Jeugdraad met grootse plannen naar jaar van de jeugd '85 A.E. Bogaert moet geduld uitoefenen De putten van Aalst Oktoeber «Boule Nieuwe Gazet van Aalst 5 oktober 1984 3 1985 werd door de UNO uitgeroepen tot een Internationaal Jaar van de Jeugd (I.J.J.). Nog maar eens een jaar van dit of dat... maar gebeurt er dan ook wat Blijkbaar wel. De jeugdraad heeft (na een lange, matte inrijperiode) dit I.J.J. aangegrepen om eindelijk toch een initiatief te nemen dat perspektief biedt, meer dan het pietepeute rig bekvechten over grote en kleine onnozelheden. Een paar weken geleden ging een open Algemene Vergadering door, onder voorzitterschap van schepen Bourlon zelve. Er waren een 25-tal organisaties vertegen woordigd niet zo veel dus. Hugo Van Hemelrijck van de Nationale Stuurgroep stelde de opzet, krachtlijnen en aktiemid- delen van het IJJ voor, waarna Miguel Stas (voorzitter van de Aalsterse IJJ-werkgroep) de plannen voor Aalst ontvouwde. Deze werkgroep, die sinds januari dit jaar naar verluidt al flink wat werk verricht heeft, heeft grootse plannen. Even opsommenop vrijdag 1 februari '85 zou het Aalsterse IJJ geopend worden met een samenkomst in het stadhuis, die het midden zou houden tussen officiële en serieuze gespreksmo- menten en een speelse inkleding met muziek- en showelementen, alles aan mekaar te lijmen door een TV-bekende, bvb. Leen Per- sijn. Een soort Sonja Barend- avond op kleine schaal. Zaterdag 2 maart '85 komt er een Jeugdcolloquium met als thema's o.m.: onderwijs en maatschappij, jeugdwerkloos heid, jeugdbescherming (van verkeer over spijbelen tot drugs), jeugdparticipatie in gemeentebe leid, en de toekomst van het ont wikkelingsbeleid in Vlaanderen en de Derde Wereld. De resulta ten van het colloquium worden gebundeld in een boek. Zaterdag 7 september wordt een doe-dag in stadspark en omstre ken, met spel, sport, muzikale en andere animatie. Hiervoor hoopt men overigens nog op sponso ring door bedrijven, etc. Tot slot plant men nog een Jeugdbeurs in de Keizershallen van 19 tot 27 oktober '85, waar voor een BTK-projekt van start gaat eind dit jaar (kandidaten nog welkom bij het CBS). En op de koop toe organiseert men een groot kwistornooi in alle deelge meenten en de twee Aalsterse Voorronden af- mei '85, (data 'oeverkanten', gewerkt tegen daarvan worden deze maand meegedeeld); finale tijdens de Jeugdbeurs allicht ook met een TV-vedette/kwismaster «We willen méér dan een jaartje met wat uitschieters» Alles samen een behoorlijk ge spreid programma, maar voor de organisatoren een bijna onover zichtelijke berg werk. Een tikje te 'prestigieus' ziet het er ook uit, maar voor dat euvel schijnt men zelf beducht te wezen. Miguel Stas«We houden het niet enkel bij 'grote zaken'. Die moeten we nü natuurlijk al voor bereiden, o.a. om de financiële voorwaarden met het stadsbe stuur tijdig te kunnen bespreken. De gemeenteraad behandelt de begroting '85 immers op 30 oktober a.s. Maar we willen dat er iets fundamenteel verandert, tijdens en ook na dat IJJ ver nieuwingen in het jeugdbeleid op lange termijn. Daar zal de werk groep in november aan beginnen werken». Zo werden al ideeën geopperd i.v.m. verkeersveiligheid voor de jeugd, een jeugdvriendelijker kultuurbeleid (ook financieel, bvb. door de invoering van een 'Aalsterse jeugdpas'), opvang van drug-, spijbel- en andere problemen, huisvesting van kot studenten in Aalst, jeugdwerk loosheid en niet in het minst de decentralisering van het jeugdbeleid. (Op deze vergade ring waren er, buiten Erembode- gem, trouwens geen andere deel gemeenten vertegenwoordigd. Zijn de" IJJ-initiatieven ook niet te veel in klein-Aalst gecentrali seerd Nieuw en lang niet kwaad is de idee om tijdens dit IJJ samen te gaan werken met de ste delijke akademie, waar men voor '85 denkt aan muziekinitia- ties en -voordrachten, een jeugd- muziekfestival, een musikologi- sche avond met andere steden. Er waren op 14 september jl. overigens ook afgevaardigden van de Dendermondse Jeugd raad aanwezig, met wie gedacht wordt aan een bundeling van jeugdinitiatieven naar de pers toe, in de hoop in dag- en streek bladen vaste jeugdpagina's te doen ontstaan. Zo'n interstede lijke samenwerking is ook nieuw. Als de Aalsterse jeugdraad en haar werkgroep IJJ erin slagen een flink deel van al deze plan nen te realiseren, zou 1985 een écht startjaar kunnen worden. Want tot nog toe heeft deze raad bitter weinig van zich laten horen. Er schijnt nu echter vaart in te komen. Nog dit, vorige week kwam ook de algemene vergadering van de V.Z.W. Aalsterse Jeugdorgani saties samen. Nieuws daarover volgende week. (k.n.) Advokaat A.E. Bogaert was in feit de afwezige «vedette» van de jongste perskonferentie van het stadsbestuur afgelopen dinsdag. Voortdurend spraken leden van het schepenkollege over een «parti- kulier» die allerlei dossiers aanbrengt en vragen stelt aan het stadsbe stuur. Oplossing vorige week Spettelen gelèk ne doivel in 'n woiwotervat. Reden van deze «vedettenrol» was een aantal vragen die de persmedewerkers gesteld hadden in verband met problemen die door Andr,é-Emiel Bogaert in de aktualiteit gebracht werden. Aldus werd het probleem behan deld van het woonparkeren, van de belasting op de dansgelegen heden, en van de verkrotting van het huis De Blieck. Uit de verklaringen van burge meester Uyttersprot bleek inder daad dat het woon- of residen tieel parkeren ingewikkelder is dan de heer Bogaert liet uit schijnen. Een diepgaander studie op stadsniveau dringt zich dan ook op. Inzake het huis De Blieck wordt gewerkt aan nieuwe bouwplan nen, maar tegen de huidige ver krotting kan de burgemeester niet optreden uit veiligheidsover wegingen. Aan het nieuwe belastingsregle ment op de dansgelegenheden wordt druk gewerkt en schepen van financiën Etienne Bogaert (geen familie van de andere) beloofde alleszins dat het nieuwe reglement zal opgemaakt zijn vóór eind 1984. Suggestiebox Deze schepen weidde anderzijds ook langdurig uit over de resul taten van zijn «suggestiebox» tot sanering van de stadsfinanciën die hij eind 1983 lanceerde. De meest verrassende besparings maatregelen kwamen hierbij 'uit de bus, niet het minst ontelbare voorstellen tot... belastingsver hogingen. Ook over het stadspersoneel werd uitvoerig gepraat, dit naar aanleiding van de uitwerking van een nieuw organigram. In de marge van het gesprek met sche pen van personeel De Pauw ver namen de journalisten dat op 1 oktober jl. 20 nieuwe politiea genten aangeworven werden. Het zijn meteen de eerste nieuwe benoemingen sinds het nieuwe stadsbestuur aan de macht kwam. De helft van deze nieuwe agenten vervangen dan nog andere personeelsleden die het politiekorps om de één of andere reden verlieten. Traditiegetrouw werden ook nog een aantal andere persvragen beantwoord. Zo kregen wij de samenstelling en de statuten van de nieuwe VVV Aalst en werd bekend gemaakt dat de kommis sie Amylum-bevolking sinds 10 november 1983 niet meer bij elkaar kwam. Een nieuwe verga dering is nog wel voor deze maand gepland. es dor aal zé Nog twie monjekes en 't joor es't verom al gon zeggen... Vindje gajjer oeik m dat da zoei rap goot Gelèk as 't er gezeid werdeh joor 'n hei toch ni om of oon. En wa kaan der oever oktoeber na nog gezeid werren? Da't de tiiidje mondj es op onzen almenak. Da ze da vroeger joren oeik nog noemdende zooimondj of de woynmondj... Da leste hoeir ek liever! Want 't zing meh al in men hofken van ne veschoeit groeit al groon beginnen te zooin. Nie, ten zit ek liever achter meh weirem stoefken meh eh gelozeke woyn As ek intjen hem En da stoefken da-kejje 's aoves al goe verdraogen. Spoyteg dat den brand zu schrikkelèk dier geworren es. Meh of zonder den dollaar die mor gediereg omhoeig goot, opsloon doeg'het toch En es da na omdat de mondj oktoeber groeitendilsj in het tieken van de weigschool valt dat de proyzen omhoeiggoon normote dat den termomeiter zakt Ver nog ne kier verom te kommen op dad hofken va moyvan teis joor hem ek, as proboosje, ver den ieste kier insj tomaten gezetj... Heit dad al eh spel geweistGe wetj hoe dat da goot hein, as ge iet ver annen ieste kier doetj... 'k Spreik oever men tomatten zee Alle daogen gon zing hoe da ze groedjen. In de weireme daogen reigelier gieten. Ni ophaven van dieven ooit te pisjen. 'tk Klansjte onkrooideken ooittrekken. En door es weirk oon zee, as g'er zuveil stoon hetj... allei, toch wel zesEn wad hem ek na? Joot 't er hangen hè dor tomatten oon. En z'hangen dor zelfs te lachen. Mor zu groeng a's nen berremiester die ze de kallekes oondoeng. Mensjen ooit Moeisel zelle meh verstoon as ek zeg da'k meh door ginnen Bal van oon 'n trek, mor van die tomatten, dad es eirger. En wa dad 'n ander dor allemol op wetjDen ienen zeitze 'n zeilen noeit nimmer roypen. Den andere zeitge zotj ze naa toch moeten afdoeng en wegleggen, ze zeilen wel goekommen. Mor oever da wegleggen spreike ze ten oeik ai makanderen teigen. 't Er zen der die zeggen, in den donkeren binsjt dat d'ander zeggen, op de tabbelet, weirem en in de kleren... Jommer zeg, meh wie's tomatten speile z hier hè? Ja, da komde teigen as g'a iet wiltj oontrekken woor dagge gi verstand van 'n hetjMor ze zeggen heinal doendje lierde. Ver alle zeikerhèd hem ek nen diel van die groenglachers afgetrokken en de rest nog ewa loten hangen (ge 'n wetj noeit ni). 'k Hem d'er nen diel in den donkeren geleid en nen diel in de kleren. En 'k zal na zing wie dat er geloyk heit... In afwachtink koeip ek meh tomatten as ek er noeideg hem... Mor 't noste joor zejje ne kier zing zé, tèn kwiek ek tomatten woor dat d'aopen in den biestenhof zjaloes zelle va zen Aanja, hejje gajjer oeik zuveil ambras g'had ver ajjer arlozjes zjust te zetten verleide wiek? Jaandè, da was nogal eh spel zee. In mèn keiken en op mèn slaopkaomer was da niet zee, 'k most ze mor 'n irken stilleleggen en verom doeng goon. Mor ver menne verjoordag hooi'k 'n eirembondarlozje gekreigen, ge wetj wel hein, van de die meh eh pilleken in. En door stonten 'k weit ni hoeveil knopkes oon. En door was 'n brifken boy meh ooitleg. Stond er dor na iveranst 'n drikfaat in of zo 'toch woor zen dak ik van de slimste nie 'n ben, mor 'k kost ver den doeiver da spel ni achtörooit zetten. Mier as nen halven dag hem ek dor zitten on foefelen en... aal meh ne kier was 't toch gelikt. Mor naa 't teif ek on ginieen van die knopkes nimmer oonkommen «kom ons halen bij» Geraardsbergsestraat 52 9300 Aalst Bill» gamma: ringmappen, fardé elastiek, poëzie's, notaboekjes, e.a. Bureaumateriaal, schoolgerief, drukwerk 10 op klantenkaart. Inzake de toepassing van de nieuwe reglementering over de verhuur en het gebruik van de stadslokalen kregen de journalis ten een aantal interessante statis tieken toegespeeld. Naar wij menen werden voor de eerste maal een aantal vragen van de plaatselijke pers niet be antwoord. Het schepenkollege vond het immers niet opportuun om haar mening bekend te ma ken over de recente «censuur» gebeurtenissen op de land-, tuin bouw- en leefmilieutentoonstel ling noch over het kuisen van de vijver van het Park Terlinden «gezien deze beide problemen ter sprake komen op de volgende gemeenteraad op vraag van enkele raadsleden». Het spreekt voor zichzelf dat men met deze verklaring akkoord was omdat de gemeenteraad nu eenmaal een aantal prerogatieven heeft, en zij toch Qok enkele primeurs mag krijgen. (MP) Aalst is niet alleen bekend om karnaval. Het is ook om zijn vele putten in het wegdek. Toen mevr. De Maght, schepen van Openbare Werken werd, heeft ze veel herstellingen laten uitvoeren. Er zijn echter nog heel wat putten overgebleven. Zo is er een fameuze in het begin van de Aartstraat. Hij is veroorzaakt door het zware verkeer en door de slechte ondergrond aldaar. De aanwonenden zouden de schepen dankbaar zijn mocht ze ook,daar eens een ernstige herstelling van het wegdek laten uitvoeren.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3