Betooging en Feestzitting Toen Rex klein was De nageboorte van het Rexisme Heden Zondag, 2 Mei Het Rusland van Stalin. van het Gewest Aalst. - Alle Liberale Syndikalis* ten en Liberale Strijders zullen deelnemen aan de De Liberale Vrienden der Stad Aalst komen samen in het Liberaal Huis, 1, Groote Marktvertrekken om 2 ure 30 naar de Windmolenstraat, met de Libe> rale Harmonie aan het hoofd. De Liberale Syndikalisten vergaderen in 't Lokaal Liberaal Volkshuis 12, Windmolenstraat, Aalst Allen op post Niemand ontbreke Legernieuws LEVE BELGIE Eendracht Solidariteit TWEEDE BLADZIJDE En de jonge onderwijzers staan er verstomd van Voor een jaar ontnam men hen, als cri sismaatregel en om 't vaderland te redden van 't failliet een opslag van 1000 fr. met terug werkende kracht En van de ouderen peuter de men aan de bestuursvergoeding enkele hon derden franken van menschen die op 't punt staan pensioen aan te vragen, iets wat heel hun verder leven bijblijft En nu nog eens om 't vaderland te red den vindt men millioenen om te geven aan de katholieke instellingen Wanneer zal die millioenen-slikkerij even eindigen Zeker, wij zouden veel doen om den school- oorlog te doen verdwijnen, maar dat gaat nooit of nooit. Alleen zij die niets kennen van onderwijstoestanden op den buiten droomen daarvan. Minister Hoste is een braaf man zeggen de tjeven, en ze hebben gelijk. Zou hij nu ook ons afgetroggelde centen terug geven FIETSBATALJON VAN DE GENIE OPROEP TOT DE MILITIANEN VAN DE JAARKLAS 1938 Het Pietsbataljon der Genie te Tervuren, doet, voor de rekruteering zijner militianen, een oproep tot de volgende specialisten. Paswerker, motorpaswerker, paswerkerwerk- tuigkundige, schipper, houthakker, timmer man, timmerman-wagenmaker, ketelslager, autovoerder, touwman, teekenaar, werkopzich- ter, electricien, blikslager, smid, landmeter, metser, motorwerktuigkundige, fietswerktuig- kündige, schrijnwerker, mijnwerker, kasseiër, schilder, looagieter-zinklegger, autogeen-las- scher, grondwerker, kuiper, mandenmaker. De militianen der lichting van 1938, die een der bovenvermelde beroepen hebben uitgeoe fend en die verlangen ingelijfd te worden bij het Fietsbataljon der Genie, mogen hunne vraag richten aan den bevelhebber dezer een heid Leeuwenkazerne te Tervuren na hunne verschijning voor het Wervingsbureel en voor den 9 Juli 1937 deze vraag moet gefrankeerd worden en moet de naam, voornamen, beroep en juist adres (straat en nummer) van den aanvrager behelzen. Deze oproep geldt slechts de militianen, on derworpen aan een diensttermijn van 12 maan den, en die voor het Wervingsbureel den wensch hebben uitgedrukt in de Pransche taal onderricht te worden evenwel mogen de mi litianen, onderworpen aan een diensttermijn van 17 maanden, uitgenomen de eenige zonen, insgelijks hunne aanvraag indienen, want, in dien het getal militianen, onderworpen aan een diensttijd van 17 maanden, het noodige getal overschrijdt, zullen dezen die overschie ten, slechts onderworpen worden aan een diensttermijn van 12 maanden. door V. DE LAVELEYE Al diegenen die krachtdadig hebben gestre den tegen de vergiftiging van de openbare meening, door den woelmaker Degrelle, zullen op 11 April 1.1., hun belooning hebben gevon den. ARIEL HEEFT CALIBAN OVERWONNEN i De heer Degrelle werd verslagen, onherroe pelijk verslagen. Verslagen is hij, omdat na maandenlange heftige propaganda, waarvoor millioenen wer den verspild, hij achteruit is gegaan, in plaats van voorwaarts op te rukken. •Hij en zijn bondgenooten van het V.N.V., behalen 69.242 stemmen, dan wanneer beide partijen op 24 Mei 1936, 73.721 stemmen be kwamen. Indien men zich herinnert, dat de Vlaam- sche Nationalisten, die in de Brusselsche aglo- meratie bijna van geen tel zijn, him sterkste Rosities hebben in het Vlaamsche gedeelte van het arrondissement en dat op de dertien kan tons het enkel de Vlaamsche kantons Assche, Vilvoorde en Wolverthem zijn, die enkele stemmen meer hebben gegeven aan Leon De grelle, dan op 24 Mei 1936, dan kan men zeg gen, dat de Vlaamsche Nationalisten in blok voor Degrelle hebben gestemd. Redelijk is het dus, de 20.000 stemmen in 1936 door de Vlaamsche Nationalisten behaald, af te trekken van de 69.000, Zondag 1.1. door Degre'.le behaald, om te komen tot een getal van 49.000 specifiek rexistische stemmen. Vergeleken met het geld door de rexisten verkwist tijdens de kiespropaganda, dan kost aan Degrelle ieder verloren stem 10.000 fr. Op die basis gerekend, kunnen de geldschie ters van rex zich een denkbeeld vormen van hetgeen hun de verovering van het land kos ten zal. Maar dit van kant gelaten, kan men niet loochenen dat, zedelijk gesproken, de neder laag van Degrelle nog gevoeliger is. Na een geweldige overwinning te hebben aangekondigd, moet een achteruitgang als een totalen nederlaag worden aanzien. Degrelle zelf heeft het gelegd, wanneer hij zijn kieskampagne inzette dat, ter plaatse trappelen, achteruitgaan was. En dan heeft hij gezien, hoe, door zijn on eerlijkheden en schandelijke aanvallen tegen Eerlijke menschen al de intellectueele en ze delijke krachten van het land zich tegen hem hebben verzet. Hij heeft het ongeluk gehad tegenover een tegenstrever te staan, die in alles korrekt is gebleven. Indien wij, regeeringspartijen, de Barnum- propaganda van Re:: hebben moeten beant woorden, uiettejjiin staat het vast, dat de heer Van Zeeland slechts enkele meetingen heeft gegeven, alle in klare, kalme taal gehouden. Zoo heeft waarheid en politieke rechtscha penheid den leugen en de demagogie over wonnen. Arrië heeft Caliban overwonnen. DE ZEDELIJKE VEROORDEELING In feite heeft Degrelle als politieker gedaan, want zijn methodes werden door de hoogste zedelijke krachten veroordeeld. Loensche traktaten heeft hij gesloten en nu dat zijn geheime diplomatie in het licht is ko men te staan en dat heel Belgie het schijn heilig verdrag heeft gelezen, blijkt hij de vuigsie politieker te zijn,, die ons land heeft gekend. Door de kerk werd hij als gevaarlijk ver klaard én voor Kerk én Land. Van zu'.k een veroordeeling staat geen enkel op. Herinnert U Maurras en de «Action Fran- gaise», politiek tot de onmacht gedoemd, vanaf den dag der veroordeeling door Rome. Steeds hebben wij Leon Degrelle als verder felijk aangeklaagd. Wij wisten genoeg dat zulk een man niet in de lijn der christene tra ditie kon staan. Wij zijn gelukkig te bestati- gen, dat de Kerkelijke Overheid hem onmee- doogend verloochent. Wij zijn eveneens gelukkig te zien dat de Kerk onze grondwettelijke vrijheden verdedigt en haar lot aan dat van het land en der de mocratie knoopt. HET GEVAL DER OPRECHTE REXISTEN Wij zouden de arrivisten, die rond Degrelle een generale staf hadden gevormd, kunnen bespottelijk maken, nu ze bij de nederlaag hem reeds verlaten. Maar laten we dit kleine gespuis loopen. Daarnaast staan nochtans een heel aantal menschen, die misleid zijn geworden, en die voor Rex, te goeder trouw hebben gestemd. Met Degrelle, geen medelijden. Voorts moet hij bekampt worden, tot dat hij heele- maal uit de politieke wereld gebannen is maar die oprechte rexisten moeten wij trach ten te begrijpen. Zeker kent ons politiek regime zekere gebre ken. Begrijpen we, dat enkelen zich heb ben laten betooveren, door iemand die zich deed doorgaan als de zuiverste onder de zui veren en die alles beweerde recht te zetten. Laten we klaar zien. Zoo Van Zeeland ge- plebisciteerd werd, dan is het, omdat hij een onafhankelijk man is, die met ernst en be voegdheid' de structuurhervormingen wil ver wezenlijken om ons politiek regime te verbe teren, zooals hij het deed met den ekonomi- schen toestand. AAN HET WERK Laten we niet rusten op onze lauweren na de nederlaag van Degrelle. Onmiddellijk aan het werk voor de Staats hervorming, voor de genezing van nog be staande wonden, dit in alle domeinen. In onze eeuw mag men niet blijven stil staan om zegepralen te vieren. Onmiddellijk aan het werk voor het land, dat getrouw is gebleven aan zijn tradities, aan zijn fierheid en aan zijn gezond verstand. Eendracht en solidariteit, die kleefstoffen bij uitmuntendheid welke al de stofdeeltjes van alleen bewegende individuen tot één machtig lichaam De Partij, verbindt, zijn bij ons Liberalen van allereerste behoefte, wil men het catastrofale einde de ontbinding, voorkomen. Want, juist zooals in een men- schenlichaam, treedt ontbinding in een partij, wanneer de afzonderlijke cellen die een li chaam construeeren, zich scheiden. Veel werd reeds gedaan en wordt nog gedaan om de vol ledigste «Eendracht en Solidariteit» in onze partij te verwezenlijken. De jongererl alvast geven hier stichtende voorbeelden van. En het is dan ook niet verwonderlijk dat wij, jonge ren, met leede oogen moeten toekijken hoe er soms op andere spurten der partij ladder met het begrip van solidariteit omgesprongen wordt Het gaat hier om de menigvuldige kleine twisten, het kleinzielig gekrakeel om trent futiliteiten, meestal omtrent kleine zaak jes van innerlijke orde der partij, waarrond, in de verschillende fracties onzer partij gere dekaveld wordt, als vischwijven rond een por tie schelvisch. Dit krakeel, is bedroevend en deerniswekkend, onder lieden eener partij wel ke er steeds fier op is «De partij der intellec- tueelen» genoemd te worden. Als intellectuee- len, zooveel lawaai en gees ton teerend geruzie- maak moeten ontwikkelen, dan mag van hen gezegd worden dat hun verstand op een zeer laag peil gezakt is, en de grens van verdorring nabij is. Zulke teekenen van gemis aan goede verstandhouding in de verschillende fracties onzer partij, brengt absoluut niets bij om het «prestige» onzer partij, te doen stijgen. Daar om doen wij, jongeren, een beroep op alle korpsen aangesloten bij de Vereenigde Libera len, alsook op de Associatie en op de kringen welke van deze fractie afhankelijk zijn om, op waardiger wijze zich akkoord te stellen om trent elke kwestie van innerlijken aard der partij. En deze niet alleen op waardiger wijze te bespreken doch tevens zich spoediger ak koord weten te stellen, zooais het intellectuee- len behoort. Kortom Wij doen een beroep op meer verbroedering, op betere stichtende voor beelden ten opzichte der jeugd, welke de res tauratie van eendracht en solidariteit opgevat heeft. De geabonneerden van ons blad zullen zoo goed willen zijn, dit bij hunne vrienden aan te bevelen, MILLIOENEN ARBEIDERS LEVEN ER IN ELCÊNDE. In een rede, welke de Heer Willy H. Ergo dezer dagen over «Het Rusland van Stalin» gehouden heeft, werd door spreker op kern achtige wijze, den huidigen toestand van So- viet-Rusland afgeschilderd. De Heer Ergo deed voornamelijk uitschijnen, dat het Russische volk ongenadig onderdrukt wordt en niet een begin van geluk kent. In zijn rede citeerde de Heer Willy H. Ergo, eveneens enkele zinsneden uit een beschrijving van Roland Dorgelès over Rusland. Uitsluitend op de Theorie gebaseerd, zonder hoegenaamd rekening te houden met wat in den mensch zit, voert het sociaal systeem van Soviet-Rusland onverbiddellijk naar den on dergang. Stalin zelf, de «geniale kameraad», de «ver eerde leidsman», die om het regime te redden, niet geaarzeld heeft, de geheiligste beginselen den nek om te draaien, heeft dat begrepen. Hij heeft een soort kleinen particulieren eigen dom hersteld, erfrecht hersteld, erfrecht her kend, het spaarwezen, de geldrente, hij heeft de bedrijfsleiders hun gezag terug gegeven, de officieren van het roode leger hun titels en galons, kortom, hij heeft radicaal al wat Lenin heeft beloofd, verloochend. Men heeft sinds eenigen tijd de neiging, den rooden dictator zijn zoogenaamde afvalligheid te verwijten. Met dat koor wensch ik niet in te stemmen, zegt M. Ergo, integendeel. Ik ben bereid, alle maatregelen die hij geno men heeft, te onderschrijven, mits hij erkent, dat hij ze aan de burgerlijke samenleving heeft ontleend en dat hij van lieverlede terug keert naar hetgeen altijd is geweest. Den dag waarop maarschalk Vorochilov, bij de ontvangst van Fransche en Engelsche Ge neraals, onder het opheffen van zijn glas, tot hen zeide «Ik drink op uwe schoone legers», dien dag begreep ik dat de revolutie had afge daan. Maar de warboel duurt nog steeds voort. En ook de armoede. En ook de onderdrukking. Om het nieuwe regiem goed te praten wordt beweerd, dat er zulken geweldigen weg op waarts moest worden afgelegd, als nooit te vo ren. Dat is GELOGEN. Het Rusland der tsaren was niet arm. Het volk was arm. Toen de bolchewisten aan de macht kwamen hebben zij zich dadelijk, niet slechts het publiek vermogen, maar alle pri vaatvermogens een ontelbaar aantal milliar- den toegeëigend. En toch zijn ze er niet in geslaagd, met het opdeelen van die schatten het volk een begin van geluk te geven Onder de tsaren zou men die verspilling heb ben kunnen verklaren grootvorsten en hooge ambtenaren het ging er om wie het meeste stal. Geen enkele commissaris heeft zijn zakken gevuld, maar de Soviet-Unie wordt leeggezogen, uitgeput door honderdduizenden pennelikkers, meerendeels leden van de «partij», die tegen woordig de nieuwe burgerij samenstellen. Om hen te voeden zwaaien de anderen den hamer en den sikkel. Ik kan zoeken zooveel ik wil, op welke buitengewone voordeelen de So- vietarbeider zich mag verhoovaardigen, ik vind er maar eene, n.l. dat hij zijn hoofdingenieur of zijn bureeloverste «kameraad» mag noemen. De officieele toeristen vertellen graag bij hun terugkeer uit Soviet-Rusland, dat ze buitenge woon gesmpld hebben aan geroosterd scha- penvleesch. Mogelijk, maar dat was dan slechts voor HEN Zij wachten zich echter wel een woord te reppen omtrent die taferee- len, 's avonds in een van die soort konijnen hokken, waar zes huisvrouwen, zij aan zij, voor zes petro'.eumvuurtjes, al kijvende hun potje koken. En dan heeft nog lang niet iedereen de buitenkans, een plaatsje in een gemeen schappelijke keuken te veroveren. Meermaals moet de soep in de kamer -klaargemaakt wor den, soms wel in den gang Zooals de eerste de beste zich kan gaan overtuigen, als ge maar slim genoeg zijt, de gidsen van de «Intourist» kwijt te spelen. Men heeft mij ook de confor- tabele huisvesting in de arbeiderssteden, met waschtafel en centrale verwarming laten bekij ken. Maar hebben de gasten ook eens gevraagd naar het hoe en wat met de bewoners Heb ben ze ook andere woningen gezien Die vuile, smerige stinkende krotten, aan den buitenkant van de stad, waar het krioelt van ongedierte, waar heele families als haringen opeenhokken. Nevens de eenige duizenden begunstigden, of ze 't verdienen of niet, zijn er millioenen an deren, die leven in ellende en hun buik niet vol kunnen eten. Soviet-Rusland houdt zich het meest op met de jeugd kindertuinen, kinderschouwburgen, kampen voor jonge pioniers, speelgoedmusea, laboratoria, niets ontbreekt. Maar zoo de Staat voor de jongsten veel doet, is het treffend, te zien, hoe hij zich totaal desinteresseert van de ouden van dagen. In strijd met al wat men beweert, worden de ouderen niet automatisch geholpen. De Staat bemoeit zich alleen met zijn getrouwen, zij die recht zullen hebben op een rooden doek op hun doodskist Sommige oude arbeiders, bij de sociale verzekering ingeschreven, heb ben wel aanspraak op een pensioen, maar dit bepaald zich op een derde van 't laatste ge noten salaris. Zij kunnen daarmede niet leven, maar probeeren evenwel niet te sterven met de hen toegekende 40 a 50 roebels per maand. Gelukkig vergemakkelijkt het sterftecijfer zoo goed als het kan, de delicate taak van het volkscommissariaat voor Sociale Voorzorg de Soviet-Unie is het land in Europa waar men vroegtijdig sterft. Deze gedachten dienen luid en overal verkon digd te worden, om de duizenden arbeiders, die ge'ooven dat de Soviets hun het geluk zullen brengen, den waren toestand bekend te maken, die in het «Paradijs der Boosdoeners» heerscht. STAD AALST. (Vervolg:) HANDELSFOOR. Door het stedelijk Feestcomiteit wordt van 18 Juli tot 1 Augustus een Handelsfoor inge richt. Vermoedelijk worden de lokalen van de oud-Pupillenschool toegestaan. In zijn echt krankzinnigen hoogmoed stijgt Bluff's diepe vreugde ten top, wanneer men voor hem op de knieën gaat liggen, alvorens hem te bewierrooken. Maar Hubert d'Ydewalle. die zich in allen eenvoud van zijn waarde be wust is, heeft sinds lang Bluff naar zijn juiste waarde geschat, en men is aan de waarheid verschuldigd te zeggen, dat hij niet behept is met wat enkele bejaarde jui'frouwen die door het wentelen der jaren geplaagd worden, de «Rexistische geest» noemen, dw.z. het afstand doen van zijn eigen vrijen wil en het beoefe nen der knechtschap (waarin de Denis', de Steels's en andere inktkoelies uitblinken). Zijn matelooze ijdelheid en zijn voorliefde voor zwakzalversmethoden, hebben heden ten dage reeds Bluff's zin voor het belachelijke vernie tigd, en hij. voelt zich pas echt gelukkig, wan neer hij zich bespottelijk kan aanstellen, ter wijl d'Ydewalle verbazend veel zin voor hu mor heeft, en de geringste komische kanten van 'n zaak hem dadelijk opvallen. Hij is daa renboven een goed journalist, ofschoon zijn stijl soms wat zwaar is. Hij wist van het jon ge blad Vlan een levendige, interessante en geestige krant te maken. Ik zal slechts één ver wijt tot hem richten hij was niet altijd streng genoeg tegenover zekere medewerkers, die een zwak hadden voor onzin en wat de compositie van zijn betreft,- dat hij zich steeds verliet op den vormopmaker. Ik meen dat hij er ook behagen in schepte, in zekere gevallen een rol van liefhebber te spelen, en hij is nooit behept geweest met de mannie der komma's, der keuzen van de passende letters, en van het doen uitkomen van zekere titels en adverten ties, welke manie bij sommigen tot het onzin nige opgedreven wordt. Hij was een groot-for maat journalist, en voor alles een «studieka- mer-mensch». Hij is zeer beslagen en heeft met profijt een groot aantal landen bereisd, terwijl voor Bluff eert reis niets anders is dan een kaleidoscoop van korte en oppervlakkige visies. De polyglot Guido Eeckels vertegenwoordigde op de redactie schitterend de fantasie. Bluff ontdekte dien vroóïijken broeder in de druk kerij van Averbode, waar hij week aan week waakte over de ontluiking van het Vlaamsche tijdschrift Hooger Leven. Hij lijfde hem dade lijk in, en stelde zich even dadelijk de vraag «Welke karwei zullen wij hem belasten Bah Bluff zal een orgaan te meer scheppen. Want al beeldt men zich gewoonlijk in. dat de functie het orgaan schept, bij Rex was het Bluff, die de organen schiep, opdat nieuwe functies zouden geboren worden. Er waren reeds twee bladen voor volwassenen. Waarom zich ook niet tot de jeugd gewend Later zou het dan nog altijd tijd zijn om een blad voor lamme grijsaards uit; te geven. Een, twee, een twee en Foyer zag het licht, wiens program ma zeer nederig beweert «heel het ontspan ningsleven te omvatten». Eén roman, neen twee romans. En nu men aan den gang is, waarom zich niet terzelfdertijd én tot de ouders en tot de kihders gericht Foyer zal het blad van het geZin zijn. Dus twee ro mans, en échos, kronieken over allerhande on derwerpen, een bladzijde voor de vrouw, een verhaaltje voor de kleuters, en weet ik al meer, en illustraties, vooral veel illustraties. Men moet de aandacht op zich vestigen, en photos en actualiteiten geven. Ha Foyer is op de hoogte (en hoe dan nog De photos vischte men op goed geluk op in alles wat de persen van Averbode in den loop der vorige maand voortgebracht hadden... Een blad comme il faut moet het zijn, het mag kosten wat het wil. Trouwens, verklaarde Bluff, de Aumoniers du Travail hebben voor zes duizend abonne menten ingeteekend. Ik meen echter te weten dat het er een dikke honderd waren... Eeckels bereide glimlachend de saus voor die zonderlinge poespas, zette reusachtige cliches in elkaar, publiceerde huiveringswekkende de- dektiveromans en onnoozele verhalen voor zui gelingen. Luidkeels volksliedjes zingend en kui tenflikkers slaand, kweet hij zich van zijn taak. Dat belette hem echter niet, scherpzinni ge kritieken te schrijven ik ben van meening dat hij wel de meest kritische geest van ons allen was, en ik schat hem hooger als essayist dan als dichter. Middelmatig van gestalte, sluw en lachend gezicht, een hoog voorhoofd, bekroond met golvend dicht haar, en eeuwig gekleed met een sportjas en eindelooze «knic- kersbockers», verpersoonlijkte Eeckels, de jeug dige uitgelatenheid van het leven. En ook de kunst om zich ergens doorheen te slaan. En kele beroepstegenvallers, konden hem niet in verlegenheid brengen. Zoo b.v.b. zei Bluff hem op zekeren dag «Wij worden te Averbode ge drukt». «Val dood De reis per trein is lang en moeilijk». «Onze diensten zullen den hoofdredakteur van Foyer een motor te zijner beschikking stellen». Hoewel Eeckels nog nooit zoo 'n paard bereden had, vertrok hij en werd ons dert anderen dag in erbarmelijken toe stand teruggebracht... Een letterkundig blad, een politiek blad, een blad voor onspanning.Maar waar bleef met dit alles de A.C. «Haha ze zullen eens gaan zien of ik ze door de mand laat vallen... ik sticht een apostolisch blad zei Bluff. De jonggeborene die Crois gedoopt werd, had een weekblad moeten zijn, doch verscheen slechts om de drie weken ongeveer. Roger Saussus, waakte over zijn bestaan, dat trou wens van korten duur was. Die kloeke Ardennees heeft zoowat alle gen res beoefend, maar totnogtoe is hij het best ge slaagd in de poësie. Ik houd minder van zijn polemieken en zijn artikelen over geloofsverde- diging. Maar indien ik bij Rex één groote, ede le, tot in haar diepste vezels christelijke ziel ontdekt heb, en een hart dat brande van echte liefdadigheid, die liefde is in den verheven zin het woord, dan waren het wel de ziel en het hart van Roger Saussus. Niet dat het me er om te doen is, een getuigschrift van held haftigheid af te leveren aan Roger Saussus. God beware me Ik wil enkel terloops de waarheid aanstippen. Heldhaftigheid bestaat niet hierin, gansche dagen te schreeuwen dat men een held is. Men vindt helden onder de genen. die in de schaduw goed doen, taai vol hardend en met een zuiver hart, en die er voor niets ter wereld in zouden toestemmen, hunne goede daden over de daken te laten uit schreeuwen, alsof het iets buitengewoons was, dat ze die gedaan hebben. Er bestaat geen groothfeid zonder nederigheid, en degenen die beweren dat ze nederig zijn, zijn het al niet ZOMERKONCERTEN. De eerste reeks Zomerkoncerten worden op volgende data gespeeld 1 Mei Fanfare «Hand in Hand». 6 Mei Fanfare «Kunst en Vermaak». 20 Mei Kon. Harm. «Al Groeiend Bloeiend». 3 Juni Kon. Harm. «Les Vrais Amis Con stants». 17 Juni Fanfare «Tot Heil des Volks». 1 Juli Fanfare der Vrije Stedelijke Brand weer. AALST KERMIS. Het Stedelijk Feestkomiteit verzoekt hiermee de Maatschappijen die feesten op het Kermis- programma willen vermeld zien, hun aanvraag te sturen aan den Sekretaris M. Felix De Looze, Brusselschestraat of den Feestbestuur- der Mr. Alfred Kelders, Kattestraat, 23, t.s., voor 1 Mei a.s. Na dien datum worden geen aanvragen meer in aanmerking genome». Uit de Duitsche brieven en documenten van den bezettingstijd blijkt dat de bewindvoerders geen hoogen dunk hadden van de Vlamingen. De Duitsche Staatssekretaris von Lindequist, die de politiek van von Bissing goedkeurde, schreef onder meer het volgende in een zeer vertrouwelijk verslag De Vlamingen zijn kinderen in de politiek. Zij zijn onbekwaam zich zelf te regeeren. Zij weten het en voelen dat het patriarkaal re giem het eenige is dat aan hunne rijpheid ge durende tientallen jaren past En verder Hoewel de Vlamingen harde koppen zijn, zijn zij gemakkelijk om te regeeren, want ner gens is het gemakkelijker het Divide et impe- ra toe te passen. Het Germaansch particula risme schijnt bij hen tot het uiterste gedre ven. Het is de ommezijde van den artistieken en individueelen aard van de Vlamingen. De vrijheid is voor hen het recht hun leven te leiden, hunne taal te spreken en te schrijven, toegelaten te worden tot de ambten van den Staat. Het volk is gewoon te leven onder de vreemde overheersching van eene sterkere mo gendheid van af Keizer Karei. Wie meent dat de Vlamingen tegen een toekomstig Duitsch protectoraat zouden opstaan, kent den Vlaam- schen aard niet. Als men de Vlamingen hunne gewoonten laat, als men zooveel mogelijk po- litievoorschriften daarlaat, dan zullen de Vla mingen zich het best gevoelen onder een nood zakelijk streng regiem maar dat verzacht wordt door eene patriarkale gerechtigheid Et voila Dit oordeel der Duitsche overheden ten aan zien van de Vlamingen is voorzeker niet ver anderd. De Duitsche bewindhebbers hebben dien Raad van Vlaanderen aan het werk gezien en die Raad was eene kinderschool zoodat zij ver plicht waren hem te onbinden. Ook moeten de politieke mannen van Belgie en den vreemde zeggen dat de Vlaamsche ex tremisten kinderen zijn als zij de activisten thans aan het werk zien. Vooreerst hebben wij de Frontpartij zien ploeteren. Waar is de tijd toen de fronters te Gent aan bolchevisme deden en bomaanslagen pleegden zooals b.v. tegen het huis van Sche- pene De Weert Het romantisme, dat dood en versieten was, vierde hoogtij. Het was de tijd van Roden- bach's Vliegt de blauwvoet, storm op zee Er was wat gebrul in de Kamer, waar op den duur het groepje fronters zooveel clubs vormden als er leden waren en elkander ban bliksemden. In West-Vlaanderen stichtte Van Severen dan eene katholieke Vlaamsche partij, hij die later de neutrale dinasos zou oprichten zooals Degrelle die van Christus Rex vertrok om het onzijdig rexisme tot stand te brengen. Dan zag men nog de fronters veranderen in Vlaamsche Nationalisten en later in Diet- schers, die Vlaanderen en het woord Vlaamsch verloochenden om groot-Nederlanders en Diet- schers te worden, doch, zonder de Walen, ter wijl VAN SEVEREN integendeel het WALENLAND in zijn Dietschen staat behoudt en in werkelijkheid Holland bij het Zuiden wil annexeeren. Zou dit de weer wraak zijn op het Congres van Weenen dat de Belgen bij de Hollanders voegde De schoen wringt echter wanneer men de vraag stelt Zullen de onderdanen van Ko ningin Wilhelmina en zullen de Belgen willen? Wat gedaan met de koninklijke huizen van Nederland en Belgie, en met de dynastie van Luxemburg Verkiest de heer Van Severen Leopold III boven Wilhelmina, hij die als nationaal volks lied van zijne Dietsche beweging den Wilhel mus heeft verkoren net als Staf Declercq de Fuhrer van Kester, hoofdstad van het Payot- tenland De Clercq wil liever Vlaamsch Bel gie met zijne vier millioen katholieken van ge loof bij het in meerderheid protestantsch Hol land voegen in de hoop dat zijn Dietschland alsdan een katholiek land zou worden dank aan de twee millioen Roomschen van Neder land. waar de protestanten, die het geschapen hebben, niet veel meer in de pap zouden te brokkelen hebben. Ook Degrelle wil een Dietschen Staat tot stand brengen, met de versmelting van Belgie, Noord Frankrijk, dat het Waalsch element zou moeten versterken. Nederland, Friesland, dat ook ten deele aan Duitscbland toebehoort, als mede het Groot Hertogdom Luxemburg. Zullen Frankrijk en Duitschland ja knik ken In den grond droomen er drie fracties van een Boergondischen staat, die Holland, Belgie en Luxemburg zou omvatten met deelen van Frankrijk en Duitschland. Van Severen zegde het nog gisteren op zijne meetings. Hij herin nerde er ook dat hij, zooals we zelf hier ge schreven hadden, niet t'akkoord gaat met Rex en het Vlaamsch Nat. Verbond, welk te zielto gen lag had de slimme Degrelle het niet her- opgewekt met zijn verbond, welk ook door Van Severen als onzin werd bestempeld of liever eene wederzijdsche fopperij is, waarvan Pau- wel Demont de makelaar is geweest, hij die misschien beter thuis is in de «Ronde van Frankrijk» en dergelijke sporttoeren. Dank aan Degrelle is 't Vlaamsch Nationaal Verbond opnieuw ontwaakt is Borms uit zijn hol gekropen en is de verwarring nooit zoo groot geweest als nu onder de Vlamingen, die zoo streng door de von Lindequist werden be oordeeld. Van Severen, De Clercq en Degrelle zijn alle drie fantasten en groote kinderen, die zelfs geen benul hebben van politiek en van werke lijkheid. Het zijn ij dele agitors, wier werk onvrucht baar is als een veld vol keien. Zij weten zelfs niet waarheen. Zouden zij dan een algemeenen oorlog willen zien ont staan voor een droom waarvan de verwezen lijking bovendien hoogst onzeker zou zijn. Het spreekt immers van zelf dat wie den oorlog zou winnen de hand op Nederland en Belgie zou leggen, afgezien van een burger kring in eigen land, waar de bevolking niet gereed is een diktator te verdragen. Welnu, zoowel Degrelle als Van Severen en De Clercq zijn voorstaanders van de diktatuur en een totalitalren Staat Het vonnis van het Brusselsch kiezerskorps is daarom van zoo een groot belang, want, ook in de andere deelen van het land, zou de uit spraak niets anders geweest zijn. Dit zal ook in Holland, bij de naaste kiezingen blijken, waar de nazis van Mussert, den strijd aanbin den. Geen Belgisch, noch Nederlandsch nazisme onder welken vorm en onder welk uithangbord ook. Vrije Belgen en vrije Hollanders zooals de Gemeentenaren en de Geuzen van vroeger in het Zuiden en in het Noorden en daarmede uit. E.V. WANNEER GE UW BLAD AANDACHTIG GELEZEN HEBT, GEF.F HET DAN AAN UW GEBUUR 1 MAAK PROPAGANDA EN BRENG ONS NIEUWE LEZERS AAN j

De Liberaal | 1937 | | pagina 2