Buitenland Over Bouwkunst bij de Vogels Een Ontgoochelde deeitelijk den weg koopen. (front.) die zich onthoudt om reden dat VAN CAUTER verzei zich tegen de stemming en verwijt Burgemeester Van Bever, hier iets onregelmatig te doen daar de fronter aan bespreking, nog min aan de stemming mag deelnemen. VAN BEVER zegt, had hij anders moeten stemmen, hij het wel zou gezegd hebben. VAN CAUTER Gij zoudt niets op merkzaam gemaakt hebben, 't Is niet de eerste maal. 't Is jammer dat u het al tijd maar weet als ik er u op gewezen heb Art. 7) Afpaling weg Nr 25. VAN BEVER legt plan van den weg voor en hier ligt nog heel wat bespre king, tot als de Burgemeester, hevig uit zijn lood geslagen, niet meer weet van wat er spraak is. VAN CAUTER Wel Van Bever, hoe zcudt gij willen dat wij ons hierover uitspreken, als ge zelf niet weet dat het een openbaren weg is en wel Nr 25. Ar me drommel toch Van Bever maat wat gebaar en gaat verder, en stelt ook een ongunstig ad vies voor. DE SMET (kat.) Het is heel moei lijk hier uitspraak te doen, geen enkel perceel is gemeten van de aanpalende eigenaars. Wie is er dan in 't ongelijk. VAN CAUTER Als de bediende zich de moeite niet getroost om de afmetin gen op te nemen der aanpalende eigendommen, dan kan ik onmogelijk nij aansluiten bij zijn plan. Stemming allen geven een onguns tig' antwoord. VAN CAUTER Vraagt het woord voor een persoonlijk feit, aangaande de algemeene beschouwing en over Jantje Pol in antwoord op het manifest van 27 Oogst '36 (fronters). VAN CAUTER Gij Vlaamsch Natio nalisten, hebt nog geen enkel verslag van gemeenteraadszitting kunnen vol- ledigen zonder mijn naam te gebruiken. Om een partij voordeel zoudt gij mis schien fier zijn geweest, indien gij mij had kunnen inlijven in uw leger. Dan had gij 't haantje op den toren doen ■kraaien... eh Gij hebt dikwijls ge schreven in uw verslag gemeenteraad zitting «we... bedoelen de oppositie (lib. en front.) dus mij met uw mandataris De Smet», 't Is waar ook, deze die ik menige malen geholpen heb in moeilij ke gevallen, en daarvoor hebt u in eigen blad. reklaam gemaakt voer mij. Dank Hoe is het mogelijk dat, laat noch de mensehen, maar gij mij betitelt hebt als fronter. Die naam is voor mij geen eere- titel, integendeel DE SMET (front.) zegt dat het een missing was. VAN CAUTER Daar waar ge me voorsteld als de geschikte man om mijn vaderland te dienen bij begin van den oorlog... Als opmerkzaamheid was zulks voor me onmogelijk om volgende re dens 1) Ik heb het geluk gehad, gebo ren te zijn in begoede familie en ik zoo mijn toekomst niet moest verzekeren 2) Ook, het heeft bij mij niet gebrand, zoodat ik niet moest wegvluchten 3) I Mijn ouders waren einde zestig jaar en alleen met een groot landbouwbedrijf, I ik kon dus alles niet aan vreemde lie- den overlaten. Ook ik was niet vechters- gezind en veel min nog vechten in vreemde koloniën tegen onbeschaafde volkeren (Hierop is De Smet ridder, niet gemakkelijk meer op zijn zitvlak). Van het samengaan Katholieken en Liberalen in 't jaar '26. Ehwel, fronter, dit is niet gebeurd in het geheim, ieder was hiervan op de hoogte. U ook want gij hebt een lijst binnen gebracht van een afzonderlijke. Maar nu lapt ge hem het anders. Te gen den wil van uwe medekandidaten, hebt gij u overgeleverd aan katholieken. Deze kandidaten hebben u nochtans veel gesteund met hun stemmen. Gij hebt uw kiezers en partijlijst verloochent, want de meesten uwer partij zijn tegen Van Bever, aan wie ge u verbonden hebt. (Vervolg toek. week). Wie onzer herinnert zich niet de aan trekkelijke wandelingen en uitstapjes door veld, beemd en 'bosch op zoek naar vogelnesten, die meesterwerkjes van bouwkunst, verborgen onder het groene loover, verdoken tusschen de talrijke takken van een waterwilg of de spleten en holen van een oude tronk Vol bewondering hebben we begeerlijk naar de gemarbreerde eitjes van een lijster getuurd, naar het teedere broedsel van een heggemusch of ibastaardnachitegaal gelonkt en telkens verstomd gestaan van hevige zorg waarmede het kleine nestje is opge bouwd. Wie onzer is niet na 't vinden vav zulk een meesterstukje des anderen daags behoedzaam weergekeerd om na te gaan of de kleine zangers wel op hun broedsel pasten en of men de jongen neg niet zag uitvliegen En inderdaad in de eenvoudige natuur, welke ons om geeft, ligt zooveel schoons besloten voor al wie aandachtig en ontvankelijk lezen kan in dat eeuwig groote boek der we reldwonderen. Hoe meer men dieren en planten be spiedt hoe meer men onder den machti gen indruk komt van den rijkdom der schepping, van de edelste en schoonste uitingen van het instinct, en meer be paald in het bijzonder van de wonder bare behendigheid der vogels. Des te meer volmaakt, daar ze maar over een gering aantal doodgewone bouwstoffen beschikken. Laten we voor het oogen blik al het verrukkelijke daar van het levensblije vogelpaar, dat lokkend en minnend elkaar navliegt en tjilpend of frazelend takjes, pluimpjes en dons vergaard om het wiegje op te bouwen voor het jonge kroost. Het grenst aan het ongeloofelijke hoe met zulke be perkte middelen, te midden van allerlei gevaar en buitenaf de verplichting om voor eigen noodruft te zoeken, de ge- vlerklte zangers kleine worteltjes, lichte twijgen ineenstrengelen, met pijltjes, gras- en stroohalmpjes samenhouden binnenin met mos, pluimpjes, haar en dons bekleeden en eindelijk het nest vastmaken met paardenhaar en kleve rige slijkdeeitjes. Hoe moeten wij ons niet inspannen om de verborgen nes-ten op te sporen De vogels leveren bewijs van schrander heid, zij zijn scherpzinnig bij het uitle zen van de geschikte plaats en niet minder bewonderenswaardig in het bouwen zelf. Welk een verscheiden heid de zwaluw verkiest een verloren hoekje onder de daken der gebouwen, de vink bouwt liefst in het verwarde struikgewas, de mees leeft in muursple ten of bcomholten, andere vogels hech ten hun huisje in de kroon der boomen, aan plooibare takken of zetten het op den grond in verborgen holten of tus- schen hoog riet. Om de vijanden te misleiden bouwen sommige vogels ook vlieg- of 'slaapnesten ver van het eigen lijk broednest verwijderd. De koekoek ontleend zijn slaapstee door botte af zetterij of door sluwe inpalming. Opvallend mag het heeten, hoezeer alnaargelang de soort van vogels, het nest met meer of min zorg is aangelegd. Dit verschil spruit voornamelijk voort uit den graad van tengerheid en den duur van den groeitijd van de jongs- kens. Bij enkele variëteiten kieken, eend, gans kunnen de kleintjes na een paar dagen reeds na hun geboorte pikken, loopen of vliegen bij andere Lieren hoeven de jongen een weken lange beschutting en opleiding. Vogels die weinig of moeilijk vliegen, bouwen op den grond, zooais de struis vogels, de nandons, de casoars en de meeste steltvogels. De fezant, de patrijzen, de kwartel en de miusch plaatsen hun gewoon huisje in het graan of tusschen het veldlcof. In de warme streken vertoonen de tale galen en grootpootvogels een eigenaar digheid vooreerst scharrelen ze een hoop straatvuü open, waarna ze in de holte hun eieren leggen. Daarna dekken ze de nog warme eieren vlug toe en brengen twijgen en bladeren boven den vui'llbcop. De warme zonnestralen, ge voegd bij de caloriën van de in ontbin ding zijnde stoffen, zorgen nu voor de vereischte warmte en 't jonge broedsel vindt ter plaatse wormen en kevers om zijn honger te stillen. De wilde gans, de meer'koes, de snep, bouwen hun nest op een klein vlot, waarop gansoh de familie huist. Op den oever onzer grachten, tusschen strui ken, riet, regge en lisch treft men de onderaardsche kluis aan van de oever- zwaluw en van den ijsvogel. De eider gans rukt zich de zachte pluimpjes en het dons uit de borst, om er haar nest mede te bekleeden. Onder de metsers, de vogels welke met speeksel en slijk het nest bevesti gen en verstevigen vermelden we de gewone, de gierzwaluw en de salangan- ne. Deze vogel, uit de grotten en spelon ken van Insalinde afkomstig, zoekt met groote zorg reine pluimpjes op en lijmt ze met speeksel aaneen tot een stevig en veerkrachtig nest. Het warme speesel stijft op en vormt na reinigen en koken ide zeer gezochte breider, Indische zwaluwnesten, waarop de Chineezen zoozeer verlekkerd zijn. Groote roofvogels bergen hun leger stee in de spleten of op de ongenaak bare rotsispitsen. De ooievaar verkiest de deksteenen der schouwen ofwel de hooge toren. De naadheggemusch, met Tangen staart, verkiest een blad op den top van een verborgen twijg. Het wijfje plooit de twee boorden samen en naait ze behendig tot een puntzakje. Het eigenaardigste van al is wel de agglomeratie van nesten opgebouwd door de zoogenaamde «Republiek- musch». Honderden vogels bouwen hun huisjes de eene boven de andere en vormen aldus letterlijk als termie- tenlhioopen een machtige vogelkolonie. De amblyomisvogel eindelijk, lijkt wel de aristocraat onder het gevlerkte heir, inderdaad, voor den ingang van zijn nest heeft hij een kleinen voorhof aangebracht, met frissche bloeiende veldbloemen, welke allerlei insekten aantrekken. De vogel zorgt er nu voor, dat de bloemen zoo weinig mogelijk verwelken en hij vernieuwt ze eiken dag. Bij nader onderzoek zijn de nesten van de kevers en insecten nog oneindig meer verscheiden dan die der vogels, maar daarover meer in een volgende bijdrage. Aldus levert ons de natuur een prach tig voorbeeld op van wat het instinct vermag bij de dieren, hoezeer de liefde voor het kroost een algemeen ver schijnsel is en het streven naar lijfsbe houd en het in standbewaren van het ras de drijfveer bij klein en groot. Mochten ook jongeren van Jaren eer bied koesteren voor het wonderwerk onzer gevlerkte zangers, nesten en vo gels van naderbij beter leeren kennen, om ze des te meer te achten en te eer biedigen. CrLYP, Over de bekeering van den Franschen communist, heer Gide, is reeds heel wat inkt door de pennen gevloeid. In de Fransche revue Marianne heeft haar bestuurder, 'heer Berl, in een meesterlijk artikel, door het zuiverste liberalisme ingegeven, het onderzoek besproken, dat de heer Gide in Soviet- Rusland gedaan heeft en waarom deze volkomen ontgoocheld is teruggekomen. Ziehier hoe Ide opsteller van het so cialistisch blad zich uitdrukt Ik be klaag diegenen die de teleurstelling van Gide in Rusland trachten te ge bruiken cm de fascistische of nazisti sche landen te bewierrooken. De ge weldige aanklacht van Gide tegen het Rusland van Stalin is juist hare gelij kenis met het Duitschland van Hitier. Fascisme, communisme, zijn ijdele woorden die men tegenover ons mis bruikt. Zij beduiden eenzelfde achter uitgang van den menscih, eenzelfde be dreiging voor de Westersche bescha ving. Dat deze monsterachtige mierennes ten zich aanvullen buiten ons en zon der ons. Ik weiger miijn Land eraan te verbinden. Ik zou er mijn kast niet kunnen aan verpanden. Ik weiger te kiezen tusschen Duitschland en' Rus land, zooals ik weiger te kiezen tus schen het fascisme en het communis me. Hoe te kiezen tusschen twee symbo len, die het een als het ander slechts de verlaging van den mensch uitdruk ken. Die het een als het ander, slechts de verschrikkelijke verarming van Europa beduiden, de achteruitgang van het blanke ras voor de andere rassen, de achteruitgang van de christelijke beschaving, de miskenning van het in dividu, zooals het christendom het heeft verheerlijkt en verrechtvaardigd, zooals het marxisme zelf het meende te bevrijden, maar het geleid heeft tot dusdanige monsterachtige verslaafd heid. Fascisme en communisme zijn twee gedrochten waartusschen mijn afschuw schommelt. Zij zijn onvereenigbaar met al wat de waardigheid van den mensch uitmaakt. Al wie mensch is, moet zich tegen beiden verzetten Voor ons, liberalen, is het verheugend te mogen bestatigen, dat vooraan staande zeerloopers voelen, dat zij te ver zijn gegaan en er niet ver meer af zijn om ons rangen te komen vervoe gen. BERICHT WANNEER U DIT BLAD AANDACHTIG GELEZEN HEBT, GEEF HET AAN EEN VRIEND OF EEN GEBUUR. Het past misschien wel cp het einde van 1936 een klein overzicht te houden van de bijzonderste gebeurtenissen wel ke zooveel beroering brachten over heo oude jaar. We herinneren ons nog allen hoe de H. Vader rond Kerstdag van vorig jaar, een oproep richtte tot alle menschen van goeden wil, en hoe die oproep in de eerste plaats niet gehoord werd in Ita lië zelf, want men ging er voort met de gruwelijke strijd tegen het weerloos volk uit Abessinie. Begin 1936 was Italië dan ook in de grootste moeilijkheden gewikkeld. De vooruitgang in Abessinie ging te traag en het verloop was zelfs nog onzeker. Op Internationaal gebied lag Italië over hoop met het grootste deel van Europa De Volkenbond had Mussolini als der- aanvaller genoemd en de sanctie's of strafmaatregelen waren van toepassing, economische en finaneieele. De spanning zelf tusschen Italië en Engeland was bijzonder scherp, want Engeland voedde zich bedreig! langs Egypte en een groot deel van de Brit- sche Oorlogsvloot lag in de Middelland- sche Zee, Gibraltar, het Kanaal van Suez. De Fransch-Italiaansche vriend schap kreeg het lastig en een vredes voorstel 'Laval-Hoare, had voor gevolg het ontslag van Minister Hoare en het verdwijnen van den Franschen Minis ter Laval. Van het Streza-front was na tuurlijk geen sprake meer en Duitsch land kon er dan ook gebruik van ma ken om het vredesverdrag van Versail les overboord te gooien. Achtereenvol gens werd de militaire dienstplicht al gemeen, daarna van twee jaar ingericht, zoogezegd als antwoord op de uitbrei ding van de militaire macht- in Rus land en het Fransch-Russisch militair akkoord. Daarna kwam de geweldige beroering na het opzeggen van de Locamo-over- eenkomst. Europa hing toen als aan een zijden draadje, want de militaire leiders in Frankrijk waren besloten tot een wederbezetting van het Rijngebied. Dank aan de Engelsche tussehenkomst, kon het ergste gelukkig vermeden wor den. Ondertusschen werd langs den Rijn overgegaan tot het oprichten van allerlei versterkingen, dit was weer een overtreding van het vredesakkoord, en alles werd in Duitschland geofferd aan de herbewapening onder de leus Geen boter maar wel kanonnen. In een ver gadering van den Volkenbond werd een geweldig incident uitge'ckt door den nationaal socialistischen vertegenwoor diger van Danzig, waardoor spanning ontstond tusschen Duitschland en Po len. In Oostenrijk werd het korps der Heimwheren afgeschaft waardoor prins Starhemberg uit het politiek leven ver dween. De kanselier kondigde de mili taire dienstplicht af, zoogezegd als ver dediging tegen Duitschland. De staten van de kleine Entente konden dit argu ment aanvaarden. Ondertusschen na derde het einde van het drama in Abessinie. De Negus ging uit het land en dit was voor Maarschalk Badoglio de eenige gelegenheid om Addis-Abeba binnen te trekken. Italië in volle feest, tie Koning werd Keizer van Abessinir uitgeroepen. Daarmee had de macht over het recht gezegevierd en meteen stelde zich de moeilijkheid, het aan vaarden van het voldongen feit. In Engeland ontstonden ondertus schen twee stroomingen, voor en tegen de sanctie's. De laatste wonnen stilaan het pleit en kwam men te Genève tot het intrekken van de strafmaatregelen, waardoor een eerste ontspanning te be speuren werd tusschen Engeland en Italië. De verhoudingen tusschen Italië en den Volkenbond zelf waren van dien aard, dat men elk oogenblik vreesde, Mussolini als lid te moeten verliezen. Het is nochtans geweten dat Frankrijk veel heeft toegegeven om dit te vermij den. Maar dit alles bracht ook een toe nadering tot stand tusschen Italië en Duitschland. Het Duitsch-Oostenrijksch akkoord vloeide er uit voort. Duitsch land herkende de soevereiniteit van Oostenrijk, waardoor de beruchte «anskluss» uitgesloten werd. Nochtans moest Oostenrijk verklaren een Duit- sohe Staat te zijn. In Spanje beleefde men de eene be roering na de andere, vooral toen na de verkiezingen en de overweldigende meerderheid van de Volkspartij een re geering tot stand kwam, onder de be naming «Regeering van het Volksfront». Men hoorie niets anders dan aanslagen, vuurschoten, werkstakingen, tot dat in het begin van Juli een militaire opstand losbrak, welke alras zeer ernstig bleek te zijn. De opstandige Franco kwam uit Spaansch Marokko met een leger zwarte krijgers, om het land zoogezegd van de Kommunisten te zuiveren. De regeering was niet voorbereid, deelde wapens uit aan elk die ze wilde. Alrap ontstonden verscheidene fronten en de opstandelingen vorderden vlug in de richting van Madrid. Deze burgeroorlog kreeg evenwel een internationaal ka rakter. Het werd een strijd van het mi litarisme tegen de democratie, en ter gelegenheid van het kongres te Nu- rhemberg, hield Hitier een geweldige toespraak, tegen Moscou gericht. De spanning verhoogde nog toen Duitsch land en Italië den opstandigen Generaal Franco als wettelijk herkenden. Ondertusschen kwam in Frankrijk ook een Regeering van het Volksfront tot stand met Leon Blum als Minister- President. Het politiek leven in Frank rijk bood toen bepaald een treurig schouwspel. Het leek een beetje op zijn Spaanseh. Gelukkig brachten eenige radikale besluitwetten van de regeering een ontspanning, zooals de nieuwe rege ling i!er werkuren, de betaalde verlof dagen en andere. De kommunisten oefenden eene ge weldige drukking uit om de Spaansche regeering te steunen. De buitenlandsche Minister wilde hiervan niets weten, om dat dit een oorlogsdaad zou beteekenen. Zoo kwam men tot het pakt van «niet-inmenging», dat in princiep bij- ge treilen werd door Rusland, Italië, Portugal, Duitschland en vooral ge steund door Engeland. Het is achteraf gebleken dat di't pakt langs beide kanten ernstig overtreden werd. Als de opstandelingen nu een vliegtuig neerschieten is het van Rus sisch fabrikaat als d'andere een neer halen is het een Duitsch of Italiaansch model. Ernstige incidenten hadden reeds plaats met buitenlanders, of met handelsbooten. De regeeringstroepen hebben zich evenwel kunnen organisee- ren en generaal Franco staat haast twee maanden voor de hoofdstad. Men heeft den indruk dat hij er nooit toe zal komen een ernstige overwinning te boeken, zonder geweldige hulp uit het buitenland. We moeten vooral wijzen op de mo netaire overeenkomst welke tot stand kwam tusschen Frankrijk, Engeland en Amerika, welke een gelukkigen invloed uitoefende op de ekonomische toestan den tusschen de landen. Ook Holland, Zwitserland, Italië en nog andere Sta ten moesten hun munt aanpassen. De 'krisis verbeterde, de werkloosheid ver minderde en de viering van Kerstfeest was in veel landen heel wat drukker dan vorig jaar. De verkiezingen in Amerika waren voor de demokraten een ongekend suc ces. President Roosevelt, herkozen, be loofde zijn steun aan de demokratische landen uit Europa Engeland, Frank rijk, Belgie en meer. Hij bracht hulde aan de demokratie en noemde haar het eenig regiem, dat vrede en welstand kon brengen. Dit was een krachtig antwoord aan Hitier. Verder kregen we het Duitsch-Ja- pa an sch akkoord tegen Rusland ge richt of liever tegen de kommunistische aktie in het buitenland. Dit bracht heel wat onrust in Polen en dan besloot men de oude vriendschapsbanden met Frankrijk en de kleine Entente wat dichter toe te halen. Wederzij dsche be zoeken van Fransche en Poolsche mili taire staven, een nieuw enthousiasme en een Fransche leening aan Polen van 4-5 milliard om het Poolsche leger en het spoorwegennet wat op te frisschen en modem te maken. Verder hadden we nog in Holland de voorbereidselen voor het huwelijk van Prinses Juliana op 7 Januari a.s. De Engelsche kroon beleefde heel wat be roering door de huwelijksplannen van Edouard VIII, welke zich in het pri vaat leven terugtrok. Zijn broer volgde hem op onder den titel van Georges VI. Wat ons land zelf betreft kunnen we wijzen op de 'krachtige redevoering van Koning Leopold in. Want nó. het ver vallen van het Locamo-verdrag was Belgie meer dan ooit bloot gesteld aan een nieuwen inval, omdat men er niet toe kwam een nieuw kontrakt met Duitschland en de borgstaande mo gendheden te bereiken. Zoowel voor het binnenland als daar buiten was neutraliteit gewenscht. Zoo besloot Belgie zijn vroegere hou ding terug aan te nemen, met de ver lenging van den dienstplicht tot 18 maand voor een deel van het contin gent. De redevoering van Leopold m werd met vreugde begroet in Duitschland, Italië en Holland, maar niet in Frank rijk en verdeeld in Engeland. Doch se dert dien werden de punten juist gezet. Frankrijk heeft begrepen dat het alle belang heeft bij een betere verdediging van Belgie en Engeland heeft verklaard dat het nooit een «niet uitgelokten in val» zou dulden, noch tegen Belgie, noch tegen Frankrijk. Het Duitsche ge vaar en de Duitsch-Italiaansche toena dering brachten ook een toenadering tot stand tusschen Engeland en Frank rijk tot behoud van den vrede. Om te eindigen stippen we nog een opstandige beweging aan in China, wel ke ondertusschen gelukkig een gunsti ge oplossing kreeg en de afschaffing door Engeland en Frankrijk van hun gezantschappen in Abessinië. Hoe is de toestand op dit oogenblik Het akkoord tusschen Engeland en Italië, wa'arover de laatste paar weken sprake was, en dat de betrekkingen in de Middellandsche Zee regelt, zal bin nen kort officieel zijn. Deze ontspanning kan van zeer groot belang zijn voor Europa. Men spreekt weer van het front van Strèza, alhoe wel dit wel wat vroeg schijnt. De be trekkingen tusschen Italië en Frank rijk zullen daardoor ook verbeteren en het Midden-Europeesch blok kan veel van zijn belang verliezen. Hitler voelt dit wel en hij heeft reeds beroep ge daan op Mussolini om hem te herinne ren aan de moeilijke uren van Italië waarin Duitschland aan zijn zijde stond. Nochtans weet de Duce dat hij meer heeft aan Engeland dan aan Duitschland en daardoor...! In verband met de Spaansche ge beurtenissen 'heeft men gevreesd dat Duitschland zinnens was een heel leger naar Spanje te sturen. Nochtans ook in Frankrijk wordt men daarover ongerust en Delbos heeft laten hooren dat Frankrijk zijn houding zou veranderen indien Duitschland bleef aandringen. De gezanten van Frankrijk en Engeland hebben dan ook bevel gekregen een laatste cprcep te richten tot Berlijn. Men denkt dat Hitier in verband met de ekonomische moeilijkheden en het ko loniaal vraagstuk zal trachten toege vingen te bekomen. Italië toont steeds minder belangstelling voor Spanje. MARKTBERICHTEN. BRUSSEL. Aardappelen 45-55 bloemkool 1.60-3 id. 1 50-3.50 witte kool 35-55 id. 0.40—0.90 roode kool 40-65 od. 0.50-0.95 groene kool 0.50- 1.25 spruiten 2-3 wortelen 50-150 groene boonen 16-20 korensla 8-14 kropsla 2-2.50 kleine 'kropsla 14-15 krulsla 0.50-4 ajuin 50-170 prei 1.75 3 selderie 1-5 kervel 8-14 peterselie 5-8 zurkel 8-10 spinazie 4.50-6.50 radijzen 1-2 rapen 0.20-0.30 andijvie 0.50-3 tomaten 5-17 witloof 0.75- 1.75 schorseneeren 1.60-2 boerenbo- ter 22-26 eieren 0.45-0.65. GENT. Veemarkt. Groote ossen 15 jonge ossen 217 vaarzen 230 koeien 194 stieren 190 kalveren 510 varkens 1271 schapen 172 lammeren 15 geiten 22 melkvee 8 magere runderen 225 jonge varkens 23. Prijs per kilo, levend gewicht ossen 4.25-7.50 vaarzen 4.25-7.50 koeien 3.25-6 stieren 4.25-6 kalveren 7-11 varkens 5.80-6.30 schapen 4-5 lam meren 6. DENDERMOND'E. Aardappelen (roede star) 50-55 (witte) 45-49 tar we 114-117 rogge 95-98 haver 94-95 gerst (voeder) 95.50-96.25 tarwe stroo 19-20.50 roggestroo 13.50-19 haver- stroo 16-17 gerstestroo 15-15.50 boe- reboter 20-21 melkerijboter 22-24.50 bloemkool 1.90-2.30 weide-hooi 29-31 klaver-hooi 36-38.50 voeder.beeten 80 andijvie 0.40-0.50 kervel 4.50-5.50 prei 2.60-3 selderie 0.50-0.75 peterse lie 4-450 witte kool 0.90-1.25 savooi 0.75-1.25 roode kool 0 80-1.10 zurkel 8-8.50 schorseneer 2.25-3 spinagie 6- 6.50 spruiten 2-2.50 wortelen 0.75- 0.85 ramenassen 0.40-0.55 witloof 2- 2.50 sjalotten 1.75-2 tomaten 3.75- 4.50 appelen 2-4.50 peren 2.60-4 kleine eieren 0.40-0.45 dikke eieren 0.65-0.75 jonge duiven 8-8.50, de kop pel oude duiven 4.50-5 braadkiekens 19-25 konijnen 16-21 eenden 15.50- 19.50 ganzen 25-27.50 oude hennen 12-14.50 kalkoenen 32-36 wilde ko nijnen 9-10.50 hazen 27-30 rapen 0.25-0.35.

De Liberaal | 1937 | | pagina 5