Syndicalisme M. de Laveleye Buitenland en Corporatieve Orde De Jonge Wachten en de Politieke Toestand. 1936 1937 TWEEDE BLADZIJDE raadsman, bij ons Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, reeds lang aanhan ger is van de teruggaaf der onder man daat geplaatste koloniën aan Duitsch- land. Belgie is dus goed gediend, zooals men ziet. Er is nog een gevaar wel is waai beschermt Engeland ons land in Euro pa, maar niet in Afrika. Moest onze kolonie morgen door een mogendheid aangevallen worden, wij zouden alleen staan om haar te verde digen, net als in 1914. Er is dus sedert dien niets veranderd. Er bestaat echter een flauwe hoop, en die is, dat onze kolonie omringd is door Fransche en Engelsche bezittingen en de Zuid Afrikaansche 'dominion tot nu toe van geen teruggaaf van Duitsche koloniën wil weten, maar dit kan ver- keeren, en dan zitten wij met de gebak ken peren. Het gevaar blijft dus bestaan. In Volk en Staat schrijft een ze kere heer M... over de noodzakelijkheid het partijensyndicalisme op te geven. De corporatieve orde, zegt hij, gaat uit van de organische opvatting van de maatschappij. Ieder orgaan is één. Voor iedere functie kan men zich geenszins vele organen voorstellen, die met elkan der in strijd zijn. Er zijn weliswaar vele functies en organen in een lichaam. Doch ieder orgaan is op zijn beurt een ongebroken éénheid. Wat voor het li chaam geldt, geldt ook voor de maat schappij Dat is gedeeltelijk waar. Het groote verschil, het ontzaglijk groote verschil is echter dat het ingewikkeld mensche- lijk lichaam, met zijn verzuchtingen, neigingen, idealen niet aan het eerste het beste lichaam te vergelijken is. Verder schrijft de heer M... «De klasseformaties onder en boven zijn een regelrecht gevolg van het liberalis me, dit is van de afschaffing der corpo raties, die den goeden gang van het be drijf en de rechtmatige verdeeling van het rendement moesten bezorgen De geschiedenis is toch daar om te bewijzen dat de corporaties met hun verworven rechten, de enggeestigheid der reglementen, de beknotting van ieder initiatief, alle vooruitgang onmo gelijk maakten. En wat de klasseformaties aangaat. Die waren vroeger duizendmaal sterker dan nu. Vroeger werd om alleen van de kleedij te spreken, de stempel op ieder mensch gedrukt. En wat meer is, vroe ger was het bijna niet mogelijk zich uit zijn nederigen stand te verheffen. Dank zij het Liberalisme heeft iedere waarde zich kunnen doen gelden. ARISTA TAVERNE-RESTAURANT BOTERMARKT, AALST BIEREN CONCORDIA GEERAERDSBERGEN OVER DE VRIJHEID EN DE TOEKOMST VAN ONS LAND M. de Laveleye, Voorzitter van de Li berale Partij, heeft Zondag namiddag, een rede uitgesproken te Dinant, waar in hij "er op wees, hoe onze veiligheid beter dan ooit gewaarborgd is sedert de 17 dienstmaanden zijn goedgekeurd, en de hulp van Frankrijk en Engeland ons beslist is toegezegd. Maar wij mogen niet zelf onze veilig heid verminderen en moeten daarom 'n politiek van volkomen onafhankelijk heid blijven voeren, en ons ni.t mengen in geschillen onder groote mogendhe den, waardoor wij in een oorlog zouden kunnen betrokken worden, waar recht streeks noch onrechtstreeks onze belan gen mede gemoeid zijn. Zoo mogen wij ons volstrekt niet be moeien met het Spaansche conflikt dit is trouwens de meening van de groo te meerderheid van ons volk. Wij zijn niet aansprakelijk voor het feit dat nu op Spaanschen grond een ongenadige oorlog wordt gevoerd tusschen de com munistische en de fascistische interna tionale. De Belgen, als Belgen en als de mocraten, hebben geen belangen in een van beide kampen. BUITEN HET EUROPEESCHE TWEEGEVECHT Zij die beweren dat Europa verdeeld is. in twee kampen voor of tegen het communisme, zeggen iets dat onjuist is, of ten minste onvolledig, want er is niet alleen de fascistische en de communis tische strooming, er is nog de strooming, vertegenwooidigd door de gezonde de mocratische landen. Het is fascistisch bedrog, wanneer beweerd wordt, dat de belangen der democratische landen de zelfde zijn als die van de communisti sche beweging. Wij beschouwen Soviet - Rusland geenszins als een democratie, maar wel als een dictatuur, die nog bloediger is dan de andere, want- eiken dag wordt daar ieder gefusilleerd die het stelsel niet goedkeurt het is een dictatuur, die even verdrukkend werkt op de geesten als de andere. Wij verlangen buiten het Europeesche tweegevecht tusschen fascisme en com munisme te blijven maar er zijn an dere Belgen, namelijk zij, die het de de mocratische partijen verwijten, marxis- tischgezind te zijn, die naar het fascis me overgaan. Degrelle heeft niets anders geldaan, toen hij voor de Itahaansche radio sprak, dan te bevestigen, dat hij in den dienst is van het internationaal fascis me. Dat is dezelfde man, die op 14 De cember, op de meeting in de Magdale- nazaal te Brussel beweerde, dat het rexisme geen fascistische beweging vormt. VOOR 'S LANDS EENHEID Spreker legde verder den nadruk op de onontbeerlijke eenheid van het land, welke bedreigd wordt door de rexisten en de Vlaamsche nationalisten, die onze eenheids-Grondwet willen doen herzien in een federalistische richting. De Vlaamsche nationalisten zien zelfs in, dat federalisme slechts een stap is naar de volledige scheiding, waaruit zij ver wachten dat de Dietsche staat groeien zal. DE BRIEF DER BISSCHOPPEN De katholieken steunen ons, begrij pend dat het zinneloos zou zijn, Belgie te laten uiteen vallen op grond van his torische droomerijen en zonder eenige noodzakelij kheid. Spreker zegde hier, als Voorzitter der Liberale Partij, en meer nog als Bel gisch burger, gelukkig te zijn, het initia tief, dat blijkt uit den brief der bis schoppen te mogen begroeten, die door hun geestelijken steun aan onze instel lingen, aan het heele land een grooten dienst bewezen hebben. Hierdoor hebben de bisschoppen me degewerkt tot de verzoening der gemoe deren, indien in die richting werd voortgewerkt, zouden vele voor-oordee- len verdwijnen. De brief der bisschoppen wijst voor ons land, alle communistische en rexis- tische theorieën af. Dat is ook de hou ding van ons, Liberalen, wanneer wij zeggen Noch Rex, noch Moscou Bel gie SPANJE. Voor de zooveelste maal werd de inname van Madrid aangekon digd en ook weer uitgesteld. Generaal Franco had de helft van zijn strijd krachten voor de hoofdstad gebracht. Zij hebben storm geloopen de Zwarte, de Duitschers, de Italianen zij hebben gebombardeerd zooals nooit gebeurde. Niettegenstaande hebben zij er moeten van afzien hun plechtige intrede te doen. Aangezien de drukking evenwel steeds grooter wordt en de gevaren voor de burgerbevolking ook dreigen der, heeft de regeering besloten de ont ruiming van de hoofdstad verplichtend te maken. De opstandelingen zijn toch tevreden over den uitslag van dit eer ste geweldig offensief. Zij konden voor uit rukken op een lengte van 50 km. en een diepte van ongeveer 20 km. De regeeringskringen verwachten een nieuw offensief binnen een paar da gen, als de weersomstandigheden ver beteren. Daarmee duurt die gruwelijke burgeroorlog reeds 6 maanden. Wat al ellende en mizerie heeft het ongelukki ge Spanje in dien tijd meegemaakt, en het is vooral de buitenlandsche inmen ging welke de grootste schuldige in dit vreeselijk drama is. Het is gebleken dat Franco reeds lang voor het uitbreken van den opstand verzekerd was van Duitsche hulp, vooral financieel, want voor zoo iets is een schrik van geld noodig. Andere hulp liet natuurlijk niet op zich wachten, ook voor de overzijde. Rusland stuurde openlijk materiaal en - manschappen. Duitschland ant woordde, ook Italië. Zelfs Frankrijk werd beschuldigd. De laatste tijd werd het al te sterk. Gansche regimenten vertrokken uit Duitschland en Italië en Franco heeft er nog lange niet genoeg om zijn storm loop door te zetten. Specialisten in het vak verklaren, dat hij rekent op 60.000 Duitschers, want met al die vreemden laten de Spanjaards zelf maar vechten. Al die soldaten vertrekken onder den dekmantel van «vrijwilligers» en het «niet-inmengings komiteit» staat er machteloos tegen. Herhaaldelijk werden door Engeland en Frankrijk stappen gedaan te Ber lijn, Rome en Moscou., om het zenden van vrijwilligers en materiaal stop te zetten. De antwoorden waren niet ne gatief maar toch ontwijkend. Een nieu we dringende boodschap werd onderno men door Engeland zelf, en om meer kracht bij te zetten heeft het gouver nement een besluit uitgevaardigd, waarbij het aan alle Engelsche onder danen verboden wordt iets in Spanje te ondernemen. Er moet in elk geval iets positiefs in die richting bekomen wor den, zooniet zal de inmenging ook de Spaansche grenzen te buiten gaan. Daarbij komt zich nu een nieuw ele ment van onrust voegen. In Frankrijk heeft de pers een geweldige beroering verwekt door berichten omtrent een be zetting van Spaansch-Marokko door Duitsche militairen. Alhoewel Hitier steeds beweerd heeft, Franco te willen steunen omwille van het kommunisti- sche gevaar, veronderstelt men terecht, dat dit maar een middel was om de ware doeleinden van Duitschland te verbergen. Het gaat er hem meer om de rijke ijzermijnen van Spaansch-Marok- kOj welke reeds door 'Duitsche specia listen heringericht werden voor een massieve uitbating. De kwestie van Spaansch-Marokko is voor Engeland en voor Frankrijk een levenskwestie. Met Duitsche kanonnen voor Gibraltar en Italiaansche kanon nen in dc Roode Zee, wel dan is het ook gedaan met de wereldmarkt van Engeland en Frankrijk. Indien het bewezen moest zijn, dat Duitsche soldaten inderdaad Spaansch- Marokko zijn binnen gedrongen, dan mag men zich aan een geweldige reak- tie van West-Europa verwachten. Nu een overeenkomst tusschen Frankrijk en Spanje bepaalt, dat beide landen zich verbinden in hunne Ma- rokkaansche bezittingen geen vreemde legers binnen te laten. De Spaansche vertegenwoordiger in Marokko heeft de verzekering gegeven, dat er van een Duitsche bezetting geen sprake is. En als ze er nu toch zijn De Duitsche pers, en die is heelemaal officieel, vaart geweldig uit tegen Frankrijk. Zij gaat zelfs zoo ver te verklaren, dat Frank rijk heel die comedie heeft uitgevon den, om zelf Spaansch-Marokko te kun nen inpalmen. Zij richt zich zelfs tot Engeland en vraagt wat de Engelschen over die nieuwe verrassing denken Ondertusschen heeft de nieuwjaar- receptie bij Hitier plaats gehad. Te dier gelegenheid heeft de Führer aan den Franschen gezant de verzeke ring gegeven, dat Duitschland elk Spaansch grondgebied zal eerbiedigen. De heer Poncet, heeft namens de Fransche regeering dezelfde verklaring afgelegd. De perscampagne gaat in vol le hevigheid voort de meest onzinnige berichten en veronderstellingen worden doorgezonden. Men verwacht evenwel een ontspan - ning rond de kwestie van Spaansch- Marokko, vooral na de wederzij dsche verklaringen van Frankrijk en Duitsch land. KORTE BERICHTEN. Dokter Schacht, de Duitsche financier, zal zich rond 16 Februari naar Parijs begeven, tergelegenheid van het oprichten van het Duitsche paviljoen op de wereld tentoonstelling. Generaal Goering, begeeft zich naar Italië. Hij zal een onderhoud hebben met Mussolini. De Hollandsche kroonprinses en de prins-gemaal, bevinden zich in Polen. De Hollandsche Koningin, begeeft zich voor eenigen tijd naar Zwitserland. De gezondheidstoestand van Z.H. de Paus is volgens de laatste berichten be vredigend, alhoewel een nieuwe inzin king mogelijk is. Uit Moscou meldt men dat het bud- jet van oorlog 1/5 van het gansche bud- jet in beslag neemt. Dit beteekent on geveer 20 miljard roebels of 5 miljard meer dan vorig jaar. Dergelijke cijfers spreken. Een pijnlijke gebeurtenis heeft groo te ontroering verwekt in Belgie, naar aanleiding van het verdwijnen van 'den Belgischen gezant in Spanje, Baron J. de Borchgravc. Reeds een tijd werd de gezant vermist. De Belgische regeering lichtte een krachtigen oproep tot Span je, om opheldering in de zaak te krij gen. Men heeft nu het lijk van lien om- gelukkigen gezant gevonden. Alles wijst erop, dat misdaad in het spel geweest is. De Belgische regeering heeft een reeks eischen gesteld in zake eerherstel en materieele vergoedingen. Men be richt nu dat het lijk aan boord gebracht werd van een Franschen kruiser, welke het naar Frankrijk zal overbrengen, vanwaar het naar Belgie zal doorge stuurd worden. De militaire eer werd bewezen. De Heer Van Zeeland, Eerste-Minis- ter, welke eenige dagen in Zwitserland verbleef, is terug in Belgie gekeerd. Een bericht meldt, dat ook Japan 3000 soldaten gestuurd had naar Span je, om Franco te helpen. Tokio spreekt dit nieuws officieel te gen en heeft een onderzoek laten in stellen naar de bron van dit gerucht. De Italiaansche pers steunt openlijk 't Duitsche standpunt inzake Spaansch- Marokko en laat lie mogelijkheid door- greep in het Spaansche koloniaal ge bied. Ook wordt geweldig gereageerd schemeren van een Fransche machts- tegen de veronderstelling al zou men binnen kort aan de Russen, welke in Spanje verblijven, de Spaansche natio naliteit geven. Hieruit blijkt dat de Duitsch-Italiaansche samenwerking weer aktiever wordt. Een ernstige griep-epidemie heerscht op dit oogenblik in Duitschland, Hol land en vooral in Engeland. Gedurende de laatste week, overleden daar onge veer 170 personen aan deze ziekte. EEN BUITENGEWOON KONGRES TE BRUSSEL De afgevaardigden van vereenigin- gen van Liberale Jonge Wachten, ver gaderden Zondag te Brussel in buiten gewoon kongres. Op de agenda, de her ziening van de statuten der Federatie en de bespreking van den politieken toestand. Ook Aalst was vertegenwoor digd. De h. Destenay zit voor, bijgestaan door de hh. Motz en Cnudde, onder voorzitters Dehoux, Kempeneers, Ja cobs en ougardy. De h. F. Blum, eere voorzitter, heeft aan het bureel plaats genomen. De hh. Destenay en Cnudde, in beide landstalen, leiden de vergadering in, en geven een bondig overzicht van de wer king der liberale partij en van deze der jonge wachten in het bijzonder. De herziening van de statuten geeft aanleiding tot een lange gedachtenwis- seling. Verscheidene Vlaamsche sprekers dringen er op aan fiat, in de toekomst de voorzitter tweetalig zou zijn, wat een lange nieuwe bespreking uitlokt. Het debat wordt verward en de ver gadering wordt het moeilijk eens. Ten slotte wordt de tekst voorgesteld door het bureel bij zitten en rechtsaan goedgekeurd Er wordt namelijk in ge zegd dat het wenschelijk is dat in de toekomst de voorzitter, buiten zijn moedertaal, ook de tweede landstaal zou machtig zijn. DE GOEDGEKEURDE MOTIES Na een kort debat worden door 'de vergadering drie motie's goedgekeurd. In de eerste drukt de vergadering haar voldoening uit over de krachtda dige politieke aktie van den landsraad, die reeds vruchten heeft afgeworpen. Verder wordt er in opgekomen voor een opbouwende aktie voor de verdediging van onze grondwettelijke vrijheden, ge richt tegen alle extremisme. Ten slotte wordt er in gezegd, dat de liberale aktie in 1937 in hoofdzaak zal gericht worden op de verwezenlijking van de volgende punten strijd tegen politiek-financieele inmenging her vorming van den staat door de stich ting van wetgevende raden steun aan den middenstand en strijd tegen de werkloosheid. De tweede motie betreft de verbete ring van het lot van de mijnwerkers. In de derde motie wordt elke mede werking met socialistische en kommu- nistische jonge wachten van de hand gewezen. Tot slot, op voorstel van den heer Blum, teekent de vergadering verzet aan tegen de aanvallen, gericht op onze nationale instellingen door den rexlei- der Degrelle, voor een Italiaanschen zender. OFFICIEELE BERICHTEN WETTELIJKE BEKENDMAKINGEN MINISTERIE VAN JUSTITIE Dienst voor Kinderbescherming Vergelijkende examens voor de be trekking van a) onderwijzer (Fran sche klassen) en b) onderwijzer (Vlaamsche klassen) aan 'de Rijksop voedingsgestichten, zullen respectieve lijk plaats hebben a) in het Rijksop voedingsgesticht te St-Hubert, op Dins dag 16 Februari 1937 en b) in het Rijksopvoedingsgesticht te Mol, op Dinsdag 2 Maart 1937, te 9 uur stipt 's voormiddags. Voor alle inlichtingen wende men zich tot den heer directeur-generaal van den Dienst voor Kinderbescher ming, Ministerie van Justitie, 4, Hertog straat, te Brussel. 'N BELANGRIJKE GENEESKUNDIGE ONTDEKKING MAAKT OPHEF OVER GANSCH DE WERELD Al degene welke belang stellen in de geneeskundige vraagstukken willen de werking der organen en hormonen, de physiologie en de gezondheidsleer van het huwelijksleven kennen en zullen dan ook, te dien einde, met veel vrucht het bewonderenswaardig boek lezen van Dokter MARCHAL en O.J. de MERO BEVRUCHTING NAAR WILLEKEUR Dit boek is de Nederlandsche verta ling der Fransche uitgave LA LIBERTE DE LA CONCEPTION waarvan er tot heden toe reeds 300.000 in den handel gebracht zijn. 230 bladzijden. 22.50 fr. bij alle boek handel. Verzending tegen terugbetaling van 25 fr. op aanvraag aan L'IMPRIME SCIENTIFIQUE, SERVICE C.B.8., 283, SINT-PIETER STEENWEG, BRUSSEL. MEDEDEELING UITGIFTE VAN EEN BIJZONDEREN POSTZEGEL TER GELEGENHEID VAN DE INTERNATIONALE POSTZEGELDAG Een Internationale Postzegeldag zal ingericht worden, op 10 Januari a.s. Te dier gelegenheid wordt de zegel van 2,45 fr. plus 2,55 fr., van de thans te- koop gestelde antiteringpostzegels in donker blauwgrijs gedrukt. De ver koop van deze nieuwe waarde zal ge schieden in al de postkantoren. Zij zal ook, evenals al de andere zegels van de huidige reeks antiteringzegels van 10 tot 31 Januari verkrijgbaar zijn in de Tentoonstelling voor Weldadigheids postzegels, welke zal gehouden worden in de lokalen van het Postmuseum (Ro- gierlaan, 162, te Schaerbeek). Op den openingsdag van deze ten toonstelling, zullen de bezoekers de ge legenheid hebben de gangbare zegels te laten nietig maken door middel van een bij zonderen stempel Sruxelles- Brussel Jöurnée Internationale du Timbre Internationale Postzegel dag waarover het kantoor Brussel 3, zelfde adres, zal beschikken. Anderzijds zal er gevolg gegeven wor- i den aan iedere bestelling van zegels met dezelfde afstempeling, op voor waarde dat zij, samen met het bedrag ten gepasten tijde w.z. ten laatste op 15 Januari aan den Dienst voor Verza- meiaars te Brussel I wordt overge maakt. In ons vorig nummer hebben wij in breede lijnen aangetoond waarom eene regeering van nationale concentratie, voor het oogenblik de eenig wensche- lijke en de eenige mogelijke regeering is. Op het oogenblik dat wij den drem pel van het nieuwe jaar overschrij den, zal het ons toegelaten zijn nog eens, als afscheid terug te blikken naar het oude jaar, om met een breeden oog slag te overzien, wat de regeering in de enkele maanden dat zij het bewind voert, heeft kunnen verwezenlijken en daaruit af te leiden, wat wij van haar nog mogen verwachten immers in het verleden ligt het heden, in het heden wat worden zal Rumoerige minderheden hebben ge poogd, het werk van herstelling te dwarsboomen en de regeering van na tionale concentratie te ondermijnen. Dien overmoed is thans geknakt, die oppositie thans gebroken. De regeering kan weer in kalmte en rust arbeiden aan de groote en zware taak die zij op zich heeft genomen. Dat de regeering er zoo gemakkelijk in geslaagd is, hare tegenstanders te vloeren, is vooral hieraan te danken, dat de overgroote meerderheid der openbare opinie aan hare zijde staat, dat het grootste deel der Belgische be volking zijn vertrouwen in haar heeft gesteld. En op de vraag of dit vertrou wen gewettigd is, durven wij dan vol mondig ja antwoorden. Uit al hetgene de regeering tot helden toe heeft gedaan, is klaar en duidelijk gebleken dat zij het ernstig meent met de algemeene belangen, dat zij het doel dat zij zichzelve heeft gesteld en dat zij ons heeft bekend gemaakt in de re- geeringsverklaring, oprecht ter harte neemt. Zoo nog niet alle beloften in deze ver klaring vervat, werden verwezenlijkt, dan zijn toch een groot deel daarvan reeds tot werkelijkheid gekomen en zijn de anderen reeds den weg naar de verwezenlijking ingetreden. Als redelij ke menschen mogen wij geenszins uit het oog verliezen, Idat zelfs onze regee ring van nationale concentratie niet meer kan doen dan menschelijk moge lijk is en dat Rome en Parijs niet op één dag gebouwd werden. Het kan toch niet langer meer be twist worden dat de regeering Van Zee land reeds veel heeft recht gezet dat onherroepelijk ten ondergang gedoemd scheen. Zij heeft aan het land het zelfver trouwen weergeschonken en de hoop, waaraan reeds velen onder ons, vaar wel hadden gezegd. Zij heeft door hare gedurfde sociale wetgeving, de verzoening tusschen ka pitaal en arbeid gesticht, op een oogen blik fiat de verhoudingen zoo sterk ge spannen waren. Zij heeft door de heropwekking van de nijverheid eene niet onaanzienlijke opslorping van de werkloosheid moge lijk gemaakt en daardoor veel ellende en veel miserie gelenigd. Zij heeft reeds verschillende maatre gelen getroffen om de spaarcenten van Iden kleinen man te beschermen tegen financieele misbruiken. Zij heeft eene evenwichtige begroo ting kunnen neerleggen, eene poging gedaan, hoe klein ook, om de lasten die op het volk wegen te verminderen. In het algemeen bevroed men niet genoeg wat het beteekent voor een land, eene evenwichtige begTOoting te kunnen voorleggen. Dat versterkt de po sitie niet enkel in het buitenland maar ook in het binnenland. De stabiliteit onzer Staatsrente is daarvan het door slaand bewijs. De regeering heeft vooral, door hare nieuwe militaire wetgeving, 's lands veiligheid verzekerd. De regeering had ook beloofd de vrij heden en de rechten, ons door de grond wet gewaarborgd, te verdedigen tegen wie en wat ook. En wij hebben gezien op welke flinke wijze zij hare belofte heeft gehouden. Dat heeft vertrouwen gewekt en dat vertrouwen heeft zij verdiend. Gesteund en aangemoedigd door dat vertrouwen, is de regeering er in ge slaagd, met het Staatsschip de gevaar lijkste klippen om te zeilen, zij werd daarin geholpen door den moed en het gezond verstand der bevolking en dit niettegenstaande de ontzenuwende be dreiging van buiten en de politieke be roering van binnen de grenzen. Indien men objectief de toestand van ons land vergelijkt met de meeste andere naties van Europa, mogen wij ons onder me nig opzicht gelukkig achten Belgen te zijn. Er werd goed werk verricht in 1936 kunnen wij dien weg blijven bewande len, dan mogen wij er gerust in zijn, dat 1937 ons nog een heele stap nader zal brengen tot voorspoed, en vrede Dit wenschen wij uit ter harte én voor het land én voor het volk,

De Liberaal | 1937 | | pagina 2