CAI^ÜbLE Koloniale Loterij Buitenland Sportnieuws De Liberale Werking De Overdrachttaxsen op 't Veevoeder De te huis arbeidende werklieden en de factuur taxe. Als een wielrijder een auto ziet na- deren, moet hij zich koelbloedig uit j den slag weten te trekken, om niet tot j over de ooren in dien vuilnis te vallen. Weeral door de schuld van een lam- lendig Gemeentebestuur, raakt die poel maar niet hersteld. Het laat zijn inwo ners maar in den steek, 't moet zich j. toch niet verontrusten Maar er komt wel een tijd, dat die Heeren wel eens op de teenen zullen getrapt worden... en dan BLAUWKE. De groote gebeurtenis van de week, op internationaal politiek gebied, is wel het privaat bezoek van Generaal Goe- ring aan Mussolini. Beide Staatslieden hebben herhaalde en langdurige be sprekingen gevoerd waarrond te Rome, de grootste geheimzinnigheid bewaard wordt. Er werd tot hiertoe nog geen verslag gepubliseerd, alleen een uitla ting van Mussolini aan den persdienst van een Duitsch blad, geeft eenige in lichtingen, nopens de Duitsch-Italiaan- schesamenwerking. Zoo heeft de duce bevestigd, dat Ita lië geen enkel koloniaal voordeel hoopt te halen uit den Spaanschen burger oorlog, en daar Hitier dezelfde verkla ringen aflegde vorige week, terwijl de Spaansche Generaal Franco verklaarde geen enkel stukje grond te zullen prijs geven, zoo mogen we deze kwestie voor- loopig als opgelost beschouwen. Daar mee is een gevaarlijke kaap omgezeild. Het moet nochtans zijn, dat Hitier eenigzins verontrust werd nopens het Italiaansch-Engelsch vriendschapsak koord, want Mussolini heeft zich dan ook niet laten bidden, om de verzeke ring te geven, dat die toenadering tot Engeland, in niets het akkoord met Duitschland komt verzwakken. Men denkt algemeen, dat dit de reden is ge weest van het Duitsche bezoek aan Ro me. Integendeel, beweert Italië, kan dit alleen een versteviging van het Duitsch- Italiaansch akkoord voor gevolg heb ben. Sommigen veronderstellen dat Mussolini weer meer en meer aan stuurt op zijn beruchte «vier mogend- heden-pakt». Dit pakt zou naast Italië en Duitschland ook Engeland en Frankrijk groepeeren. Deze vier landen zouden als 't ware Europa aan hun wil lekeur overleveren. Voor Italië is het 'n prestige politiek en een dieper indrin gen in Albanië en de Balkan-Staten. Voor Duitschland beteekent dit de lang gewenschte scheuring tusschen Frankrijk en Rusland en vrije bewe ging voor zijn expantiepolitiek in het Oosten, Nochtans zijn Frankrijk en En geland heel zeker niet te vinden voor dergelijke oplossing. Want in dit geval moet Engeland ab soluut afbreken met de instelling van Genève, welke het beschouwt als de. grondvesten van zijn politiek en waar voor het ook zooveel geofferd heeft tij dens de kwestie van Abessinie. Engeland zal dus niet toetreden tot de politieke meening van Mussolini. En voor Frankrij k ware het nog veel erger, want het zou in een slag al zijn trouwe en beproefde vrienden verliezen. Polen, Tjeko-Slovakije, Roemenie, Jou- go-Slavie, met daarbij Rusland. Het zou daarbij oneindig veel verliezen aan moreel prestige, vooral in Amerika. Ten andere de reaktie heeft niet lang op zich laten wachten te Londen. Be voegde kringen verklaren dat Mussolini den geest van het Engeisch-Italiaansch vriendschaps akkoord wijzigt, als hij deze overeenkomst wil beschouwen als een versterking van het Duitsch-Ita- liaansch blok, of een stap naar de dik- tatuur der «vier mogendheden». De «zondebok» in dit alles is natuur lijk Rusland of liever het kommunis- tisch gevaar, terwijl in Duitschland 99 t.h. stemmen naar Hitier gingen. Zoo begrijpt men niet al te best, waarom men daar maar gedurig op dat gevaar wil terug keeren. Waarschijnlijk is dit maar een uitvlucht voor Duitschland, om andere politieke doeleinden te ver bergen. De Engelsche Minister Eden, heeft een belangrijke verklaring afgelegd no pens de Spaansche kwestie. Hij heeft gezegd, dat naar zijn meening, de op lossing van Spanje niet ligt in een Fascistische of Kommunistische dikta- tuur, maar enkel in een oplossing naar Spaansche mentaliteit. Spanje zelf moet zijn toekomst voorbereiden langs een regeeringsvorm welke het zelf wenscht en machtigt. Als een man als Eden dit zegt, dan is dit ook een verwittiging aan Duitsch land en Italië, dat Engeland er geen andere oplossing zou dulden. In vorig nummer hebben we gemeld, dat Engeland een krachtigen oproep had gericht tot Frankrijk, Portugal, Italië, Duitschland en Rusland, om te komen tot een ernstige toepassing van het «niet-inmengings pakt». Men denkt eraan, volgens de Engelsche voorspellen een strenge kontrool in te richtèn te land en te water, om elke troepenzen ding te verhinderen. Frankrijk en Rus land hebben gunstig geantwoord. Zij vragen een gelijktijdige toepassing van het pakt door al de landen. Frankrijk heeft ten andere zijn goe den wil betuigd met een stemming uit te brengen op het verbod voor «vrijwil ligers», waarbij de regeering de alge meenheid van stemmen bekwam. Dit verbod wordt evenwel maar van kracht, wanneer de andere Staten als Italië, Duitschland en Portugal het zelfde doen. De stemming der Fransche kommu- nisten heeft natuurlijk verwondering gebaard. Men denkt dat zij het gedaan hebben om Blum gelegenheid te geven handelend op te treden indien Duitsch land en Italië in gebreke blijven. An deren zijn van oordeel dat die stem ming de positie van Blum geweldig versterkt heeft. Het is ook geweten, dat een groot aantal Franschen aan de zij de staan van Generaal Franco en hem zouden steunen indien Duitschland en Italië dit niet deden. Deze landen heb ben nog niet geantwoord op de laatste Engelsche uitnoodiging. Men laat reeds voelen, dat de Italiaansche nota een heele reeks van voorwaarden zal bevat ten, waarna weer besprekingen zullen moeten komen. Dit laat veronderstellen dat de Fascistische landen tijd trach- en t;e winnen, welke vooral generaal Franco kan ten goede komen. Wat de gebeurtenissen zelf betreft de qpstandelingen staan nog immer voor Madrid en het groote offensief, waarvan ze alles verwacht hebben, bleef haast zonder uitslag. Op 30 Januari a.s., zal Hitier een groote politieke rede uitspreken. De Engelsche pers meldt dat die rede waarschijnlijk zeer vriendelijk zal zijn voor Engeland maar vooral' dreigend tegen Moscou. De binnenlandsche toe standen in Duitschland zijn niet heèl en al geruststellendwant de nood bij de massa is groot. De voedselvoorzie ning gaat gepaard met moeilijkheden en steeds moet de betrokken afdeeling van het goevernement maar beroep doen op de handigheid 'der Duitsche kookmethoden en op het Duitsche eer gevoel, om de hongerige magen het zwijgen op te leggen. De zinspeling van Eden op het be ruchte woord van Goering «liever ka nonnen dan boter» werd te Berlijn niet gunstig onthaald. En een feit is het ook, dat de Duit sche oorlogsfabrikanten met hun ka nonnen boter maken, want de winsten van de «Krupp firma's» overtreffen verre die van de n&oorlogsche jaren. Een voornaam Engelsch blad de «Times» trekt meer de aandacht op de Duitsche werking in Spaanseh-Marok- ko. Dit blad geeft de .verzekering dat er wel zeker Duitsch personeel en mate riaal in die kolonie bijeengebracht werd in samenwerking met generaal Franco, en dit in tegenspraak met de verzeke ringen van Hitier aan den Franschen gezant te Berlijn. Sedert eenigen tijd is er in de Internationale pers sprake van in Spanje een kommunistischen Staat te vormen, met Valencia als hoofdstad en afgescheurd van de rest van het land. Dit natuurlijk nè, een gebeurlijke over winning van Franco te Madrid. In Italiaansche kringen doet men evenwel opmerken, dat Italië zich bij dergelijke oplossing niet kan neerleg gen, omdat in dit geval het «statu- quo» in de Middellandsche Zee zou ver broken zijn en dit statu-quo moet be houden blijven volgens de laatste over eenkomst met Engeland. - Op Donderdag 21 Januari begon de zooveelste- zitting van den Volken bond. Italië was ditmaal niet vertegen woordigd zijn. Dit beteekent geen breuk met Genève, alleen een afwach tende houding van Italië tot de kwes tie van Abessinie heelemaal geregeld is. Mr. AMELOT, heeft aan den Minis ter van Financien, volgende vraag ge steld op de toepassing der overdracht- takken op 't veevoeder De inning dezer taksen geeft dage lijks aanleiding tot talrijke betwistin gen die vaak ontstaan door het ver schil van uitlegging gegeven aan de omzendbrieven welke de zaak beheer- schen. De handelaars in veevoeder, vooral, lijden door dien stanli van zaken en vergen dringend dat het bedrag der taxes van toepassing op de door hem gedane transacties eenvormig gemaakt worde en, hetgeen nog verkieslijker ware, dat ze door een bij de bron gehe ven forfaitaire taxe vervangen worde. Onlangs had een aanzienlijke firma uit Vlaanderen gevraagd aan verschei dene industrieelen die haar gedenatu reerde suiker geleverd hadden welk het bedrag was van de taxe die op eiken verkoop moest toegepast worden. Zij heeft van die industrieelen drie ver schillende antwoorden ontvangen. Zou de heer Minister mij dienaan gaande niet op klare en duidelijke wij ze kunnen inlichten Laatst nog, heeft men aan dezelfde firma een overdrachtstaxe van 2.50 fr. doen betalen voor langs Antwerpen ingevoerde gepelde gerst, terwijl men een andere maal een forfaitaire taxe van 5 t.h. van haar gevorderd heeft voor dezelfde waar, langs Selzate inge voerd. Zou de heer Minister mij willen aan duiden welke taxe, in dit geval, moest toegepast wonden Deze twee voorbeelden, onder dui zend genomen, wijzen aan in welke on zekerheid en verwarring diegenen ver- keeren die deze taxes moeten toepas sen, en hoe noodig het ia de wetgeving ter zake te herzien en te vereenvoudi gen. Antwoord Groen voeder, hooi, stroo, kaf en schilfertjes, alsmede beeten, wortels, pastenaken, rapen, steekrapen, rutabaga's, aardperen en raapkolen die gekweekt zijn voor de voeding van het vee, zijn onderworpen aan een forfai taire overdrachtstaxe van 5 t.h. Deze taxe wordt bij de bron geheven, 't is te zeggen bij den verkoop door den voort brenger of ter gelegenheid van den invoer naar gelang het gaat om in- heemschp produkten of om vreemde produkten, de latere overdrachten en kel onderworpen zijnde aan de fac- tuurtaxe Van 2.50 per duidend. Anderzijds is de ontaarde suiker on derhevig aan de gewone taxe van 2.50 t.h., die geheven wordt ter gelegenheid van iedere overdracht waarvan de koopwaar in Belgie het voorwerp is. Aangaande de gepelde gerst, deze is, in beginsel, insgelijks vatbaar voor de zelfde gewone overdrachtstaxe van 2.50 t.h. Evenwel, van het oogenblik af dat de gepelde gerst geconditionneerd is voor den verkoop in 't klein, maakt zij een forfaitaire taxe van 5 t.h. opvor- derbaar, dewelke bij de bron moet geind worden, 't is te zeggen bij den invoer, zoo het gaat om buitenlandsche produkten, of bij den verkoop door dengene die ze voor den verkoop in het klein geconditionneerd heeft, indien deze bewerking in Belgie geschied is. Mr. AMELOT, heeft aan den Minis ter gevraagd of de wevers op stuk die de grondstoffen van een fabrikant van geweven stoffen ontvangen, beschouwd moeten worden als werkgevers of als werklieden, wanneer hun materieel HUN TOEBEHOORT en de fabri kant hen betaalt tegen een for faitair tarief dat de bewerking en de algemeene kosten behelst (onderhoud en amortisatie van hun materieel, drijfkracht, verwarmings- en verlich- tingskosten, verzekeringen, pensioenen, gezinstoelagéh, enz.) Deze wevers werken gewoonlijk zelf en doen zich helpen door werklieden die ze aanwerven het gebeurt soms ook dat ze weefsels voor hun eigene rekening vervaardigen, maar de fabri kant die de grondstoffen gegeven heeft komt nooit tusschen noch in het aan werven dor werklieden, noch in het werkplaatsreglement van die wevers. Deze quaestie is van belang voor de toepassing der wet op de overdrachts taxe en der wet betreffende de gezins toelagen. Immers, indien bedoelde wevers als werkgevers beschouwd worden, moeten zij de overdrachtstaxe van 2.5 t.h. toe passen op de facturen die ze aan dén fabrikant uitreiken en de bijdragen storten voor de aan hunne werklieden toegekende gezinstoelagen. Doch, indien ze als werklieden be schouwd worden, kan geen over drachtstaxe gevorderd worden, en 't is de fabrikant die zich moet voegen naar de wet op de gezinstoelagen. Zou dé heer Minister mij kunnen zeggen wie den last moet dragen die door die twee wetten opgelegd is Mr de Minister heeft zich in zijn antwoord gesteund op een omzend brief van 19 Mei 1930 die de vervulling van twee voorwaarden eischt aan de te huis arbeidende werklieden van om het uitreiken eener factuur te ont slaan 1) Het moet een tehuis arbeidende werkman gelden 2) Die werkman moet voor de uit sluitende rekening van een nijveraar, een handelaar of, meer gemeenlijk van een werkgever arbeiden. De eerste dier voorwaarden sluit, over 't algemeen, de eigenlijke werk- aannemers uit, 't is te zeggen deze wel ke met een nij veraar, een handelaar of een bijzondere een kontrakt maken, zonder dat er tusschen hen en dezen laatste, de band van ge rechterlijke en sociale afhankelijkheid bestaat, die de betrekkingen van werkman tot werk gever kenschetst. Wanneer er, in de praktijk, moeilijkheden zullen rijzen om de juiste hoedanigheid van enkele klassen van werklieden nauwkeurig te bepalen, zal dezelfde rechtskunde ge volgd worden als deze toegepast door 't beheer der rechtstreeksche belastin gen. Deze werkman mag overigens voor rekening van verscheidene werkgevers 't huis arbeiden maar om van het uit reiken eener factuur ontslagen te zijn, mag hij niet tegelijk voor rekening van een nij veraar of handelaar en van bij zonderen arbeiden. Dit ware, onder anderen het geval moest hij zijne diensten aanbieden aan bij zonderen, door uitwendige teekens zooais winkel, uitstalling, uithangbord, uitdeeling van berichten, aankondigingen in dagbla den. DE REXISTISCHE KATJES. Een inspecteur van het onderwijs was op weg naar de gemeente X..., op in spectie. Onderweg ontmoette hij een jongetje met boekentasch. De inspecteur roept het jongentje en vraagt waar hij naar toe gaat. Naar school, Mijnheer luidt het antwoord. Geen bijzonder nieuws in het dorp informeert de inspecteur ver der. Neen Mijnheer «En thuis zeker ook niet Neen... ah ja, Mijnheer, we heb ben vier kleine katjes Zoo zoo zegt met belangstelling de man van de opvoedkunde. En wel ken naam hebt ge de lieve beestjes ge geven De vier rexistjes glimlacht de guitige bengel. Goed ventje, ik zal binnen veertien dagen eens uw school komen bezoe ken Dag Mijnheer Veertien dagen nadien, komt de in specteur naar de school en herkent on middellijk de eigenar van de vier rexis- ten. De inspecteur stelt den onderwijzer op dg hoogte van het feit, en vraagt dat hij op zijn beurt den jongen eens zou vragen wat er thuis bij hem ge beurd is, veertien dagen geleden. En de onderwijzer Wat is er bij u thuis gebeurd voor veertien dagen, Jefke 'k heb vier kleine katjes gekregen, Meester En vraag ook eens hoe hij ze ge noemd heeft fluistert de inspecteur den onderwijzer in het oor. Jefke, hoe hebt ge de poesjes ge noemd De vier liberalen, Meester Zoo zoo merkt de inspecteur op, Ge hebt me nochtans vroeger ge zegd, dat het de vier rexistjes wa ren Jawel Mijnheer, maar ziet u sedert dien zien ze veel beter... TURNEN EEN EN ANDER UIT HET BUITENLAND ZWITSERLAND Het Zwitsersche Vrouwenturnver- bond werd in 1909 met 30 afdeelingen en 1545 leden gesticht. In 1922 waren er reeds 180 afdeelingen met 10.295 le den. Einde 1936 waren de aantallen ge stegen tot 627 afdeelingen met 30.914 leden. Dat is wel een merkwaardige groei, waaraan regeeringssteun met toelagen en lokalen niet vreemd is. We meldden reeds dat het 62e Zwitsersch Bondsfeest in 1940 te Bern zal plaats hebben. Thans reeds is het Inrichtingscomiteit verkozen en zetten allerhande onderkemmissies hun werk in. De stad Bern schreef in haar be grooting voor 1937 reeds een eerste toe lage van 10.000 fr. in voor het Bonds feest. De groote film van het vorige Bondsfeest: (,Winterthur Juli 1936), werd in verschillende kleinere en groo te steden van Zwitserland niet minder dan 100, maal afgedraaid. Over dien grooten bijval zullen allerminst de en kele honderden die voor een paar we ken ook de film te Antwerpen konden bewonderen, verwonderd zijn. FRANKRIJK De ministerraad heeft de Hr Jean Zay, minister van Nationale Opvoeding toelating gegeven, om samen met den Minister van Volksgezondheid een wets voorstel neer te leggen in het Parle ment, met het oog op het verplichtend invoeren van de lichamelijke opvoeding voor de Fransche jeugd van zes tot achttien jaar oud. Na heel wat moeilijkheden over wonnen te hebben, besloot de Fransche Turnbond het 57e Bondsfeest op 13-15 Augustus a*s. te Parijs in te richten, bij gelegenheid van de Internationale Ten toonstelling aldaar. Buiten een reeks wedstrijden voor de Bonds- en Buitenlandsche Vereenigin- gen, worden ook onderhandelingen ge voerd voor het op touw zetten van een Internationaal Kampioenschap voor Kunstturnen, waaraan men de deelne ming verwacht van de allerbeste elt menten der bevriende Turnbonden. DUITSCHLAND De terugwedstrijd van den vorig jaar te Helsingfors geleverden kunst- turnwedstrijd Finland-Duitschland, zal op 26 Maart a.s. te Hamburg plaats heb ben. Op 28 Maart zal de helft der Fin- sche ploeg een demonstratie geven te Keulen, de andere helft te Frankfort. POLEN De Paalsche Sokolbond hield zoo pas zijn Bondskampioenschap. te Kat- towitz. Slechts'13 turners en 14 turn sters traden op. De mannen hadden een twaalfkamp te leveren, Dolowy uit War schau, behaalde evenals het vorige jaar den kampioenstitel. In den zevenkamp der turnsters zegevierde Majowka Mar tha, uit Brynow bij Kattowitz en liet de kampioene van voyig jaar met 0.40 p. achter. WIELRIJDEN. De Brusselsche 6-dagen zijn er dan toch doorgegaan en schijnen, zoowel op sportief als op financieel gebied, een succes te zijn geweest. Het koppel Aerts-De Bruycker zijn als groote overwinnars uit het strijd perk getreden. De Bruycker vooral, heeft deze zege bevochten gedurende gansch het verloop van den wedstrijd was hij de man die domineerde. En zeggen, dat Omer aangeschreven stond als kunnende geen 6-dagen rij den. Wat de moraal toch doet Was De Bruycker oersterk, zijn maat was minder op dreef. Jan vergoedde echter dit te kort aan vorm door zijn leepheid geen enkel stoot teveel en immer het gepaste oogenblik om uit te loopen. De Neef-Schoen, zijn tweede. De Neef werd niet op zijn waarde geklopt en mag gerust zijn voet nevens dien van De Bruycker zetten. Hij was ech ter ten zeerste ongelukkig' en geen dag ging voorbij of de Lokenaar maakte kennis met de planken. Andere renners zouden er het bijltje bij neergelegd hebben, Roger echter beet alles door en hoe meer plaasters er werden gelegd, hoe harder hij reed en streed. De laatste uren, kreeg zijn koppelge- noot Schoen, op den hoop toe, een in zinking van belang en kon geen voet mee. De Neef reed voor twee, en redde wat er te redden viel. We mochten het verleden week dus wel schrijven, dat De Bruycker en De Neef verbeteren met oud worden de eerste wordt een echte zes-dagen spe cialist, hetgeen hij in zijn «fleur» nooit is geweest de tweede is sterker en vlugger dan ooit en gaat voort, met als in zijn glorietijd, met de repliek te ge ven aan de allerbesten. Te Antwerpen werkte men het aan gekondigd programma af, ondanks de afwezigheid van enkele renners, die, ondanks ze regelmatig aangeworven waren, verkozen hadden aan te zetten in de Brusselsche 6-daagsche en... naar Antwerpen hun kat zonden. Voorzeker zal de B.W.B. hier ingrij pen en de renners in Kwestie beboeten. Daarbij zou het echter niet mogen blij ven de maatregelen genomen tegen zulk vergrijp moet meer dan krachtda dig wezen een gegeven woord mag, zoomin in onze sportmiddens als in andere aangelegenheden, verbroken worden. De koers zelve bestond uit een 100- km.-rit en was een echte afvallings- koers. Vooreerst verdween Slaats, een weinig later De Kuysscher, anderen volgen, nieuwe koppels worden ge vormd. Een koppel stak echter met kop en schouders, boven de anderen uit het waren Charlier-De Pauw. Ze won nen dan ook en nog al op hun één been. Meerschaert-Verrijcken klasseerden zich eervol tweede. De favorieten volgden op meerdere ronden. Te Parijs waren Richard eii Michard aan den haal beide wonnen twee reeksen en eindigden met gelijk pun- tenaantal. Wat echter op te merken viel, was het kranig verweer van Gérardin, in de achtervolgingskamp hij bezweek, doch zeer nip (2 meters). En daarmee hebben we de velodroms afgereist en weergegeven wat er weer te geven was. Stappen we over en begeven we ons naar de HET GEKONKEL. De klerikalen van alle pluimage wil len mordicus tot de eenmaking der Ka tholieke Staatspartij geraken. 't Gaat moeilijk, het verschil in hou ding tegenover de belangen van het Va derland is te groot om die frakties in overeenstemming te brengen. Vele vergaderingen werden reeds ge houden maar 't loopt van geen leien dakje. Water en vuur zijn moeilijk te ver eenigen. «Rex» met de fraktie Van Cau- welaert, Seghers en Philips zien samen werken zou mooi zijn. Staf de Clerck en Borms in overeenstemming brengen met de Staats-katholieke partij zou last hebben. En de franskiljons rexisten in het spekhuis zien zetelen, zou nog mooier zijn. De trekking der le Snede 1937 van de KOLONIALE LOTERIJ zal plaats hebben op 25 JANUARI, te Brussel 1 Hebt ge uw ROOD-BRUIN biljet 5982 loten van 1000 fr. tot 2 1/2 Millioen HAAST U DE FORTUIN GAAT VOORBIJ AAN DE ZUIDSTATIE TE GENT 1) Aktualiteitenfilm, de eerste der wt reld. 2) Les Jeux Olympiques de Garmisch. 3) Ecole Buissonnière, teekenfilm. 4) LE ROMAN D'UN TRICHEUR met Sacha Guitry en Jacqueline De- lubac. Fransch sprekend. Vlaamsche tek sten. Kinderen niet toegelaten. CINEMA SAVOY GENT ANNY ONDRA in BABY Fransch sprekend. Vlaamsche tek sten. Kinderen toegelaten. Drukkerij M, BRACKE-DUBOIS, St-GillU-D,

De Liberaal | 1937 | | pagina 5