M 0 Film Hesperion XXvolmaakt De klassieke vooruitkijkspiegel fg LüUke KUNSTPARADIJS JÉ VAN DER WAERDEN BIEDT MEER Alkuone sluit schitterend seizoen af in Griekenland DE LEEUW - y?wmm Indiana Jones en de stempel van Dooms 12 Nieuwe Gazet van Aalst 28 september 1984 Festival van Vlaanderen (2) Volmaakt is een woord dat zweemt naar de hemel, het is onaards, er hangt zelfs een waas van bevreemding over. Ik gebruik het niet graag. Het staat te ver van de mensen af. En toch, wat Monserrat Figueras, Jan Willem Jansen, Hopkinson Smith en Jordi Savall tijdens het tweede festivalconcert hebben bijeengespeeld en gezongen was voor mij volmaakt, niet zoals een gladgepolijste parel of de perfecte grondoefening van een geprogrammeerde turnster, maar in de zin van uniek in zijn soort, in zijn echtheid. bedoeling niet. Ze zingt vooral authentiek. Daar ligt haar kracht. Geen letter gaat verloren. Geen woord mist mimiek en expressie. Alles gaat van zelf, het overrompelt, houdt in de ban, betovert. Engeltjes en andere kunstige versieringen van de barok maken een kerk vaak overladen. Je voelt je verloren. Het bos verdwijnt achter de bomen. Iets heel anders doet Monserrat Figueras met trillers, fiorituren en andere effecten in Caccini's liederen voor één stem. Hier is alles verweven tot één bont maar homogeen geheel. En de instrumentale begeleiding van luit, gamba en clavecimbel is uitermate geraffineerd. Monteverdi is niet meer veraf. Heeft Juan Hidalgo zijn liederen rechtstreeks vanuit de volksaard Kies een dorp in Andalusië, teken er een ruimte in af - een kerk, een kelder met gotische gewelven, een plein vol zon en kleur -, zet er een paar muzikanten in en een zangeres die de volsziel kent en uitzingt, breng dit beeld over naar Aalst, houd het voor ogen en geniet. Hesperion XX is voorafgegaan door roem en eer. Een rem? Een druk? Vergeet het maar. Ik zag zelden kunstenaars van dit formaat zo los, zo zichzelf, zo intens met muziek bezig. Monserrat Figueras heeft temperament, Spaans temperament. Wellicht heeft ze jaren gewerkt aan de vorming van haar stem, jaren gewijd aan de studie van de Spaanse renaissance- en barokmuziek. Maar daar merk je niets van. Wat ze doet is haar door de natuur ingegeven. Ze zingt mooi maar dat is haar WWAWAW 'q c 3 rw.rr>rrrrrIllill HIMIIH fOTTTimna 1I11IIU<IIII11IIT.II Gentseslraal 155, Aalsl Tel. 053/21 19 21 Mechelsestraat 52, Vilvoorde Tel. 02/251 81 66 De grootste keus in schilderijen, eisen, lilho, spiegels, consoles, modern en klassiek. R. Bekaert, N. Verheyden, J. Verulpen, M. Helebaul, Demonseau, e.a. Alle iniijslingen op maal, houl, alu, enz. l o S-41 Zondag 30 september - 16 uur Abdijkerk Paters Benedictijnen te Affligem. De Amsterdamse organist Jacques Van Oostmersser. Na het behalen van het hoogste diploma zowel voor orgel als voor piano in zijn, geboorteland studeerde hij nog twee jaar te Parijs bij Marie-Claire Alain. Hij is hoofdvakdocent orgel aan het "Sweelinckconservatorium,, te Amsterdam en volgde in deze stad Gustav Leonhardt op als titularis organist van de Waalse kerk. Zijn programma van 30 september bevat uitsluitend barokmuziek en is vanzelfsprekend aangepast aan de mogelijkheden van het nieuwe abdijorgel. donderdag 4 oktober - 20.30 uur F. V. Vlaanderen (4) Aalst St.-MartinuskerkHeinrich Schütz. Schütz is de grootste Duitse componist uit de 17e eeuw. Een monument op zichzelf, maar geen gemakkelijke invalspoort. Een componist die nooit muziek schrijft die lui en ongeïnteresseerd over de hoofden uitgestrooid kan worden. Het ensemble Currende o.l.v. Erik Van Nevel zingt uit zijn 87-jarig bestaan werken uit diverse perioden. Als we voor 1 keer zijn totale oeuvre indelen naar belangrijke familiale of persoonlijke gebeurtenissen en telkens een werk representatief stellen, dan kunnen we de avond in vier delen splitsen. 1619: Psalmen David. De eerste gedrukte verzameling van zijn gewijde muziek. Het werk verschijnt in Dresden en is duidelijk onder invloed van leermeester Gabrieli geschreven. De stemmen variëren tussen 8 en 20-stemmig. Het is het jaar van zijn huwelijk. 1625: Cantiones Sacrae. Zeer klassiek van opbouw. Ook dan al hadden de uitgevers het laatste woord: ze verplichtten hem immers een continuo-partij toe te voegen aan het vokale netwerk. Schütz wordt "in dat jaar beproefd door het verlies van zijn vrouw. Daarmee komt een einde aan een alom geroemd perfekt huwelijk. Hij blijft als 40-jarige over met twee kleine dochtertjes en zou nooit hertrouwen. 1648: Geistliche Chor-musik. De geest van Monteverdi waait over Europa. Het boek is een verzameling van de belangrijkste motetten uit de 17e eeuw. Hij schrijft het met een opdracht aan de jonge componis- Dinsdag 24 juli heel vroeg werd geland op het vliegveld van Heraklion op Kreta. Gedurende drie dagen werden talrijke oudheidkun dige plaatsen (zoals het paleis in Knossos, Festos) bezocht. Vervolgens scheepte de groep in voor een 12 uur durende boottocht met bestemming Athene. Bezoek aan de Akropolis en het Nationaal Museum gaven ons een beeld van de rijke Griekse kuituur, bakermat van onze beschaving. Toeristische attrakties opgetekend? Als je Figueras het recitatief "Solo de Minerva,, hoort zingen en het geestig-pastorale "Cuydado Pastor,, ben je geneigd het schilderij te zoeken waarop deze scene is vastgelegd. En dat ze een geboren actrice is bewijst ze in de Tonadilla Enscenia, een van de talloze komische stukjes die Bias de Laserna schreef om te worden uitgevoerd tijdens de pauze van een opera. Inleiding, coplas en seguidillas - ze klinken als een sonate - zijn Figueras op de huid geschreven. Ze spreidt moeiteloos een hele gamma van emoties rond als was het haar allemaal ingeboren. Tussenin fladderen instrumentale vlinder. Jan Willem Jansen speelt gallardas voor clavecimbel, een tafereel weggeknipt uit een getijden boek. Hopkinson Smith brengt enkele dansen uit de suite in re van Robert de Visée, teruggetrokken op zijn eiland, een twee-eenheid van vertolker en gitaar. En magisch zijn de handen van Jordi Savall wanneer ze de rijkdom van de gamba aftasten. Zijn de dansen van Diego Ortiz nog luchthartig en speelt, van onrust, heimwee en hartstocht doordrenkt zijn Marais,, variaties op de Folia. We ruiken, horen, zien de Spaanse volksziel. Hesperion XX tekent zijn trekken, volmaakt. W.D.B. ten,, om de harde noot van de contrapunt-kunst te leren kraken Het jaar waarin zijn dochter huwt en hem verlaat. 1650: Symphoniae Sacrae III. Het einde van de 30-jarige oorlog, die Duitsland én de kunstenaars in hun wezen en bestaan en opdracht wel bijzonder verminkt had. Muziek geschreven met ervaring die de 65-jarige Schütz na zijn 2e reis uit het muziekverschuivende Italië meegebracht had. Het koor Currende waagt zich voor een hele avond op het Schütz- ijs. Ze zingen 14 werken die grosso modo tot de vier besproken perioden én bundels terug te brengen zijn. Dat deze - wellicht uit praktisch oogpunt - niet chronologisch uitgevoerd worden, is een klein minpuntje in dit wel heel interassante reuze-aanbod. F.C. zoals de "Plake,, en het "Klank- en Lichtspel,, bij de Akropolis ontbraken niet op het programma. Via de Straat van Korinthe reisde de groep naar Olympia, waar een eerste optreden werd verzorgd, en dit voor een enorm entoesiast, internationaal publiek. Ginds bezochten de jongens en meisjes het heiligdom Olympia en het Olympisch Stadion, terwijl in Los Angeles de Olympische Spelen gehouden werden. Na een busrit door het 'woeste «Raiders of the lost ark» behaalde reeds een «are de triomphe»- wan neer het aankwam op uitblinken in avontuur en aktie. Met «Indiana Jones and the temple of doom» is het weer helemaal raak Het kassukses van het jaar is meteen bekend... Indiana Jones (Harrison Ford) zwiert zich nu behendig tussen de gevaren door in Indië, waar hij «toevallig» uit een vliegtuig ge dropt wordt, samen met zangeres (zageres) Willie (Kate Capshaw) en Short Round, een «geadop teerde bootvluchteling». De inboorlingen overhalen hem er om hun gestolen heilige steen terug te halen, en daar Indiana geen hart van steen heeft... moet een bezoek aan het paleis van Pankot (allesbe halve een kot, laat staan een goerse-kot»!) meer helderheid brengen. Maar in die «vesting van duistere machten (volmachten wordt het trio ontvangen door een dubbelganger van Willy Claes als plaatselijke pregiier, hetgeen zowel een Belgisch? invloed als een slechte afloop in deze film laat vermoeden. Te gek wordt het ech ter wanneer ene Zalim Sing er de (Micha Maharadjah voorstelt. Dit kan geen toeval meer zijn Doch we zijn nog niet van ons chauvinisme bekomen of daar berglandschap van de Peloponnesos bereikten ze het vakantiedorp te Kalamaki, waar 5 dagen geleefd werd als "Zeus in Griekenland,, (of God in Frankrijk). Daar werden ook een aantal optredens verzorgd in de omgeving, die -veel sukses kenden. Via Mykene en Epidaurus (met toneelopvoering) reisde de groep verder naar Delphi om aldaar een laatste optreden te brengen voor een talrijk publiek. Om de toekomst van de groep veilig te stellen werd het "Orakel van Delphi,, geraadpleegd. Na een positief antwoord vertrok de groep met gerust gemoed richting (Vlaanderen). Meteen was dit het einde van een droomreis, en tevens de start van een drukbezet naseizoen, met voorziene optredens in Frankrijk, Duitsland, en talrijke steden in eigen land. In september start het nieuwe werkjaar dat zeer druk belooft te worden, met o.m. een dansstage op 2, 3, 4 november (met buitenlandse choreografen). Geïnteresseerden, die lid willen worden van de groep kunnen zich wenden tot het ledensekretariaat Mieke DOHOGNE Lokerenveldstraat 81, 9300 Aalst tel. 053/21.74.63 (tussen 18 en 20 uur) stort Indiana zich reeds met ware doodsverachting in het spette rende avontuur. Het komt zelfs tot een wagentjesrace in de steen koolmijnen van Walibi... Willie ontpopt zich nog tot een let terlijk hete brok tijdens een hart verwarmende sauna boven een kolkende lavapoel, Indiana wordt ei zo na tot brochetten gespiest en Short Round fungeert hier en daar als gastarbeider-Vietnamees om overal de schuld van te krijgen. Gelukkig zet de dreumes op het nippertje orde op zaken, of het trio was er (ook letterlijk) gloeiend bij... Spanning en sensatie verzekerd dus, want na een kwartiertje ont dooien explodeert de prent dan ook tot het beloofde «waar voor je geld». Met oogverblindende speciale effekten, verbluffende stunts en voldoende humor (met knipoogjes naar het eerste Indiana Jones-avontuur) haalt «Indiana Jones ...ld;;: gezien niveau in de geschiedenis van de r ieuiiuii. vvci :n we deze prent afraden voor jonge kinderen en te gevoelige tieners. Bepaalde scènes zijn immers ronduit gruwe lijk griezelig Wat dacht je van je hart dat met de blote hand uit je borstkast wordt gerukt, krioe lende insekten in je nek, een bad in kokende lava, een steenmolen die kipkap van je dreigt te maken, een handvol halfvergane lijken voor je voeten en meer van dat moois Wie van de «Raiders of the lost ark» met volle teugen genoten heeft, zal «Indiana Jones» echter niet willen of mogen missen. Enkel in de eventuele volgenoe samenwerking van de giganter Spielberg en Lucas zal je wellich: ooit nog eens kans maken om no meer spektakel te beleven (LDC) Programmatie KFL: «Viktor, Viktoria» (Blake Edwards), travestiekomedie met Julie Andrews; op do. 4 okt., Ie 20u.l5 (Palace). Palace 1. «Yentl» (KT): een meisje wordt Yentle-man om te kunnen studeren. Goeie film van en met Barbra Streisand, al moet je wel weten dat ze ook nog begint te zin gen 2. «Ciske de ral» (KT)zullen we de «swis» moeten halen om de Cis de kerk uit te jagen 3. «Against all odds» (KNT)": «Against Alost gewone, over- roepen romantische thriller. Kleine gasten niet toegelaten against all hottentots - 4. «Romancing the stone» (KT) Stoned-crazy avonturenverhaal als grappige en waardige opwarmer voor «Indiana Jones». Goed Feestpaleis 1. «Indiana Jones and the temple of Doom» (KT)zie bespreking; opgeletook op zaterdag- en woensdagnamiddag 2. «Jacky Chan» (KNT): 18 karate, of is het reklame voor yog hurt 3. «Private Popsicle» (KNT) humor van 't «privaatallooi», met popla-papier In de vroege ochtend van 7 augustus werden 54 leden van Kunstgroep ALKUONE op entoesiaste wijze begroet door familie en vrienden, na een vijftiendaagse rondreis doorheen Griekenland en Kreta. Deze reis was een bekroning voor een jaar hard werken Steenweg op Ninove 6 - B 9470 DENDERLEEUW - Tel 053 66 86 45 MEUBEL- KEUKEN- BADARCHITECTUUR Internationale Wohneinrichtungen - elke weekdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur maandag gesloten

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 12