Koloniale Loterij De Man met den bezem.... zelf weggebezemd Rex smadelijk verslagen Noch Rex, noch Moscou BELGIE Waarom stemden de Vlamingen niet voor Rex Weder opgeroepen gehuwde Militiens WAARHEID Het betaald verlof voor allen 't Vrouwenstemrecht Voor een hervorming van de Liberale Partij TWEEDE BLADZIJDE wandelende Brusselaars en de nieuwsgierig heid rond de rexistische lokalen. PROCLAMATIE VAN M. VAN ZEELAND Zondag avond heeft M. Van Zeeland tot de kiezers van het arrondissement Brussel volgen de proclamatie gericht Mijn waarde Medeburgers, Gij hebt mij zooeven een schitterende ge tuigenis gegeven van uw vertrouwen. Ik dank er u om van ganscher harte. Al mijn daden zullen er ep gericht zijn, dit vertrouwen waar dig te blijven. Maar vooral wensch ik U geluk om het duidelijke en besliste antwoord, dat gij hebt gegeven op de vraag die U werd gesteld. Dank aan U zal voortaan niemand, noch bij ons, noch in het buitenland, maar een enkel oogen- blik den wil van Belgie kunnen in twijfel trek ken, om getrouw te blijven aan zichzelf, waar dig van zijn heldhaftig verleden en om te be antwoorden aan de groote verwachtingen, die -oovelen in ons land hebben gesteld. De taak die ons te wachten staat is te zwaar, opdat wij ook maar een enkelen dag of een enkele kracht zouden laten verloren gaan. Met een nog grooter vertrouwen, met nog meer vastberadenheid, zal de Regeering in de toekomst zooals in het verleden, het werk van nationale grootheid, dat zij op zich genomen heeft, voortzetten. In de thans teruggekeerde kalmte, in de volkomene eensgezindheid van hart en geest, zal zij haar taak tot een goed einde brengen en aldus aan alle Belgen zonder uitzondering nieuwe redenen geven om hun vaderland lief te hebben. En nu aan het werk, allen te samen, voor Vorst, Recht en Vrijheid 4e Snede 1937. (Violetkleurige Biljetten) PLAN B. Trekking Maandag 26 April te Doornijk. HEBT GE UW BILJET SLECHTS DE VERKLAARDE VIJANDEN VAN BELGIE ZIJN DEGRELLE GETROUW GEBLEVEN. al hun krachten hebben ingespannen, om het publiek van Van Zeeland af te keeren. De zoogenaamde «onpartijdigen», dat zijn pas recht de ware cfilous» 1 Aan iemand die onbevangen voor zijn opinie uitkomt, weet het publiek altijd, wat het heeft. Wat hij zegt of schrijft, dat kunnen toehoorder en lezer altijd toetsen aan en beoordeelen naar de partij, waartoe hij eerlijk-uit erkent, te behooren. «Onpartijdigheid» bestaat niet. Géén partij kiezen tegenover welk vraagstuk ook. is het zelfde als geen opinie en dus geen hersenen hebben. «Onpartijdigheid» is dus slechts een hou ding. die men zich geeft, een masker, dat men opzet, een comedie die men speelt, om juist zulke meeningen te verkonden, zulke dingen te verdedigen, waarvoor men niet loyaal uitko men wil en vooral, waarvan men niet de ver antwoordelijkheid wil aanvaarden. En als de «onpartijdigen» waartoe ook de «Nation Beige» heeft behoord die zich hierdoor volkomen heeft gediscrediteerd thans, met het gezicht van een natgeregende kat, verkon den, dat deze uitslag «een teleurstelling js voor Degrelle» dan moet zulks zoo verstaan wor den, dat hij bovenal een bittere teleurstelling is... voor henzelf Onder deze soort van bekrozenen behoort de heer Sap niet direct te worden gerekend. Hij had wel partij gekozen. Zooniet formeel voor Degrelle al was zulks in de werkelijk heid natuurlijk 't geval dan toch formeel tegen Van Zeeland. Als het mogelijk ware, nog ellendiger toege takeld dan Degrelle zelf uit dezen slag te ko men, dan, zou zulks voor Sap het geval zijn. Zijn oproep tot de katholieke Vlaamsche kiezers om blanco te stemmen, is zoo schitte rend beantwoord geworden, dat er 10.000 witte briefjes minder uit de bussen gekomen zijn dan in Mei van verleden jaar Zoo is er in het resultaat van de krachtme ting van gisteren niets wat ons geen reden tot voldoening geeft. En nochtans... hoeveel goeds zat er niet in de aanvankelijke Rex-gedachte Hoe graag hadden we niet onzen steun ver leend aan een man, die zou opgestaan zijn te gen de politiekasterij, tegen het ellendige par- tijtes-geploeter, tegen de demagogie in al haar vormen, van de politiekers van professie, waar door het parlementarisme en de grondwette lijke vrijheden in zulk een bedenkelijk discre- diet waren gebracht, en die rond zich alle bur gers met verstand .en goeden wil zou hebben willen groepeeren, welke de nationale een dracht de allereerste behoefte achten tot in standhouding van het gemeenschappelijke va derland en tot behoud van den binnenland- schen vrede, die toch steeds het sterkste schild zal zijn tegen de gevaren van buitenaf. Toen Degrelle zijn besluit aankondigde, om een verkiezing in Brussel uit te lokken, die hij als een krachtmeting bedoelde, riep hij uit, dat hij bever wilde vallen, dan ter plaatse te blijven trappelen. Hij heeft nu zijn zin Hij is nu van zijn plaats afgeraakt, maar... 5000 stemmen ACHTERUIT 5000 stemmen achteruit, als ge het totaal van zijn stemmen met die van de Dietsche Nazis, in Mei van 't vorig jaar vergelijkt, met het totaal van de stemmen, die thans op zijn naam door beide partijen werden uitgebracht. Maar de vergelijking der uitslagen van de verschillende kantons wijst zonneklaar uit, dat, zonder de Dietsche Nazis, Degrelle wei nig minder dan totaal van den aardbol weg gebezemd ware geweest. Met volle recht schrijft hun hoofdorgaan «Volk en Staat» «De Van Zeelandisten ver beteren hun stellingen. De rexisten zijn vaan- delvluchtig We mogen het er dus veilig voor houden, dat, buiten de Ditesche Nazis in blok, alleen maar die rexistische kiezers van den vorigen keer. Degrelle thans trouw gebleven zijn, wel ke zijn bondgenootschap met de ondermijners van den Belgischen Staat hebben goedge keurd en die er dus zeiven een of ander be lang bij hebben, dat deze Staat vernietigd en onder een vreemde dictatoriale dominatie wordt gebracht. Indien deze verkiezing op vele punten klaarheid heeft geschapen, dan is één daar van zeker wel dat wat er nog van Rex over blijft, bepaald bij de anti-nationale partijen moet worden ingedeeld. Te Brussel heeft Rex zich thans vertoond als het mozegat voor alles wat er op ons volk als afval en schuim drijft. En onze groote nationale fierheid tegenover heel de buitenwereld mag zijn, dat deze kla re uitzifting van onze publieke opinie zoo lut tel afval en schuim heeft achtergelaten. Een der eerste vragen die zich thans voor uitdringen, is of het bondgenootschap van Rex en de Dietsche Nazis, waarvan de tekst in extremis bekend werd gemaakt, nu nog langer gehandhaafd zal worden. We hebben alle redenen om ar aan te twij felen. Het laat zich reeds duidelijk gewaar worden dat de woedende teleurstelling over den uit slag van het samen geleverd gevecht, een deuk van belang aan de solidariteit tusschen deze geallieerden toegebracht heeft. Beiden zullen elkaar wel de schuld van deze nederlaag wijten. Terwijl de Dietsche Nazis de Rexisten voor deserteurs uitschelden, zullen de Rexisten wel meenen, dat hun eigen nederlaag heel wat minder verpletterend en onteerend zou zijn geweest, indien zij zich niet met de bende van De Clercq en Borms gecompromitteerd had den. En langs beide zijden zal nu wel de tros worden losgegooid. Reeds verwijt «Volk en Staat» Degrelle «over de Vlaamsche Nationalisten dingen te hebben gesproken en geschreven en te heb ben laten schrijven, die zelfs temidden van de verkiezingscampagne een protest van hunnent wege uitlokten Dat doelt natuurlijk op zekere verklaringen waardoor Degrelle zich van Borms wilde de- soüdariseeren, «Volk en Staat» verwijt hem als een «grooten flater», zijn «uitlatingen, ten opzichte van onzen geliefden Borms, die den ijver van ve'.e zijner Vlaamsche kiezers zal hebben geluwd». Zn om hem uit te tarten voegt «Volk en Staat» hier bij, dat de Vlaamsche Nationalis ten in het akkoord met Rex «alleen maar ge- tien hebben een middel om de opmarsch der Dietsche gedachte te bevorderen». De toestand is dus duidelijk genoeg gewor den, zouden we er van denken. Degrelle dié meende, de Vlaamsche Nationalisten op sleep touw te hebben genomen, ziet hij dat hij nog slechts zijn miserabel leventje zal kunnen rekken, door zich te vergenoegen met een plaatsje op den aanhangwagen van het Dietsch-Duitsch nazisme. Maar indien de uitspraak van het Brussel- sche kiezerskorps ook al voor Degrelle vernie tigend is, hoe diep-beschamend moet zij dan niet zijn voor de lafbekken, de tweezakken, de nattevingerlingen, ,die hem in hun bin nenste de zegepraal hebben toegewenscht en, ftchter 't mombakkes van dc «onpartijdigheid» VREEMDE BESCHOUWINGEN OVER 11 APRIL. De beschouwingen, voorgebracht in de groo te buitenlandsche politieke bladen over den uitslag der verkiezing van 11 April, getuigen, dat men in den vreemde den strijd met belang stelling gevolgd heeft. In al de landen die bevrijd gebleven zijn van dictatuur, bestatigt men met genoegen, dat de overwegende meerderheid der Belgen getrouw gebleven is aan de bestaande instellingen en niet te vinden is om zich in avonturen te wer pen. Hieruit mag besloten worden, dat het bui- tenlandsch vertrouwen in de Belgische Regee ring in aanzien zal gewonnen hebben, waar door, als gevolg, handel en nijverheid, de toe komst hoopvol mogen tegemoet zien. Ook de verdere opslorping der werkloosheid mag hiervan verwacht worden. Dit alles zal natuurlijk slechts gebeuren op voorwaarde dat er van hooger hand krachtda dig opgetreden worde tegen verdere woelma- kerij. Degrelle heeft deze nuttelooze en kostelijke verkiezing veroorzaakt alleen met het doel in de rangen-der bevolking een vruchtelooze en vernielende moeling teweeg te brengen en te onderhouden, die, zoo men er geen einde aan stelt, ons land tot de kwaadste avonturen zal leiden. Zooals te verwachten was heeft de overste van Rex. die op slaafsche wijze de methodes en handelwijzen van zijn buitenlandsche voor beelden na-aapt, in zijn kiescampagne zijn ge liefkoosd thema uitgebreid het communis tisch gevaar. Dat onderwerp wordt door hem ontwikkeld met veel gebaren van publiciteit in zijn dag bladen, plakbrieven en meetingen. Het is zijn voornaamste betoog, met zijn ge wone bewijsmiddelen liegen, valsche doku- menten en vervalschte photos. Hij drukt zijn cynisme en zijn kwaden In zicht zoover den Heer Van Zeeland te verbeel den als gevangene der uiterst linkerzijde, als kandidaat der «Rooden», als bode van Moscou. In normale tijden zou men glimlachen en de schouders ophalen voor zoo een politieke pole miek waarvan de valschheid en de overdrij ving zoo klaarblijkend zijn dat slechts onbe- wusten en blinden er geloof kunnen aan hech ten. Maar we beleven geen normale tijden. Nu de welvaart herbegint, nu de zaken her nemen en dat de ekonomische toestand van dag tot dag verbetert, heeft de krisis zulkdani- ge sporen gelaten in den geest onzer medebur gers, dat sommigen zich nog laten beet nemen aan de groote handelwijze van een kwakzalver en een avonturier. De zekere klassen der bevolking, die zich vroeger onderscheiden door hun vrijheid en hun gezond verstand ziet men een gevoelen van onrust en verwarring opwellen, die hen aanzet een politiek van avonturen te steunen, waarvan den eventueel goeden uitslag ons land tot wanorde en anarchie zou leiden. Tegenwoordig zien wij menschen die po"1*- tans geen reden van klagen hebben, maar die, beheerscht door hun haat der demokratie en hun onbegrijpelijken afschrik van het com munisme, er toe gekomen zijn in Belgie de in stelling te wenschen van een sterk bewind, van een regiem zooals deze bestaande in zeke re landen van Europa waar de dictatuur werd ingericht. Dat is de droom van Degrelle, en de onnoo- zelen die geloof hechten aan zijn bedriegelijke beloften, begrijpen niet of willen niet begrij pen dat hij ons land rechtstreeks daarheen wil leiden. Er valt niet te twijfelen, en men moet ste keblind zijn om het te loochenen, dat een rexistische geweldaanslag aanstonds ccn nog geweldiger reactie zou veroorzaken der uiterst linksche revolutionnaire elementen met dezen onvermijdelijken uitslag de verdeeling van Belgie in twee vijandige kampen, in twee on herleidbaar tegenovergestelde machten. Indien ze burgeroorlog willen, moeten de handelaars, de mjveraars en de burgers die de «Nieuwe Staat» lezen, die de foorparaden van Degrelle bijwonen en zijn propaganda met hun geld ondersteunen, slechts in him domme en gevaarlijke handelwijze volharden. Maar het zal hun fout zijn zoo zij op zeke ren dag de eerste en voornaamste slachtoffers zijn. Er is geen twijfel aan, het zekerste en beste middel om het communisme in Belgie te be gunstigen is de zege te verzekeren van hun meest genegen propagandist Leon Degrelle. Het Communisme kan alleen plaats vinden in ons land, dank zij ekonomische verwarrin gen en sociale botsingen. Degrelle zegde het immers zelf gedurende zijn gesprek met den Franschen Volksverte genwoordiger Herriot Als wanneer ik aan het bestuur zal zijn zal ik het schrikbewind instellen Daar al de Belgen nog niet besloten zijn zich zonder tegenstand te laten leiden naar concentratiekampen mag men zeggen in volle waarheid dat het Rexisme bij ons de aanzetter is van burgeroorlog. WORDT LID VAN HET WILLEMS - FONDS. STEUNT HET I Ten eerste omdat Degrelle zich niet eens de moeite heeft getroost onze taal aan te leeren en dus allerminst aangewezen is om het Vlaamsche volk te leiden. Ten tweede omdat hij voorstander is van een totalitairen staat waarbij de rechten van het volk heelemaal zullen uitgeschakeld wor den. De Vlaamsche beweging is een demokrati- sche beweging. Zij moet dienen om het volk te verheffen, opdat de Vlaamsche volksmenschen in de gemeenschap, vrij denkend en handelend zich zouden kunnen ontwikkelen. Dit getuigt de werking van al de groote Vlaamsche figuren, aan welke partij of welke gedachte zij ook behooren. Dit getuigt het werk van een Guido Gezelle zoowel als dat van een Vermeylen, dat van een Vuylsteke zoowel als dat van een Verschaeve, dat van een Van Rijswijck zoowel als dat van een Teirlinck, en zooveel anderen. Dat heeft V.N.V. vergeten Het V.N.V. heeft de bestaansrede van de Vlaamsche beweging verloochend. Al de reeds verworven rechten zijn den Vla ming ten goede gekomen door het parlemen tair stelsel en het algemeen stemrecht. Is hij Waal toch kent hij onze taal en onze wen schen. Degrelle en zijn onbekende geldschieters, zijn en blijven voor den Vlaming diegenen die het Vlaamsche volk misleiden om het onder de nakende diktatuur te versmachten zooals het nog nooit versmacht werd. De gansche geschiedenis van Vlaanderen is een bloedige strijd geweest voor de vrijheid, voor de demokratie. Het Vlaamsch Nationaal Verbond heeft die demokratie verraden met Rex, de mannen die alleenheerschappij willen invoeren. kelen dag betaald verlof te genieten. Het is mogelijk, dat men bij het stemmen over de wet daaraan niet gedacht heeft, doch dit is geen reden om tegen deze vergissing niet in te grijpen en dit juist bij het begin van 1937, voor den aanvang van het tijdstip der betaal de verlofdagen. Er zijn in Belgie tienduizenden ondernemin gen met min dan tien werklieden, en men zal licht begrijpen welk het belang is van de te rechtwijzing die wij eischen. Anderzijds is het volstrekt noodig, dat de arbeiders, die in dienst zijn van verschillende patroons, volledig betaald verlof genieten. DEFER. Degrelle's liedje is uit... Woensdag zong hij zijn eigen begrafenis in «De Nieuwe Staat» Donderdag avond waren wij er zeker van. Wij voelden den polsslag van de menigte. Sinds Vrijdag, na het onverhoedsch ver schijnen van den Aartsbisschoppelijken brief, is de toestand natuurlijk veranderd. En, van zelfsprekend, te onzen nadeele. De tusschen- komst van Mechelen zal zwaar gewogen heb ben in de weegschaal De ECHTE WAARHEID is dat in het duel Van Zeeland-Degrelle reeds voor het inmengen van den kardinaal van Mechelen de strijd be slist was Degrelle heeft in zijn voortvarenden over moed den handschoen geworpen aan Van Zee land en trok ten strijde met valsche wapens. Hij heeft zeker niet gedacht dat hij zulke nederlaag zou oploopen... Welnu de naklank, want zijn 19 t.h. behaal de stemmen zullen nu voor de volgende ver kiezingen smelten, als de sneeuw voor de zon. Talrijke «baantjes-slidders» en «mouwva- gers» die naar de partij van Degrelle overlie pen, met de hoop er iets «uit te visschen», zullen nu wel weten dat «zijn haring niet meer braadt». De tragedie van Pastoor Daens krijgt hier een herhaling met Degrelle.. de ratten zullen zijn oorlogsschip verlaten, T gevaar wordt groot en dringend de nood... Morgen komen vele katholieken terug in den schoot hunner partij. R. I. P. DE MAN MET 'N BRIL. WEDEROPGEROEPEN GEHUWDE MILICIENS Deze hebben het recht om een aanvraag in te dienen, ten einde een dagelijksche vergoe ding van 14 fr. te bekomen. Deze aanvraag moest voorheen uiterlijk binnen de 21 dagen na den datum van ontvangst van het oproe pingsbevel worden ingediend. Nu is daar ver andering aan gebracht. De wederopgeroepen miliciens hebben thans tijd om de aanvraag in te dienen tot uiterlijk den dag van hun te rugkeer onder de wapens. De belanghebbenden welke zulk een aanvraag willen indienen, kun nen zich wenden tot het Secretariaat van het dienstbetoon, den Dinsdag rond 5 uur, Opper- straat. Clubhuis. Iedereen kan daar kosteloos geholpen worden. 17 MAANDEN DIENST Ons werd gevraagd, welke militieplichtigen tot 17 maanden dienst zullen bestemd worden. Wij laten hier volgen hetgeen het K.B. van 4 Februari 1.1. daarover zegt Gedurende de periode, welke zich over de klassen van 1937 tot en met 1941 uitstrekt, zullen tot een dienstver- lenging van vijf maanden gehouden worden, de navolgende miliciens 1) De mi iciens welke moeten in aanmerking komen voor de aanwerving van de reserveka ders (d.i. die aan bepaalde studievereischten voldoen). 2) De gewone miliciens van de infanterie, uitgezonderd de mitrailleursbataljons en de compagnies mortieren van 76. 3) De gewone miliciens van de wjerijdersre- gimenten en van een gedeelte der gemengde groepeering Ardenner Jagers. 4) De gewone miliciens die bestemd zijn om het eventueel tekort aan vrijwilligers bij het cavaleriekorps, de vestingregimenten en de grenswielrijderseenheden. aan te vullen. De maandelijksche vergoeding, welke deze miliciens zullen ontvangen vanaf de dertiende maand, zal 500 fr. bedragen instede van 300 franken. De tijden veranderen snel, vroeger jaren moest men drie a vier jaar soldaat spelen voor enkele centiemen in de week, nu krijgen ze een vol loon, als men in aanmerking neemt, dat ze kosteloos gekleed en gevoed worden. Enfin, hebben is hebben, krijgen is de kunst. Herhaaldelijk hebben wij reeds de gelegen heid gehad op de onvolmaaktheden te wijzen van de wet. waarbij aan de arbeiders ten hoogste zes dagen betaald verlof wordt ver leend. Deze wet. blijkt onvolmaakt om ver schillende redenen, waarvan de voornaamste zeker is, dat zij alle arbeiders uitsluit die in den dienst staan van patroons met min dan tien werklieden. Omdat een werkman opgeno men is bij een patroon die min dan 10 werk lieden bezigt, is het hem dus niet toegelaten een betaald verlof te bekomen Indien dus een werkman op dertigjarigen leeftijd bij zulk een patroon in dienst treedt, zal hij arbeiden tot aan zijn pensioenleeftijd zonder ooit, en dit gedurende 35 jaar, één en* Waarom niet in iedere gemeente indien de sociale maatregelen het eischen een Centrale Liberale Associatie stichten, waarin een Liberale Associatie voor den Middenstand, een Landbouwassociatie, een Werkliedenkring, ieder een onafhankelijk bestaan zouden vin den en belangstelling wekken De inrichting en het leven van de partij kan niet volledig zijn, indien men aan de ar beiders der liberale sociale werken de plaats niet geeft, die hun toekomt. De tijd is voorbij, waarin slechts een hand vol burgers over het lot der politiek beslistte. Het lijdt geen twijfel, dat indien allen dit niet begrijpen, de werklieden van zelf dé plaats zullen veroveren waarop zij recht heb ben. En zal het dan niet gemakkelijker zijn Voor ons, arbeiders, is de tijd gekomen om frank te spreken tot degenen, die in ieder ar rondissement, in iedere gemeente, de teugels der partij in handen willen hebben. LIB. SYNDICALIST. Wij lezen in «Le Pays Libre» van 4 Fe bruari 1937, een artikel betiteld als hierboven en waarvan hier een uittreksel volgt Laten we van onze Partij, die noch den klassenstrijd, noch de godsdienstige onver draagzaamheid kent, een groot leger maken, het eenige der ware verdedigers van de Vrij heid, waarin rijken en armen, geloovigen en ongeloovigen, jongenen ouden vereenigd wor den voor de verdediging van hun ideaal en hun land. Voor het volk, dat nu vertrouwen heeft in ons, dat teruggekeerd is tot het oude libera lisme, zonder hetwelk het leven niet tot zijn waarde komt, moeten wij in Belgie de deuren van onze Partij wijd openzetten. Laten we de jongeren inlijven, de heele jonge elementen het koren dat opkomt. La ten we de intellectueele en de handarbeiders groepeeren in steeds sterker organismen, die geëerbiedigd en erkend worden. Laten we so ciale werken stichten voor de ongelukkigen en onterfden van het leven. Dat zijn de eeni ge, de ware, de werkdadige en duurzame mid delen om de extremismen te bestrijden, die uit de armoede en de ontevredenheid zijn ge boren. Welke nuttige inrichtingen ontbreken aan onze partij, om ze een nieuw leven en een on misbaar dynamisne te geven 1) Het oprichten van liberale jeugdbonden voor de jongelingen van beneden de 18 jaar 2) Het vormen van een syndicale werklie- denjeugd die de jonge leden van onze syndi caten en mutualiteiten groepeert 3) Het oprichten van een liberale Centrale voor jeugdherbergen 4) Het oprichten van een Nationale Fede ratie van Liberale Sportkringen (met regio nale kampstrijden, enz.) 5) Het tot stand brengen van een Nationa le Federatie van Liberale Muziekmaatschap pijen (met regionale wedstrijden, enz.) 6) Een Nationale Federatie van Tooneel- kringen (id.) 7) Het oprichten van de onmisbare Vrou-' wenmutualiteiten 8) Het oprichten in onze buitens van Libe rale Boerenbonden 9) Vorming van sociale hulp, voor den dienst der syndikaten en mutualiteiten en dit in liberale scholen voor socialen dienst (er be staat er slechts ééne voor het gansche land, te Antwerpen 10) Ieder groot center zou moeten een libe rale kliniek hebben (zie de prachtige verwe zenlijking in het Doornijksche, die de eer heeft, in Peruwelz, het eenige gebouw van dien aard te bezitten). Het leidt geen twijfel, of het verwezenlijken van dit programma zou de medewerking be komen van tal van strijdende leden, die zoe ken hun geestdrift en verkleefdheid aan de partij te bewijzen. Zoodoende zou, benevens de zuiver politieke werkzaamheid van de be staande kringen, een nieuwe werkzaamheid van de bestaande kringen, een nieuwe werk zaamheid ontstaan, die welvaart en reine vreugde zou brengen in een jongere en stec- kere liberale partij. W. DE CORT, Anderlecht. Welnu Ziedaar uitstekende gedachten, ge publiceerd in een liberaal weekblad. Daaronder zijn onderwerpen die onze bij zondere aandacht eischen kringen voor jon ge werklieden en syndikalisten, ziedaar een voorstel dat we reeds onderzocht hebben, en dat eenige aandacht verdient Het is tijd, grootelijks tijd, dat wij de aan dacht trekken van de jeugd op onze werklie denbeweging. Wij kunnen slechts dieper indringen in de middens van de werklieden, op voorwaarde dat we de jeugd aan onze zijde hebben, en de toekomst voorbereiden om niet onvoorziens verrast te worden. Vooral mag onze syndikale Jeugd niet uit sluitend voor de politieke en zuiver theoreti sche zaken* opgeleid worden ze moet gericht worden naar de levende kwestie:'», die de jeugd belang kunnen inboezemen. M. De Cort stelt nog voor, het oprichten van liberale boerenbonden. Wij hebben daar geen bezwaar tegen. Het is klaar, dat indien onze partij zich wil ont wikkelen, indien ze de belangstelling van de volksmassa's van verschillende sociale* catego rieën wil gaande maken, ze ziGh a.an de eischen van den tijd moet aanpassen,, 't is te zeggen, minstens zoo wel moet doem als de organisation van de tegenstanders, De heeren Carton de Wiart, Heyman, Feuil- lien, Dijon, Mampey en Van Hecke, Volksver tegenwoordigers, hebben een wetsvoorstel neergelegd, betrekkelijk het stemrecht der vrouwen voor de provinciale-raden, dat luidt als volgt Zijn kiezers voor de provincie de perso nen, zonder onderscheid van geslacht, die de voorwaarden in zich vereenigen om kiezer te zijn voor de gemeente, en op den datum voor de provinciale verkiezingen, op de lijsten der gemeentekiezers zijn ingeschreven. In de memorie van toelichting zegt de heer Carton de Wiart dat geen enkele defini tieve wet de samenstelling van het korps der provinciekiezers vaststelt. Sedert 1921 zijn steeds regelingen door gelegenheidswetten ge troffen doch telkens werd het vrouwenstem recht voor de provincieraden verworpen. Wat zal de dag van morgen ons brengen In werkelijkheid schrijft hij verder, komt het heele vraagstuk hierop terecht Moet men, voor de provinciale verkiezingen, zijn toevlucht nemen tot de lijsten der ge meentekiezers, die alle Belgen boven de 21 ja ren. zonder onderscheid van kunne, bevatten, ofwel tot de kiezerslijsten van de wetgevende Kamers, die de vrouwen uitsluiten (uitgezon derd een klein getal vrouwen, die zich door hun diensten aan 't vaderland gedurende den oorlog bewezen, onderscheiden hebben.) Iedere maal werd door het Parlement ont wijkend op deze vraag geantwoord. Aldus ge schiedde in 1921, 1925, 1929, 1932 en op 7 April 1930. Deze wet vloeit voort uit de zuivere logica en het recht, en mag dus niet opnieuw door het Parlement, bij middel van een gelegen- heidswet opgelost worden In alle partijen werd deze brandende kwes tie uitvoerig besproken. De heer Vandervelde uitte zijne meening als volgt Getrouw aan het grondbeginsel van politieke gelijkheid voor de beide geslachten, zal het mij vergund zijn de gedachte te opperen, dat voorzeker in de toekomstige wetgeving, het vraagstuk, op zulke wijze zal gesteld worden, dat het tot ieders voldoening zal kunnen bepaald opge lost worden De heer Burgemeester Max, die zich reeds ten voordeeïe van het provinciaal vrouwen stemrecht had uitgesproken, vroeg aan de Ka mers dat deze een bepaalde regeling zou treffen in den huidigen zittingstijd. Verschillende liberale groepeeringen hebben zich voor het Provinciaal Vrouwenstemrecht uitgesproken en het is dan ook meer dan waarschijnlijk dat de zaak eindelijk een op lossing zal krijgen. Maar beschouwen wij eens den voortduren- den drang der katholieken, welke sedert 1921 onverpoosd zwoegen, om het Vrouwenstem recht te regelen. In hun voordeel Wij zullen nu daarop niet antwoorden. Wat we echter wel willen op den keper be schouwen is het standpunt welke de katho lieken steeds tegenover het Vrouwenstemrecht hebben ingenomen. De klericalen die thans hemel en aarde be wegen om deze hervorming te doen doorgaan, hebben vroeger steeds vijandig gestaan tegen over het vrouwenstemrecht Inderdaad, hebben zij gedurende de dertig jaren, dat zij aan het bewind waren, dit recht nooit geëischt, hetzij voor de provincie of de gemeente Destijds beschouwden de katho lieken het als een plicht, zich tegen deze on zalige nieuwigheid te verzetten de vrouwen beweging was uit den booze. Zij aanzagen ze als een soort verkapt socia lisme. Ook de kerk was toonaangevend in deze zaak en ziehier wat de E. P. Redemptorist Godts daarover zegt in zijn boek Le Féminis- me condamné Reeds beschouwen vele vrouwen hun politieke ontvoogding als goed en aange- naam. Evenals Eva verliezen zij God uit het oog, zijn gebod, de orde die hij geschapen heeft. (blz. 70.) ...Nooit heeft de geest van waarheid, noch in het oud, noch in het nieuw Testa- ment, dezelfde rechten verleend aan de vrouw als aan den man, en de Kerk ook niet. (blz. 79.) ...Natuurlijk, man en vrouw dezelfde rechten en ambten te willen geven, druischt tegen de natuurwetten in, het is een dwaling en een gevaar. (blz. 121) Onder de katholiekén zijn er aie de vrouw algemeen kiezer zouden willen zien. Zij beelden zich ten onrechte in, dat deze her- vorming vruchten zou afwerpen van orde en bestendigheid in onze instellingen en vergaderingen. (blz. 287.) Gelukkig zien de meeste katholieken klaar- der zij willen tot géén prijs van het vrou- wenkiesrecht weten, zelfs al moest er een tijdelijk voordeel uit spruiten, zooals de orde in het parlement of het behouden van de rechterzijde aan het bewind. Zij meenen terecht, dat de inmenging van de vrouw in het politiek kiezerskorps zoodanig in strijd is met de orde door den Schepper ingesteld, dat deze inmenging een werkelijk kwaad zou zijn, een kwaad «in se», een storende wan- orde voor de eendracht van het gezin, en bij- gevolg noodlottig voor de maatschappij en de kerk, een misbruik dus, rechtstreeks in- druischend tegen den geest van de christe- lijke leer. (blz. 288.) ...De toelating van de vrouwen in het kiezerskorps, dat is feitelijk het ontslag van het mannelijk geslacht uit de regeering, dat is de instelling van de heerschappij van de vrouw. (blz. 295.) Overdreven in alles, zullen zij volstrekt vertegenwoordigers en raadgevers van hun geslacht willen. (blz. 296.) De zucht van sommige vrouwen naar in- menging in het politiek leven is een ver- schijnsel van ziekelijken aard van de tegen- woordige maatschappij. (blz. 297.) In werkelijkheid zou de vrouw, eens in het politiek leven geraakt, geen vrouw meer zijn en er nooit in slagen een man te worden. (blz. 316.) Dit is enkel een zeer beperkte keus aanha*

De Liberaal | 1937 | | pagina 2