Het kopieertoestel met verstand 3M Nederlanders vruchteloos op zoek naar L.P. Boonroute Voetpaden Keizerlijk Plein in drie fasen hersteld Bond Beter Leefmilieu kwaad op stadsbestuur I O. W. p.v.b.a. 10 Nieuwe Gazet van Aalst 5 oktober 1984 Het 3M gamma kopieertoestellen op gewoon papier... 516 526 566 576 - groot- en kleinhandel Kouterbaan 22, 9370 LEBBEKE 052/21 63 55 «Voor de zoveelste maal moet de vingerwijzing vanuit het Noorden komen, m.n. onze buren, de Nederlanders. Nadat Vlaanderen L.P. Boon «ontdekte» in zijn Nederlandse uitga ven zijn er, ondanks de groeiende wereldfaam van deze Aalstenaar, tal van voorbeelden op te noemen hoe Aalst uitblonk in «onwetend heid», onwil, doodzwijgen en zelfspolitiek getinte tegenkantingen. Het is inderdaad merkwaardig dat onze stad nog steeds geen bro chure heeft over L.P. Boon, noch een wandelroute, noch toeristi sche herkenningspunten, laat staan een monument (over deze platte- landspolitieke ingreep dat het beeld van Jan De Lichte in Aalst deed sneuvelen stonden zelfs de nationale bladen bol van). Het heeft niet mogen baten. Tot hier toe heeft nog niets mogen baten. Ook dit huidig stadsbestuur is zowel doof als blind en weet blijkbaar niet dat één van haar beroemdste inwoners, nu ruim vijf jaar overleden, een van de meest vertaalde Vlaamse auteurs in de wereld is. De vroegere bourgeoisie had inderdaad gelijk toen zij smalend over Aalst sprak «Mon Dieu, Ie petit esprit d'Alost».» Noot van de redaktie N.D.W. Als er dan in Aalst geen brochure te ver krijgen is met een beschrijving van een L.P. Boonwandeling daar, nu dan ma ken wij er zelf maar een Dit zeiden merkwaardig genoeg enkele Nederland se bewonderaars van hél werk van de Aalsterse schrijver Louis Paul Boon, die, als hij niet voortijdig was gestorven, misschien de Nobelprijs voor literatuur zou hebben gekregen. Ruim driehonderd kilometer ten noorden van Boons geboorteplaats stippelden deze leden van een Boonkring in het Westfriese stadje Hoorn (50.000 inwo ners) een stevige rondwandeling uit, beginnend bij het Station en uiteindelijk terechtkomend op en om de Grote Markt. De Pieter Daenswandeling was hun al bekend, maar deze bestrijkt maar één facet van Boons werk, in feite één boek, terwijl Boon in zovele romans en verha len allerlei roemruchte episoden uit de Aalsterse geschiedenis releveert. Want Jan de Lichte hield zich op in de omge ving en verloor er zijn leven; de Bosgeu- zen en Aalst is een hoofdstuk apart; de bende van De zwarte Hand zwierf er onrustzaaiend rond; in Het jaar 1901 be schrijft Boon één jaar gruwel en ellende in de Denderstad; in zijn ontroerend Ver scheurd jeugdportret schetst hij zijn jon gensjaren om en nabij de Steenweg op Dendermonde en ga zo maar door. Zoals vele inwoners reeds konden merken worden de voetpaden van het Keizerlijk Plein sinds einde augustus door de eigen stadsdiensten hersteld en vernieuwd. Schepen van openbare werken Anny De Maghl deelde aan advokaat A.E. Bogaert mee dat het schepenkollege voor een volledige aanleg in plaveien van harde zandsteen opteerde. Deze werken zullen ongeveer z,o miljoen kosten en waren niet voorzien in de buitengewone be groting 1984. Zij worden dan ook uitgevoerd binnen de onder- houdskredieten. Teneinde de financiële last hierop te spreiden, worden de werken gesplitst in drie fasen. De eerste fase voorziet de her stelling van de slechtste stukken in platinen. In de tweede fase worden betontegels vervangen door platinen. Deze werken wer den onmiddellijk na de Jaar beurs verdergezet en omvatten iets meer dan de helft der voetpa den. De derde fase omvat de overblij vende gedeelten en wordt, indien de kredieten van het onderhoud het nog toelaten, ook nog vóór de winter uitgevoerd. Zoniet zllen deze werken plaatsgrijpen in het voorjaar. Ondertussen blijkt dat de heer Jan Van Der Hulst, voorzitter van het WAK niet opgezet is met de manier waarop de voet paden worden hersteld in de Pontstraat. Naar het schijnt zou den de bestaande kasseien aldaar worden vervangen door beton nen tegels. Dit zou de esthetische waarde van deze straat aantasten en dit dan vooral voor het stijl volle huis De Wolf. (MP) Via een persmededeling protesteert de Bond Beter Leefmilieu tegen het feit dat de slogan «Akkermans-natuurramp» die op haar stand van de Land-, tuinbouw- en leefmilieutentoonstelling aangebracht was, door de organisatoren bij de officiële opening overplakt was. Zoals reeds gemeld was deze slogan s'anderendaags zodanig be smeurd met zwarte verf dat hij onleesbaar werd. Dit gebeurde offi cieel door derden. De Bond Beter Leefmilieu pro testeert natuurlijk krachtig tegen dit optreden «van'en onder de verantwoordelijkheid van het Aalsters stadsbestuur». «Er be staat nog zoiets als een demokra- tie, waar vrije meningsuiting een recht is, aldus BBL, ook als deze uiting niet erg vriendelijk is voor bepaalde beleidsmensen». Het persbericht vervolgt hierop letterlijk«Dat het Aalsters stadsbestuur niet kan verteren dat de milieubeweging zich kri tisch opstelt, wijst erop dgt deze natuurbeurs voor hen maar dient als opsmuk voor het gehavende groene blazoenwelnu de Bond Beter Leefmilieu bedankt feeste lijk voor de rol van poetslap. De Bond Beter Leefmilieu hoopt dat het hier gaat om een vervroegde karnavalsgrap van enkele Aal sterse (CVP) ajuinen. De humor ervan ontgaat ons weliswaar» (einde citaat) MP L.P. Boon hereburger Je komt in zijn werk de nu zo vervallen fabrieken van de Filature en Labor tegen met hun schrijnende verleden, je leest er over de Paddenhoek, de Naarstigheid straat en de vele 'vuile huizekens' waar de kleine Eva gewoond heeft en Ondi- neke-van de Kapellekensbaan. Welke stad zou er niet trots op zijn zo'n auteur onder zijn inwoners geteld te mogen hebben Is Boon eigenlijk nog tot ereburger benoemd van Aalst, vraagt men zich in dat hoge noorden at. Is érërgèns een standbeeld varf Boon of een plaquette of zoiets in zijn eigen stad Waar vind je als belangstellende lezer of als toerist al die lökaties waarover Boon in zijn literaire en documentaire werken zo meeslepend schreef De Kapellekens baan, de Werf, het eiland Chipka, de woningen van de armen en de verblijf plaatsen van de kasteelheertjes Het antwoord op deze vragen werd opge zocht door enkele leden van de Hoornse Boonkring, met behulp van allerlei docu mentatie, stadsplattegronden, ook van vriendelijke Aalstenaren en natuurlijk Boons boeken zelf. Zo kwam het concept van een Boonwandeling gereed. Hiermee gewapend brachten elf leden van die kring onlangs een bezoek van twee dagen aan Aalst. Om globaal deze trip te schetsenvanaf het Stationsplein wandelde men naar het smalle Van Geemstraatje, vergezeld door enkele Vlaamse leden van het Boonge nootschap, o.a. de heren Norbert De Winne en Willy Van Cannegem die de nodige aanvullende informatie verschaf ten. Zo kwam men terecht bij Dender- mondse Steenweg 80, het staat er nog steeds, waar Boon in zijn jeugdjaren woonde; verder ging het naar de Varen laan waar ooit de naturalistische schrij ver Gustaaf Vermeersch woonde over wie Boon nog een monografie schreef en die hij beloofde 'diens boeken voort te schrijven'. Via de Denderstraat langs de geurende Tragel en Dender met hun deprimerende fabrieksomgeving, een stukje Moorselbaan, en dan langs de voormalige brouwerij Zeeberg (die een rol speelt in Boons leven en zijn novelle Menuet) weer terug langs de Burchtstraat naar de Werf en het Daensstandbeeld. Langs de Molenstraat voerde de tocht naar de Grote Markt voor een rustpauze. Een avondwandeling ging o.a. langs het Keizerlijk Plein, gevolgd door een kijkje in het beluik Ingang Levionois. De vol- De Nederlandse groep bij het standbeeld van Priester Daens. Ge knield in het midden, de schrijver van dit artikel en tevens promotor van de onlangs gehouden Boonwandelingde heer Bas Baltus, Hoorn (Nederland). gende dag werd per auto een bezoek gebracht aan andere plaatsen wat verder verwijderd van het centrumde Gentse Steenweg waar Boon woonde op twee adressen (één huis bij de Kriekenlaan ge sloopt), de Paddenhoek die een rol speelt in Abel Gholaerts, het kerkhof en het Kapelletje in Erembodegem om de voor naamste lokaties te noemen. Fabriekswolken boven gotiek Bij elkaar een driedubbele tocht vol gemengde sfeer, rijk aan impressies en zeer verhelderend voor Boonlezers en minnaars van het Aalsterse stadsschoon. Wat viel die Hollanders onder andere op tijdens hun weekeinde in Aalst Vooral frappeerde hem de tegenstelling tussen het aan diverse monumentenrijke, gezel lige stadscentrum en de direkte invloed van de industriële omgevingmiddel eeuwse gotiek met daarboven immense fabriekswolken, en ook een fraai wandel pad met bomen langs de Dender waarin goor water wordt geloosd. Op het kerkhof verbijsterde hen de op smuk der graven, de kunstbloemen, de beelden, de kapelletjes en allerlei zerk attributen. Het sobere graf van Boon stak daarbij op een zeer bijzondere manier af. Men vroeg zich af hoe de Paddenhoek, dat unieke stukje landschappelijk schoon, kon worden verpest door beeld- verstorende, klakkeloze nieuwbouw. Waarom daar in de omgeving van die wolkenkrabbende flats terwijl elders halve straten leeg staan (een eldorado voor Hollandse krakers) De mensen uit Hoorn, gewend aan voort durende restauratie van kleine en grote monumenten, verbaasde het te zien dat zo'n middeleeuwse gotische kapel aan de Kattestraat, naar blijkt al jaren, staat te vervallen tot instorten toe. Waarom res taureert men niet spoedig het 'oudste huis van Aalst' op de hoek van dat sfeer volle Sluierstraatje En wat nog meer schoktein de Ingang Levionois, vlak bij de Grote Markt, waar tot dit jaar nog zo'n zeldzaam voorbeeld van vroegere arbeidershuisvesting stond, een éénka merwoning waar men in Bokrijk zou naar snakken, is dit uit velerlei historisch oogpunt zo belangrijke pand gesloopt om plaats te maken voor een parkeer plaats voor één auto... Dit zijnwat sombere konstateringen in het boeiende Aalst met zijn rijke en voor anderen arme verleden en zijn grote schrijver Boon. Dat er een definitieve Boonwandeling op papier moet komen, is met dit Hollandse bezoek duidelijk aangetoond. Er bestaat grote behoefte aan. Dat zo'n brochure o.i.d. veel meer mensen naar Aalst zal doen komen, moet ook voor meer com mercieel ingestelde mensen aangenaam in de oren klinken. Hopelijk zorgen de bevoegde instanties ervoor dat er een eind komt aan het verdwijnen', van vele waardevolle bezienswaardigheden in Aalst. Gelukkig is het bestuur van het overkoe: pelende L.P. Boongenootschap doende zo'n wandeling op papier te krijgen. Sug gesties hiervoor zijn van harte welkom. En laten we hopen dat dit streven ook door minder letterkundige groeperingen (in hun eigen belang) zal worden ge steund. Bas Baltus Grote Oost 98-100 1621 BZ Hoorn (Nederland) Kopieersnelheid 12 kop./min. 12 kop./min. 15 kop./min 28 kop./min. Sensitron Ja Ja Verkleining 71 en 82 71, 82 en 86 Vergroting 122 122 Max. afmetingen origineel A4 B4 A3 A3 Max. kopielengte A4 B4 B4 A3 By-pass Ja Ja Ja Ja Sorteerinrichting in optie 10 vakken in optie 10 vakken in optie 10 vakken in optie 20 vakken Automatische voeding Standaard op 576 ADF tot 30 dokumenten Afmetingen (B x H x D) 368 x 255 x 405 mm 505 x 535 x 358 mm 505 x 535 x 358 mm 678 x 444 x 595 mm 3M biedt een uitgebreid gamma tafelkopieertoestellen op gewoon papier aan om te voldoen aan de meest uiteenlopende eisen. Neem kontakt op met uw 3M vertegenwoordiger om een analyse te maken van het model dat het best aan de eisen van uw firma voldoet.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 10