I 8 tsjechische en Slowaakse grafici 7 1 wondervreemde werelden... zó vertrouwd VAN DER WAERDEN BIEDT MEER IAIlike KUNSTPARADIJS Klaaglied om Marnix Festival van Vlaanderen kent mooie uitlopers i2 Nieuwe Gazet van Aalst 12 oktober 1984 INTERIEURVERZORGING DE LEEUW Vladimir Gazovic (1939, Braztis- lawa, Slowakije) duikt als een drenkeling het verleden in. Vladimir Suchanek (1933, Nové Mesto nad Metujé. N. Bohemen) toont ons een wereld vol geweld dadigheid en fantastiek. James Janicek (1935, Chetham, Ontario, Canada) beeldt de ker kers van de eenzaamheid uit. Jan Krejci (1942, Alsen, C. Bohemen) ontsnapt aan de rauw heid van het leven door zijn ver fijnd ludiek erotisch spel. Aldrich Kulhanek (1940, Praag) dissekteert... Juri Anderle (1936, Pavlikov) schept de mythe, speelt met anechronismen. Albin Brunowsky (1935, Zohov, Slowakije) kleeft de beelden van zijn poëtische verhalen aan de flarden van de nacht. Karei Demel (28 febr. 1942) houdt hartstochtelijk van muziek, zijn etsen zijn als een adagio ondergaan., in het Oud Hospi taal van 6 tot 21 oktober. Stuk voor stuk artistieke hoog standjes die de crisis doen verge ten, «because»koopbaar 1 P.S. Het stadsbestuur van Aalst met de Vrienden van het Oud Hospitaal tekenden voor de organisatie. Jo Verbrugghen leidde in, schepen mevrouw Lie- Vens-Borms opende officieel en Luc Sanders coördineerde het hele opzet. Vrij in en uit elke weekdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uurzaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur maandag gesloten VA Steenweg op Nmove 6 - B 9470 DENDERLEEUW - Tel 053 66 86 45 MEUBEL- KEUKEN- BADARCHITECTUUR Internationale Wohneinrichtungen \WWAW fV imti1 itHTminnmivnira Gentsestraat 155, Aalst Tel. 053/21 19 21 Mechelsestraat 52, Vilvoorde Tel. 02/251 81 66 De grootste keus in schilderijen, etsen, litho, spiegels, consoles, modern en klassiek. R. Bekaert, N. Verheyden, J. Verulpen, M. Helebaut, Demonseau, e.a. Alle inlijstingen op maal, hout, alu, enz. Doordat het de Allerhoogste beaagde roepen, werd het Willemsfonds-Aalst toch niet? Reeds van bij de aanvang van dit jaar had de plaatselijke afdeling van het Willemsfonds beslist een huldiging aan Marnix Gijsen, ter gelegenheid van zijn 85 jaar, te organiseren. De voorbije maanden had men van deze huldiging serieus werk gemaakt. Alle voorbereidselen waren getroffen, het programma stond op poten, de uitnodigingen verstuurd,... Kortom, men diende enkel nog af te tellen naar 19 oktober toe. En dan steekt de te vieren literator plots een dikke stok in de wielen, door enkele weken voor zijn verjaardag (20 oktober) schielijk te overlijden. Voor buitenstaanders misschien een komische situatie maar als organisator kom je zo met de handen in het haar te zitten. Hoe moet dat nu immers op 19 oktober? Vervalt de hele bedoening of gooit men, in extremis, het programma om We gingen ons licht opsteken bij Mark De Jode, voorzitter van de Aalsterse Willemsfondsafdeling. Hij vertelde ons dat alles doorgaat zoals voorzien. De Jode"Ik zie niet in waarom dat niet zou kunnen. Indien het 1 van zijn schepsels terug tot zich te een flinke pad in de korf gezet. Of programma uitgebouwd geweest was rond de persoon van Gijsen zelf, dan had er natuurlijk weinig anders opgezeten dan alles af te gelasten, maar dat was niet het geval. Bij de aanvang zijn er wel plannen geweest om Marnix Gijsen naar Aalst te halen en onderhandelingen in die zin werden ook gestart. Maar doordat Gijsen toen reeds erg ziekelijk was, waren die plannen niet te verwezenlijken,,. Wat dus op het programma stond, blijft ^behouden. En dat is een toelichting over Gijsens oeuvre door Pat Ongena en een, onder supervisie van minister Galle gemaakte, film over het leven van de letterkundige. Die film werd enkele maanden geleden al, zonder veel publieke bijval, afgedraaid door de socialistische vereniging "De Rank,,. De Jode maakt zich sterk dit maal meer volk te mogen verwachten want, mede door het overlijden van Marnix Gijsen, krijgt de hulde extra aktualiteitswaarde. Het hele gebeuren gaat door in de Borse van Amsterdam. Aanvang te 20 uur en de inklom is gratis. (WDG) Het Vrouwencabaret kwam in de Nieuwe Madeion met Puur en Wie non wat wil aenieten van de vier festivalconcerten, krijgt daar in de komende dagen voldoende ruimte voor. En het is niet omdat ze niet onder de hoofding «festival» vallen, dat ze de vergelijking niet kunnen doorstaan. Vandaag vrijdag 12 oktober om 20 u. speelt ter gelegenheid van het twintigja rig bestaan van de afdeling audiovisuele middelen van onze bibliotheek de «Ca- pella di Archi» in de feestzaal van het stadhuis. Deze capella omvat vooral jonge musici en staat onder leiding van André Delcourte, violist aan de muziek kapel Koningin Elisabeth. Technisch zullen er geen problemen zijn, en jeugd staat vaak gelijk met geestdrift. Aan te raden dus, vooral als men het program ma bekijkt. Er zitten traditionele elemen ten in een divertimento van Mozart, luchthartige zeepbellen, verfijnd hout snijwerk; een concerto grosso van Corel- li, muziek zonder schaduw die Bach beïnvloedde en Haendel; Vivaldi die de levensvreugde uit zijn vingers tovert, en een suite van Purcell aan wie Haendel schatplichtig is. Maar er zitten ook een paar originele ideeën tussen Bartoks Roemeense dansen, drijvend op de volksmuziek, vol zwier en weemoed; en tenslotte Hindemiths Trauermusik, de Bach van de twintigste eeuw, de man die opbouwt, geduldig metselend steen voor steen. Wie zich nog de poëtische uitvoering van Beethoven 4e pianoconcert door Eliane Rodrigues tijdens de laatste Elisabeth- wedstrijd herinnert, haar frele verschij ning, zo schril in contrast met de ener- giek-gekleurde dansen van haar landge noot Villa-Lobos, moet een eindje om naar de baronie van Boelaere, ooit bezit van Willem van Oranje. Het kasteel ligt in de buurt van Geraardsbergen en beschikt over een ideaal kader voor een pianorecital. Eliane Rodrigues zal er werk brengen van Telemann, Beetho ven, Chopin, Brahms en Villa-Lobos. Het concert heeft plaats op 21 oktober te 19.30 u. Kaarten kunnen worden gere serveerd bij Godfried Merlevede, tel. 068-33.51.06. Tenslotte gaat ook «Pro Arte» van start, een kring waar al jaren wordt geijverd voor goede muziek en goede uitvoer ders. Hun seizoen 85/85 wordt ingezet met een grote naam, Jörg Demus. Zoals de onlangs overleden Glenn Gould heeft hij een sterk persoonlijke benadering van Bach. Zijn Mozart en zijn Beethoven op pianoforte doen de oren spitsen. Het stof is weggewaaid, er blijft een klank hangen die niet is opgepoetst maar sec is en authentiek. Hij speelt op woensdag 24 oktober om 20.30 u. in de feestzaal van het stadhuis. Demus een teken van tegenspraak Misschien wel, maar ze ker de moeite waard. Voor reservatie (Abonnementen 800 fr. voor Vier concer- te, 500 fr. jeugd en 3-pas) (voor het eerste concert 300 Fr. - jeugd en 3 pas 200 Fr., voor de andere concerten telkens 200 en 150 fr.) Le Compte, Pont straat 16, Aalst, tel. 21.46.59 of 21.16.49. W.D.B. de frappante fabels van Filomena Fantasia. (JC)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 12