COOL'S GAS Gazet x>an Qalst Meerderheid wijst kortgeding tegen hoogspanningslijn af Strijd tegen illegale aanplakborden wordt voortgezet Is ondergrondse aanleg onmogelijk kacn Wij geven krediet. Verkoop van alle soorten gas butaan, propaan, industriële gassen, medicinale gassen Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst nicuaxL. 2 Nieuwe Gazet van Aalst 28 september 1984 Amper een veertiental dagen nadat de Aalsterse gemeenteraad be sliste beroep aan te tekenen bij de Raad van State tegen de aanleg van de nieuwe hoogspanningslijn door het Denderland, stelden de oppo sitieraadsleden Caudron en Baïta voor een kortgeding in te spannen tegen de afgeleverde bouwvergunning opdat de werken aldus zouden stilgelegd worden. In zijn tussenkomst wees Jan Caudron (VU) erop dat omwille van het beroep bij de Raad van State iedereen in feite akkoord was dat de bouwvergunning ont- wettig was. De meerderheid wilde echter geen kortgeding aanspannen uit vrees voor even tuele schadevergoeding. Onder tussen publiceerde Raldes echter een mededeling waarbij de argu menten van de burgemeester ont kracht werden. Volgens Raldes kan er geen scha devergoeding geëist worden omwille van het stilleggen van de werken, en hierbij steunde men zich op drie precedenten. Raads lid Caudron nam deze preceden ten gretig over. Aldus verwees hij naar een gelijkaardig geval in Chaumont-Gistoux, naar een vonnis van het Gentse Hof van Beroep en naar de sluiting van het Brugse Reptielenland, waar ook elke schadeëis afgewezen werd. Volgens Caudron waren de rech ters éénsluidend in hun recht spraak m.b.t. de eis van de scha devergoeding. «Wie op een kor- rekte en gegronde wijze zijn belang verdedigt, kan niet aan sprakelijk gesteld worden voor enige schade bij de tegenpartij», aldus de VU-fraktieleider. Naar zijn oordeel kon de stad een kortgeding aanspannen om ver schillende redenenzowel wegens schending van het gewestplan als wegens het ont breken van een wegvergunning en een verklaring van openbaar nut voor het gewijzigde trace, ter hoogte van de brug van Herder- sem en Gijzegem. Tot slot vroeg hij ook aan het kortgeding een dwangsom te koppelen van 100.000 fr. per dag indien de werken toch zouden voortgezet worden. Raadslid Baïta sloot zich volle dig aan bij de inhoud van deze tussenkomst, alsook CVP-raads- lid Eddy Couckuyt uit Herder- sem, die zei zeer gevoelig te zijn voor deze materie. Het ging hem immers om een laatste kans om de hoogspanningslijn uit het Denderland te houden. Burgemeesler In een lange tussenkomst trachtte Burgemeester Uytter- sprot de argumentatie van de oppositieraadsleden en van Ral des te weerleggen. Uit zijn chro nologisch overzicht onthielden wij dat de stad Aalst blijkbaar in maart 1976 akkoord was om de hoogspanningslijn gedeeltelijk bovengronds aan te leggen. In augustus 1980 verklaarde Mare Galle dat het ondergronds alter natief niet haalbaar was en dat de bovengrondse aanleg opti maal was op esthetisch, stede bouwkundig en ekologisch vlak. De burgemeester wees trouwens meermaals op het feit dat minis ters van alle partijen in het verle den vergunningen afleverden die tot de bouw van de nieuwe hoog spanningslijn leidden. Volgens hem gebeurde de trajektwijzi- ging op vraag van Raldes, die hierin nu echter een basis ziet van haar protest. Hij plaatste vraagtekens achter de spoedige herkalibrering van de Dender, en zei dat in Nederland de aanleg van ondergrondse hoogspan ningslijnen in dijklichamen niet toegestaan wordt. Uit een kon- takt met de gemeentesekretaris van Chaumont-Gistoux bleek dat aldaar de werken aan de hoogspanningsleiding nog niet aangevangen werden, en dat er dus ook nog geen afbraak is. Volgens hem ging de Raad van State in op het annulatieverzoek van de gemeente omwille van procedurefouten, die niet in het Herdersems geval gemaakt wer den. «Het is misleidend te beweren dat er geen schadevergoeding zal moeten betaald worden, want een arrest van het Hof van Beroep heeft geen bindende kracht» aldus Raymond Uytter- sprot. Volgens hem was er enkel rechtspraak na twee identieke uitspraken van het Hof van Kas- satie. Tot slot betreurde hij het dat politici hun houding ijzigden naargelang de politieke konstel- latie. De stad Aalst had naar zijn oordeel alle wettelijke middelen uitgeput. Wij vroeg dan ook te wachten naar het arrest van de Raad van State, vooraleer even tueel een verdere procedure in te stellen. Jan Caudron verklaarde hierop dat de historiek van de burge meester geen indruk op hem gemaakt had, en dat de gemeen teraad nu haar verantwoorde lijkheid diende te nemen. De her kalibrering van de Dender was volgens hem niet nodig om de lijn toch ondergronds aan te leg gen. Raadslid Baïta pleitte voor het belang van de omwonenden en van het natuurgebied Dender land. Volgens haar kon men zon der problemen in beroep gaan. Mevr. Dierick (onafh.) wees van haar kant op de snelle technische evolutie, zodat een boven grondse aanleg hopeloos verou derd is. Wat kan in de stad zelf, kan zeker op de buiten, aldus Anny Dierick. Van Mossevelde (VU) was van oordeel dat het ganse vertoon in de gemeenteraad over deze af faire «cinema» was en een «zand in de ogen gooien» door de meerderheid. Het argument van de schadevergoeding verviel vol gens hem, terwijl hij het wel be roep aantekenen bij de Raad van State maar het niet in kortgeding gaan een kontradiktie noemde. Nadat raadslid Caudron er nog zijn beklag over gemaakt had dat het stadsbestuur geen inkorting van de behandelingstermijn ge vraagd had bij het annulatiebe- roep bij de Raad van State, was het de beurt aan zijn kollega fraktievoorzitter Hooghuys (SP) om te wijzen op het feit dat men zich niet mocht blind staren op Op 23 augustus jl. verscheen er op de hoek van de Welvaartstraat en de Gentsesteenweg een monumentaal aanplakbord. Op 17 september jl. werd dit bord opnieuw verwijderd maar VU-raadslid Willy Van Mossevelde vond het toch noodzakelijk te interpelleren over de oprichting van onwettelijke reklameborden omdat de bevoegde schepen reeds vroeger beloofd had tegen de bordenslag iets te ondernemen. Volgens Van Mossevelde was het juist dat men in het verleden tegen deze overtredingen meestal een proces-verbaal opmaakte. Maar de publiciteitsmaatschappij werd soms veroordeeld tot een geldboete van 2000 a 3000 fr. wat zij met de glimlach betaalde. Het oppositieraadslid was van oordeel dat de stad onvoldoende middelen had om op te treden. Volgens hem kon men alvast beginnen met een degelijk onderzoek omtrent deze borden. Aldus zou men de illegale kunnen lokaliseren; zou men de firma's die wettelijk toegelaten borden geplaatst hebben beter kunnen opvolgen voor wat het betalen van de belasting op de aanplakborden betreft, en zou men de gevelborden, die verkrotting in de hand werken kunnen inventariseren en de nodige maatregelen nemen. Ook stelde hij voor de bijkomende belasting op de provinciale belasting op de aanplakborden te verhogen van 100 naar 200 fr./m2. Tot slot zou men volgens Van Mossevelde werk moeten maken van een sluitende reglementering waarbij politie en bouwpolitie vooreen goede kontrole zouden moeten instaan. Schepen van Openbare Werken De Maght gaf hierop een kronologische evolutie der feiten. De eerste dag werd de staking der werken bevolen, maar op 24 augustus was het reklamebord reeds afgewerkt en beplakt. Er werd een bevel tot afbraak opgesteld en betekend aan de firma waarbij o.a. gewezen werd op het feit dat het bord voor 28 augustus diende afgebroken te zijn, zoniet zouden de stadsdiensten zelf tot de verwijdering overgaan. Op 29 augustus jl. betwiste de firma dat de stad bevoegd was om tot de verwijdering over te gaan, maar op 30 augustus werd reeds een bon opgemaakt om tot de ambsthalve afbraak over te gaan, wat ondertussen gebeurde. De schepen verwees hierna de wetteljjke beschikkingen, die terzake van kracht zijn, en stelde dat de stad ook op andere plaatsen (vb. Kattestraat) nieuwe borden weigerde. "Wij zijn op de goeie weg en wij doen voort,, aldus Mevr. De Maght. Burgemeester Uyttersprot van zijn kant deelde mee dat er nog geen enkel illegaal bord werd geregulariseerd. Wel is er een probleem als een bord zich op privé-eigendom bevindt. Dan moet de stad immers een vonnis hebben van de bevoegde rechtbank vooraleer tot de afbraak te kunnen overgaan. Dit is vb. het geval voor de nieuwe borden die verrezen in de 1-Meistraat en waar de burgemeester elke dag tegen aankijkt als hij er met de wagen langsrijdt. Op vraag van Van Mossevelde werd nog meegedeeld dat men ook de strijd wil aangaan tegen borden, die aangebracht worden aan verkrotte woningen, en leegstaande pandeil. Voor al het reeds gepresteerde werk kreeg Mevr. De Maght trouwens zowel felicitaties van Danny Denayer als van SP-fraktieleider Hooghuys, die haar een "Kranig Werkende Schepen,, noemde. (MP) wat in het verleden gezegd en gedaan was. «De mentaliteit t.o.v. het leefmilieu is immers sterk gewijzigd» aldus Hoog huys. Stockman CVP-raadslid Paul Stockman en Herdersemenaar verklaarde zelf ooit lid geweest te zijn van de raad van beheer van Raldes. Vooreerst sprak hij er zijn ver wondering over uit dat Raldes voorheen nooit reageerde als nu. Hij achtte deze vereniging verantwoordelijk voor het feit dat er nu drie pilonen verplaatst werden van een natuurgebied naar een landbouwgebied, waar door drie huizen overspannen worden. «Voor Raldes zijn gras sprieten blijkbaar belangrijker dan mensen» aldus de heer Stockman, die echter toegaf dat het nieuwe tracé nog niet geregu lariseerd was en dus onwettelijk. Tot slot was hij van oordeel dat een advies van de gemeente nooit bindend was, en dat uit vroegere kontakten met schepen De Neve bleek dat een ondergrondse aan leg niet mogelijk was. Hij wenste dan ook niet over één nacht ijs te gaan en wilde geen kortgeding aanspannen. Burgemeester Uyt tersprot herhaalde nogmaals dat hij het arrest van de Raad van State wou afwachten, en dat hij zich niet over de wettelijkheid uitsprak. Hij was er niet zeker van dat een eventuele schadeeis niet zou toegekend worden. Naar zijn oordeel had men alles zins ook de vorige beslissingen dienen te betwisten, wat niet gebeurde. Hierna greep de stemming plaats, die zoals bekend in het nadeel uitviel van diegenen die wensten dat er een kortgeding aangespannen werd tegen de nieuwe hoogspanningslijn. (MP) p.v.b.a. 3de Industriezone straat naast autoschouwing (volg de rode pijltjes) EREMBODEGEM Tel. 053/67 11 40 Verkoopdienst: Edwig Willockx Ken uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 8 tot 20 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr. Onatr,ankeii|k weekblad voor Giool Aalst - ten Aamor «mwn JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden Q Ik stort fr op rekening 001-1153969-36 van de v.z w. Aalsterse Informatie (uitgever N Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres Postnummer Gemeente Handtekening. schrappen wat met past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 52, 9300 Aalst.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2