VRIJE TRIBUUN Buitenland AALST CINEMA'S Vass dag... tot dag. Allo hier Eadio-Yurijn Met veel genoegen kun' nen wij mededeelen, dat Mr Gustaaf Oe Stob&eleir, Schepen te Aalst, van zi jn auto-ongeval bijna totaal hersteld is. Onze beste wenschen Onderwijs VIERDE BLADZIJDE GEZAG. Iii een onzer vorige bijdragen hebben wij nadruk gelegd op het feit dat de sociale orde maar op twee wijzen kan verwezenlijkt worden Vrijwillige of geiiwongene. Daar het maatschappelijke leven zonder de sociale orde een onmogelijk heid is, heeft dus ieder volk te kiezen tusschen de dwang en de goede wil. Heel het drama tusschen den Staats vorm tier Diktatuur en deze der Demo cratie ligt daarin... en al de rest is woorden en nog woorden. In deze tijden, waarin dagelijks, nieuwe problema's van buitenlandschen en binnenlandschen aard- vlug en zeker moeten opgelost worden, moet ons volk eerst en vooral eerbied voelen voor het bevoegde en eerbiedwaardig gezag, die het leiden moet. Want wij lijden in deze moderne tij den aan een gezagscrisis. Men mag van de Wettelijke Overheid, alles zeggen. Men mag beleedigen, verdachtmaken, beschuldigen, dat loopt hoogstens uit, op enkele dagen draagbaar gevang, bij zonder voor deze die van deze gevang zitting een politieke wipplank willen maken. En niemand spaart men noch Minister, noch Prokureur des Konings, noch Gendarmen, noch Veldwachters, om alleen maar in zake Gerecht te blij ven. Eerbied voor het GEZAG De groote plicht om deze eerbied te coen heerschen, berust op diegenen die door hunne sociale positie, een zeker gedeelte van dit gezag uitoefenen. En wat zien wij gebeuren Door velen onder hen wordt alles in het werk gesteld om Regeering, Beheer, Leger, Gerecht in de oogen van onze be volking als een «rotten boel» doen door te gaan. Ons Vlaamsche Volk verkeert onge lukkig in de vaste meening, dat het vostaat geld of invloed te hebben om bij de Hoogere Overheid alles te ver krijgen en de woorden er is niets aan te doen, X.Y.Z.... zit er achter liggen gedurig op de lippen. Ons Vlaamsche Volk denkt dat het volstaat bij die of idle Burgemeester, dat of dat Provinciaal Raadslid, die of om de grootste gevangenisstraf in een klein geldboeteke te veranderen, al zijn achterstallige belastingen kwijt te zijn, zich door lie Rechtbanken doen vrij te spreken, geen soldatendienst te moeten doen, enz... enz... En indien ons braaf, eerlijk Vlaam sche volk dat meent, dan is het omdat men gedurende jaren, dat aan ons volk heeft wijs gemaakt en de handel en in vloed of zoogezegden invloed, een feit is. Ja men heeft ons volk wijs gemaakt, dat die of die Mijnheer alles kan.-., en dat eens hij er zich mee bemoeit... niets aan de zaak te maken is,of er geen kwaad van kan. En hoe wil men dat dit volk nog eerbied voele, voor een Ambte naar, een Prokureur, een Rechtbank die het vermoedt omkoopbaar of beïnvloed baar te zijn. Onze eerste plicht, willen wij hier in Belgie alle pogingen tot vestiging der Diktatuur verhinderen is aan ons volk de eerbied voor het gezag te leeren en de faam van de Wettige Ove?-heid zui ver te houden door ons Beheer, ons Ge recht, ons Leger, niet doen door te gaan a's omkoopbaar of invloedbaar.., Men kan onze bevolking genoeg dien sten bewijzen wanneer de grond der zaak goed en gezond is. En dit wel zon der voor wat geld of een paar stemme- kens voor alle soorten van tusschen- komsten te vinden te zijn. Deze slechte diensten kelderen lang zaam en zeker de maatschappij, stellen een einde aan alle eerbied voor de wet tige overheid en bereiden op de meest doeltreffende wijze, het uur der Dikta tuur voor. Het kan zijn dat deze overweging niet allen zal bevallen, maar wij behooren nu eenmaal tot een partij, waar het nog toegelaten is zijn eigen meening uit te drukken. FIRVER. Te laat binnengekomen om op het eerste blad te kunnen opgenomen te worden. We vragen aan alle goede Liberalen, om, na hun blad gelezen te hebben, het te willen voortgeven aan een vriend of kennis. SPANJE. We hebben in een vorig nummer reeds medegedeeld, dat Malaga in de handen der opstandelingen ge vallen is. Deze gebeurtenis kan de ernstigste ge volgen hebben voor de regeering Spanje, omdat deze overwinning weer gemakkelijker maakt aan gene raal Franco om vreemde soldaten en materiaal te ontvangen, omdat die stad van groot militair belang was en vooral omdat dit verlies noodlottige gevolgen kan hebben op moreel gebied voor de regeeringstroepen. Het schijnt, dat de inname van Malaga bepaald werd door -Goering en Mussolini te Rome en het van het zijn dan ook vooral de Italianen welke den slag gehaald hebben. Deze denken er niet meer aan hun nationaliteit te verbergen en men vraagt zich dan ook af, of deze al te ver gaande inmenging van Italië en Duitschland geen veran dering zal teweeg brengen in de hou ding van Frankrijk en zelfs van Enge land, want de drukking, op de huidige Fransche regeering uitgeoefend, is on gemeen groot. Dit kunnen we ten andere afleiden uit een meeting welke Leon Blum on langs te Parijs gehouden heeft op de werken der tentoonstelling en waar hij gesproken heeft, niet in zijn hoedanig heid van Minister, maar veeleer als po litiek leider en lid van het Volksfront. Daar heeft hij harde woorden gericht aan het adres van het «Fascisme», bij zooverre, dat de verhouding tusschen Italië en Frankrijk heel gespannen is. De Italiaansche pers heeft haar mis noegen heftig uitgedrukt. Sommige bla den gaan zelfs zoo ver het terugtrekken van de medewerking aan de tentoon stelling van Parijs 1937, voor te stellen. Andere denken dat Mussolini zijn goedkeuring zal weigeren aan de be noeming van den nieuwen Fransehen gezant te Rome. Dit alles kan niet anders dan de breuk tusschen West- en Midden Euro pa vergrooten. Italië rekent op den steun van Duitschland in zijn houding tegenover Frankrijk. Wat de «niet-inmenging» betreft ver nemen we dat Portugal weigert zijn medewerking te verleenen ten einde de blokkade van Spanje te verzekeren. Eigenlijk wil Portugal zijn eigen gren zen met de zee niet aan een internatio naal toezicht onderwerpen. Dit wil zeg gen dat, indien men de rest van de Spaansche grenzen te land en te zee sluit, de verbinding tusschen Portugal en de opstandelingen open blijft en dat Duitschland en Italië vrij spel houden cm de Rebellen van al het noodige te voorzien. OOSTENRIJK. De kwestie van het Koningdom en het herstel der Habsbur- gers op den troon, wordt weer aktueel, door de drijverijen van de voorstanders van het «Groot-Duitschland». De Rijkskanselier heeft verklaard, dat dit herstel een kwestie is van zuiver binnenlandschen aard en dat de bevol king van Oostenrijk alleen gemachtigd is aan dit vraagstuk een definitieve op lossing te geven. Verder heeft hij ge wezen op het feit, dat Oostenrijk geen buitenlandsche inmenging in zijn poli tiek kan dulden, zelfs niet van Duitsch land en dat dit uitdrukkelijk bepaald werd in het Duitsch-Oostenrijksch ak koord. Een herstel van het koningdom en ook voor de «Kleine-Entente» vooral voor Jbugo-Slavie. Men denkt dat alzoo een toenadering zou kunnen ontstaan tusschen Duitsch land en Jougo-Slavie, ten nadeele van Tjeko-Slovakijje en ook ten nadeele van de eenheid in de «Kleine-Entente» zelf. DUITSCHLAND. Op dit oogenblik wordt te Berlijn een kongres gehouden van de internationale oud-strijders ver- eeniging. Een groot aantal landen zijn vertegenwoordigd, waaronder Frankrijk en Belgie. De Rijkskanselier en generaal Goe ring hebben te dier gelegenheid prach tige redevoeringen gehouden waarin vooral gewezen werd op de vredespo gingen en vredelievende inzichten van Duitschland. Nochtans, als we denken aan de alles eisohende herbewapening, de brutale inmenging in het binnenlandsch ge schil van Spanje, aan de ongehoorde verbreking van tal van akkoorden en aan de onmogelijke houding tegenover Rusland, moeten we toch zeggen dat we geen betrouwen kunnen hebben in de schoone woorden van de huidige Duitsche leiders. Het godsdienstig geschil neemt ook een ernstig karakter aan. Kardinaal «Faulhaber» heeft in een krachtige toe- Het verbreken van het konkordaat kan niets anders dan het vertrouwen schaden dat het buitenland nog heeft in het gegeven woord. Generaal Goering begeeft zich bin- spraak de handelingen van de Natio- naal-Socialisten tegenover de Katholie ke Kerk van Rome gelaakt. Hij heeft geprotesteerd tegen de on telbare overtredingen van het Konkor daat dat ge teekend. werd tusschen Hit- Ier en het Vatikaan het sluiten der katholieke scholen, het aanhouden van geestelijken, het inbeslagnemen van kerkelijke goederen. Het verbieden van kerkelijke stoeten en ook tegen de ontelbare aanvallen en beschuldigingen op elk terrein, nen kort naar Polen, waar hij zooge zegd gaat jagen. Het politiek deel van die jachtpartij zal vooral handelen over de kwestie van de vrij-stad Danzig. Duitschland wil die zaak eens en voorgoed regelen met Po len, heeft Minister Goebels op een meeting verklaard. ENGELAND, Men weet dat in En geland een nieuw bijkomend krediet van ongeveer 200 milliard frank aange kondigd werd voor de herbewapening. Deze reusachtige som, waarin het ge woon krediet voor het leger niet begre pen is, heeft te Berlijn geweldigen in druk gelaten. De pers vraagt zich af waarom Engeland, zoo'n macht wil scheppen en waarvoor zij moet dienen. Andere bladen zien hierin een nieuwe verrechtvaardiging voor de Duitsche herbewapening. De besprekingen tus schen von Ribbentrop en de Engelsche regeering hebben geen tastbaren uit slag opgeleverd. Men veronderstelt dat er zal gewacht worden op den terugkeer van Minister Ei en om de kwestie van de Duitsche eischen op kononiaal ge bied verder te verhandelen. ROEMENIE. Een ernstig geschil is ontstaan tusschen Koning Carol en de regeering, naar aanleiding van de ter aardebestelling van twee Fascisten wel ke uit Spanje overgebracht waren en ook naar aanleiding van binnenlansche moeilijkheden, met de reeds gekende «Yzerën Wacht», een Fascistische orga nisatie, welke vroeger nog van zich deed spreken door haar revolutionnair optreden. Het schijnt verder, dat aan die lijk- plechtigheid diplomatieke vertegen woordigers van Duitschland, Italië, Portugal en Japan hebben deelgeno men. Dit wordt beschouwd als een on duldbare inbreuk op de diplomatieke gebruiken en het terugroepen van die gezanten werd aan de betrokken re geeringen gevraagd. KORTE BERICHTEN. De Duitsche Minister van Buitenlandsche Zaken «von Neurath» begeeft zich naar Oos tenrijk. Alvorens te vertrekken heeft hij verklaard, dat zijn reis enkel tot doel heeft de betrekkingen te verbete ren tusschen de «twee Duitsche Sta ten». ITALIË. De prinses van Piemont, heeft het leven geschonken aan een prins, welke Victor Emmanuel gedoopt werd. Daarmee is de troonopvolging van het huis van Savooie verzekerd. Deze blijde gebeurtenis heeft in gansch Italië de grootste ontroering en tevredenheid verwekt. Er werd opge merkt, dat de Paus bij zijn gelukwen- schen aan den Koning ook den titel van Keizer van Abess'nie gebruikt heeft, Alzoo veronderstelt men dat het Vatikaan de aanhechting van Abessinie als officieel beschouwt. Op het laatste oogenblik vernemen we, dat het «niet-inmengingskomiteit» te Londen, tot een definitief akkoord gekomen is. Zoo werd er besloten, dat er vanaf 6 Maart a.s., tot een volledige blokkade zal overgegaan worden van Spanje, met of zonder de medewerking van Portugal. Al de partijen waren het eens met dit besluit. ZWITSERLAND. Waarschijnlijk gaat men in dit land naar een onwet tig verklaren van de kommunistische partij. In de verte, terwijl de trein over de sporen voortholt, verschijnt in de schit terende middagzon van Italië het sta tion van Turijn. Hij overleest nog eens zijn redevoe ring en frommelt ze snel weg, zoodra de trein stilstaat. Hij krijgt een schok, tottert terug op zijn bank, stapt uit den trein en valt in de armen van een Italiaansch officier. Suivez-moi Het bevel klinkt kort en bondig. Zwij gend volgt hij den militair na zich reeds duizendmaal te Brussel, Karthui- zerstraat, gewenscht te hebben. In zijn hoofd hotsen en botsen de zinnen van zijn redevoering dooreen. Na een berg spaghetti met tegenzin te hebben verwerkt, begeeft hij zich onder de hoede van een ander Ita liaansch militair naar het studio van Radio Turin. Voor hij binnengaat wrijft hij met verdoken beweging zijn haar recht, schikt zijn Rex-kenteeken, strompelt over den 'drempel van het radio-instituut en staat met zijn neus vlak voor een bord met het volgende Italiaansche opschrift STILTE hetgeen zooveel betee- kent als HOUDT UW MOND OF... Hij wordt in een zaal geleid, verge zeld van twee andere personen (na tuurlijk in uniform) en recht voor den mikrofoon geplaatst. Tot zijn groote ontzetting wordt hem een stuk papier in de hand gestopt, met de eenvoudige woorden Vous direz cela Vijf minuten tijd om het stuk te overlezen en plots klinkt een gillende stem Parlez Hij schiet recht, droogt even zijn zweet af dat hem van het voorhoofd gutst. En nu begint de verklaring der liefde voor het Vaderland, zijn volgelingen en andere medeschreeuwers. Zijn mond spalkt zich wijd open en hij slaakt woeste kreten. Plots schiet een zijner bewakers naar hem toe in het vuur zijner gloeiende redevoering heeft hij, met z'n lange ar men, den mikrofoon omver geslagen. En immer gaat het voort, om beurt schreeuwen, liegen en hijgen. Eenige uren later. In den donkeren avond schiet Italiaansche taxi recht naar het tion. Degrelle neemt zijn zakboekje. In het licht van een Neo-reklame schemert er iets van Goering en lijn... Hij komt aan het station. En het regent steeds wanneer uc trein vertrekt, welke een verloren zoon terug naar zijn zoo geliefd vaderland, zal brengen. Als de vos de passie preekt, Boeren past op uw ganzen... Enkele Fransche en Engelsche bla den onder aniiere «CEuvre» en «Daily Telegraph», brachten het bericht, dat Hitler in zijn op 30 Januari te houden rede, Belgie de toezegging zou doen, dat Duitschland bereid is het dezelfde waarborgen te geven als Frankrijk en Engeland hebben gedaan. Dat wil dus zeggen, algeheelen bijstand, met of zon der wederkeerigheid,. terwijl ook de po litiek van sterker bewapening niet be hoeft voorgezet te worden. Naar Pertinax in de «Echo de Paris» schrijft, zou de Duitsche regeering de zelfde verzekeringen betreffend Belgïe's veiligheid te geven als Engeland en Frankrijk, bekrachtigen. Duitschland zou zich dus bereid verklaren, de onaf hankelijkheid en de onschendbaarheid van Belgie te verdedigen, indien deze zouden bedreigd worden uit het Zuiden of uit het Westen. De Duitsche regee ring zou van Belgie geen wederkeerig heid verlangen. Wat onze leus is «In niemands vaarwater», zooals gedaan wordt door de regeeringen van Londen en Parijs. Onze veiligheid zou aldus gewaar borgd zijn, niet alleen door Engeland. en Frankrijk, maar nog door Duitschland. We krijgen den wind in de zeilen Om kort te gaan de groote mogendhe den wedijveren in hun bescherming over ons land. Wee hem die Belgie zou aanraken Het schijnt dat iedereen te Parijs hoe genaamd niet geestdriftig gestemd is over dit Duitsche voornemen, in de ver onderstelling dat bedoeld voornemen werkelijk bestaat. Wij, voor ons deel, gelooven er nog niet veel van. Reeds schrijft Monclart onderwijl in het Parijsch blad «L'Ami du Peuple», dat dit «manoeuvre» gevaarlijk zou kun nen zijn voor de Europeesche verhou- i.ingen. Sommigen zullen, zoo beweert Monclart, de «sluwe daad» van den Reichskanselier als een vredesdaad be schouwen en als het feitelijk herstel van Locarno, terwijl Duitschland er al leen zal in geslaagd zijn een nieuwe Lo- carnoconferentie zoogezegd overbodig te maken, waar een echt westelijk statuut zou voorgelegd. zijn. Laat ons de Fransche opmerkingen naar de maan zenden en een mi nuutje overwegen A's Duitschland nu juist dezelfde toe zegging deed als Engeland en Frank rijk, zouden zij daarover zeer tevreden kunnen zijn en er de bevestiging in vinden, dat onze politieke opvattingen uitstekend zijn, dankbaar, omdat de omstandigheden gunstiger worden om tegen alle tegenspelers, een afzonderlij ken wil te vestigen. Minder dan ooit bereid bondgenootschappen aan te gaan met groote landen, waarin verschillen de deologieën'werkzaam zijn. Wat. een bron van misverstand, zoo niet van conflikten kan zijn al evenmin be reid om zich uitsluitend achter een pa pieren neutraliteit volstrekt veilig te wanen, en er steeds op bedacht de le- gersterkte praktisch a.f te meten aan het internationaal gevaar of den inter nationalen vredeswil. Maar in dat overwegings-minuutje komt juist de herinnering aan de pa pieren neutraliteit, het fameus «chiffon de papier» van 1914, in den geest ge flitst... Om het even Laat ons wachten op de mededeeling van 'ie Reichsregee- ring. Hitier is misschien geen wolf in een schaapsvacht SERLOC. Het zijn /die verhoudingen die zich elk jaar vernieuwen, die klaar bewijzen dat deze Kloosterscholen hun bena ming van diplomafabrieken wel verdie nen. Hierboven was alleen spraak van Froebel- en Lager Onderwijs. Met het Middelbaar Normaalonder- wijs is het niet beter gesteld. Tegen 7 Normaalscholen van den Staat (2 voor jongens en 5 voor meis jes) telt het privaat onderwijs er 21 (4 voor jongens en 17 voor meisjes). Alles samengenomen beschikt de Staat over 30 Normaalscholen. De Provincieën over 6. De Gemeenten over 10. Het privaat onderwijs over 100. In 1936 werden er in Belgie 2152 di ploma's afgeleverd door al de hierbo ven vermelde Normaalscholen en daarenboven 1529, of ongeveer de 3/4 door de private normaalscholen alleen KANTON AALST EEN LAATSTE OPROEP... Dinsdag, 23 Februari a.s. voert Voor Taal en Vrijheid WEEK-END IN 'T PARADIJS op, het onweerstaanbare lachsukses van Arnold en Bach. Onder de leiding van Heer Alfons Vanacker en met de medewerking der Damenafdeeling van Trouw aan Kunstvan Hamme, werd dit werk door onze acteurs flink ingestudeerd, zoodat we er van overtuigd zijn Voor Taal en Vrijheid keurig te zien pres- teerén Dinsdag a.s. En nu geachte lezers, opgelet, gedu rende het tweede bedrijf worden knap pe BALLETTEN uitgevoerd door de ver maarde HOLLYWOOD GIRLS Dus niet gedraald, gauw naar «Graaf van Egmont», teneinde te trachten er nog een plaatsje te bemachtigen. ELVEE. DE FILMEN VAN DE WEEK. CINEMA FEESTPALEIS. 1) DE VIJFDE VINGERAFDRUK, met Alice Field en Jean Max. 2) HOERA DE LIEFDE, met Ann Lothern en Gene Raymond. CINEMA PALACE. 1) DE GELIEFDE VAGEBOND, met Maurice Chevalier. CINEMA RIO. 1) MELKSOEP, met Harold Lloyd. 2) MARIA DER SMARTEN, met Francoise Rosay en Henri Rollan. CINEMA VOORUIT-CENTRALE. 1) EEN WALS VOOR U, met Camil la Horn en Adele Landrok. 2) FRAULEIN DOKTOR, met Myr- na Loy en George Brent. EEN WELSPREKENDE STATISTIEK Koninklijke Symphoniekring DOOR EENDRACHT GROOT een sta- Ber- de Uit een verklaring welke de heer Mi nister van Openbaar Onderwijs komt af te leggen is gebleken, dat op heden in Belgie bestaan 16 lagere Staatsnormaalscholen 5 Lagere Provinciale Scholen 7 Lagere Gemeentelijke Scholen. Voor het schooljaar 1936-1937 tellen deze drie groepen samen 4330 leerlin gen, in 1936 leverden zij samen 455 di ploma's af. Er bestaan 53 vrije lagere normaalscholen met 8025 leerlingen. In 1836 leverden zij 1175 diploma's af. De Staatsnormaalscholen voor Be- waarschoolonlierwijzeressen zijn ten getalle van 7. De Provinciale zijn ten ge talie van 1. De Gemeentelijke zijn ten getalle van 3. De schoolbevolking bedraagt 617 leer lingen, en er werden 163 diploma's af geleverd. Het getal Kloosternormaalscholen voor Bewaarschoolonder wijs bedraagt 28 en het leerlingengetal 1137. Het ge tal afgeleverde diploma's 354. Deze cijfers zeggen dat het getal offi- cieele scholen zeer ontoereikend is. Het Officieel Onderwijs (lagere en bewaar scholen samen) heeft dus 39 normaal scholen, terwijl er 81 op meer dan het dubbel Kloosternormaalscholen zijn. Bovenstaande cijfers zeggen nog dat er in het Officieel Normaalonderwijs, op 100 leerlingen 10,5 diploma's uitge reikt worden voor de lagere scholen en 26,5 voor de Frcebelscholen. In de Kloosternormaalscholen zijn die ver houdingen 14,6 en 31,1. Het Bestuur brengt ter kennis aan de Heeren leden dat de Jaarlijksche Alge- meene Vergadering plaats heeft op ZONDAG 28 DEZER, om 10.45 uur, ten Lokale Graaf Egmont. DAGORDE 1) Verslag Sekretaris, verslag Schat bewaarder. 2) Herkiezing van den helft van het Bestuur. 3) Verschillende. Kandidaturen worden aanvaard tot bovengenoemden datum. HET BESTUUR De Secretaris, De Voorzitter, Van Cauwenberge Fr. Eemans Fl. Schatbewaarder, Laduye R. Leden Anné Fr., Van den Eede E. GROOT VERKLEED EN GEMASKERD HALF-VASTEN BAL der Koninklijke Symphonle «Door Een dracht Groot», op Zaterag 6 Maan a.s., in de prachtige zaai «Moderne Palace, Lange Zandstraat, Puike Jazz. Schoone prijzen voor de verkleeden Begin om 9 uur, Allen er naartoe We vragen aan alle goede Liberalen, om, na hun blad gelezen te hebben, het te willen voortgeven aan een vriend of kennis.

De Liberaal | 1937 | | pagina 2