AJO IN DE CLINCH MET BURGEMEESTER VVV Aalst wil bevorderen toerisme Nieuwe Gazet van Aalst 12 oktober 1984 3 LENIHGEN Frans Jansegers VERZEKERIN GEN Frans Jansegers BOEKHOUDING Frans Jansegers BELEGGINGEN Frans Jansegers Droeig Sprookjes in jeugdbibliotheek In de afgelopen maand ontstond een dispuut tussen burgemeester Uyttersprot en de VZW Aalsterse Jeugdorganisaties. Een stukje uit een interview, een SP-interpellatie en repliek daarop in de gemeente raad van 28 augustus, dan een publieke verklaring van de VZW-be- heerraad die onlangs werd bekrachtigd door haar algemene vergade ring (met 2 tegenstemmen en 12 onthoudingen)... dat heeft men ach ter de rug. Maar ongetwijfeld komt er nog meer. Op de gemeenteraad van 28 oogst interpelleerde SP-raadslid Patrick De Smedt (sekretaris van de vorige jeugdraad) over een aantal uitlatingen van burge meester Uyttersprot, verschenen in 't Prikklokje (tijdschrift van de Aalsterse CVP-jongeren). De burgemeester had het o.m. over de ondoorzichtigheid van het jeugdbeleid, de machtspositie van de SP op dit vlak, het gebrek aan toezicht van stad en jeugd raad, en het gebrek aan politiek engagement van de kristelijke jeugdorganisaties. P. De Smedt stelde toen dat deze uitlatingen niets meer waren dan ongeloofwaardige stemmenma- kerij, waar zijns inziens zelfs de kristelijke jeugdverenigingen het niet mee eens zijn. Jeugdbeleid voeren is wat anders dan «perso neelsleden van de jeugddienst uit partijpolitiek oogpunt door elkaar schudden, de vrije jeugd raad onder partijpolitieke voog dij plaatsen, en de ambtenaar die algemeen als architekt van het Aalsterse jeugdbeleid wordt be schouwd het leven zolang moei lijk te maken dat hij uiteindelijk een jaar verlof zonder wedde aan vroeg (bedoeld wordt Guido Moens, nvdr)». Verder«Om uit de puree te geraken bewandelt men beter de weg die in de voor bije ambtsperiode vooral onder socialistische invloed maar vooral samen werd bewan deld opbouwen, stimuleren, mensen motiveren, tot samen werking aanzetten, mensen en groepen respekteren in hun ei genheid, kansen bieden, aan zelfkritiek doen en openheid». P. De Smedt besloot toen met de vragen«Op welke manier ont snapt het jeugdbeleid aan het toezicht van de stad en de jeugd raad (en hebben zij die taak wel Kan U aantonen dat het jeugdbeleid ondoorzichtig is en ingewikkeld, en als dat zo is wat hebt U daar struktureel al aan verbeterd «Diktatuur van een minderheid» De burgemeester ging op deze Eén adres Pontweg 87 HERDERSEM 083/77 51 34 vragen deze keer uitvoerig in, en schetste een visie op de ontwik kelingen in het jeugdbeleid sinds '77. Enkele punten daaruitde VZW AJO verdrukt de kriste lijke jeugdorganisaties (vb. slechts 4 stemgerechtigden voor Eén adres Pontweg 87 HERDERSEM 053/7781 34 bvb. 18 Chiro-groepen), en raakte tijdens de voorbije jaren via allerlei manipulaties in han den van een diktatoriale minder heid onder het mom van plu ralisme en verdraagzaamheid. De jeugdraad heeft, volgens Uyt tersprot, inderdaad een kontro- lerecht op de VZW AJO, omdat zij daar elk jaar haar globale jeugdsubsidies aan overmaakt. Door de ontkoppeling van VZW en jeugdraad (in '81) werd dit recht afgenomen. De burgemees ter stelde dat er al zware beheers- fouten werden gemaakt, en zin speelde ook op de mogelijke belangenvermenging door de zaakvoerder. Vervolgens nam hij de nieuwe erkenningskriteria voor toetreding tot de VZW (details daarover elders) op de korrel«In deze omstandighe den wordt de deur opengezet tot de toetreding van allerhande, zelfs buiten de stad Aalst geves tigde verenigingen, al dan niet van kommerciële aard, en zullen hoogstwaarschijnlijk een aantal échte jeugdverenigingen afhaken ingevolge het heffen van een jaarlijks lidgeld. Het feit dat bovendien niet-jeugdverenigin- gen stemrecht wordt beperkt, roept nogal wat vragen op». Het besluit van de burgemeester was scherp «De vraag kan dan ook worden gesteld of in dit geval de VZW AJO nog verder in aan merking komt voor de voor keursbehandeling door de stad zoals dit momenteel het geval is. Hoewel zij zelf zegt onafhanke lijk te zijn, maakt zij op onrecht streekse manier gebruik van de stadsgelden en wordt de infra- struktuur en het personeel gratis ter beschikking gesteld door de stad. Een eerste stap naar vereenvoudiging van de struktu- Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM 053/77 51 34 ren en het afbouwen van de machtspositie, zou er misschien in bestaan dat de VZW AJO de volledige konsekwenties aan vaardt van haar onafhankelijk heid tegenover de stad. Als dit een voorstel is van onze kollega zal het CBS niet nalaten dit met de meeste welwillendheid te onderzoeken». Eén adres Pontwog 57 HERDERSEM at 083/77 51 34 Voor wie niet tussen de regels kan lezenals de VZW de inge slagen weg voortzet mag ze de stadssubsidies vergeten en elders haar lokalen en personeel gaan zoeken. Hier dreigt dus een vrij ernstig konflikt, maar het ziet er naar uit dat beide partijen nog zoeken hoe ze, als het ooit zo ver komt, naar het (jeugd-)publiek toe, achteraf de andere de schuld kunnen geven. «Provocerende verklaringen...» Over deze uitlatingen beklaagt de beheerraad, met als woord voerder Guido Moens, zich op zijn beurt in een publieke verkla ring, verschenen in het tijdschrift van de VZW AJO. De opmer kingen van de burgemeester wor den als provocerend, niet kor- rekt, ongepast, en als een inmen ging in interne aangelegenheden ervaren. De beheerraad vindt het verder onaanvaardbaar «dat de burgemeester onjuiste gegevens over onze vereniging verspreidt, en de vereniging en sommige leden in een slecht daglicht plaats». Verder stelt de brief dat de VZW steeds een voortreffe lijke verstandhouding met de stad heeft gehad, die nu ook heeft met schepen Bourlon en hoopt dat het zo mag blijven. De burgemeester wordt opgeroepen respekt op te brengen voor de eigenheid en de autonomie van de VZW en de jeugdorganisaties in hun ontplooiing verder bij te staan (vreemd is dat in dit ant woord eigenlijk niet wordt inge gaan op de konkrete punten van kritiek van de burgemeester en dus ook niet worden weerlegd). Overigens wordt Uyttersprot wel nog gevraagd zulke verklaringen beter via de voor de hand lig gende kanalen af te leggen i.p.v. publiek. Misschien een tip voor de burgemeester om zelf lid te worden van de VZW (namens de VVV Faluintjes bvb. of welke vereniging ook, nu het allemaal kan) en zijn zeg te doen op de volgende algemene vergadering van de VZW Kan best leuk worden. De verklaring van de beheerraad van de VZW AJO werd op 25 september jl. onderschreven door een ruime meerderheid van de aanwezige leden. Er werd ove- en zonneg, da stond er oever ienegte daogen in de gazetEn 'k hooi al gepeisd't es de moment ver dor ienegte pérkes af te doeng, want anders zèn der de meerlonjs toch allemol meh ribbedebie... Want die stinkors goon der ne kier in pikken en as 't er ne pit in es, gon ze nor 'n ander... Mor jaan jonges, 't es va ghiel dennen dag ni kleer geworren en ghiel den toyd viel der nen drasj. s Anderdaos stond er: bewolkt! En 't hei ni opg'haven va regenen en nog isj regenen... Zèn ze na toch vazin van ons allemool te verzooipen En klamp dad alles es'n Lein van ne zeitel of de ramp van den trap, 't trekt allemool teigen, pesies zwiethannen van 'n aa kweizel. Ni da 'k iet hem teige zwiethannen zee, mor wel teige kweizels... 't Es zudoneg vochteg dat er lanst alle kanten toeiverparapliekes beginnen te schieten, zelfs op plosjen woor dagge 't noeit nie 'n zotj kenne peizen. Mor kaan dad anders Dad es 'n tieken dad aal da nat al lank al genoeg es, peis ekEn 't weirken meh parapliekes es toch in de moedeVer moy poort, ik 'n hem niet teigen toeiverparapliekes, of sjampinjons of kampernoeljen, of hoe dagge 't noeme wiltj, as 't er mor zen die ge kentj opeiten... mor teis zen allemol lènkeEcht, 'k verschiet er af dat er lanst alle kanten nog gin wotermeloenen beginnen ooit te kommen... door zojje nog iet on hemmen. Oever iet anders gesproekenzojje peizen da ze moy nog zolle willen in 't kloeister'k Wil zeggen, as poter? Allicht ben ek doveir al t'aad en 'k ben ten noggetraad oeik... da za ghielzeikes nimmer pakken. Worom? Awei-ja, as ge'n kap ophetj (ge wetj wel hein, ien van die dinges die ze nogal gemakkelèk oever d'haog roeien) of ge zè doktoer, awei tèn meigde van alles flikken. Ge meigt ver miljoenen en miljoenen fiskefoos flikken, ze zeilen a nog attoyd meh floeren handscheontjes oonpakkenVraog'het geer mor ne kier in Hasselt... Ochhiere-toch, die mensjen 'n hemmen da ni gedoon ver imand toor te doeng zee 'n Ting miljoentjes alhierteg en nog eh stik of twintjeg adoor, wad es da na? 't Er goo zuveil verloeren... En as allemaan doveir eh klein betjen dieper in zen gèt moe goon... wad es da na? Lotj ons dor agaa de spons oever vegen. Doboy, hoe mier dagge roert... Mor goy, as simpele mensj, probeir ne kier van hen dag of twie te loot te zèn meh 't betolen van den ienen of den anderen taks... Ze lappen a dor direkt 'n boet op annen nek woor dagge ni goed 'n zetj va zen. En ge zetj nog meige kontent zen op den hoeip toe as ge den deirweerder ni on a deir 'n kroygt'k Hem pertank aal ze leven gepeisd dad aal de belzjen geloyk woren ver de wet't Kaan zen, mor ten 'n es de wet toch ni geloyk ver alle belzjen Omthaaf het heinas ge kinjeren hetj die nog nor 't schoei goonlodj heer lieren ver: voebalist, minister of senateur, notores, doktoer, poter of nonne... Hoe mier dat de die op heer maa sloon, hoe verzichtiger da z' oongepakt werren. En komt heren naom ten ne kier in de gazet, ochot, wajjer hemmen hier in Olsjt wel ne kier nen berremiester g'had die zoyhoe mier da ze va moy klappen, 't zè goed of kood hoe liever da't ek hem En da was ne liepen Zé, 'k mag meh ni opwinnen hein, want dad es slecht ver men hért, mor zojje der ten va verschieten as ne mensj ne kier eh lierek woerd zeit? Gelèk as: eh-foert-na-ne-kier-hè !- PETJEN rigens aan toegevoegd dat men de stedelijke jeugdsubsidies opnieuw op het vroegere peil gebracht wil zien. (Ze werden door het vorige stadsbestuur in '81 herleid van 400.000 fr. tot 220.000 fr.). Over de bestemming van de sub sidies (alles aan de VZA, of alles in stukjes verdelen, of iets tus senin formuleert de jeugdraad een advies op vrijdag 19 oktober e.k.. De gemeenteraad beslist uiteindelijk tijdens de behande ling van de begroting '85 eind oktober. Enfin, stof voor thril ler. (k.n.) Onlangs werd op initiatief van het stadsbestuur een nieuwe VVV Aalst opgericht. Deze Vereniging voor Vreemdelingenverkeer wil het toerisme onder al zijn vormen bevorderen vb. door het toeristisch patrimonium te valoriseren, door propaganda te voeren, door het organiseren van voordrachten, reizen, tentoonstellingen, kulturele, folkloristische en andere manifestaties enz. Deze nieuwe VVV bestaat naast de VVV Faluintjes, die eerder een privé vereniging is, en omvat alle deelgemeenten van Groot-Aalst. Daar de stad Initiatiefnemer was van de nieuwe vzw, spreekt het voor zichzelf dat heel wat leden van het schepenkollege deel uitmaken van de Raad van Beheer. Naast burgemeester Uyttersprot vinden wij in de lijst o.a. de schepen De Maght, Borms, Bourlon, en De Pauw terug. Ook de gemeenteraadsleden Hooghuys en Denayer maken deel uit van de beheerraad. Verder komen er nog bekende namen in voor als stadssekretaris Chris Willems, stadsarchivaris Karei Baert, stadsontvanger Paul Wally, en de stedelijke verantwoordelijke voor toerisme Hugo Van Steenberghe. Zelfs de VTB verantwoordelijke voor Aalst Herman Talloen en oud- direkteur van de gemeenteschool van Meldert Jos Muylaert ontbreken evenmin op de lijst. Meer verrassend is het feit dat Antoine Van der Heyden (ex-prins karnavalaktie in de dekenij Koolstraat) en Carlos Van Den Neste (caféuitbater op de Grote Markt) ook deel uitmaken van de nieuwe VVV. Wat de genaamde Hans Weyns, leraar, uit Oordegem in deze typisch Aalsterse vzw komt doen is ons een raadsel. (MP) Van oktober 1984 tot maart 1985 vertelt Therese Cosijns gedurende een aantal woensdagnamiddagen sprookjes in de bibliotheek. De toegang tot deze vertellingen, die plaatsgrijpen tussen 14.30 uur en 16 uur is gratis. Op 10 en 24 oktober, 7 en 21 november worden aldus Oplossing vorige week Hé is in zen wiek geschoete. sprookjes verteld voor kinderen van 6 tot 7 jaar. Op 5 en 19 december 1984, en 9 en 23 januari 1985 zijn de kinderen van 8 tot 9 jaar aan de beurt en op 6 en 20 februari en 6 en 20 maart 1985 mogen alle 10 en 11 jarigen komen luisteren naar Therese Cosijns. (MP) GEZOCHT Iemand om zelfstandig te werken in de ledersektor. Met ervaring. Tel. 053/77 48 54 of zich aanbie den Geraardsbergsestraat 1 te Aalst.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3