Vraagt overal den Export Zeeberg der Brouwerij Vander Schueren. Proeven is zich overtuigen van kwaliteit en smaak Buitenland Kanton AALST AALST BIJVOEGSEL AAN DE LIBERAAL ZONDAG 2 MEI 1937. DERDE BLADZIJDE OOSTENRIJK. De besprekingen welke plaats hadden tusschen Mussolini en von Schuschnigg hebben zoogezegd geleid tot het behoud van het staui-quo tusschen Rome en Weenen voor wat de betrekkingen betreft, wel ke in een vroegere aangegane overeenkomst vastgelegd werden. Het blijkt evenwel dat Mus solini als 't ware de rol gespeeld heeft van Duitsch gezant voor wat het herstel der Habs- burgers betreft en het inlijven van nationaal- socialisten in het vaderlandsch front en zelfs in de regeering. Men weet dat na de negatieve houding van Rome en Berlijn inzake herstel van het ko ningdom een beweging in Oostenrijk waarge nomen werd om tot een betere verstandhou ding te komen met de Kleine Entente en voor al met Tjeko-Slovakije. Rome in de eerste plaats Berlijn, zien daarin een gevaar, zonder twijfel van Pransch-Russische zijde. Men ver onderstelt dan ook, dat in die richting op den Kanselier drukking uitgeoefend werd. Te Weenen verklaart men evenwel, dat Oos tenrijk nooit afstand zal doen van het recht om over zijn eigen regeeringsvorm te beschik ken omdat dit beschouwd wordt als een kwes tie van zuiver binnenlandschen aard. Ook het bericht uit de Italiaansche pers, volgens het welk binnen kort nationaal-socia- listische elementen in de regeering zouden tre den, wordt in de Weensche pers heftig bespro ken. Maar zeker is het, dat Italië stilaan de plaats ruimt te Weenen voor Berlijn dat Mussolini wel veel moet offeren aan de Duit- sche vriendschap en dat Oostenrijk steeds meer en meer onder den invloed van Duitsch- land komt. De Engelsche pers gaat zelfs zoo ver te veronderstellen, dat Rome heelemaal afzijdig blijven moest het drama van de inlij ving bij Groot-Duitschland zal voltrekken. De houding van Italië is in deze kwestie be paald ongerijmd en heelemaal in strijd met de belangen van Rome. Het meet zijn dat Mus solini voor grootere gevaren bedacht is in de toekomst en daarom alleen belang hecht aan de vriendschap van Hitier. Men veronderstelt, dat Weenen zich ten slotte naar Parijs en vooral naar Londen zal richten. Het is begrijpelijk dat Frankrijk tegen elke verdere machtuitbreiding van het reeds sterke Ille Rijk zal aandelen. Of nu ook Londen zich de zaak zoo ver zou aantrekken om Duitsch- land voor de keus te zetten, moeten we af wachten. Herhaaldelijk werd over deze kwestie ge sproken in de Engelsche pers en een deel van het publiek is bepaald van rreening dat Enge land in de kwestie van Oostenrijk niets te ver dedigen heeft. Reeds werd over een bezoek gesproken van Mussolini bij Hitler. Men meldt nu dat dit be zoek op 4 Mei a.s. zou plaats hebben. Daar zal waarschijnlijk over het lot van Oostenrijk be slist worden, indien de westelijke mogendhe den niet tijdig ingrijpen. Volgens een ander bericht zou de bijeenkomst plaats hebben in September. SPANJE. De blokkade van Bilbao schijnt een ernstig karakter te kunnen krijgen Men weet dat de opstandelingen het onmo gelijke gedaan hebben om aeze havenstad in te nemen. Generaal Franco heeft dan beslo ten elke verbinding te land en te water af te snijden en alzoo tot overgave te dwingen. Maar Franco werd maar alleen erkend door Duitschland en Italië, zoodat hij voor de an dere mogendheden als onwettelijk beschouwd wordt en niet het minste recht heeft interna tionale verplichtingen op te leggen of te wijzi gen. De Engelsche regeering heeft de schepen aangeraden zoo weinig mogelijk naar Bilbao te stoomen, zonder dit evenwel te verbieden, want, dit stond haast gelijk met een buiging voor den opstandigen generaal. De Engelsche oorlogschepen blijven in de buurt van de haven, natuurlijk buiten de Spaansche waters. Herhaaldelijk was hunne tusschenkomst ook reeds noodig om Engelsche koopvaardijschepen te beschermen. Franco heeft natuurlijk protest aangetee- kend tegen het optreden der Engelsche vloot en zelfs gesproken van tegenmaatregelen. HET NIEUW STATUUT VAN BELGIE. Deze week verbleef de Engelsche Minister Eden te Brussel, waar hij besprekingen had met Eerste-Minister Van Zeeland en Spaak, over de buitenlandsche aangelegenheden van Belgie en het nieuwe statuut. De nieuwe rege ling werd daarmee officieel aangekondigd. Frankrijk en Engeland waarborgen onze on schendbaarheid, zonder dat Belgie als waar borgende mogendheid moet optreden. Het verplicht zich evenwel tegenover Parijs en Londen om zijn militaire verdediging tot een maximum te brengen en dat beteekent voor Belgie een blijvenden, zwaren last, welke zich gedurig vernieuwt en drukkender kan worden naarmate de moderne oorlogsmiddelen zich uitbreiden. Belgie zal dus van heel dicht bij het tempo van aanpassing moeten volgen. Ookverplicht ons land zich elke militaire bedrijvigheid aan zijn Oostelijke grens of in de lucht te signaleeren. De meeningen zijn zeer verschillend omtrent de praktische waarde van de nieuwe Belgische positie. Elk defensief akkoord is natuurlijk onmogelijk geworden, zelfs voorbereidende maatregelen kunnen of mogen niet meer aan gegaan worden met Fransche of Engelsche militaire hoofden, om, ingeval van nood, dade lijk en doeltreffend te kunnen Ingrijpen. Frankrijk heeft zelfs besloten zijn Oostelijke verdedigingswerken langs de Belgische grens tot aan de kust uit te breiden. Een groot deel van de onlangs gesloten bin- nenlandsche leening zal daaraan besteed wor den. De Fransche pers ziet in de buitenlandsche politieke richting van Belgie een succes voor Duitschland. Zij noemt het nieuwe statuut van Belgie een verlies voor Frankrijk en een ver wijdering tusschen de twee landen, iets wat na 1918 een onmogelijkheid scheen. Nog an dere vrienden kunnen den weg keeren naar de Fransche natie en het land zal zich dan ook nieuwe offers móeten opleggen en zijn mili taire macht anders aanpassen. Sommige bladen beschouwen de houding van Belgie als een groot verlies voor het princiep der kollektieve veiligheid, alhoewel niets ver anderd is aan de betrekkingen tusschen Belgie en den Volkenbond. .De Duitsche pers is van oordeel, dat de posi tie van Belgie versterkt is, omdat zij in ge vaar gebracht werd door Frankrijk na de on- derteekening van het Fransch-Kussisch defen sief akkoord. Door dat akkoord kan Belgie door Duitschland als een mogelijke aanvallen de natie beschouwd worden. Nochtans is de toestand nog niet heelemaal opgeklaard voor Belgie, volgens de Duitsche pers, omdat ons land gehouden is vrijen door gang? te Verleenen c; n Fransche of Engelsche legers bij een aanval van Duitschland of een lid van den Volkenbond b.v. Polen, Rusland, Tjeko-Slovakije of een ander, en dit door het artikel 16 van Genève. Duitschland schijnt de zelfde verplichtingen te willen aangaan tegenover Belgie, op voor waarde nochtans dat ons land zich onttrekt aan de gevolgen van datbewust artikel. Nochtans moest Belgie zoo een stap doen, dan zou het ook den rug keeren aan den Vol kenbond en dit zal niet gebeuren volgens de rede van Koning Leopold III, op 14 Oktober 1936 uitgesproken. KORTE BERICHTEN. Minister Eden is Dinsdag namiddig terug naar Londen vertrok ken. Ex-Prins Nikolaas van Roemenie, heeft zijn vaderland verlaten en is met zijn familie te Weenen aangekomen. Het Fransche Goevernement heeft een zit ting gewijd aan de wereldtentoonstelling van Parijs. Deze zal officieel geopend worden op 24 Mei en op 25 Mei voor het publiek. Generaal Goering is uit Berlijn te Rome aangekomen, waar hij de reis van Mussolini naar Berlijn gaat voorbereiden. Ook de Duitsche generaal von Blomberg, zal in Mei een bezoek brengen aan Itaüe. JAARCONGRES VAN HET VLAAMSCH EKONOMISCH VERBOND TE KORTR1JK OP 24-25 APRIL. D:t machtig organisme, waarbij de meeste nijveraars, handelaars en werkgevers in Vlaan deren zijn aangesloten, hield haar jaarverga dering en congres te Kortrijk. In het lieve Leiestadje, zoo rijk aan diverse nijverheden, het center van de vlas- en aan verwante vakken, werden de congresleden, op gekomen uit alle hoeken van het Vlaamsche, land. opgewacht om 10 ure. De dag van Zater dag was ingenomen door bezoeken aan bij V.E. V. aangesloten fabrieken. De vermaarde en gekende meubelfabrieken en de kunstwerkstede van de Gebr. De Coene waren het eerst aan de beurt. Dit bezoek en de ontvangst door de Heeren De Coene zal nog lang in hel geheugen blijven van de talrijke V.E.V.-ers. Deze kunstwerkhuizen geven werk aan ruim 2000 werklieden, bedienden en kun stenaars en zijn wellicht de belangrijkste van West-Europa. De namiddag werd in beslag genomen door het doorioopen van de gekende draadtrekke- rijen en weverijen van de firma Leon Bekaert, te Swevegem. In deze fabrieken werken 900 ar beiders. De h. Leon Bekaert verwelkomde de talrijke congresleden en leidde dezelve door de over- groote werkhuizen, waar alle staal-, ijzer- en koperdraad op alle dikten vordt getrokken en geweven. Na eene gulle ontvangst der deelnemers door het bestuur van de «Union Patronale» in hare lokalen, Rijselstraat, werden ze vergast op het landgoed «Rootershof» van den Algemeenen Voorzitter Mr Steverlynck. Daarna werden de leden opgewacht in «De Vikings», waar er onder het uitvoeren van al lerlei zangen, de uren gezellig werden doorge bracht. Zondag om 10 ure had op het Stadhuis van Kortrijk, de a'gemeene vergadering plaats. Aan de bestuurstafel liebben plaats geno men de Heeren Steverlynck, alg. Voorzitter Vermeulen, ondervoorzitter Dr Bessem, alg. sekretaris Grote, alg. penningmeester Mu iier, voorzitter der afd. Kortrijk Meersseman, sekretaris afd. Kortrijk. Op het podium hebben verder plaats genomen de raadsleden Dr Ge- vaert, Duysburg, Hubert Melis, Beuckeleers, de Baerdemaeker, Musing, Clays, Peeters, Van Ho- rick, Van Hoofstadt, Brieven en Verbeke prof. L. Fredericq, Rector van de Universiteit Gent. Verder bemerken wij onder de meer dan 200 aanwezigen Exc. Dr Van Broeckhuyzen, ge zant van Zuid-Afrika Van den Berghe. best. afgevaardigde De Jaeghere, volksvertegen woordiger De Meyere, regeeringscommissa- ris Clottens. voorz. VI. Verbond van Brus sel Van Dijck, bestuurder Bell Telephone Scholden, ondervoorzitter der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel; N.A. Kries, bestuurslid van U.A.V ir. Tony Herbert, af gevaardigde der V.I.V. Constant Van Steen- kisten, enz. B'ijken van sympathie worden voorgelezen vanwege Minister Hoste, Minister De Man, vertegenwoordigd door zijn kabinetshoofd Gou verneur Baels, Mr Borginon, e.a. Na de welkom van den gevierden Voorzitter, droeg de sekretaris Dr Bessem zijn zeer be langrijk en gedocumenteerd jaarverslag voor, waarna Profe-ser L. Fredericq, Rector aan de Universiteit te Gent, eene bespreking hield over het «Bank- en Beurswezen», volgens de laatste wetgeving. In het verslag van Dr Bessem werd vooral gewezen op de groote diensten door het V.E.V. bewezen en op dezes strijd vegen de overdreven voordeelen aan de staal- en kolenproducenten. Beide zeer voorname sprekers werden met spanning aanhoord en algemeen gelukge- wenscht. De heer R. De Staercke, Bestuurder van het A.G.T.B., las eene studie over «De huidige toe stand onzer Textielnijverheid». Dit was een do cument van de hoogste waarde, en de Heer De Staercke oogstte den grootsten bijval. De Heer Ingr De Meyere, Regeerinscommis- saris, legde belangrijke verklaringen af in ver band met het wordende «Vlasinstituut», te Kortrijk en andere punten. De vergadering werd besloten met eene ont vangst door het Stadsmagistraat, in de prach tige schepenzaal van het Stadhuis. HET BANKET Om 1.30 uur, had een feestmaal plaats in den Stadsschouwburg, waaraan benevens de con gresleden tal van personaliteiten aanzaten. Noemen we terloops Minister Van Isacker en Mevr. Van Isacker. Z. Exc. Dr Van Broeckhui- zen, gezant van Zuid-Afrika Cuypers, kabi netsoverste van Minister De Man Goris, ka binetsoverste van Minister Van Isacker Baert, handelsataché van Nederland Schepene De Jaeglier, enz. Verscheidene redevoeringen wérden uitge- -sproken, onder meer door de Heeren Sterve- lynck. Van Isacker, Mullier, Van Broeckhuy zen, Cuypers, Leon Bekaert, enz. De twee dagen van het V.E.V. sloten in ge zelligheid onder de talrijke belanghebbenden en leden van het Verbond. Voor uwe schrijn- en timmerwer ken en allerhande ondernemingen, wend U in volle vertrouwen tot de Mekanieke Schijnwerkerij OSCAR DE BRUECKER DE WELGESLAAGDE KABARETAVOND van VOOR TAAL EN VRIJHEID Oude Gentsehebaan, Verzorgd werk l AALST. Matige prijzen I EEN ZEER GROOTE OPKOMST In de smaakvol hernieuwde feestzaal van Burgershuis, ging Zaterdagavond voor een groote opkomst van leden de Kabaretavond door ingericht door het Tooneelgezelschap «Voor Taal en Vrijheid» Zeggen wij vooraf, dat de inrichters en de meiewerkers een onverhoopt sukses mochten oogsten. Deze gezellige feestavond werd geopend met een klavierstuk «Rudolfsklang» door den heer Roger Van de Wiele. De heer Van de Wiele, die laureaat is aan onze stedelijke muziekschool, bewees wat een eerste .kracht voor het klavier hij is. Achtereenvolgens en in een tempo waarmee de vervelende tusschenpoozen werden geweerd, kregen wij een bonte afwisseling van gepaste kabaretnummers. Met een radheid van tong en een mimiek, die talent verraden, vertelde de h. Richard Van Stijvendael ons zijn ongelukkig wederva ren in «Verzocht bij den Konsul». Mej. Rosa Leyaels vergastte ons daarna op een paar gracieuse dansnummers. De pittige alleenspraak «De Biechtboete» door den h. Robert De Gols, werd warm toe gejuicht. De «Twee Dandy's» (alias h.h. A. Van den Broeck en R. Van Stijvendael) moesten terug voor het opgehaalde doek verschijnen. Het waren fijn getypeerde dandy's. Mevrouw Rich. Van Styvendael zong met veel gevoel, verzorgde diktie «Mijn Moedertaal» en «Mysterieuze Geschiedenis». En het sukses van den avond kaapten voor zeker de jonge krachten weg. met hun trek- kers'iederen. Vernoemen wij hier in de eerste plaats Mej. H. Callebaut en de heeren Roger Van de Wiele, Am. Van Droogenbroeck, Piet Beeckman, Marcel Coppens, Aimé De Brau- wer en De Schaepdrijver. Zonder verpoozen werd terug ingezet met het klavierstuk «Fruhlingsraucher», door h. Van de Wiele. Hiermee ook werd deze jonge klaviervirtuoos warm geapplaudisseerd. Veel gevoel en de gepaste weemoed wist Me vrouw Van Styvendael in de deklamatie «De Twee Oudjes» te leggen. «Temps Modernes» door jonge heer Marcel Coppens en Mej. H. Callebaut, moest driemaal herhaald. En verdiend was het om het ko misch voorbrengen van dit oolijk stukje. Nogmaals mochten de aanwezigen de jonge danseres Rosa Seydels toejuichen, waarbij de ze in een Spaansche dansrwooral bijval oogst te. De h. A. Van den Broeck was eens te meer de fijne uitbeelder van komische alleenspra ken. In «Het Angstige Bruidje)) heeft hij zich dien avond overtroffen. Mevrouw van Styvendael vefgastte het pu bliek op twee prachtliederen «Les Jeux Noirs» en «Ik heb U lief». Daarop volgde weer een optreden van de «trekkersgroep». De leider heeft deze jonge, talentvolle krachten eenvoudig van het tooneel moeten doen gaan, want er werd gebisseerd en nogmaals... Ze waren verdiend ook, die toe juichingen. «Ferry well» Als hoofdschotel kregen de aanwezigen nog de voorstelling van het blijspel «Een Uitvaart», waarin de spelers blijk gaven van pittige ko mische tooneclkunst. In één adem vernoemen wij. Mevr. Van Styvendael, Mej. Simonne Van der Eist. h.h. A. Agneessens. R. Van Styven dael, Rob. De Gols. J. Grosemans. Paul Klin kenborg. A. Waegeman, Fritz Kelders, Aimé De Brauwer, Jozef Coffo. A. Van den Broeck, Mej. R. Seydels en Frans Heyman. Dit éénaktertje deed het publiek het uitgieren van pret. EEN OVERZICHT VAN DE WERKING De heer Albert Waegeman, die als kommen- talor optrad en dit tot eenieders voldoening deed, bracht in afwezigheid van den h. Luc. Van De Mergel, sekretaris, door ongesteldheid weerhouden, volgend verslag uit over de wer king van het gezelschap. ZEER GEACHT GEZELSCHAP, Gewoonlijk rangschikt men de menschen in twee afdeelingen sympathieke en antipathie ke... Als sekretaris van «Voor Taal en Vrij heid» behoor ik van ambtswege, ja, zelfs ook van natuur, tot de tweede soort, t.t.z. tot de «zagen»... U hebt voorzeker reeds een oogslag gegooid op het buitengewoon uitgebreid programma van dezen avond, en U vraagt U nu af, waar om ik het noodig vond, nog enkele minuten op deze wijze te verspillen... Hewel, niettegen staande ik het met U eens ben zal ik nochtans verder gaan waarom Heel eenvoudig op dracht en plichtbesef. Opdracht van onzen ge- waardeerden Voorzitter en plichtbesef van uw dienaar. Ik verklaar me nader onzen geach- ten Voorzitter houdt er aan, eens eventjes te rug te blikken op het looneelseizoen 36-37, en ik vind het noodig uw ongeduld wat op de proef te stellen, om U des te meer te doen hunkeren naar het vervolg van dit program ma. Aldus zult U er meer van genieten en te vens brengt dit hoogten en laagten, in andere woorden «relief» in onzen cabaret-avond. Van «Voor Taal en Vrijheid», geacht gezel schap, werd er veel gesproken de laatste maan den. Soms goed, soms slecht, door enkelen af keurend, door anderen goedkeurend. De meer derheid brak af, de minderheid bouwde op. Wanneer we nu in 't publiek elks meening moesten vragen, dan werd die opbouwende minderheid, meerderheid... Waarom Omdat in 't algemeen, in 't bijzijn der geinterresseer- den, de ware gedachte niet geuiterd wordt... en dat is mis... Er moeten inlichtingen ge vraagd worden, er moeten opmerkingen ge daan wórden, er moeten bewijzen geleverd worden van initiatief vanwege al de leden. Want, geacht gezelschap, dan eerst wordt er bewezen, dat men zich aan de vereeniging in- terresseert, en een degelijk bestuur zal U dit niet euvel nemen. Integendeel, want op die wijze worden vele misverstanden uit den weg geruimd en ontstaat er voeling tusschen niet- werkende en werkende leden... Maar, ja na tuurlijk, er is een maar bij, de kritiek of eventueel de vraag tot toelichting moet ge censeerd zijn... Dit is noodzakelijk, want an ders wordt ze ergerlijk, prikkelend tegenover het bestuur en weinig vereerend voor den kri- tieker. En aldus kom ik tot een kapitaal iets, de verstandhouding in de maatschappij. Er zijn vereenigingen die tegenover hunne leden niets kunnen misdoen. Alles is er goed. Dat vraagt «Voor Taal en Vrijheid» niet, want dit zou overeenstemmen met U een bewijs van totale onbekwaamheid toe te kennen, op gebied van tooneel. «Voor Taal en Vrijheid» verzoekt U slechts, in de maat van het mogelijke, ons te zien vereeren door uwe tegenwoordigheid op onze feesten, wat reeds een voornaam punt is. De acteur inderdaad, (en dit geldt bezonder voor de liefhebbersacteur) voelt zich graag omringd en dat is logisch. Vergeten we niet dat hij zich gansch het jaar ten dienste stelt van zijne maatschappij en van zijn publiek, en dat hij best begrijpelijk, met dezelfde inspan ning liever 1.000 personen boeit dan slechts 500. Tevens moeten we eens denken aan onzen schatbewaarder... die moet toch immers ook iets in kas hebben, want het verzekeren van den bloei eener tooneelmaatschappij is ten huldigen dage een zwaar problema. Geachte toehoorders, dit seizoen had u drie vertooningen in September 1936, ontpopte zich de opvoering van «HET KLOOSTER» tot een prachtprestatie, waarover met den mees ten lof gesproken werd. In November 1936, en dit met slechts 5 we ken voorbereiding, durfde «Voor Taal en Vrij heid» «PAUS VAN HAGENDONCK» aanpak ken, het werk waarmede ze ten jare 1924 het Landjuweel verwierven, en dat dus best be grijpelijk reeds in buitengewoon goede condi ties gevolgd werd. Niettegenstaande dat. niet tegenstaande de wantrouwige, ja laat ons maar zeggen de afbrekende voorspellingen, groeide deze opvoering uit tot een echte kunstavond. De 3e vertooning «WEEK-END IN 'T PA RADIJS» werd op diverse wijzen onthaald... Oh shocking. Mooi zoo... Heel aangenaam... Er zit niets in dat werk... Meer zulke opvoe ringen woonden we graag bij. Aldus luidden de verschillende opvattingen betreffende dat lachsukses. Ons inziens dient er minstens een blijspel gegeven te worden gedurende een tooneelsei- zoen. Over 't algemeen bedoelt men door blij spel, ontspanning en niet inspanning. Ons daarop steunende, vonden we het logisch, een Duitsch blijspel voor het voetlioht te brengen, daar deze in het Vlaamsche land immers best inslaan. Daarenboven is Engelsche humor ta me'ijk saai, Fransche humor valt niet gemak kelijk om te werken in 't Nederlandsch, en van onze Vlaamsche blijspelen had U er reeds keurige te smaken. Waarom dan niet een Duitsch aangepakt, dat bezonder gemakkelijk te verteren viel Nu het doek daarover toch reeds verschillende maanden gevallen is, zul len we er nu ook niet verder over uitbreiden en gaan we over tot activiteit van anderen aard. Na elke der twee eerste vertooningenr had het bestuur het genoegen zijne werkende leden te vergasten op een avondmaaltje en een intiem feestje, en... hoofdzaak, zonder dat dit een cent aan de kas kostte. Hoe dit verwe zenlijkt werd, zal ik niet verklappen, doch het feit bestaat. Gedurende de maand Februari richtte «Voor Taal en Vrijheid» zijn jaarlijksch bal in, op een wijze welke nog niet geëvenaard werd. Op een paar uitzonderingen na, was iedereen te vreden. De klassieke twistappel natuurlijk de toekenning der prijzen aan gekostumeer- den. Volgens irfijne persoonlijke -opvatting is dat een vraagstuk zonder oplossing... Waar om.? vraagt U waarschijnlijk, welnu, heel eenvoudig, omdat er teveel dames in betrok ken zijn. Niet boos zijn, hé... allerliefste aan- hoordsters. En slechts een drietal weken geleden, schonk de maatschappij hare werkende leden een uit stap naar den Koninklijken Nederlandschen Schouwburg van Antwerpen, met gedurende de heenreis, bezoeken aan verschillende merk waardigheden. We veronderstellen dat onze werkende leden op zulke wijze dienen beloond te worden voor hunne offervaardigheid, want weinigen onder U beseffen, welke tijd en tevens welke inspan ningen van den tooneelliefhebber gevergd worden, welke zich gedurende gansch het sei zoen opoffert. Maar geacht gezelschap, we hadden ook nog een andere plicht te vervullen. We bemerkten, dat ons ledenaantal aanzienlijk steeg, dat onze eere- en beschermleien trouwer dan vroeger de opvoeringen bijwoonden, in één woord, dat zij ons aanmoedigden, ons steunden, omdat ze voelden dat er opnieuw leven in «Voor Taal en Vrijheid» kwam. En daarom besloot het be stuur, ook zijne erkentelijkheid te betuigen door het inrichten, met de spontane medewer king van onze krachten, zoo jonge als oude, van dezen cabaretavond, Welke, ik durf het U verzekeren, de moeilijksten zal bevredigen. Voor een punt vraag ik nochtans om veront schuldiging voor de verlichting. Prent U goed in, dat U hier in 't Feestpaleis niet bent, maar wel in 't Burgershuis. En nu Dames en Heeren, nog enkele oogen- blikken geduld, ik ga verdwijnen, doch niet vooraleer een wanne oproep te hebben ge daan eerstdaagsch moet de kas van Heer Agneessens worden gevuld, steunt dus onze pogingen, door uw penning te storten, breng nieuwe leden aan en we bezorgen U misschien toekomend jaar reeds, een 4e vertooning en nog een cabaret-avond indien deze U bevalt... Dames en Heeren, ik bedank U voor uwe talrijke opkomst en uwe waardeerende aan dachtigheid. Ik wensch U van harte een pret- tigen avond en flink vermaak. EEN GEZELLIGE DANSPARTIJ Mej. Maria Feremans, mezzo Heer Edmond Borgers, eerste tenor van de Kon. VI. Opera Heer Pieter Verhegge, bas Heer Jozef Agneessens, deklamator. Verder het Gemengd Koor en het Orkest van de Stedelijke Muziek-Akademie. Voorbehouden balkonp'.aatsen aan de abon- nenten van eerste en tweede reeks welke bij deze uitzonderlijke gelegenheid een toegevoeg de genummerde kaart bekomen. De abon- nenten van derde reeks bekomen een toege voegde ongenummerde kaart voor de beneden- plaatsen. Enkel kaarten 5 fr. 7.50 en 10 fr. Voor leden van tconeelvereenigingen en V.T.B. op vertoon van hun lidkaart 4, 6 en 8 fr. Inlichtingen op het sekretariaat, On- derwijsstraat, 21. Namens-de Commissie. PROVINCIALE FEDERATIE DER LIBERALE VROUWEN VAN OOST-VLAANDEREN. De aigemeene vergadering van de Provincia le Federatie der Liberale Vrouwen van Oost- Vlaanderen zal plaats hebben op Zondag 23 Mei, om 3 uur, te Maldegem, Ceciliavrienden- kring, Nieuwstraat. DAGORDE 1) Welkomsgroet door Mev. De Laere-Wille- kens. 2) Openingsrede door Mevrouw De Keyser- Buysse. 3) Zang door den Heer K. Locufier. 4) Verslag van de aigemeene vergadering van 11 October 1936, te Eekloo. Mededeeling. 5) Zang door den Heer K. Locufier. 6) Voordracht door Mev. Tytgat «Het Com munisme. Avonturen van een Belgisch werkman in Rusland». 7) Dans door Mejuffer Odette De Laere. 8) Tombola. 9) Zang «De Vlag», door den Heer K. Lo cufier. Aangezien het mooie en aantrekkelijk pro gramma van dit feest, rekenen wij op eene talrijke opkomst. Het Bestuur. VOOR DE FIETSERS 1) Steeds uiterst recht van den weg rijden, de eene velo achter de andere. 2) Nooit op verhoogde bermen (voetpaden) rijden zoo er geen plaat staat dit toelatende. 3) Zoo ge van weg veranderen moet, den arm uitsteken naar de nieuwe richting. 4) Altijd voorzien zijn van nummerplaat, bel en rem en U 's avonds verzekeren dat uw lampen voor en achter voldoende licht uit stralen. 5) Geen kinderen opladen zoo ge daartoe geen vaste zitplaats hebt aangebracht op uw velo. Aivorens U een nieuwe fiets aan te schaffen, wend U in volle vertrouwen tot de velomaker- mekanieker MICHEL SCHOLLAERT Moorlegem Vlierzele Ook verkoop en herstellingen van allerhan de elektrische aparaten aan voordeelige prijzen Spoedige bediening DE FILMEN VAN DE WEEK Deze kabaretavond. die over alle lijnen uiterst geslaagd is, werd besloten met een danspartij, waaraan jong en oud aan mee deed tot de beiaard de kleine uurtjes rommel de. «Voor Taal en Vrijheid» heeft waarlijk een verjongingskuur ondergaan. Er heerscht geest drift, werkzaamheid, overeenkomst, met één woord het loopt daar op wieltjes. Wij kunnen niet anders dan den bezielenden voorzitter, Alfred Kelders en zijn wakker be stuur toewenschen doe zoo voort, «Voor Taal en Vrijheid» en het tooneel ten bate. STEDELIJKE MUZIEK-AKADEMIE AALST FEESTPALEIS VAN DRAMA NAAR SPOTTERNIJ Een bewogen comedie met Marion Mixton en Walter Woolf. KASTEEL IN VLAANDEREN met de geliefkoosde wereldzangeres Martha Eggerth, Paul Eggerth, George Alexander en Hilde Weissner. PALACE ROSE-MARIE met Jeanette Mac Donald en Eddy Nelson. RIO HUISELIJK GELUK met W.C. Fields, Mary Brian, Kathleen Ho ward. HET WAS MAAR EEN DROOM met Annemarie Lorensen en Victor de Kowa. VOORUIT-CENTRALE PAPRIKA met René Lefèvre en Irène De Zilahy. KLEINE MAN Een gevoelvol drama, met Frankie Darro, David Durand, Dickie Moore en Ralph Mor gan. HET HONDERDVIJFTIG-JARIG BESTAAN van DE OUDE GARDE De Koninklijke Harmonie «Les Vrais Amis Constants» herdenkt op ZONDAG 4 JULI (eerste kermiszondag) haar honderdvijftig- jarig bestaan. Grootsche feesten worden ingericht. Voor de muziekoptocht op Zondag 1 Juli, worden ruim 4.500 fr. premien verleend aan de deelnemende maatschappijen. Inschrijvingen worden ingewacht vóór 1 Juni bij den Heer Maurice De Boe, Sekretaris, Vlaanderenstraat, 14, Aalst. LIBERALE VRIENDEN Het tweede concert der reeks A, gaat door op-DINSDAG 4 MEI, e,k. te 8 uur stipt in het «FEESTPALEIS» Vlaanderenstraat. Het programma is gansch gewijd aan wer ken van BESTUURDER GASTON FEREMANS en is samengesteld als volgt 1) Symfonie in do klein. 2) A. Twee René De Clercq-liederen, soliste Mevr. Rombaut, sopraan. B. Drie Jan Van Nijlen-liederen, solist Hr. Edm. Borgers, tenor. 3) Creatie van het oratorium «MARIA», voor soli, declamator, gemengd koor en orkest op tekst van E.H. Frans Vermuyten. Medewerking van Mevr, René Rombaut-Uten, sopraan Het jaarlijksch kongres der Liberale Jonge Wachten, dat dit jaar gehouden wordt te Di- nant, gaat een buitengewoon succes te gemoet. Een massale betooging van duizenden en duizenden Jonge Wachters zal door de straten van Dinant trekken en een massa blauwe vlag gen zullen breed openwaaien, in een woord iets machtig en indrukwekkend Wij ook, Jonge Wacht van Aalst, zullen aan die reusachtige betooging deel nemen en daarom richten wij op ZONDAG 16 MEI 1937, (Slnxen) een prachtige familiereis in per auto car, naar Dinant, met verschillende oponthou den in de mooie Ardennen. PRIJS 30 FRANK. Vertrek om 7 uur. Neem van deze gelegenheid gebruik om een schoone autoreis door de Ardennen te maken, en laat u onverwijld inschrijven in het lokaal of schriftelijk bij een der bestuursleden. Liberalen uit het Kanton Aalst, op met onsr voor VRIJHEID ORDE VREDE Met 10.000 zullen wij in Dinant betoogen. ABBOKNÏBBT OP ONS BLAB.

De Liberaal | 1937 | | pagina 3