SBEEie™ Koloniale Loterij Buitenland Vergadering der Algemeene Centrale der Liberale Vakbonden van België, te Gent op Zondag 23 Mei 1937 Ouderdomspensioenen Hoofdpijn. TWEEDE BLADZIJDE het amendement van de Kamercommissie het voorstelt, voor de toekomst gehoorzaamheid aan den Koning en aan de Grondwet zou be loven, maar tevens het berouw over de begane misdaden zou uitdrukken zoodoende dat de «amnestie» niet meer, zooals haar nu met re den verweten wordt, een «verheerlijking» of «kwijtschelding» van het verraad zou zijn. Te dien einde zou de amnestieverkrijgende de te rugschenking van zijn politieke rechten in de volgende bewoordingen bij voorbeeld moeten aanvragen nik ondergeteekende, mijne vroe gere dwalingen betreurend, verzoek van den Koning, naar luid van de wet, de terugbeko- ming van mijne politieke rechten. Ik bevestig mijn gehoorzaamheid aan den Koning en mijn getrouwheid aan de grondwet en aan de wet ten van het Belgische volk». Den zondaar die zijn zonde bekent, en die zijn berouw en zijn «vast voornemen», niet meer te zondigen uitdrukt, wordt allicht ver geven, als het geen doodzonde geldt. In deze mate kan Belgie aan de activisten ook verge ven. Maar verder dan dat mag het niet gaan. Veertig duizend helden, die van 1914 tot 1918 sneuvelden voor Belgie, voor de Belgische on afhankelijkheid, voor de Eelgische eer zouden uil hun graf verrijzen om ons te vervloeken Arthur Hansen Soulie. DE NOODZAKELIJKHEID DER STORTING r.N. Wij laten hier het verslag van deze vergadering volgen met de dagorde die opgegeven was DE ALGEMEENE VERGADERING DER CENTRALE VAN LIBERALE VAKBONDEN VAN BELGIE Op Zondagmorgen, 23 Mei 1937, had in de nieuwe lokalen der Algemeene Centrale van Liberale Vakbonden van Belgie, gelegen te Gent, Albrechtlaan, 65'o, de Algemeene Verga dering plaats. Het gebouw zelf maakte den besten indruk. Het is modern opgevat, zonder in overdrij ving te vallen geen praal, sober maar luch tig. Onder alle opzichten zijn de bureelen der Algemeene Centrale van Liberale Vakbonden, welise er zijn ondergebracht, een model van hygiene. Licht en lucht zijn overvloedig in alle plaat sen. Niets is er tekort om er het leven der be dienden aangenaam te maken, en hun werk te verlichten. Gansch het gebouwen-complex, bestaande uit de verschillende bureelen, zaal voor verga deringen, boekerij, afzonderlijke plaatsen voor commissie-zittingen, enz..., wekte de bewonde ring van allen, die er Zondagmorgen aanwezig waren. Voor de algemeene vergadering zelf waren, uit de 183 afdeelingen, die over het gansche land zijn verspreid, meer dan 300 afgevaardig den opgekomen. De dagorde bevatte vooral punten die op het oogenblik de aandacht in alle syndikale mid dens gaande maken. De verschillende sociale wetten werden be sproken ook de kwestie van de aanpassing der loonen aan de levensduurte. Dagorden, wenschen der Liberale Vakbon- ders vooruitbrengende, werden gestemd. Als werk van huishoudelijken aard werden door de vergadering de Besturen hernieuwd en met nieuwe krachten aangevuld. Verscheidene Commissies werden benoemd, snel als opdracht de bestaande Maatschappe lijke Wetten te onderzoeken en de veranderin gen die er dienen aangebracht te worden, aan te duiden. Een bijzondere Commissie kreeg opdracht tot het onderzoeken van het verslag nopens de verplichte verzekering, van den heer Fuss, Ko ninklijk Commissaris. In de morgen- en namiddagzitting werden de punten, welke op de agenda stonden, met orde afgewerkt, en met de meeste geestdrift bezield toogden al de opgekomen afgevaardig den naar hun haardstede terug, om er met nieuwen moed de propaganda der Liberale Syndicale beweging aan te vatten. Zondag 23 Mei 1937, was een heuglijke dag voor de Liberale Vakbonders van ons land. ALGEMEENE CENTRALE DER LIBERALE VAKBONDEN VAN BELGIE DAGORDE De Algemeene Centrale der Liberale Vak bonden van Belgie op 23 Mei 1937 vergaderde ie Gent voor het onderzoeken der bestaande maatschappelijke Wetten Dringt aan op hun strikte toepassing. Aanziet als een gepast middel tegen de tech nologische werkloosheid, de vrijwillige vervroeg de itigenottreding van het ouderdomspensioen voor berdienden en werklieden. Wenscht dat de wet op het betaald verlof uitgebreid worde op alle werklieden en bedien den. en vooral op dezen die werkzaam zijn in de inrichtingen met minder dan 10 personen. Acht het onrechtvaardig, dat loontrekken- den die in den loop van hetzelfde jaar bij ver schillende patroons werkzaam waren geen be taling van het verlof bekomen. Wenscht, dat te dien einde de verlofkaart voor alle werklieden en bedienden zou verplich tend gemaakt worden. Vraagt afschaffing van alle commissieloo- nen, maar vaste wedden voor alle handelsrei zigers. inzake de verplichtende verzekering tegen werkloosheid, die in 't vooruitzicht wordt ge steld, zoo blijft de Algemeene Centrale van Li bera.1e Vakbonden op haar vroeger standpunt, namelijk de verdere beoefening der verzeke ring door al de bestaande syndikale kassen, die er van over vele jaren het initiatief van geno men hebben en tijdens de nijverheidskrisis heb- .en bewezen wel tot deze taak opgewassen te zjjn. i usschenkomst van den Staat in de bijdrage door de verzekeringsplichtige aan te betalen. Michting van een nationale krisiskas, waarin ie Staat en de patroons hun aandeel storten. De vergadering drukte zich uit, ten voordee- je der uitbreiding van het stelsel der Paritaire Commissies en eischt dat de Algemeene Cen- traie der Liberale Vakbonden in deze inrichtin gen vertegenwoordigd zou zijn. Aanziet het als noodzakelijk dat de naleving van de besluiten van alle paritaire Commissies en ioonraden langs de Wettelijke weg, ver- p tchtend worden gemaakt. Drukt haar vertrouwen uit ln de regeering en de liberale leiders die er in zetelen. De algemeene vergadering geeft aan het bu- icei opdracht deze dagorde over te maken aan den Heer Eerste Minister, de Minister van Ar beid en Sociale Voorzorg, de Liberale Ministers en tie ileeren Parlementsleden. HET AMNESTIE-ONTWERP DOOR DE KAMER GOEDGEKEURD, WOENSDAG. Bij het ter pers leggen, vernemen we dat het Regeeringsamendement gestemd is met 95 joegen 75 stemmen bij 16 onthoudingen. De kwestie der ouderdomspensioenen is ..cl meest treffend voorbeeld van de sociale vu. stukken, welke in 't algemeen de meerei van de personen, die den ouderdom var. ■■i- tig jaar niet overschreden hebben, gansch on verschillig laten. Zij is nochtans van zeer groot belang, want de wet, welke het verleenen van de ouderdoms pensioenen regelt, is een wet, welke zich op een groot aantal jaren uitstrekt, en zij dient grondig onderzocht, want haar huidige toepas sing is slechts een overgangsperiode, dan wan neer veel personen haar definitief denken. Het behoort dat iedereen wete, en dit, in zijn eigen belang, wat het ouderdomspensioen waarlijk is, volgens den geest der wet, en welke de verplichtingen zijn, aan dewelke men zich, vanaf heden moet onderwerpen, om later van het pensioen te kunnen genieten, hetzij binnen twintig, vijf en twintig, of zelfs dertig jaren. Wij laten buiten deze studie, de personen, gezegd «verzekeringsplichtigen», het is te zeg gen zij, waarvan de beroepsbezigheden, door een werkovereenkomst geregeld ziin. De afhou dingen op de loonen worden regelmatig en ver plichtend door den werkgever gedaan. Wij willen spreken van al de andere perso nen, welke niet m dienstverband staan, alsme de van de vrouwen, welke zich meestal met het huishouden bemoeien. Volgens de wet. worden deze personen aan zien. als «vrijwillige verzekerden». Om gebeur lijk later van het ouderdomspensioen te kun nen genieten, moeten zij regelmatig elk jaar de volgende stortingen doen, in de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas Mannen 120 fr. Vrouwen 60 fr. Werkloozen 60 fr. Er dient opgemerkt te worden, dat deze ver schillende stortingen, op een tijdperk van 12 maanden moeten verdeeld worden. Zullen de vrijwillige verzekerden, welke aan deze verplichtingen hebben voldaan, voorzeker en automatisch van het ouderdomspensioen genieten Neen, en ziehier waarom Wat men in het algemeen «ouderdomspen sioen» heet, bevat in werkelijkheid, twee dee- len gansch verscheiden. .1) LIJFRENTEBREVET. Dit is, hetzij gezegd om te vereenvoudigen, de intrest var de geda ne stortingen. Het bedrag ervan wordt uitbe taald door de Algemeene Lijfrentkas, op aan vraag ingediend, bij middel van formulier 09, verkrijgbaar in alle postbureelen. Al degenen, die stortingen hebben verricht, kunnen er aan spraak op maken, welke ook het bedrag hunner inkomsten weze. 2) KOSIELOOZE OUDERDOMSRENTE- TOESLAG. Wordt verleend door het Minis terie van Arbeid en Sociale Voorzorg, maar al leen aan de gerechtigden, waarvan de inkom sten de sommen niet overtreffen, door een ba- rema vastgesteld, en voor zooveel de door de wet voorziene regelmatige stortingen zijn ge daan geweest. De kostelooze ouderdomsrentetoeslag wordt aangevraagd, door tusschenkomst van den ont vanger der belastingen van het resoort van be langhebbende. De schikkingen,, betrekkelijk den ouderdoms- rentetoes'.ag, deze welke vooral de verzekerden aanbelangen, zijn juist deze overgangsbepalin gen, waarvan wij hooger spreken. Wat de wetgever vooral geleid heeft, is. dat elkeen regelmatig proeven geeft van vooruit zicht tijdens zijn leven en door regelmatige stortingen, er toe kome. zich op den ouderdom van 65 jaar, een kapitaal te vormen, dank aan hetwe'k de Staat hierin de rol van verzeke ringsmaatschappij vervulde, hem jaarlijks een rente beta e, waarvan het bedrag te bepalen is. Het is zelfsprekend dat de Staat, van zijnen kant, tusschenkomt in de vorming dezer rente, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat de wet op de ouderdomspensioenen, een wet is van verzekering, en niet een wet van bijstand. Elkeen zal automatisch recht hebben op een rente, evenredig met de stortingen, welke hij gedurende zijn loopbaan zal gedaan hebben, en dan zal het ook gedaan zijn, met die onaange name onderzoeken, betreffende de inkomsten, welke heden aan den voet zijn van de toeken ning van den rentetoeslag. Deze zal dus traps gewijze verdwijnen, ten voordeele van het Lijf rentebrevet dat langzamerhand het ware en eenig ouderdomspensioen zal uitmaken. Inder daad, het rentebrevet neemt elk jaar meer e.i meer toe, vermits het te vormen kapitaal ver meerdert, naar gelang het aantal jaren. Alzoo zal, na achtereenvolgende verminde ringen, de kostelooze ouderdomsrenlgtoeslag, vanaf het jaar 1972 volkomen verdwijnen. Een praktische raad vo'gt uit hetgeen vooraf gaat zij die den ouderdom van 65 jaar in 1972 zullen bereiken, tellen heden 30 jaar. Het is tijd dat zij denken aan den ouden dag, zoo zij niet verplicht verzekerde zijn. Te meer, de vrijverzekerden, heden meer dan 30 jaar oud, moeten onmiddellijk stortingen doen, en zeifs van een hooger bedrag dan 120 fr. of 60 fr., zoo zij later willen dat him leven vrij weze van» stoffelijke bekommeringen. Het vooruitzicht is heden een der onontbeer- lijkste hoedanigneden weet men wat morgen aan ieder voorbehoudt De kleine sommen, re gelmatig in de Lijfrentkas gestort, blijven na tuurlijk lange jaren zonder intrest, maar zij zijn van deze, welke nooit verloren gaan. Welk zal hun waarde zijn, later, wanneer het leven van ons allen een ouderling heeft ge maakt, misschien rijk, misschien arm De waarde van een bijzaak Laat het ons verhopen wij zullen alsdan ter hulp kunnen komen aan hen, voor wie zij de waarde heeft van een onmisbare noodzakelijkheid. MEDEDEELINGEN. In den loop van de verstreken maand Fe bruari, werden door het Fonds voor Weduwen en Weezen 1.022 aanvragen om weduwenrente- toeslag en weezentoelagen onderzocht. Van dit aantal mochten 340 niet worden in gewilligd. wegens het ontbreken of het ontoe reikend zijn der stortingen bij de Lijfrentekas, met andere woorden, een weduwe op drie. mocht op den weduwerentetoeslag geen aan spraak maken. Het is dan ook te begrijpen dat de Openbare Machten bijzonder vastberaden optreden bij het ingrijpen tegen de verwaarloozingen, waar uit dergelijke schadelijke gevolgen voortvloeien. Zoo heeft het Ministerie van Arbeid en So ciale Voorzorg, in den loop der zelfde maand Februari, aan de Parketten, 49 klachten over gemaakt ten laste van werkgevers, die hebben verzuimd, de verplichtingen na te komen bij de wetgeving inzake ouderdomspensioenen opge legd. Het toesturen van de stortingskaart aan de Lijfrentekas. binnen den voorgeschreven ter mijn, is van hoofdzakelijk belang. Er wordt aan herinnerd dat bedoelde kaart aan de Lijf rentekas dient overgemaakt binnen de 25 eer ste dagen der maand, die volgt op de verja- ringsmaand van den verzekerde. Wat betreft, de belanghebbende in April ge boren, diende de kaart overgemaakt voor 26 Mei 1.1. De personen, die door het toedoen van een mutualiteitsvereeniging hun kaart verzen den. zullen er voor zorgen, ze aan laatstge noemde, bij het begin der maand af te geven, ten einde het mogelijk te maken, dat de for maliteiten van het overmaken, ten gepasten tij de worden nagekomen. Inzake ouderdomspensioenen is ieder werk gever er toe gehouden, tegenover zijn personeel de volgende verplichtingen na te komen Bij het in dienst treden van een arbeider, vraagt de werkever hem om zijn stortings kaart of. zoo noodig, vraagt hij er om aan den voorgaanden werkgever, hij overhandigt een ontvangstbewijs ervan aan den arbeider. Heeft hij de kaart niet kunnen bekomen, maakt hij er zelf een op. Hij dient, in het register van het personeel, voorzien bij het Koninklijk Be sluit van 26 Februari 1935, de naam en voor namen van den belanghebbende te vermelden, alsmede de andere voorgeschreven aanduidin gen. Indien de arbeider bij de Lijfrentekas niet is aangesloten, dient de werkgever, onverwijld tot de formaliteiten van aansluiting over te gaan. Daartoe zal hij, door middel van een aan het uitdrukkelijk voorgeschreven model gelijk vormige postkaart, die in de postkantoren wordt verkregen, aan den Burgemeester der ge meente, waar de belanghebbende is geboren, om een uittreksel uit de geboorteakt vragen. Wanneer dit bescheid hem zal geworden, zal hij het aan de Algemeene Spaar- en Lijfrente kas te BRUSSEL, toesturen, onder bijvoeging van een roos borderel, model O 35A, dat in de postkantoren kan worden verkregen. Het nummer der rekening, door de Lijfrente kas opgegeven, zal door den werkgever, op de stortingskaart en de identiteitskaart worden vermeld. Bij de eerste uitbetaling van het loon in den loop der maand, houdt de werkgever de per soonlijke storting van het loon van den verze keringsplichtige af en voegt daarbij een werk geversbijdrage van hetzelfde bedrag. Deze som men, waarvan het bedrag schommelt, naar ge lang het beloop van het loon, worden omgezet- in lijfrentezegels, die op de stortingskaart wor den geplakt de zegels worden ongeldig gemaakt door daarop den datum van het plak ken en de handteekening van den werkgever te schrijven of door middel van een datumstem- pe'. waarop de naam van de firma of den werkgever is vermeld. E!k jaar, wordt de stortingskaart. behoorlijk in regel gesteld, aan de Lijfrentekas overge maakt, binnen de eerste vijf en twintig dagen der maand, volgend op de veriaringsmaand van den belanghebbende. De verzending geschiedt, 't zij door den werkgever, 't zij door den arbei der zelf, of door een mutualiteitsvereeniging. In het laatste geval, wordt het aan belang hebbende aangeraden, zijn kaart bij het begin der maand aan de vereeniging af te geven, ten einde het laatst genoemde mogelijk te maken, de formaliteiten van het overmaken binnen de gestelde termijnen na te komen. Wanneer een arbeider den dienst van den wergever verlaat, dient laatstgenoemde hem, te gen ontvangstbewijs, zijn kaart te overhandi gen, na er op, den datum van buiten diensttre- ding te hebben vermeld. De aandacht der werkgevers werdt er op ge vestigd, dat zij zelfs voor de arbeiders van meer dan 65 jaar oud, stortingen dienen te verrichten, doch, voor laatstgenoemden is al leen de werkgeversbijdrage verschuldigd geen enkel som mag dus uit dien hoofde, op het loon der arbeiders worden afgehouden. Daa renboven, is dc werkgever alleen belast met het overmaken der kaart. In geval van overlij den van een arbeider, maakt de werkgever de kaart aan de Lijfrentekas onmiddellijk over, na er op, de plaats en den datum van overlij den, te hebben vermeld. SPANJE. De laatsce cebeurtenissen in het Spaansche konfiiKt hebben hevige ontsteltenis verwekt in de internationale kringen en het is wei niet overdreven te zeggen, dat het lot van Eu* opa weer eens aan een zijden draadje heeft gehangen. De incidenten volgen zich de laatste tijden bijzonder snel op. Eerst hebben we een luchtaanval van regee- ringsvüej tuigen op den Duitschen kruiser «Deutsciiianu». Eenige bommen werden ge- worpe.i, waarbij 23 dooden vielen en een groot aantai -gekwetsten. Dit oorlogschip was gelast met de .-.ontrool van een deel der Oostelijke kust in «Te Middellandsche Zee, in overeenstem ming ir.ee de besluitwetten van het komiteit van «niet-inmenging». De berichten spreken elkander natuurlijk te gen, zooals het altijd gaat. Vo'gens de regeering van Spanje zou het Duitsche schip eerst het vuur geopend hebben op de regeeringsvliegtuigen, waarop deze eenige bommen lieten vallen, welke doel troffen. Ook bevond het Duitsche schip zich niet, waar het wel mocht zijn en stond het gedurig in veroinding met de rebellen om allerlei in lichtingen te verschaffen. Ook werd het Duit- scne schip gewaarschuwd. De Duitsche berichten hebben een ander ka rakter en verklaren dat de aanval zonder de minsts reien uitging van Valencia, en de weer- vraak bleef dan ook niet lang uit. Een Duitsch eskader verscheen voor Almena dat heftig ge bombardeerd werd. Een 200-tal bommen vielen op de haven de kustbatterijen hebben het vuur beantwoord, waardoor volgens sommige berichten de «Admiraal Scheci» getroffen werd. Dit bombardement gebeurde in tegenwoordig heid van een paar Engelsche oorlogschepen. Een later bericht meldt, dat Duitsche en ook Fransche oorlogschepen hun aanleghaven ver iaten hebben met bestemming naar de Middel landsche Zee. En dan, tot overmaat van ramp, werden nog een paar Spaansche koopvaardijschepen door duikbooten in den grond geboord. Men doet daarbij opmerken, dat de Spaan sche opstandelingen, met beschikken over duik booten, zoodat er geen twijfel mogelijk is, om trent de nationaliteit van de aanvallers. Dit is zoo ongeveer het bilan van den iaat- sten «week-end» en het laat zich verstaan, dat de internationale verhoudingen ernstig in ge vaar gebracht werden. Vorige week konden we immers vernemen dat een gunstige regeling in het vooruitzicht kwam. Men sprak van een wapenstilstand tus- schen de beide partijen op voorstel van het Enge.sche gouvernement. Er was reeds kwestie van een mogelijk terug trekken der vreemde krijgers uit de twee kam pen en vooral Berlijn toonde eenigzins goeden wil op dezen weg. Ook Mussolini was niet meer zoo fanatiek gekant tegen dergelijke oplossing van het Spaansche probleem. Zonder twijfel zijn al die gunstige vooruit zichten een onmogelijkheid geworden, en men is haast geneigd te veronderstellen, dat aan de eene of andere zijde, bepaald kwaden wil in 't spel is, want, niet zoodra schijnt men tot een uitkomst te kunnen komen, of daar komt de een of andere gewelddaad, alles in de war sturen. Het is verder zeer moeilijk om een onpartij dig en doeltreffend onderzoek in te stellen naar de verantwoordelijkheid of de rechtstreeksche oorzaak van dergelijke incidenten. Indien de Duitsche kruiser niet op zijn plaats was, kan zonder twijfel altijd een uitweg gevonden wor den om dit punt te betwisten. De D-'tf1-0 regeering heeft verder besloten, zich uit net jiv.iteit van «niet-inmenging» te rug te trekken de Duitsche oorlogschepen zullen geen deel meer némen aan do kontrool der Spaansche kust. Italië heeft zich natuur lijk gehaast om de hand te reiken aan den Duitschen broeder. Mussolini heeft zich solidair genoemd met Hitler en zal ook zijn schepen uit de kontrool terug trekken, terwijl zijn ver tegenwoordiger ook niet meer op de vergaderin gen te Londen zal verschijnen. Daarmee staat men weer aan het vertrekpunt, inzake regeling van het Spaansche konflikt, of misschien wel veel verder achteruit. De Duitschers en Italianen zullen niet meer willen zetelen in een vergadering waar een ver tegenwoordiger van Moscou zou plaats nemen. De kloof tusschen Kommunisme en Fascis me 'wordt immer dieper, en dan de pers zal niet r.a aten de gemoederen nog wat op te hit sen. Op het laatste oogenblik vernemen we dan nog, dat de vertegenwoordiger van Spanje te Genève een protestnota heeft gezonden aan Secretaris van aen Volkenbond, waarbij de on middellijke bijeenroeping van het vredesorga- nisme gevraagd wordt. Een Engelsch bericht doet evenwel opmerken, dat dit van weinig nut kan zijn, aangezien Duitschland afwezig is xe Genève, en misschien ook wel Italië. Hoe kan in die omstandigheden ernstig gesproken wor den Verder meldt men dat Generaal Goering zich in haast naar Rome begeeft om Mussolini te ontmoeten en verdere maatregelen te bespre ken. Het is klaar, dat men nog niet aan den vooravond is van een minnelijke schikking. PARIJS. Men meldt uit Parijs, dat Graaf de Kerchove de Denterghem, Belgisch gezant aldaar, er zou aan denken, zich terug te trek ken uit het politiek leven. Zijn mogelijk heen gaan wordt algemeen betreurd. Later wordt dit bericht tegen gesproken. Dr Schacht, de Voorzitter van de Duitsche Rijksbank, welke zich naar Parijs had begeven, om het Duitsch paviljoen te openen, heeft een handelsovereenkomst met Frankrijk gesloten, waarbij een krediet van 200 millioen, aan Duitschland toegestaan wordt. ROME. De gezondheidstoestand van den Paus, welke zijn 80e jaar bereikt heeft, is de laatste dagen weer veel verslecht. Men toont zich bepaald ongerust in officieele kringen. De verhoudingen tusschen Berlijn en het Va- tikaan worden steeds meer en meer gespannen. In verband hiermede werd reeds gemeld dat de vertegenwoordiger van den Paus te Berlijn kan terug geroepen worden. NEDERLAND. Vorige week hadden in Ne derland ce parlementaire verkiezingen plaats. Deze verkiezingen waren een groote neder laag voor de extremistische partijen en vooral voor de Nationaal-Socialisten. Eerste Minister Colijn, welke ontslag aange boden had, werd uitgenoodigd om het nieuwe kabinet te vormen. Een bericht meldt, dat het Koninklijk Hof een gelukkige gebeurtenis verwacht tegen het einde van het jaar. VERKLARING VAN DEN HEER MARCEL HENRI JASPAR AAN DE PERS Ik zal niet nogmaals een uitvoerig overzicht geven van de stappen, de werkzaamheden en al wat met het oog op de inrichting der Arbei- dersvacantie in ons land gedaan werd. Het weze mij voldoende in 't kort aan enkele hoofdetappen te herinneren Den 8 Juli 1936 werd de wet aangenomen, waarbij aan de werklieden, de kantoorbedien den van den handel en de nijverheid, zoomede aan de bedienden der geconcessionneerde of in regie geëxploiteerde openbare diensten, zes da gen betaald verlof per jaar werd toegekend. Den 14 Augustus 1936, verscheen het Konink lijk Besluit, dat de modaliteiten van toeken ning van dat verlof regelt. Al dadelijk viel het op dat de wet, indien de volksvacantie niet op goedkoopen grondslag werd ingericht, niet die moreele en sociale uit werking zou hebben welke er door den wetge ver van verwacht werd. Daar het in hoofdzaak een vraagstuk van vervoer, van logement en, in het algemeen, van toerisme gold takken welke alle ressortee ren onder het departement waarvan ik de ver antwoordelijkheid draag, heb ik geacht dat op mij de plicht berustte de noodige maatregelen te treffen om de grondslagen van de inrich ting der arbeidersvacantie te leggen. Na enkele voorbereidende studiën en onder zoeken, heb ik bij ministerieel besluit van 22 November 1936 de Commissie voor Arbeiders vacantie ingesteld. Deze Commissie groepeerde ai de nationale krachten die in de arbeidersva cantie belang kunnen stellen daar zij uit een .xer groot aantal leden was samengesteld, on derverdeelde zij zich in technische afdeelingen die de haar voorgelegde delicate kwesties on verwijld tot een oplossing hebben gebracht. Van dien tijd af bleek het duidelijk, dat een vast organisme tot coordonatie en aanmoedi ging van de particuliere strevingen noodig werd om de wenschen, die door de Commissie voor Abeidersvacantie uitgedrukt werden, ten uitvoer te brengen. Met dat doel werd zoo pas een Nationaal Bureau voor Arbeidersvacantie opgericht, dat zich weldra aan zijn talrijke opdrachten zal kunnen wijden. Voor dat Bureau bestond, heb ik, uitsluitend met de medewerking van mijn Kabinet, de maatregelen moeten treffen die zich opdrongen en die door een Bureau hadden moeten genomen worden. Ik zou hiervan een kort overzicht willen ge ven, de verschillende zijden van de inrichting der arbeidersvacantie onderzoeken, aan de openbare opinie doen kennen wat gedaan werd en inzonderheid wat nog moet gedaan worden met de medewerking en den goeden wil van allen. 1. VERDEELING VAN IIET VERLOF Het eerste doel dat moet bereikt worden is natuurlijk een rationeele verdeeling van het verlof tijdens het bij de wet voorzien tijdperk. Anarchie moet te allen koste voorkomen worden. Had men er niet voor gewaakt, dan was er gedurende zekere weken te weinig ver lof verleend geweest voor de villegiatuur en reismogelijkheden die men zou geschapen heb ben. Daarentegen zouden op bepaalde tijdstippen groote massa's loontrekkenden te weinig mid- de'.en te hunner beschikking gevonden hebben. De werkgeversorganisatites, evenals de werk liedenorganisaties, hebben erkend dat het wenschelijk is de arbeidersvacantie zooveel mo gelijk over gansch het bij de wet voorzien tijd perk te verdeelen. Aanbevelingen in dien zin werden aan de paritaire commissies gedaan. De op dit punt uitgedrukte eensgezindheid laat toe te gelooven, dat na de onvermijdelijke proefnemingen van het begin het verlof op harmonische wijze zal kunnen verdeeld wor den. 2. HET SPAREN Het is stellig dat de groote massa onzer werklieden alleen met de inkomsten uit hoofde van hun loon niet zal kunnen voorzien in de uitgaven welke enkele dagen villegiatuur on vermijdelijk met zich brengen. De syndikaten zijn zich ten volle bewust van de belangrijkheid der kwestie en hebben reeds geheel een organisatie tot stand gebracht. Het arbeidersspaarwezen wordt met den dag ASPIRINE verbetert de bloedsomloop in het lichaam en verwijdt zoo doende de kleinste, door kramp vernauwde bloed vaten. Vandaar zijn pijnstil lende, alles overtreffende werking bij hoofdpijn. Vraaqt de origineele verpakking met het BAYER- kruis en het zegel van de nationale Codex. sterker ingericht en dringt door tot in de groo te syndicale massa's. Anderzijds, heeft de Algemeene Spaar- er Lijfrentkas haar volle medewerking verleend. Inzonderheid zal zij aan de «spaarclubs» een interest van 3 t.h. verleenen voor de sommen van meer dan 20.00 frank. 3. VERVOER Dit is een van de meest delicate zijden van de inrichting der arbeidersvacantie. Hoewel het voor minvermogende gezinnen soms mogelijk is onder weinig bezwarenut voorwaarden enkele dagen vacantie ver van de dukkende lucht der arbeidersvoorsteden door te brengen, vormen de bijkomende kosten we gens het vervoer een onoverkomelijke moei lijkheid. Onze Spoorwegmaatschappijen hebben, op mijn verzoek, een zeer groote krachtinspan ning op sociaal gebied gedaan, waaraan hulde dient gebracht. Door middel van officieele mededeelingen werden in de betrokken middens nauwkeurige inlichtingen omtrent de verleende verminde ringen verspreid. Ik wil er echter aan herinneren, dat de werkman van Athus, Luik, Verviers of van het nijverheidsbekken van Limburg zich tegen hal ven prijs met zijn gezin naar de kust zal kun nen begeven dat de werkman van het Gentsch textielbedrijf onder dezelfde voor waarden de schoonste streken van Zuid-Belgie zal kunnen bezoeken. Talrijke vragen werden gesteld omtrent de categorien van rechthebbenden op de door de spoorwegen verleende voordeelen. Om de met het oog op de arbeidersvacantie toegestane verminderingen te bekomen, moet men houder zijn van de door het Departement van Verkeerswezen ingestelde officieele kaart voor vacanliereizen. Die kaart wordt uitge reikt aan al de werklieden zonder onderscheid, alsmede aan de kantoorbedienden die geen aanvullende personeele belasting betalen. De beambten en bedienden van de geeoncension- neerde of in regie geëxploiteerde openbare diensten kunnen ze insgelijks onder dezelfde voorwaarden bekomen. De noodige formalitei ten werden tot een minimum beperkt. Ik weet wel dat de bedienden en ambtenaars der besturen, de gemeentebeambten, de leden van het onderwijzend personeel, de grensarbei ders, de loontrekkenden van ondernemingen waarin minder dan 10 personen gebezigd wor den zich er over beklagen niet met de kantoor bedienden van den handel en de nijverheid te worden gelijkgesteld wanneer zij geen aanvul lende personeele belasting betalen. De eerste getroffen maatregelen beoogden enkel de personen die onder de wet van 8 Juli 1936 vielen. Wanneer de Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen de resultaten van haar hui dige krachtinspanning zal ontleed hebben, zul len nieuwe aanpassingen mogelijk zijn. Eerst en vooral moest in het dringendste worden voorzien, namelijk in de nieuwe door de wet geschapen toestanden en zulks zonder de tot nog toe te veel veronachtzaamde catego rie der kantoorbedienden te vergeten. Talrijke kantoorbedienden, die voor de nieu we wet vijftien dagen genot genoten, hebben zich er over beklaagd dat de geldigheidsduur der vervoerbewijzen voor betaald verlof tot 10 dagen beperkt werd. Die maatregel laat zich verklaren door een grondbeginsel De Nationale Maatschappij moest haar krachtinspanning tot NIEUWE categorien clienten beperken. Aan arbeidersgezinnen die niet reisden de mogelijkheid te verleenen om zich gedurende 10 dagen aan hun midden te onttrekken, is een daad waarvan het belang aan niemand zal ontgaan. Het ging echter niet op aan personen, die reeds voor 15 dagen kunnen in vacantie gaan, verminderingen te verleenen welke voor de Na tionale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen een zuiver verlies vormen. Ik moet, anderzijds, wijzen op de belang rijkheid van de medewerking die mij, van den eersten dag af, door den Nationalen Bond der Autocar exploitanten verleend werd. Deze laatste heeft zijn leden aangezet een zeer lang bijzonder tarief voor de genothebbers der wet op het betaald verlof vast te stellen. Het Bestuur van het Zeewezen zal, zijner zijds, in Mei, Juni en September, met mede werking van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, eendagsreizen Oostende- Antwerpen of omgekeerd inrichten. De prijs van die excursies, met inbegrip van de spoorreis, verdient vermeld te worden. Hij zal gaan van 50 tot 85 frank. (Wordt vervolgt.) DE 6e SNEDE VAN 1937 DER (roode biljetten) is te koop gesteld. Ze zal uitgeloot worden einde Juni, volgens het PLAN B. UITGIFTE 25 Millioen in 500.000 biljetten, genummerd van 100.000 tot 599.999. VERDEELING DER LOTEN 1 GROOT LOT VAN 1.000.000 fr. 5 loten van 100.000 fr. 500.000 fr. 10 loten van 50.000 fr. 500.000 fr. 20 loten van 25.000 fr. 500.000 fr. 25 loten van 20.000 fr. 500.000 fr, 50 loten van 10.000 fr. 500.000 fr, 200 loten van 5.000 fr. 1.000.000 fr. 500 loten van 2.500 fr. 1.250.000 fr. 500 loten van 1.000 fr. 500.000 fr. 5.000 loten van 500 fr. 2,500.000 fr. 5.000 loten van 250 fr. 1.250.000 fr. 50.000 loten van 100 fr. 5.000.000 fr. 61.311 loten. In totaal i 15.600,000 fr,

De Liberaal | 1937 | | pagina 2