De Socialisten en het geheim Fransch-Belgisch militair verdrag Sen oogenblik, rond de beruchte dokumentenzaak, hebben de socialis tische bladen over het geheim Fransch-Belgisch militair verdrag gesproken om te verklaren dat het zou moeten .verdwijnen als het prestige, het gezag van België niet eischte dat het bleef bestaan. In andere woorden komt dezen onzin, uit den mond van den soc. lei der Van der Velde en nagepraat door Huysmans en a. ongeveer hierop neer dat het geheim verdrag zou moeten verdwijnen als het niet had bestaan. Ze hebben geprobeerd het voor te stellen als van geen de minste waar de, als een zuiver verdedigings-ver- Als we de kamerverslagen nagaan dan blijkt het wel dat alle socialisten het niet eens zijn met het gering schattend oordeel over de draag kracht van dat verdrag. In de Kamerzitting van Donderdag 9-12-26 zegde de socialistische volks vertegenwoordiger Mathieu «.Ik vraag me af of de heer minister soms niet behoort tot de ijveraars van de theorie die van het Belg. leger de voorwacht maakt van een gcin- tcralliecrd leger (lees Fransch leger). Ik vraag me af of deze opvatting, die vroeger bestond, nu terug in eer zou worden hersteld en of men soms zin nens is ons leger te organïseercn met het oog op den rol dien het zou te spelen krijgen in een algemeenen oorlog. -Naar deze opvatting wordt ons le ger niet meer georganiseerd in de eerste plaats voor de verdediging van ons grondgebied. Zijn rol zou hierin bestaan mee de zegepraal dei- geallieerden helpen bewerken terwijl de zorg voor de onschendbaarheid voor ons grondgebied op het achter plan zou worden geschoven. Deze ge dnchte dienen is gevaarlijk en on voorzichtig Volgens de nationale opvatting moet ons leger in de eerste plaats ge organiseerd worden om den inval in ons land te verhinderen. Met dit doel moeten we van den aanvang aan zoo veel troepen mogelijk naar de gren zen brengen. Maar daarveor hebben we geen versterking van de ruiterij noodig. En als ik den gevaarlijken weg zie die men inslaat, kan ik niet nalaten te verwijzen naar het Fransch-Belgisch militair verdrag. Laat dit verdrag ons volledig onaf hankelijk om zelf te beslissen over de organisatie van de landsverdediging? Eischt in geval van gew-apend kon- flikt dit verdrag niet in de allereerste plaats van ons dat wc samenwerken bij operaties waarvan het plan reeds nu werd opgemaakt door Frankrijk en ons land .Maar wij hebben het recht en den plicht te vragen tot waar dit verdrag ons verbindt. De onwetendheid waar in men ons laat sterkt zekere on rust». De socialisten zullen zeker niet twijfelen aan de franschgezinde ge- toelens van den heer Mathieu wiens bezwaren tegen het bestaande ver drag in zoo duidelijke woorden wer den geopperd.

De Gedachte | 1929 | | pagina 6