De Onderchef voor Vlaanderen Buitenland Vlamingen Klerikale Troebel water. visscherij. Wie werd gefopt DE WARE TOESTAND Trekkingen TWEEDE BLADZIJDE Onder dezen titel verscheen in La Demière Heure», van 4 dezer, 'n artikel waarin Senator «Pol» (zijn echte naam is PAUL DE MONT), afgeschilderd wonit als een windmaker, die veel praats heeft over dingen waar hij niets vanaf weet, en waarin onder meer wordt gezegd In een van zijn laatste uitlatingen spelt hij de les voor aan M. Van Zee land, die, z.i., na de verkiezingen van Mei j.l., een regeering had moeten vor men, met uitsluiting van de Socialisten. In schijn alleen waren zij de tal rijkste groep in werkelijkheid zijn zij verslagen geweest de oude klerikalen, de Vlaamsche Nationalisten en de Rexisten vormden tegen hen een blok van 102 mandaten, zij twee zetels min dan de meerderheid. VIJGEN NA PASCHEN M. De Mont is Senator, hij is be stuurder van een politiek dagblad, hij speelt magister tegenover eenieder, maar weet niet dat de drij groepen, waarvan hij gewaagt, niet over 102, maar over 100 mandaten in de Kamer beschikken. Wat de Senaat betreft, waarvan hij deelmaakt, daar bekommert hij zich weinig om den toestand hij schijnt te vergeten dat de rechterzijde er de meerderheid niet heeft. Maar dringen wij niet verder aan. De klerikale leiders hadden zich hard nekkig bekampt de BEZEMS wilden het vel van de «POURRIS» de FRO-N- TERS hadden de REXISTEN uitge maakt voor ongedierte, dat het Vlaan- derland niet zou besmetten en bij den eersten oproep van M. Van Zeeland, zouden deze drie groepen, naar het oor deel van M. Paul De Mont, in malkaars armen gevallen zijn, en M. Degrelle zou M. Van Cauwelaert omhelsd hebben Op alle toonen hadden de kleriko- rexisten geroepen dat ze geen uit staans wilden met de verrotte politie kers. Hun «fuhrer» verzette zich tegen el ke betrekking van zijn mandatarissen met de parlementsleden van de andere partijen, al ware het ook in den trein De «fuhrer» beweende dat hij geen klerikaal was Waarom zou de H. Van Zeeland hem dan als dusdanig, minis terzetels moeten aanbieden Het is waar, dat te dien tijde, M. Paul De Mont nog maar een pasgeboren SPANJE. De internationale span ning rond de gebeurtenissen in Spanje wordt met den dag ernstiger. Het verkeer der handelsbooten in het westelijk deel der Middenlandsche Zee wordt voortdurend bedreigd door de oorlogsbodems der beide partijen. De bladen geven melding van Engelsche, Fransche, Duitsche, Russische hantdels- booten, welke binnen en buiten de Spaansche waters aangehouden of zelfs aangevallen werden. Incidenten kunnen op die manier niet uitblijven en het Duitsch-Spaansch ge val, waarbij een Duitsche boot aange houden werd, wordt natuurlijk door Duitschland op heftige wijze voorge steld. De Duitsche vloot heeft bevel ge kregen hardhandig op te traden in voorkomend geval. Dit is dan ook reeds gebeurd. Berlijn bevestigt, dat de krui ser Königsberg een Spaansche han delsboot verplicht heeft de hooge zee te kiezen met onbekende stemming. Na tuurlijk, zoo'n geval naast tal van an dere, geeft aanleiding tot vinnige pro testen, persuitingen, welke niet altijd binnen de perken der welvoeglijkheid blijven. Het schijnt verder dat de Italiaan- sche inmenging weer aktiever wordt. Een Engelsch bericht meldt officieel dat 4 k 5000 Fascisten op 1 Januari te Ca- dix ontscheepten. Wat de toestand in Spanje zelf be treft, vernemen we dat 'de opstandelin gen op Zondag een bijzonder geweldige aktie op touw gezet hebben, die kost wat kost zou moeten leiden tot de in name van de hoofdstad. Indien deze aanval moest mislukken, dan ziet het er volgens sommige bla den voor generaal Franco niet roos kleurig uit. Hoe het dus met Spanje moet verloopen blijft een beangstigen de vraag Door zijn internationaal ka rakter is deze ellendige burgeroorlog tegenwoordig het gevaarlijke brand punt voor Europa. Ondertusschen werd het Engelsch- Italiaansch akkoord officieel geteekend. Het wordt bepaald een lichtstraal ge^ noemd, de toenadering tusschen twee groote machten welke vorig jaar drei gend tegenover elkander stonden. Ware Duitschland toen klaar geweest voor een oorlog, temeer omdat Enge land zelf niet gereed was. Het doku- ment bevat in hoofdzaak een herken ning van de bestaande toestanden in de Middellandsche zee en in Oost-Afrika. Zoo treedt Italië weer aktief op in Europa. Mussolini heeft immers ver klaard dat, nu Italië op goeden voet leeft met Duitschland, de vriendschaps betrekkingen met Engeland, weer aan geknoopt heeft, en dat geen enkele rexist was hij had van de «Staatska- thoiieken» een mandaat van gecoöp teerd Senator opgeeischt, onder bedrei ging van naar het rexisme over te loo- pen. Het is alleen omdat de Senatoriale rechterzijde aan deze afdreiging niet toegaf, dat M. Paul De Mont chef van Rex voor Vlaanderen geworden is Aan de traditionneele Katholieke Partij hadde men een vertegenwoordi ging moeten geven in verhouding met die gezamenlijke drie groepen, waarvan er twee haar zonder genade bestreden en met haar niets gemeens wilden heb ben. Maar M. De Mont gaat te werk als wilde hij bewijzen, dat de samenstel ling van de tweede regeering Van Zee land, niet beantwoord aan de juiste meening van het land en van het volk. In zijn geest is de wil van land en volk, deze van het handvol rexisten en Fronters, die allen samen genomen, nog de drie tienden der kiezers niet verte genwoordigen De openbare meening kwam geraad pleegd te worden over het anti-demo cratisch programma van de kleriko- rexisten en het anti-Belgische van de Fronters. Zij had zich voor de zeven tienden ten voordeele van de drij groo te partijen uitgesproken, die de demo cratische instellingen en de eenheid van het Land verdedigden. Met welk recht zouden Fronters en rexisten, die te dien tijde elkander ove rigens zelf geweldig in het haar zaten, in de regeering vertegenwoordigd ge weest zijn M. De Mont trekt links, zijn meester trekt rechts nog onlangs bevestigde Degrelle aan een dagbladschrijver, dat M. Van Zeeland, om het rexisme on schadelijk te maken, hem eenige minis terzetels had. aangeboden Alweer een nieuwe leugen, natuurlijk, maar de «fuhrer» zou met klank gewei gerd hebben. M. Paul De Mont, die thans het kleri kalisme in de regeering wil versterken, moet die weigering een groote stommi teit vinden, maar hij zegt het niet heel duidelijk Want indien die Rexist om bestwil, stij'f ge konfijt in zijn eigenwaan op dic- toralen toon stommiteiten weet uit te flappen, hij behandelt met evenveel gemak de kunst van het heimelijk voor behoud ofte restrictie. kwestie tusschen Frankrijk en Italië te regelen valt, betere dagen te verwach ten zijn. Het akkoord tusschen beide landen kan ook een gunstigen invloed hebben op de gebeurtenissen in Spanje. De Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft zijn tevredenheid uitge sproken over het akkoord, alhoewel sommige bladen wijzen op een mogelij ke toenadering tusschen Engeland en Duitschland door tusschenkomst van Rome met uitsluiting van Frankrijk dat aan Rusland verbonden blijft door zijn veelbesproken militair akkoord. tegen den Duitschen prins, welke zijn land gaat verlaten, omdat het Duitsch- Nationaal Lied niet gespeeld werd ter gelegenheid van het verlovingsfeest, omdat de hakenkruisvlag niet gehan gen werd naast de Oranje kleuren. Daar de Duitsche pers geen letter schrijft, zonder toestemming van de regeering, heeft het Hollandsche goe- vernement zich gewend tot Berlijn, om het einde te vragen van deze onge- wenschte inmenging. De Hollandsche regeering doet ver der opmerken, dat dit huwelijk naast zijn nationaal karakter meer een fami liegebeurtenis is, welke alleen door Hol land op intieme wijze gevierd werd. De Duitsche prins heeft persoonlijk zijn verontwaardiging uitgedrukt over de kleingeestigheid en het fanatisme van de Duitsche pers. WEENEN. Men meldt het aan staande huwelijk van den Engelschen ex-koning, hertog van Windsor, tegen de maand Mei. De plechtigheid zal strikt intiem blij - DUITSCHLAND. In alle kerken werd een brief voorgelezen, uitgaande van de Duitsche Bisschoppen. Daarin wordt verklaard, dat de Duitsche katho lieken aan de zijde staan van Hitler in zijn strijd tegen het kommunisme. Er werd evenwel protest aangetee- kend tegen de herhaalde aanvallen van de nazi's tegen den katholieken gods dienst, tegen de talrijke inbreuken op het concordaat, tegen de opvoeding der jeugd, tegen de behandeling der katho lieke scholen en vooral tegen de be schuldiging als zou het katholicisme na het kommunisme de publieke vijand nr 1 zijn van het 3e Rijk. LAATSTE BERICHTEN. Men weet dat voor een paar weken door Frank rijk en Engeland, een oproep werd ge zonden aan de betrokken landen Duitschland, Italic, Rusland en Portu gal, om de inmenging in Spanje stop te zetten. Rusland heeft bevestigend geant woord. Het antwoord van Portugal was negatief. Duitschland en Italië hebben nog niet geantwoord kwestie van tijd te winnen en ondertusschen hun goes ting te doen. Een nieuwe dringende oproep werd nu tot de beide dictarors gericht om hun antwoord te kennen voor het einde der week. Het gaat er vooral om de kwestie der vrijwilligers. Men meldt venier, dat de opstande lingen belangrijke voordeelen behaald hebben in den sector van Madrid. Sommigen veronderstellen de moge lijke overgave van de Spaansche hoofd stad, daar deze vooral veel te lijden heeft van het geweldige bombarde ment. kwestie Men ook sommige liberalen, spijtig genoeg zal alles toegeven aan de katholieken om den schoolvrede te bekomen Pure «illusies» Dat be komt men nooit of nooit. Zoolang een tjeef niet «alles» heeft, rust hij niet en dan nog niet Men zal weerom vele millioenen in de kassen der kloosters jagen, nog wat klassen afschaffen in de gemeentescho len als 't kiezing is, zal men de vrij zinnigen bestrijden met de centen, die zij aan de katholieken «geschonken» hebben en... dat is alles wat men zal bekomen hebben. Wat men er ook over prate om dit goed te praten, er steekt voor ons niets goeds in, integendeel BLAUWMAN. ENGELAND. De bekende Engel sche Staatsman «Churehill heeft zijn oordeel te kennen gegeven over het po litiek 'verloop van het komende jaar. Hij is van meening dat 1937 voor Europa het meest kritieke jaar zal zijn op in ternationaal gebied. Het gevaar komt van Duitschland, omdat dit land het eenige is dat in 1937 een oorlog kan on dernemen uit zuiver militair oogpunt en ^gedreven door zijn ekonomische moeilijkheden. Al de andere landen volgen met kommer de steeds stijgende macht van het Duitsch militarisme. Hij verklaart dat de vorige regeerin gen de bevolking misleid hebben om trent den waren toestand in. Duitsch land. Hij vraagt om een uiterste poging te doen, teneinde zooveel mogelijk in te winnen van het verloren terrein. Want alleen een sterk gewapend En geland, kan eerbied afdwingen en een ramp vermijden. JOUGO-SLAVIE. Een vriend- schapspakt werd geteekend met Bulga- rie. Deze overeenkomst is van kapitaal belang voor de toestanden in Zuid- Oost Europa, omdat zij schijnt te wij zen op een betere verstandhouding tus schen de Kleine-Entente en de vroege re tegenstanders uit den grooten oor log. Het was immers steeds Bulgarie dat Hongarie steunde om een herziening te eischen van de vredesovereenkomsten. Men veronderstelt, dat deze verbete ring in den toestand zich nog verder kan uitbreiden, tot Roemenie en Grie kenland, RUSLAND. In Rusland denkt men eraan rond 2 Februari een reusachtige militaire mobilisatie in te richten aan de westelijke grens van Rusland. Deze mobilisatie heeft alleen tot doel een proef te nemen en ook een schouwspel te geven van de roode militaire macht. Berlijn toont zich voorloopig niet on gerust over deze proefneming. NEDERLAND. Moeilijkheden zijn gerezen tusschen Holland en Duitsch land in verband met het huwelijk van de kroonprinses. De nationaal-socialistische pers, heeft namelijk een heftige campagne ingezet Het is bij herhaling gezegd en ge schreven geworden, dat de drie groote nationale partijen, (nl. de katholieke, de socialistische en de liberale) hand in hand moesten werken om den verderfe- lijken invloed van het rechtsche en linksche extremisme te bestrijden. Zoowel de katholieken als de socialis ten hebben te dien tijde beroep gedaan op de liberale medewerking voor het be komen van het economische herstel van het land en het vrijwaren van Bel- gie's eenheid. Die medewerking in den schoot der re geering werd toegezegd en men toog eendrachtig aan 't werk. Er werden uit slagen bereikt, daden verricht. Tot daar dus gaat alles goed. Maar diezelfde katholieken sluiten nu een verbond met V.N.V., die op zijn beurt met de Rexisten heult. Is dat ernstig Dat beginsel - accoord van de Katho lieke Vlaamsche Volkspartij met de Vlaamsche Nationalisten is een pogen, om het zoozeer gescheurde klerikale we reldje aaneen te lappen. Want, om een meerderheid in Kamer en Senaat te be komen, zouden de klerikalen voorwaar veel doen. En het verwerven van die meerderheid is wel degelijk het beoog de doel. Wanneer wij, Liberalen, zoeken naar 'n oplossing, om de brandende school kwestie in een voor beide richtingen gunstigen zin op te lossen, trachten de klerikalen met alle mogelijke middelen voor zich een hegemonie in 't land te bewerken om dan alles naar hun goed dunken te regelen. Kunnen we daar vrede mee hebben Neen Het wordt tijd dat men de katholie ken eens wijze op de fundamenteele plichten, die een drieledige regeering met zich brengt. We kunnen niet gedoogen dat onze leiders hun medewerking verleenen aan een partij, die in 't geniep alles in het werk stelt om den boel in 't honderd te sturen. Er moet gereageerd worden en dat zoo spoedig mogelijk. Bovenstaande, knipten wij uit «Volks belang», en dit hebben wij reeds op veel vergaderingen van vrijzinnigen hooren verkonden. In ons blauw Moerbeke zegt men «Wie met een tjeef iets doet, wordt er van gefopt «De man van de straat» zegt dat, en 't is de ervaring die spreekt. Zoo zal het ook gaan met de school- Einde 1918, toen de wereldorand uit doofde, werden er nog honderden uwer Vlaamsche broeders weerlocze man nen, grijsaards, vrouwen en kinderen gestikt of blind gemaakt, door stikgas sen door de Duitschers over uw schoon Vlaanderen verspreid Heden, pas enkele jaren na den oor log, drijven en weer giftwalmen over het Vlaamsche land, van andere soort nu, maar even moordend. Ze dooden uw lichaam nog niet, maar vergiftigen reeds uw vrijheidslievenden aard Zoogenaamde Redders van 't Vlaam sche Volk, Volksch met den mond, hardvochtige autokraten in het hart de sombere dwepers van het Vlaamsche Nationalisme, de Pretorianen van Ver- o'inaso, de drijvers van Rex-Von Ber lin, de meesters-huichelaars van den Standaard, allen bij de Pruisen in de leer en allen tuk op geweld en gewe tensdwang, ze bieden U met daverende demagogische slagwoorden 'n Vlaamsch Paradijs op een presanteerblaadje aan Vlamingen, laat U niet begoochelen door het zwaar gezeever van den Jo denjager Van Severen en zijn trawan ten Hoort wat de heerschzieke fana- tiekers voor U hebben weggelegd Uw Vlaamsch zelfstandig karakter moet verstikt in de tiranie uit Pruisen ge haald Daarom richt zich hun storm loop op de vrijheid Op uw Mensch- zijn. Met wortel en al moet eerst de vrijheid in Vlaanderen wonden uitge roeid de rest de slavernij, die komt dan vanzelf Nooit werd uw geliefd Vlaanderen meer bedreigd, grondiger ontvlaam- sching van uw gemoed werd nooit be tracht Dwang is den Vlaming altijd een gru wel geweest. Sterft in Vlaanderen de Vrijheid, dan is heel zijn prachtige historie een fop perij Vlamingen, zult gij U als willoos vee laten drillen of hebt U misschien lust het slachtoffer te worden van den hoogmoedswaanzin dier moderne sla vendrijvers Zult U den Vlaamschen Leeuw, waar van uw Ouders zongen dat geen Macht op aarde hem temmen kon aan den halsband laten leggen om hem daarna te laten ontmannen en vergiftigen met Pruisischen ersatz Neen dat nooit het U.R.S.S. gewaarschuwd tegen degenen, die gebruik makend van de ophefmakende beken tenis over de Sovjet-Republiek, de fascistische of nazistische regeeringsstelsels aanprijzen. Naar zijne meening beduiden Fascisme en Kommunisme. beide, denzelfden achteruitgang van den mensch, eenzelfde bedreiging van de Westersche beschaving. Het een en het ander zijn slechts de zege praal van de «laatste menschen» waarvan Nietzsche spreekt. Deze menschen, gelijk ge maakt aan insecten, geen enkele tegenstand kunnende bieden aan de hartkloppingen van de gemeenschap die al hun krachten heeft op geslorpt en die zelf slechts nog een soort voor historisch monster is, dat in de ruimte zijn ge drochtelijk lijf tentoonspreidt, zijn onhandige spieren en zijn dom, vreemd kinnebak. Tus schen de twee gedrochtenschommelt mijn af keer, communisme, nazisme, zijn beide onver- eenigbaar met al wat de eigenheid en de waar digheid van den mensch uitmaakt. De mensch moet zich tegen beide verzetten. Dit zijn woorden, die klinken als klokken MINISTERIE VAN FINANCIEN Nationale crisisbelasting. Ontheffingen. Officieel bericht aan de bedrijfshoofden Heffing aan de bron van de nationale crisisbelasting Het Parlement heeft een ontwerp van wet aangenomen houdende verlaging, met ingang van 1 Januari 1937, van de nationale crisisbelasting. De noodige maatregelen werden getroffen om ter beschikking van de bedrijfshoofden re- kentabellen te stellen, welke het bedrag aanduiden van de nationale crisisbelas ting af te houden op de loonen en wed den welke met ingang van 1 Januari 1937 betaalbaar gesteld of toegekend zullen worden. Intusschen wordt aan de bedrijfs hoofden aanbevolen op de van 1 Janua ri e.k. af verkregen bezoldigingen af te houden a) de drie-vierden van de nationale crisisbelasting vermeld in de huidige barema's, wanneer de uitbetaalde be looningen met een j aarlij ksch bruto- bedrag van 18.000 fr. en minder over eenstemmen b) de vier-vijfden, wanneer het gaat om jaar lij ksche brutobelooningen bo ven de 18.000 fr. Anderzijds is de nationale crisisbe lasting niet meer verschuldigd wanneer de bruto-belooningen voor het geheele jaar lager zijn dan in onderstaande ta bel vermelde cijfers Ongehuwde of uit der echt geschei den personen zonder kinderen ten laste, 9.334 voor gemeenten met minder dan 5000 inwoners 9.334 voor 5000 tot be neden 30.000 inwoners 9.600 voor 30.000 inwoners en meer. Gehuwden of weduwnaars zonder kinderen ten laste 12 000 12.000 12.000. Gehuwden, weduwnaars of uit den echt gescheiden personen met een kind ten laste 13.334 13334 13.334. Twee kinieren 14.666 14.666 15.270 Drie kinderen 16.750 16.750 18.850 Vier kinderen 18.750 19.175 21.975 Vijf kinderen 24.650 26.050 28.850 Zes kinderen 29.650 31.050 33.850 Zeven kinderen 37.150 38.550 41.350 Acht kinderen 43.400 44.800 47.600 Negen kinderen 49.650 51.050 53.850 Tien kinderen 55.900 57.300 60.100 Vergelijkend Examen voor het begeven van vijf betrekkingen van opsteller 2e klasse Eene arrondissementsvergadering der Katholieke Vlaamsche Volkspartij, had Maandag laatst plaats, onder het voor zitterschap van Senator Verbist. Op deze vergadering werd het sa mengaan onderzocht en besproken der Vlaamsch-Katholieken met Vlaamsch- Nationalisten. Reeds werd er bestatigd, dat de zoo genaamde «concentratie» zooals de ka tholieken ze gehoopt hadden, niet is verwezenlijkt, daar de leider der Vlaamsch-Nationalisten verklaard had, alsdat zijn groep eene autonome par tij wenscht te blijven, wat natuurlijk eene rechtvaardige medewerking niet uitsluit. De katholieken welke wat anders verwacht hadden, beginnen stilaan in te zien, dat zij het gelag van dit koopje zullen betalen. Zij zijn voorwaar wat te haastig ge weest en zullen hoogstwaarschijnlijk gefopt zijn. Wat is die groote Katholieke partij toch klein geworden EEN KOMMUNISTISCH OORDEEL. Van uwe vrienden ir.oet ge het hebben luidt de volksspreuk. André Gide, de bekende Fransche literator, is Van de tocht, die hij in de Sovjet-Republiek ge daan heeft, ala van een kale reis thuisgeko men. Zoo geestdriftig en bewonderend hij ver trokken was, zoo ontgoocheld en bedroefd keer de hij terug. Hij stelde vast dat alle vrijheid in Rusland gedood is geen spontaan geestelijk leven is er te ontwaren. Staatsmacht wordt er verafgood en met Stalin wordt gedweept met een hartstochtelijkheid, die aan het onzinnige grenst. Mevrouw Roland Holst, de diep voelende dichteres, deed dezelfde teurige ervaring op als André Gide. Beiden verdienen lof voor de rechtzinnige erkenning van hun teleurstelling en van de tragische gevolgen van het tot het uiterste gedreven marxisme. EEN LIBERAAL OORDEEL De Heer Emmanuel Berl, bestuurder van het Fransch weekblad «Mariane», heeft naar aan leiding van de uitingen van André Gide over Het bestuur der Thesaurie en Staats schuld, te Brussel, richt, op Maandag, 1 Maart 1937, een vergelijkend examen in voor het begeven van vijf Vlaam sche betrekkingen van opsteller 2e 'klasse. Deze proef gaat, in hoofdzaak, over de leerstof van de middelbare studiën van den hongeren graad. Programma's en inlichtingen, te be vragen bij het Ministerie van Financien (Thesaurie en Staatsschuld). LEENINGEN MET LOTEN. Vijf lotingen zullen in den loop dezer maand plaats hebben ten zetel der Na tionale Bank van Belgie te Brussel, tel ken male om 10 uur, te weten Den 9 Januari 176e loting der 2e lee ning van het verbond der samenwer kende vennootschappen voor Oorlogs schade (1922) één lot van 250.000 fr. en twee loten van 100.000 fr. Den 15 Januari, 129e loting der le lee ning van het verbond. der Samenwer kende Vennootschapen voor Oorlogs- schapde (1921) één lot van 1 millioen frank. Den 18n Januari 40e loting der lee ning met loten 1933 één lot van 1 millioen frank en zeventig loten van 25.000 fr. Den 20 Januari 164e loting der 3e leening van het Verbond der Samen werkende Vennootschappen voor Oor- logschade (1923) twee loten van 100.000 fr., drie loten van 50.000 fr. en vijftien loten van 10.000 frank. Den 25 Januari 59e loting der lee ning met loten 1932 één lot van 50.000 fr. en drie en dertig loten van 25.1000 fr. ARISTA TA VERNE-RE STAUR ANT BOTERMARKT, AALST BIEREN CONCORDIA GEER AERDSBER GEN

De Liberaal | 1937 | | pagina 2