Aalster.$e Moet Achtste verbroedering Ypsilon-Binabiburg 97ste FAUBOURG- JAARMARKT te Baardegem V erbeterings werken in Hofstade hangen af van beschikbaarheid stadspersoneel Nieuwe Gazet van Aalst 24 augustus 1984 Hoeveil kieren 3 Grote potten Aalsters bier en Bayerse muziek voor de Bincibiburgers op bezoek in jeugdklub Ypsilon. (JC) In 1977, op een zwoele zomerse dag ontmoette Ghislain DE VUYS1 een Aalstenaar en lid van de jeugdclub Ypsilon die beroepshalve in Duitsland vertoefde, Benno REITER in BINABIBURG, een dorpje in OBERBAYEREN. Tussen de grote potten Beiers bier werd kennis gemaakt en beiden kwamen tot de bevinding dat hun hobby, voetballen, dezelfde was. Het schuimend-geie vocht begon reeds uitwerking te hebben toen hun geesten verruimden en grootse plannen werden gesmeed. Het bleef echter niet bij die plannen, ze werden ook ten uitvoer gebracht In binabiburg wordt een aardig stukje gevoetbald, de leden en supporters van de STOPSELCLUB, want zo heet die club, vormen een hechte gemeenschap. Hun naam spruit voort uit het feit dat daar waar de andere clubs lidkaarten afleveren aan hun leden, zij een stopsel als bewijs van lidmaatschap moeten kunnerf voorleggen. Je moet er maar opkomen De GIZZEN (zoals hij in de club Ypsilon wordt genoemd) kwam met zijn geesteskind naar voor: Ypsilon zou verbroederen met de stopselclub uit Binabiburg. Het zou een dried'aagse worden, met als hoogtepunt een treffen van de twee voetbalploegen. Het idee werd boven de doopfont gehouden en er werd naar BINABIBURG getrokken, het jaar daarop kwamen zij naar b»®* Die bezoekers worden —cai oeter. De sfeer trouwens jaarmarkt6AUfSt! "-'r' ®a(arde8?m °P 28 augustus zijn Faubourg- PikkcHno H 0 kloriS"fh [ciest Vlert in de Faluintjes, kort na de ikkelmg, deze jaarmarkt. Het verleden, waarin de eigen aard en levenswijze van de Faluin naar voren worden gebracht, wordt in deze Aakf a r" f!pnle eefd' In die °P,iek heeft het stadsbestuur van Aalst de Foubourg jaarmarkt erkend en verleent het Stedelijk Feestcomité ook zijn volle medewerking. In zijn verste oorsprong is Faubourg jaarmarkt georganiseerd geweest door de Baardegemse jeugd als een eigen jaarmarkt,, met pluimvee en kleine huisdieren. Geleidelijk hebben de volwassenen dit overgenomen en vandaag werkt praktisch de ganse gemeente mee aan het welslagen van de jaarmarkt. Hoogtepunt van het hele gebeuren is de optocht doorheen de ganse gemeente van folkloristische en komische groepen die reeds van in de morgen start op dinsdag. In deze stoet is elke wijk vertegenwoordigd met een praalwagen waarbij diverse thema's worden uitgebeeld. Inspiratie wordt zowel in het heden als in het verleden gezocht. Niet alleen neemt het gebeuren van jaar tot jaar uitbreiding, maar de stoet wordt ook jaarlijks bijna in zijn geheel vernieuwd door zich aan te passen aan de aktualiteit. Ook dit jaar zullen de Baardegemse reuzen, Pië en Melle en zoon Kamilleken van de partij zijn. Aan dit vertoon zitten ook prijzen verbonden. De jury maakt een onderscheid tussen groepen met algemeen artistieke inslag en groepen met folkloristische waarde. In elke categorie zijn er prijzen van uitmuntendheid en eerste prijzen. Het globaal prijzenbedrag schommelt om en bij de 100.000 fr. Diezelfde voormiddag wordt ook een klein veemarkt gehouden, die eveneens onderworpen is aan het oordeel van de jury. Onder de tentoongestelde dieren zijn vooral vogels, konijnen, hamsters, katten, honden, schildpadden en geiten te bekijken. In de namiddag heeft dan de gemeentelijke en gewestelijke grootveeprijskamp plaats. Er is een wedstrijd voor stamboekvee. Verder is er voor de 9e maal een pony- en paardenkeuring. Faubourg-jaarmarkt beperkt zich niet enkel tot de festiviteiten op dinsdag, maar begint reeds op zaterdag 25 augustus met de opening ook, er zijn immers vriendschaps banden gesmeed die in de loop van het jaar tot meer dan 800 km. worden tuigerokken, maar die tijdens de driedaagse hechter zijn dan men voor mogelijk acht. Dit jaar kwamen de BINABIBUR- GERS opnieuw naar de ajuinenstad. Vorige woensdag stond een trosje Ypsilonners hen aan het station op te wachten. Veel tijd om de valiezen uit te pakken kregen de Duitse vrienden niet, want om 19.30 u. werden ze reeds in de winterkapel van de St.- Jozefskerk verwacht voor een eucharistieviering, waarna zij in de jeugdklub Y oude vrienden konden terugzien en nieuwe konden maken. Donderdag werd na het ontbijt een uitstap naar Gent gepland, waar onze provinciehoofdstad verschillende van haar bezienswaardigheden moest prijsgeven. Zo werd onder meer het Gravensteen even belegérd en werd op de Gentse binnenwateren met een boot rondgevaren. Om 16 uur ging dan de voetbalmatch door. Opnieuw moest Y in het stof bijten (1-2). In de acht wedstrijden die tot nu toe al gespeeld zijn kon Y er maar een winnen. Niet getreurd echter, de Eendracht doet het al niet veel beter, en aan verliezen raak je op den duur toch gewoon. Bovendien dachten er al veel aan de prettige tijd die hun na de match wachtte. Bij Norbert stond immers een versterkende maaltijd van "culinair hoogstaand niveau,, klaar, en zowel de spelers als de ingeschreven supporters tafelden tot de laatste kruimels verorberd waren. Vrijdag werd een bezojj^ Si'fS'vèn aan AntwrrQ'öel, maar de talrijke winkelstraten van onze grootste Vlaamse stad na Brussel waren bijzonder aanlokkelijk voor de Duitse bezoekers die er zeker hun gading zullen hebben gevonden, 's Avonds was iedereen ook weer present voor de grootse barbeque en de lieters bier uit halve-liter potten. Het hoeft nauwelijks gezegd dat het voornoemde vocht als een gele draad doorheen de bezoekdagen is gelopen en een van de bindmiddelen is van de verbroedering. Tijdens de openluchtmaaltijd werd duchtig gedanst op de muziek van het gelegenheidorkest en de disco-bar. Een hoogtepunt van de avond was het voor ons alomgekend optreden van de star-sisters. De Binabiburgers waren zo uit hun lood geslagen dat zij onmiddellijk een bis-nummertje vroegen daar zij door hun verbazing het eerste niet goed gezien hadden. Tot laat in de avond of beter vroeg in de morgen werd er gefeest, waarna de Beierse vrienden met vele nieuwe ervaringen van hun talrijke vrienden uit Ypsilon afscheid namen om hun heimat te vervoegen. Tot volgend jaar in Binabiburg 1 (JC) van de 1 le Faubourg Handelsexpo in de parochiezaal. Even na deze opening om 17 uur volgt de prijsuitreiking van de tekenwedstrijd voor kinderen, 's Avonds wordt in de feesttent het Pottenbal geopend met het orkest formatie '83 en met medewerking van Europaveiling Brussel. "Potten., zijn hier geen pinten, maar wel potten met bloemen waarmee de tombola wordt begiftigd. Een bezoeker die zonder pot naar huis gaat is naar het schijnt een zeldzaamheid. Tijdens ditzelfde pottenbal is er ook de verkiezing van de 4e Faluinboerin en de 5e Faiuinboer. Op zondag 26 augustus is er te 21.30 u. een reuzevuurwerk Kerkhofbaan. Op maandag 27 augustus heeft er een namiddag plaats voor alle ouden van dgen en gehandicapten van de hele gemeente en hen aangeboden door het jaarmarktcomité. De jaarlijkse avondmarkt begint vanaf 17 uur in de Kerkstraat en omgeving. De inrichters van deze Faubourgfees- ten hopen dat iedereen er opnieuw een heel groot feest zal van maken. (LI) 'n hoeirde ni zeggende malheiren 'n slaopen ni En 'k moen bekennen dat er dor toch iet van es zee. Alia, pak na ne kier 's meires a gazet vast; 't zèn aal aksedenten dagge leist, ser- toe in de wiekendjs. Vroeger joren viel d'er al ne kier imand ooit nen boeim, of van den trap. Of hè greig ne stamp van eh peerd of 'n koei. Of as 't eirg was, kreig 'n eh malheir op zè weirk en tèn was 't iet da van ting-neigen teldjen. Mor naa Ge 'n kentj niet nimmer opnoemen of 't er gebeiren malheiren mei. Te voet, per velao, per mottosiklét, per otto, meh vliegers... Ja, de vliegers beginnen hier in Olsjt zelfs al op de tèkken van d'hooizen en in d'hofkes te vallen... 'k Verschiet er echt af dat er dor rond de Klooizen al ni mier veiregevallen es. Ge moetj da ne kier zing oeverdag, hoeveil van die klein kamillekes én hoeveil van die zwei vers dat er dor hange rond te fijjolieteren. Meh geronk en zonder geronk. En vantoyd meh stoeiringen op annen teivei... Mor alla, elk zen goeste In moyn hofken vallen der appelen en peren nor beneen of as 't groeite windj es kommen der al ne kier ienegte leige plastikke zakken va sjipkes in gewooid, mor tèn toch da nog attoyd liever as ne ghiele vlieger. lest en veraal ver de schooi, ten twieden ver 't verschieten en ten derden, ja, den dienen die dor in zitj es toch oeik immands-kindj... En tèn booiten die malheiren zen der vanoyges nog ander. Azoei van die brieven meh 'n veinster... Ver ten nog te zwoygen van den teivei. Sertoe ver mensjen die liever ne kier iet anders zing as sport, sport en nog ne kier sport. Allei, de ronde van Frankerèk 'n was nog mor gedoon of ze woren dor meh d' ameirekonsje speilen. Dor 'n zemmen nog ni goe vanaf of klèt, 't wer verom voebaal- Ver tèn ni te klappen oever de stomme felletongs die vcrom zelle gon kommen, 't Es nog 'n sjans dammen de léste weiken nie 'n meige klaogen van 't weir. Mor 'k hem schrik, as 't brékt, da 't zal 'n bonk geiven. En dammen der verom gienen endj 'n zelle zing on kommen on de windj en de regen. Mor lodj ons ni klaogen, en hoepen dammen ne schoeinen nozoemer kroygen. Wajjer kennen da goe beizegen, 't Er zen al droeve dinges genoeg, 'k Weit, 't er zeilen der meh veil ver nen tewegen pessemist versloyten, mor zè na ne kier ierlèkhoeveil kieren kejje den dag va vandoag nog zeggenzé, da doe meh na kier plezier zé, dad es nog ne kier iet pleziereg Nie hein En ze zegge zeer welalles hei zèn goei en zèn slechte kanten; mor wad es de goeie kant on 'n staokink per eksempel Door 'n heit er nimmand gin boot boy, allien mor ambras. Gelèk as ze naa zeggen dammen 't noste mondj gon meh 'n staokink zitten van de naft- pompen... As da woor es, wa gomen hemmen Ne ghielen hoeip mensjen op de sikkel ver heer weirk en tèn vanoyges noding... nog mor ne kier n betjen opslag te lammeren En er zeilen der vanoyges zen die zelle willen fortoynen en door zelle ze tèn klem pompkes gon maoken... Schooi en schanne En dad es ni allien hier ba ons zee, tot zelfs in ameireka zitte ze meh malheiren. Gelè as meh nen tip die ze geer mister prezzedent noemen en die nie *n wetj ofdat 'n goed of kood zeit. En woveir da ze naa betzeg zen meh reklam te maoken dat er onze karnaval mor eh klein kinjeken teigen es. Mor hier ba ons spreike ze va «karnavalzotten». Geer zen da verkiezingszotten. Meh zotte hoei- kes en mor zwieren meh drapaokes... Mor ja... Onzjhier moe van cillcs zè getal hemmen PETJEN In anfwoord op brieven van IS februari en 2 mei jl. kreeg OCMW- madshd Eddy Dieriekx onlangs van schepen van openbare werken Anny De Maght onlangs een lijst van de w erken die dit jaar in Hofstade zouden kunnen uitgevoerd worden. Zoals bekend voorziet het vijfjaren plan van de stad Aalst geen grote werken in deze deelgemeente. Volgens schepen De Maght zouden volgende werken kunnen uitgevoerd worden 90 m2 voetpad aanleggen in de Mottantstraat, 200 lopende meter borduren herlijnen en 760 m2 voetpad heraanleggen inde St.- Annastraat, 82 lopende meter borduren herlijnen en 245 .m2 voetpad herleggen in de Zijpstraat, 400 m2 voetpad heraanleggen in de Babbelaarstraat en tenslotte 600 m2 voetpad heraanleggen inde Hoogstraat. Deze werken' zijn echter zeer voorwaardelijk aangezien de werkliedenploeg van Hofstade nu al de handen vol heeft met het opvolgen van de toestand van de wegenis, de voetpaden, gebouwen en de andere gemeentelijke infrastruktuur. Volgens het Hofstaads OCMW- raadslid kan de stad echter niet beweren dat ze te weinig personeel heeft, daar er vroeger nog minder was. "Het heeft trouwens maanden geduurd vooraleer men de grasbermen is komen afmaaien, het was zo erg dat de verkeersborden verborgen waren in het gras,, aldus een artikel in het SP-weekblad Voor Allen. Daarbij wordt eraan herinnerd dat de rioolkolken nu ook door een privé-firma leeggezogen worden, waardoor stadspersoneel vrijkwam. (MP)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3