Gazet oan QaKt Op stap door het nieuw ziekenhuis Garage GHEERAERDTSp...».,. De lijdensweg van een ziekenhuis Spektakulaire aktie zaterdag 13 en zondag 14 oktober open tot 19 uur CITROËN concessiehouder 2 Nieuwe Gazet van Aalst 12 oktober 1984 Cijferdans rond het nieuwe ziekenhuis Een seintje... Onze publiciteitsadviseurs staan paraat s 77 62 94 W G L Onafhankelijk weekblad Voor Groot-Aalst Werf 7, 9300 AALST 053/21 42 49 vervolg4an biz. 1 het logies van het personeel. Het staat nu al vast dat het rusthuis Sint-Lieven, de OCMW-admini- stratie en de kloostergemeen schap achterblijven in de huidige vestiging. Wat daar gaat mee gebeuren staat nu ook nog niet vast. Maar het zou wel eens de richting van een rusthuis kunnen uitgaan. Al de rest, ook het «moederhuis» verhuizen naar de nieuwbouw. De materniteit wordt ondergebracht op de tweede verdieping (28 bedden voor verpleging en twee in het verloskwartier). Op verdieping 1, 5 en 6 komt heelkunde, op 3 en 4 inwendige, en op 7 pediatrie en prematuren. De diensten die speciale eisen stellen op gebied van steriliteit worden van de rest van de betrokken verdieping gescheiden door een versassigingssysteem. Ook ambulante patiënten zullen niet in de weg kunnen lopen van bedlegerigen. In het hospitalisatieblok omvat elke verdieping twee verpleeg- eenheden aan weerszijden van een centraal blok waar de liften toekomen. De «reine» en de «onreine» dienstruimten worden streng van elkaar gescheiden. Rond de verdiepingshal bevin den zich verschillende ruimten in die zin o.m. onderhoudslokalen en sanitaire lokalen voor bezoe kers. Verder ook opslagruimte voor beddegoed enzomeer. Elke eenheid bevat 30 bedden, ver deeld over twee vierbedskamers (de vroegere «zalen» die in dit koncept achterhaald zijn), acht tweebedskamers en zes éénbeds- kamers. Centraal tussen deze kamers bevindt zich de verpleeg- sterpost omringd door het bureel van de dokter, tevens onder- zoekskamer, dienstkeuken, enzomeer. De tweede kelderverdieping her bergt hoofdzakelijk apparatuur voor de verwarming. Op de eerste kelderverdieping bevindt zich de keuken en de dieetkeu- ken. Ook de apotheek is er ondergebracht, evenals de kleed kamers voor het personeel, het personeelsrestaurant, het mor tuarium met speciale uitgang voor lijkstoeten. En tenslotte de behandelingslokalen voor ver schillende therapieën (physio-, elektro-, hydro-, ergo-...), een turnzaal en een ruime wacht- plaats. Op het gelijkvloers bereikt men vanuit de ruime inkomhall de administratieve vleugel. Hier komt ook een polyvalente zaal uit die kan dienst doen als kapel, vergaderzaal, feestzaal, enzover- der. De andere vleugel van het voorgebouw herbergt de urgen- tiedienst (900) (bedruimte voor eerste opvang en onderzoek, twee verblijven voor wacht dienst...). Op deze dienst sluit ook de RX-zaal aan, speciaal uit gerust voor urgentiegevallen. Deze verdieping herbergt ook een polykliniek, de psychiatri sche afdeling, het labo, de endo scopic- en de isotopenafdeling. Vermelden we ook nog dat er bijzondere aandacht werd be steed aan de brandbeveiliging. Het hospitalisatieblok beschikt over vier noodtrappen in beton nen kokers, afgesloten door zelf- sluitende branddeuren met eva- kuatiemogelijkheden. De nor men betreffende beschermings voorzieningen en paniek in zie kenhuizen werden integraal toe gepast. Het gebouw is langs alle kanten bereikbaar voor brand weerwagens. De vluchtwegen zijn bezet met brandwerende wanden, en op de tweede kelder verdieping is een waterreservoir voor de brandweer voorzien. Eigenaardig aan de buitenmuren zijn de betonnen kapjes overal rondom de vensters. Zij vormen een statische zonnewering voor de ziekenkamers waar de hitte vooral op de zonne-spitsuren ondraaglijk is, een ongemak waar men in de meeste zieken huizen mee af te rekenen heeft, en menig bezoeker puffend op de vlucht drijft. De zieken zijn er helemaal weerloos tegen. Aalst zal dus eerlang over één der modernste ziekenhuizen in het Vlaamse landsgedeelte be schikken. En toch zal er niemand, ooit graag op logement gaan. Elwee Reeds in 1951 werd door de toen malige Commissie van de Open bare Onderstand (COO) het plan opgevat om een nieuw zieken huis te bouwen. Dit zou gebeu ren ter gelegenheid van de ver nieuwing van haar instelling. In 1956 werd architekt Vervaert aangesteld als architekt-ontwer- per. Maar er kwamen moeilijk heden in verband met dat voor ontwerp, en de architekt werd van zijn opdracht ontlast in 1960. In Aalst zijn we moeilijk heden met gebouwen van enige omvang intussen gewoon ge raakt, maar toen duurde het weeral vijf jaar tot de Gemeen tedienst van België in 1965 belast werd met het opmaken van een voorontwerp. Men opteerde toen nog voor een intercommunaal ziekenhuis, maar na moeilijke onderhandelingen bleek dat toch niet de goeie formule. Men zou een nieuw ziekenhuis bouwen met de COO als enige bouwheer. In 1968 gaf de toenmalige minis ter van Volksgezondheid, Hul- piau, zijn principiële goedkeu ring voor het bouwen van een nieuw stedelijk ziekenhuis met 400 bedden. Maar pas in 1976 raakte men aan een onteige- ningsbesluit voor het verwerven van de nodige gronden aan de Merestraat en de Siesegemlaan. In 1977 keurde minister van volksgezondheid De Saeger het voorontwerp goed." Het defini tieve ontwerp werd door de raad van het OCMW aanvaard en door staatssekretaris voor sociale zaken De Wulf goedge keurd in 1978. Na veel voorbe reidingen die vaak naar de reani- matiekamer moesten; legde die zelfde De Wulf, die nu minister van tewerkstelling en arbeid was geworden, de eerste steen op 6 april 1979, met als metseldiener minister Galle. Wanneer nu ook de eerste zieke er zal gelegd wor den is nu nog niet met zekerheid te zeggen. Men denkt toch ern stig aan begin 1986, 35 jaar na de eerste plannen. Elwee - De oprichting vergde 42.000 m3 delfwerk. - De fundering bestaat uit 585 palen, in totaal 8000 m. lang. - Geprefabriceerde betonelementen voor de gevel: 11.600 m2. Daarnaast nog 11.000 m3 gewapend beton, waar 1.500 ton staal in zit. - Vloeroppervlakte: 26.000 m2. - Er zullen 1.400 deuren in geplaatst worden. - Stoom zal zorgen voor 8.000.000 kcal/u. (stadsverwarmingsnet) - De elektrische energie wordt aangevoerd lang een hoogspanningskabine met 4 transformatoren met elk een nominaal vermogen van 630 kVA. Het noodstroomagregaat heeft een vermogen van 500 kVA. - Kostprijs: 805 miljoen. Elwee vervolg van blz. 1 vervolg van blz. 1 f-A Aktie Het meest spektakulaire deel van de begrafenis had plaats op een nieuwe hoogspanningsmast van de brug over de Dender tussen Herdersem en Gij- zegem. Enkele jongeren van Natuur 2000 beklommen er op vakkundige wijze de piloon om er tientallen meters boven de grond een spandoek op te hangen. Op deze spandoek, was een reuze doodskop geschilderd samen met de vermelding 150.000 Volt. Deze ludieke aktie had heel wat bekijks van toevallige voorbijgangers en zorgde op het einde voor een spon taan applaus bij de talrijke deelne mers. Via de Disgenaatdreef en de Alfons De Cockstraat bereikte men opnieuw de startplaats ^aan de Kapelleomme- gang te Herdersem. Aan de Disge naatdreef werd het duidelijk dat het nieuwe gewijzigde trajekt van de hoogspanningslijn niet alleen voor de natuur maar ook voor een aantal inwoners van deze straal een lelijke streep door de rekening betekent. Misschien was één van deze inwoners meer dan een helderziende toen hij jaren geleden op zijn villa de slogan liet aanbrengen.' «Nooit gedacht». (MP) Een uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 8 tot 20 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel' Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr. nieucoc. Citroen viert z'n 60 jaar in België, van 13 r tot 22 oktober. En heel vrijgevig. Kom dat maar eens navragen bij ons. Dan kunt u tegelijk het nieuwe gamma '85 j? bewonderen (de 2 PK, LNA, VISA, GSA, BX en CXde gloednieuwe Visa Diesel en 14 TRS staan er ook). En nadien stapt u buiten met on gelooflijke verjaardagsvoorwaarden op zak. Bi/voorbeeld Rj; 16.92^ n?U''nde 3 17.780 41.520F 'CX25D) "'euwe LNA v'sa '°m"Poen Onafhankelijk weekblad voot Gtooi Aalst - Em uitQi.t «jr Ajuin» «foinuw JaIk wil alles over alles van Groot-Aaist weten... Ik neem een abonnement van: 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. D Ik stortfr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever N. Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres Postnummer Gemeente Handtekening. schrappen wat met past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 52, 9300 Aalst.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2