Dopingonuitroeibare kwaal of noodzakelijk kwaad SINT - VINCENTIUSINSTITUUT GIJZEGEM Kuisen van rioolkolken gebeurt door privé-firma Nieuwe Gazet van Aalst 17 augustus 1984 5 Jan Caudron interpelleerde over de doping in de sport Stationsstraat 1, 9308 GIJZEGEM Tel. 053-78.90.30 Kamerlid J. Caudron deed onlangs een interpellatie tot de gemeenschapsminister van gezondheids beleid over de doping in de sport. Caudron, die studies in de lichamelijke opvoeding achter de rug heeft, heeft voor deze bijzonder delikate materie steeds een bijzondere aandacht gehad. De mistoe standen die momenteel op het gebied van dopingscontrole en -preventie heersen, waren de recht streekse aanleiding tot deze interpellatie. Het is duidelijk dat de sport de laatste decennia een enorme vlucht nam. Records sneuvelen aan een bijna ongelooflijk tempo zodat van de top sporters steeds meer gevraagd wordt. Wie met de volksgezondheid en de sport begaan is, zo stelt Jan Caudron, moet zich zorgen maken over de we reldwijde plaag van de doping in de sport. Reeds meer dan 20 jaar wordt strijd geleverd tegen het dopingsmis- bruik in de sport, maar de kwaal woe kert onverminderd voort. Men kan zich de vraag stellen of het waardevol is de sport helemaal vrij te willen houden van medische produk- ten waar onze totale maatschappij van vergeven is. Nochtans is doping zowel om ethische als om medische redenen onaanvaardbaar. Volgens Jan Caudron is het dan ook de taak van de wetgevende macht om op dit vlak regulerend op te treden. Technologisch-wetenschappelijk zijn de middelen voor een doeltreffende dopingskontrole reeds aanwezig, maar zij worden onvoldoende gebruikt. Een manke wet In België werd de eerste dopingswet- geying gestemd in 1965de wet Cus- ters. Daarna werden regelmatig K.B.'s uitgevaardigd die de antido- pingswetgeving vervolledigden. Wet telijk is men in ons land dus wel gewa pend, maar er wordt van deze wapens geen gebruik gemaakt. In de plaats van zelf controles te organiseren be toelaagde het ministerie van Volksge zondheid de Belgische Wielrijders- bond om zelf controles te organise ren... Af en toe treedt de BOB wel zelf op, maar dan op verzoek van de procureur des konings. De positieve gevallen komen dan voor de rechter, tenzij de zaak geseponeerd wordt zoals enkele jaren terug het geval was met de zaak Anderlecht. Ook de medische wereld, met name de sportartsen die zich ver zamelden in de Vlaamse Vereniging van Specialisten Sportgeneeskunde (VVSS), is zich meer van bewust van de dopingsproblematiek. Om de strijd tegen de doping weer op gang te krijgèn had deze vereniging reeds een onderhoud met de gemeenschapsmi nisters Poma en De Wulf en met staatssekretaris Aerts. Op het kabinet van staatssekretaris Aerts was men van oordeel dat de anti-dopingskom- missie voor haar adviezen inzake de wetgeving nationaal moest blijven maar dat de uitvoering van de wet onder de bevoegdheid van gemeen schapsminister De Wulf ressorteerde. Noch de Vlaamse executieve, noch de VVSS stelt dat doping tot de sportge- neeskundige sector behoort, dit is dus ofwel een culturele materie, ofwel een materie van preventieve genees kunde. Beide materies werden bij de staatshervorming van augustus 1980 duidelijk aan de Gemeenschappen toevertrouwd. De VVSS verzocht in zijn schrijven dan ook over te gaan tot de oprichting van een Vlaamse anti- dopingscommissie. Een jaar later heeft de eerste minister nog niet de tijd gevonden om deze brief te beant woorden. Volgens Jan Caudron is deze toestand het gevolg van de be- voegdheidskonflikten die te pas en te onpas ontstaan tussen de nationale en de regionale regering. Nieuw Vlaams Gezondheidsbeleid Jan Caudron verwacht dat de ge meenschapsminister de woorden van zijn beleidsnota: «Een vernieuwd Vlaams gezondheidsbeleid» omzet in daden. In deze nota had de minister immers zelf gesteld dat de gemeen schappen bevoegd zijn voor de medi sche sportkontrole. Verder was in deze nota eveneens te lezen dat het absoluut noodzakelijk is een Vlaamse anti-dopjfngscommissie op te richten, ten einde de ontstane lacunes op te vullen. Boeten en straffen De bijna twintig jaar oude wet Custers voorziet in boeten en gevangenisstraf fen. Kamerlid Caudron gelooft niet dat dit de goede manier van doen is. Hij is van oordeel dat de doping uit de sfeer van het gerecht moet gehaald worden en dat geldboeten en gevange nisstraffen voor de sporters zelf best vervangen worden door schorsingen, schrappingen en het afnemen van titels. Effektieve gevangenisstraf fen worden immers bijna nooit uitge sproken en de geldboeten worden door de dikbetaalde kampioenen meestal met de glimlach betaald. Het gerecht werkt daarenboven zo ter gend traag dat dit een reden te meer is om een meer soepele weg te kiezen. Verder stelt Caudron dat sportdok- ters, sportdirekteurs en verzorgers die doping organiseren en mogelijk maken wel gerechtelijk vervolgd en gestraft zouden moeten worden. Men dient eveneens dringend werk te maken van het statuut van de 'sport- verzorger' waarbij rechten, plichten en verantwoordelijkheden scherp worden afgelijnd. Kortom, het depar tement van het ministerie van Gezond heidsbeleid zou zelf de dopingscon trole moeten in handen nemen. Nieuwe controle Momenteel bestaan twee manieren om de doping te beteugelen, en zij zit ten vól gaten. De verschillende sport federaties moeten zelf de controles organiseren de praktijk leert ons dat enkel de BWB dat doet, zij het op een vrij onbetrouwbare basis en boven dien met staatssteun. Anderzijds treedt het gerecht nu en dan eens op. Dit gebeurt sporadisch en is afhanke lijk van de goodwill van de procureur des konings en van de budgettaire toestand van het ministerie van Justi tie. Wegens geld- en tijdsgebrek gebeurt het dus minder en minder en wanneer er dan toch eens een con trole plaats heeft bestaat de kans nog dat de resultaten 'vergeten' worden. De zaak Anderlecht is hiervan het mooiste voorbeeld. Jan Caudron stelt terecht dat geen van deze beide methoden voldoening kan schenken zodat een nieuw systeem een nood zaak is. Het is een op papier reeds be staande formulede methode van de versnelde procedure en de minnelijke schikking. Met het akkoord van de procureur wordt niet correctioneel vervolgd en wordt een sanctie opge legd die voorgesteld wordt door de betrokken sportfederatie. Deze min nelijke schikking zou echter niet mogelijk zijn voor begeleidende dok ters en verzorgers. De controles zou den uitgaan van een op te richten anti- dopingscommissie in samenwerking met de geneesheren-inspecteurs van hei Vlaamse ministerie van Volksge-' zondheid, de sportfederaties en de procureurs des konings. De controles zouden gebeuren volgens het systeem 'van de geleide loting. De onderzoeken zouden proportioneel gebeuren naargelang de intensiteit van de sportbeoefening, dus in funktie van het aantal organisaties en presta ties. Jan Caudron geeft grif toe dat dit systeem niet van zijn hand is, maar het resultaat van zes maand onder handelen tussen diverse professoren,' de procureur-generaal, juristen van het ministerie van Justitie en van Volksgezondheid. Uiteindelijk bleek een globaal akkoord niet mogelijk zon der dat de wet Custers gewijzigd werd. Het Aalsterse kamerlid dringt er bij de minister dan ook op aan dat werk zou gemaakt worden van dit niet te verwaarlozen medico-sociaal pro bleem. Met deze interpellatie heeft Jan Cau dron een bijzonder delikate materie aangeraakt en het lijdt geen twijfel dat heel wat zgn. sportliefhebbers een eventuele wetswijziging met een bang hart zullen tegemoet zien. Wij wachten dan ook naar de reaktie van de be voegde minister. (PVB) In het verleden werden herhaalde malen klachten geuit nopens het onvoldoende kuisen van de rioolkolken in Groot-Aalst. Hierover werd trouwens meermaals geïnterpelleerd door de toenmalige CVP-oppositie. Door het nieuwe bestuur werd een studie uitgevoerd door de dienst leef milieu en openbare werken, en op basis hiervan heeft het schepenkolle ge in vergadering van 9april 1984een kontrakt afgesloten met de firma Van Roy uit Denderleeuw waarbij werd overeengekomen dat deze firma tijdens het jaar 1984 éénmaal alle rioolkolken op het grondgebied van Aalst grondig zou reinigen. Per gekontroleerde ruiming wordt aan de firma Van Roy 76 fr. BTW niet inbegrepen betaald. Tevens kreeg de firma de toelating om het water, dat nodig is voor de uitvoering van de opgedragen werken volgens reële en dringende behoeften op te nemen aan de brandkranen van de stad. De firma zelf heeft er zich toe verbonden om de waterbedelingsmaatschappijen op de hoogte te stellen van eventuele beschadiging of problemen in verband met de goede werking van de ondergrondse hydranten die daarbij gebruikt worden, en die hydranten (na gebruik) op de gepaste manier terug af te sluiten. Met het afsluiten van het nieuwe kon trakt, verbond de firma Van Roy zich ertoe om alle reeds vroeger afgesloten overeenkomsten (voor Nieuwerker- ken en Gijzegem had de firma nog een lopende overeenkomst), inzake het ruimen van rioolkolken als vervallen te beschouwen zonder enige vergoeding. Volgens het schepenkollege bedraagt het aantal kolken in Groot-Aalst ongeveer 15.500, zijnde ongeveer 6400 in Aalst-centrum, 2800 in Erembodegem, 1500 in Hofstade, 1400 in Nieuwerkerken, 1100 in Moorsel, 700 in Meldert, 600 in Herdersem en Gijzegem en 400 in Baardegem. Momenteel zijn de rioolkolken van Nieuwerkerken, Gijzegem, Hofstade en Herdersem al geruimd, en zijn de werken bezig in Moorsel. Voor het einde van het jaar komen ook Baardegem. Meldert, Erembodegem en Aalst nog aan bod. Voor dit werk is op de gewone begroting een bedrag voorzien van 1.250.000 fr. Het stadsbestuur heeft wel de bedoeling om afhankelijk van de resultaten éénmaal per jaar reinigingen geeft, in 1985 een beperkte aanbesteding te houden voor het ruimen van de kolken één of tweemaal per jaar. Eigen diensten Ondanks het beroep dat gedaan wordt op een privé-firma beschikt de stad ook nog over een eigen ruimingsdienst. Deze zorgt o.a. voor bijkomende ruimingsbeurten na klachten van bepaalde inwoners. Vroeger beschikte de stad over twee eigen kolkenzuigers, maar de oudste wagen is sinds maart 1984 volledig buiten dienst gesteld, en het is de bedoeling deze wagen te trachten te verkopen. Het personeel dat met deze wagen (Volvo F. 85) opdrachten uitvoerde, is ondertussen ingeschakeld in de reinigingsdienst. De resterende kolkenzuiger OM 159 is nog altijd dagelijks full-time in het getouw. Voor het gebruik van die wagen zijn drie personeelsleden vereist (chauffeur en maximum twee begeleiders). Volgens burgemeester Uyttersprot kwam het kontrakt met de firma Van Roy reeds op de gemeenteraad, waarbij de voorwaarden vastgesteld werden. Schepen van openbare werken De Maght deelde echter mee dat de kosten verbonden aan het kontrakt in de gewone dienst ingeschreven werden, zodat het schepenkollege autonoom de modaliteiten vaststelde. (MP) Er was eens een schepen van cultuur, wiens dochter ging trouwen en zoiets is duur Dus zocht ze voor haar een «plaatsje» aan 't stad, en 't spreekt vanzelf dat ze iets moois voor haar had. Het kind werd op een stap van d'eigen woning geïnstalleerd, -d, het personeelslid dat er stond werd gauw-gauw gemuteerd. Want al luidt de schepen de «omdat-mensen-belangrijk-zijn »-klok, het hemd blijft toch altijd nader dan de rok. Daarmee was de zaak nog niet afgedaan, want ook de toekomstige schoonzoon had nog geen baan, dus toog de schepen bij een collega met een eigen zaak, en daar kreeg de schoonzoon onmiddellijk een taak. Die collega echter kreeg daardoor van personeelszorgen ook een deel want zie hij had nu een personeelslid teveel «Geen nood», zei de schepen «iedereen moet leven», «ik zal die een plaatsje in mijn diensten geven Zo is de familie nu klaar voor de trouwerij, de verplaatste personeelsleden zijn echter minder blij. Als troostprijs mogen ze nu naar de receptie komen, om er samen met de schepen over moraal te bomen. perversje INTERNAAT HALF-INTERNAAT EXTERNAAT BASISONDERWIJS Kleuterklassen Lagere school met Aanpassingsklas en Turnlerares ALGEMEEN SECUNDAIR ONDERWIJS TYPE II OUDE HUMANIORA Lagere cyclus Latijn-Grieks Hogere cyclus Latijn-Grieks Latijn-Wetenschappen MODERNE HUMANIORA Lagere cyclus Algemeen Middelbaar Middelbaar Familiale Hogere cyclusEconomische Wetenschappelijke B Menselijke Wetenschappen TECHNISCH SECUNDAIR ONDERWIJS TYPE II SOCIAAL-TECHNISCH Hogere cyclus PEDAGOGISCH HOGER ONDERWIJS (Twee jaar na zes jaar A.S.O. of T.S.O.) ONDERWIJZER(ES) KLEUTERLEID(ST)ER Sportieve school '84 P.M.S.-begeleiding vanuit het Centrum, Stationsstraat 47, 9308 Gijzegem. INSCHRIJVINGEN alle weekdagen van 9 tot 12 uur en van 13.30 u. tot 17.30 u.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5