PLEEGKIND VAN MERGHTEM NIEUWSTIJDINGEN 4= BUITENLAND Frankrijk BINNENLAND BRABANT) honderd stukken geslagen en zoo op don gaper neergevallen, dieketop een loopen stelde alsof. de duivel hem op de hielen zat. De goudsmid die vermoedelijk dacht dat een stoutmoedige dief zijn winkelraam had verbrij zeld, kwam in groote haast naar buiten geloo- pen, sprong de straat op en den vluchteling achterna. Houdt den dief! Houdt den dief! riep.hij zoo luid hij kon Hij is het! Hij is het! klonk het daarachter, en de gevolgen waren dat de vluchteling met nog grootere snelheid de beenen bewoog en eindelijk uit het gezicht ver dween. Lijken herkend. Begraving. Dinsdag avond bleven er nog 13 vrouwen- lijken over in het gasthuis van Stuivenberg. Zeven dezer werden herkend, doch de zes ande ren niet. Heden, Woensdag, had, met veel luister en te midden van een grooten volkstoeloop, de be grafenis dier 13 lijken plaats. Bezoek van baronnes Osy in het gasthuis. Baronnes Osy heeft gisteren een bezoek ge bracht in de beide gasthuizen. Zii heeft de gekwetsten moed en troost inge sproken en hun allerlei fruit uitgedeeld. Gift van Z. Em. kardinaal Zijn bezoek in het gasthuis. Z. Em. de de kardinaal, aar sbisschop van Mechelen, heeft ingeschreven voor ccne som van 1,000 fr., ten voordcelo der slachtoffers van de schrikkelijke ramp van Antwerpen. Z. Em. de kardinaal, die te Puers weerhouden geweest is door het toedienen van het H. Sakra- ment des Vormsels, zal heden Woensdag, om 5 ure, een bezoek brengen in het gasthuis, Ecu geluk met een ongeluk. Stellig heeft zich het publiek, hoezeer het zich ook aan schrikkelijke dingen verwacht heeft, nog geen volledig gedacht gegeven van de uitgestrektheid des gevaars dat de stad geloopen heeft. Zooals reeds gemeld is, bevat het fort St-Aunekeu eene groote hoeveelheid buskruit i men spreekt zelfs van 3,000,000 kilos; buitendien zijn er eenige drie of vier magazijnen die gezamenlijk eenige tienduizenden kilos moeten bevatten op even geriu- gen afstand van de verbrande petrol hangars als het kardoezenmagazijn van Corvilain gelegen was. Men begrijpt lichtelijk dat er genoeg stof voor handen is, om heel Antwerpen in de lucht te doen vliegen. Wij kunnen niet genoegde aandacht vestigen op de omstandigheid. Het is hoogst uoodig dat er onmid dellijk maatregelen genomen worden. Prinses Stephanie te Antwerpen Prinses Stephanie komt, volgens verzekert wordt, heden Woensdag incognito naar Ant werpen langs de Ooststatie, liet uur der aan komst is niet bepaald. Iletschepencollego van Mechelenheeft onmiddellijk na' de ramp van Antwerpen besloten het toezicht over de gestichten waar gevaarlijke en ontplofbare voor werpen voorhanden zijn te verdubbelen on heeft reeds een onderzoek begonnen om te jbestatigen of MENGELWERK VAN DE KLEINE PATRIOT Een verhaal uit den Geuzentijd DOOK MIKROS De lieer beeft u en ons allen willen be proeven, Machteld, sprak do kanunnik. Wij hebben reden ons te bedroeven, doch wij mogen den moed niet laten zinkenvalt bet scheiden bard, het is toch troostelijk te weten dat onze doodon tot oen beter leven zijn overgegaan. Uw VValter heeft de martelkroon bekomenvan daar boven waakt hij over u en over onsdaar is hij uwe en onze voorspreker bij den Heer die ons allen zal versterken. Zeker, beste oom, die gedachten troosten mij, doch de ijselijke gebeurtenissen van eer gisteren staan mij steeds voor oogen. Wij waren iu de kapel vergaderd om ons avondgebed te doen, toen eensklaps de torenwachter het alarm blies... Zuster, sprak een jonge heer, herneem toch die droeve geschiedenis niet, het zal u to zeer ontstellen. Laat haar spreken, Koenraad, het zal haar verlichten, bemerkte de oom. al de bewaarplaatsen van gevaarlijke stoffen zich in de door de wet bepaalde voorwaarden bevinden. 35,000 frank in eenen dag. De inschrijving op de Beurs te Antwerpeu, door de Handelskamer geopend, beloopt voor den ecrstcu dag 35,000 frank. Ziedaar eene edelmoedigheid, welke den alomgeachtcn Antwerpschcn handel tot eere strekt. M. Liebrechts, ondervoorzitter der rechtbank van Antwerpen, zetelde eergisteren om deskundigen te benoemen in de verschillige processen tcgou M-riJor- vilain ingespannen. Natuurlijk moet de veroorzaakte schade zoo spoedig mogelijk vastgesteld worden. M. Liebrechts, in plaatB van zijn uitspraak onmid dellijk te doen, stelde deze tot den andoren dag uit. Onze konfrater beknibbelt terecht de handelwijze van den magistraat, die in zulke eenvoudige-zaak alzoo tijd laat verloren gaan om de belanghebbenden voldoening te geven en recht te doen. De Escaut meldt dat men te Madrid in de officieele kringen het nieuws stellig logenstraft als zonden de Spaansche kardoezen aan M. Corvilain verkofht, andere stoffen als poeier bevat hebben. Laatste telegrammen Van omen bijzonderen briefwisselaar.) Ongeval niet de kardoezen. Dinsdag namiddag was een kleine knaap met kar doezen aan 't spelen in eenen gang der Happaert- straat. Zijne moeder, dit ziende on het gevaar ken nende, nam de kardoezen af eu wierp ze in den vuilnisbak. Korts nadien kwam zij van boven met den asschenbak welke zij bij de vuiligheid wierp. Zeker moesten daar nog brandends kolen bijgelegen hebben, want op denzelfden oogenblik ontstond er eene ontploffing, waardoor haar aangezicht gansch verbrand werd. Kog een gekwetst. De genaamde Leo Schenk, oud 2S jarenzager, woonachtig te Schooten, werkzaam in de werkhuizen van de heeren Vinoelst. en Peeters, en door de ont- ploffiug tegen den grond geslagen, is zoodanig erg gekwetst.dat men hem Woensdag morgen in het gasthuis van Stuyvenberg heeft moeten bedienen. Om 10 ure kwam zijne vrouw iu het gasthuis naar hem vragen, eu de ongelukkige vrouw vernam dan eerst, sinds Vrijdag, dat haren man daar was. Schenk is vader van 4 minderjarige kinderen. Zijr.e toestand in hopeloos. Generaal Brassiue, vergezeld van twee aides-de- camp, is Woensdag morgen in het gasthuis van S'nyvenbcrg de gekwetsten komen bezoeken. Officieel getal. Op het bureel vanxlen Burgerlijken Stand zijn u£- hiertbe 47 lijken herkend. Laatste begrafenisplechtigheid. Woensdag zijnmetG lijkwagens de laatste 13 lijken, welke nog in het gasthuis van Stuyvonberg lagen, begraven. Er was niet veel volk. De'iamilielcden en bestuurders der kommissie van gods- en gasthuizen waren Lij de treurige plechtigheid tegenwoordig. De begraving had plaats op het Kielkerkhof. K'og altijd vreemdelingen. Woensdag morgen zijn er nog drie bijzondere treinen met vreemdelingen uit Brussel en omstreken hier aangekomen. Verboden nadruk De barones vervolgde Gelukkiglijk was do brug opgehaald, of men luid ons onverhoeds iu de Icapel kunnen aanvallen. Mijn arme Walter liep naar den toreu, eene sterke bende geuzen was reeds bij het kasteel genaderd on maakte zich gereed om den aanval te beginnen. Bijgestaan door onzen heiligen kapelaan èn eene trouwe dienares, brachten wij de heilige vaten der kapel en de bijzonderste kostbaarhe den in* veiligheid in eenen geheimen kelder, waar die thans nog verborgen blijven, terwijl mijn goede echtgenoot de verdediging regelde. Dan ging ik met de dienstmaaden in de kapel bidden. De goede kapelaan bleef omtrent dn strijders om ben aan te moedigen, en hou des noods ia hunnen laatston strijd bij te staan. Reeds lang hadden wij gebeden toen de kape laan bij ons kwam. Voiherdt met God te smeeken, sprak bij, doch het is noodig dat mevrouw en Maria mij volgen. De priester bracht ons in de zaal, waar mijn echtgenoot en Hein de valkenier ons afwachtten. Vrouw, zegde mijn ongelukkige Walter, onze mannen verdedigen zich dapper, doch het is noodig dat gij met de kinderen vlucht. Onze eerweeme vriend en ik, wij zullen u vergezellen, Hein en Maria zullen de kleinen dragen. Het viel mij hard het kasteel, waar ik zoo gelukkige dagen sleet, te verlaten, doch wij hoopten dat die dagen weldra zouden terugkce- renmaar helaas De barones kon niet langer meer voortspre ken; na eenige oogcnblikken vrijen loop aan haro tranen gegeven te hebben, hernam zij Walter zelf lichtte ons voor in den onderaardschen gang die naar het jachthuis in Drooge «lukken. Do watcrmachion, om do drooge dokkon ledig te pompon, onbruikbaar zijndo door do outploffiug, neeft men twae kleine watermachiencu geplaatst ne vens do dokken, om het te vervangen. Ihirgcrkitog. Deze maatschappij richt tegen 29 dezer een buiten gewoon feest in ten voordeele der slachtoffers, waar aan al de afdeelingen zullen deelnemen. Ter plaats tier ramp Wij hebben Woensdag morgen nogmaals de plaats dor ramp bezocht, en moeten tot ons spijt en met verwondering verklaren dat er nog door het volk en vooral de kleine knapen, kardoezen geraapt worden. Er is nog gedurig veel volk en vreemdelingen. Wij ontmoeten den heer burgemeester ter plaats, vergezeld van zijne twee dochters, alsook een groot getal officiers, enz. Ook ontelbare rijtuigen rijden rondom de puinen. Uitvaart. De plechtige uitvaart die Donderdag iu O.-L.-V- kerlc zal gezougen worden, zal bijgewoond worden door alle de overhedon. Generaal Pontus, minister van oorlog, zal insgelijks den dienst bijwonen. Nog 4 lijkeu werden Dinsdag opgegraven. Woensdagmorgen zijn insgelijks nog twee lijken opgehaald en werden naar hot kerkhof govoerd. Lijst van de vermiste personen Ilenri-Victor Kesman, 39 jaar, geb. te Brussel, Boudewijnstraat, 59. Joseph Maris, 53 jaar, geb. Heyst-op-deu-Borg, Scholierstraat, 23. Aug. Bogaerts, 18 jaar, geb. te Berlaer,woonachtig Sentensteeg, 12. Lud. Pilate, 63 jaar, geb. te Ath, woonachtig Zanusteeg, 36, toezichtcr bij Corvilain. Margareta Plokhaer, 38 jaar, geb. Nieuwkerke (Holland), Kasteelstraat, 6. Karei Van de Vin, 27 jaar, geb. to Meerhout, woon. Borgerhout, Molenstraat, 73. Jan Somers, 25 jaar, geb.te Antwerpen, woon.Bor gerhout, Klaverstraat, 23. Benedictus Gerardut, 19 jaar, geb. to Borgerhout, Prinses! raat. J<n Jonckheer, 15 jaar, geb. te Dendermonde, Amsterdamstraat, 22. Jan Willems, Gijaar, geb. te Leuth (Limburg), Molenstraat, 14. Adriaan Jongeneelc, 17 jaar, geb. Roosendaal, woonachtig te Merxem, Fabriekstraat, 16. Frans Bayens, 52 jaar, geb. te Bcersel, woonachtig tc Mcrxcm, Winkelhaakstrart. Angelina Wynants, 14 jaar, geb. te Santvliet, woonachtig Noord Kasteelstraat. Leonie Van Mieghem, 21 jaar, geb. te Beveren, woonachtig Guldenberg, 12. Edw. Cotteleer, 31 jaar, geb. te Borgerhout, woon achtig Costeretraat, 16. Joseph Wouters, 27 jaar, geb. te Gheel, woonach tig Sterlingenstraat. Uit Mechelen We aanstaande Knnierkiezlng. Jubilé van illgr van «ion ISramieu de Beeth. (Van onzen bijzonderen briefwisselaar.) Mechelen, 11 September. De Grondwettelijke en Katholieke Vereeniging -ergadert zich heden namiddag, om 2 1/2 ure, in algemeene vergadering, om over te gaan tot het aan duiden van eenen kandidaat, in vervanging van den het boscli geleidt. De dageraad schemerde in het Oosten toeu wij wederom onder de volle lucht vrij konden ademen. Wij dankten den Heer die ons reeds zoo ver bad gebracht en wij zetteden onze vlucht voort. Het was reeds helder geworden toen wij aan den Diïhcn Lindeboom kwamen. Het Lieve- Vvouwebeeld hing nog ongehinderd in zijn ka pelleken, wij knielden neder en stortten een kort gebed. Hier omhelsde mij mijn echtgenoot eene laatste maal. Machteld, zegde hij, nu moet ik u verlaten, doch ik zal weldra bij u komen om u naar het kasteel terug te halen. Blijf met ons, mijn geliefde, verlaat ons niet of laat toe dat ik mot u naar 't kasteel terugtrekke, smeekte ik; doch vruchteloos. Na mij verzekerd te hebben dat wij elkander weldra zouden weerzien, deed hij mij verstaan dat hij noodzakelijk bij de verdediging van 't slot moest zijnook dc priester vergezelde hem, om tijdens het gevecht zijn heilig ambt uit te oefenen. De Lievo-Vrouw van den Lindeboom, zegde Walter bij zijn afscheid, bewijst dat de geuzen langs dezen kant van liet boscb nog niet gekomen zijn, volgt deze baan Noordwaarts, doch, 't minste dat gij zult gewaar worden, zult gij li in het boscli verbergenbinnen eene halve uur zult gij aan eene kleine boef komen Hein kent die brave lieden, zij zullen u wel voor eenige uren herbergen. God geleide en behoede u, was onze weder- ijdsche groet, terwijl Walter onze lieve kleinen nogmaals omhelsde. Nog waren wij geene honderd slappen van den lindeboom verwijderd, toen wij in eens een hevig getier hoorden. Mij dacht, tusschon die verwarde stemmen herkende ik die van Walter, diepbetreurden volksvertegenwoordigerM. Lefebvre. Volgens alle waarschijnlijkheid zal deze eer te beurt vallen aan den oudsten zoon van den achtbaren overledene, M. Al. Lefebvre, burgemeester van Blaesvelt en provinciaal raadslid. M. Van Cauwenbergh, burgemeester van Lier, welke de vergadering zal voorzitten, zal in alle geval dezo kandidatuur voordragen. Ook twijfel ik er niet aan of de vergudering zal het eens zijn om het voor stel van het bestuur der vereeniging te bekrachtigen. M. Alb. Lefebvre is een moedige voorstaander onzer Vlaamsche belangen. Hij is ook een anti-mili tarist in don vollen zin des woords. Dc belaDgeu zijner lastgevers zal hij krachtdadig voorstaan en verdedigen en hij zal iu alles de loffelijke handelwijze van zijn weerdigen vader weten te evenaren. De kiezi ng van 24 dezer was voor onze tegenstre vers eene gelegenheid hunnen volksgezinden Ver- haegheu, oud burgemeester, en waarvan een liberaal Mechelsch orgaan drie maal wekelijks den lofbazuint, aan het kiezerkorps voor te dragen, maar zij weten te goed dat er voor hen geene hoop meer bestaat nog de overhand te bekomen en daarom ook hebben zij goed gevonden den strijd niet te wagen. Mgr van den Branden de Reeth, bisschop van Erythrea, zal den 26 dezer het 25jarig jubelfeest vieren zijner priesterwijding. Deze plechtige omstan digheid zal zich enkelijk bepalen bij een familiefeest welke in ziju'ouderlijk huis zal gehouden worden. Den 23 dezer maand zal Zijue Doorluchtige Hoog- weerdigheid pontificaal het H. Misoffer opdragen iu de kapel der Clarissen-Collettinen alhier, ter gele genheid van het 50 jarig jubelfeest der intrede iu dees klooster van de zeer eerw. Moeder Vicaresse. Te dier gelegenheid zal Z. E. de kardinaal ook daags te voren in de kapel van het klooster der Cla rissen het H. Misoffer opdragen en de H. Commuuio uitreiken. Frepoi.s. Een banket aan Edison. De stedelijke raad van Parijs heeft gisteren iu het stadhuis een banket aangeboden aan Edison, waar 120 genoodigden aaudischten. Heildronken, werdeu uitgesproken, door de heeren Chautemps en Alphau. De telegraaf op den Lifleltoren. Sedert eergisteren is de telegraaf op den Eiffel- toren in werkiDg. BOSCHS DODDS3. Diefstal van 15,800 frank. Eergisteren zijn er dieven bin nen gedrongen in de woning van M. Fabien Do Graef. Zij stolen er eene som van 15,800 frank 15 bank biljetten van 1,000, 7 van 100 frank en 100 frank in goudstukken en bankbriefjes van 20 frank. De plicli- tigen zijn niet gekend. SCMKUTVELD. Kerkdiefstal. Gis- tereu nacht zijn er dieven gedrongen in de kapel van O.-L.-V. van Gratie, te Scheutveld. De dieven heb ben de gouden kroon en den gouden scepter van het O.-L.-Y. beeld meegenomen, alsook het kroontje van ik hoorde hom om hulp roepen, ik hoorde hem om genade smeeken. Ik ga zien wat er gebeurd, zegde ik aan mijne gezellen. Ach, mevrouw, gij loopt .eenon zekeren dood te gemoet, wat kunt gij toch Laat ons vluchten en de ldoihpn. rcddoii. Vlucht eu rMt^e Meihêny-Héin en Maria, was mijn antwoord, maa/ik- herPrnijne plichten van echtgenoote cn mag mijnen man in den nood niet laten. Vruchteloos wilde de valkenier mij tegenhou den; zonder nog langer naar zijne redenen te luisteren, liep ik langs den kant waar ik het getier hoorde. Hein wilde mij vlogen, doch ik riep hem toe doet uwen plicht en redt mijne kinderen. De brave man gehoorzaamde. Paap! papist! en godslasteringen, anders hoorde ik niets toen ik omtrent de plaats kwam waar ik eerst had hooren schreeuwen. Walter! iep ik, toen ik den baron van Lancvelt en den priester door een hoop boeven omgeven zag, eu nog hadden zij mijnen roep niet kunnen beant woorden, toon, onder mijne oogen, beide door stoken werden. Wat er later gebeurde kan ik niet zeggen, ik was als levenloos ineengezakt. Toen ik tot het bewustzijn terugkwam, lag ik gebonden tegen een boomgeheel mijn lichaam door had ik pijnen, als ware ik geraadbraakt geworden. Wat was ik thans ongelukkigIk hoorde steeds de klagende stem van mijnen Walter in mijne ooren klinken, ik zag in den geest mijne arme kinderen omgebracht. O, ik was als ge troost toen ik eenige mannen hoorde naderen, ik had de hoop dat hot geuzen zouden wezen, dio mij ook van hotlevensjuk zouden ontlasten. Wordt voortgezet

De Kleine Patriot | 1889 | | pagina 2