vrije tribuun ^emeenestrijd teders het Communisme BAL Rond een proces. Het Succes van het Liberaal Solidarisme Rex zegepraalt weer eens Wat, wij Liberalen noodig hebben. Maar in een verkeerde richting. BLJ DIT BLAD BEHOORT EËN BIJVOEGSEL. PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN NEGENDE JAAR VRIJHEID 7 MAART 1937 SOLIDARITEIT Nummer 10 VERANTWOORDELIJKHEID ARRONDISSEMENT H E T VAN P A R T IJ LIBERALE DER W EEKBLAD AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen, prijs volgens te vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouden. ALLE toezendingen moeten onderteekend zijn. RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALSjff. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOÏS ST- GILLIS-DENDERMONDE Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT», Aalst, Tel. 370, Postch. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement AaJlst, wende men zich tot den DRUKKER. «irii T «Stproilpn a 9 Laat ons maar rechtuit bekennen dat, ondanks Meetingen, Redevoeringen en Banketten, de Liberale Partij sedert de kiezing, niet met reuzenstappen vooruit ging... Wij wachten sedert maanden op een Organisatieplan en de noodige instruc ties. Na zijne aanstelling als opperbevel hebber over het leger in Italië, verloor de jonge Bonaparte zijn tijd niet in het Eten, Zingen en Dansen Het eerite wat hij hij deed, was voor de heele organisatie zorgen van de geestdriftige, strijdlustige maar orde- looze benden van het verjongde Fran- sche leger... En na de Organisatie werd de strijd geleverd en met de overwin ning werden de feesten ingezet Het geestdriftige, strijdlustige maar ordelooze Liberale kiesleger, had in de kiesperiode van 1936 zoo goed mogelijk weerstand geboden Wat het noodig heeft, om niet in woorden, maar IN FEITE de zegepraal voor te bereiden, is de Organisatie der gelederen, en niet honderden redevoe ringen, waar aan overtuigden tot sla pens toe, wordt herhaald, dat de Libe rale Partij, een gr oote partij is, toe komst heeft... en zegepralen zal. wan neer men goed weet, dat wij sedert een halve eeuw, langzaam doch zeker ach teruit boeren. Wij moeten eerst en vooral een Natio nale Raad hebben die leidend optreedt in plaats van te worden geleid. In dit opzicht mogen wij de Heer de Laveleye als de geschikte persoon be groeten, om als Voorzitter van dezen raad te fungeeren, en lieten sommige maatregelen op zich niet wachten. Terloops gezegd, moet door ons, Vla mingen, vermeden worden, dat Brussel in dezen Raad, het hooge woord voeren zou en dat onze Taal en onze Belangen eens te meer op het achterplan gescho ven worden. Tweedens moeten wij onze Secreta riaten, Dienstbetoon en Pers onmiddel lijk beter inrichten. Er zijn Arrondisse menten die op dit gebied niet ten ach ter blijven, Aalst, Leuven, Brugge bij voorbeeld, maar er zijn er tientallen, waar van Secretariaat, Dienstbetoon of Weekblad geen spoor te vinden is en waar de Liberale Actie uitsluitelijk be staat, in banketten «suivis de danses», af en toe vervelende algemeene verga deringen, en wanneer het kiezing is, 'n paar duizend strooibriefjes, gevolgd van een meetingsken Ten derde wordt in onze Partij te veel de «kas gevaagd» aan de Sociale Wer ken van allen aard. Wij moeten ons zonder dralen, om on ze Syndicaten en Ziekenbonden bekom meren. Het is het schoonste, het meest So ciale wat wij bezitten. De Liberale Partij is de Partij, die dcor de tijden heen de meest belangloo- ze kommer voor het lot der minderbe deelden voelde, en het is droevig te be- statigen dat in sommige Arrondisse menten, ja zelfs in sommige Kantons aan ons eigen Arrondissement, door de plaatselijke leiding, zooveel onverschil ligheid voor onze Sociale Werken wordt getoond. Ten slotte moeten wij van nu af aan, de Gemeenteverkiezingen voorbereiden. Dit is voor de toekomst der Partij van het allergrootste belang. Op ieder gemeente een Liberale lijst hebben of een gedeeltelijke Libera le lijst, schept op deze Gemeente de Li berale kern, die mits behoorlijken steun der leiding, zeker en sterk groeien kan. Hoe wil men dat onze buitenmenschen met de algemeene verkiezingen voor de Liberalen stemmen, wanneer zij de Par tij slechts kennen door haar dienstbe toon en door een meetingsken, alle vier jaar op hun dorp gegeven Er moet op ieder dorp Liberaal leven zijn, Liberaal streven en Liberale strijd. Indien wij dit kunnen verwezenlijken, dan groeit onze partij noodgedwongen Op één voorwaarde nochtans dat deze die de eer hebben, onze partij te dienen, op alle gebied onberispelijk zouden zijn en geschikt voor de verspreiding van onze gedachten van Vrijheid, Solidariteit, Verantwoordelijkheid. Wij moeten van onze Vaandeldragers, Bevoegdheid, Eerlijkheid en ware offer vaardigheid eischen. Anders gaan wij onvermijdelijk den dieperik in Firver. IN DE GROOTE REDE. dit hij te Berlijn hield, sloeg Hitier bovenarms op het commu nisme, dat de Engelschman Eden, te Moskou alleen gelokaliseerd schijnt te achten, maar dat een groote pest is, waartegen wij allen ons moeten weren. Gewoonlijk wordt gezegd «Waar het hart van vol is, stroomt de mond van over.» En dat Hitler vol is van een strijdontwerp tegen het communisme, lijdt voor niemand eenigen twijfel. Maar... hier bijzonderlijk was voorzichtigheid geboden, om zijn neus voorbij te praten, ten opzichte van Rusland. Onder de verstandelijk ontwikkelden zijn er zeker betrekkelijk weinig, die zich over het sov- jettenparadijs illusiën maken. Naarmate de communistische beweging zoo wat overal en in alle richtingen hare vang armen uitstrekt, worden de uitingen van weer stand aan dezen geesel talrijker, overal, behal ve in Belgie. Het is niet in Europa alleen dat het euvel met een merkwaardige taaiheid en strengheid wordt tegengegaan. Japan, ernstig in zijn aard en wezen be dreigd, verwaarloost geen enkele gelegenheid, om den invloed van het Komintern te breken en te vernietigen. Volgens den «Westdeutscher Beobachter», werd in de landen van Zuid-Amerika een an ti-communistische samenwerking tot stand ge bracht Brazilië, Peru, Chui, Bolivië, Para guay, Uruguay, Venezuela hebben tegen het bestaan of ontstaan der communistische partij, verbodsmaatregelen genomen. Zoo, onder meer, werden de leiders aangehouden en strengelijk veroordeeld. Wat Europa betreft, als men Duitschland en Italië ter zijde laat, die de eersten waren om de communistische besmetting met alle kracht dadigheid te keer te gaan, moet men wijzen op den hardnekkigen strijd, door Polen tegen het bloedrooie gevaar aangebonden In de negen eerste maanden van 1936, werden daar meer dan tien duizend aanhoudingen gedaan. Door de overheid werden verschillende ccsmmunisti- .sche genootschappen ontbonden. In Griekenland als gevolg der ontdekking eener samenzwering werd op de archieven der communisten beslag gelegd en werden een duizendtal belhamels gevangei genomen. In Rusland had een proces plaats, dat voor onze Westersche mentaliteit onbegrijpelijk is. Radek, Sokolnikof, Sjatakov en andere eer- ste-rangsterren in het Soviët firmament zijn voor de Rechtbank gedaagd en worden be schuldigd van niets minder dan van hoogver raad. Tot daartoe is alles net zooals op een ander waar het onbegrijpelijke begint is waar al de betichten om zoo te zeggen in eenen adem door zichzelf beschuldigen van de meest on waarschijnlijke misdaden en het openbaar mi nisterie al de troeven in de hand spelen om tegen hen een doodvonnis te eischen... en te bekomen. Wat zijn die onwaarschijnlijke misdaden Radek, Sokolnikof, Sjatakov en de andere betichten, die tot heden toe de vertrouwens- menschen waren van Stalin, beschuldigen zich zelf ervan met Stalin's hardknekkigste vijand Trotsky te hebben gekomploteerd niet alleen om den Russischen alleenheet scher van zijn voetstuk te werpen, maar om, op den hoop toe, de Soviët Unie te versjacheren aan het Wes- tersch kapitalisme, het Duitsch Nazisme, aan het reaclionnaire militarisme. Zijn deze bekentenissen effectief gedaan Niemand schijnt het in twijfel te trekken, maar iedereen tracht dit onbegrijpelijk myste rie op zijn manier uit te leggen. Gedaan of niet gedaan, wij kunnen, na over leg met ons nuchter verstand te hebben ge pleegd, niet het minste geloof hechten aan de echtheid van deze bekentenissen. Toch zijn er ten onzent, die dat wel doen, en niet van de geringsten, De Volksgazet noemt iemand die in de regeering zitten zou) die wel aannemen dat de bekentenissen echt en bijgevolg de beschuldigingen gegrond zijn. Deze beroepsrevolutionnairen, zouden bezwe ken zijn aan de deformatie van de revolutie, zouden zij hun zondige zwakheid, hun ook in hun oogen verachtelijke misdadigheid bekend hebben een soort passievolle zelfpijniging dus. We kunnen daarmede niet instemmen. Wij kunnen niet aannemen dat Tiotsky, die door onze Westersche landen als de vijand num mer één wordt aanzien, die lijk een onge- wenschte van de eene grens over de andere werd gezet, juist omdat hij ervan verdacht werd de virus van de wereldrevolutie te ver spreiden, dat diezelfde Trotsky aan den ande ren kant met landen als Duitschland en Ja pan zou konkelfoezen om de i evolutionnaire ge dachten in den rug te schieten en de vrucht van de Russische revolutie in handen te spe len van het Duitsch Japansch fascisme. De waarheid zal wel elders liggen Hebben wij niet in Duitschland den Rijks dagbrand gehad en de bekentenis van den dompelaar Vandcr Lubbe Benevens dat, heeft de geschiedenis ons ge leerd, dat de rechtbanken der middeleeuwen over bijzondere middels beschikten om oude sukkels te doen bekennen dat zij omgang had den met den duivel, een bekentenis die ge he den ten dage nog aan geen schoolknaap zoudt kunnen doen slikken. En toch werden zij op grond van die bekentenis op den brandstapel gebracht. De Russische heerschers moeten over midde- wellicht vermeden zou kunnen blijven. En wat dit beduidt, toont ons de vreeselijke les van Spanje. Wij blijven betrouwen op het gezond oordeel en den praktischen zin van het Belgische volk. We zijn hier, in Vlaanderen vooral, nog zoo heet niet gebakerd als in het warme zuiden. Wij zijn hier sedert eeuwen aan vrijheden gewoon, die niet in andere landen bestaan, althans niet in dezelfde mate. Wij zijn niet zoo licht ontvlambaar. Maar dit belet niet dat onze overheid wel eenige voorbehoedmiddelen zou mogen in voege brengen, en gelijk «La Gazette» zijn wij van oordeel, dat er naar niets of niemand moet ge wacht worden, om een ondermijnende werking stop te zetten, die voor doel heeft, ons te BE DRIEGEN, oi;s te VERDEELEN, ons te VER ARMEN en ons als REDELOOS SLACHTVEE te behandelen Zwitserland op zijn beurt, stelde het commu nisme buiten de wet en vaardigde de strengste maatregelen er tegen uit. Deze vlugge opsomming, olschoon zeer onvol ledig, zal reeds welsprekend genoeg zijn voor e'.kcn lezer, om hem eens te meer aan te too- nen, wat een geesel het boichevistisch gevaar voor alle landen geacht wordt. Men kan dit niet genoeg in 't licht stellen. Men zal er kunnen uit opmaken, dat voor verscheidene dezer landen de bolchevistische bedreiging veel minder ernstig en veel minder dreigend is dan voor ons. Ons land men vergete het niet werd duidelijk aangewezen, voorbestemd en voorbe reid, om door de communistische golf te wor den overrompeld, nadat zij Spanje en Frank rijk zal verwoest hebben. Het is dus begrijpelijk, dat jonge elementen onzer bevolking, in hun drift de redding zoeken in 'een gewapende massa, die het bolchevisme hardhandig zou aangrijpen en den weg ver sperren. Dit, middel hebben wij steeds bestreden, om dat wij het zoo erg achten als de kwaal zelve. Gelijk wolken die tegen elkaar opkomen, donder en bliksem baren, zoo kan de nadering van tegenstrijdige fronten, wel niet anders dan een b.oedigen strijd ontwikkelen, die anders len beschikken die in afgrijselijkheid onze be grippen te boven gaan, om aan de uitgekozen slachtoffers, de zondebokken, alles te doen be kennen wat de machthebbers maar willen, niet ten onzen behoeve, want de Russische mees ters zijn verstandig genoeg om in te zien dat wij dat allemaal zoo maar niet als klokspijs zullen innemen En dat vragen zij ook niet, ons oordeel, daar zitten ze niet mee in, dat is de minste hunner bekommernissen. Het is voor het Russische volk dat dit af grijselijk treurspel voor het voetlicht werd ge bracht, voor dat volk, dat maar één klok te liooren krijgt en alles voor evangelie houdt wat Stalin en zijn trawanten hun voorzingen. Dat volk, dat geen eigen oordeel hebben mag, dat een willoos werktuig blijven moet in de handen van de heerscherskliek, dat misleide volk, dat zijn verontwaardiging over de voor gewende misdaden van de beschuldigden, nu omzet in meerdere onderdanigheid, en onder danigheid, en onderwerping, in dieper knecht schap aan bazen van den dag. Wat ook wel het eenige doel zal geweest zijn, waarvoor deze akelige komedie op touw werd gezet. En nu komen wij tot onze conclusie. Zulke zaken zijn in demokratischc landen als het onze ondenkbaar. Die kunnen maar enkel gebeuren in landen waar diktators de plak zwaaien. En toch worden er bij ons menschen ge vonden, die ons tegen wil en dank willen over tuigen dat de diktatuur onze eenige redding is, dat ons huidig regime verrot is en die zelfs voor geweld niet zouden terugschrikken om ons in de geruchten van een diktatorialen vStaat- deelachtig te maken. Wij noemen communisten, fascisten, rexisten en ander dergelijk volkje. We moeten er niet van hebben. En alle ge- zonddenkende menschen zullen het daarover met ons eens zijn. Ons demokratisch regime, zelfs met al zijn gebreken, is oneindig meer te verkieken dan al dien uitheemschen bucht. Laat ons niet opkijken naar de tien hersen schimmige vogels in de lucht, laat ons den eenen deugdelijken en werkelijken vogel dien wij in de hand hebben goed vasthouden. Laat ons goede, trouwe Belgen blijven en demokra- ten. voor de aanhangers van Degrelle, vielen ze ge heel tot nadeel en beschaming van de Rexis ten uit. Nadat de rexistische pers den heer Van Zee land op de onbeschaamdste en lasterrijkstc wij ze had aangevallen, verdedigde deze laatste de regeering en zichzelf. Welnu, van de rede van den Eersten-Minister verscheen in de pers van hem die te Berlijn ging mishooren toen zijn volgelingen hem in Holland waanden, geen gebenedijd woord. Alleen deze opmerking Als we op zekeren dag eens kopij te weinig heb ben, zullen we het pleidooi van den heer Van Zeeland afdrukken en dan kan de lezer zich een uurtje kostelijk vermaken. Welnu Rex heeft zich steeds op zijn onpar tijdigheid en eerlijkheid beroepen. Maar waarom mogen zijn lezers dan alleen een aanklacht en geen verdediging hooren Bij deze gelegenheid had de heer Van Zee land tevens voorgesteld door een onpartijdig rechter zijn boekhouding te laten nazien. Maar hier stelde de Ecrste-Ministcr, en hij had na tuurlijk overschot van gelijk, een voorwaarde. Rex zou iets als een borgsom storten en moch ten de Rexbewegingen valsch zijn, dan zouden de Rexisten dien borg verliezen ten voordeele van een goed werk. Was dit voorstel eerlijk of niet Kon aan de Rexisten een mooiere gelegen heid geboden worden om hunne woorden met feiten te bewijzen Waarom dan hebben de Rexisten den hand schoen hun door Van Zeeland toegeworpen, niet durven opnemen Waarom zijn ze ten spot voor ieder, als geslagen honden blijven zitten Senator De Grunne, de man die eigenlijk in de bergen thuishoort, was lid van een com missie, die aangesteld was om over zoogezegde duistere zaken het licht te laten schijnen. Wel nu, door deze commissie werd de bergbeklim mer zesmaal verzocht zijn in den Senaat uit gebrachte beschuldigingen wat nader toe te lichten. Weet ge hoe graaf de Grunne op deze uitnoodigingen reageerde De Gazet van Ant werpen zal 't u zeggen Luister maar ver schiet niet Drijmaal liet de Grunne het schrijven der commissie onbeantwoord de vierde maal verhort: hij '7,icb achter den rug van Degrelle de vijfde maal verwees hij de commissie naar den advokaat van Degrelle de zesde maal antwoordde hij om te zeggen, dat die fameuze advokaat hem geen toelating gaf... het licht te laten schijnen Kan het belachelijker Voor de zooveelste maal hebben de rexisten hier weer eens ten aanschijn van eenieder aangetoond, wat hun fameuze beschuldigingen waard zijn en hoe ernstig die moeten of mo gen opgenomen worden. Het moet dan ook niet verwonderen, dat Rex de laatste dagen veel van zijn pluimen heeft verloren, 't Bewijs Het rexistisch dagblad De Nieuwe Staat wordt steeds minder en minder verkocht en gelezen en verloor tal van abonnenten. Het rexistisch weekblad Rex voor Vlaanderen is reeds lang dood, begra ven en vergeten. Zijn dat teekens van grootheid of verval Spijtig voorwaar voor de Rexisten, dat in sommige benevelde breinen, de werking van het gezond verstand weer stilaan tot uiting komt. Iedereen weet dat het Rexisme in het leven geroepen werd door iemand die zich van een speciale spijs meent gemaakt te zijn en die dwaas genoeg is geweest zich zelf te betitelen als een Messias, zooals er alle honderd jaar nog niet één geboren wordt. Dat het Rexisme gegroeid is door de uitbui ting van het schandaal, hoeft niet bewezen te worden. En dat het voortaan leeft en teert op leugen, bedrog verdachtmaking. snoeverij wordt van langsom meer en meer door de wel denkende bevolking ingezien. Hier weer een paar staaltjes van dien Rexis- tiscben bluf, het aanstippen waard. Spijtig 1) IN ONZE RANGEN. In onze liberale rangen slaat de Libe raal-Solidaristische strekking zeer vlug in, veel vlugger zelfs dan wij het ooit verhoopten. Vooruit gaan wij met onze principes Naast de Vrijheidsgedachte, planten wij sterk en fier de gedachte van de Verantwoordelijkheid en de So lidariteit. Deze rassche vooruitgang is een bewijs dat wij evolueeren en alle evolutie is slechts mogelijk in een partij die leeft. Ons Liberaal-Solidarisme is bestemd om de levensfactor te zijn van het Liberalisme. Meer zelfs, ons Solida risme zal het Liberalisme doen zege vieren, doen troonen op de plaats die toekomt, aan zijn edele principes. Op de plaats die het toelaten zal zijn licht te verspreiden over de heerschen- de duisternis der politieke drijverijen. Klaarte, heldere klaarte zal ons verant woordelijkheids-principe werpen in alle toestanden. Geen duistere hoeken zul len het gekuip van eigenbaatzuchtigen kunnen verbergen. Wij zuilen solidair, hand in hand, ijveren voor het alge meen welzijn, voor verdraagzaamheid en vrede. 2) IN DE ANDERE RANGEN. Reeds herhaalde malen wezen wij er op dat andere partijen in ons program ma grepen. Welnu, tot onze groote vreugde toestatigen wij nu dat zij zelfs onze principes overnemen, zoo niet ge heel dan toch gedeeltelijk b.v. Het K.V.V. der katholieken heeft zeer dikwijls in de eene of andere uiteen zetting sommige onzer principes gedeel telijk of verkapt voorgesteld. Dat ontsta len zij ons, doch niet te min zijn wij verheugd daar dit bewijst dat onze ge- dachtenstrocmingen door iedereen kun nen aangekleefd worden. Zelfs het V.N.V. kwam af met dezelf de grondbeginselen van solidariteit en verantwoordelijkheid jammer genoeg op een wijze die de vrijheid al te zeer aan banden legt (n.l. onder vorm van corporatisme). Ja, zelfs Rex, predikte de verantwoor delijkheid, doch van echte solidariteit geen sprake en nog veel minder van vrijheid. En de socialisten Die staan op het oogenblik ook op een keerpunt, tus- schen het internationalisme dat naar het communisme voert en het nationa lisme dat naar het solidarisme voert. Zij schijnen meer en meer hun klassen strijd te zullen opgeven en spreken reeds van het vervormen der partij - principes, zoo dat hun partij ook de partij zou kunnen worden van den mid denstand. Wat is dit alles in werkelijk heid Niets anders dan een beweging naar de verdraagzaamheid, naar vrede, naar het welzijn van het land door na tionaliseering en vooral door solidari teit. Gij ziet dus dat onze gedachte meer en meer veld wint, zelfs in de rangen onzer tegenstrevers. De dag zal komen dat boven alle par tijpolitiek zullen tronen deze grondbe ginselen, deze verheven gedachten van solidariteit, van verantwoordelijkheid en vrijheid die in het liberalisme hun oorsprong vonden. 3) IN DE REGEERING. Onze regeering van nationaal herstel onder de rechtschapen leiding van Van Zeeland heeft reeds in vele omstandig heden toewezen door haar daden, doch ook openlijk door haar woorden, dat zij zich steunt op de solidariteit aller Bel gen, uit'alle standen en rangen. Wij hefctoen gezien hoe de regeering den strijd aanbond tegen het extremisme van Rex, V.N.V. en van de Communis ten en hoe zij deze aanhangers op hun ne verantwoordelijkheid wees. Wij heb ben menigmaal den heer Van Zeeland gehoord alle Belgen aansporend tot eensgezindheid, tot solidariteit. Wij hebben hem de bevolking hooren ver wittigen zich niet te laten meesleuren door het gezwets van eigenbaatzuchti gen die geen verantwoordelijkheid te dragen hadden vcs:- hun daden, maar vertrouwen te stellen in de regeering. Welnu onze regeering steunt dus ook op ditzelfde verantwoordelijkheidsge voel, op diezelfde solidariteit onder de Belgen, en streeft er naar om door het welzijn van het land de lasteraars te beschamen welke door hunne diktato- riale ambitiën onze dierbare vrijheid bedreigen. Dus ook de regeering deelt de gedach ten en de principes van het Liberaal- Solidarisme. 4) IN HET BUITENLAND. Op politiek gebied, doch noch meer kenschetsend; op economisch gebied, zien wij dat de verschillende landen samenwerking zoeken. Onderzoek de ekonomische kwestie der Oslo-Staten bijvoorbeeld en gij zult moeten getui gen dat deze politiek een bewijs is van eensgezindheid, van behoefte aan soli daire krachtinspanning om het ge meenschappelijk doel Welvaart en Vrede te bereiken. Nog andere voor beelden zouden wij kunnen aanhalen Het ekonomisch verbond van Engeland met de Vereenigde Staten enz... Dit alles zijn teekenen die er ons op wijzen dat het Solidarisme een wereld stroo ming aan hét worden is, een wereld- strooming die den vrede brengen zal en de welvaart die onze eeuw van duistere onzekerheid misschien omzetten zal in een eeuw van klaarheid, in een eeuw van zekerheid en vertrouwen Wij zijn dus op de goede baan Vooruit dus met ons Liberaal Solida risme Solidaristen willen wij wezen Wij zullen het steeds van harte zijn STAD AALST GROOT VERKLEED EN GEMASKERD HALF-VASTEN der Koninklijké Symphonie «Door Een dracht Groot», op Zaterag 6 Maart a.s., in de prachtige zaal «Moderne Palace, Lange Zandstraat. Puike Jazz. Schoone prijzen voor de verkleeden Toekomende week meer daarover 1

De Liberaal | 1937 | | pagina 1