KULTUREEL CENTRUM WORDT IN VERSNELD TEMPO AFGEWERKT Moet laat op Weinig grootse projekten in 1985 inzake wegenwerken Uitgaven voor stedelijk onderwijs verhogen S.B. MEDICAL EQUIPMENT Stijging van receptiekosten onvermijdelijk Nieuwe Gazet van Aalst 30 november 1984 3 Rekening houdend met het feit dat reeds verschillende dienstjaren op de buitengewone begroting geen kredieten voor onderwijs werden in geschreven, en dat op de gewone begroting per jaar 25 werd ingeleverd, en vooral rekening houdend met de werkelijk ontstane behoeften, worden de werkingskosten van het stedelijk onderwijs in de begroting 1985 verhoogd. BOEKHOUDING Eén adres Frans Jansegers Ge zè vantoyd beiter Wij verhuisden Geraardsbergsestraat 41 9300 AALST 053177 7124-78 3316 Verband, kleine medische apparatuur, bloeddruk meters, W.C.-stoelen, rolstoelen, krukken, bed den. Open van 8u.30 tot 12 en van 13u.30 tot 17 uur. Te oordelen naar de belangrijke investeringen die de stad Aalst vol gend jaar in het kultureel centrum wil uitvoeren, wenst het huidig stadsbestuur met alle mogelijke middelen dit centrum zo vlug moge lijk af te werken, zodat het eindelijk zal in gebruik kunnen genomen worden. De leningslasten hiervoor blijven trouwens zwaar wegen op de huishouding van de stad. Buiten de jaarlijkse terugkomende gewone onderhoudsposten, is in de begroting 1985 van Openbare Werken slechts één belangrijke verhoging voorzien. Het gaat om de verhoging van de kredieten van het onderhoudsbestek voor herstellingswerken aan wegen. Die verhoging is bedoeld om in de deelgemeenten herstellings werken met gietasfalt te laten uitvoeren door de onderhouds- aannemer. De gietasfaltmachine van de stad zal voornamelijk gebruikt worden voor herstel lingswerken binnen de stad. Ook zijn aparte kredieten voorzien voor de aanleg van voetpaden en het herstellen van fietspaden. Bij de buitengewone begroting vallen inzake wegenwerken twee zware projekten op. Enerzijds de wegenwerken in de Klaarhaag en de Dorpsstraat te Meldert (raming 41 miljoen waarvan 20 miljoen zou gesubsidieerd wor den). Anderzijds zijn er de wer ken die voorzien zijn aan de Merestraat (raming 25 miljoen waarvan 12,7 miljoen subsidies). Verder zijn er nog overlagings- werken en voegvullingen in betonwegen voorzien (raming 2 miljoen). In de buitengewone begroting vonden wij nog volgende posten voor wegenwerken 2,5 miljoen voor meerwerken en herzienin gen op lopende projekten en 7,5 miljoen waarvan 4,5 miljoen subsidies voor overlagingswer- ken in verschillende straten. Voor deze post alleen reeds komt men dus tot een totale uitgave van 78 miljoen. Onder dezelfde rubriek vermel den wij nog 1 miljoen voor grondverwerving in de Eerde- gemstraat te Baardegem en 500.000 fr. voor grondverwer- vingen in de Klaarhaagstraat te Meldert. 800.000fr. werd inge schreven voor aankoop van ge reedschappen en machines, 1 miljoen voor aankoop van giet- asfaltbroden en 1,3 miljoen voor aankoop van materialen. (MP) Door het toepassen van ae programma- tie, rationalisatie en het lestijdenpakket in het basisonderwijs zijn er in het kleuter en lager onderwijs klassen bijgekomen. Voor die klassen wordt een minimale uitrusting voorzien. Versleten meubilair en materialen zullen worden vervangen. Voor het groot aantal leerlingen in de sociaal-kulturele sektor van het kunst onderwijs worden nieuwe materialen en instrumenten aangekocht. Een klein bedrag is ook voorzien voor recyclages en andere bijscholingen van de leerkrachten. Hiervoor wordt een beroep gedaan op het Vernieuwd Lager Onderwijs-regionaal begeleidingsteam op de diocesane en kantonale inspektie en op externe deskundigen. Vervoer Op de jongste perskonferentie werd bekend gemaakt dat het stadsbestuur op dit ogenblik een kontrakt heeft met de t «i 1 De loten ll en 111 van de afwer king van het kultureel centrum zullen 60 miljoen kosten, waar van 35 miljoen gesubsidieerd wordt. Meerwerken en herzie ningen zullen 2 miljoen kosten, waarvan de helft gesubsidieerd wordt, en de uitgaven voor meer werken en herzieningen op het vlak van de technieken en elek triciteit worden geraamd op 3 miljoen. De toneeltechnieken, uitrusting en scenebouw vergen in 1985 3 miljoen, en het plaat sen van een lift zal 2 miljoen kos ten, waarvan 1,2 subsidies. De scenebelichting is ook nog een belangrijke uitgavepost met 4,2 miljoen waarvan 2,5 miljoen subsidies. Het plaatsen van een centrale verwarming zal 2,3 mil joen kosten en de centrale ver warming op het afdak 1,5 mil joen. Alles samen wil de stad Aalst aldus 78,1 miljoen investe ren in het kultureel centrum in de loop van 1985. Op het algemeen kultureel vlak worden ondanks de beperkte middelen toch nog een aantal nieuwe initiatieven gepland. Projekten zoals .de Marktani- matie en de Ambachtenmarkt zullen verder uitgebouwd wor den. Daarnaast worden ook meer middelen voorzien voor de sektor toerisme, zoals bestaande projekten uitgediept en nieuwe initiatieven genomen kunnen worden, o.a. door de nieuw opgerichte VVV Aalst. Voor kulturele manifestaties wordt aldus 300.000 fr. voor zien, 200.000 fr. voor de Kunst en Ambachtenmarkt en 250.000 fr. voor marktanimatie. 425.000 fr. werd ingeschreven voor de post .toerisme. Dit krediet wordt verdeeld over drie bestemmin gen150.000fr. voor deelname aan beurzen en tentoonstellingen doorheen het Vlaamse land; 200.000 fr. toelage voor de nieuw opgerichte VVV-Aalst en 75.000 fr. statutaire bijdrage voor de VVV-Denderstreek. (MP) Nationale Maatschappij der Buurtspoor wegen om het leerlingenvervoer te ver zorgen. Dagelijks rijden er acht autobus sen van de NMVB met leerlingen van de verschillende stadsscholen. Het stads bestuur betaalt het tarief dat door de NMVB hiervoor is vastgesteld met het akkoord van het Ministerie van Ekonomi- sche Zaken. Voor het leerlingenvervoer wordt door het stadsbestuur aan de ouders van de kinderen een bijdrage gevraagd van 30 fr. per kind, per week, zwembadbezoek en eventuele edukatie- ve uitstappen inbegrepen. In de begro ting 1985 vertegenwoordigen die inkom sten een totaal van 620.000 fr. De NMVB zorgt ook voor het vervoer naar het nieuwe zwembad van de leer lingen. De ouders betalen per rit. Vroeger werd door het stadsbestuur een bepaalde prijs per leerling gevraagd. Zat de bus maar voor de helft vol, dan moest het stadsbestuur bijleggen. In de toekomst wordt aan de scholen de prijs van de rit aangerekend, ongeacht het aantal leerlingen. Verlies voor de stad is aldus uitgesloten. In de begroting 1984 was aanvankelijk niets opgenomen voor deze post. Via een begrotingswijziging werd echter 1,8 miljoen inkomsten en 2 miljoen uitgaven voorzien. (MP) De 2C en de 3K zonaag van elke maand komen in hei parochiaal centrum van Erembo- degem de postzegelverzamelaars van Dendria iesamen om nieuwe zegels te kopen of te verkopen. Steeds zijn er een 100-tal leden op die dagen tezamen. Vorige zondag echter mocht Voorzitter Jan Van der Borght in naam van Dendria het 200c lid van de klub verwelkomen en hem een prachtig geschenk overhandigen. De heer Johan Courwei uil Hofstade was aangenaam verrast en nam de insteekalbum blozend aan. (JC) Pontweg 57 HERDERSEM 053/77 51 34 meh ne goeie gebier as meh ne veire vrindj... dad es oeik azoei nog ien van die aa ooitdrikkingen die z'hier ba ons in de streik van Olsjt beizegden. Mor spoyteg genoeg, aliei, door kom ek nog wel insj op verom. En verleide weik, ver zjust te zèn, de zoterdag, hem ek dad oeik nog insj ondervonnen. Sommegste zeilen heer nog rappeleiren da ghiel den nacht van vroydag op zoterdag, zjust gelèk as den dag teveiren, Bofoor gralèk va zennen tèk gemokt hooi. Op sommegste momenten was 't pesies ofdagge onder onder d'oyzere brigge stond binsjt dat er ne lange marsjandies oeverreid... Echt 'n baomes-weirEn 't sanderdaos stoon ek op en 'k wil dor iveranst iet ooit de garaasj gon holen... 'k Zeg allei, naa leit er hier nat, va woor kaan da kommen Mo voesj gien eirg in, hein. Mor den twiede kier loy der dor al eh wa mier nat. Ik zing nor omhoeig - en 'k zing de lochtAjaijaaipennen afgevloegen I booiten, gon zing. Ja, 't was van da. Nog 'n sjans, 't woren der mor twie, en ze loyn der nog op. Ja, en naa dè Meh te veraveren ben ek 'n betje schaa geworren van nog op 'n tèk te krooipen - woor holdje gè 's zoterdaos ne stielemaan die zol geried zitten ver a agaa kommen ooit de mizeire 't helpen En 't was 'n kwestje van ni lank nimmer te triangelen want as Bofoor nog ne kier afkwamp koste ze meh den helft van 't tèk weg zèn. Menne gebier va schief-rechtoever de dcir, dad es azoei nog nen hèrdie - da 't ek on den dienen ne kier vroeg hè Mor hè 'n was ni thoois. lenegte hooizen voejer wist ek nog azoei ne goeien bloed woeinen den zen fiemen kaan gebrooiken. Door notoe gestapt. Hè stond wel nog in zè loyveken, mor hè was derekt 't akkoerd ver op te kommen. En 's swoyles was den iesten al veromgekommen. Zu rap as tellen zat den dienen - ni op 't tèk, mor op 't zolderken, va woor dat 'n dor beiter oon kost (hooi'k da geweiten) en den twieden kwamp zjust afgedaven as 't spel al geflikt was. Allei, endj goed. alles goed. Wajjer hemmen der ons agaa eh pintjen op gesnokt en 'n betjen gewaweld. Doroon ziede da gebierschap ver alles goed es hein. Nog insj mersie hein jonges Mor ver verom te kommen op dad Olsjters da stillekesoon on 't ooitsteirven es 'k peis dor in iene kier op iet. In den toyd as men nog klein patotters woren, lierden z'ons tellen op eh rèmken. Hier es 't zé Ien - brékt zen bien Twie - op nen hate keirestien Droy - komt ba moy Vier - komt alhier Voyf - sloo zè woyf Zes - goo nor de mes Zeiven - stoot te beiven Acht - stoot op wacht Neigen - kom meh teigen Ting - 'k hem den boer zèn slep gezing En azoei stonten de kinjeren op stroot al dansennen heer getallekes van ien tot ting on makanderen te lieren. En ze woren der rap meh weg, want den ienen 'n waa ver den anderen zen voon ni afgeiven. Mor probeirt da na ne kier in 't schoei vloms... da goo ni hein. As ge zelf kinjeren hetj, lierd heer da. En as ge gien 'n hetj, liert da tèn on de die van anne gebier PETJEN Bij de bespreking van de begroting 1985 werd door de SP-oppositie gewezen op de hoge receptie- en representatiekosten. Hierover onder vraagd, verantwoordde het huidig stadsbestuur de huidige cijfers aan de hand van de vroegere uitgaven, alsook wegens het feit dat het hier niet enkel de uitgave van drank en hapjes betreft, ter gelegenheid van allerhande recepties. Wat de cijfers betreft blijkt dat de uitgaven voor deze post reeds 1.000.951 fr. bedroegen in 1977. Gedurende drie jaar (1978, 1979 en 1980) bleven zij ongeveer kon- stant op 1.186.000fr. waarna zij in 1981 daalden naar 904.000fr. In 1982 werd er 816.950fr. uitge geven aan receptie- en represen tatiekosten en in 1983 563.890fr. Dit jaar stijgen de uitgaven tot 1148.110 fr. Deze uitgavepost omvat ook de aankoop van rela tiegeschenken zoals etsen, kunst boeken, enz. Ook de kosten voor het nemen van foto's komt op die post terecht. Volgens het stadsbestuur worden er beslist niet meer recepties georganiseerd dan vroeger en wordt er ook niet meer gedron ken. Een stijging van de kosten is echter onvermijdelijk althans voor wat betreft de aankoop van dranken en zeker ook van het fotografisch materiaal dat heel wat duurder geworden is. In dit verband worden enkele interessante gegevens meege deeld. Volgens het stadsbestuur diende men na de bestuurswisse ling opnieuw van nul te vertrek ken «daar alle kasten leeg waren». Bij vieringen en recep ties tracht men te vermijden dat bepaalde personen steeds opnieuw hetzelfde geschenk ont vangen. Anderzijds tracht men waardevolle geschenken te geven. Wat de foto's betreft vernam men o.a. dat jubilarissen gratis een foto krijgen, en dat een deel van de foto's ook bewaard wordt in een stadsarchief. (MP)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3