lui oog bij de mannen zijn dit vooral 50 plussers, bij de vouwen is al bijna 14 tussen de 25 en 40 jaar in deze reeks werzaam, pardon,werk loos... Wel is het zo dat de klasse van 5 tot 10 jaar inaktiviteit dubbel zoveel dopsters bevat dan doppers (24 tegenover 12 Bij de vrouwen zorgt vooral de leeftijd van 25 tot 50 jaar voor deze kloof Cijfers van een onderverdeling naar het kriterium «doktersvrouw of niet» werden niet vrijgegeven. Zeer vreemd is het ten slotte dat bij de min 20-ers niemand al meer dan 10 jaar werkloos is En dan klagen ze over de luie jeugd van tegen woordig Kleren maken de werkloze man Jawek want wat blijkt Hoe meer werk loon,'hoe minder werkloze kleerma kers op één jaar tijd vond 5 (of 101 stuks) van deze lieden de naald in de hooiberg ofte opnieuw de draad naar een job Spijkers met koppen worden er ook geslagen bij de timmerlieden, waarbij weer 5 (50 stuks) meer dan in juni '83 werkuurtjes kan «kloppen». Ze mo gen dus niet zagen...! Om de muur van de krisis te doorbreken metselden trou wens ook veel meer metselaars echte muurtjes 4,5 (87 eenheden) om pre cies te zijn, en dat betekent wat voor deze seizoengebonden arbeiders, want de cij fers zijn vergeleken met deze van precies een jaar geleden Ook de ledersnijders konden weer van leer trekken (van 318 naar 299 werklo zen), en de spinners zijn samen met de schilders door de wol geverfd (resp. van 677 naar 652, en van 135 naar 126). Tenslotte waren 11 van de 379 inpakkers «van 't zelfde gedacht» toen ze aan de RVA werkloos werkzaam waren«in pakken en wegwezen De wind uit de zeilen Dit is wel pech voor de molenaars, want die malen erom dat ze nu liefst 10 werklozer zijn (naar 189 stuks). Hand langers kunnen momenteel ook niet veel meer doen dan die handen te gebruiken om met de vingers ervan te draaien. Koks blijven ook op hun honger zitten 10 naar 234 eenheden), en verder doen, naast de reeds vermelde land bouwers ook de mechaniciens en de ma chinisten het niet zo best... De kroon wordt echter gespannen door een be roepsgroep uit de bediendensektor (die zelf 5 verbetertDaar situeren zich namelijk de gediplomeerde verpleeg sters in het grootste ziekbedje met een stijging van de krisiskoorts van 33 naar 50 dopsters jagen zij de temperatuur liefst 51,5 naar omhoog. Niet zo ge zond dus Typ even je ontslagbrief, wil je Tragiek in het kantoor, waar het niet onaardige aantal van 77 (lekker stuks typistes hun eigen ontslagbrief mocht ty pen in de periode van juni '83 tot juni '84... Toch ook een toename met zomaar eventjes 85,5 (vorig jaar 90, nu 167, 't lijkt de dollarkoers welOok de potlood- scherpers, de koffiezetters en de andere operateurs voor bureaumachines kregen klappen van 36 naar 56 werkloze colle ga's. «Beroepsopleiding» Tot slot nog een sarkastisch Ideetje in verband met de opleidingen die de RVA- centra inrichten... Tussen metselaars, bekisters, stiksters en machinisten vin den we ook vloerleggers... Ze kunnen er straks de straat mee leggen. overschot ontstaat, in de eerste plaats de belastingsdruk te verminderen. Het overschot mag niet gebruikt worden om bestaande uitgaven te verhogen of nieuwe uitgaven te scheppen. Aan de kant van de personeelsuit gaven moeten deze berekend worden op basis van de uitgaven van juli 1984 verhoogd met 6 De wedde van december 1984 mag niet opgenomen worden in de begroting 1985, evenmin als deze van december 1985 in de begroting van 1986 mag voorkomen. Dit mag ook niet gebeuren met de eindejaarstoelage 1985. De kredieten voor tewerkgestelde werklozen mogen volgend jaar ten hoogste met 6 stijgen boven het volume van 1984. De werkingskosten daarentegen mogen slechts met maximum 4 stijgen. Het krediet voor het betalen van de tekorten van de ziekenhuizen moet gelijk zijn met dit van 1984, tenzij het Gemeentekrediet ondertus sen reeds meer inhield dan eerst verwacht. Ook het Fonds voor Vakbondspremies blijft identiek in 1985 als in 1984. Mare Galle herinnert er ook nog eens aan dat de gemeenten effektief en grondig kontrole moeten uitoefenen op de uitgaven van de VZW's aan wie zij toelagen verlenen. Het volume van de buitengewone uitgaven mag in 198 5 bij tekortsluitende begrotingen niet hoger zijn dan het volume van de aflossing van de gemeenteschuld tijdens het dienstjaar 1984. Ook het saneringsplan blijft prioritair. Een overschot op de buitengewone begroting mag trouwens niet voorkomen. Tot slot weze nog vermeld dat Mare Galle de gemeenten verbiedt ontwerpers aan te wijzen voor werken zolang er op de begroting geen buitengewoon krediet is uitgetrokken om de erelonen te betalen. Zoals in de vorige jaren dienen ook alle op te nemen leningen in de begroting ingeschreven te worden. (MP) da spel, of liever, die speilen, geer in Ameireka En ver te slooiten hemme z'er geer nog ne kier iet echt op zèn ameirekonsj va gemokt. Meh veil sjow, vierweirk en manekes ooit vliegende schoetels... En aal die ameirekonen die meh heer kontentement ginne weg 'n kosten, want zeer hooin de mieste madoljes Mosten die aa Grieken die over zoeiveil honderde joren d'oiimpische speilen ooitgevonnen hemmen, naa nog ne kier veromkommen... ze zollen nogal oeigskes oepentrekken zeikes. Ni allien oever aal 't gein dat er varanderd es in de wereld. En oever aal die masjienen en ooitvindingen en kompjoeters womei da ze naa den toyd meiten tot op 'n honderdste van ne sekond... Mor in de fong zolle ze nog mier verschieten oever 't gein da ze van heer Speilen gemokt hemmen! Ien groeite kommerse! In den aan toyd kwampen de kampejoenen teige makanderen ooit, ierlèk en oprecht en den besten kost winnen. En hè kreig nen tèk lorierblooiren ver op zenne kop te zetten. En allemaan was kontent... Mor naa? Naa komt er dor oeveraal polletiek ba te pas. En de moeneka. En 't er werd aoechter de scheiremen geflikt en gekonkelfoesd. Ze kennen 't allemol schoein zeggen van tienhèd en verbroederink onder de volkeren... Lodj ons lachen Da 't zu droef nie 'n woor... 'k Weit ni hoe da't zjust zol moeten ooitleggen, mor 't land da 't miest hem kaan permeteiren van dor iveranst ne jongen of eh masken da goed es in 't ien of 't ander sport, spesjool te loten opberen, da land kaan stoefen meh 'k weit ni hoeveil gaa madoljes. En de pompong op zennen hoed steiken. As 't er mor genoeg poeng kaan ingestoeke werren, meh spesjole regiemen, spesjole pillekes of pikurkes, spesjool gerief, tèn werren vanoyges de kansen groeier. En d'ameirekonen hemmen 't naa nog ne kier lote zingde biggest in de weurld 1 Doboy 'tes ni alben in de sportGe moetj mor ne kier zing nor die kwestje oever da masjiem da z'hier ba ons in de wolen gemokt hemmen op kommande va Rusland. Da stond geried ver te verzennen mor den ameirekoon zoy «no»... en 't es noEn wajjer die peisden da't allien mor achter die oyzeren gordoyn was dat de mensjen ni vroy 'n woren van te doeng wa da ze willenAs hier ba ons in Olsjt al vanoever joren 't ien fabriek noor 't ander most slooiten en d'er meh honderden en honderden mensjen zonder weirk vielen, 'n was 't gin ien wolsj hontjen dat dor nor krooiden, nog minder onzen nonkel ooit Ameireka. Mor naa Nonkel zeid nie en 't er wer toch ne minister gevonnen die ghiel beleefd zeitallei tèn... En 't es ons leiger die da masjiem zal kroygen... as me wajjer 't allemol betolen... Nonkel hei gezeid dat er èh ewa zal boyleggen... mor iest zingEn omdat ver de wolen es, meige men der ailemooi ver lammeren. Ajja, wajjer moeten toch solledeer zen hein... as 't in heer kraom te pas komt. En de mensjen hier die peizen damme wajjer hier in ons oyge kot nog iet te rettètètten hemmen, ze 'n zing ni hoe da ze gediereg here zak loten opblozen... Morwa wie d'er on doeng? 't Heid aal zè leven azoei geweist en 't zal attoyd azoei blei ven 't er zen der van den andere kant (veil mier) die zjust goe zen ver te knikken en heren bek in heer plooimen 't haven. En heer pansj af te drooin. 'k Peis ni dat die olimpisse vlamme dor iet zal on veranderen. Naa ni of noeit ni PETJEN Is advokaat A.E. Bogaert de solitaire burger die van buiten de gemeenteraad geregeld dossiers van openbaar belang opvolgt en bekendmaakt, SP-fraktieleider Eddy Dierickx van het OCMW maakt ook al 'n tijdje dossiers aanhangig, die buiten zijn OCMW-bevoegdheid zitren. Zo liet hij recent aan de pers weten dat ons leidingswater te duur en te hard is. De tussengemeentelijke Maatschap pij voor Waterbedeling (TMVW) uit Gent heeft immers beslist dat ons kraantjeswater voortaan 23 fr. i.p.v. 16,50 fr. per m3 zal kosten. Deze verhoging met 40 (die Aalst- centrum via de stedelijke regie en de andere deelgemeenten rechtstreeks aan de TMVW zullen betalen, dient volgens de TMVW-voorzitter Guy Schrans (toekomstig minister van financiën?) om de verliezen weg te boeken. Deze bedroegen in 1983, 60 miljoen. Hiertegenover stelt Dierickx echter dat het een publiek geheim is dat in het verleden ernstige beleidsfouten werden gemaakt. Zo werd begin de jaren '70 een kontrakt afgesloten met de Brusselse watermaatschappij BIVW om tot het jaar 2000 een hoeveelheid water af te nemen, die men bij de Antwerpse Waterwerken veel goedkoper kwijt kon. Daarenboven zijn er hoge administratie- en beheerskosten. Zo krijgen de twintig leden van de raad van beheer, waaronder de Aalsterse burgemeester Raymond Uyttersprot een maandelijkse vergoeding die hoger is dan een arbeiderspensioen. De voorzitter dan nog het dubbele. De direkteur-generaal (CVP) maakte een betaalde studiereis naar de Ivoorkust... Een aantal kontraktuele personeelsleden werden onder politieke druk van CVP en PVV in bovental aangeworven. Feit is dat de grote meerderheid van de leden van TMVW - waaronder ook de stad Aalst - deze prijsverhoging hebben goedgekeurd. Toch stemden 9 gemeenten tegen en hebben er zich vijf onthouden. Calcium Volgens een studie van dr. D. Verhoeve en Ir. G. Janssens van het -Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie blijkt bovendien dat ons kraantjes water hard is en vooral teveel calcium (kalk) bevat. Dit is uiteraard nadelig voor onze warmwaterinstallaties (boilers) en ons wasgoed. Dan maar meer detergenten (waterontharders) in de waspoeders, die dan op hun beurt verantwoordelijk zijn voor de verontreiniging van de oppervlakte wateren... Eddy Dierickx is alvast niet gediend met deze gang van zaken, (pd) Als je zin en moed hebt om de tijd van je legerdienst wat nuttiger te besteden dan om opgeleid te worden om te doden, kan je ook bur gerdienst vervullen. En als gewetensbezwaarde kan je dan terecht bij allerlei organisaties die zich op een of andere manier inzetten in de so ciale sektor. Ben je iemand die op zoek is naar zo'n instelling of organisatie in het Aalsterse, dan kan je nu terecht in jeugdhuis Ter linden (77.75.93 tijdens openingsuren) waar er weldra zo'n idealist tewerk ge steld kan worden. Ervaring in jeugdwerk is niet noodzakelijk, wel een pluspunt. Ander kontaktadresWelvaartstraat 100, De Ceukelaire L., tel. 70.03.48... Goe geweten Schiet je poer liever af in zinnige onderdelen van je samenleving Molenstraat 70 Aalst s21 76 08

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3