VINS Buitenland Het Holland-ch Schip Triton thuis na het Spaansche Avontuur Fascisten en Katholicisme TWEEDE BLADZIJDE het voordeel der wet op het betaald verlof ge nieten. 1) Vermindering van 50 t.h. zonder dat de prijs 30 fr. mag te boven gaan, aan de werk lieden die reizen met de te hunnen behoeve door de Nationale Maatschappij ingelegde bij zondere treinen, voor zoover de terugreis den zelfden dag als de heenreis plaats heeft. 2) Vermindering van 50 t.h. op de normale prijzen aan de werklieden van een en dezelfde rubriek die per groepen van ten minste 25 rei zen (geldigheidsduur der biljetten 10 dagen). Die vermindering wordt insgelijks verleend aan de werklieden van een en dezelfde syndi- kale vereeniging. 3) Vermindering van 25 t.h. aan de afzon derlijk reizende werklieden wanneer de afstand minder dan 100 km. bedraagt (heen en terug). Die vermindering zal 35 t.h. bedragen indien de afstand (heen en terug) grooter is dan 100 km. De echtgenoote en de minderjarige kinderen van den werkman zullen dezelfde voorwaarden genieten, voor zoover zij zich terzelfden tijd als de werkman verplaatsen. Dit werk is nog niet beëindigd. Op dit oogen- blik onderhandel ik met de Nationale Maat schappij om te verkrijgen dat de individueele vermindering van 50 t.h. toegepast worde op de werklieden die een lange reis doen (300 tot 400 km.), zoodat de arbeiders uit het Waalsch ge deelte van het land zich eventueel onder bij zondere voordeelige voorwaarden naar de zee kunnen begeven en dat onze Vlaamsche arbei ders gemakkelijk onze Ardennen kunnen be zoeken. D. Wijzigingen in den dienst der reizi gerstreinen. Hieromtrent had ik menig onderhoud met de Algemeene Directie der Belgische Spoorwegen. Wij moeten ons beijveren aan de hand- en geestesarbeiders de mogelijkheid te verschaf fen om zich te verplaatsen ten einde werk te vinden en de duur van de afwezigheid uit de woonplaats van die arbeiders behoort vermin derd te worden 1) Door versnelling van den rit der treinen. 2) Door invoering van nieuwe aansluitingen. Naar aanleiding hiervan heb ik vastgesteld dat in zeer talrijke gevallen en die vaststelling werd mij tijdens de bespreking van de begroo ting van Verkeerswezen in den Senaat beves tigd, zeer talrijke arbeiders verplicht zijn veel tijd in de stations te verliezen om op aanslui ting te wachten. Die toestand doet hen feitelijk het voordeel van de vermindering der arbeidsuren verlie zen. 3) Door nieuwe stilstanden. 4) Wanneer het contingent der belangheb benden zulks wettigt, door inleggen van bijko mende treinen. Reeds nu zijn verbeteringen ingevoerd De Nationale Maatschappij brengt de uurre gelingen in overeenstemming met de in de ai beidsuren der werklieden gekomen veranderin gen en met de uitbreiding van de Engelsche week in sommige 'bedrijven. Tn de nabijheid van de groote centra wordt de treindienst in al de mate van het mogelijke derwijze geregeld, dat de bedienden het mid dagmaal thuis kunnen gebruiken. Sedert 4 Oktober 1936, werden een zestigtal nieuwe treinen ingelegd en werden bestaande treinen verlengd om de hiervoren uiteengezette doeleinden te bereiken. Die verbetering heeft meestendeels betrek king op de werklieden van de Vlaanderen naar dc Borinage en h»t centraal gedeelte van het land. Op mijn verzoek heeft de Nationale Maat schappij een verbetering van den dienst der treinen, die de mijnwerkers naar de kolencen- tra brengen, in overleg met de patroons en arbeidsorganisaties bestudeerd. De herinrichting van die treinen is nog niet geheel geëindigd, maar het lijkt mij met van belang ontbloot U op de hoogte van de werk zaamheden te stellen a) Kolenmijnen van de Centre. Die kolenmijnen hebben, in de mate van het mogelijke, het afdalen van de werklieden met 15 minuten verlaat en het ophalen insgelijks met 15 minuten vervroegd Het is echter niet mogelijk geweest de afwe zigheid uit de woonplaats van de Vlaamsche mijnwerkers eenvormig met 30 minuten te ver korten, omdat de tijdruimten tusschen de aan komst en het vertrek van de treinen, eener zij ds, en het afdalen en het ophalen ander zijds, te klein waren voor den achturigen ar beidsdag de kolenmijnen hebben van de in voering van den 7 1/2 urenaag gebruik ge maakt om het afdalen en het ophalen op een eenigzins meer soepele wijze in te richten. In overleg met de kolenmijnen van de Cen tre, konden niettemin de volgende verbetin gen in het vervoer der werklieden aangebracht worden 1) Werklieden uit de streek van Geeraards- bergen die van de dagploeg deel uitmaken Vertrek uit de woonplaats verlaat met 40 mi nuten en terugkeer in de woonplaats vervroegd met 50 minuten 2) Werklieden uit de streek van Geeraards- bergen-Sottegem die van de nachtploeg deel uitmaken Winst respectievelijk van 51 en 40 minuten. Detailwijzigingen zullen dien toestand voor sommige werklieden nog kunnen verbeteren. b) Kolenmijnen van het Westen van Bergen. De vereeniging van de kolenmijnen van het Westen van Bergen werd in het bezit gesteld van een ontwerp van wijzigingen in den trein dienst, waarbij de afwezigheid uit hun woon plaats van de werklieden uit de streken van Sottegem, Ronse en Leuze, die van de ploegen van 6 tot 14 uur en van 22 tot 6 uur deel uit maken, verkort wordt. Die vereeniging heeft gevraagd om enkelen tijd geduld te nemen voor haar antwoord. Geen enkel in die kolenmijnen werkend Vlaamsch arbeider neemt de treinen welke toe laten in de ploeg van 14 tot 22 uur te werken. c) Kempische kolenmijnen. Op aandringen van mijn Collega van Arbeid, heb ik de nationale Maatschappij verzocht aan de vergaderingen van de Werkkrachten-Com missie deel te nemen en alle maatregelen te treffen die de aanwerving van mijnwerkers kunnen bevorderen. n-eeds werd een trein uit Leuven voor Eys- den (Mijnen) verdubbeld tusschen Diest en Eysden. Tot nog toe bezitten wij geen positieve aan duidingen voor de andere streken waar iets zou moeten gedaan worden. Op de lijn Herenthals-Neerpelt rijden de noodige treinen voor de nachtploeg en, daar deze slechts 87 werklieden voor Winterslag en verder en enkel 12 werklieden voor Zolder en Beeringen omvat, blijkt inleggen van bijzon dere mijnwerkerstreinen voor de andere ploe gen. zooa's door sommigen gevraagd werd, niet noodzakelijk. Moest nochtans voorzien worden dat derge lijke treinen zouden gewettigd zijn. dan in de Nationale Maatschappij bereid om er, bij wijze van proef, in te richten. ('t Vervolgt.) MAISON FRANCAIS TRES CONNUE EN BELGIQUE STOCK IMPORTANT A BRUXELLES Recherche agents introduits et collaborateurs ayant relations. Bruxelles et Province Ecrire Bureau du Journal. De reis van Koning Leopold III, welke Maandag naar Londen vertrok, heeft heel wat belangstelling gewekt in de buitenlandsche pers. Eerst werd aangekondigd dat de vorst een vriendschapsbezoek ging brengen aan den Engelschen KoningNaderhand werd be weerd. dat het bezoek ook een politiek karak ter zou hebben en dat er besprekingen in het vooruitzicht waren met Minister Eden en an dere gouvernementsleden. Dit schijnt dan ook wel zoo te zijn. Koning Leopold III is als spe ciaal gezant naar Londen vertrokken, om er het standpunt en de belangen van zijn land nader te omschrijven en te verdedigen. Een oogenblik werd zelfs gedacht, dat ook Eerste- Minister Van Zeeland den Koning zou verge zellen, maar dit was onmogelijk door het feit van de aanstaande verkiezingen. Het zal wel niemand verwonderen, dat de Koning die politieke verplaatsing doet na zij ne opzienbarende verklaring van Oktober 1936, waarbij hij als 't ware een nieuwe richting gaf aan de Belgische buitenlandsche politiek. Belgie wil neutraal blijven, dus daardoor ver vallen de militaire akkoorden welke het aan ging. Het wil die neutraliteit gewaarborgd zien door de vier groote mogendheden Engeland, Frankrijk, Duitschland en ook Italië, zonder dat het zelf verbindingen aangaat tegenover die landen. Belgie wil zich ook niet als slagveld laten gebruiken door vreemde machten, zelfs nooit in de lucht, en hier schuilt een groote moei lijkheid, omdat Belgie, als lid van den Vol kenbond, gebonden is aan het artikel 16, waar bij bepaald wordt, dat elk lid van den Volken bond in geval van oorlog, vrijen doorgang moet verleenen aan militairen welke tegen den aanvaller oprukken. Zoo b.v. is Belgie verplicht vrijen doorgang te verleenen aan Fransche strijdmachten in geval van een Duitsch-Russischen oorlog, waarbij Duitschland de aanvaller zou zijn. Belgie wil en mag zich natuurlijk niet aan zijn verplichtingen tegenover Genève onttrek ken, maar de beteekenis van een bepaling kan soms op verschillende manieren uitgelegd worden. Het is gebleken, dat Duitschland de Belgische neutraliteit in haar meest volstrek- ten vorm wil bevestigd zien en men begrijpt wel waarom. Immers in geval van oorlog in Midden- of Oost-Europa, zou Frankrijk niet het recht hebben zijn legers door Belgie te sturen, terwijl Duitschland wel dekking zou vinden langs zijn Fransche grens, in de verde digingswerken welke het daar heeft opgericht. Het zou dus niets te vreezen hebben van Frankrijk, om ongestoord zijn zaakjes af te handelen met de andere buren. Zonder twijfel zal Frankrijk zich verzetten tegen een aldus opgevat neutraliteitspakt, om dat zijn defensief akkoord met Rusland veel in waarde zou verminderen en ook omdat het princiep der kollektieve veiligheid steunt op de samenwerking en alzoo aan het Neutrale Bel gie als 't ware een onmisbaren schakel zou verliezen. Nu, het nieuwe statuut van Belgie is nog in wording het is juist" daarom dat onze Ko ning naar Londen vertrokken is. Binnen eeni- ge dagen zullen we over die regeling meer we ten. DUITSCHLAND. De spanning tusschen het Ille Rijk en het Vatikaan vermeerdert met den dag. Het konkordaat dat de godsdienstige en po litieke zaken regelt tusschen de nieuwe Duit- sche leiders en de katholieke fractie, wordt maar steeds door de Nazis met de voeten ge treden, zooals dit met alle overeenkomsten ge beurde. Men weet, dat het Nationaal-Socialisme, en vooral de machtige extremistische elementen er praktijken en princiepen op na houden welke heelemaal in strijd zijn met het chris tendom en met de wenschen van Rome. Het gaat vooral om de katholieke scholen en de jeugd. Immers, de huidige leiders beweren, dat de kinderen eigendom zijn van den Staat, zij ontnemen alzoo aan de ouders elk recht, zelfs het recht om hunne kinderen de opvoe ding te geven en de godsdienstige opleiding welke zij verkiezen. Veel katholieke scholen werden reeds gesloten, veel geestelijken wer den opgesloten, veel kerkelijke goederen ver beurd verklaard. De katholieken hebben het dus niet naar hun zin bij den Fuhrer. Zondag werd dan ook een Pauselijken brief in alle Duitsche kerken gelezen en deze brief beteekent niets anders dan een strenge be straffing aan het adres der Duitsche leiders, een afbreuk van het huidige regiem, een ge lijkstelling als 't ware met het «kommunisme», en een aanzetten tot ongehoorzaamheid tegen over het hakenkruis. De Duitsche pers noemt dit schrijven een ongehoorde inmenging in de binnenlandsche politieke aangelegenheden van het Ille Rijk. De reaktie zal heel zeker niet uitblijven. ROME. Mussolini, welke op propagande- reis was in Oost-Afrika, is plots te Rome te ruggekeerd. Deze onverwachte overkomst wordt in de internationale pers druk bespro ken. Alhoewel men geen zekerheid heeft, wordt toch verondersteld, dat het in verband is met de gebeurtenissen in Spanje. Het schijnt dat de Italiaansche inmenging, niette genstaande de gesloten overeenkomst, nog im mer voortduurt. Het zijn daarbij niet de eer ste de beste vrijwilligers welke opgestuurd worden, maar wel divizie's van het regelmati ge Italiaansche leger. Deze verregaande in menging heeft in Engeland groote onrust ver wekt, omdat men vreest dat Frankrijk er toe zou kunnen komen ook een andere houding aan te nemen en dan ware een internationaal geschil best mogelijk. Zelfs werd reeds gemeld, dat door Italië krijgers uit de nieuwe verover de gebieden van Abessinie naar generaal Franco werden gezonden. Dit kan zeer ernstig opgenomen worden door Engeland, omdat dit laat veronderstellen, dat Mussolini in Oost-Afrika een leger zal vormen uit inlanders samengesteld, dat een gevaar zou beteekenen voor de Engelsche- en Fran sche bezittingen in Afrika. Het schijnt verder, dat de Italiaansche le gers in Spanje niet zeer veel succes geboekt hebben en dat de opstandige soldaten van Franco liever die vreemde inmengers laten vechten. In een onderhoud heeft Mussolini verder la ten verstaan, dat Italië geen deel zal nemen aan de kroningsfeesten van den Engelschen Koning, indien de ex-keizer van Abessinie uit- genoodigd wordt. Daar deze uitnoodiging ge daan en aangenomen werd, zal Italië dus niet vertegenwoordigd zijn. Dit alles is niet van aard om de betrekkingen tusschen de beide landen te verbeteren. FRANKRIJK. Vorige week hebben te Clichy bloedige botsingen plaats gehad naar aanleiding van een cinemavertooning van een politieke groep. Politieke tegenstrevers kwa men met duizenden voor het gebouw mani festeeren. De politie moest chargeeren, waarbij dooden en honderden gekwetsten vielen. Deze gebeurtenis kwam juist op het oogenblik dat een heropleven van het Fransch nationalisme de beste vooruitzichten kwam bieden voor het succes van de leening voor nationale verdedi ging en een terugkeer tot normale toestanden in het binnenland op politiële gebied. De debatten in de Fransche Kamer zijn dan ook zeer heftig geweest. Het heeft er allen schijn van alsof de kommunisten maar steeds de werking van de regeering, waaraan zij hun medewerking verleend hebben, willen onder mijnen, door opstandige en onlustwekkende bewegingen. JOUGO-SLAVIE. Men verwacht te Bel grado het bezoek van Graaf Ciano, Minister voor Buitenlandsche Zaken van Italië in ver band met het aanstaande politiek verdrag dat tusschen de beide landen zal geteekend wor den. Deze overeenkomst heeft voor doel, de betrekkingen tusschen Rome en Belgrado te verbeteren, nadat ze zoo lange jaren de at mosfeer in Centraal Europa vertroebelden. Men denkt dat de Italianen ook voor doel hebben de Duitsche beweging in Jougo-Slavie eenigzins te dwarsboomen. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche Eerste- Minister zal zich binnen kort naar Rome be geven om er met Mussolini te onderhandelen over de positie van Oostenrijk na de komst van «von Neurath» en na het ontslag van een Oostenrijksch Minister welke al te Duitsch ge zind was. SPANJE. De laatste berichten wijzen op eenige successen van de regeeringstroepen op het Noorderlijk front. KORTE BERICHTEN. Een incident dat ontstaan is tusschen den Duitschen gezant en den Burgemeester van New-York zal waar schijnlijk leiden tot de vervanging van den embassadeur Dr. Luther. Een vreeselijke ramp heeft zich in Amerika voorgedaan in een school, waarbij honderden kinderen en veel leden van het leeraarkorps om het leven kwamen. De ramp wordt toegeschreven aan een gas- vorming welke tot ontploffing kwam en het gebouw deed ineenstorten. De Duitsche gezant bij het Vatikaan heeft opdracht gekregen heftig protest aan te tee kenen bij den Paus. naar aanleiding van den brief welke in de Duitsche kerken gelezen werd. Men laat zelfs veronderstellen, dat de ge zant alle betrekkingen met het Vatikaan zal breken en Rome verlaten. Er wordt opge merkt dat de Italiaansche pers geen stelling neemt in 'dit ernstig geschil en men begrijpt wel waarom de Duitsche diktatuur mag niet te veel uit zijn humeur gebracht worden, want daar is de kwestie van Oostenrijk, de Middel- landsche Zee en zooveel andere. In het «niet-inmengingskomiteit» te Londen werd de kwestie besproken van het terugtrek ken van al de vreemde strijders uit Snanje. De Italiaansche vertegenwoordiger heeft zich kategoriek tegen deze mogelijkheid gekeerd. Volgens berichten bedragen de verliezen der Italiaansche afdeelingen in Spanje reeds ver scheidene duizenden. De Italianen gaan hun gang in Abessinie. De weerwraak om den aanslag op Graziani, gaat alle verbeelding te boven. Tot Genève werd een oproep gericht. De aanstaande verkiezingen te Brussel wor den in het buitenland als zeer ernstig be schouwd en druk besproken. Vooral in Duitschland volgt men met spanning het ver loop van het duel Van Zeeland-Degrelle. STOPPEN OF ANDERS VUREN WIJ WAT EEN HOLLANDSCHE VLUCHTELING VERTELT Dc «Triton» vaart binnen. Het Spaansche avontuur is ten einde. Op dezen zachten voor jaarsmorgen vaart zij rustig het IJ op. Zoo, zonder de 35.000 kisten sinaasappelen, die de Spaansche nationalisten er uit gehaald heb ben, ligt zij boven op het water. Hoog, licht van gewicht, toch statig, de rood-wit-blauwe vlag in top. Nauwelijks bewogen alsof de driekleur op een stille villa is geheschen. Zoo vertrok de «Triton» in den loop van den vierden Maart van Valencia met aan boord 35.000 kisten sinaasappelen, wat stuk goed en een passagier. Regelrecht zou men naar Amsterdam gaan. Bij het ochtendgloren passeerde men een oorlogsschip van de opstandelingen, kenbaar aan de rood-geel-roode vlag van de oude Spaansche monarchie, die generaal Franco en de zijnen zich tot symbool hebben gekozen. Het schip liet de «Triton» ongehinderd pas- seeren. Eindelijk was men de Straat van Gibral tar reeds zoo goed als gepasseerd... Edoch, tegen tien uur doemde een treilertje op, dat daar kennelijk had gekruist, in de Straat. Het was midscheeps gewapend met een kanon, dat op de «Triton» werd gericht. Radio had het op zoo primitieve wijze tot oorlogsschip gemetamorfoseerde visschers- vaartuig blijkbaar niet aan boord, want door middel van vlaggeseinen zocht de Spanjaard contact met de «Triton». Vanwaar komt gij was de eerste vraag. De «Triton» antwoordde, eveneens met de vlaggeseinen en stoomde intusschen met on verminderde kracht verder. Wij verzoeken U beleefd te stoppen... seinde de Spanjaard. De «Triton» verminderde haar snelheid. Twee Spaansche militairen stonden bij het kanon. Indien gij niet stopt zullen wij vuren... volgde onmiddellijk daarop. De rest vertelde men reeds vroeger in een blad en nu kwam dus het schip behouden te rug. IN DE SPAANSCHE LOOPGRAVEN De «Triton» bracht een verrassing mede. Ongemerkt verlaat een jongeman de boot, een Limburgsclie jongen, de eenige passagier. Hij wandelt naar de valreep, zet voor het eerst na acht weken voet op Hollandschen grond. Het is een 24-jarige, slanke verschijning. Hij heeft in de loopgraven de kogels over zijn hoofd hooren fluiten, hij heeft door Spanje gezworven en start nu, bloothoofds, op de steenen van dok twee. De eenige passagier. Hij klost met zijn mi litaire schoenen over de straat, kijkt nog even om naar de «Triton», die zijn redder is en blijft dan, onvrijwillig, nog de gast van de surveillance. Hij moet nog om een of an dere reden naar het hoofdbureau van politie en mag dan gaan. Ze vragen zijn naam. Neen, geen naam. De jonge Limburger licht, zucht dan en zegt in gedachten Ik ging als meneer, acht weken geleden. Ik ben nu terug als een landlooper, Zoo erg is het niet. Hij mag zijn spaargeld erbij ingeschoten hébben, maar hij heeft een onverslijtbare groen-grijze militaire broek van de Amerikanen aan. Hij draagt schoenen waar hij nog tien jaar vredestijd op loopen kan. Hij heeft nog de roode kleur, de donkere oogen, het zwarte, gladde haar van den ech ten Limburgenaar. Het optimisme. De illusies. De Limburgsche jongen vertelt dan, eerst aarzelend, dan vol vuur over alles wat hij in korten tijd beleefde. Met eigen geld naar Barcelona gereisd Wat daar doen Ik wilde wel op Spaansche booten. Dat was het doel. Maar het werd rondloopen de eerste dagen in Barcelona, tot ik een jongen uit Amerika ontmoette, die naar het Amenkaansch hospitaal te Maratto in het district Chinchin bij Madrid ging. Of ik kon chauffeeren Zeker, al ben ik eigen lijk matroos. Dus naar het front. Naar den oorlog die Spanje in Spanje tegen Spanje voert. Naar het geluid van de kanonnen, dat langzaam doof maakte. De kanonnen van Franco, die, naar ik meende, steeds dichterbij kwamen. Zoo was ik dus in dienst van het Ameri- kaansch leger. Gedoode en gewonde regee- ringssoldaten. Kost en kleeding had ik. Maar die kost war. slecht sinaasappelen en droog brood. Ik wilde we! weg, naar Holland terug. Dit land uit. Willen Maar kunnen Neen. Al de Hol landers die aan de zijde van de Spaansche soldaten vechten tegen Franco wilden niets liever dan weg. Terug Uit den oorlog. Maar wie er in was bleef er in. Het lawaai van het geschut verstomde niet en wij konden het niet ontvluchten. Geen vreemdeling er uit. In de loopgraven heb ik Hollandsche jongens aangetroffen, die door honger niet meer in staat waren hun Spaansche karabijn op den schouder te dragen. Dagen achtereen geen warm eten. De Spanjaarden kunnen dat leven van wijn, sinaasappelen, droog brood. Wij vallen er bij neer. Een Rotterdammer nam ik zwaar gewond op. Schot door den dij, schot in de borst. Als ik hem een half uur later in het Ameri- kaansch hospitaal, 40 km. achter het front van Moratta had gebracht, zou hij gestorven zijn. Er was ook een Hilversummer, een ge trouwd man, die loopend van zijn woonplaats naar Marseille. Deze Hollanders waren allen communisten. Zij gingen, om in den strijd te helpen, doch de moed en de lust gingen er gauw uit. Er was geen organisatie, noch bij de ziekenver pleging, noch bij de uitrusting, noch bij transport en bij de voedselvoorziening. Er was ook geen kameraadschap dat gaf den gena- destoot aan het enthousiasme Wij bij den hospitaaldienst liepen enor me risico's. Eens reden we met vier auto's uit. Gecamoufleerde wagens, met olijfblad bedekt en geverfd in grondkleur. Geen Roode-Kruis- distinctieven daarvoor bestaat toch geen eerbied meer. Camoufleeren voor de vliegtui gen dat was het beste. Nabij het front, voordat we gewonden hebben ingenomen, komt een vijandelijk vlieg tuig laag overvliegen. Op enkele meter hoog te. Een bom verplettert twee auto's. De chauffeur van een der vernielde wagens is wonderlijk genoeg niet gewond hij springt uit de cabine om ergens dekking te zoeken en wordt op dat oogenblik doodgeschoten door een mitrailleur in de vliegmachine. Ten slotte ben ik deze barre omgeving ontvlucht. Loopend in den nacht naar het vliegveld der regeeringstroepen te Tembleque. Daar stonden zes Russische jagers op het veld. Ik werd opgepikt en naar den comman dant gebracht. Door een krijgslist kreeg ik een vrijgeleide om mij bij de marine te Va lencia aan te melden. Aan dienst nemen bij de marine dacht ik natuurlijk niet. Te Valencia kreeg ik een pas van den consul, een politieman hielp mij des nachts naar de kade waar de «Triton» ge meerd lag, ik zwom naar de boot en ging re gelrecht naar den kapitein. Zoo begon de terugreis naar Holland. Er waren nog twee Chineezen en een Duitscher aan boord als pasagier, die uit Barcelona wa ren gekomen en een dame uit Palestina. In de Straat van Gibraltar volgde de aanhou ding tusschen de trawler en de Triton voer een Engelsche kruiser, doch de trawler trok zich mets van dien vreemden oorlogsbodem aan. In Ceuta Wat heb ik daar een angst uit gestaan voor de mannen van Franco. Als ze mijn te Valencia afgestempelde pas gezien hadden zouden ze mij tegen den muur gezet hebben. Ik trok een kokcostuum aan en bleef maar in de kombuis. Tien Duitsche schepen lagen in de haven van Ceuta de goederen te laden, die uit de aangehouden schepen werd gehaald. Ik zag onze sinaasappelen aan bcord van de «Savoia» van de maatschappij «Neptun» verdwijnen. Ook de «Tetuan» van de recderij Oldenburg lag te laden. De Spanjaarden waren royaal op hun manier. Ze smeten met de sinaasappelen .en met den wijn. We hadden namelijk duizenden flesschen wijn aan boord die ook in beslag genomen zijn. Een dronken soldaat van Fran co maakte zich aan dek woedend toen een lid van de bemanning sinaasappelen van het ruim naar de kajuit in veiligheid wilde bren gen. De man deed de bajonet op zijn geweer en wilde al schieten toen een officier hem tot kalmte maande. De Spanjaarden die aan boord overmacht hebben, sliepen in het roerhuis, dat zij tus schen twee haakjes in vervuilden toestand hebben achtergelaten. De. vier andere passa giers hadden ons inmiddels vaarwel gezegd die zijn van Gibraltar met een ander schip vertrokken. Op het hoofdbureau van politie te Amster dam heeft men mij gevraagd of ik tot de ge ronselde Nederlanders behoorde. Nadat ik dit ontkend heb, kon ik vertrekken. Nu is dit avontuur ten einde. Ik ga naar Antwerpen om onder normale omstandigheden aan den slag te komen. Dit verhaal kan tot een les dienen aan vele jonge Belgen die nog naar de communistische lokstem luisteren. G.v.G. 't Is haast, niet om tc gelooven dat men in twintig i- e-l.v nog kalhrv.eken kan aan- treffe. en ogal ngeren (die men zou moe- te- i kunnen aanrekener als «intellcktueelen»), die zich voordoen als ware «ultramontanen», uit ver vervlogen tijden I Fn zeggen dat zulks gebeurt in de lokalen van de Leuvensche Universiteit, in het bij zijn van de twee hoogstgeplaatsle waardig- heidsbekieeders der Alma Mater I Aldaar werd een kongres gehouden van de F.B.E.C. (Fedération 'Beige des Etudiants Ca- thoiiques Eelgisch Verbond der Katholieke Studenten). Werden op dit kongres toegela ten de leiders der vereenigingen van katho lieke studenten, dus zij die het stuur in han den hebben in den schoot van de onderschei den groepeeringen van katholieke hooge- schoolkweekelingen. Welnu, hetgeen men daar allemaal ten ge- hoore kreeg, zou voldoende zijn, in tegenover gesteld geval, om door een inkwisitoriale rechtbank veroordeeld te worden tot eeuwig- durenden dwangarbeid Men zag daar bedeesde jongskens naar vo ren treden, met hun papierken in de hand, en er namelijk beweren, dat het menschdom nog altijd lijdt onaer de erfzonde Men heeft het zoo niet openlijk verklaard als wij, maar men kon er duidelijk uit verstaan dal die- ze1 fde erfzonde de grootste schuld heeft aan het ontstaan van... het kommunisme in de wereld Want, beste lezer, het ging er over het kommunisme Op ditzelfde «Belgisch» kongres was zelfs een «Oostenrijker» aanwezig, die deelnam aan de besprekingen en het stelsel Dolfuss aanprees om het kommunisme te dooden, wat beteekent op het werkvolk los te gaan met... kanonschoten Is dat niet kristelijk En diezelfde persoon loofde den Oostenrijkschen korporatieven Staatsvorm, met kristen grond slag En die heer behaalde bijval, net als een ander spreker, ciie het Portugeesch stelsel ophemelde, dus nogal een diktatuur, die ook op katholieken leest geschoeid is Betreffende de besprekingen zouden wij nog tientallen andere ongerijmdheden kunnen aanstippen, doch we zullen ons beperken bij de besluiten van dit kongres. Zeggen wij vooraf dat de gestemde dagorde niet alleen over kommunisme handelt, maar eveneens over allerhande uiteenlooper.de zaken, die weinig of niets met ditzelfde kommunisme te maken hebben. Alzoo, in eerste lijn, een aanval in regel op een studentenblad «L'Avant Garde aan hetwelk het recht ontkend wordt te spreken in den naam van de katholieke studenten Kleeft daar soms ook al kommunisme aan En dan, wat verder leest men, dat een Orde der geneesheeren dient gesticht en dat de keuze van een dokter moet vrij blijven voor den zieke L Maar, zeg ons eens, lezer, in welke mate raakt die wensch het kommunisme En nu de punten, die in betrekking staan met het kommunisme De strijd tegen het kommunisme is in eerste lijn de strijd van de kristelijke wereld opvatting tegenover het materialisme en het liberalisme Dus om het kommunisme te bevechten, moeten al de materialisten en liberalen de keelpijp toegenepen worden. Want, om gedachten uit te roeien, moeten wel en waar de menschen uitgeroeid worden die deze gedachten deelen, niet waar En dan nog Wie weet hoeveel materialisten zijn er niet onder de aanhangers van de kristelijke wereldopvatting Wie zou daaraan twijfe len Nu, met het materialisme en het liberalis me te fnuiken, zal daarmee het kommunisme aan den kant gesteld zijn Moeten dan ook niet al de kommunisten gedood worden En daarvan is geen sprake O, logika Men leest nog Zekere katholieke bladen vergenoegen zich het spook van het fascisme voor oogen te stellen en schijnen te vergeten dat alleen het marxisme de kristelijke beschaving in Belgie bedreigt Dus, zoo ons breip van goede kwaliteit is gebleven, beteekent zulks het fascisme is de vriend van de kristelijke beschaving. Men mag het dus niet bestrijden, integendeel, want alleen het marxisme is gevaarlijk. Ook moet dit heelemaal uitgeroeid worden in Bel gie... Wie kan dat anders uitleggen, of die heeren juichen het fascisme toe Maar waarom nu die gewilde gelijkstelling tusschen marxisme en kommunisme Nog een weinig of het materialisme en het liberalisme worden op denzelfden leest geschoeid Indien dit niet op papier geschre ven werd, staat zulks voorzeker, geprent in den geest van die heeren Een ander besluit De overheden dienen krachtdadige maat regelen te treffen tegen de .ndringing van het kommunisme in het onderwijs en in de ka zernen... Ah Wie zou verwonderd opkijken, moesten die heeren er de scholen niet bijsleuren En dat klinkt toch zoo aangenaam in katholieke ooren kommunisme in het onderwijs, in het officieel onderwijs, wel te verstaan Lief hé. zulke aantijging, wanneer het over groot gedeelte der schoolopzieners katholiek is, en maar niet het minste kan invoeren te gen de schending der onzijdigheid van het onderricht in de officieele scholen Maar dat leerlingen van vrije scholen met Rexbriefjes worden uitgezonden, dat wordt door die heeren verzwegen, omdat... omdat... Rex het perron daarstelt, van het fascisme Nog een punt Alle poging om toenadering tusschen ka tholieken en marxisten is in strijd met de onschendbaarheid van de katholieke leer Wedden dat die heeren morgen hun geweer van schouder veranderen, indien diezelfde marxisten de gelijkheid van subsides stem men in de Kamers En zeggen dat katholie ken en socialisten, waaronder marxisten, he dendaags samen zetelen in Kamer en Senaat. Laps que je dis Nog iets Onder sociaal oogpunt en ter wille van de verdediging van den Staat tegen het kom munisme zijn de Oostenrijksche en Portu- geesche Staatsvormen wenschelijk in ons land, in het belang van de ontvoogding van den werkman Wat zegden wij in het begin van ons arti kel De Oostenrijker wist zijn waar behen dig aan te prijzen, net als de voorzitter van het kongres, die zijn voorliefde voor het Por tugeesch stelsel niet kon verbergen dus alle bei willen een diktatuur, met korporatieven vorm, op kristen grondslag Dus terugkeer naar de middeleeuwen en wurging der vrijheid, op alle gebied. O Vooruitgang En zeggen dat zulks zou gedaan worden in het belang van de ontvoogding van den werk man Laat ons lachen Om hem te kete nen, ja En nu barst de bom De Vrije Hoogeschool van Brussel, des tijds opgericht tegen de kerk en thans nog in dien verachterden geest behouden, ontwik keld het vrij onderzoek in den geest der stu denten, wat leidt tot dilettantisme, wat maat schappelijke verbrokkeling beteekent en diens volgens de kommunistische gedachten doet ontluiken. Zoodus is de plaats van een katho liek student niet op de Brusselsche Hooge school Wij antwoorden hierop met deze enkele woorden Het ware een geluk voor al de stemmers van die dagorde, moesten ze een tijdje kunnen doorbrengen aan de Vrije Hoo geschool van Brussel. Dusdoende zouden nooit zulke onzinnige woorden uitgekraamd ge weest zijn, als die welke uitgedrukt werden op het kongres van de katholieke studen ten En hieraan ligt het verschil de eenen studeeren, voorzien van ooglappen, de ande ren met vrijen blik ABBONNEKRT OP ONS BLAD,

De Liberaal | 1937 | | pagina 2