Iedereen voor schut gezet in strijd tegen hoogspanningslijn Denderland O.C.M.T. wooninrichting de neve rr> - 25 op officiële katalogusprijzen 12 Nieuwe Gazet van Aalst 31 augustus 1984 Vocht Raldes tegen windmolens (rechtover de parking O.L.-Vrouwkliniek) >nii üasstd IN DE FRUITKORF oud huis MEERT AN\\\\\\N\\Y^W Op haar perskonferentie van verleden week gaf de Regionale Aktie- groep Leefmilieu Dender en Schelde een gedetailleerd overzicht van zeven jaar strijd tegen de nieuwe hoogspanningslijn Aalst-Dender- monde, die dwars door het Denderland gelegd wordt. Hieruit blijkt nogmaals hoe machtig de elektriciteitsmaatschappijen wel zijn. Om een goed begrip dient aller eerst vermeld dat men voor de aanleg van een nieuwe hoog spanningslijn over drie vergun ningen dient te beschikken met name een wegvergunning omdat men de openbare wegen kruist, een verklaring van openbaar nut omdat maatschappijen niet kun nen onteigenen, maar wel willen beschikken over gronden waarop pilonen opgericht worden en over een bouwvergunning voor de oprichting van de palen zelf. De nieuwe hoogspanningslijn kwam in het nieuws in november 1977 toen Raldes bekend maakte dat er opmetingen op het terrein gebeurden. CVP-raadslid Paul Stockman interpelleerde hier over in de gemeenteraad en toen malig schepen van openbare wer ken Jan De Neve antwoordde dat de ondergrondse aanleg zal geëist worden in gans groot- Aalst. Van in het begin voerden de maatschappijen alleszins een politiek van voldongen feiten eerst de eigenaars kontakteren dan de aanvraag indienen. In maart 1979 is er dan een aan vraag tot wegvergunning. Raldes dient een maand later bezwaar in tegen openbare nutsverklaring, en de stad Aalst geeft en nega tief advies omtrent de wegver gunning wegens de strijdigheid met het gewestplan. E 'en later wijzigt het toenmalig stadsbe stuur haar standpunt en opteert voor een ander bovengronds tracé. station afgeleverd. Ongeveer één maand later wordt een openbaar onderzoek verricht betreffende de exploitatievergunning voor dit station, waarbij geen aan sluiting voorzien wordt voor een ondergrondse kabel. Raldes dient natuurlijk bezwaar in. Na kontakten met een aantal parle mentairen schrijft de bestendige deputatie op 17 april dat ze met de bezwaren van Raldes zal reke ning houden. Tot op heden werd blijkbaar terzake nog steeds geen beslissing getroffen. Parlementaire werkgroep Na mislukking van gesprekken met schepen van openbare wer ken, Annie De Maght, wordt op initiatief in december 1983 een parlementaire kontaktgroep opgericht, waarbij alle partijen in principe akkoord gaan om een ondergrondse aanleg te beplei ten. Namens de SP maken Mare Galle en Norbert De Batselier deel uit van de groep, namens de CVP Maurice De Kerpel, namens de VU Jan Caudron en Johan De Mol en namens de PVV Willy Van Renterghem. Senator De Kerpel is bereid om als kontaktman te fungeren met het kabinet van minister Akker mans, en zal vragen dat men de kontaktgroep zou aanhoren, nadat het advies van Electrobel over het ondergrondse alterna tief zal gekend zijn. Raldes ver zamelt ondertussen alle moge lijke dokumentatie over de ge stelde problematiek. Door de kontaktgroep worden een aantal vragen en suggesties overgemaakt aan Minister Akkermans. Diens kabinet vraagt in december 1983 advies aan Electrobel op basis van de opgemaakte nota. In januari 1984 schrijft Raldes naar talrijke firma's om techni sche en ekonomische informatie. De Cableries de Charleroi blijkt kabels voor ondergrondse lei dingen te maken. Ook tal van universiteiten en nederlandse stichtingen worden gekontakteerd door Raldes. Hieruit blijkt dat het onder gronds aanleggen van hoogspan ningsleidingen technisch en financieel mogelijk is, maar wel duurder is dan bovengronds. Ongerust over het stilzwijgen van het kabinet Akkermans neemt Raldes opnieuw kontakt op met senator De Kerpel. Op 6 mei 1984 verneemt Raldes dat Minister Akkermans de bouwaanvraag heeft voorgelegd aan de Exekutieve, zonder haar te raadplegen. Pas dan komt zij ook in het bezit van een Electro- bel-nota die dateert van 31 januari 1984. Nieuwe kontakten met parlementairen en ministers volgen, maar op 9 mei 1984 met de Vlaamse regering meerder heid tegen minderheid het licht op groen voor de bovengrondse aanleg van de hoogspannings lijn. 's Namiddags stelt minister Akkermans aan senator De Ker pel voor om Raldes zo spoedig mogelijk te horen. De leefmilieu vereniging stelt een evaluatie van de Electrobel-nota op en op 15 mei 1984 heeft het onderhoud met Minister Akkermans plaats. Hierna volgen nog kontakten met de parlementaire werkgroep met vragen om tussenkomst, en een nieuwe brief naar minister Akkermans met mogelijke kor- rekties op het vlak van het natuurbehoud bij de inplanting van sommige pilonen. Moorselbaan 215, 9300 AALST Tel. 053/21 30 47 1 EERtüffiS MK HET £SS5 OF ÜE WFBSTH JO *BOR 01 JESUS PliJS In augustus 1979 staat de Be stendige Deputatie de wegver gunning toe. Het Koninklijk Be sluit hiervoor, goedgekeurd door SP-minister Wn'.y Claes, ver schijnt op 12.3.1980. Twee maanden later verschijnt ook het K.B. betreffende de openbare nutsverklaring. Minister Galle kon geen andere beslissing af dwingen en schreef o.a. op 21.8.1980 aan Raldes dat haar alternatief niet haalbaar was en dat de goedgekeurde oplossing optimaal was op esthetisch, eko- logisch en stedebouwkundig vlak. Zowat drie jaar blijft het opnieuw stil tot eind mei 1983 wanneer Stedebouw het advies vraagt van de gemeentebesturen voor de bouwaanvraag. Dender- tnonde en Lebbeke geven gunstig advies. Aalst geeft eerst gunstig advies op 27.6.1983 maar herroept dit advies op 16.8.1983 wegens «stoffelijke misslag». Raldes tekent op haar beurt be zwaar in, en schrijft een brief naar het Hoofdbestuur van Ste debouw en Ruimtelijke Orde ning. Transformatiestation Op 21.11.1983 beginnen de wer ken aan een transformatiestation in de Bredestraat zonder vergun ning. Deze werken worden twee dagen later stilgelegd door de stad, maar waren ondertussen reeds zelf door de firma gestopt. Op 14.12.1983 dient Electrobel- Gecoli (de bouwheren) dan een bouwaanvraag in op het hoofd bestuur van Stedebouw. Op 4.1.1984 wordt de bouwver gunning voor het omvormings- DE VULDER Frans Moorselbaan 195 Tel. 701642 Boek- en dagbladhandel LOTTO-depot Sinds 1897 een traditie voor het betere interieur lange zoutstraat 24, 9300 aalst tel. 053/21 42 11 Wil I Interieurinrichting ontwerp, Uitvoering: schilderwerken, wand en vloerbekleding, meubilering, Woningtekstiel: voile en overgordijnen, tafellinnen, beddegoed, donsdekens, badstof, HUWELIJKSLIJSTEN. Orgels, piano's, synthesizers, opnameapparatuur... Privaatlessen door gediplomeerd leraar in notenleer, piano, harmonie, orgel. Ook stemmen van piano's. Profiteer van onze verlengde jaarbeursvoorwaarden tot liefst De hoogste inruilprijs voor overnames. i

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 12