Facisme en Communisme Sportnieuws Wetenswaardigheden Barcelona DE LIBERAAL ZONDAG 3 JANUARI 1937. Druk. M. BRACKE-DUBOIS, St-Gillis-Dendermonde. ONLANGS ONTMOETTEN WIJ EEN MAN, die ons vroeg, bij het zien van het wit gekalkte woord «Fascisme» op een buitenmuur Wat is eigenlijk Fascisme Ge moest me dat eens uit leggen En wij toonden hem aan, dat fascis me niets anders is dan een verwaande overrompeling van de gedachten van anderen de vrijheid', gelijk wij die kennen en eerbiedigen, wordt door de fascisten uitgewischt en door dwang vervangen, desnoods met de wapens. Geen genade voor andersdenkenden. Al le menschen gekneed in één vorm, vol gens één en hetzelfde model, en wee hun, die zelfs maar den schijn aanne men, deze vorm te willen te buiten gaan. Er zijn vele oneffenheden in de sa menleving, maar met een vrijheidsdoo- dend stelsel gelijk het fascisme kunnen wij liberalen, niet medegaan. Sommigen laten zich echter bekoren door een ander stelsel het communis me, dat met Ihelderklinkende leuzen als gelijkheid, broederlijkheid, gemeen zaamheid, de ontredderde wereld tracht te veroveren. Ook dat stelsel is te verwerpen. Het duildt geene verheffing van den eenen hoven den anderen het zou ons voe ren naar een kortstondige gelijkheid in de ellende het wil de massa samen drijven tot een kudde zonder wil of initiatief, onder 't bevel van enkele heerschzuchitige uitbuiters het is een hinderpaal op den weg van verheffing en vooruitgang. Toch heeft het communisme zelfs on der verlichte geesten aanhangers ge vonden, tot op het oogenblik, dat zij de onhoudbaarheid van de nieuwe leerin- zagen en ze verlieten. Dit was het geval met den Franschen schrijver André Gide. Hij had gemeend in 't communisme een afdoend genees middel tegen het fascisme van Musso lini en Hitler te vinden. Hij ging zijn werking in Rusland zelf bestudeeren en keerde terug met zijn verwoeste com munistische hoop, die als een kaarten huisje was ingestort. In geen enkel ander land, zelfs niet in het huidige Duitschland, schrijft hij, kunnen de geesten minder vrij, meer neergedrukt, meer verkracht en over meesterd zijn dan in Rusland. Hij stelt vast dat het communistisch geneesmiddel even d'oodelijk is als de kwaal zelf. En M. Berl, in zijn oordeel over Gide's beschrijving, voegt er aan toe Fascisme en communisme zijn ijde- le woorden, waarmede men op den dwaalweg geholpen wordt. Er is geen keus mogelijk tusschen twee symbolen, die, het eene zoowel als het andere, slechts de verlaging van den mensch en het vergeten zijner be stemming beteekenen en ons zouden voeren naar een vreeselijke verarming van Europa, het verdringen van het blanke ras door andere rassen, den on dergang der westersche beschaving de miskenning van den enkeling, gelijk hij door het heidendom verheven, door het Christendom gerechtvaardigd werd ge lijk het Marxisme zelve hem waande te verlossen, maar om hem tot een mon sterachtige verknechting aan te voe ren. Een en ander zijn slechts de zege praal der laatste menschen, waarvan Nietzsche spreekt. Deze menschen,' tot insecten ge maakt, onbekwaam tot eenigen weer stand aan de stuwingen eener collecti viteit, die hun al hunne krachten af- won en zelve niets meer is dan een soort voorhistorisch monster, dat de ruimte vult met de enormiteit van zijn buik, de onhandigheid zijner spieren en de zotte wreedheid van zijn reusachtig gebit. Het communisme, nazisme of fas cisme, hoe men ze noemen wil, staan weigerachtig tegenover al wat de groot heid en de waardigheid van den mensch uitmaakt Voor den vooruitgang, voor de herle ving dei' menschheid is de wederge boorte noodig van den ouden, goeden, liberalen geest, aangepast aan de nieu we toestanden van heden. Daar alleen is de redding en met alle andere stelsels zal men van 'n kale reis terugkomen. ua>jm ©vei' Esigelaitds Troon Wij hebben met enkele woorden ge wag gemaakt van den troonsafstand van den Engelschen Koning, geteekend en openbaai' gemaakt. 't Is een geval dat zich in de geschie denis van Engeland nog nooit had voorgedaan. In de dagbladen van gansch de wereili baarde het verwonde ring, werd het besproken, gegispt, ge prezen. De eenen noemden Koning Edward Hl een dwaas voor anderen was hij 'n held. Laat ons niet te lichtvaardig zijn in ons oordeel. Hij was geboren om te gebieden en zie, hij doet afstand van al de voordee- len, van ad het gezag, aan zijn wereld heerschappij verbonden, om in de ran gen der samenleving als gehoorzaam onderdaan plaats te nemen. Daartoe is ongetwijfeld een groote dosis van zedelijken moed noodig, die men bij de meeste stervelingen, verlek kerd op macht, roem en glorie, vruchte loos zoeken zou. Hij deed afstand van de voordeelen, zeggen wij maar tevens ook van de lasten en ongemakken, die aan dezen grooten titel verbonden zijn. De gelukkigsten zijn dezen, die geen glorie najagen, maar, in zedige onbe kendheid, de plichten,- welke hun menschzijn hun oplegt, vervullen. Wat een diepte ligt er in de woorden van Thomas-a-Kempis «Tracht er naar, onbekend te leven en voor niets gerekend te worden.» Volbreng de taak, waartoe gij geroe pen zijt, in stilte, zonder lawaai. Intusschen is 'het gezag der Engelsche Kroon, gelijk men het opvat, gered. Er komt geen onderbreking in de regee ring. Gevaarlijke geschillen bleven ver meden. De koning tirad af Leve de koning Voor iBelgie, is Engeland in dezen veel bewogen tijd, de natuurlijke bescher mer en het past ons, meer dan eenig ander land, dat buiten de kroon van Engeland staat, al onze belangstelling te wijden aan dit eenig incident, welk alle harten in het Britsehe Rijk eene heele week lang, als het ware, heeft doen stilstaan. In een briefwisseling uit Londen zien wij, dat die verzaking aan den troon, mililioenen Engelschen tot in de ziel had aangegrepen. De koning was de meest geliefde der prinsen van Wallis en in de grootste ontroering werd zijn af scheidsrede dien December avond ver wacht. Zij was kort en eenvoudig, maar hartstochtelijk. «Ik kan, zeide hij, mijn zware koningstaak niet voortzetten zon der den steun van de vrouw, die ik be min.» Tranen ontsprongen de oogen van ve len, die, dcor hun- beroep van dagblad schrijver, gewoon waren aan de meest schokkende toestanden. In alle plaatsen van openbaren toe gang was het -gebruik der raii'o toege laten, en om tien ure, in een indruk wekkende stilte, stond het hart van gansch Gioot-Brittanie open, om de af scheidsrede van den «Prince charmant» op te vangen. Zij luidde als volgt Eindelijk is het mij gegeven per soonlijk eenige worden te zeggen. Nooit heb ik iets willen verbergen, maar grondwettelijk was het mij tot nu toe niet vergund te spreken. Ik heb mijn laatste plichten als Koning en Keizer zoo even volbracht en nu dat mijn broe der mij heeft opgevolgd, zullen mijn eerste woorden een verklaring zijn van trouw ten zijnen opzichte, en dit uit gansch mijn hart. Gij 'kent de redens mijner verzaking aan den troon. Ik wil u doen begrijpen, dat ik, bij het nemen van mijn besluit, noch het land, noch het Rijk vergat, waai' i'k 25 jaar lang als prins van "Wales, vervol gens als Koning, getracht heb dienst te bewijzen. Gij moet mij gelooven, wanneer ik u zeg, dat ik het voortdragen van den zeer zwaren last, van de verantwoorde lijkheden en plichten mijns koning- schaps onmogelijk achtte zonder den steun der vrouw die ik bemin. Ik wil, dat gij wetet, dat mijn be sluit gansch alleen door mij zelf werd genomen. Over die zaak had ik alleen te oordeelen. Zij, die het nauwst er me de in verband st-ond, deed het onmoge lijke tot het laatste oogenblik toe, om mij op mijn toesluit te doen terugkee- ren. Dit toesluit was minder lastig door het besef, dat mijn broeder, met zijn lange ondervinding der zaken van dit land, en met zijn vele deugden, onmid dellijk mijn plaats zou innemen, zon der onderbreking, zonder nadeel voor het -leven en den vooruitgang van het rijk. Hij heeft het groote voordeel, waar aan ook zoovelen onder u deelachtig zijn, maar waarvan ik was uitgesloten, een gelukkig man te zijn, met vrouw en kinderen. In deze lastige dagen werd ik ge sterkt door H.M. de. Koningin, mijne moeder, door mijn familie en de minis ters der kroon, bijzonderlijk door Mr Baldwin, die mij met lie grootste onder scheiding -bejegend hebben. Geen enkel oogenblik is de grondwettelijke orde tusschen mij en mijne ministers, noch tusschen mij en het Parlement, in het gedrang gekomen. Door de grondwette lijke overleveringen mijns vaders ge voed, hadüe ik nooit dergelijk vraagstuk willen zien stellen. Sedert ik prins van Wales was en later toen ik den troon besteeg, werd ik door alle klassen der bevolking in het gansche rijk met de grootste vriende lijkheid behandeld en daarvoor ben ik lilep erkentelijk. Ik verlaat de openbare zaken en leg mijn taak neer. Wellicht zal ik gedurende eenigen tijd uit mijn geboorteland verwijderd blijven, doch met de grootste belang stelling zal ik de lotsbestemming van het Britsehe ras en van het rijk blijven volgen. Kan ik t' eeniger tijd in de toekomst aan zijne majesteit dienst bewijzen, ik zal aan mijn plicht niet te kort komen. Wij hebben thans alleen een nieu wen koning. Uit ganscher harte wensch ik hem en u, zijn volk, heil en voorspoed toe. God zegene u allen Leve de ko ning Daarmede is dit kapittel afgesloten en heeft de heerscher over 't grootste we reldrijk, het -recht zijner eenvoudige menschelijkheid hernomen. OORSPRONG VAN HET KERSTFEEST DE VIERING IN DEN LOOP VAN DE EEUWEN EIGENAARDIGE GEBRUIKEN Er is, gelijk mag worden veronder steld, veel onzekers ten aanzien van den juisten oorsprong van het Kerst feest. Veel er in, ook de bij voorkeur ge bruikte roode kleuren, en de eetpartijen die eraan verbonden zijn, herinneren aan heidensche en andere gebruiken. Vast staat, dat in 353 de Paus 25 De cember als geboortedag en 6 Januari als doopdag van Christus heeft aange geven. Of dit geschiedde, wijl 25 Maart als de dag van de ontvangenis geld, dan wel, dat deze zelfde dag voor de Romei nen de geboortedag van de onoverwin nelijke zon was, moge ter zijde worden gelaten. Van overoude tijden af is aan het Kerstfeest het verhaal van Chris tus' geboorte onverbrekelijk verbonden, van overoude tijden of ook kennen wij den 26 December, den dag van den Hei ligen Stefanus, den eersten Christen martelaar, als tweeden Kerstdag. Zelfs duurde het Kerstfeest aanvankelijk vier dagen, en is het, gedeeltelijk door ker kelijke, gedeeltelijk door wereldlijke voorschriften tot twee teruggebracht. DE BETEEKENIS VAN DE KRIBBE Zoo kan het niet verbazen, dat reeds van zeer vroege tijden dagteekent het gebruik, dat sedertdien echter is afge nomen, om de kribbe van Jezus een overwegende plaats in de plechtighe den in te ruimen. Het is bekend, dat kort na de eerste viering van het Kerst feest in Rome een kerk werd gebouwd, die de bijzondere kerk voor het Kerst feest zou zijn, en die door Paus Sixtus in in het bezit werd gesteld van de overblijfselen van de oorspronkelijke krib of wieg, waarin Jezus zou zijn ge boren. Geen wonder, dat deze kerk die van Maria en de 'kribbe werd geheeten zij is later omgedoopt als de kerk van Santa Maria Maggiore, maar heeft in een van haar belangrijkste onderdeelen de traditie van de kribbe bewaard. Aan vankelijk werd een eenvoudige, volledig nieuw opgestelde kribbe als altaartafel gebruikt, maar al spoedig werd deze met kostbare relikwieën versierd, en omgeven met de figuren, die in de hei lige geboortegeschiedenis een rol spelen. Gregorius III stelde in de kapel, aan de kribbe gewijd, een beeld van Maria met het kind op, waaronder voortaan de kribbe geplaatst werd. Dat het voor beeld, in Rome gegeven, over geheel de wereld navolging vond dat zoodoende de kribbe bij het Kerstfeest een zeer bepaalde plaats innam, kan niet verba zen. De Heilige Franciseus van Assisi heeft meer dan een van zijn voorgan gers gedaan om het gebruik van de kribbe ingang te doen vinden. Hoe groote beteekenis in deze vroege tijden aan de kribbe in het Kerstfeest werd gegeven, blijkt wel uit de tal van overblijfselen, die van dit onderdeel van het Kerstfeest in verschillende streken, in het bijzonder in Duitsch land, zijn terug te vinden. Maar het blijkt, ondanks het feit, dat de kribbe uit de Protestantsche kerken spoedig geheel verdween, ze toch in streken van 'bv. Saksen in overblijfsel werd terugge vonden. In 1787 voor Mainz, in 1803 voor geheel het Frankenland werd de opstelling van de kribbe verboden, om dat, gelijk het in het verbodsbesluat heette, de godsdienstige voorlichting van het volk zoozeer was vooruitgegaan, dat zoodanige middelen niet meer be hoefden te worden toegepast ARTISTIEKE UITVOERING Wat intusschen niet verhinderd heeft, dat men, zoowel in Duitsch spre kende als andere landen, aan de kribbe aandacht is blijven schenken, en ook op artistiek gebied daaraan zijn krachten heeft gegeven. Wie München bezoekt, en het Beiersche Nationaal Museum be zichtigt, zal daar getroffen worden door de verzameling van kribben uit alle deelen van het Duitsche land en ook aangrenzende Duitsch sprekende ge bieden, die niet alleen een groote ruim te innemen, maar ook veel afwisseling ■vertoonden. Daar zijn Tiroler kribben - figuren, die geacht mogen worden werk van nonnenkloosters te zijn de versie ring is daarin op het peil gebracht, dat met den eenvoud van het onderwerp niet overeenstemt. Tot de mooiste be- hooren de Münehener kribben Mün chen heeft in een kribbesnijder als Nicklas, die omstreeks 1800 leefde, een kunstenaar van den eersten rang voor gebracht, die vooral treffende dieren- figuren vervaardigde. Maar, wat zoowel de artistieke uitbeelding als de verdere omlijsting betreft, winnen de kribben, die afkomstig zijn hetzij van Napels, hetzij van Sicilië, het verre van alle an dere. Bij deze kribben, die vaak tot voorstellingen van geheel het veronder stelde omliggende stadsgedeelte zijn uitgegroeid, zijn soms bijzonderheden te bespeuren, die, ertoe leiden, gelijk een kribbevoorstelling, welke op de markt in Bozen speelt en die van het eerste gedeelte der 19de eeuw afkomstig is, een moderne stad met paleizen en kerken rondom de kribbe op te bouwen. De kribben, uit Napels afkomstig, doen dit in het algemeen niet ze zijn op zich zelf eenvoudig, al kleeden ze in het bijzonder de engelenfiguren op een mo derne wijze aan, die ons even verbaasd doet kijken. Gedurende de regeering van Karei III over de beide Siciliën (1735-1759), ging zijn gemalin, een Saksische prinses, ertoe over, om, voor- loopig uitsluitend ter bewerking van de kribbebeelden, een porseleinfabriek te stichten, die in dit opzicht meesterlijk werk heeft verricht. Men ziet bij deze stukken porselein dikwerf de kribbe op gesteld, naar de voorstelling van het morgenland in een stal, en men ziet daar omheen de herders, de 'koningen, de figuren van Maria en Jozef, en dit alles gemaakt tot een geheel van wer kelijk artistieke schoonheid. Kunste naars van allerlei aard werden dan ook daarbij gebruikt, terwijl een der eigen aardigheden, die vooral bij de Siciliaan- sche beelden wordt aangetroffen, daar in is gelegen, dat plaatselijke typen plaatselijke gebruiken aan de heilige ■geboortegeschiedenis worden vertoon den. Nog van het laatste der 19e eeuw dagteekent in het Oberwessenthal de oprichting van een speciale vereeniging tot herstel van het gebruik der kribbe, die, zij het wellicht niet zoo rijk artis tiek als in het Zuiden van Italië ge schiede, maar toch met een toewijding die diepen godsdienstigen zin verraadt, aan de oude kribbevoorstelling weer aandacht schonk WANNNEER MOET EEN FAKTUUR AFGELEVERD WORDEN Artikels 27 en 28 van het zegelwet boek schrijven de verplichte aflevering voor van een faktuur, bij iederen ver koop waarvan het bedrag meer be draagt dan 30 fr., indien de verkooper een in Belgie gevestigde handelaar is. Er bestaan nochtans uitzonderingen. De zaak zit ongeveer als volgt ineen 1) Voor alle verkoop van goederen waarop een forfaitaire taks is, cok al is het bedrag minder dan 30 fr., moet een faktuur gemaakt worden. 2) Wanneer het bedrag hooger is dan 30 frank, zonder de 150 fr. te overtref fen, is de faktuur verplicht of niet, naargelang de handeling wel of niet onderworpen is aan de overdracht taks a) Verkoop van brood en, aardappe len, verseh fruit, groenten, eieren, melk, boter, kaas, siroop, margarine, lies en rundervet, bevroren vleesch, ko nijnen en gevogelte van het neerhof, met uitzondering van reisduiven t) Verkoop aan den Staat, de pro vinciën, de gemeenten en de openbare besturen c) Levering van water d) De verkoop van goederen, onder worpen aan een forfaitaire taks, reeds geind bij een vorigen verkoop. 3) Wanneer het bedrag hooger is dan 150 fr., is de faktuur altijd verplicht, behalve in de volgende gevallen a) Indien de verkoop bij openbare aanbesteding geschiedt b) Indien hij gedaan wordt aan particulieren, die kcopen met gereed ■geld voor hun persoonlijk gebruik of voor dat van hun gezin. Voor den ver koop op krediet, aan particulieren, on der dezelfde voorwaarden bestaat even eens geen faktuurverplichting, indien de prijs betaald wordt binnen de dertig dagen na de aflevering. c) De verkoop gedaan aan landbou wers, of door landbouwers, indien de verkoop niet onderworpen is aan de kontante overdrachttaks, en voor den verkoop van geslacht vee, indien het slachten reeds aan een oveidrachttaks onderworpen is. d) Voor den verkoop op fooren of markten, indien de aflevering van een faktuur niet vereischt is voor de inning van een overdrachttaks. Barcelona, de belangrijkste Spaan sche haven op de Westergrens van het Iberisch Schiereiland, is de hoofdplaats van Catalanie. De stad telt meer dan zes honderd duizend inwoners en is de zetel van 'n bisdom en tevens van een Hoogeschool. De geschiedenis der stad ligt in het ondoordringbare van lang vervlogen eeuwen. Men veronderstelt dat de Car- Khageensche legeraanvoerder Amilcajj Barca, getroffen dcor de wonderschoo- ne ligging van de berghelling van Pelee en Montjuich, door het gunstig klimaat en door de vruchtbaarheid van den Cataiaanschen tooiiem, aldaar een ne derzetting begunstigde en er den naam «Barcino» aan gaf. Bij- den val van de groote haven Car thago, kwam geheel het Iberisch Schiereiland onder Romeinsch beheer. Keizer Augustus het groote heirbanen aanleggen en de binnenhaven uitdie pen. De Westgoten verkozen later deze stad tot hun hoofdplaats en de Mooren richtten ex een groot aantal lusthuizen en versterkingen op in tde VHIe eeuw. Lodewijk de Goedige benoemde aldaar een Graaf, waarvan de nazaten zich onder Godfried Langhaar, wisten onaf hankelijk te maken van Castillië en Aragon (874). Later nam de haven een wonderbare uitbreiding en in 1258 reeds, bekwam ze van Jaime el Con quistador een groot aantal voorrech ten, terecht vermaard onder de bena ming Consulado del Mar. De bepalin gen van dit eerste zeewetboek werden later door de meeste zeevarende volke ren overgenomen. Wanneer in de XVe eeuw Catalonië bij Castillië en Aragon werden ge voegd, toonden de vorsten voor Barce lona niet meer die groote belangstelling van vroeger. Aller oogen waren toen immers op de rijke Karavellen en Galjoenen uit de Nieuwe Wereld gericht De bevolking van Catalonië voelde meer sympathie voor de Fransche Koningen dan voor de Spaansche Vorsten. Het innen van de belastingen en het aftreden van een Koning, waren zoovele redenen tot al gemeen misnoegen dat weldra in op stand ontaarde. De vrije uiting van den volksgeest werd steeds met hard vochtigheid onderdrukt. De gelukzoeker Espartero liet de plaats bombardeeren in 1842 en sinds dien kenden Catalonië en meer bepaald Barcelona, weinig rust. De bevolking is er werkzaam en on dernemend maar het vermengde Moor- sche bloed en de wisselvalligheid van het 'klimaat, zijn de groote oorzaken van overprikkelbaarheid der rasfiere Hidaljos. Het is algemeen bekend dat Catalo nië in Spanje, net als Ierland in het Britsehe Koninkrijk, een bestendige gistingsaard is voor troebelen en op standen. De haven is bij spoor verbonden met Saragossa, Madrid, Valencia en Perpig- nan, terwijl regelmatige scheepvaart lijnen toelaten, Malaga, Manilla en de vreemde havens van de Middellandsche Zee te toereiken. Barcelona is gekend om laken, zijde, katoen en leder. Langs Barcelona reizen tal van produkten zooals hennep, hout, steenkool en wijn naar de gebieden van Noord-Afrika. De stad zelf bekleedt de bevallige hellingen nabij de Middellandsche Zee. De haven vertoont een dubbele groote waterkom, door de voorstad Barcelon- nette en een vooruitstekend staketsel tegen stormen beveiligd. De oude stadswijken vertoonen nauwe en kron kelende straten, slechte voetpaden en onsierlijke, grauwe huizen. De moder ne wijken Gracia, Campo di Arba, Ensanche, el Elacuna en San Martino de Provensalis daarentegen zijn keurig en gezond. De nieuwe gedeelten ver toonen hreede en sierlijke lanen, be vallige stadsparken en oversehoone openbare gebouwen. De vreemdeling vertoeft graag in de breede iRambla, het Forum van Barce lona, onder de lommerrijke palmboo- men en temidden van een bonte men geling van allerlei volkstypen in schil derachtige kleedij. Deze hoofdlaan ver trekt aan de haven achter het reus achtig denkmaal ter eere van Cristoffel Columbus en voert den wandelaar langs een zachte helling naar het Sar- riastation. Hier wemelt het van bruin gekleurde Signoros met breedgerande hoeden te midden van babbelzieke ge sluierde Signorita's. Alle deze lieden pronken en pralen met opvallend veel kleurige kleederen, verlustigen zich in dans en spel bij het weerklinken van banjos, guitaar of castagnetten. De man uit de straat leeft zorgevrij hoofd zakelijk op straat. Hij gebruikt zijn eetmaal veelal buitenhuis, wandelt en paradeert net als een Conquistador, als een strijdlustigen haan, te midden van havelooze bedelaars. Schriiklinkende orkesten lokken den vreemdeling in de talrijke wijnhuizen, opvallend gekleur de muurplakaten kondigen de stieren gevechten aan of maken propaganda voor een of ander politieke groepee ring. De hidaljo is geestdriftig en op vliegend van aard, in zijn aanmatigen den blik schuilt de zucht naar voor naamheid geheel zijn uiterlijke draagt den sleutel van den oppervlak- kigen, zorgeloozen, levens-ronken Zui derling. De rijke Catalonië provintie hunkert sedert jaren naar haar onafhankelijk heid. Los van Castillië en Arragon is de leus van al de extremistische par tijen. De strijd tegen Madrid is er la tent, het verzet tegen het Koningdom en de Spaansche regeering smeult on der bolero of mantel en luwt op in het warme bloed. GLYP. VOETBALPRAATJE. 't Is zelfs zoo ver gekomen, dat men in de pers allerlei pleidooien tegen het beoefenen van «ruw spel» leest, zal de kwaal daarmee uitgeroeid worden Het half-beroepspel, hetwelk in vele gevallen een hooge premie beloofd aan de spelers van de winnende clubs, heeft veel toe bijgedragen tot ruw spel en on sportief optreden. Slechts met één zaak wordt rekening gehouden Winnen. VOETBAL. EELGISCHE VOETBALBOND In Eereklasse vergroot Daring haar Voorsprong, dank zij de nederlaag van Union bij Beerschot (3-2). Laatste clubs tellen nu 21 punten, terwijl Daring tot 24 gaat. Een voorsprong van drie pun ten is niet veel, doch ook niet te onder-

De Liberaal | 1937 | | pagina 3