'm Aspirine DE NIEUWE SCHOOLWET Nog over Amnestie n AMNESTIE Waarom en voor wie v&iWo**.<Lv\cL Ah.OAA_ HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! Het voorstel betreffende de volledige inrichting van het Lager Onderwijs door de KAMER goedge keurd met 149 tegen 23 stemmen bij 2 onthoudingen. NAPELS TWEEDE BLAMUJDE over de afdoende en spoedige werking wanneer U Aspirine neemt. Ais U nood vertrouwen kefct gehad noch voldoening hebt verkregen bij het nemen ven een der veie producten die zich als geneesmiddel aanprijzen tegen pifn, den komt dit omdat U nooit werkelijke Aspirine nam. De veie namaekproducten zijn inderdaad heel tal rijk, maar nooit is men er in geslaagd de goede eigenschappen van Aspirine te evenaren. Neemt dus, in een halt glas water opgelost, 1—2 Aspirine tabletten en spoedig zal de pijn gekalmeerd zijn Alleen Aspirine, voorzien van het BAYER-kruis, verdient Uw onverdeeld vertrouwen gevraagd verschooning geëischt wordt, waren verraders. Dat weet iedereen en dat be twisten zij zelf niet, denk ik. Maar dan trachten deze menschen en de genen die de weinig roemrijke taak op zich ge nomen hebben, deze verraders toch wit te was- schen te «finassieren». En zij beweren dat de activisten, al hebben zij verraad gepleegd tegenover Belgie, dit alleenlijk «uit liefde voor Vlaanderen» gedaan zouden hebben en dus, ze delijk gesproken (als er hier over «zedelijk heid» mag gesproken worden) geen verraad tegenover Vlaanderen zouden gepleegd hebben. Noch in rechte noch in feite kan deze loute re drogrede natuurlijk met eerlijke en ernstige argumenten verdedigd worden. Vlamingen of Walen, de activisten waren Belgische burgers, dus verplicht de Belgische wetten te eerbiedi gen en den Belgischen Staat te dienen, waar van onze Vlaamsche provinciën, zoowel als de andere, deel uitmaakten. Zoo staan de feiten en al het gepraat van deze heerschappen en van hun verdedigers is huichelarij en «boerenbedrog». Maar laten wij zelfs op die drogrede ingaan. Dan b'ijft er nog dat de Vlaamsche activisten niet alleen tegenover Belgie, maar ook tegen over Vlaanderen-zelf verraad gepleegd nebben. Bewijzen daarvan zou ik hier in massa kun nen inbrengen. Ik zal er echter, om kort te zijn, slechts een aanhalen, dat ons geleverd wordt door... een gewezen lid van den beruch- ten «Raad van Vlaanderen». Zooals men weet laten de leiders van het «V.N.V.», verstokte bewonderaars van Borms en zijn verraderswerk tijdens den oorlog, geen ge'egenheid voorbijgaan, de «martelaars van het activisme», sedert 1918 in ballingschap ge storven, op te hemelen. En Borms zelf schept er behagen in, van Lijd tot tijd deel te nemen aan de «dietsche» betoogingen die ter nage dachtenis van deze schurken, die zijn mede plichtigen waren, ingericht worden. Zoo ging hij. bij voorbeeld, op 20 September 1936 naar Lage Vuursche, in Holland, voor het graf pra ten van den activist René De Clerco, gewezen lid van den «Raad van Vlaanderen». Over een dezer «activistische martelaars» wortdt echter voorzichtig gezwegen. En op diens graf zal Borms hoogstwaarschijnlijk nooit gaan spreken. Ik bedoel Dr. Claus, die in September 1932 te Hamburg stierf. Deze Claus is nochtans ook een lid van den «Raad van Vlaanderen» geweest, maar hij had er alle gevoelen van eerlijkheid niet bij verlo ren, hij nam wel aan, onze nationals instellin gen te ondermijnen en, te dien einde, de baat zuchtige hulp van den vreemden invaller aan te nemen maar verraad plegen ten bate van Duitschland, en van Duitschland alleen, dat wilde hij niet. Dergelijke gewetensbezwaren kwamen, natuurlijk niet te pas, in het midden van gewetenlooze avonturiers waar hij zich gewaagd had en vroeg of laat, maar onver mijdelijk. moest Dr. Claus in strijd geraken met de bende van Borms. Tack, Brijs, Verhees en andere aanhangers van «Deutschland über alles». Wc geven nu een artikel over het gevaarlijk vraagstuk van de Amnestiekwestie, uit de pen van den Keer Soulie, den sympathieken en zeer gewaardeerden secretaris van den Lands- raad der Liberale Partij. Voor jonge en oningewijde lezers, zal het een ernstige documentatie zijn en tevens hot bewijs leveren, dat de Liberale Partij alléén een echten strijd voert I. ste en hevigste propagandisten, de uitgevers van activistische kranten, enz. Zoo werden al leen getroffen, degenen die werkelijk en daad werkelijk verraad gepleegd hadden. Terwijl in tegendeel de leden der zoo-gezegde «gauwra den», de studenten van de «Duitsche» hooge- school te Gent, de kleine beambten die in dienst van de activistische besturen getreden waren, hoegenaamd niet door het gerecht ver ontrust werden. FEITEN, DIE MEN SOMS «VERGEET». De Kamer van Volksvertegenwoordigers zal zich binnen eenige dagen uitspreken nopens het amnestieontwerp van de Regeering. De zaak zal daarjnede echter nog niet onherroepe lijk beslecht zijn, daar de kwestie ook in den Senaat zal moeten behandeld worden. En daa renboven is het van nu af reeds duidelijk be wezen, dat het amnestievraagstuk, ondanks alle stemmingen van Kamer en Senaat, toch nog in sommige middens besproken en uitgebuit zal worden. Het schijnt me dus nog niet te laat te zijn, om hier de klare taal der feiten te laten hooren. Amnestie wordt er geroepen. Waarom, en voor wie De politieke amnestie die tegenwoordig op het spel is, betreft diegenen die zich, tijdens den oorlog, aan «activisme» plichtig gemaakt hebben en die. na den oorlog, wegens verraad, veroordeeld werden. Dergelijke «activisten» be stonden niet alleen in de Vlaamsche gewesten, ook in de Waaische provinciën hadden eenige ((separatisten» de hulp van den Duitschen be zetter ingeroepen of aangenomen, om de grond vesten te leggen van een zoogezegd ((zelfstan dig» Waa'.sch bestuur, met Namen als hoofd stad. Deze Waaische activisten werden in 1919, evenzoo streng gestraft, door het Belgisch ge recht, als de Vlaamsche activisten (1). Dat hoefde hier gezegd te worden, omdat vele men schen het niet weten en bij evolg gelooven, dat de «Vlamingen alleen» wegens activisme ver oordeeld werden. In feite ligt het eenige ge schil hierin dat er niemand gevonden werd, in Wallonië, om zich ten bate van de Waaische activisten warm te maken en dat de Waaische activisten dan ook hun misdaad in stilte uit geboet hebben, terwijl in Vlaanderen een ze- ke. getal politiekers of politieke avonturiers het beuendig geacht hebben, de Vlaamsche activis ten als zoogezegde «martelaars voor de Vlaam sche zaak» op te hemelen, die onrechtvaardig zouden veroordeeld geweest zijn en voor wie duz amnestie, ja zelfs «eerherstel» een «recht» zou zijn... met het gevolg dat groote plichtigen zooals Borms, Henderickx en consoorten hun unu-belgiscne drijverijen niet opgegeven heb ben en nu nog hardnekkig en moedwillig voort zetten. Of ze nu Waalsch of Vlaamsch waren, de activisten hadden, zooals artikel 118bis van het St. a.wetboek het bepaalt, kwaadwillig de poli tiek of de doeleinden van den vijand in de hand gewerkt, of aan de omvorming door den vijand van wettelijke instellingen of inrichtin gen medegewerkt, of in tijd van oorlog de ge trouwheid van de burgers tot den Koning en den Staat geschokt». Zij hadden zich dus aan verraad plichtig gemaakt en moesten, volgens de wet en volgens alle voorgaanden, in alle landen en ten allen tijde, gestraft. Is hun straf te zwaar geweest In andere landen waren r.e onvermijdelijk gefusiljeerd ge weest. Welnu, geen enkel onder hen onderging dat lot, dat zij nochtans ruim verdiend hadden. Zelfs aan Borms, al werd hij ter dood veroor deeld. werd genade geschonken en tien jaar la ter verliet hij, levendig en gezond, de gevange nis van Leuven. In feite werden de grootste plichtigen alleen vervolgd en gestraft de leden van den zoo gezegden «Raad van Vlaanderen» de oekend- (1) De voornaamste waren Ruxcart, Hen- quinez, Colson. Fraikin, Vanongeval, Delvaux en Heymans, die allen, door het Assisenhof van "Narren, tot twintig Jaar dwangarbeid veroor- .srden. Goed, zal men zeggen, maar is het wel men- schelijk of is het wel behendig, uit politiek hoogpunt deze straffen, hoe verdiend ze ook wezen, nu nog te handhaven Zou het niet menscheiijker of behendiger zijn, nu, na twintig jaar, in een geest van nationale ver zoening, de spons te vagen over dat treurig verleden en een zoo breed mogelijke amnestie te verleenen, zooals in andere landen immers gedaan werd Degene die zoo spreken vergeten of ver zwijgen willekeurig dat dergelijke amnestie zooals sommigen het durven beweren een amnestie die door vele Belgen Vlamingen en Walen al te samen als te verre gaande aan zien werd en die al de straffen, uitgesproken tegen de activisten, als verdelgd verklaarde. Het eenige voorbehoud was, volgens artikel 3 van vermelde wet, dat ((Worden den veroor deelden niet teruggeschonken, de titels, graden, functies en openbare ambten waarvan zij be roofd werden wegens artikel 19 van het straf wetboek. De onbevoegdheden uitgesproken door de rechters en de vervallenverklaringen aan de veroordeeling verbonden door de wet, blijven bestaan». Dit beteekent en dat weet men niet ge noeg dat alle straffen uitgesproken tegen de activisten in 1929 reeds geheven werden. Enkel en alleen werden deze Heeren de burger lijke en politieke rechten niet teruggeschonken wat logisch en redelijk was en blijft. Men schen die al hun plichten tegenover hun volk en hun vaderland stelselmatig en kwaadwillig miskend hebben, die hun medeburgers tegen Wet en Staat opgeruid hebben, en dat in oor logstijd, met de hulp en ten bate van den vij and, hebben door het feit zelf aan hun rech ten van ((burgers» verzaakt. Kon men verder gaan Dat was het oordeel niet van vooraanstaande en zelfs heel «Vlaamschgezinde» Staatslieden, zooals de hr. Poullet, die op 8 Juli 1925 in de Kamer ver klaarde ((Wij willen een breede en edelmoe dige amnestie. Er kan geen sprake zijn van een volstrekt algeheele amnestie. Sommige misda den zijn zoo afschuwelijk dat men, in geen enkel land ter wereld, eraan kan denken, deze te amnestieeren. Zoo zouden wij de schuld niet kunnen uitwisschen van diegenen, bij voorbeeld, die zich in dienst van de Duitschers gesteld hebben om hun landgenooten te ver drukken en die nu nog in dienst van de Duit schers staan». Beter kon dit niet gezegd worden. En toch is iedereen vandaag bereid om «verder te gaan» inzake amnestie en namelijk aan de activisten hun burgerlijke rechten terug te schenken. Maar hun politieke rechten, neen En dit door de schuld der ((activisten» zeiven die, vol hardend in de boosheid, niet alleen nopens misdaden van over twintig jaar hoegenaamd geen berouw toonen, maar zelfs, op cynische wijze, dagelijks hun voornemen uitbazuinen, dat zij Belgie's vijanden blijven. II EEN ACTIVIST.., DIE ER VAN WALGDE De menschen die in 1910 wegens «activisme» veroordeeld werden, die ln 1929 reeds grooten- deeis geamnestleerd werden en voor wie nu een «algeheele en onvoorwaardelijke amnestie» C'.aus behoorde feitelijk evenzoo als Her man Vos, tegenwoordig socialist geworden tot de «unionistische», of federalistische groep van den «Raad van Vlaanderen». Tack, Ver kees, Brijs en consoorten behoorden tot de Tong-Vlamingen», die zoo-gezegd de «algehee le onafhankelijkheid van Vlaanderen» na streefden, maar in feite voor de nun of meer vermomde aanhechting van Vlaanderen bij Duitschland gewonnen waren. Borms, die er om bekommerd was, zooveel als zijne Berlijn- sche bazen het toelieten, de federalistische kool en de separistische geit omzichtig te behande len, behoorde officieel tot geen enkel dezer groepen juist zooals hij, tegenwoordig, offi cieel geen lid is van het V.N.V. Maar hij steun de natuurlijk de Duitschgezinde partij wat er hier van «eerlijkheid» mag gesproker wor den. zuivere «eerlijkheid» van zijnentwege was, aangezien Duitschland hem daarvoor betaalde. Nu, bij het begin van den Zomer van 1918, waren de zoo-gezegde «Jong Vlamingen» bij zonder bedrijvig geweest. Zoo bijvoorbeeld had den Tack, Brijs en Verhees een reeks redevoe ringen gehouaen, te Antwerpen en in Duitsch land, die rechtstreeks op aanhechting van Vlaanderen bij Duitschland aanstuurden. Dit kon Dr. Claus n:et slikken. En op 25 Juli 1918 viel hij, in vol'e «Raad van Vlaanderen», deze onbeschaamde lakeien van Duitschland hevig aan. Er is door Prof. Tack, voorzitter van den ((Raad van Vlaanderen», zegde hij namelijk, een voordracht gehouden geworden in de eensuur, waar ongeveer honderd toehoorders aanwezig waren. De heer Prof. Tack heeft daar volgende stelling verdedigd voor de Duitschers en de Duitsche kolonie van Ant- werpen dat Vlaanderen Zeebrugge mocht afstaan voor een basis voor de Duitsche vloot hij heeft gezegd dat de Maaslinie mocht bezet worden door Duitsche troepen en heeft als genade gevraagd aan de Duitschers onze soldaten toe te laten tot het officiers- korps van het Duitsche leger. Die voordracht is gehouden geweest op een avond en nog deuzclfden avond is een heer van de Duit- sche kolonie bij mij gekomen en heeft mij gezegd Dokter, ik kom u bedanken. Wij hebben niet meer noodig te strijden voor Vlaanderen. Vlaanderen levert zichzelf over, Vlaanderen annexeert zichzelf En Dr. Claus besloot met een begrijpelijke verontwaardiging Die woorden spreekt men maar uit lomp- heid, lafheid of verraad o. o Aart. 1. Elke gemeente is er toe ge houden, ten minste één lagere gemeenteschool op te richten en te onderhouden, gevestigd in een behoorlijk lokaal en voorzien van leermid delen die beantwoorden aan de paedagogische eischen geste'.d, ter uitvoering van het pro gramma. Nochtans, indien het aantal leerplichtige kin deren, wier ouders Belg zijn en in de gemeen te wonen, openbaar onderwijs vragen, minder dan twintig bedraagt, kan deze verplichting bij Koninklijk Besluit opgeheven worden, op voor waarde, dat op een andere wijze voorzien wor de in het onderwijs dier kinderen. Art. 2. Wordt aangenomen in den volgen den tekst, voorgesteld door de commissie. De lagere gemeentescholen worden door de gemeenten bestuurd. De gemeenteraad bepaalt, volgens de behoef ten der plaats en de noodwendigheden van het onderwijs, het aantal der scholen en dat der onderwijzers. Indien de schoolbevolking ten minste twin tig meisjes telt, wordt er voor deze leerlingen, zoo de ouders er om verzoeken, een afzonder lijke klasse opgericht, welke aan een onderwij zeres wordt toevertrouwd. De achterlijke en abnormale leerlingen wor den in bijzondere klassen gegroepeerd, indien hun aantal zulks toelaat. De gemeenten kunnen er eveneens toe ver plicht worden het openbaar onderwijs in te richten in de gehuchten of wijken, op verzoek van de plaatselijke gezinshoofden, die geza menlijk een voldoend aantal leerplichtige kin deren hebben, voor zoover die maatregel over een te brengen is met het algemeen belang van het onderwijs. Wonen kinderen veel verder van de school hunner gemeente dan van die eener naburige, dan kunnen zij tot het bijwonen dezer laatste school gemachtigd worden, bij beslissing van den Minister van Openbaar Onderwijs, nadat de belanghebbende gemeenteraden, de besten dige deputatie en het schooltoezicht werden gehoord. Zij worden er toegelaten, mits beta ling eener vetgoeding, door de gemeente, die hun het onderwijs verschuldigd is. Het bedrag dier vergoeding wordt door den Minister van Openbaar Onderwijs bepaald, in geval de be langhebbende gemeenten het niet eens zijn. Art. 3. Zoo de gemeente, binnen de ter mijn van 6 maanden, te rekenen van de eerste uitnoodiging van den Minister van Openbaar Onderwijs, niet voldaan heeft aan haar wette lijke verplichtingen, bepaald bij de bovenstaan de artikelen 1 en 2, zullen de vereischte schik kingen van ambtswege getroffen worden bij Koninklijk Besluit, waarover beraadslaagd werd in den Ministerraad, die, na onderzoek ter plaatse, een specialen commissaris zal aan stellen, belast met de uitvoering dier maatre gelen. De Staat zal de uitgave mogen voorschieten, waarvan het bedrag, door de tusschenkomsi van het departement van financien, zal. terug gevorderd worden door vooraflichting op de aandeelen en opcentimes aan de gemeente ver schuldigd uit de opbrengst der rechtstreeksche belastingen, of op de bijdragen, welke haar toe gekend worden in de verdeeling van het fonds der gemeenten. Art. 4. Indien de gemeente verzuimt a) de bestaande gemeentescholen van behoorlijke installaties te voorzien, zoowel uit oogpunt van de lokalen als uit oogpunt van het mobilair en de leermiddelen b) te zorgen voor het dege lijk onderhoud dier installaties, voor de ver warming en de schoonmaak der schoollokalen', zal de uitvoering der vereischte maatregelen door de tusschenkomst van het Ministerie van Openbaar Onderwijs toevertrouwd worden aan den specialen commissaris, aangesteld overeen komstig de bepalingen van artikel 88 der ge meentewet. Art. 5 Gemeenten kunnen door den Ko ning gemachtigd worden om samen, hetzij één of meer lagere scholen, hetzij in overleg met de provinciën, éen of meer bijzondere klassen of bijzondere instituten voor achterlijke of ab normale leerlingen gemeenschappelijk op te richten en te onderhouden. Art. 6. De beslissing van de gemeentera den, waarbij een lagere gemeenteschool of- één of meer betrekkingen van onderwijzer worden opgeheven, zijn onderworpen aan het advies van de Bestendige Deputatie en aan de goed keuring van den Koning. Het Koninklijk Besluit, waarbij de opheffing wordt toegestaan of geweigerd, wordt gemoti veerd en in het Staatsblad geplaatst. Art. 7. De gemeente kan één of meer pri vate scholen aannemen. De aanneming kan toegestaan worden voor een duur van ten hoogste zes jaar. Zij zal ein digen vóór dien tijd, in geval van overlijden of in-ruste-stelling van den titularis, op wiens naam de aanneming werd toegestaan. Zij kan altijd hernieuwd worden, zelfs voor den verval tijd. Wanneer geen overeenkomst den duur der aanneming bepaald, kan de opheffing der aan neming niet worden uitgesproken in den loop van het schooljaar, noch zonder voorafgaande waarschuwing van één jaar. Het amendement van de Heeren Brunet en Carton de Wiart, wordt ook aangenomen. Het luidt als volgt «Wordt gestraft met een geldboete van 50 tot 500 fr., alwie om een gezinshoofd er toe te bewegen gebruik te maken van het recht het onderwijs te vragen in een gemeenteschool, zich te onthouden er van gebruik te maken, een aanvraag te onderteekenen of terug te trekken gebruik heeft gemaakt, te zijnen op zichte, van feitelijkheden, gewelddaden of be dreigingen. of hem mocht hebben doen vteezen zijn betrekking te verliezen of zijn persoon, zijn familie of zijn vermogen aan schade bloot te stellen. Is de schuldige ambtenaar, openbaar ambte naar of met een openbaren dienst belast, dan kan de geldboete worden verdubbeld.» Dit voorstel is gestemd geweest door al de Li beralen, al de socialisten, al de rexisten en het grootste deel der katholieken, 10 katholieken, waaronder de vermaarde Vogel van Ronse, hebben er tegen gestemd en 2 hebben zich onthouden. Al de frontisten stemden ook te gen. Op 10 Augustus 1918, nieuwe schermutseling, ditmaal tusschen Dr. Claus en Borms. Het ge beurde te Spa bij het Hoofdkwartier van het Duitsche leger in tegenwoordigheid van Rijkskanselier Graaf He-tling, bij wien zij af gevaardigd geweest waren. Claus aarzelde niet, sommige verklaringen van Graaf Hertling be treffende Belgie (die als «vuistpand» voor Duitschland voorgesteld was geweest) te be knibbelen. Hij onderlijnde dat een zoogezegd «onafhankelijke Staat Vlaanderen» in feite «slechts een Vazaalstaat van Duitschland zou worden». Hij verdedigde de «unionistische the sis van 'n federalen Staat Belgie en teekende protest aan tegen het feit dat de Duitsche «Flamen-politik» geleidelijk eene «Machtpoli tik» geworden was, die «tot eene min of meer openlijke economische, politieke en militaire aanhechting moest leiden, wat hij niet aanne men ken. En Borms Borms, die door de menschen van het V.N.V. als de «ontembare kampioen van de Vlaamsche vrijheid» voorgeschiiderd wordt, waarschijnlijk denkt U dat hij zich ook tegen alle mogelijke aanhechting van Vlaan deren tot Duitschland krachtdadig verzette V Integendeel Borms hield er aan, den Duit schen Rijkskanselier gerust te stellen met hem te verklaren, «dat slechts een klein deel acti visten daarover dachten zooals Dr. Claus». Het was waar ook... Na zijn terugkomst in Be'gie kon Dr. Claus er niet meer aan twijfe len. En op 16 Augustus 1918 zond deze activist, die lid van den «Raad van Vlaanderen» was, zijn ontslag naar deze walgelijke vergadering van lakeien in Duitstchen dienst. En voor die menschen is het. voor die gewe tenlooze avonturiers Waarvan de activist. Cleus zelf de lompheid, de lafheid en het verraad aan de kaak stelde, voor die Bormslstische ver- rraders tegenover Belgie en tegenover Vlaan deren, dat men nu een «algeheele en onvöór« Zie vervolg onderaan volgende kolom. In ons blad van Zondag 23 Mei, verscheen een artikel, geteekend ((Wip», over Amnestie, als antwoord op het artikel, geteekend «Fir- ver». Een naamlooze lezer schrijft ons hierover het volgende, wat wij inlasschen WEDERANTWOORD OP «DE VRIJE TRIBUUN». Ik heb met belangstelling de twee artikels over Amnestie gelezen en kan niet nalaten, ook eenige gedachten vooruit te zetten. Ik heb den indruk, dat de schrijver van het antwoordartikel de behoudsgezonde liberale opi nie vertegenwoordigt (die reeds op vlaamsch gebied zooveel kwaad heeft gesticht), en niet genoeg met liberale jeugd en vlaamschgezin- aen in het algemeen, in aanraking is. Het is een publiek geheim, dat de vertegen woordigers der Associaties in den schoot van den Liberalen Landsraad, bijna allen menschen zijn, van zeer rijpen leeftijd en dat bijgevolg de jeugdgedachte, weinig kans heeft zich daar te openbaren. De vervlaamsching der Gentsche Hooge- school, de Vlaamsche Regimenten en andere Vlaamsche rechten zijn ten andere regelmatig door den Landsraad afgewezen geworden, en dat heeft niet belet dat deze zeer gematigde oplossing door groote meerderheden in Kamer en Senaat Liberalen inbegrepen werden aangenomen. Iedereen weet ten andere, dat de afgevaar digden der Associaties, dikwijls alleen zichzelf vertegenwoordigenen dat zeer zelden alge- meene vergaderingen worden op touw gezet, om de dagorde van den Landsraad te bespre ken en de houding der afgevaardigden te be palen. Wat de betooging der Fraternellen betreft, de schrijver van het artikel zou moeten weten, dat deze vereeniging volstrekt niet de oud strijders vertegenwoordigt. Laatst nog, is het gebleken, dat dit korps zeer fascistisch getint® is, alleen in troebele momenten voor den dag komt, en in den laatsten kiesstrijd zeer uitge sproken rexistische sympathien had. De Fraternellen hadden moeten betoogen bij het sluiten van het akkoord Rex-V.N.V. zij hadden positie moeten nemen in den kiesstrijd VOOR onze nationale vrijheden zij hebben het nïet gedaan en hebben bijgevolg al onze achting verbeurd. Het was ook ongelukkig, zich in onderhavig geval, op Engelsche voorbeelden te beroepen, want iedereen weet, dat geen volk op aarde meer gematigd optreedt tegen landverraders en vijanden van het regiem, dan Engeland. Wanneer Roger Casement gehangen is ge worden, dan is het omdat hij in vollen oorlog, met de wapens in de hand, gevat werd. Borms waardelijke amnestie» vraagt (vérsrhooning vereischt die in feite de verheerlijking van iet verraad zou zijn Kon Dr. Claus, kon de activist Claus uit zijn graf verrijzen, hij zou het voorzeker eerst niet willen gelooven. En dan, terugdeinzend voor zooveel huichelarij en onzin, zou hij besluiten zooals in 1918 dat kan slechts gebeuren uit «lompheid, lafheid of verraad Arthur Hansen Soulie. ('t Vervolgt.) zou, in dezelfde omstandigheden, juist hetzelf de lot hebben ondergaan. Wij herinneren ons de lijkplechtigheden van den Lord-Mayer van Cork (Ierland), in Lon den te hebben bijgewoond. Deze Iersche revo lutionair, werd na den oorlog, de wapens in de hand, door de Engelschen gevangen genomen en stierf door hongerstaking. Hij werd, in de Engelsche hoofdstad, met grootsche plechtigheid begraven, de vlag van de Iersche revolutie voorop. Waarlijk, het Engelsche fair-play is in deze gevallen spreekwoordelijk geworden. Het is zekerlijk overdreven te zeggen, dat de Vlaamsche Volksgemeenschap amnestie vraagt of eischt. De menschen zijn zoo pas de beknellende crisis ontsnapt en vragen niets be ter dan eens goed te mogen ademen. Zij heb ben voor het oogenblik noch den tijd, noch de lust om zich met een half dozijn verdwaalden bezig te houden, die ten andere reeds in volle vrijheid rondloopen. Maar de regeering weet dat ié extremisti sche partijen altijd op den loer liggen om stok ken in de wielen te steken. Op meesterlijke wijze werd reeds aan de Fronters het «Los van Frankrijk» ontnomen. Waarom zou men niet den laatsten troef uit hun handen spelen Zeker, partijen die de Concentratie-kampen in Duitschland goedkeuren, hebben het recht niet hier amnestie te eischen. En zij die inden toekomstigen Dietschen Staat alle linksche «Ydealisten» zouden kerkeren, zijn de laatsten om de vijanden van eenheid en orde hier in Belgie goed te praten. Dit belet niet dat, in deze moeilijke tijden, alles dient gedaan om de burgers dichter bij een te brengen en allen wrok uit hun harten te bannen. Laat ons vertrouwen hebben in een regeering die reeds zooveel goeds heeft verricht op natio naal en internationaal gebied. WAP. TOERISTENHOOGDAG TE DOEL. Op Zondag 4 Juli a.s., wordt het Oost- Vlaamsch toerisme naar Doel, aan de Schelde, plechtig ingehuldigd. Een oproep wordt ge richt tot alle liefhebbers van natuurschoon, om dien dag naar Doel te reizen. Uit Gent al leen, zullen 400 toeristen dien dag te Doel aan komen. De grootsche plechtigheid zal 's namiddags, om 14 uur, aan den mooien molen, op den zee dijk plaats grijpen. Op 4 Juli naar Doel, moet de leuze zijn 1 De Gentsche Doelvrienden TOMATEN DE BESTE VOORTBRENGST DER WERELD I... ingelegd in doozen in Italië.

De Liberaal | 1937 | | pagina 2