FRANCIS SMET Schepen Van den Eede werkte degelijk concessiekontrakt uit voor stedelijk slachthuis EMM j-i ïüi mmmmsmwm Hoelang zal Aalst nog vuil kunnen storten in Vlierzele? Eendagsreis Davidsfonds Hofstade naar Brugge en 't Zwin AALST - Tel. (053)21 .66.79 Immerzeeldreef 3 1 Dealer DELMAC PVC en ALU-ramen - dubbel glas 4 Nieuwe Gazet van Aalst 17 augustus 1984 Pas nu men het stedelijk slachthuis aan een privé-firma wenst te verkopen, blijkt in feite wat voor degelijk concessiekontrakt de voormalige schepen van financiën Gaston Van den Eede afsloot met de PV BA Jan Goossens uit Herzele. Het betrof een onderhandse overeenkomst, die op 9 mei 1979 door de toenmalige gemeenteraad unaniem werd goedgekeurd. In deze concessie werd enkel het goederen en de goederen onroerend eigenlijke slachthuis verhuurd en niet het appartement van de direkteur noch het cafetaria. De firma Goossens moest instaan voor alle herstelling en vervanging van de inboedel. De concessie werd gegeven voor een duur van 12 jaar vanaf 1 september 1979, maar de concessionaris kon een einde stellen aan het kontrakt na drie, zes of negen jaar. De huurprijs bedroeg 4 miljoen per jaar, aangepast aan de index. Op dit ogenblik betaalde de firma Goossens zelf reeds 5.462.700 fr. per jaar voor het slachthuis en 246.000 fr. voor de kantine, die ondertussen ook aan deze firma verhuurd werd. De stad Aalst zorgde wel verder voor de keurdienst, maar de keurrechten werden gëind door de concessionaris, die hiervoor een vergoeding van 7,5 van de keurrechten ontving. Als tussenkomst in de algemene onderhoudskosten betaalde de stad tevens een extra-vergoeding van 6,25 fr. per slachteenheid. Alle kosten, belastingen, registratierechten, zegel rechten en boeten voortvloeiend uit de uitbating waren ten laste van de Herzeelse firma, die ook de gas, elektriciteits, brandstof, waterver bruik, telefoon, stoom, kosten enz. diende te betalen. De concessionaris diende het gebouwenkomplex in goede staat te onderhouden. Enkel de gras- en bloemenperken werden door de stad zelf onderhouden. Artikel 11 van het consessiekontrakt was zeer belangrijk. Dit vermeldt dat de concessionaris de gegeven eigendom niet mocht veranderen of verbouwen zonder schriftelijke toestemming van het stadsbestuur. Verder staat letterlijk: «Alle verbeteringen en vernieuwingen door de concessiona ris aangebracht aan de onroerende door bestemming, vermeld in de begininventaris, worden eigendom van de concessiegever en zullen bij het einde van de concessie geen aanleiding geven tot enige verrekening of vergoeding, behoudens andersluidende schriftelijke overeenkomst in elk afzonderlijk geval». Dit betekent met andere woorden dat alle investeringen, die de firma Goossens in het slachthuis verrichtte de jongste jaren, automatisch eigendom zijn van de stad. Voor zover wij konden vernemen heeft de firma Goossens aldus o.a. slachtkettingen vernieuwd, de frigoruimten vergroot, enz. en kan de stad nu in feite een slachthuis verkopen, dat vernieuwd werd op kosten van een privé-firma. De consessionaris mocht wel de investeringen afschrijven a rato van tien procent per jaar. (artikel 21 van het kontrakt). Belangrijk was ook dat de firma Goossens zich er schriftelijk toe bedong om binnen de twaalf maanden na tekening van het kontrakt veertig personeelsleden tewerk te stellen. Het stedelijk slachthuis behield verder zijn status van openbaar slachthuis om te voorzien in een on onderbroken dienst. De Herzeelse firma diende trouwens verder in te staan voor noodslachtingen. Zowel de stad als de firma Goossens beloofden in nauwe samenwerking de voorschriften van de hogere overheid te volgen teneinde het behoud van de EEG-stempel te verzekeren. Alles bij elkaar dus een uitstekend kontrakt dat pas nu naar zijn werkelijke waarde kan geschat worden. (MP) Dank zij de hulp van de Interkommunale «Land van Aalst» kende onze stad sinds jaren geen probleem meer met het verwijderen van het huisvuil. Eerst werd dit vuil naar het stort van Voorde afgevoerd. Op dit ogenblik rijden de wagens van de reinigingsdienst dagelijks naar Vlierzele, waar de interkommunale een stortplaats exploiteert, gekoppeld aan een zandwinning. Uit het jongste jaarverslag van de Interkommunale kan men echter opmaken dat het huidige beleid van het Vlaamse Gewest een aantal problemen met zich bracht, die heel wat gevolgen kunnen hebben voorde toekomst. Terloops weze eraan herinnerd dat het Land van Aalst zowel te Vlierzele als te Voorde ongeveer 16 Ha in eigendom heeft. Ingevolge het Vlaams Afvaldekreet werden alle stortvergunningen vervallen verklaard. Voor 15 mei 1983 dienden de nieuwe aanvraagdossier ingediend. Het Land van Aalst bekwam op 23 december 1983 een stortvergunning voor tien jaar voor haar terrein te Vlierzele en één van driejaar voor haar terrein te Voorde. Door het besluit van de Vlaamse Regering om vele stortterreinen in de Rupelstreek te sluiten en om geleidelijk de vergunningen tot het verwerken van huishoudelijke afvalstoffen-aan privé-uitbaters te onttrekken-, 'wordt de Interkommu nale overstelpt met aanvragen van privé-firma's die afval afkomstig van buiten het werkingsgebied wensen te komen storten in het arrondissement. Aan deze verzoeken werd geen gunstig gevolg gegeven. Het Land van Aalst wil immers waken over de stortmogelijkheden van de eigen aangesloten gemeenten, alhoewel de beoogde stortzone te Vlierzele ongeveer 35 Ha groot is en de gemiddelde stortkapaciteit ongeveer 9 meter diepte bedraagt. De theoretische stortkapaciteit van ruim 3 miljoen m3 is immers gekonditioneerd door en moet gepaard gaan met de ontzaveling. Ingevolge de huidige ekonomische recessie stagneert echter de zandwinning en komt er een wanverhouding tot stand tussen de uitgraving en aanvulling, waardoor de werkelijke reserve aan stortkapaciteit steeds afneemt en de eigen stortmogelijkheden op korte termijn in het gedrang kunnen komen. Anderzijds wijst de Interkommunale er op dat men door de nieuwe Op zaterdag 15 september orga niseert de afdeling Hofstade van het Davidsfonds een ééndagsreis naar Brugge en het Zwin voor leden en sympathisanten. Het reisschema ziet er als volgt uit 7 u.vertrek op het dorpsplein van Hofstade. 8u.30koffiepauze te Brugge in het Boudewijnpark. 10 u.geleid bezoek aan het natuurreservaat «Het Zwin». 12u.30 middagmaal in het Bou dewijnpark te Brugge. Indien gewenst kan daar het middag maal worden gebruikt in het plaatselijk restaurant aan 255 fr. per persoon. 14 u.vrije rondgang in het Bou- dewijnpark met eventueel bezoek aan het Dolfinarium (fakultatief). 17 u.bezoek aan Damme. 18u.30: terugreis via de smok kelroute (Maldegem-Eeklo) met oponthoud rond Eeklo. 23 u.aankomst aan het Dorps plein te Hofstade. De kostprijs (busreis, geleid bezoek aan 't Zwin, drinkgeld chauffeur) bedraagt 320 fr. per persoon, eventueel vermeerderd met 255 fr. per persoon voor de keuzeschotel. De inschrijving kan gebeuren bij de bestuursleden. De uiterste datum van inschrijving is maan dag 20 augustus. Wacht niet te lang, want het aan bod is beperkt (LI) vergunning verplicht werd om ten uitzonderlijke titel en in noodsituaties op schriftelijke vraag van de Vlaamse Afvalstoffenmaat schappij of in opdracht hiervan afvalstoffen van buiten het eigen werkingsgebied te aanvaarden. Het gevolg was dat het Land van Aalst begin 1984 een paar maal door OVAM aangemaand werd tijdelijk afvalstoffen van gemeenten en verenigingen buiten het arrondisse ment te aanvaarden. In de voorbije maanden heeft men aldus aanvragen gekregen tot storten vanwege de Interkommunale Durme-Moervaart (grof vuil) de stad Gent (tijdelijke stortingen) de gemeente Merelbeke (grof vuil) en de gemeente Brakel (huisvuil). De vereniging werd ook verplicht zeer tijdelijk het huisvuil van de gemeenten Horebeke, Gavere, Oosterzele, Zwalm en van de gemeenten aangesloten bij de Interkommunale Schelde en Leie te aanvaarden. Anderzijds worden de stortmogelijk heden te Voorde en Vlierzele als een mogelijke oplossing voorgesteld voor de problemen die de interkommunale Haviland heeft ingevolge de weigering die zij ontving om een verkleiningsinstallatie te Pepingen op te richten, bestemd voor de verwerking van het grootste deel van de afvalstoffen van Vlaams-Brabant. Het Land van Aalst heeft steeds de wettelijkheid en het hoogstdringend karakter van de aanvragen van OVAM betwist. Men is immers van oordeel dat het gemis aan beleid van andere regio's niet mag afgewenteld worden op diegenen die na veel inspanningen en met eigen middelen een degelijke oplossing voor haar gemeenschap heeft weten te bewerken. (MP) Met wat in het schaaltje van het kapelletje terechtkomt kochten de kinderen zich vroeger snoep. Met het friet- en smoutebollenkraam in de omgeving van de kapel is een pak friet met vee! tartaar even welgekomen. (JC) Dirk De Schrijver (EL) Zelfs de oudste inwoners van Erembodegem hebben hel steeds geweten, de kinderen die met schelpen of kroonkurkjes een kapelletje op de stoep uitleggen, dit met een O.L.V., een kaars en wat bloemetjes versieren en de bedevaarders uitnodigen wat in het schaaltje te leggen. Dit jaar was er echter nog maar l kapelletje meer te bespeuren, een traditie die uitsterft? (JC) "V In Erembodegem, aan de kapel van O.L.V. Termuren ging tot 15 augustus de jaarlijkse novene door. (JC)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4