w? S§»v Een boeketje van 41 miljoen bloemen Burgerlijke stand en bevolking wordt geautomatiseerd Nieuwe Gazet van Aalst 16 november 1984 TWEEDAAGSE GRANDIOZE ANTIEK-, BROCANTE- ROMMELBEURS te AALST in de KEIZERSHALLEN zaterdag 17 en zondag 18 november 1984 telkens van 9 tot 18 uur. Info: 056/7010 57 Dinsdagmorgen 30 oktober, 6 uur 24. Het kontrast is groot. Na een ritje door de nog nagenoeg doodse stad betreed ik de bloemenveiling Flora en van het ene moment in het andere lijk ik in een totaal verschillende wereld terecht te komen. Op een tijdstip waarop de meeste Aalstenaars hooguit slaperig aan een kop koffie slurpen, heerst hier reeds een drukte van jewelste. In de grote zaal word ik gekonfronteerd met de grootste hoeveelheid chrysanten en aanverwante «dodenbloemen» die mijn ogen tot dusver ooit aanschouwden. Ondanks alles een vrij luguber zicht. De bloemen kunnen zich echter verheu gen in een grote belangstelling. Overal lopen personen rond die hen keuren, sorteren, verplaatsen. In de veilingzaal - die veel weg heeft van een universiteitsaula - is het zo mogelijk nog drukker. De ongeveer 200 beschik bare plaatsen zijn vrijwel allemaal bezet door kooplustigen, die aandachtig de verrichtingen volgen. Als leek kijk ik bepaald onwennig tegen het hele gedoe aan. Wie verwacht hier een verkoop volgens het aloude roepsysteem te zien, komt overigens bedrogen uit. De prijs vorming gaat niet de hoogte in - tech nisch zou dat zeer moeilijk te verwe zenlijken zijn - maar evolueert op de elektronische klokken, waarover verder meer, in neergaande lijn. Wie meent dat zijn ogenblik gekomen is, dient maar toe te happen. Al bij al een ingenieus sys teem. Wanneer de prijsbepaling gebeurt per opbod kan men de kat nog enigszins uit de boom kijken. Bij het «countdown-systeem» is dat niet moge lijk, want zodoende riskeer je hier als kandidaat-koper het deksel door een konkurrent op de neus geslagen te krij gen. Achtertuin In de grote zaal knoop ik een gesprek aan m$t Frans, een bloemenkweker uit Wie- ze. Hij is reeds sinds half vijf uit de veren, maar kan zijn enthoesiasme omtrent de Aalsterse bloemenveiling amper verber gen. Dat is begrijpelijk, want ze bevindt zich - bij manier van spreken - in zijn achtertuin. De man blijkt reeds sinds 1961 - het jaar waarin Flora van start aing - zijn bloemen nier te verkopen, «ik ben altijd, door dik en door dun, pro-Aalst geweest. Indien je wekelijks 2 keer naar de Brusselse veiling dient te rijden, dan maakt dat op jaarbasis een flink verschil met de vervoerkosten die ik nu heb». Frans herinnert zich nog levendig 16 april 1961de dag waarop Flora voor het eerst haar deuren opende. «Het was snikheet en alles ontaarde in een kom- plete chaos zodat er weinig verkocht werd. In Brussel kon men de aanvoer toen al een tijdje niet meer verwerken en de opening van de Aalsterse veiling lokte enorm veel volk naar hier. Men had vooraf trouwens nogal wat reklame ge maakt. Velen waren echter ontgoocheld omdat ze gewoon teveel verwacht had den. Het eerste half jaar verliep alles hier erg moeizaam, mede door het ontbreken van de nodige ervaring. Een deel van de kopers en de kwekers trok dan ook snel terug naar Brussel. Anderen - zoals ik - bleven trouw aan Aalst. Toen alles hier vlot begon te draaien, keerden veel «dissidenten» terug». Op mijn vraag of het hier altijd zo druk is als vandaag, antwoordt Frans me dat het nu eigenlijk tamelijk kalm is, vergeleken met de vorige dag. Hij vertelt me verder dat de chrysanten dit jaar veel te lijden hadden van de overvloedige regenval. Daarmee is het hek van de dam om een klachtenlitanie over mij uit te storten. Te hoge BTW-tarieven, de moordende konkurrentie met Nederland waar de overheid een deel van de stookkosten subsidieert, de gestegen levensduurte,... het passeert allemaal de revue. Klagen de middenstanders zijn niet onmiddellijk mijn favoriete gesprekspartners, maar om 7 uur 's morgens zijn ze weinig minder dan onuitstaanbaar. Na gezegd te hebben dat ik nog enkele foto's moet maken, neem ik de benen. Frans roept me nog na dat bloemen kweken een beroep is waar slechts weinigen rijk van worden. Eenmaal, andermaal... Een paar meter verder loop ik een bloe menhandelaar uit Brugge tegen het lijf. Net als Frans is hij sinds 1961 een vaste klant van de Aalsterse veiling. «Normaal kom ik op maandag en donderdag naar hier. Tijdens piekperiodes - Allerheiligen, 1 mei, moederdag.... - ben ik hier echter praktisch dagelijks». De man blijkt hoog uit 1 maal in het jaar naar de Brusselse bloemenveiling te gaan. «Brussel is meer afgestemd op de dagelijkse verkoop. De produkten die men ginds veilt zijn bestemd om in de namiddag direkt te verkopen in de kleinhandel. Iemand die niet direkt in het Brusselse woont, is beter af te Aalst. Hier veilt men meer gesloten bloemen, die slechts 1 of 2 dagen later verkoopsklaar zijn. De Aalsterse bloe men, kan je dan ook. zonder veel risiko's, nog vervoeren naar de andere kant van het land». We gaan samen naar de veilingzaal en daar vertelt de handelaar me hoe de vork op de steel zit. Het hele aanbod dat een kweker wenst te verhan delen wordt op een kar gelegd en de zaal binnengebracht zodat de kopers kunnen zien welk «vlees» ze in de kuip hebben. Dit noemt men het «voorvoerveilings- systeem». Van delikate en moeilijk ver- transporteerbare bloemensoorten zoals chrysanten - komt evenwel slechts een staal, dat representatief is voor het hele lot, op de kar terecht. Vervolgens stelt de vielingmeester een prijs in en die verschijnt op 1 van de 2 elektronische klokken. Daarop komen tevens nog een aantal andere nuttige inlichtingen. Het nummer van de kweker, de grootte van het te koop aangeboden lot, de kwa liteitsklasse van de bloemen,... Dan ontvangt de verkoop aan en de instelprijs op de klok vermindert stelselmatig met 10 centiems en dit net zolang tot iemand in de zaal de prijs billijk genoeg vindt om tot aankoop te besluiten. Dan dient die maar op een knopje te drukken waardoor de prijs geblokkeert wordt. Vervolgens verschijnt het nummer van de koper op de klok, evenals het aantal bloemen dat hij gekocht heeft. Dit gegeven kan hij aan de veilingmeester doorspelen via een klein mikrofoontje waarmee beiden met elkaar in verbinding staan. Het huisreglement van Flora schrijft voor dat men minstens 60 bloemen van eenzelfde variëteit dient af te nemen. Een handelaar die rode, witte en gele rozen wenst, is dus genoodzaakt om minstens 180 bloemen aan te kopen. Er bestaat daarenboven een minimum prijs waaronder de bloemen niet mogen verkocht worden. Hiermee beschermt men niet alleen de kwekers maar ook jan-in-de-straat die al eens een boeketje bloemen koopt. Anders zouden bloemen van eerste kategorie, tijdens periodes waarin het aanbod de vraag overtreft, een te slechte prijs gaan. Nu kopen de handelaars de kwaliteitsbloemen en ver mijdt men dat de exemplaren van minder allooi op de markt komen. Omdat de prijzen op de veiling aan schommelingen onderhevig zijn. wordt er dagelijks een nieuwe verkoopsvolgorde geloot. Daarmee poogt men de risiko's zoveel mogelijk te spreiden en iedere kweker gelijke kansen te geven om een goede prijs te krijgen voor zijn waren. Woensdag De 3 bloemenveilingen die België rijk is, bevinden zich te Aalst, Brussel en Edegem - maar die laatste is van minder belang. Toen Flora in 1961 van start ging, zorgde men meteen voor een landelijke primeur. In Aalst werkte men voor het eerst met elektrische klokken. In het buitenland en op Belgische groenten- veilingen waren die toen reeds ingebur gerd. maar in de snijbloemenveilingen behielp men zich toen meestal nog met het roepsysteem. Aanvankelijk werkte men slechts met 1 klok. Van bij de aanvang had men er wel 2 voorzien, maar slechts 1 exemplaar raakte tijdig klaar tegen 16 april 1961Verrassend is dat niet. De 100 Belgische tuigen waren de eersten in hun genre die hier te lande geassembleerd werden. Toen de 2e klok, na enkele jaren, toch kon geïn stalleerd worden ontstond er wel enige tegenkanting. Velen vreesden immers dat de kopers er het noorden bij zouden verliezen indien ze 2 klokken terzelf- dertijd dienden te volgen. Maar die vrees zou al snel ongegrond blijken te zijn. In 1981 waren de oorspronkelijke klok ken dringend aan vernieuwing toe. Sint-Maarten moest dit jaar heel ernstig denken over wat hij in 's hemelsnaam aan de schepenen zou schenken. Wat één schepen betreft, wist hij het gauw: alles van 't varken, gaf hij De Pauw. 't Ging hem hier om een werkelijk zwijn want een marsepeinen zou immers te rose zijn. Bogaert loog in de zak. niets kon hem baten omdat hij 't in andermans zakken zitten, niet kan laten. Doorns kreeg een verfkwast. Vinck kreeg een riek. om zich stekeliger te leren opstellen, in de politiek. Omdat de Sint wil dat het in de jeugdraad goed zou gaan heeft hij Bourlon 'n nieuwe ondervoorzitster kado gedaan. Van Vaerenbergh kreeg vermanende woorden en die waren niet mis: hij mag niet meer denken dat het alle dagen Sinte Maarten is! Schepen Borms zag de Heilige Man dit jaar niet, 't schijnt dat ze bang is van zijn Zwarte Piet. Schepen De Maght, die een gratis tribunekaart van Eendracht vroeg' kreeg die. omdat ze haar "kasseisteentje., tot de bouw ervan bijdroeg. De Burgemeester kreeg niets, die wordt al gans 't jaar door verwend hij is over zijn schepenen immers altijd content Perversje Nummers en cijfers Kopers zowel als kwekers hebben bij Flora een vast klantennummer. De ko pers moeten zich daarenboven, iedere dag dat ze naar de veiling komen, een dagkopersnummer aanschaffen. Dat kunnen ze krijgen op het bureel en heeft de vorm van een klein kaartje waarin een code geperforeerd werd. Aangezien die code dagelijks veranderd, kan men het kaartje uitsluitend gebruiken op de dag dat het werd uitgereikt. Zoals hoger vermeld beschikt iedere koper in de veilingzaal over 2 drukknoppen - 1 voor ieder klok - en een mikrofonische ver binding met de veilingmeester. Die zijn ingebouwd in een klein kastje waarin zich ook nog een gleufje bevindt. Daar dient het kaartje ingestoken te worden, wil me aan de veilingdans deelnemen. Een elektronisch oog kontroleert de geldig heid van het kaartje. Flora in cijfertaalmet stelt 12 bedienden en 27 arbeiders tewerk. Het gebou- wenkomplex beslaat (ruw geschat) 5 a 6000 vierkante meter. Vorig jaar verhan delde men een slordige 41 miljoen bloemen die voor een zakencijfer van 260 miljoen frank zorgden. Afgaande op de aktiviteiten gedurende de eerste 10 maanden van dit jaar, verwacht men voor 1984 een omzet van 290 miljoen frank. Een bezoek aan de bloemenveiling is zeer interessant, maar indien je ooit eens naar de Albrechtlaan 78 wenst te trek ken. ga je de voorgaande avond best met de kippen op stok. William De Geyter Sindsdien werkt men met een paar computergestuurde elektronische tui gen. Vermeldenswaardig is ook nog dat Aalst - in tegenstelling tot de meeste andere veilingen - steeds gebruik ge maakt heeft van klokken zonder wijzers. Een paar dagen na mijn bezoek aan de bloemenveiling, heb ik een aanvullend gesprek met direkteur Evenepoel. Die vertelt onder andere dat woensdag tra ditioneel een zwakke dag is. «Maandag staat steeds garant voor een goede verkoop. Men wil de week als het ware beginnen met een bloemetje. Dinsdag is al minder en op woensdag beleeft men een dieptepunt. Daarna hernemen de verkoopsaktiviteiten zich terug. Vanaf donderdag koopt men de bloemen in die tegen het weekend in de kleinhandel moeten liggen. Doordat er op woensdag amper bloemen verkocht worden (ook in de winkels) profiteren veel kleinhande laars ervan om hun zaak te sluiten. Ze gaan dan al eens naar Nederland. Ginds is de woensdag hét zwaartepunt in de veilingen. Ergens is dat wel makkelijk te verklaren. Nederland is meer op de export gericht en men heeft dan ook een dag extra nodig om de bloemen op hun uiteindelijke plaats van bestemming te krijgen. Sinds enige tijd hebben wij onze aktiviteiten van de woensdagmorgen naar de namiddag verlegd. Niet zonder sukses. Nu is het mogelijk om de donder dag - traditioneel dé drukste dag van de week - enigszins te ontlasten. De aan voer is evenwel nog onvoldoende om de veiling gedurende het hele jaar op woensdagnamiddag open te houden. Van half november tot begin maart is Flora 's woensdaags gesloten». Dat komt doordat heel wat kwekers tijdens de winterperiode hun aktiviteiten stoppen. De oliekrisis van 10 jaar geleden is daarvan de oorzaak. Sindsdien zijn de stookkosten dermate de hoogte inge- katapulteerd dat veel kwekers zich ge noodzaakt zien tijdens de winter hun aktiviteiten letterlijk en figuurlijk op een laag pitje te zetten. De gestegen stook kosten hebben echter nog ander impli- katies met zich meegebracht. Momen teel worden in de veiling bloemensoorten aangeboden die men 10 jaar geleden zelfs niet aan de straatstenen kwijt kon. Het betreft hier dan in hoofdzaak varië teiten waarvan de teelt relatief weinig energie vraagt. In 1985 zullen, binnen het kader van het algemeen plan voor automatisering van de stadsdiensten, de diensten Burgerlij ke Stand en Bevolking geautomatiseerd worden. Deze automatisering wordt tot stand gebracht in samenwerking met C.E.VI. Hiervoor werden de nodige kre dieten in de begroting voorzien. In de sociale sektor blijven de aktiviteiten voorzien in de richting, die ook de voorbije jaren gevolgd werd. De ver schillende toelagen aan de rechtheb benden van overleden oud-strijders en erkenden in het statuut van Nationale Erkentelijkheid, de beschutte werkplaat sen voor gehandikapten en de bejaar denzorg (voor o.a. kulturele manifesta ties en verenigingen voor bejaarden) blijven op het peil van de voorgaande jaren. In 1985 zal het onderzoek naar de be hoeften van de Aalsterse senioren af gesloten worden. Na onderzoek en ont leding van de uitslagen van dat on derzoek zal aandacht besteed worden aan het verwezenlijken van de wensen van dit deel van de bevolking. Brandweer Voor de brandweer zullen de beschik bare middelen aangewend worden voor de aankoop van materiaal, met betoela ging van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. In de buitengewone begroting vonden wij hiervoor een bedrag van 1.214.000 fr. Anderzijds werd 200.000 fr. ingeschreven voor terugbetaling aan de staat van het gemeentelijk aandeel in de kosten van aankoop van brandweer materiaal. De stad voorziet in 1985 ook een studie voor het bouwen van een nieuwe brand weerkazerne te Erembodegem. De ge huurde gebouwen, die de brandweer er nu betrekt kunnen, in de toestand waarin zij verkeren, de goede werking van de dienst niet meer verzekeren. Alleszins werd 125.000 fr. ingeschreven voor verbouwingswerken aan de kazernes. Er wordt tenslotte ook gepland een nieuw voertuig aan te kopen, wat 240.000 fr. zou kosten, een reddingsboot met bui- tenmoordmotor en andere uitrustings stukken, dit alles om versleten materiaal te vervangen en het korps beter uit te rusten voor het uitvoeren van bijzondere tussenkomsten. (MP)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5