m 't Werk van onze gekozenen VRIJE TRIBUUN - De Wereld op dee Vrijdag Rex en V.N.V. Het katholiek kameleon De Film sinds Nieuwjaar Rede van Senator VAN DE WIELE Zitdag van 23 December 1936 BIJ DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN VRIJHEID SOLIDARITEIT VERANTWOORDELIJKHEID WEEKBLAD DER LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. - NEGENDE JAAR NUMMER 4 24 JANUARI 1937. AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen. prijs volgens te vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouden. ALLE toezendingen moeten onderteekend zijn RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. Verantwoordelijke Uitgever EMÏEL VAN LIL, Grocte Markt, AALSff. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOlS ST- GILLIS - DENDERMONDE Degrelle kondigde een serie betalen de meetingen aan (10 en 20 frank, als men een abonnement neemt). De prijs was iets of wat lager dan in de Cirque Royale, of onder den Pereboom te Beauraing Op die meetingen werd er onder an dere gepoogd te bewijzen Op Donderdag 21 Januari te 20 ure Vrede met Vlaanderen. Op Zondag 24 Januari te 17 ure Bo ven de partijen staat het Vaderland. Rex zal dus beweren 1) Dat door het akkoord Rex V.N.V., de Belgische Eenheid werd gered. 2) Dat voor alles, Belgie telt Dit mogen wij noemen eene ge- meene smeerlapperij Ten ware het grenzeloos onbewustzijn was Inderdaad, wat zegt het V.N.V. Be kent het, van de oprichting van Dietsch- land of de zelfstandigheid van Vlaan deren afgezien te hebben door toedoen van de Rexisten, waarvan Degrelle en De Mont de woordvoerders zijn Neen, integendeel Ziehier wat het schrijft in «Strijd» van Zondag 17 Januari 1937, onder den welluidenden titel «Al de levende knechten van de Vlaamsche Eenheid, eischen de Con centratie op Nationalen grondslag Bij gelegenheid van het Congres van den Katholieken Vlaamschen Landsbond «En was wel de spreekbeurt der Hee- ren Frans Van Cauwelaert, porte-fanion van de super loyalisten tegenover den Belgischen Staat, wanneer men door loyalisme verstaat, het dogmatiseeren van het begrip der Belgische Eenheid». En verder «Gansch Vlaanderen, gansch de Een heid van de Vlaamsche Bevolking, be kende zich tot de dringende noodzake lijkheid van een nationale oplossing van het Vlaamsche vraagstuk, en tot de vestiging eener sociale corporatieve or de op Volksgemeenschappeiijken grond slag». Het orgaan van het V.N.V., bondge noot van Landsverrader Degrelle, drijft dus eenerzijds den spot met den Heer Van Cauwelaert, omdat hij den moed had, recht te staan en nog van Belgie te spreken, en steekt anderzijds achter stoelen noch banken, dat het de zelf standigheid van Vlaanderen en de wor ding van Dietschland wil. Het artikel van «Strijd» besluit ten andere «De bakens worden verzet. De Vlaam sche zelfstandigheid is een overwonnen standpunt. Zij staat in het onmiddellij ke verschiet. En dan rijst de gouden gloriezon van den Dietschen Volks- staat». En nu verleen ik het woord, aan de Vlaamsche Volksvreemden De Vis, De Schaepdrijver, Eeman en consoorten... Weten zij wel waarheen het V.N.V. Rex leidt...? Voelen zij nog niet aan den lij ve, dat het tuchtvol, ordevol en vastbe raden V.N.V., het ordeloos, tuchtloos en doelloos Rexisme, beter gezegd, Degrel- lisme, tot eigen doeleinden gebruikt Firver Aanstaande week opgepast...! Ook eens naar links gekeken... De 3 weken, die reeds verloopen zijn, sinds de jaarwisseling: hebben ons reeds een voorsmaakje gegeven van wat er ons nog te wachten staat voor de rest van het jaar. Inderdaad, wij heb ben ons niet te beklagen gehad over ge brek aan emoties en tot nog toe hebben we sinds Nieuwjaar, telkenmale met bij zondere nieuwsgierigheid, 's morgens bij den boterham, het dagblad opengesla gen. Op binnenlandsch gebied is het na- De Grille, die het eerst den gaai moest tuurlijk alweer den eeuwigen hansworst gaan uithangen. Na de fameuse retraite te Berlijn en de slippenhangerij van Nurnberg, kon het niet anders of hij moest ook eens de teenen van Mussolini gaan likken daarvoor kreeg hij dan de toelating om voor een twintigtal minu ten te staan bleeten voor de Radio van Turijn. Doch Mussolini had er wel voor gezorgd, dat er tijdig in de luwers van den dictatuurzuigeling zou genepen worden, om hem eerst en vooral eens goed te doen kriepen over al de zalig heden van het Duceparadijs. Waarlijk, de kans was toch te schoon om de pro paganda dat Italië anders tegen 1,40 li re per lijn aan de Belgische Pers moest betalen, eens kosteloos te krijgen. Doch 't is een troost voor ons, dat Grille een zuigeling zal blijven, want ons volk, buiten een bende stompzinnigen en snotneuzen, voelt er absoluut niets voor om zich door een zwaai van Grille's kliutterspaan te laten onder de plak houden. Een andere netelige kwestie is sinds Nieuwjaar opgerezen door de moord op Baron de Borchgrave door de roodjes van Spanje, 't Is nu eenmaal de ge woonte, zoowel bij een rood schrikbe wind, als bij een dwingelandij van rechts, om iedereen, die hinderlijk is voor het bereiken hunner doeleinden., met een par kogels in de karkas het zwijgen op te leggen. Doch dit maakt onze rekening niet 'Belgie heeft alleen maar in te zien, dat een van zijn diplo matische zaakgelastigden tegen alle internationale en souvereiniteitsrechten in, vermoord werd, en dient- daartegen over de vereischte maatregelen te tref fen. Want Belgie kan er precies ook niet voor sukkelen, dat de regeering van Valencia niet bij machte is derge lijke moorden te verhinderen. De moord werd bedreven en er moet vergelding gevraagd worden, en indien de regee ring van Valencia weigert de gebroken potten te betalen door zich van hare verantwoordelijkheid te onttrekken, moeten de krachtigste maatregelen ge nomen worden om de Belgische souve- reiniteit te doen eerbiedigen. We keu ren dienaangaande volmondig de hou- op- be- ding van onze regeering te dien zichte goed, al moest ze zelfs alle trekkingen met Valencia afbreken om voldoening te bekomen. Natuurlijk, dat enkele fascistisch aangelegde blaadjes van de gelegenheid gebruik mieken om voor de zooveelste maal van Franco nen engel met vlerken of nen heilige ondei een glazen kastje te maken. We hebben er reeds verschillende malen op gewe zen, dat geen van beide vechtende par tijen onze sympathie kan wegdragen, omdat noch het roode schrikbewind, noch de fascistische terreur een volk kan gelukkig maken. Op internationaal gebied hebben we ons ook niet te beklagen gehad aan afwisseling. Reeds op 2 Januri sloot En geland met Italië een soort van hoffe lijke overeenkomst, in 't Engelsch «gentlemen's agreement» waarbij de beide landen het op een akkoordje gooien om het statu quo in de Midde- landsche Zee te handhaven. Oppervlak kig beschouwd schijnt dit een neder laag te beteekenen van Engeland tegen over het opkomend Italiaansch impe rialisme, vermits Engeland zich stilzwij gend neerlegt bij de verovering van Ethiopië door de Italianen. Doch als men de gevolgen van dit akkoordje wat nader beschouwt, dan moet men on middellijk vaststellen, dat het toch Engeland is, die in werkelijkheid het spelleken gewonnen heeft door Italië met het bezit van Abessinie te paaien. Inderdaad, als men eens goed de land kaart bekijkt-, dan ziet men onmiddel lijk dat Albion ver nu -de sterkste is- van beiden. Eenerzijds kan hij de M.id- dellandsche Zee afsluiten door het on- inneembaar Gibraltar anderzijds kan hij Italië ook een leelijke poets bakken door het sluiten van het Suez-kanaal, zonder daarbij nog de geweldige vloot- basis van Malta te vergeten. Verder heeft Engeland door zijn tusschenkomst in de binnenlandsche aangelegenheden van Griekenland, het ook klaargespeeld dat hij, in geval van nood, op de on voorwaardelijke hulp van Griekenland kan rekenen. We spreken nog niet van Portugal, die ekonomisch en financieel schier geheel van Engeland afhangt en van Egypte, die nog onlangs een mili tair akkoord met Engeland gesloten heeft. Italië staat daar tegenover met al zijn verdriet alleen, en 't is genoeg dat Engeland het Suez-kanaal sluit en met zijn vloot de tralies voor Tripolies zet om Italië gelijk nen canarievogel in een kooi op te sluien. Statu quo, ja, maar met Albion als baas. Toekomende week zullen we de an dere gebeurtenissen eens vastpakken. WILLIAM. OPROEP De Redactie maakt beroep op AL de Liberale Vrienden en AL de Liberale Vereenigingen, om ons Partijblad, nog te verbeteren, nog meer te verspreiden en de belangstelling ervoor, nog te doen groeien. Ons Partijblad is het blad van Stad en Buiten, van alle Liberalen, die het goed meenen met de verspreiding onzer Liberale Gedachte. Vooruit dan. Voor meer VRIJHEID, VERANTWOORDE LIJKHEID, SOLIDARITEIT LANDSRAAD DER LIBERALE PARTIJ MEDEDEELING De bureelen der Liberale Partij zullen vanaf 15 Januari, naar de Van Orley- straat, nr 12, te Brussel overgebracht worden (eerste straat rechts in de Bisschoffsheimlaan als men van de Schaerbeeksche Poort komt). Telefoon 17.41,90, 3 lijnen, Dichter Staring in zijn geestig ver haal Het Kameleon laat het diertje, dat juist van een ras was, dat spreken kon, zeggen: Goê Luidjes, hoort hoe 't is Elk heeft gelijk en elk heeft mis De kleur, bij dieren van mijn slag, Verwisselt zesmaal op een dag De Katholieke Partij lijkt op het ka meleon. Ze neemt allerlei kleuren en tinten aan, naar gelang van de omstan digheden, maar blijft de hartstochtelij ke clericale dwingeland, die heel de macht tot zich wil trekken, om dan met de bekende willekeur alles tot eigenbaat te regelen. De Vlaamsche Volkspartij sluit een akkoord met de Vlaamsche Nationalisten, die op hunne beurt zich aan de Rexisten hebben vastgeklampt. Het doel heiligt de middelen. Samen be schikken ze over een belangrijk deel van de stemmen in de Kamer nog een stap en de meerderheid is bereikt. Te Gent werd verleden Zaterdag in de Handelsbeurs namens de Katholieke Vlaamsche Volkspartij een meeting ge houden, waar het overvloeide van liefde voor het Vaderland, Wel werd er erkend dat de leus Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Christus in de ka tholieke rangen wantrouwen gewekt heeft, maar geen woord van afkeuring. O, neen,, de katholieke Vlaamsche Volkspartij en het Vlaamsch Nationa— Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT», Aalst, Tel. 370, Fostch. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement Aalst, wende men zich tot den DRUKKER. akkoord geen federalisme was, maar dan toch federalisme mocht genoemd worden. Neem de proef op de som en vraag aan welk jurist ook de beteekenis der woorden «zelfstandige politieke verte genwoordiging». Iedereen zal U dadelijk antwoorden politieke autonomie, dit wil zeggen zelfregeering. En bij al die tegenstrijdigheid wordt bovendien nergens duidelijk gemaakt, welke plaats Rex der Dritte im Bun- de m dat zonderling Verbond eigen lijk inneemt. Zoodat men, als algemeenen uitslag van deze beschouwingen, ten slotte weer een vraag moet stellen Wie wordt er hier gefopt, of beter wien be proeft men te foppen zonder daar tot nogtoe volkomen in geslaagd te zijn. Of nog beter Is het soms niet een voudig een gemeene boel van onderlin ge foppers en gefopten listisch Verbond volgen evenwijdige we gen in het raam van de nationale in stellingen. Beide mogen aanspraak ma ken op het volste vertrouwen, want naast de Vlaamschgezinde strekking hebben ze maar een doel de belangen der Katholieke Partij. Zoo uitte zich een der redenaars, de heer Spanoghe. Dit thema werd verder behandeld door de heeren De Bruyne en Senator Ver bist en door het slotwoord van den voorzitter, Prof. Baur, bekrachtigd. Hoe is dat nu alles overeen te bren gen met de aanvallen van de Katholie ke Nationalisten in hunne vergaderin gen en bladen gericht tegen den Belgi schen Staat Maar vooral, hoe zijn de verklaringen overeen te brengen, welke die zonder linge verbondenen over elkander uiten en laten drukken De mannen der Katholieke Volkspar tij, die met het VI. Nationaal Verbond in onderhandeling zijn getreden, willen de goe gemeente wijsmaken dat de Vlaamsche Extremisten redelijk zijn geworden, en van elke anti-Belgische werking afzien. Maar aan «Volk en Staat» verzekert de «leider», Staf De Clercq, dat het Groot-Nederlandsch of Dietsche doel van het Vlaamsch Na tionaal Verbond ni£t opgegeven wordt. Hoe rijmt die Dietsche Staat met een ongerepten Belgischen Staat Prof. De Bruyne, één der onderhan- laars, krijgt hij, in «Volk en Staat» als onbewimpeld antwoord Het blijft mij vooralsnog een raad sel hoe prof. De Bruyne het klaarge speeld heeft om aan dezen korrespon- dent uit te leggen, dat de basis van het De heer VAN DE WIELE (in het Fransch). Het is niet mijn bedoeling een zwaarmoedig tafereel van den toe stand der textielnijverheid op te han gen. Indien de balansen over 1935 in hun geheel niet een merkelijken voor uitgang boeken, toch wordt niet be twist dat verbetering merkbaar is. Zij kwam tot uiting door de daling van den invoer, de stijging van den uitvoer en de achteruitwijking van de werk loosheid. Toch blijft er onrust heerschen in de textielnijverheid. Wij hebben aange drongen op een vermindering van de belastingen. Men is gedeeltelijk op die eischen ingegaan door de invoering van belastingverminderingen die ech ter slechts gedeeltelijk werden toege past cm het evenwicht der begrooting niet in het gedrang te brengen. De afschaffing van de weeldebelas ting op de zijden weefsels werd be- schouwU als een middel om de nijver heid te bevorderen, maar vooral als een middel om elke poging tx>t bedrog in den kiem te smoren. Het bedrag der belastingen houd geen verband met de moeilijkheden waarmede de heffing er van gepaard gaat en ik deel de bezwaren aange voerd door de Kamer van Koophandel van Ronse, die van meening is, dat de heffing van de overdrachtsbelasting moet vereenvoudigd worden. Zij is van meening dat, uit hoofde van den eko- nomischen heropbloei, de crisisbelas ting geen bestaansreden meer heeft. Reeds in 1931 had ik voorgesteld een groote uitgave, die de regeering te dra gen heeft, af te schaffen door het in voeren van het overdragszegel. De door mij voorgestelde methode is niet nieuw. In Frankrijk wordt zij sedert een tien tal jaren toegepast. Mijn voorstel bestaat hierin de handelaars zouden verplicht zijn op het einde van elke maand, de omstan dige lijst van hun facturen over te leg gen. De beambte van de administratie zou enkel die lijsten moeten nagaan. De volgende maand zou de algeheel- heiid der factuurbelastingen over de gansche maand worden betaald. Door de afschaffing van het zegel zal de Staat een aanzienlijke besparing doen. Al de handelaars erkennen dat zij daarbij het voordeel zouden hebben niet meer verplicht te zijn het tijdroo- vend werk te verrichten de zegels op te plakken en af te stempelen. Op 6 April jongstleden, ontving ik van het Ministerie van financien een brief zeggende dat de commissie in lichtingen had ingewonnen omtrent het stelsel dat in Frankrijk bestaat, en daaromtrent het advies had gevraagd van een Fransche personaliteit die bij zonder bevoegd is, en dat deze een zeer ongunstig advies had uitgebracht om trent de belasting op den omzet en de verwikkelingen die daarmede gepaard gaan. Die beschouwingen hebben aan leiding gegeven tot het ontkennend ad vies van de commissie voor vereenvou diging. Ik herhaal het dat al de personen uit het Noorden van Frankrijk eene tegenovergestelde meening toegedaan zijn. Ik hoop daarom dat deze gedachte welwillend zal onderzocht worden door den koninklijken commissaris. De wet laat aan de handelaars toe van den fiscus terugvordering te eischen van de betaalde belastingen op goederen die door de koopers werden geweigerd. Ik weet dat het koninklijk besluit van 28 Februari 1935 de terugbetaling toelaat in geval van faillissement, van concordaat of van geleid beheer. De handelaars vragen dat de terugbetaling zal kunnen gevorderd worden in alle gevallen van nietbetaling. Om onze kleermakers in het groot aan te sporen de voorkeur te geven aan Belgische weefsels zou het mis schien mogelijk zijn hun de belastings zegels terug te betalen die aangebracht werden op de rekeningen betreffende weefsels waarvan kleeren gemaakt worden voor den uitvoer. Door die terugbetaling zouden onze kleermakers in het groot op denzelfden voet kunnen concurreeren met de bui- tenlandsche en, bijgevolg, zou de Bel gische productie uitbreiding krijgen, wat een vermindering der werkloosheid ten gevolge zou hebben. In overeenstemming met de Handels- kamer van Ronse erken ik dat de in teres tberekening van de Nationale Bank ten zeerste gematigd is. Maar wij moeten het betreuren dat een bereke ning van 7 t.h. op geaccepteerde wis sels een aansporing is voor onze han delaars om daar veel meer van af te zien. Anderzijds treedt de betaling bij middel van geaccepteerd e wissels, zoo dat het globaal bedrag der discontee- ïingen een neiging toont te verminde ren. De disconteering van niet-geac- cepteerde wissels bedraagt slechts 69 t.h. van het bedrag over 1929. De regeering en de Nationale Bank wettigen de tusschenkomst der finan- cieele instellingen om aan de gevolgen van de crisis te gemoet te komen. Wij willen de gepastheid noch de doelmatigheid van deze tusschenkom- sten betwisten. Wij betwisten nochtans dat onder de tijdelijk in moeilijkheden verkeerende zaken een onderscheid werd gemaakt. Alleen de gedane borgstellingen wer den in aanmerking genomen en de tus- schenkomsten waren vooral gunstig voor de borgen waarvan zij dé schuld vorderingen mobiel maakten. Zulks zal voor den Staat geen aan zienlijke verliezen teweeg brengen, maar deze reddingen hebben geenszins de saneering van de overbewerktuigde nijverheid medegebracht. Na een crisis van vier jaren en een welstand van één jaar staat de nijverheid, opnieuw voor de bedreiging van een defdcitaire pro ductie. Talrijke klachten zijn ons ingeko men vanwege industrieëlen die van de Staatsgunsten niet genoten hebben. De reden lag hierin dat de waarborgen on toereikend werden geacht. Het is een schreeuwende ongerijmdheid, dat een firma door het feit van één derde, zich het verlaagd percentage zag weigeren, daar waar honderden millioenen aan de grootnijverheid werden toegewor pen. De kredieten voor mobielmaking worden toegekend tegen het percenta ge 2, 2,5 en 3. De banken worden met dergelijke gunsten bedeeld. Zij zouden die ook aan hun klienten moeten toe staan. De rentevoet van de voorschotten op langen termijn is te hoog spaarkas 5 1/4 t.h. en N.M.K.N. 5 t.h, Tijdelijk Fonds voor den Middenstand 5 1/4 til. Daarbij nog commissieloonen die van 1/2 en 1 1/2 t.h. beloopen. Nooit werd dergelijk verschil tus- schen den interest van de Nationale Bank en den interest van de kredietin stellingen waargenomen. Zou het pro messe-krediet van de Nationale Bank niet kunnen veralgemeend worden De uitbreiding ervan zou de daling van den levensprijs en van de kostprijzen tengevolge hebben. Wij stellen voor, dat al de leefbare nijverheidsondernemingen zouden ge nieten van de gunstberekening die door de kredietinstellingen wordt verleend, een progressieve vermindering van de thans bestaande interestrekening en een veralgemeening van het promessekre diet tegen den interest, door de Natio nale Bank berekend. Die maatregelen zouden de redding

De Liberaal | 1937 | | pagina 1