Vraagt overal den Export Zeeberg Groote MEETING te Geeraardsbergen der Brouwerij Vander Schueren. Proeven is zich overtuigen van kwaliteit en smaak De Liberale Partij' gaat Nieuwe Wegen l BIJVOEGSEL AAN DE LIBERAAL VAN 24 JANUARI 1937. DERDE BLADZIJDE Belgie legt zich vooral toe op graan- teelt, doch het heeft niet zooals andere landen de evolutie op gebieii van land- bouw-techniek meegemaakt. De schuld daarvan heeft het wel niet aan zichzelf te wijten, want de verbrokkeling der landbóuweigendommen en de zeer be perkte oppervlakte zijner akkers laten het gebruik der geperfectiormeerde landbouwmachines niet toe. Het gevolg daarvan is dian ook, dat wij op de graanmarkt nooit zullen kunnen con- curreeren met de vreemde graanvoort- brengers en dat de regeering om onze landbouwers van de mededinging scha deloos te stellen ofwel premies moet uit- keeren, ofwel de grenzen sluiten moet. Hoe ziet er de toestand bij ons uit Noch superioriteit wat graanteelt aangaat, noch superioriteit in (die ande re takken der landbouwbedrijvigheid. Voor alle takken van den landbouw zijn wij verplicht, contingenten in het le ven te roepen, wil men niet heel onzen landbouw zien te loer gaan. Die contin genten -houden nochtans de duurte der noodzakelijkste voedingswaren in stand. Niets hebben wij ons te beantwoorden aan de vleiende vreemde landbouw ver enigingen. We dekken wel een anar chie van individueele krachtinspannin gen, enkele ondernemingen die aan cm landbouw welverdiende winst ontnemen en daarbij een Boerenbond, die in -had den van een politieke partij zit en on der de wijze raadgevingen van zeer christen financiers er in geslaagd is, het spaargeld van onze landbouwers te ontfutselen en achteraf nog door de re geering is moeten gered wonden. Aan dien armzaligen toestand, moet kost wat kost een einde komen. Uit die welgeslaagde meeting is eens te meer gebleken, dat het volk, niette genstaande het in den laats ten tijd zoo dikwijls vergast is geweest op openbare meetings en radioreden van Ministers en Parlementsleden, voortdurend be zield blijft met een natuurlijke belang stelling en een gezond vertrouwen in zijn huidige leiders, en dit in weerwil van de gemakkelijke en ten slotte bela chelijke afbraak door paniekzaaiende elementen. We verheugen er ons over, dat de mentaliteit van de Geeraardsbergsche bevolking en omliggende nog nuchter genoeg gebleven is om flink weerstand te bieden aan al dat ophitsen en ge stook, dat dreigt noodlottig om te slaan voor onze nationale en Europeesche politiek. De Heer Blum, schepen van Openbaar Onderwijs te Schaerbeek en Eere-Voor- zitter van het Nationaal Verbond der Liberale Jonge Wachten van Belgie, Advokaat Merchiers, provinciaal raads lid uit Gent en Advokaat Verbruggen, provinciaal raadslid uit Aalst, die op initiatief van de Liberale Jonge Wacht van Geeraardsbergen uitgenoodigd werden, om hier in onze Stad het woord te voeren in den Liberalen Kring, wer den dan ook, zij het niet door een spek- taculiren massatoeloop, zooals zekere taculairen massatoeloop, zooals zekere toch door een warme opkomst begroet. Op het podium bemerken we nevens den Voorzitter Hr Lion, de aanwezig heid van onzen sympathieken Eere- Voorzitter G. Ghijs en Ondervoorzitter Jules de Paepe, provinciaal raadslid. Nadat de jeugdige Voorzitter Hr Lion in een bondig woord, de beteekenis van. deze meeting in het licht van de Libe rale Jeugdbeweging heeft uiteengezet en de sprekers heeft voorgesteld, ver leent hij het woord aan Advokaat MERCHIERS uit Gent. De spreker vangt zijn politiek betoog aan met een klaar feitenrelaas van het verward politiek leven uit de laatste 2 jaren. Vanaf de bewogen zomermaan den 1935, toen de kloeke liberale jeugd beweging met een verjongd programma op den voorgrond trad, komt hij spoe dig over de verwoede kiesperiode, door trokken van een rexistische verwarring en de kortstondige wijfeling na den kiesstrijd in de liberale gemoederen ge wekt door de rexistische verrassing, aan het toppunt van zijn historisch overzicht het optreden van den Heer de Laveleye. Hij onderlijnt, hoe die stil le krachtige werker de eerste is om alarm te roepen tegen die algemeene laksheid en dapper het offensief in luidt, met als motto noch Rex noch Moscou. Met rasse schreden gaat man thans vooruit. De grootscheepsche Rex-meeting teBrussel, wordt ge dwarsboomd. Het rexistisch gevaar ingedijkt. Het tastbare werk van de be knibbelde regeering wordt in het dag licht gesteld. Nijverheid en handel her leven. De werkloosheid vermindert met 25 t-.h. Kortom de krisis wordt gelenigd. De regeering Van Zeeland wordt een liberale regeering, want hun beider programma's zijn, zooniet textueel, dan toch in den geest identiek. Daarom dient er docrgeijverd. De liberale par tij wordt een volkspartij. We moeten tot het volk gaan zonder onderscheid bij den arbeider in de fabriek, bij den boer op het veld, bij den burger in zijn winkel. Er ligt een rijk programma voor ons. Onze oude principes van vrijheid moeten verdedigd worden in de bestrij ding van de beide uitersten. We willen het oude corporatisme van vóór 1789 niet zien herboren worden in 't fascis me en het communisme. Het behoud van de nationale eenheid verkeert in gevaar door de klerikale manceuvers van •Rex en het V.N.V. Er is een degelijke ekcaomische herinrichting gewenscht door het aanstellen van een vertrouwde commissie, die zonder schandaal te hui len en pessionisme te zaaien rechtma tig alle overtredingen zal vervolgen. Een dringende sociale hervorming is noodzakelijk. De noodtoestanden van den arbeider moeten begrepen en gele nigd worden. De sociale kloven dienen overbrugd door een kloeke verstand houding. Er moet recht geschieden aan ons officieel onderwijs. Ook aan den middenstand moet recht wedervaren. In zijn slot wijst de,spreker er op, dat er een nieuwe werkwijze moet aan gewend worden. De liberale partij moet meer dynamisch te werk gaan, ze moer meer populair worden, zonder daarom echter afstand te doen van de persoon lijke waardigheid en onafhankelijk heid. Hierop wordt advokaat Merchiers met een warm applaus begroet. Thans is het de beurt van den Heer BLUM. Nadat de spreker, die een geboren Brusselaar is en zich in het Fransch uitdrukt, zijn genoegen heeft te kennen gegeven voor een Geeraardsbergsch auditorium het woord te kunnen voe ren, vat hij met gemodereerde maar vaste en inslaande overredingskracht het onderzoek aan van de houding van de liberale partij. Deze heeft het volk op zi,in hoede willen stellen. Na de verkiezingen vroeg men naar rust. Maar de moedwilligheid van de Rexisten ging voort met wan trouwen en vergiftiging te verspreiden en in den drek te roeren. Ten slotte zijn er uit al die vuile histories toch zuivere waarheden naar boven geko men. Zie maar hun politiek met het V.N.V. En Degrelle alleen kon Belgie redden Het is ook niet met kwaad sprekerij, dat men de orde herstelt. Rex of Moscou zoo klonk het dilemna en zoo wou men het volk den schrik op het lijf jagen. Maar niet zoo zagen de liberalen den toestand in. Voor hen gold het democratie of fascisme, noch Hitier, noch Mussolini Wij willen vrij blijven Degrelle's jacht op propagan- dapraal is onrembaar. Hij gaat nu reeds vreemde radioposten gebruiken om zijn belachelijke aanvallen tegen onze regeering voort te zetten, getuige zijn radiorede uit Turijn. Hoe zou Mus solini reageeren moest er ooit een Ita liaan de toelating bekomen om voor een Belgischen radiopost zijn diktatuiur te hekelen Alleen Degrelle is oorzaak van alle tweedracht. Wij willen de een heid en de vrijheid Het volk moet op zijn hoede blijven. We kennen reeds uit de politieke ge schiedenis zekere scheuringen in de klerikale partij, die veel analogie ver tonnen met de huidige Rexistische breuk. In 1884 was het de afgescheur de «parti indépendant», die zich na de verkiezingen terug bij den katholieken blok aansloot na den oorlog- waren het de Fronters en nu zou het Rexis me terug een band moeten slaan om de boute klerikale groepeeringen. Achter dit masker van rechtvaardigheid schuilt ten slótte slechts een groot po litiek manceuver. We moeten een oog in 't zeil blijven houden, want zijn kaarten zijn nog niet al uitgespeeld. In zijn verbond met het V.N.V. moeten we de verdeeling van het land vreezen en den invoer van het fascistisch federalisme. We zul len er ons hardnekkig tegen verzetten. De spreker heeft het nu over het Rexistisch programma. Dit getuigt van een volslagen afwezigheid van opbou wend werk. In het liberalisme ziet De grelle zijn grootsten vijand, omdat dit door zijn ruime plaats, dat het toekent aan de individueele ontplooiing, lijn recht staat tegenover zijn gelijkschake- lingspolitiek. Gelukkig heeft de regeering Van Zeeland tijdelijk een dijk opgeworpen tegen de Rexistische vergiftiging. De Ministers zelf zijn in de bres gespron gen en reeds zien we dat de crisis lang zaam, maar dan toch zeker opgeslorpt wordt. Thans onderzoekt de spreker het ge weten van de regeerende partijen. Hij laakt de scheuringen in de katholieke partij, die de eenheid, van het land be dreigen. -Hier doet zich een komisch in cident voor. Bij den ingang van -de zaal roept een populaire Geeraardsbergsche figuur iets zooals il faut causer le flamand ou il faut parler le francais en terwijl iedereen nog denkt wat hij werkelijk bedoeld heeft, wordt hij zon der veel misbaar uit de zaal geleid, waar iedereen nu lacht om dat grappig intermezzo. De spreker gaat nu verder met zijn uiteenzetting. Hij heeft het nu -over de Socialistische partij. Na aan César te hebben toegekend, wat aan C-ésar toe komt, hoe namelijk door die partij met veel moed ges-treden werd voor sommi ge rechten van de arbeidende klasse, keurt hij sterk hun houding af in Duitschland, dat ze heelemaal door het Nazisme hebben laten opslorpen ver der nog hun op de spits gedreven ma terialisme. Zoo nadert hij tot het Liberalisme. De liberale partij is de nationale partij bij uitstek. De heele natie, de heele grondwet immers is in 183j0 uit het li beralisme geboren. Het liberalisme is inkerent aan de natie en ons volk is een volk, dat graag wat mee te praten heeft, het is een van nature vrijzinnig volk, dat nooit den dwang van een dic tatuur zal dulden. Het liberalisme is oud en verlept hoort men dikwijls be weren. Geen spraak van Onze partij heeft zich aangepastaan de nieuwe tijdsomstandigheden. Alle noodzakelij ke wijzigingen, die met de nationale mentaliteit strookten, werden in het programma opgenomen. De vrije ont wikkeling en natuurlijke aanpassing immers vormen SAMEN met de persoonlijke vrijheid en waardigheid de kern van het liberalisme. Daarom zal het liberalisme blijven voortijveren voor meer rechtvaardigheid, meer voor uitgang en meer vrijheid (Krachtig applaus) Ziehier nu de sympathieke Advokaat VERBRUGGEN, die met zijn scherpen zin voor treffende tegenstellingen en bewijsvoeringen uit het ongerijmde zijn auditorium op een aangename en tcch weldoorkookte spreekbeurt ver gast. Van bij de allereerste woorden uit den aanhef, krijgen we reeds een staaltje van zijn kunst om een heele le leus vrijheid, solidariteit en ver antwoordelijkheid-. De persoonlijke vrijheid dient opgevat inhare zuiver ste beteekenis en in het teeken van het plichtbesef. De solidariteit dringt zich op uit de complexiteit van het sociale leven niemand kan onafhankelijk staan tegenover zijn medemenschen. En laatst en niet het minst komt de verantwoordelijkheid. De degelijke uit voering van alle bestuursbeambten dient gewaarborgd te zijn door een reëele capaciteit en een gezond plicht besef. Om dit te verwezenlijken moeten wij ons sterker inrichten door de uit breiding van onze ziekenbonden en syndikaten, door een ruimere versprei ding van de "liberale pers. (Lang ap plaus). De Voorzitter sluit de meeting en na bedanking voor de talrijke opkomst, •drukt hij den wensch uit, dat hun pro pagandistische gevoelens er door ge sterkt mochten zijn. HOOGER OP. LEGERNIEUWS. KADETTENSCHOOL VAN HET LEGER Zonen van militairen, van oud-mili tairen, van magistraten, beambten, be dienden of agenten van het openbaar bestuur, zonen uit een gezin met ten minste zes in leven zijnde kinderen, broeders van militairen, gesneuveld of bezweken aan verwondingen, in en door den dienst en die geen zonen achter laten, kunnen als kandidaten inge schreven worden voor de Vlaamsche school te Saffraanberg (St-Truiden). Deze school omvat iie klassen, over eenstemmend met de Te, 2e en 3e klas sen der Koninklijke Athenea. Het toelatingsexamen loopt over het programma onderwezen in de onmid dellijke lagere klas van die waarvoor de inschrijving gevraagd wordt. Het is nutteloos, de inschrijving te vragen ten gunste van kandidaten, die niet met vrucht, de middelbare studiën van den lageren graad voleind hebben. Alle inlichtingen omtrent de school, zijn te bekomen bij den hoofdkomman-- dant der kafiettenscholen van het leger, 220, St-Michielslaan te Brussel. STUDIEBEURZEN VOOR DE LEGERSCFIOLEN De pupillenscholen zijn afgeschaft se dert 1933. Als vergoeding voor deze af schaffing, werden studiebeurzen inge voerd, voor kinderen die onderricht in bedoelde scholen hadden kunnen ge nieten, zonen van militairen, van oud- Partij met één zin in het belachelijke militairen, van masgistraten, beambten, kinders asjeblief wat veelvuldiger op. te trekken Ik sta nevens een bende bedienden of agenten van het open- dat geleerdheid onmisbaar is. Daarvoor baar bestuur, die van gisteren en dat de leerlingen de lessen van vandaag moeten verstaan hebben en kennen, om die van morgen te begrijpen. In het huiige onderwijs vloeit de eene les logisch uit de andere, en steunt de eene stevig op de vooraf gaande. Aldus is het zeer gemakkelijk te begrijpen dat een niet bijgewoonde les belet verschillende volgende te be grijpen. Het is dus volstrekt noodzake lijk het kind zeer regelmatig naar school te sturen. Ik voeg er bij «EN STIPT Want de tèlaatkamers op school worden door gaans achterlijke leerlingen. Dit is ge makkelijk te begrijpen. Immers iedere les is een lange uitleg. Hoe kan nu een kind vorderingen maken, indien het het begin van de les niet bijwoont Meestal wordt er op iedere les een praktische toepassing gegeven, die soms bestaat in het maken van een huiswerk. Dat huiswerk moet door de kleine steeds met zorg gemaakt wonden in de noodige rustige omgeving, en steeds voor het spel. De huiswerken laten de leerkrachten zien of de kinderen de leerstof begrijpen, en wat gebeurlijk nog moet herhaald worden. Daarom, dat alle ouders er over waken dat hun schoolgaande kinderen steeds hun huis werk goed en persoonlijk .afwerken. Ouders die het huiswerk voor hun kin- ders maken, handelen zeer verkeerd. Immers zij laten toe dat de leerkrach ten denken dat hun kind een les be grepen heeft en praktisch kan toepas sen, als wanneer in werkelijkheid het k-inii, er niets van begreep. Daarom mo gen de ouders enkel de begane fouten AANWIJZEN, de kinders moeten ze persoonlijk verbeteren. Ouders eischt van uw kinders dat zij regelmatig hun lessen leeren, en dat zij ze volmaakt kennen. Aanvaardt NOOIT een Ik kan het- niet... Hecht belang aan het wekelijksche schoolrapport. Eischt het ieder Zater dag. Teekent het altijd ook dan wan neer er werkelijk bar veel punten wer den verloren. Wakkert uw kinders steeds aan om in de eerstvolgende week een goeden uitslag te bekomen, en alle punten op -het schoolrapport. Weest steeds zeer voorzichtig in het welwil lend aannemen -der verhaaltjes van uw kinders. Want alhoewel uw kinders geen leugenaars zijn, toch hebben zij pre cies zoóals -alle kinders, de neiging om ile zaken in een hun voorde elig dag licht te •stellen. Veroordeelt dus nooit het onderwijzend personeel op het ge zegde van uw kleine of van andere schoolgaande kinders. Gaat, in ernstige aangelegenheden, eerst uitleg vragen bij het schoolhoofd. En dan last not least, wijst er uw p-ourrie's Diezelfde leuke stemming weet hij hoog te houden tot bij het einde. Op Advokaat Merchiers is hij kwaad, omdat het «luie» Gent zoo wei nig gepresteerd heeft met de verkie zingen. Aan den Heer Blum vraagt hij wat het V.N.V. met de liberalen van Brussel gaat doen. Den Heer Lion ech ter moet hij geluk wenschen voor zijn taaie volharding, trots al de tegenwer king, waarop hij stuit. Nu volgt een brok ironische geschie denis. Ik ben de stem der dooden zoo vangt de spreker aan en verwekt weer een daverend gelach. Maar wat zijn de socialisten Hier -komen een reeks kloppende tegenstellingen. Die verwoede anti-kapitalisten, internatio nalisten en antimilitaristen zijn thans kapitalisten, getuige de groote fortui nen van vele hunner leiders de red ding der banken, de hulp aan de groot- nijverheden zij ijveren voor een na tionale politiek en om heelemaal conse quent te zijn met zichzelf, stemmen ze den 18-maanden dienst met 54 stem men tegen 95 De katholieken krijgen ook dapper op hun kop. De geschiede nis van Beauraing, de verdeeldheid, en zonen uit een gezin met ten minste zes in leven zijnde kinderen, broeders van militairen, gesneuveld of bezweken aan verwondingen in en door den dienst en die ge-en zonen achterla ten. De kandidaten moeten bij hun in schrijving de lessen volgen van de 6e voorbereidende klasse van de Middel bare Scholen of het Koninklijke Athe nea of van het 6e Studiejaar der lagere scholen. Alle inlichtingen omtrent de te ver vullen formaliteiten en voorwaarden, zijn te bekomen bij den hoofdcom mandant der kadettenscholen van het leger, 220, St-Michielslaan, Brussel. OPVOEDING WAARDOOR SOMMIGE KINDEREN OP SCHOOL ACHTERLIJK ZIJN Vele ouders zijn verbaasd dat hun schoolgaande kinderen in klas moeilijk kunnen volgen, soms een studiejaar moeten blijven zitten, en in het werke lijk leven toch niet achterlijk zijn. Zij troosten zich dan wel -een keertje door schreeuwende contrasten in den schoot schokschouderend te zeggen Och de van die partij, zijn als zooveel aan- kleine kan het niet helpen dat hij of zij knoo-pingspunten om zijn publiek eens op scïlo°l niet kan leeren hartelijk te doen lachen en goed doen Maar denken die ouders er wel een na te denken Nu krijgt hij het aan -keertje aan dat het feitelijk heel na den haak met het Rexisme. Hier heeft de spreker een onuitputbare bron voor zijn bewijsvoering door tegenstelling. Het Rexisme bestaat niet Het üegrellisme wel Stop. En de heele zaal kijkt verwonderd. En nu stelt de spreker het symbool Christus Rex (Christus Koning) tegenover de reali teit van Rex. En iedereen ziet hoe dit laatste mijlen ver verwijderd staat van het eerste. En Degrelle,, die zijn reke ning krijgt Spreker noemt hem tra gisch, een incarnatie van dualiteit en tuurlijk is dat hun schoolgaande kin ders in klas achterlijk zijn, omdat de kinders 1. te veel thuis blijven 2. regelmatig te laat op school ko men 3. hun huiswerken -en lessen niet nakijken 4. geen of te weinig belang aan de wekelijksche schoolrapporten hechten 5. in zake schoolkwesties steeds ge makkelijk gelijk krijgen van hun ouders die weinig of niet informeeren bij het gespletenheid, een mengel van gezag en onderwijzend personeel zwakheid, van Christus Koning in Mephistaphelis, oprechtheid en leugen, ernst en belachelijkheid-, van willen en niet kunnen. Hoe kon men hem bekam pen, hij had nog niets gedaan. Hij kon gerust afbreken want hijzelf had nog niets gebouwd. En nu laat hij zich vangen in de netten van het V.N.V. Hij zou de verzoener zijn. Degrelle zou den koning met Borms -verzoenen Wat staat er te doen Nu krijgen hun 6. hun nalatigheden door ouders goed gepraat worden 7. er niet genoeg van overtuigd zijn dat de geleerdheid nu onmisbaar is, en gemakkelijk te verwerven. Jawel, dit zijn de zeven oorzaken van de achterlijkheid op school van veel jongens en meisjes. Als leeraar ondervond ik dit al te best. De ouders denken er veel te weinig vindt u genoeg inslaande voorbeelden, ■aarzelt evenmin, er uw kinders op te wijzen, dat zij verstandig genoeg zijn om de lessen te verstaan en de werken behoorlijk te maken. Geeft hun DAT zelfvertrouwen. Gelooft me vrij, :als u dat allemaal doet, en er tevens voor zorgt dat het stipt nagekomen wordt, dan zullen uw kinders op school heel wat vorderingen maken tot hun later geluk en tot uw eigen groote voldoening. Jef VAN WYNSBERGHE, Leeraar. SPREKENDE CIJFERS. Het aantal lagere Normaalscholen be staat uit 16 Staats-, 5 Provinciale, 7 Gemeentelijke en 53 Vrije Scholen.. De 28 Staats-, Provincie- en Ge meentelijke Normaalscholen tellen in totaal 4.330 leerlingen en er werden in 1936 enkel 455 diplomas afgeleverd, terwijl de 53 Vrije Scholen 8.025 leer lingen in 1936, 1175 diplomas hebben toegekend;. Wat beteekent dat in de Staatsscho len 10,5 ten honderd der leerlingen het diploma hebben bekomen, terwijl in de Vrije Scholen deze verhouding 14.6 be draagt. Niets kan beter aantoonen met welk gemak men diploma's aflevert in de Vrije Scholen. Men bemerkt ook, dat het aantal vrije scholen meer dan het dubbel is der of- ficieele, wat afdoende bewijst, dat -het aantal officieel© scholen zeer onvol doende is. KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT Zondagnamiddag, 17 Janu, te 2.30 u., in dagvertooning en des avonds, te 7.30 ure, heropvoering van het onuitputte lijk succes IN 'T WITTE PAARD de prachtoperette van Hans Muller, muziek van R. Benatzky. THEATRE ROYAL DE GAND DIRECTION M. RENE COENS LA VEUVE JOYEUSE Opérette en 3 actes. Version franqaise d'après Henri Meillac et le livret de 0 Victor Leon et Leo Stein. Musique de we de toelichting van de nieuwe libera- aan dat de lessen van heden steunen op Franz Lehar.

De Liberaal | 1937 | | pagina 6