m*i VERGEYLEN - BONT ft 4 Nieuwe Gazet van Aalst 5 oktober 1984 ms N3&Jh Dat gebeurt echter niet uitslui tend in Londen. Ook de Duitse, Franse en Italiaanse bontcentra staan op het programma. Zegt Vergeylen daarover, «Om een goede koop te doen, moet je weten wat er op de markt te krijgen is. Dat impliceert dat je het hele circuit doet. Buitenland se kontakten onderhouden biedt bovendien het voordeel dat je sneller weet hebt van allerhande nieuwigheden en trends. Als bonthandelaar kan je jezelf niet permiteren konstant in België te hokken». Mede door de jarenlange erva ring waarop hij kan bogen, heeft bont niet de minste geheimen meer voor Gérald Vergeylen. Bont van goede kwaliteit voelt zijdeachtig aan en blinkt, aldus onze zegsman. Een matte en ruwe pels heeft niet de gepaste kwaliteit om in een kledingstuk te verwerken. Een fourreur stelt het meest prijs op een winterpels. De reden ligt voor de hand. Naarmate het kouder wordt, krijgen de dieren een dikkere vacht en die is het meest geschikt om te gebruiken. De aangewezen periode om pel sen in te kopen situeert zich dan ook gedurende de periode de- cember-april. Nu is het wel zo dat men het hele jaar door pelsen kan aankopen, maar transakties die niet tijdens bo vengenoemde periode gebeurt zijn, leveren door de regel slechts bont op van het tweede garnituur. Vakkennis, feeling en zaken- instinkt zijn kwaliteiten die een bontverkoper dient te bezitten. Maar al even belangrijk zijn takt en voorkomendheid tegenover de klanten. Een bontjas is en blijft, ondanks alles, nog steeds een investering en men kan het de potentiële koper niet kwalijk nemen dat hij niet over ijs van 1 nacht wenst te gaan. Of U bij Vergeylen nu 1 jas past of 12, de glimlach en de service worden er niet minder op. En zo hoort het ook. Dinsdagnamiddag 11 september, 15 uur 20. Een typisch Belgisch herfstweertje houdt Aalst in een stevige greep. Maar van de neerslachtigheid die op straat praktisch tastbaar is valt in de bontwinkel van Robert Vergeylen en Zoon (Molenstraat 58-60) weinig te merken. Binnen een tiental minuten wordt hier immers de nieuwe winterkoliektie voorgesteld. Er heerst dan ook een gezellige drukte en verwachtingvol druppelen de genodigden één voor één binnen. Hun geroezemoes vermengt zich met de gedistingeerde klanken van Vivaldi's vier seizoenen tot een aangenaam geluidskader. Ondertussen houdt de heer Gérald Vergeylen, met de allure van de doorgewinterd regisseur, de touwtjes strak in handen. Hij is één en al bedrijvigheid, maar ziet toch telkens de kans om iedere nieuw binnentredende met eem vriendelijke attentie te verwelkomen. En dan is het zover. Een vijftal inhoudt. Wanneer de show na 3 professionele mannequins tre den voor het voetlicht en laten de aanwezigen kennis nemen van het puikje van de komende win termode op het gebied van bont. Het blijkt al vlug een impressio- nante vertoning te worden en minder met modeshows ver trouwde toeschouwers hebben ongetwijfeld last om het werve lende vertoon te volgen. Man tels, overgooiers, jassen in be ver, rio-vos, lynx, astrakan, Amerikaanse roodvos, mar mot... Het is echt teveel om op te noemen. Bont blijkt een term te zijn die oneindig veel variatie kwartier besloten wordt met een mantel in Russische zipline, zijn alle aanwezigen unaniem in hun oordeel. De vertoning was een feestelijke viering van de vijftig ste verjaardag van de zaak. Een halve eeuw aktief in de bontbranche, het is niet niks. In de woelige dertiger jaren startte Vergeylen senior met een winkel in de Molenstraat en was die toendertijd bescheiden te noemen, dan is dat nu niet meer het geval. Want Vergeylen staat niet alleen voor een ruim en vakkundig ingerichte winkel, maar ook voor een atelier waarin elf toegewijde vakmensen bont jassen vervaardigen. De produk- ten die zij afleveren getuigen altijd van een onberispelijke snit, want men baseert zich in het atelier op de jongste Amerikaan se, Franse en Italiaanse mode modellen. Een waar vakman herkent men aan de manier waarop hij over zijn beroepsbezigheden praat. De heer Vergeylen doet dit ge passioneerd. Wanneer je hem bezig hoort, voel je onmiddellijk dat hij voor zijn vak leeft. Dat kan ook moeilijk anders. Hij werd grootgebracht in de zaak van zijn ouders en was dan ook voorbestemd om een met astrakan, nerts en andere ge flankeerd pad te bewandelen. Toen hij zich, na een 5 jaar durende opleiding, «fourreur» mocht noemen ging hij zich nog verder vervolmaken in het bui tenland. Zo ook in Londen, hét wereldcentrum van de interna tionale bonthandel. Die stad doet Gérald Vergeylen trouwens nog meerdere malen per jaar aan wanneer hij pelzen gaat inkopen.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4