IVliddenstands problsmen. Buitenland Viering van 't 150-jarig bestaan Op Zondag 4 Juli (Ecg,tc Kermis Zondag) Voor den Muziek - Optocht worden 4500 fr. premiën yifyelOOfd AMNESTIE 1787 De Jubelfeesten van de Kon. Harmonie Les Vrais Amis Constants 1937 'Pijnen.. Al de maatschappijen worden uitgenoodigd deel te nemen aan de van de OUDE GARDE Stuur onverwijld Uw toetreding in aan den heer Maurice DE BOE, Sekretaris, Vlaanderenstr. 14, Aalst KoloniaSe Loterij JEUGDBONDEN TWEBDE BBADHJDE aan afbrekersweric en Yerhoogen de vernieti ging van het land. Nogmaals huldigde spreker op geestdriftige wijze de werking van den Minister van Open baar Onderwijs, J. Hoste voor zijn hoogstaand begrijpen van zijn taak en voor de schitteren de verwezenlijkingen die hij reeds bekwam. De rede van den h. A. Devèze werd meer maals door toejuichingen onderbroken. Na een slotwoord van den Vooraitter eindig de dit gezamenlijk eetmaal. 's Avonds had in het Casino een prachtig concert plaats, dat talrijk werd bijgewoond en door Soli dra werd uitgezonden. Onder leiding van den h. Paul Gason, werd door het Radio-orkest van het N.I.R. een keu rig programma uitgevoerd. De Zondag werd besloten met een blauw bal en het kongres eindigde Maandag met een boottocht van Dinant naar Givet. Dp. Vervolg van eerste blad. 1) In de eerste plaats mag wel vernoemd worden, het bestaan van familie- of echte vriendschapsbanden. 2) Het mag ook als natuurlijk beschouwd worden dat de winkelier kan rekenen op de clienteele van zijn naaste buren. 3) Een vaste clienteele wordt gedeeltelijk ook gevormd door het feit dat de winkel zich be vindt op den weg van de werkplaats naar huis. Dat het geldt dus voor een bepaald aantal menschen. 4) De winkelier kan allerlei menschen ook aan zich binden door het verkoopen op krediet «poffen» en ook door den verkoop op afbeta ling. Verre van ons natuurlijk de gedachte, propaganda te maken voor deze laatste ver koopsmethode maar ze bestaat nu eenmaal en we moeten er rekening mede houden. 5) Het bestaan van een vaste clienteele is eehter ook voor een groot deel het resultaat van de bedrijvigheid van den kleinhandelaar, d.w.z. van zijn manier om met de menschen om te gaan, van zijn wijze van reclame voe ren, van zijn wijze van uitstallen, van zijn klantendienst, van zijn verzorging en verpak king der waren, enz... Hier zal de eigenlijke superioriteit van den koopman, de koopmans geest tot uiting komen. Maar de kunst bestaat niet alleen in 't wer ven van klanten. Het vraagt ook heel wat be voegdheid, door- en inzicht om ze behouden. De volgende statitiek, over de oorzaken tot het verlies van klanten, achten we wel vermeldens waard. Volgens bevindingen van deskundigen, zit het zoo 14 p.h. verlaten ons omdat de prijzen te hoog zijn 10 p.h. wegens de minderwaardigheid der waren 13 p.h. wegens de slordigheid van uitstal raam, winkel, kantoor 17 p.h. wegens vergissing en nalatigheid in den dienst 10 p.h. wegens oneerlijke practijken, moei lijkheden bij het ruilen of het terugbren gen van waren 6 p.h. wegens geknoei bij het leveren (qua- liteit, hoeveelheid). een toegeving aan het Duitsch imperialisme en een nieuwe stap naar de Duitsche overheer- sching in Oostenrijk en Centraal Europa. In elk geval is het zeker, dat er op dit oogen- blik ernstige besprekingen gevoerd worden tusschen Berlijn en Rome. Nochtans zien de Duitschers een groot belang in goede betrek kingen met Engeland. Te Berlijn voelt men wel dat Mussolini alleen de Duitsche vriendschap zoekt, als steun tegen Engeland en hierbij heeft Duitschland niets te winnen, maar wel veel 'te verliezen. De Engelschen weten dit ook en de Duce zal zich nog grootere opofferingen moeten getroosten om Duitschland tot een breuk met Engeland te doen besluiten. LONDFX. De Kroningsfeesten hebben te Londen gelegenheid gegeven aan tal van afge vaardigden van vreemde mogendheden, om be sprekingen te voeren over politieke kwesties met de Britsche leiders. Men weet dat eerste Minister Baldwin zich binnen kort zal terugtrekken om plaats te ma ken voor zijn opvolger Chamberlain, De Fransche Minister Delbos heeft een lang onderhoud gehad met Minister Eden en met Generaal von Blomberg in de Duitsche ambas sade. Men is algemeen van oordeel dat een groot deel der moeilijkheden voortspruiten uit de afzijdige houding van Italië tegenover Ge- nève en tegenover elke poging tot verstandhou ding dit door het feit, dat Italië geen toena dering wil, zoolang zijn rechten in Abessinie niet officieel erkend zijn. Het is te wenschen, dat die zaak een gunstige oplossing krijge, nu toch niets meer aan de bestaande toestanden te veranderen valt. Abessinie is als onafhan kelijke Staat van de wereldkaart verdwenen, door een geweldpoging waarvan iedereen de voorbereiding gezien en gevoeld heeft. De tegenmaatregelen waren niet voldoende, om het recht te doen zegevieren. Het zal voor Genève een zware pil worden, maar het moet gebeuren en zoo vlug mogelijk, indien men Europa verdere beproevingen wil besparen. SPAN IE. De strijd om Bilbao wordt in alle heftigheid voortgezet. De opstandelingen en ook de regeeringstroepen weten, van welk groot belang deze haven is, omdat het als 't wave de eenige is, die aan de rechtstreeksche kontrool van Duitschland en Italië onsnapt. De opstandelingen doen dan ook een gewel dige poging om de Stad in te nemen en alzoo troepen vrij te krijgen, welke ze rond Madrid broodnooöig hebben. Alles laat veronderstellen, dat zij in hun opzet zullen slagen, daarna kan weer een angstig oogenblik voor de hoofdstad aanbreken. De regeeringspartijen hebben verder nog met andere moeilijkheden te kampen. De ver schillende extremische groepen komen niet overeen, of staan zelfs openlijk tegenover el kander. De regeeringleider «Caballero», heeft na ont slagneming opdracht gekregen de nieuwe re geering te vormen. Hij heeft de verzoening tusschen de verschillende groepeeringen niet kunnen bewerken, omdat zich een beweging te gen hem afteekent onder de partijen. Het is begrijpelijk, dat een Ministercrisis in dergelijke omstandigheden niet lang mag duren, op ge vaar af van ernstige verwikkelingen, welke het einde van de Spansche democratie zouden kun nen beteekenen. De Beheerraad, de provinciale, gewestelijke of plaatselijke comité's moeten bij de vervul ling van hun opdracht de godsdienstige en wijsgeerige overtuiging van de familien, tot de welke de kinderen behooren, eerbiedigen. De samenstelling van die verschillende comi tés is derhalve derwijze geregeld, dat de nauw gezette nakoming van deze essentieele bepa ling gewaarborgd zij. Dato 31 December 1936, telde het Werk op zijn naamlijsten 3.874 minderjarige kinderen, behoorende tot 2.371 familien en verdeeld als volgt Kinderen opgevoed door hun moeder 3.724 Kinderen toevertrouwd aan pleegouders (meestal familieleden) 115 Kinderen op kostschool geplaatst, daar zij niet ondergebracht konden worden in een behoorlijken familiekring 35 De moderne oorlogsmethoden, waarvan Span je sedert een paar weken als het ware een proefveld mag genoemd worden, hebben groote ontsteltenis verwekt in gansch Europa. De Duitsche pers ontkent niet meer de beschuldi ging volgens dewelke Duitsche vliegers het Stadje Guernica, nabij Bilbao aan een moor dende proef blootgesteld hebben. De gelegen heid was immers te schoon om eens een daad werkelijke, een echte oefening te houden, waarbij natuurlijk voor de aanvallende lucht vloot. haast geen gevaar bestond vanwege scherp afweergeschut of vijandelijke vliegers. Zoo konden ze er eens met een goeie honderd tal machienen van alle slag op aftrekken. On telbare brandbommen en andere van 50 tot 500 kgr., terwijl de piloten en de waarnemers duchtig filmen en opnemen, hoe allerlei ge bouwen ineen storten en in brand vliegen. Dan maar eens flink de mitrailleuzen laten ratelen, boven de weerlooze vluchtelingen, welke heil zoeken in grachten, onder bruggen en achter boomen. Na een paar uren is alles verwoest en de vliegers trekken in goede orde af. Later worden de filmen afgewerkt rn van deskundi gen en specialisten -afgedraaid. De gruwelen zien ze niet, alleen maar het succes der ver nieling en ellende welke gezaaid werden. Een Duitsch militair blad bespreekt de ver nieling van Guernica en besluit "als volgt. De komende oorlog moet totaal of geheel zijn. Oorlogswetten, waarin vrouwen, kinderen, hospitalen, steden gespaard moesten blijven, kunnen niet meer in aanmerking genomen worden. Het zal niet meer een oorlog zijn van leger tegen leger, maar van volk tegen volk, in den meest totalen vorm, een alles omvattende strijd, welke moet leiden tot de geheele ver nieling van den tegenstander, op militair, eco nomisch en materieel gebied. De Duitsche ge neraal Ludendorff, de meest gevreesde uit den grooien oorlog, zoowel door zijn eigen onderda nen als door de tegenstrevers, is waarschijn- de eerste geweest, welke c;- log van de volgende maal als noodzakelijk heeft genoemd. De tegenwoordige leiders uit het Ille Rijk on vooral Generaal Goering zijn van dezelfde n.oening en alles wijst aan. dat zij Duitschland voor zoo 'n vreeseiijke onderneming voorberei den. Het is immers niet voor niets, dat alle ge bouwen in de voorname steden en nijverheid- centrums van speciale onderaardsche kelders en schuilplaatsen voorzien worden. Duitschland heeft op dit oogenblik nog met één moeilijkheid te kampen en dit zijn de grondstoffen welke het niet op eigen bodem vindt. Maar zooals Goering het onlangs zegde, zul len de Duitsche chimisten. welke reeds won deren verricht hebben, dit laatste vraagstuk ook oplossen zoodat Duitschland alsdan hee- lemaal onafhankelijk zal kunnen staan, om de groote afrekening te beginnen. CENTRAAL-EUROPA. De laatste dagen, werden heel wat berichten meegedeeld over de reis van Mussolini naar Duitschland. De Oos- tenrijksche pers meidde ondermeer dat een speciale trein door Oostenrijk naar Italië zou afreizen, met Hitier. Naderhand was het weer- Generaal Goering, welke een derde bezoek aan Rome ging doen. Of nu ook Mussolini de ver plaatsing zal ondernemen, is nog niet heel ze ker. In elk geval heerscht een groote bedrijvig heid tusschen Rome en Berlijn. De Italiaan- sche pers laat veronderstellen, dat Italië de veiligheid van den «Brennerpas» aan Duitsche beloften zou toevertrouwen. Zoo zou de Ita- liaansche militaire staf, zijn volle aandacht kunnen schenken aan de Fransche grens en aan de Middellandsche Zee. Mussolini is onge twijfeld de meening toegedaan, dat een ge schil met Engeland om de Middellandsche Zee niet zal kunnen vermeden worden. Daarom moet Italië vrij van zorgen zijn op zijn Noor- dergrenzen. Maar cl;t wordt ook bedenkelijk vaar Oostenrijk. Indio.. Ttalie zich van den •Örennerpas terugtrekt, cUr. eens te meer KORTE BERICHTEN De Britsche kruiser «Hunter» werd langs de Spaansche kusten erg beschadigd, waarbij ver scheidene dooden en gekwetsten vielen. Men weet niet of de beschadiging veroor zaakt werd door een mijn of een duikboot, dit zal het onderzoek moeten uitwijzen. In Arbanie ontstond een opstandige beweging welke door de regeeringstroepen onderdrukt werd. Men weet dat Albanië gelegen is aan de Adriatische Zee met een oppervlakte gelijk aan die van Belgie en een bevolking van an derhalf millioen inwoners. Dit land staat nogal onder invloed van Italië en dit was dan ook steeds een twist punt tusschen Italië en Jougo-Slavie. enz., die in staat zijn, belangstelling te toonen voor de weezen van hun op het eereveld van den arbeid gevallen medeburgers, om het te helpen, bij de uitoefening van zijn reddende taak, door middel van giften, jaarlijksche bij dragen of legaten. Hier is een sociale plicht te vervullen, waar van de belangrijkheid niemand zal ontgaan. Het geschil tusschen Holland en Belgie om het «Albert-Kariaal» wordt verder behandeld voor het Internationaal Gerechtshof te «Den Haag». De jury-leden hebben een bezoek ge bracht te Luik en aan de werken. Holland be twist ons immers het recht het kanaal met water uit het Maasbekken te voorzien. De Bel gische verdedigers verklaren evenwel dat de Maas rijk genoeg is om het Albert- en het Ju- liana-kanaal te voeden. Men verwacht weldra de uitspraak. GOEDKOOPE WONINGEN. In zitting van 21 Oktober 1936, heeft de Pro vincieraad besloten een premie te verleenen aan personen met een kroostrijk gezin, welke sinds het door den Staat opnieuw ingevoerd premiestelsel (9-9-35) een nieuwe woning voor eigen gebruik hebben opgericht of aangekocht van een maatschappij, aangesloten bij de Al- gemeene Spaar- en Lijfrentkas. De Bestendige Deputatie besloot in zitting van 21-4-37, voormelde premie toe te kennen aan de personen met minstens vier kinderen ten laste, welke met de Staatspremie werden begunstigd. De premie zal bedragen 1000 fr. als hoofd som en daarenboven 100 fr. per ten laste val lend kind, t.t.z. dat een persoon met vier kin deren ten laste 1400 fr. zal bekomen, met vijf 1500 fr. enz. Worden als ten laste vallend aanzien, de kinderen welke in aanmerking zijn genomen door het Ministerie van Arbeid en Sociale voorzorg, voor het toekennen der Staatspremie. De provinciale premie zal slechts aan de pleegvormen der uitbetaling onderworpen wor den, omdat het Departement van Arbeid en Sociale Voorzorg aan de Provincie zal hebben bericht, dat de Staatspremie werd toegekend en de noodige inlichtingen zal hebben ver schaft om haar in staat te stellen tot de uit betaling over te gaan. Het is diensvolgens niet meer van noodeeen aanvraag bij het Provinciaal Bestuur in te dienen. De premie zal uitbetaald worden, 't zij aan de rechthebbenden, 't zij aan de Kredietmaat schappijen, juist zooals de Staatspremie werd vereffend. Alle beslissingen van den Provincieraad, buiten deze van 14 Juli 1936, 25 Oktober 1928 en 5 Februari 1932, waarbij een bijkomende premie wordt verleend voor kinderen geboren na de toekenning der gewone premie, blijven van toepassing. NATIONAAL WERK VOOR WEEZEN VAN DE ARBEIDSSLACHTOFFERS Onder de Hooge Bescherming van H.M. Koningin Elisabeth en van Z.M. den Koning VRIJDAG 28 MEI, trekking der 5e Snede '37, KOLONIALE LOTERIJ Brussel, den 31 December 1936.' Het Nationaal Werk voor Weczcn van de Arbeidsslachtoffers, ingesteld bij wet van 24 Januari 1931, volbrengt zijn zending over gansch het land. Het wordt bstuurd door een beheerraad zetelend te Brussel. Verder bestaat er in de hoofdstad van elke provincie een provinciaal comité en, in de hoofdplaats van elk kanton, een gewestelijk of plaatselijk ccmlté. 3.874 Te voorzien is dat het aantal beschermelin gen 4.000 beceiken zal bij den aanvang van het jaar 1937. De materieele tusschenkomsten van het Werk worden voorbehouden aan de kinderen wier inkomsten ontoereikend zijn zulks belet niet dat de instelling zich leent tot het uit oefenen van een uitsluitend zedelijke bescher ming ten bate der weezen die geen materieelen bijstand behoeven. De materieele tusschenkomsten bestaan thans uit Een maandelijksch steungeld van 10 fr. aan de kinderen beneden de 18 jaar en opgevoed door hun moeder De betaling van de onderhoudskosten der bij pleegouders of op kostschool geplaatste kinde ren, na aftrek der rente waarvan deze weezen titularis zijn ter voldoening van de wetgeving op herstel van schade wegens arbeidsongeval Het verleenen der noodige toelagen voor de beroepsvorming der weezen schoolgeld, on kosten van schoolgerief, van leerlingwezen, van klein gereedschap, van verplaatsingen, van onderhoud op kostschool wanneer er geen ge paste scholen of werkhuizen ter woonplaats van den wees voorhanden zijn. Het Werk hoopt in den loop van het jaar 1937, deze materieele steunverleening te kun nen aanvullen met kleedingsartikels en bedde- goed, waaraan de weeaen in 't algemeen be hoefte hebben, met vaak noodige tonische mid delen, overvoeding en medische zorgen. In dit laatste opzicht schikt het eveneens door de toekenning van toelagen de aansluiting der gezinnen bij maatschappijen van onderlingen bijstand te begunstigen. De zedelijke tusschenkomsten geschieden als volgt, overeenkomstig artikel 3 der wet van 24 Januari 1931 Toezicht over de naleving der bepalingen van 24 Januari 1931 Toezicht over de naleving der bepalingen van het Burgerlijk Wetboek betreffende de voogdij en van de wetten omtrent de kinds heid Toezicht over het gebruik der gelden toege kend aan de minderjarige weezen krachtens de wetten op de vergoeding van schade wegens arbeidsongevallen en krachtens de wetten op de burgerlijke of militaire pensioenen, alsmede van de wijze van erfenis verworven goederen, enz. Toepassing van geschikte maatregelen om de belangen der weezen te vrijwaren Regeling van en toezicht over de uitbeste ding dezer kinderen, hun opvoeding en, onder meer, hun vakopleiding Benoeming van bezoekers voor de belangheb- de familien en in 't algemeen, op alle gebied, toepassing der vereischte schikkingen in het belang der weezen. De door het Werk te dragen lasten, wegens die steunverleening, zullen ongeveer 3.000.000 frank beloopen gedurende het jaar 1937. Dat de uitgaven zoo belangrijk zullen wezen zal men begrijpen, als men weet dat ter hulp moet gekomen worden van families wier rente, vastgesteld onder bschikking der wet van 1903, nauwelijks 300 tot 400 frank per maand be draagt voor een moeder met twee of drie kin deren verder ontvangen weezen van vader en moeder, in menig geval, slechts een rente van 782 fr. 20. 592 fr. 20, 370 fr., 364 fr. 48 en zelfs maar 69 fr. 72 per jaar (dat zijn enkele voor beelden genomen onder honderd andere wel licht). Welnu, als het werk tot heden gesubsidieerd kon worden door de schatkist, is dat slechts in zeer geringe mate geweest en wanneer het hoopt, in de toekomst belangrijker toelagen te bekomen, zal zulks nooit zijn dan onder voor behoud van 's Rijks budgetaire mogelijkheden. De Instelling moet derhalve trachten, bij het publiek milde giften te vinden, om haar in staat te stellen, een belangrijk patrimonium te vormen, wiens inkomen de haar opgedragen materieele en zedelijke bescherming kan ver zekeren. De openbare edelmoedigheid komt altoos op treffende wijze tot uiting na een arbeidsramp, welke het overlijden van talrijke slachtoffers veroorzaakt het drama van de koolmijn du Fief de Lambrechies, te Paturages en, zeer on langs dit van de koolmijn du Grand-Trait, te La Bouverie, hebben daar doorslaande bewij zen van gegeven. Maar de afzonderlijke ongevallen blijven ongekend door het groot publiek, en de kinde ren welke zij weezen maken, vinden nergens steun, tenzij bij het Nationaal Werk voor Wee zen Van de Arbeidsslachtoffers. Deze kinderen maken nochtans meer dan de negen tienden uit van de bevolking van het Werk en hoe zou men kunnen begrijpen dat, deelend in een zelfde ongeluk, zij niet dezelfde hulp zouden genieten als hun kleine gezellen wier vader ge dood werd bij een gezamenlijke ramp Zou men de tot standkoming van een bevoorrechte kategorie onder de weezen van de arbeids slachtoffers toelaten Deshalve ziet het werk zich genoodzaakt, dringend beroep te doen op al degenen, par ticulieren, bassen, arbeiders, maatschappijen, voreenlgingen, ppei^bare besturen, 5980 loten van 1.000 fr. tot 100.000 fr., waarvan 250 loten van 10.000 fr., bo vendien, twee groote loten EEN MIL JOEN en TWEE EN HALF MILJOEN ANTWOORD OP DE VRIJE TRIBUUN De in ASPIRINE aanwe zige werkzame bestand- deelen raken, door een betere circulatie van het bloed, elke pijnlijke plek, waar zij de kramp doen verdwijnen. Daarom is Aspirine in 't by zonder voor de vrouw onmisbaar. In ons blad van Zondag 9 Mei, verscheen een artikèl, geteekend «Firver» over de Amnes tie. Een naamlooze lezer schrijft ons hierover het volgende, dat wij graag inlasschen. Wij zeggen graag, omdat het al te vaak voorkomt dat er geen reactie is. Op sommige uitlatingen van de Vrije Tribuun, die dan toch tenslotte maar de gedachte is van een luttele persoon. AMNESTIE Menig lezer was zooals ik verwonderd bij het lezen van het artikel onder dezen titel voor een paar weken in de «LIBERAAL» versche nen. Laat ons onmiddellijk aan onzen vriend, FIRVER, doen opmerken, dat de Nationale Raad niet zooals hij het te verstaan geeft uit sluitend een vereeniging van Walen en Brus selaars is. Wij gclooven wel, dat de Vlaamsche Arrondissementen er vertegenwoordigd zijn zoowel als de overige van ons land en wij denken dal de NATIONALE RAAD als de juiste uitdrukking van de liberale opinie mag be schouwd worden. En 't is deze vereeniging, die eenstemmig alle amnestie, zoowel politieke als bestuurlijke verworpen heeft. Slechts 4 stemmen voor am nestie cn énkele onthoudingen. Hadde Firver ons op deze vergadering vervangen, dan had den er 5 stemmen d'amnestie gunstig geweest in plaats van 4 en dat tegenover de unanimi teit van de vereeniging die de dagorde Jans sen toejuichte. De indruk door deze heuglijke landdag ver welft doet uitschijnen hoe onjuist de volgende bewering van Firver is Bij de Vlamingen heerscht een groot meeningsverschil Wat volgens mij vooral aan dit artikel van Firver tc verwijten valt is dat een oningelicht lezer de meening, die Senateur Vander Poorten in zijne rede uiteenzette als zuivere liberale doctrina zou kunnen aanvaarden. De heer Vander Poorten geniet onze oprech te achting en is vrij welke meening ook te verdedigen wat dc amnestie betreft, doch la ten wij de lezer even doen opmerken, dat in een vereeniging van verschillende honderden personen slechts 3 zijn meening. deelden. Dit bewijst klaar, dal de oplossing door hem voor gesteld door de Vlaamsche liberalen niet werd goedgekeurd. Vroeger reeds had ik dc gelegenheid de hoe danigheden en den ernst van den redenaar naar hun juiste waarde te schatten en ik ver wachtte in deze omstandigheid een uitvoerige uiteenzetting van de vraag. Maar na de eerste woorden had ik den indruk dat spreker zijn toehoorders als primairen beschouwde. Was het wel noodig ons te verklaren dat twee ver schillende ontwerpen in aanmerking kwamen het regeeringsontwerp en het andere en ons legen een gebeurlijke vergissing te waarschu wen. Spreker weet stellig dat de meeste afge vaardigden, dc parlementaire verslagen ont vangen en dat zij de ontwerpen genoegzaam kennen om het hatelijk ontwerp van BLA- VIER, BORGINON, de eerlijke BALTHASAR en andere met het regeeringsontwerp niet te verwarren. Wat het regeeringsontwerp ken merkt is een buitengewone handigheid in de keus der uitdrukkingen, die schijnbaar voldoe ning geven, doch waarvan de interpretatie toelaat later gelijk welke vergunning toe te staan. Het BLAVIERontwerp zou stellig schandaal verwekt hebben door zijne onverdrijving. Het belastert Koning Albert en verheft Borms tot den rang van heilige. Zelfs in 1937, durft men nog hopen dat geen meerderheid zou gevon den worden om zoo'n wet te stemmen. Het regeeringsontwerp (document Nr 109) in zijn verzachte uitdrukking is nog gevaarlij ker. Dit hebben 15.000 oud-strijders begrepen en daarom zijn ze op 2 Mei 1.1., uit alle hoe ken van het land samengekomen om stoetsge wijze de straten der hoofdstad te doortrekken. De U.F.A.C. (Vereeniging Verbroedering Veldleger of V.V.V.) die deze manifestatie op touw had gezet, bepaalde duidelijk dat enkel het regeeringsontwerp bedoeld werd, het BLA VIERontwerp aan de openbare vervolging overlatende. VERGEVEN... JA... VERGETEN NOOIT In zijn rede beriep Senateur Van Der Poor ten zich op de genademaatregelen in vreemde landen ten gunste der politieke veroordeelden getroffen. Hierop antwoorden wij ware Borms een Engelschman geweest, sinds lang was er van hem geen sprake meer. Herinnert U het lot van Roger Casement, een der leiders van den opstand in Ierland In 1917 en noch tans was er een zekere dosis moed in den op- Vraagt de origineele verpakking met het BAYER- kruis en het zegel van de nationale Codex. stand der Sinfeiners tegen de Engelsche macht terwijl onze Vlaamsche en Waalsche verra ders enkel de hand reikten aan deze die zij het sterkst achtten. De schaamte van verraders gehad te heb ben, is deze niet voldoende ((Moet men nu hen beloonen (Get.) WIP. N.B. Wij meenen nochtans in onze ge dachte te moeten volharden en heralen onzen laatsten zin, die denken wij, geen enkele Belg kwetsen kan De amnestie waarover spraak, is geen recht... Het is in ieder geval een toegevend heid der Belgische Natie en wie ze niet waar dig is, heeft er geen recht toe Geen vergiffenis schenken aan deze die be rouw hebben en tot inkeer gekomen zijn, zal een spoorslag zijn voor al diegene die uit de niet-amnestiepolitiek munt willen slaan VOOR DE PROGRESSISTISCHE LIBERALE WERKVROUWEN. Sedert Juli 1936, zijn duizenden leden zich in de regionale of lokale sectie's van Centrale komen inschrijven. Onder deze talrijke nieuwe liberale gesyndi- keerden, zijn er een belangrijk contingent jon ge lieden. Zij zij nog geen 25 jaar oud. Op hen is het, dat de toekomst van onze organisa tie berust. Inderdaad, geen enkele maatschappij of ver eeniging kan de toekomst met vertrouwen te gemoet zien, als zij geen groot aantal jonge aangeslotenen telt. Het volstaat, een optelling te doen, van de leden onzer syndikaten, om er toe te besluiten, dat het ons niet aan jonge ele menten ontbreekt. En het is van allergrootst belang, over de zedelijke, sociale en beroepsvorming van deze jonge elementen te waken. Onze syndikaten zijn sedert lang genoeg op gericht in de verschillende streken van het land, opdat de lokale en regionale comiteiten, zonder dralen zouden overgaan tot het groe- peeren van de jonge gesyndikeerden. Laten wij overal JEUGDBONDEN VOOR PROGRESSISTISCHE LIBERALE WERK VROUWEN stichten. Wij moeten de jonge arbeiders belang doen stellen in onze beweging. Wij mogen ze niet zonder leiddraad laten. Niets is gevaarlijker. Ons komt het toe ze te vormen, hun de schoonheid van ons ideaal van Vrijheid en So lidariteit te toonen, hun te doen kennen, welke de essentieele eischen zijn die wij stellen voor hun welzijn, en voor dit van de gansche werk liedenklasse, die zoo bedrijvig meewerkt tot het voortbrengen van de rijkdommen. Laten wij zoo spoedig mogelijk in den schoot van onze sectie's JEUGDBONDEN stichten VOOR PROGRESSISTISCHE LIBERALE WERKVROUWEN. De taak is zeker niet te overzwaar en in elke sectie van eenig belang, zal men ongetwijfeld wel twee of drie toewijdingsvolle jonge strijd krachten vinden op wier werk men mag ver trouwen, twee of drie mannen, vandaag nog passief, doch die zich morgen wel met ganscher hart aan de taak zullen toewijden, zoo zij er toe aangezet worden. Er zijn toewijdingen die zich tot actie lee- nen, doch er moet in den beginne bewijs gele verd worden van wilskracht, van geestdrift, om wedijver te doen ontstaan. Er stellen zich zoo vele vraagstukken betref fende de jonge hand- en geestesarbeiders. Het voornaamste is, dat van de loonen der jonge arbeiders. Op dit gebied is alles nog te doen. Doch, te vaak ontbreekt het aan elemen ten op dit terrein. Het eerste wat dus te ver richten is, is een onderzoek instellen onder de jongeren om zekere inlichtingen in te winnen omtrent hun werkvoorwaarden in de fabrieken en bureelen. Een tweede vraagstuk is dit van de beroeps vorming der jonge gesyndikeerden. Vooraleer een beroep te kiezen, ontbreekt het hun in de meeste gevallen aan kennis nopens hun werke- lijken aanleg. Te talrijk zijn helaas diegenen, die zich om een goede technische vorming niet gelegen laten, waar er toch bijna overal nij verheids- en beroepsscholen bestaan. Er is dan nog de inwijding, als was het maar op elementaire wijze, in de sociale vraagstuk ken en in de dracht van ons programma. Ook het vraagstuk der ontspanning mag niet verwaarloosd worden. Er bestaat dus een veld van bedrijvigheden waaraan wij de jonge gesyndikeerden moeten interesseeren. Het is niet morgen, doch vandaag nog, dat wij het besluit moeten nemen in ieder onzer sectie's een groepeering te stichten van Jeugd bonden voor progressistische liberale werk vrouwen. De leiders- der liberale syndikaten mogen het oprichten van zulke groepeeringen niet verwaarloozen. Laten wij aan onze tegenstrevers de gelegen heid niet om zich van den geest der jonge ar beiders meester te maken. Laten wij hun niet toe te hunnen voordeele de leiding te nemen van de vorming der jon ge arbeiders zij zijn de mannen van morgen. Welnu, wie neemt het initiatief de eerste groepeering van jeugdbonden voor progressis tische liberale werkvrouwen te stichten Wij zouden gelukkig zijn hier het eerste be richt van zulke oprichting te kunnen publicee- ren. De geabonneerden van ons blad zullen zoo goed willen zijn, dit bij hunne vrienden aan te bevelen.

De Liberaal | 1937 | | pagina 2