«Folklore ligt goed in de markt» KEPMOÖ'EN JOLICOR nen echten Oilsjteneer PROSPECTEURS kantoormachines kantoormeubilair A.A. VERHOEVEN BELEGGINGEN Frans Jansegers LENINGEN Frans Jansegers VERZEKERIN GEN Frans Jansegers BOEKHOUDING Frans Jansegers 4 Nieuwe Gazet van Aalst 9 november 1984 Vorige week werd tijdens een postzegeltentoonstelling in de Nieuwe Madeion de gebundelde uitgave van Frans Wauterc «Aalsterse Zegswijzen aan het publiek voorgesteld», «'n scheit in 'n fles» noemt het boekje - alhoewel de auteur het liever omschreven ziet als brochure - en het omvat 75 tekeningen. De Aalsterse Zegswijzen zijn zeker niet onbekend bij de lezers van dit blad, waarin er het voorbije anderhalf jaar iedere week een aflevering afgedrukt werd. Frans Wauters Op een bepaald moment werd me gevraagd om een bijdrage te Onderhoud centrale verwarming en schoorsteenvegen. Opstoppingen en ontkalking. Zich aanbieden maandag 12 november 1984 om 10 u. in het Volkshuis, Houtmarkt, Aalst (vra gen naar Dhr. Van Hoorde). Blijvende percentage gedurende 5 jaar. Korset feric - Lingerie Strandkledij Moorselbaan 10, AALST 053/77 87 39 De zaak bekend om haar korsette- rie van de meest gekende merken, voor de kokkette en volslanke dame. Grote keuze in lingerie, onderjur ken, hemdjes, slaapkleedjes, kamerjassen. Kom en overtuig U. Open van 9 tot 19 uur; zondag en maandagvoormiddag gesloten. Zegels Valois Estafette personenalarm Vraag inlichtingen bij: kantoormachines kantoorinrichting Groot- en kleinhandel Arbeidsstraat 31 9300 AALST 053/78 47 54 leveren in de Nieuwe Gazet van Aalst. Ik heb toen voorgesteld om een aantal Aalsterse gezegden te visualiseren. Achteraf beschouwd is het initiatief toch een beetje ingeslagen. Men is hier nogal tuk op nostalgie. Folklore lijkt te Aalst goed in de markt te liggen. Het boeit veel mensen. Dat ondervind ik ook met mijn stadsgezichten. Dat zijn erg brave teke ningen, maar ze worden erg gegeerd door het publiek. Hoeveel Aalsterse zegswijzen heeft U nog klaarliggen Wauters Praktisch geen. Ik heb er wel nog een 30 a 40 in mijn hoofd zitten. Is het Aalsters taalgebruik een dankbare inspiratiebron Wauters Enorm. Maar dat neemt niet weg dat veel zegswijzen niet echt speci fiek Aalsters zijn. Ze worden veelal in geheel Vlaanderen in de mond geno men. 'n scheit in 'n fles, is voor mij het prototype van het ongekunstelde en kleurrijk Bruegheliaanse van de volks mond Dat lijkt mij overigens één van de meer echt Aalsterse uitdrukkingen. Krijg je veel reakties vanwege het publiek Wauters Ja, maar dat is wel langzaam gegroeid. Momenteel word ik praktisch dagelijks aangesproken door mensen in de straat. «Nu heb ik het gevonden, maar vorige week.pfffIk krijg zelfs de indruk dat sommigen de spreuken verzamelen. Voor hen zal de brochure welqekome zijn. Recentelijk teken je nog weinig politieke kartoons. Waarom Wauters Ik moet toegeven dat ik zelf veel genoegen schep in politieke te keningen Het nadeel is dat ze je aan een strikt tempo binden. Op bepaalde mo menten moét je jezelf gaan forceren. Het is allemaal gemakkelijk om te zeg gen, «teken wat meer politieke kar toons». Maar dan moet er ook iets gebeuren en dat is niet steeds het geval Het Aalster? politieke leven kan zich wekenlang rimpeloos voortbewegen En dan maak je minder goede dingen of hekel je zaken die bij het grote publiek amper bekend zijn, zodat het beoogde effekt gedeeltelijk uitblijft. Momenteel ben ik wel bezig met politieke toepas singen op de Aalsterse Zegswijzen. Ik denk dat ik die ga sparen voor de karnavalzitting van '85. Frans diept een aantal tekeningen op uit een schuif en een aantal ervan zullen beslist inslaan. We denken dan aan «zijn kat sturen» (Galle die steeds afwezig is op de gemeenteraad), «katholieker zijn dan de paus» (Lievens-Borms) en «de stenen uit de grond klagen» (De Maeght). Mocht Mare Galle gouverneur van Oost- Vlaanderen worden, dan dient U normaliter als eerste opvolger zijn plaats in te nemen in de gemeenteraad. Wauters Theoretisch gezien is dat juist Maar in de praktijk Wauters Ik kan er momenteel nog geen definitief antwoord op geven maar die situatie stelt voor mij wel een moeilijk probleem. Ik ben er mij ten volle van bewust dat mijn rol tegen de volgende gemeenteraadsverkiezingen - die over 4 jaar plaats hebben - uitgespeeld is. Politiek en elektoraal kan ik dus nog weinig gewicht in de schaal leggen. Indien ik gemeenteraadslid word, zal de SP niet veel meer hebben aan mij. Mijn geweten zegt me plaats te maken voor een jonger iemand die nog een hele politieke toekomst voor zich heeft. Maar van de andere kant heb ik op de SP- kieslijst gestaan en hebben er een aantal mensen op mij gestemd. Ik mag hun vertrouwen dus niet beschamen. Het dilemma dat zich stelt is dat ik enerzijds konsekwent wil blijven in mijn handelen en anderzijds weet dat ik geen politieke rol meer kan spelen ten gevolge van mijn leeftijd - Frans is 62, red. Toen ik bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen op gekomen ben, was dat niet uit eigen ambitie of als een persoonlijke stelling- name. De SP is me komen ompraten om me kandidaat te stellen op hun lijst. Ze dachten dat ik door mijn jarenlange voorzitterschap van het stedelijk feest comité een zekere uitstraling bezat die Eén adres Pont weg 57 HERDERSEM 053/77 51 34 zich zou vertalen in een goede score. Ik heb flink wat stemmen achter mijn naam gekregen, maar toch minder dan ik en de partij verwacht hadden. Ik was trouwens aanvankelijk niet zinnens toe te happen op het aanbod van de SP, maar het was toch dankzij hen dat ik voorzitter van het feestcomité kon worden en daarom voelde ik me verplicht om hen een wederdienst te bewijzen. Indien ik binnenkort toch naar de ge meenteraad moet, is er nog altijd een tussenoplossing mogelijk. Na 1 of 2 jaar kan ik me altijd terugtrekken om plaats te maken voor een jongere politikus. Zo zou ik noch mijn kiezers noch de socialisten ontgoochelen. Het is bekend dat U afgelopen zomer nogal in uw wiek geschoten was naar aanleiding van een artikel dat in dit blad verscheen en waarin het showgebeuren van de Jaarbeurs op de korrel genomen werd. Wauters Ik krijg de indruk dat velen een verkeerd beeld hebben over die Jaar beurs-spektakels. Vooreerst wil ik zeg gen dat ze me persoonlijk geen bal kunnen schelen, voor mijn part kunnen ze gestolen worden. Maar men mag niet vergeten dat de Jaarbeurs-spektakels geen doel zijn, maar een middel. Ze staan in funktie van de Jaarbeurs zelf. Indien dat niet het geval was, dan zou ik de eerste zijn om te ijveren voor een minder kommercieel en minder plat genre. De spektakels dienen nu echter als publieklokkers voor de Jaarbeurs, dat ziet men gemakkelijk over het hoofd. Van al de mensen die naar Will Tura komen, zullen er toch veel zijn wie de Jaarbeurs geen lor kan schelen. Wauters Dat is juist. Maar veronderstel dat men geen spektakels programmeert. Dan komen die mensen sowieso niet naar de Keizershallen. Nu bestaat er een kans dat ze toch kennis maken met de aanwezige stands. Dat wil nog niet zeggen dat ze iets kopen, maar ze maken toch al eens een rondgang, in afwachting dat het optreden begint. De shows op de Jaarbeurs zijn een middel, geen doel. Akkoord, maar indien men zo redeneert mag er nergens meer kritiek op geleverd worden. Dan kan men ook Flan ders' Printing toedekken met de mantel der liefde. De intentie die erachter stak was o.k., de uitwerking daarentegen erg pover. Achteraf beschouwd blijft enkel de re- klamekampagne bij die op een hoog peil stond. Wauters Waarom liep iedereen daar een teleurstelling op Omdat men vooraf alles veel te groots gezien had. Ik heb me ook laten beïnvloeden door de barnum- reklame, die verwachtingen opriep die achteraf niet ingelost werden Ik wil echter nog even terugkomen op de Jaarbeursspektakels. De middenstands- raad wil ze afschaffen. Ik durf echter met gelijk wie een weddingschap aangaan. Spektakels weg en 2 a 3 jaar later behoort de Aalsterse Jaarbeurs tot de geschiedenis. awe (J w por Lre l" nief 2 o 0 Waarom wil men de spektakels afschaf fen Wauters Ik weet het niet. Nochtans zijn 85 van de exposanten voor het behoud van de showoptredens. Een enquête tijdens de jongste Jaarbeurs heeft dat aangetoond. De middenstandsraad ageert nogal te gen de door het feestcomité verzorgde organisatie van de Jaarbeurs. De reden daartoe is dat men de Jaarbeurs terug in privé-handen wil laten overgaan. De middenstandsraad fungeert daarbij als sas. Jij staat ook bekend als een tegenstander van de door prins Enrico en aanverwanten gepropageerde opvattingen om karnaval meer op zijn Keuls te gaan vieren. Wauters Ik ben altijd al een tegenstan der geweest van de vreemde invloeden die zich manifesteren in ons karnaval. Toen ik voorzitter was van het stedelijk feestcomité heb ik me daar steeds tegen verzet en ook nu doe ik dat nog. De sterkte en de bekendheid van Aalst Karnaval ligt in het geheel eigen karakter. De wijze waarop men hier karnaval viert is uniek. Het is een volks gebeuren dat doorgaat op straat en in cafees. Op andere plaatsen vindt men slechts een flauw afkooksel terug van het Aalsters karnaval. Of het nu aan de Rijn is of boven de Moerdijk, men paradeert er met pluimen en mantels en skandeert alaaf. Het heeft ginds meer weg van een para militaire optocht. William De Geyter Jan Louies Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM 3 053/77 51 34 Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM ar 053/77 51 34 Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM ar 053/77 51 34

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4