LABO HOSPITAAL MOET VERLIES MAKEN Aalsters Panorama VIDEO CLUB 3000 tot eind november idrooakuis IIACCARA Toen Or. Matthieu neg diensthoofd was van het laboratorium van het hospitaal was dit labo een permanent terugkerende verliespost van ettelijke miljoenen in te begroting van het OCMW-ziekenhuis. Sinds te» dokter, ingevolge een gerechtelijk onderzoek, geschorst werd door het OCMW, werd verlies plotseling omgebogen in winst. Volgens gegevens, We bekend gemaakt weiden door André-Emiel Bogaert, zit deze winst bepaalde mensen echter hoog. Met alle mogelijke middelen wordt te winst en opnieuw omgebogen in verlies. Volgens te heer Bogaert heeft het OCMW-labo onder leiding van het huidig interim diensthoofd oen goede werking. De middelen en het personeel ontbreken echter nog om volledig konkurrentieel te zijn met privé-labo's. Aalst heeft mini San Salvatorziekenhuis KULTUUR Marktstraat 25, OPWIJK Tel. 052/35 83 66 Hovenierstraat 7, AALST Tel. 053/70 36 85 De snelst groeiende videoclub uit de streek. Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst 2 Nieuwe Gazet van Aalst 16 november 1984 Affaire Matthieu zindert nog na In 1983 was er nog een merk bare winst. «Bij mijn onderzoek terzake mocht ikechtervernemen dat er zekere machten gaande zijn om tegen beter weten in elke mogelijke winst te willen laten omzetten in verlies» aldus André-Emiel Bogaert. Volgens boze tongen moet deze werkwij ze gezien worden in het licht van de zaak Matthieu omdat een labo-verlies een punt zou zijn in het voordeel van diens straf onderzoek. Zoals voor de andere diensten werd ook voor het labo een kostenbaten analyse opgesteld. Het eerste rapport gaf een winst van bijna 900.000 fr. Nadien eiste de schepen van Financiën Etienne Bogaert, die tevens toe zichthoudend schepen is op het OCMW dat de cijfers zouden herzien worden. Sommige per soneelskosten van de dienst pathologie dienden overgeboekt te worden naar de dienst labo. Dit komt niet volledig overeen met de werkelijkheid, maar laat wel toe om voor het labo een herziene balans op te stellen met een verlies van ongeveer 25.000 fr. «Ook deze balans werd ver worpen, omdat er nog een groter verlies moest blijken» aldus het verslag van de heer Bogaert. Derhalve werd er een derde afrekening opgesteld met een verlies van ongeveer 1,2 miljoen. Nu keurde het sekretariaat deze afrekening af, en de vierde ba lans toonde een verlies van ongeveer 1 miljoen. Uiteindelijk diende men zelfs een vijfde af rekening op te stellen. Om een voorbeeld te geven over de manipulaties die gebeurden, kan hier aangehaald worden dat er drie schoonmaaksters ten laste gelegd worden van het labo, alhoewel er slechts één effektief werkzaam zou zijn. Op de drie officiële bedienden is er maar één permanent in het labo werk zaam, terwijl de twee anderen in de algemene diensteh zouden werken. Maar toch wordt hun loon op de uitgaven van het labo ingeschreven. Naar meester Bo gaert kon vernemen zijn noch het huidig diensthoofd, noch het sekretariaat van het OCMW het met deze gang van zaken eens. Gebruik De jongste tijd is er een kleine verbetering merkbaar voor wat betreft het gebruik van het OCMW-labo door de eigen ge neesheren, i.v.m. hun privé- analyses. Dit gebeurt echter schoorvoetend, en men is nog ver af van de toestand van het O.L.V. Ziekenhuis, waar in totaal een 80-tal personeelsleden bij betrokken zijn en waar flinke winsten geboekt worden. «Er gaan zelfs bevestigde be richten dat een privé-labo te Aalst telefonisch kontakt op neemt met ziekenhuisgenees heren om te vragen wel percen tage ze graag zouden hebben op de door hen geleverde omzet» aldus vermeldt het verslag van A.E. Bogaert. De medische raad zou nu bereid zijn een verdeel sleutel verplichtend te stellen waarbij de geneesheer verplicht zou zijn om een bepaald per centage van de analyses voor taan bij het eigen OCMW-labo te laten uitvoeren. Matthieu Over de zaak Matthieu zelf werd in het verslag van de heer Bogaert vermeld, dat de OCMW- raad in de loop van de maand maart 1984 een bijkomende be slissing trof. die het oorspronke lijk streng standpunt in verre gaande mate afzwakt. De ge neesheer werd geschorst in het belang van de dienst, omdat er tegen hem een tweede klacht werd ingediend met burgerlijke partijstelling in handen van de onderzoeksrechter. Met de nieuwe beslissing werd op de schorsing een termijn geplakt. De geschorste geneesheer mag terug in dienst komen van zodra het parket in het bezit is van alle nodige dokumenten. Het parket zou een eerste maal naar Aalst gekomen zijn op 14.9.1984. waarbij enkel algemene ge sprekken gevoerd werden. Achteraf zouden enkele doku menten zijn opgevraagd. De gewijzigde beslissing zou volgens de OCMW-voorzitter zelf. een modus-vivendi zijn van «alle in de Raad vertegenwoor digde standpunten i.v.m. dit dos sier». «Het is immers een publiek geheim dat de toezichthoudende schepen zich in onderhavige zaak niet steeds heeft beperkt tot zijn taak van toezicht, doch ook rechtstreeks of onrechtstreeks invloed heeft gehad op de door de Raad te nemen beslissin gen» zo staat er in het verslag letterlijk. (MP) Vervolg p. 1 ziekenhuis. Zelfs de OCMW- raad gaf in feite reeds toe dat er een overbezetting aan perso neel is, maar achteraf was men van oordeel dat er in sommige diensten een onderbezetting aan personeel zou bestaan. Het blijft echter een feit dat de budgetpost voor het personeel van bijna 400 miljoen frank al te zwaar weegt op de begroting van het OCMW-ziekenhuis. Nie mand durft echter te zeggen wat, hoe en wanneer er iets moet veranderen. Daar waar de per soneelslasten in de stad Aalst ongeveer 52 van de uitgaven bedragen, komt men in het hos pitaal aan het ongelooflijk rekord van 94 Er blijft dus maar een peulschil over voor werkings kosten en investeringen, wat dodelijk is voor het voortbestaan van het stedelijk ziekenhuis. Volgens de voorzitter van het OCMW zou men op basis van het nieuwe personeelsstatuut echter nog minstens 20 a 25 mensen in dienst mogen nemen. Volgens de ministeriële richtlij nen heeft men echter personeel te veel. De OCMW-raad koos echter de gulden middenweg. Het natuur lijk afvloeiend personeel wordt enkel nog vervangen door DAC'ers, terwijl veel openstaan de betrekkingen niet meer op gevuld worden. Dit zou nu reeds een besparing geven van 7,3 miljoen frank. Op dit ogenblik telt het hospitaal meer dan 500 personeelsleden, met name 62 administratieven, 116 werklieden, waarvan zeven tijdelijken en 265 verplegend personeel, waarvan 43 tijdelij ken. Hierbij komen nog 39 te werkgestelde werklozen en 19 DAC'ers. Volgens de Medische Raad is er een duidelijke overbezetting, in het administratief, en vooral in het werkliedenpersoneel. De werklieden voeren heel wat ta ken uit buiten het ziekenhuis. Typisch is vb. dat er rekening houdend met de ministeriële normen er ongeveer 17 schoon maaksters teveel zijn. Verder zijn er zowat 20 administratieven teveel. De OCMW-raad stelt hiertegen over dat men verplicht is het wettelijke personeelsstatuut te volgen en op te vullen. Een overtal wordt hierbij niet uitge sloten. Zelfs de OCMW-raad liet reeds verstaan dat men met een te luxueus personeelsstatuut op gezadeld zit. (MP) Op honderden kilometer van Aalst heb ik voortdurend aan ons eigen kultureel centrum gedacht. Vooreerst wegens die grote foto van driejaar geleden die in de pers op alle frontpagina's stondbij incidenten voor het kultureel centrum van Vlaanderen te Amsterdam werd toen onze minister Rika De Backer door landgenoten uitgejouwd omwille van de buitensporige luxe in dat gebouw. Naast Rika prijkte jubelend haar Aalsterse medewerker, blijkbaar medeplichtig. Het was niemand minder dan de broer van de Aalsterse politicus die voorde buitensporige luxe in het Aalsterse gebouw de verantwoordelijkheid draagt. Of die aangeklaagde toestanden enige vergelijking met Aalst vertonen zou ik nu eens zelf kunnen vaststellen. En ja hoor. Een zaal om badminton te spelen heb ik in Amsterdam weliswaar niet gevonden, en ook geen traiteurslokalen noch overnachtingsvertrekken "voor artiesten die niet meer dezelfde avond naar huis kunnen gaan,, maar wel schouwburgzetels die naar voor en naar achter kunnen schuiven, overbodig en duur genoeg om onze Aalsterse architekten jaloers te maken. In een tentoonstellingszaal hangen er niet minder dan zestien losse reuze-panelen vol verlichtingsapparatuur te hangen. Ze kunnen motorisch negen meter hoog opgetrokken worden, en zakken tot op vijftig centimeter. Hoe dat wij in Aalst dergelijke snufjes aan onze neus lieten voorbijgaanVoor de rest werd bijlange niet met zoveel Vlaamse centen gegooid als te Aalst. Nog een ander feit deed mij ginder meermaals aan ons Aalsters glazen paleis denken. Ooit droomde ik van de dag dat ons eigen centrum zou opengaan, en aan de figuur die daartoe zou aangezocht worden om op de eerste affiche te staan en een bomvolle zaal te lokken. In mijn verbeelding zag ik daartoe niemand anders dan de grootste man uit de show-business en het kabaret, en ik schrijf zijn naam vol geestdrift, bewondering en ontroering: meneer Toon Hermans. Eindelijk ben ik er nu in geslaagd Toon Hermans persoonlijk op het podium te zien in diezelfde Hollandse stad. Dat dit een van de hoogtepuntjes uit mijn leven was, zal de lezer allicht niet interesseren. Goesting is koop. Maar tijdens de voorstelling zag ik in mijn droom in mekaar storten met de bedenking: deze man krijgen wij nooit meer in Aalst te zien. Op de dag dat ooit het Aalsters kultureel centrum zal opengaan zal ik nochtans in de zaal zitten. Ik hoop dat ik daartegen als chauvinistische Aalstenaar fier zal kunnen zijn op dat paleis. En als ik die avond aan Toon Hermans zal denken, de kampioen van de levensblijheid, zal het nog lukken ook. De Panoramist mantels150 fr Geraardsbergsestraat 100, Aalst GEZOCHT Iemand om zelfstandig te werken in de ledersektor Met ervaring. Tel. 053/77 48 54 of zich aanbie den Geraardsbergsestraat 1 te Aalst. Meer dan 3.000 films in voorraad en dit op de 3 systemen V.H.S., BETA, V.C.C. Nu lid worden is gratis 3 films zien. Speciaal voor niet-leden nu ook videorecorder voor 400 fr. per dag 800 fr. per weekend 2 gratis films. Ken uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 8 tot 20 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst. Prijs abonnementjaar I.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2