Jansegers en Co VESTEN - 20 Tot eind oktober Wandelpad rond Osbroek weldra opengesteld Aalst en de Trein-Tram-Bus dag 14e Orgelcyclus (2) Jacques van Oortmerssen uit Amsterdam speelt van barok naar barok NIEUWKUIS SUPER SHOP Nieuwe Gazet van Aalst 5 oktober 1984 11 doet het beter Kattestraat 78, 9300 AALST 053/21 38 65 de universele bouwplaat, brandwerend, isolerend Sedert een paar jaar is Kristiaan Van Ingelgem, de organisator van de reeks orgelconcerten voor 1 zondag de stad uitgevlucht naar de Affli- gemse abdijkerk. Dat heeft het voordeel dat de romantische klank van het dekenale orgel even verlaten wordt, dat heeft het nadeel dat de sfeer (het tijdeloze van het septemberzon-kruiswoordraadsel) in deze nieuwe houten muit wel ontbreekt. Uitgerekend zondagnamiddag hingen er bakken engelenhaarregen tussen de gewijde abdij muren. Zelfs het briljante spel van gastorga- nist Van Oortmerssen, titularis-organist van de Waalse kerk te Am sterdam kon het heimwee naar de vroegere unieke momenten en een organist die je kan zien spelen niet doen vergeten. Een uiterst klassiek programma. wie maar enigszins protestant en Klassiek in de betekenis van ba- componist was als koraalvoor- rokke zekerheid dan. Geen pot- tenbrekerijen, geen gewaagde handstandjes, zelfs geen kleine bekoring voor een dagelijkse zonde. Nederlander Van Oort merssen heeft wellicht Vlaamse bloed in de aderen. Kijk maar naar het défilé der componisten Sweelinck, Frescobaldi, Buxte- hude, Boehm, Pachelbel, Bach, als dat geen succes bij voorbaat is. Die componisten zijn dan tel kens aanwezig met een werk dat bijna representatief voor hun stijl en orgelbenadering is loop jes en trillers in overvloed bij Frescobaldi. Bach is er in twee voud een Pïaludius vol verplet terend geweld, maar ook een kuierende aria, een wandeling door een partituurlandschap met aan elk perfekt eindakkoord een lindeboom vol trosjes volmaakte harmonieën, een bijna roman tisch lied dat door trompettist Maurice André zo de weekend film kan ingeblazen worden. Er is de wondermooie partita van Boehm, waarbij de adem van Bach wel heel nabij gevoeld wordt. Er is een fantasie van zoon C.P.E. Bach, brokkelig en wulps vol rococo-onzekerheid, zo uit zijn klavieroefeningen gevallen. En dan is er vooral de improvisatie over een thema dat even ervoor door Van Ingelgem opgegeven werdhet Vater Unser Van Luther dat door al spel opgesmukt werd. Van Oort merssen breekt het geheel in puz zeldeeltjes die echter zo klaar en duidelijk blijven dat het thema als palen onder de guirlanders geheid wordt. Bijzonder knap vonden we de openingsimprovi satie waar het verbrede thema als bas tegenover een reeks omspe lingen gezet werd. Volgend orgelconcertzondag 7 oktober, St.-Maartenskerk, Kristiaan Van Ingelgem. (zie aankondiging) F.C. St. Maartenskerk, 7 oktober, 15u.30, Kristiaan Van Ingelgem. Slotconcert 14eorgelcyclus Van Ingelgem is de inrichter van deze jaarlijkse concertreeks en tevens als organist verbonden aan deze kerk. Hij is als leraar werkzaam aan verscheidene mu ziekinstellingen en aan het Kon. Muziekconservatorium te Brus sel. Sinds 1978 is hij medewerker voor de orgelpartijen met het Fil harmonisch Orkest van de B.R.T. Hij concerteerde in Nederland, Spanje, Frankrijk en Duitsland en maakte in april nog een concertreis door Zuid-ltalië. In het programma van 7 oktober wordt ruim aandacht besteed aan de orgelimprovisatie. Tot 10 minuten voor net concen mogen geïnteresseerden nog thema's voor de improvisatie opgeven. Onlangs werd door de Aalsterse gemeenteraad beslist een groot gedeelte van het Osbroek aan te werven. Blijkbaar dachten vele inwoners dat dit natuurreservaat meteen voor hen openstond. De politie had dan ook de handen vol om wandelaars, motorrijders, ruiters en vandalen tot andere zinnen te brengen. Meteen werd gevreesd dat één van de meest waardevolle natuur gebieden van Aalst ten prooi zou vallen van onstuitbare milieuschen ders, die denken dat de wet niet voor hen gemaakt is, en die elk beetje milieubewustzijn ontberen. Het is dan ook niet zonder vrees dat het nieuwe stadsbestuur op 30 september eerstkomende overgaat tot het openstellen van het nieuwe wandelpad omheen het Osbroek. Dit Volgende zondag heeft de tweede "trein-tram-bus„ dag plaats. De eerste editie van deze promotiedag voor het openbaar vervoer kende in 1983 een enorm sukses. Tienduizenden maakten toen van de gelegenheid gebruik om het openbaar vervoer beter te leren kennen. Reeds verleden jaar merkten wij op dat het stadsbestuur van deze TTB- dag geen gebruik maakte om extra de aandacht te vestigen op de toeristische bezienswaardigheden van Aalst. Nochtans bezit Aalst een belangrijk station, dat gemakkelijk bereikbaar is vanuit alle hoeken van het land. Ondanks mondelinge beloften ontdekten wij tot onze verbazing dat Aalst opnieuw ontbreekt in de speciale TTB-brochure 1984, die sinds enkele tijd beschikbaar is in alle Belgische stations. Voor Oost- Vlaanderen wordt enkel publiciteit gemaakt voor een dagtrip naar Gent, Deinze en... Kluisbergen. Toppunt is wel dat zelfs in het editoriaal van de speciale brochure Aalst niet vermeld wordt. Nochtans lezen wij er letterlijk: "Waarom niet eens de gelegenheid te baat nemen om een of ander gemoedelijk stadje te bezichtigen, neem bvb. Poperinge, pad werd zorgvuldig aangeduid met gekleurde paaltjes. Enkel van op het pad mogen de wandelaars het Osbroek bewonderen, want het gebied zelf moet onbetreden en onverstoord blijven in het belang van talloze zeldzame dieren en planten, die er een onderkomen hebben. Een groot initiatiebord zal het de bezoekers duidelijk maken dat van het wandelpad niet mag afgeweken worden; dat noch ruiters noch voertuigen toegelaten zijn; dat trimmers er niet thuishoren; dat honden aan de leiband moeten enz. Een streng politietoezicht zal trouwens over de naleving van dat alles waken. Elke eerste zondag van de maand voorziet de stad Aalst ook een geleide wandeling door het Osbroekbos. Deze wandeling start om 10 uur aan het cafetaria van het sportstadium, Frans Blanckaertdreef. (MP) Dinant, Geraardsbergen, Eupen, Bastenaken, Diest, Binche e.a. ofwel een iets omvangrijkere stad zoals Mechelen, Bergen, Aarlen, leper, Doornik, Lier, Nijvel, Maaseik, en nog andere,,. Over Aalst wordt echter in alle talen gezwegen. Miste men opnieuw geen k ans om onze stad gratis toeristisch te promoveren? (MP) In de Belfortzaal concerteerde in het kader van het festival van Vlaanderen het versterkt strijkkwartet van de Nationale Opera (JC) Plesj kermis in Erembodegem met paraplu's. Ondanks de regen kon Joe Alcatras, de ontsnappingsspecialist toch minstens EEN van de toeschouwers boeien, letterlijk dan (JC) binnenafbouw-platen door en door vezelversterkt De vooruitgang in de droge binnen-afbouw Wij halen af en En steedshemdendienst, bestellen bij U thuis verhuring van tapijtreinigers, enz. In het oud gemeentehuis van Erembodegem werden kreatieve werken van kinderen tentoongesteld. Boetseerwerk in klei en plasticine, tekeningen en ijzervlechtwerk konden de jeugdige bezoekers ideeëen leveren voor treurige regendagen. (JC)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 11