De nieuwe Vlag VRIJE TRIBUUN Ik droomde De eesiige Weg Wat enzz tegenstrevers schrijven. REX antiklerikaal Ons doel m De Redactie wenscht i aan hare A bonnenten Heil en Voorspoed voor het jaar 1937 - Zij drukt den wensch i uit met Partijgenooten, Correspondenten en I Lezers de meest hoffe- i lijke betrekkingen te II onderhouden. Trotsky kondigt den ondergang van het Bolchevisme aan BIJ DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. PRIJS PER NUMMER 35 CENTIEMEN vrijheid SOLIDARITEIT LIBERAAL NEGENDE JAAR ZONDAG 3 JANUARI 1937 WEEKBLAD DER LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALS T. AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen. prijs volgens te vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouden. ALLE toezendingen moeten onderteekend zijn. RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALST. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOIS ST-GILLIS-DENDERMONDE Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT», Aalst, Tel. 370, Postch. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement Aalst, wende men zich tot den DRUKKER. JANUARI 1917... Veerbleek, in den modderkuil ge drukt, wacht de Soldaat het sein tot aanvallen af, 't zal misschien voor Hem, het sein van sterven beteekenen... Een knal... Een obus delft eenige me ters voor Hem, de gemartelde met bloed doordrongen aarde. Half rotte lompen van vroeger bedolven lijken, beschrij ven boven de borstweer, in den grauwen oorlogshemel, geweldige arabesken... Plots laait een ontploffing 'Een dof fe huil gaat op, van het vermorzelde li- 1 chaam, dat onder puin en slijk half be graven werd. Getroffen Brancardiers naderen, en tillen de zware, foleeke vracht omhoog. Sterven zal die mensch niet... In 't blanke hospitaal, zal Hij droevig glimlachend, zijn lichaam zonder bee- nen bekijken, en voor Hem staren... Hij bracht zijn offer... Voor 't Ideaal... De Koning... Belgie. En ginds in het bezette gebied, dat zucht en kucht, onder den hiel van den Vreemdeling, zetelt in de kalme verga derzaal, om de ronde tafel... De Raai van Vlaanderen. August Borms, de man die Vlaande ren redden wil, zit voor. Een zaak telt voor hem zijn ideaal I Weg de Koning... Los van Belgie. JANUARI 1937. 't Slaat tien ure, en ik wandel ver strooid langs de eenzame straten van 't rustig stadje Ninove, waarvan de blanke huizen stijf glimlachen, in de bleeke schemering der Wintermaan. In de verte zie ik twee zatlappen over de slechte bijgangen struikelen. Volge- zopen gaan zij wellicht bij moeder of vrouw, hun roes van voldane beesten uitslapen... Zij naderen... Neen, die menschen zijn niet dronken, 't is een zware oorlogsverminkte, die zijn gemar telde menschenromp, klagend door een ander man, die gaaf en gezond is, naar huis laat dragen. Die oorlog toch Zij blijven staan en in den stillen avond klinkt het Mijn ideaal August... mijn ideaal Leve de Koning... Leve Belgie. Neen, roept de andere... Mijn ideaal Weg met de Koning, los van Belgie... en 'k hoor de afgerukte eereteekens van den grooten oorlogsverminkte, klinkend op de steenen, rinkelen. Beurtelings hoor ik de twee mannen hun klotsende idealen uitschreeuwen Leve De Koning... Weg met Hem. Leve Belgie... Weg Met Belgie. Gaan zij handgemeen worden Neen, zij glimlachen... zij blijven vrienden Zij zijn boezemvrienden. Zij omhelzen malkaar. Ben ik gek geworden 'Borms en De Mont. Maar neen... Ik droomde. FIR VER. De Blauwe Vlag der Liberalen, Is het symbool onzer Partij, Schaart U er rond dat onbedeesd Ieder ten strijde trekke om het meest Dat weer de gloriezon Vol glans en schitter altijd schijne, Om nooit of nooit meer te verdwijnen, Aan 't blauwe firmament van 't Arrondissement Refrein O, Banier O, Vlag der Liberalen, Gegroet, gegroet, symbool van glansrijk' idealen O, Banier, O, Vlag der Liberalen Gegroet, gegroet onz' Vlag moet zegepralen H Meer onderwijs in onze scholen, En d'officieele bovenal Dat iedereen als liberaal, Zijn kindren sture naar 't ideaal Alleen daarin 't heil Dat redding schenkt aan groot en klein. Dat er gemeentescholen rijzen, Alhier en overal, in 't land ten allen kant 1 Wij willen ook dat alle Belgen Gelijkheid hebben voor de Wet Dat iedere Waal zijn plicht beseft En dat de Vlaming ook geschiede recht! Ons Land blijve onverdeeld Wij zijn toch immers al zijn kind'ren De Eendracht maakt de Macht der mind'ren Het Belgisch Volk blijft één, Wee hem die 't ooit verdeelt IV Dat iedereen voel'en begrijpe Geen klassenstrijd in ons Partij. Wij werken saam, vrank, ongestoord Eendrachtig-vrij, zooals 't behoort Eerbied, verdraagzaamheid Schenkt rust aan meesters en knechten Elkeen zijn plichten en zijn rechten We strijden hand in hand, tot welvaart voor het Land. De Redactie. Toen wij vóór enkele weken een bree- de verdraagzaamheid in het nastreven van een oplossing voor de onderwijs kwestie in Belgie voorstonden, ver moedden wij geenszins dat kort daarop eenzelfde meening bij een ander gele genheid zou voorgedragen worden. Dien klank hebben wij gehoord, bij monde van den Hr Houvenaghel, in de alge- meene vergadering van het Willems- Fonds. Welke eok onze innige overtuiging weze betreffende het vraagstuk der sub sidies aan de confessioneele school, het is best de feitelijkheid in het gelaat te zien. De definitieve schoolvrede, zooals wij dien begrijpen, d.i. met ontwikke lingsmogelijkheid, zoo voor het staats-, provinciaal-, en gemeentelijk onderwijs als voor het vrij onderwijs, kan slechts door een vergelijk worden gevestigd. Wij leven in een democratisch land wij zijn voorstanders van een zoo ruim mogelijke vrijheid. de grondwet is voor ons geen ij del woord, welnu wij moe ten er de ook voor ons nadeelige conse quenties van willen aanvaarden. Verre van ons te beweren dat die schoolvrede thans bestaat Onze schoolwetgeving is nog steeds be- heerscht door de beperkende wetgeving, die het op het bestaan zelf van het Staatsonderwijs gemunt had. Vandaar die eendelijke reeks moeilijkheden bij de oprichting van een officieele onder wijsinrichting of bij het onderhoud of de uitbreiding der lokalen. Vandaar die onlogische toestand, dat de gemeente de gebouwen voor athenea en Rijks middelbare Scholen moeten leveren en dat zij zelf de aanvraag moet richten tot de hoogere overheid, zoodat hier een willekeurige toestand ontstaat, waarvan onze Vlaamsche provinciën het schaap geworden zijn. Het gaat niet op hier te schermen met «gemeentelijke zelfstandigheid» een voorrecht, dat misbruikt wordt, heeft geen te verrechtvaardigen be staansreden meer. Tijdens diezelfde algemeene vergade ring deelde Senator Vanderpoorten me de, dat hij een wetsvoorstel heeft inge diend, waarbij het aanschaffen en het onderhoud der schoollokalen der Staats- onderwijsinrichtingen van den Middel baren graad volledig ten laste der re geering valt. Dat noemen wij uitstekend werk. Die wijziging ware echter onvol ledig en zou niet tot het minste prak tisch resultaat leiden, indien niet be paald wordt dat het ministerie zelf mag oordeelen waar de behoefte aan Staats onderwijs zich voordoet met andere woorden, het initiatief moet aan den gemeenteraad onttrokken worden. Doch hoe praktisch en flink ook, het wetsvoorstel, indien wij het goed voor hebben, is slechts fragmentarisch werk en het zou beter passen in het raam van een algeheele herziening van ons onderwij sstatuut, die den onwaardigen schooloorlog voor goed uit het land verbant. En het dunkt ons dat de tijden voor die herziening gunstig zijn. V. DE BIJSER. We plukken uit VOOR ALLEN de ze interressante bijdragen waarvan we natuurlijk den ganschen inhoud niet deelen, maar die we toch aan onze le zers willen mededeelen. BLOEMLEZING UIT HET V.N.V. REX-KAMP De fascisten van Rex en V.N.V. heb ben hun schaamteloos akkoord geslo ten. De openbare opinie walgt terecht van deze bende huichelaars die voor wat Judasgeld uit den vreemde, gansch hun programma verloochenen. Herinneren wij aan wat V.N.V. bru taal over Rex heeft geschreven. In de kiesbladen van het V.N.V. («De Strijd») van April 1936 staat er ge drukt De vaders der huidige Rexisten wa ren de hatelijke vervolgers van de kam pers van het eerste uur voor volksvrij heid en volkswelvaart. De Rexisten zelf hebben tot hiertoe steeds het Vlaamsch Nationalisme en alle Vlaamsch leven blind naar de keel gegrepen Wie is Rexist in Vla-nderen De franskiljons De kasteelheeren en nobiljons, de verfranschte burger- jeugd Onder de bondgenooten van Degrelle prijken op de eerste rij de Vlamingha ter Pierre Daye, en de fameuze Labri- que, die met zijn vliegtuig en schand- briefjes de Ijzerbedevaart kwam sto ren. Wie staat er op de Rexlijsten in Vlaanderen Franskiljons en reactionnairen van het zuiverste water Volksvreemden en fils-a-papa's. Geen enkel betrouwbaar Vlaming in gansch de kliek Dus ook Pol De Mont niet 'In De Schelde het lijfblad van Stafke-met-den-baard, werd Rex ook ontkleed tot op zijn naakt lijf. In het nummer van 3 Februari 1936 De Waalsche indringer Degrelle, daagt Vlaanderen uit. Hoon voor Antwerpen. Lijdelijk en zonder eenig verzet heeft het Vlaamsche Antwerpen zich de vernedering van het optreden van den Luxemburgschen Waal Degrelle laten welgevallen. In het nummer van 25 Maart 1936 Janus Degrelle ontmaskerd. Schaam teloos bedrog van Rex. Na de huichelarij, neemt Degrelle thans zijn toevlucht tot patent bedrog. Zijn verloochening van het Los van Frankrijk artikel van Rex (Vlaam sche uitgave), verscheen alleen in Rex (Fransche uitgave). Schaamtelooze zwendelarij is niet denkbaar. Rex heeft in Vlaanderen uit gediend. Vlamingen, Vlaamsche propagandis ten, onthoudt wat u hier onthuld wordt. Houdt dit nummer van De Schelde als documentatiemateriaal bij en weet er bij gedegenheid mee uit te pakken, ten overstaan van de Vlaam sche snullen die nog zouden gevaar loopen zich door Rex-bluf te laten beetnemen. Wat hebben wij aan deze aftakeling van Rex nog toe te voegen De Rex-snotjongens, die Le Pays Pourri verkoopen, zijn allemaal Col lege-gastjes van klerikale onderwijsin stellingen, die alle dagen nog de taal wet in Vlaanderen verkrachten, en de ze Vlaamsche jeugd denationaliseert en vermuilezelt. En 't is met deze zwendelaars dat het V.N.V. een schand-akkoord heeft gesloten om de demokratie te vernieti gen. Maar wat Rex aan het adres van het V.N.V. heeft geschreven is niet minder hoogstaand kultureel proza In hun blad Rex Front staat de volgende lof aan het adres van V.N.V. En wat hebben de Vlaamsche Na tionalisten verwezenlijkt Nog minder dan niets Veel woorden verspeeld bij een goede pint bier. Een paar vergade ringen gestoord en enkele tooneel- feestjes gegeven. Dat is alles. Dat noe men die heertjes Vlaamsche fierheid en heropstanding van het Volk... Deze twee volksvreemde fascisten - benden begonnen met een rechtstreeks tegenovergesteld programma, zijn in el- kaars armen gevallen, zoogezegd om het kommunisme te bestrijden Welnu, er is in Belgie geen kommu- nistisch gevaar. Hun werkelijk doel is de socialistische arbeid erssyndikaten te vernietigen, de politieke rechten van het volk te verminken, alle arbeiders- verzet tegenover het uitbuitend kapita lisme in het bloed te smachten. Daarom hebben Rex en V.N.V. een akkoord gesloten. Daarom heeft het V.N.V. zijn anti-militarisme op zak ge stoken en vraagt het 5000 «kozakken» (Dixit «De Schelde») meer en zet het de Vlaamsche intellektueelen aan offi cier te worden Daar heeft een der Rex-afgevaardig- den in het Parlement den 18 maanden diensttijd voorgesteld. De waarheid is dat de draden die De- clercq en Degrelle in beweging stellen te Berlijn worden gehanteerd. Het staat immers zwart op wit ge drukt in De Schelde Ook de Duitsche pers is vol belang stelling voor een mogelijk samengaan van V.N.V. en Rex. De Volkischer Beobachter, de West- deutscher Beoachter, de Rheinische Westfalische Zeitung, de Kolnische Zei- tung, het Berliner Tageblatt, wijden groote kolommen aan de gebeurtenis. In ons land bestaat alleen het fas cistisch gevaar, gesteund door vreemd geld. Het zijn dezelfde die toelieten, tijdens den oorlog, dat de Vlaamsche arbeiders werden opgeëischt, terwijl zij «zaak jes» deden Arbeiders en Demokraten, schopt da^ rascistisch rapalje ver van u weg. Dat zij er uit trekken, naar het Derde Rijk van Hitier, waar de werklooze ar beiders kanonnen krijgen in plaats van brood en boter. Vlaamsche Volk Wilt ge vrijheid, demokratie, werk, brood en vrede, vervoeg dan de socia listische rangen. Met Lenine was Trotsky één van de stichters van het bolchevisme. Hij is het, die met alle middelen, zelfs met de vreeselijkste, er toe geholpen heeft om Rusland in den staat te brengen waar in het thans verkeert. Hij is dus beter geplaatst dan wie ook, om het stelsel te beoordeelen, en hij kondigt er den ondergang van aan, met menig bewijs tot staving van zijn gezegde. Hij heeft pas een boek uitgegeven, dat volgens zijn eigen woorden niet be stemd is als bolchevisme voor de on derrichte bourgeoisie noch als so cialisme voor reizende radikalen Dat is dus verraad tegenover de revolutie. Dat is, beter gezegd, den ondergang van een revolutie. Trotsky noodigt de optimisten uit, zich niet te laten beetnemen aan het schilderachtige van de decors die men hen in Rusland toont. Hier en daar plant men theaters en kostbare clubs, maar er heerscht een onverdragelijke woningnood. Als het gebeurt, dat men werkmanssteden bouwt, dan straalt er het gebrekkelijke als nergens anders uit. En Trotsky spoort de optimisten aan tot mistrouwen in de staistieken der bolchevisten. De zware industrie, die vreeselijk werd opgejaagd, is deficitair op gansch de lijn. Alles is nieuw, doch men be dient er zich slecht van. De moderne techniek geeft in U.R.S.S. bij verre na dezelfde resultaten niet als in haar ka pitalistisch geboorteland of anders nog in weerwil van zijn verkwijning en zijn ondergang, behoudt het kapita lisme nog een enorme superioriteit op gebied van techniek, van organisatie en van arbeidscultuur, want in Rusland hebben de werklieden niet het hart 'bij het werk, en om daaraan te verhelpen heeft men Stakhanov moeten raad plegen, De zware industrie is een afgrond en Vorochilov verontrust zich over de pro ductie ten voordeele van het roode le ger. Het meerendee'l der tracteurs be stemd voor den landbouw blijven on bruikbaar de automobielen lijden braak van het oogenblik af dat zij uit het werkhuis vertrekken, of zijn niet meer in staat te rijden na eenige dui zenden kilometer. De wegen bestaan om zoo te zeggen niet en op den groo ten slagader Moskou-Yaroslav kan men slechts 10 kilometer per uur doen. De spoorwegen zijn in nood, het vervoer over zee ligt in doodstrijd en niemand kan zich een denkbeeld vormen van de ondenkelijk slechte kwaliteit van de vlootvermakingen. Ziedaar, steeds naar Leon Trotsky, eenige overzichten van het Roode Pa radijs. De lezers van Le Pays Réel en Den Nieuwen Staat zullen met be langstelling kennis genomen hebben van het artikel geteekend door den striep-führer Léon Degrelle, en waar hij noch min noch meer aan stuurt dan op het minimiseeren, zooniet het afschaffen der wedden aan den Clerus. Nu weet iedereen dat deze wedden het gevolg zijn van een akkoord, des tijds getroffen na en op grond van de onteigening van kerk- en kloostergoe deren door den Fransehen Staat, en dat dit Fransch concordaat nog steeds van toepassing is. Telkenjare worden ie wedden aan de bedienaars van den Roomsch-kathoiieken, Protestanschen, Engelschen en Israëlitischen godsdienst in de begrooting van rechtswezen inge schreven en door het Parlement aan genomen. Nu wil de zuiveraar Degrelle deze wedden verminderen of afschaffen, want, zegt hij, de HH. Pastoors moeten geen Bourgogne-wijn drinken en geen lekkere sigaren rooken. Er ligt daar iets zeer verleidends in voor de anti-klerikalen... die niet ver der zien dan hun neus lang is. De H. Degrelle copieert nogmaals zijn model Adolf Hitler. Hij vergeet dat in Belgie nochtans de 8/10 der bevol king den Roomschen godsdienst aan kleeft en de diensten er van gebruikt, met of zonder overtuiging, met of zon der vroomheid. Het afschaffen of ver minderen der wedden aan de geestelij ken betaald, zou een storm ontketenen, die zeer gevaarlijk in zijn gevolgen zou kunnen zijn. Men mag niet vergeten, dat alle Bel gen betalen voor de fietspaden, zonder dat alle Belgen fietsers zijn dat de schouwburgen door toelage van het al gemeen gesteund worden, zonder dat men kan bevestigen dat elke Belg den schouwburg bezoekt. Ten slotte is het er bij den kandidaat-dictator slechts om te doen anti-klerikalen in zijn net ten te vangen, omdat hij, zooals ieder een moet vaststellen, in de laatste weken door het opeenhoopen van fouten, zijn aanhangerskliek deerlijk geslonken ziet. En moest het nu toch zoo ver komen, dat liberalen in grooten getalle naar het Rexisme moesten overloopen, dan zou het volgende gebeuren wij zou den staan voor een compact blok van katholieken, rexisten, nationalisten, wiens eerste doel en daad zijn zou de overheersching van de Roomsche Kerk opnieuw te vestigen en van verminde ring der wedden aan de geestelijkheid zou natuurlijk geen spraak meer zijn. Leon Degrelle, Uw lokaas is al te doorschijnend Gij vangt ons niet Wij verwedden er een half pond ker sen op dat de H. Degrelle eerlang in het Parlement zetelen zal of hij daar uit schuiven zal, lijdt geen twijfel. De eenige consequente kandidaat-dictator is Joris Van Severen, maar al die kan didaten-dictators samen zijn geen klap om hun ooren waard. Een eerlijk volk, arbeidende in VRE DE en WAARDIGHEID. VRIJHEID voor allen en eenieder. Maar GEEN vrijheid die 'de zwakken onderdrukt en de sterken begunstigt. Menschen ten volle bewust van hun ne RECHTEN, maar eveneens van de PLICHTEN, welke daarvan onafscheide lijk zijn. BROEDERLIJKHEID onder alle stan den.

De Liberaal | 1937 | | pagina 1