Nieuwe Wegen Buitenland Koloniale Loterij Reist met ons naar: Pensioenkwesties TWEEDE BLADZIJDE voorzeker niet te kort, en wij moeten onze wer king al meer en meer uitbreiden. Een proef is er reeds, in de aanzienlijke uit breiding van den Nationalen Bond der Liberale Mutualiteitsfederatien van Belgie, welke heden 85.000 gezinshoofden en 200.000 deelnemende le den telt. In het domein der beroepsvereenigingen heeft men insgelijks een groote bedrijvigheid ont plooid. Hier heeft men jammer met groote moeilijkheden te kampen. De ongerustheid, ja zelfs de tegenkanting vanwege sommige onzer leiders, ons wat laat ingrijpen, zijn oorzaak van het betrekkelijk gering aantal deelnemers. Men moet er in verhelpen, en verder op den weg van vooruitgang. Het signaal is gegeven, het gemoed onzer troepen is bewonderens waardig, de verspreide krachtinspanningen wor den vereenigd, het getal aangeslotenen stijgt van dag tot dag. Weldra zal men met ons reke ning moeten houden.zelfs daar waar tot heden onze werking niet voldoende begrepen is. De sociale actie begrijpt twee takken, gansch verschillend a) De Mutualiteit b) Het Syndicalisme. De Mutualistische vereenigingen in Belgie kunnen de wettelijke erkenning bekomen en gebeurlijk op de Rijkstoelagen aanspraak ma ken, overeenkomstig de wet van 23 Ju'i 1894 op de maatschappijen van O.B., of de wet van 30 Juli 1923, die de erkende mutualiteitsvereeni- gingen toelaat te versmelten de eene en de andere dezer wetten laat zelfs toe, onder zekere voorwaarden tot de ontbinding van deze orga nismen over te gaan. De sociale werken vormen de spil eener partij. De gezonde arbeider moet de verzekering hebben dat in geval van ziekte hij het noodige aan zijn familie zal kunnen verschaffen. Het is door de mutualiteit alleen dat hij er toe zal geraken. Ziedaar het doel, dat wij kost wat kost moe ten bereiken. De zekerheid van den werkman en zijn fa milie alzoo bekomen zijnde, aal de algemeene voortbrengst voordeeligerwijze er door bein- vloed worden en de openbare veiligheid zal verzekerd zijn. Wij vervullen dus een taak van sociale vre de en eendracht en wij hebben recht op de medewerking van ALLEN. Om dit doel te bereiken moeten de maat schappelijke werken op moderne wijze zijn in gericht, Liberale mutualiteiten bestaan er he den in al de lokaliteiten van eenig belang. Hun inrichting heeft niets te benijden aan dergelij ke instellingen van andere partijen. Dat de werklieden, bedienden, kleine neringdoeners tot ons komen, en dat de liberale nijverheidsbazen en groote handelaars hun personeel aanraden zich in een liberale mutualiteit en syndicaat in te schrijven de eerste zullen zich voordeelen aanschaffen welke zij elders niet vinden, en allen zul'en nuttig werk doen voor de partij. NA UW BLAD GELEZEN TE LEBBEN, GEEF HET OVER AAN UW VRIENDEN EN KEN NISSEN, WEES PROPAGANDIST V'fHHt UW Hl 4fl Men heeft meermalen gepoogd de liberalen te rangschikken onder de reactionnaire con servatieve groepen, die halsstarig vasthouden aan de verworven toestanden en voorrechten en bij wie eiken maatschappelijken vooruit gang uit den booze is. Wie de geschiedenis van het Belgisch libera lisme objectief overschouwt weet, dat niets meer tegen de waarheid indruischt dan derge lijke verklaring. Het liberalisme is geen dogma, geen leer van verstarring, het erkent dat de groote wet die alle were.dsche dingen beheerscht beweging is, dus verandering, en waar in den loop der tij den. die verandering, verbetering en vooruit gang beteekende, heeft het liberalisme er zich a.tijd geleidelijk aangepast. Het liberalisme is in een gedurigen staat van herwording, wat niet altijd geschied zonder de weeën die van alle baren onafscheidelijk zijn. Het zijn de uitwendige teekenen dezer weeën welke door onze tegenstrevers verkeerd aanzien worden als de stuiptrekkingen van den dood strijd. De socialisten blijven halsstarig in deze her opleving een afsterven zien. «Na de geestelijke ontbinding, de politieke ontbinding» orakelde de «Volksgazet» pas en kele dagen geleden, en nu spreekt zij van «vol slagen verwarring». Deze verkeerde oordeelvellingen zijn te wij ten aan een volkomen onkunde betreffende den liberalen geest. Zij houden geen rekenschap van den weg door het liberalisme afgelegd. De echte liberale maatschappij, kan slechts eene natie zijn van vrije menschen. Het libera lisme zooals wij dit opvatten, heeft als zending den enkeling te verwezenlijken, door zijn stof felijke vrijheid en zijn ekonomische onafhan kelijkheid te verzekeren, zonder dewelke alle andere vrijheid zinsbedrog is. Wij verwerpen de leerstellige dwaling van het 'volstrekt «laten begaan» dat nu voorbijge streefd is en een verheven ideaal blijft. De loontrekkende mensch is niet vrij, hij die alle dagen vreest afgedankt te worden, in eene periode waarin het bijna onmogelijk is op nieuw werk te vinden, en is het aan te nemen dat de geestesarbeider de vrijheid waardeert, hij die diploma's verworven heeft en nu op zoek is naar die schim een betrekking. Het ideaal van het liberalisme is den mensch te bevrijden van alle verdrukking, zij weze po litiek (diktatuur), ekonomisch (monopolie), stoffelijke of zedelijke onveiligheid (klassen- voorrecht, kiassevooroordeel, corporatieve dwang), die slechts als maskers van de dikta tuur voorkomen. Onnoodig erbij te voegen dat wij, ten grond- s'ag onzer leerstellige opvattingen, eerst en vooral zullen voortgaan met de gewetensvrij heid te verdedigen. De vroegere «school» beperkte zich bij de brutale bevestiging van de vrijheid. Wij denken thans dat de vrijheid alleen, zonder verant woordelijkheid een vernielend princiep is de wet van de woestijn. De mensch. zegde de «verklaring van de rechten» moet de vrijheid van een ander eerbiedigen. Daarbij voegen wij thans het begrip van verantwoordelijkheid dat in het individu de ontwikkeling van het zede lijk en maatschappelijk bewustzijn aanwak kert. Maar de vrije enkeling ondergaat een gevoel van risico en zwakheid Jn de afzondering daarom moet hij zich met andere menschen verbinden de solidariteit is, op haar beurt, het tegengewicht van de verantwoordelijkheid. Daaruit is die driedubbele grondslag ontstaan d.e heden aan de liberale ideologie is aange past Vrijheid, Verantwoordelijkheid en Soli dariteit. Deze nieuwe opvattingen hebben het libera lisme verjongd en vaardig gemaakt om de groote moderne vraagstukken op politiek, eko nomisch en maatschappelijk gebied, in de oogen te zien en aan den heropbouw van de hieuwe wereld daadwerkelijk mee te helpen. Noch de geringschatting van rechts, noch de minachting van links zullen daaraan iets kun- hen veranderen. Wie degelijk en opbouwend werk verrichten Wil éal altijd beroep moeten doen op het her- Wafvbhd en verjongd libéralisme. De Spaansche kwestie is tegenwoor dig het gevaarlijk brandpunt in Europa en er moet zich ongetwijfeld maar een incident voordoen om een algemeene ramp te doen losbreken. Laat ons even zien hoe de twee kampen tegenover el kander staan. Aan de eene zijde hebben we Frank rijk en Engeland. Deze twee democrati sche machten wenschen voor Spanje 'n zoogezegde Spaansche oplossing die dus niets gemeens heeft met uiterst rechts of uiterst links, t.t.z. geen overheer- sching van Rome en Berlijn 'en ook geen meesterschap van Rusland. De westelijke mogendheden hebben te veel belang op militair en econo misch gebied bij een neutraal Spanje, Frankrijk om zijn Zuidergrens en zijn verbindingen met de koloniën, Enge land om Gibraltar, de sleutel van de Middellandsche Zee en zijn bezittingen in het Oosten. Natuurlijk veelt men te Parijs en te Londen, de bedoelingen van Berlijn en Rome. Men heeft er waarschijnlijk betrou wen gehad, in de kracht van de wette lijke regeering van Spanje. Berlijn en vcoral Rome hebben de Russische inmenging, zoodanig concur rentie aangedaan, dat weldra gansche legers op de fronten verschenen. De ge legenheid was immers te schoon om Pa rijs en Londen te verontrusten en span ning te verwekken. Duitschland treedt hierin rechtstreeks op tegen Frankrijk en Italië tegen Engeland. Want Italië trekt op dit oogenblik, al zijn machten samen in de Middellandsche Zee, ter wijl Berlijn, om naar het Oosten te kun nen oprukken, Frankrijk in bedwang moet houden. Zoo ontstond de onvermijdelijke in menging, eerst onder den vorm van zoo gezegde vrijwilligers, later op groote schaal. Toen kwam men tot het in leven bren gen van een «niet-inmengingskomiteit», waarvanhaast alleen die landen deel- maakten, welke aan inmenging deden. Dit komiteit heeft dan feitelijk maar enkel den schijn kunnen redden en dit bleek tot hiertoe de eenige verdienste, want, zonder den blijvenden steun, zou in elk geval, Generaal Franco het niet kunnen uithouden. Om dan zooveel mogelijk een einde te stellen aan de overtredingen, kwam men tot de blokkade te land en te wa ter van de Spaansche grenzen. Toen be gon de inmenging langs de lucht op groote schaal. Een paar incidenten met Duitsche schepen waren voldoende, om de spanning tot een hoogste punt op te drijven. Berlijn en Italië trokken hun schepen uit de kontrool terug, alhoewel zij lid blijven van het niet-inmengings- komiteit. Het bezoek van von Neurat aan Lon den werd opgezegd. Het alarm was dan cok algemeen. Haast gansch de Duit sche vloot stoomde langs Gibraltar de Middellandsche Zee binnen, zonder dat men kon veronderstellen wat ze er te doen hadden. De verschillende vloot- overheden kregen bevel, zich op elke mogelijkheid voor te bereiden, het klein ste misverstand was voldoende. De berichten uit Berlijn gaven geen geruststelling. Frankrijk en Engeland stellen vcor, de Duitsche en Italiaansche schepen te vervangen, terwijl een toezicht aan booi;; zou genomen worden Rome en Berlijn hebben hierop nog niet geantwoord, nochtans de- pers in die landen, schijnt weinig sympahtie te voelen voor dergelijke oplossing. Zij be weren, dat het nu duidelij k gebleken is aan welke zijde Frankrijk en Engeland zich geschaard hebben. Ook brengt de Duitsche pers het princiep der kollec- tieve veiligheid in het gedrang. Zij zeg gen dat, met het incident van den Leip zig, Parijs en Londen een schoone gele genheid hadden, om dat princiep nu eens te doen eerbiedigen. Nochtans zijn zij zelf er aan tekort gekomen volgens de Berlijnsche bladen, en zoo mag men die vredesoplossing voor Europa als mislukt beschouwen. Dr Goebbels verklaart verder in een toespraak, dat Duitschland geen lust meer heeft om zijn tijd te verspillen met nuttelooze en langdradige bespre kingen die niets opleveren, anders ge zegd, het zal zijn eigen weg gaan. En Dr. Frank heeft in een rede ge meld, dat de groote mogendheden gele genheid zullen hebben om hun liefde voor den vrede te toonen als de kwestie der koloniën eens voorgoed zal gesteld worden. Dit alles zijn geen geruststellende uit latingen, men veronderstelt verder dat een artikel in een Italiaansch blad van Mussolini komt, waarin hij openlijk zegt dat de overwinning van Franco, ook de overwinning van Rome is. Kan het dan nog erger Frankrijk en Engeland hebben reeds oneindig veel moeten toegeven. Nog ver der toegeven beteekent de zekere"over winning van Franco wat ook zou be schouwd worden als een nederlaag dei- democratische landen. Dit vooral kan groote gevolgen heb ben voor Frankrijk, op buitenlandsch gebied, omdat het zijn vrienden uit Midden-Europa zóu verliezen; het kreeg immers reeds een duw, tóen de reaktie uitbleef bij het opzeggen van het Locarnopakt door Duitschland. Men weet natuurlijk niet welke de reaktie van Rome en Berlijn zou zijn, moesten Frankrijk en Engeland de reeks der toegevingen stop zetten. Noch tans heeft men de dictatuur gewoon ge maakt aan het succes van het «voldon gen feit». En men zal niet altijd be roep kunnen doen op een «achterdeur tje». om het beslissend oogenblik nog wat uit te stellen. Maar alles wijst er op, dat dit mo ment met reuzenstappen nadert. Het bilan is immers vlug gemaakt. Frankrijk schijnt veel verzwakt op economisch en financieel terrein bin- nenlandsche oneenigheden, zwakte op militair gebied door het laag geboorte cijfer der oorlogjaren. De Engelsche herbewapening werd nog maar even begonnen, de onzekere toestanden in Rusland, de verzwakking van de «Kleine Entente», de afzonde ring van Tjeko-Slowakije, de onzekere houding van Amerika, de moeilijkheden in sommige Engelsche bezittingen. Zonder twijfel is de toestand zeer ern stig. TJEKO-SLOWAKIJE. In de inter nationale pers toont men groote on rust over mogelijke gebeurtenissen in Centraal Europa. De «Kleine Entente» heeft de laatste maanden veel aan eenheid en prestige verlóren. Hét akkoord tusschen Italië en You- go-Slavie, de verhoudingen tusschen Polen en Roemenië, de perscampagne der Duitsche bladen tegen Tjeko-Slowa kije. In het Engelsch Parlement heeft Minister Eden herhaaldelijk gewezen op de groote bezorgdheid welke Engeland voelt in verband met dit land. Het is in derdaad langs alle zijden ingesloten en nu vooral met de onzekere toestanden in Rusland, haast zonder verdediging. KORTE BERICHTEN Het Internationaal Gerechtshof te «Den Haag» heeft uitspraak gedaan over de waterkwestie welke hangende was tusschen Belgie en Holland. Deze uit spraak, welke meer van moreel belang is, was voor Belgie gunstig. Aan ons land. wordt dus het recht toe gekend het «Albert-Kanaal» te graven en dit te voeden met water uit het Maasbekken. Eerste Minister Van Zeeland is op terugkeer uit Amerika. Hij heeft besprekingen gehad met den President en andere personaliteiten. Het Fransch Gouvernement van den Heer Chautemps "heeft machtiging ge kregen om de noodige maatregelen te nemen ter verdediging van de financie, het economisch herstel, de kontrool op de prijzen. Met recht wijst men op den spoed, waarmede de nieuwe regeering tot stand kwam en ook op het kalme verloop van deze belangrijke gebeurtenis. Men wijst ook op den tucht, welke het Fransche volk steeds weet te toonen in ernstige omstandigheden tegenover het buiten land. LIBERALE KAMPEERDAGEN. Er bestaat veel belangstelling voor de L berale Kampeerdagen, die, zullen ge houden worden te Oostduinkerke, op Zaterdag 31 Juli, Zondag 1 en Maandag 2 Augustus. Het Kamp zal bezocht worden op Zondag 1 Augustus, door de Liberale Ministers, de Heeren de Laveleye en M. H. Jaspar, die de Liberale Jeugd zullen toespreken. Op denzelfden dag, zal Mi nister Julius Hoste het Congres van het Willemsfonds bijwonen, dat te Rupel- monde zal plaats hebben. De Liberale Kampeerdagen zijn niet alleen toegankelijk voor de Liberale Jeugd van West-Vlaanderen alle Libe rale Jeogdgroepeeringen uit gansch Bel gie mogen er deel aan nemen, mits tij dig het Secretariaat, gevestigd in de Korte Winkelstraat, 11, Brugge, te ver wittigen. Na de pleidooien van meester Salhin en de beschuldigingsakt van het Open baar Ministerie was het voor heer Du- bols, advokaat van Degrelle, een lastige taak om den beschuldigde nog te ko- bracht dat Degrelle, ingezien de inge- men wit wasschen. Hij heeft er zich dan ook grooten- Ten andere wijst zijn advokaat er op dat zijn klient, die gewoon is groote ge baren te maken en met de armen te zwieren, al genoeg gestraft is, terneer geslagen als hij daar op de beschuldi- gingsbank zit. De uitspraak van het proces is vast gesteld op 10 Juli. VERDER UITGEKLEED. In esn prachtige pleidooi heeft mees ter Sallier al de beschuldigingen weer legd door Degrelle uitgebracht tegen Mi nister Jaspar. Hierbij komt zich het re pertorium voegen van den heer Ma- haux. Openbaar Ministerie, uitgespro ken op Vrijdag 25 Juni. Uit dezen beschuldigingsakt blijkt, dat het Openbaar Ministerie het volle dig eens is met den verdediger van Mi nister Jaspar en hij de beschuldigingen uitgebracht door Degrelle als onge grond en eerroovend aanschouwt. Ingevolge vraagt hij de toepassing der wet en het toestaan der door de burgerlijke partij gevraagde schade loosstelling en eerstelling. Het Openbaar Ministerie is van oor deel, dat het gevraagde altijd ontoerei kend zal zijn om al den uitgebrachten laster te herstellen. Bij het slot van zijn beschuldigings akt richt hij zich tot den betichte om hem te vragen te willen erkennen dat hij zich bedrogen heeft. Dit ware, volgens den achtbaren Sub sistuut, een wenk tot de rechters om Verzachtende omstandigheden in acht te nemen, Door Degrelle werd deze wijze raad geving met stilzwijzen beantwoord, LIBERAAL LEVEN. De Nationale Federatie der Liberale Vrouwen, hield een poiitieken en socia len Studiedag, die een buitengewoon succes heeft behaald. De zeer talrijke deelneemsters, die al de vrouwelijke liberale groepeeringen van het land vertegenwoordigden, kwa men samen in den zetel van de Liberale Partij, Van Orleystraat, 12, te Brussel. De voormiddag werd aan de werk zaamheden der Commissies gewijd. Na den middag kwamen al de con gressisten in eene Algemeene Vergade ring bijeen, onder Voorzitterschap van Mevr. Edouard Pecher, Voorzitster van de Nationale Federatie der Liberale Vrouwen. De door de Commisies uitgedrukte wenschen over de politieke, sociale, huis houdelijke vraagstukken, den vrijen tijd en de jeugdgroepeeringen, die ach tereenvolgens door Mevr. Tijdgat, Leu- nenschloss, Hofmans, Schier-Bruward en Mej. Ansiaux voorgelegd werden, weiden door de vergaderng aangeno men. Namen vervolgens nog het woord Landsraad der Liberale Partij. Mevr. Pecher besloot de vergadering, na al degenen die aan- het wellukken van dezen belangrijken dag medewerk ten, bedankt te hebben. Wanneer men die bijeenkomst onzer Liberale Vrouwen vergelijkt, met deze, in de laatste tijden gehouden door de Liberale mannen, mag men besluiten, dat de vrouwen, in zake van vooruit zicht en wijs beleid, niet moeten onder doen voor de mannen. Al het krakeelen, waarvan wij op den vooravond der gemeenteverkiezingen getuige zijn geweest, brengen weinig aarde aan den dijk. Verstandhouding, wederzijds vertrou wen, eendrachtig werken, zijn de ver- eischten, om met kans van lukken naai den strijd te gaan. DE 7de SCHIJF 1937 VAN DE (Bleek-blauwe biljetten-nieuwe type) Is te koop gesteld UITGIFTE 25 MILJOEN (500.000 biljetten, genummerd van 100.000 tot 599.999) PLAN A - VERDEELING DER LOTEN 1 GROOT LOT van Fr. 2.500.000 1 grootlnt van 1.000.000 10 loten van 100.000 fr. 1.000.000 10 loten van 50.000 fr. 500.000 10 loten van 25.000 fr. 250.000 250 loten van 10.000 fr. 2.500.000 200 loten van 5.000 fr. 1.000.000 500 loten van 2.500 fr. 1.250.000 5.000 loten van 1.000 fr. 5 000.000 TOTAAL 15.000.000 HET BILJET 50 FRANK TREKKING EINDE JULI NAAR WELKE SCHOOL Na de algemeene vorming van de la gere school, komt de voorbereiding tot de beroepsopleiding. Let wel de voorbereiding en niet on middellijk de beroepsopleiding zelf. Want een kind op dertien veertien jarigen ouderdom breekt zich in aller meeste gevallen het hoofd niet over zijn later levensbestaan. Beroepskeuze en beroepsopleiding zijn zaken die nog bui ten zijn belangstellingskring liggen en die het dus niet uit eigen aandrang en beweging in oogenschouw neemt. Niettemin wordt het tijd, dat ande ren dit voor hem doen, zon4er evenwel zijn natuur daarvoor geweld aan te doen. Het moet van lieverlede voorbe reid worden tot de keuze en de uitoefe ning van een PASSEND beroep, een beroep dus, dat met zijn aard aanleg en lichaamskrachten overeen stemt en waarin het alzoo de meeste kans heeft, zijn later levensbestaan en levensgeluk verzekerd te zien. Waar ontvangt het deze voorberei ding tot deze orienteering naar een pas send beroep In de klassen of scholen van den vierden graad lager onderwijs. Hier worden de jongens en meisjes niet uit sluitend met de studie der algemeene leervakken bezig gehouden, maar hun blik wordt tevens gericht naar de men- schelijke bedrijvigheid. Ze krijgen in zicht in de voor- en nadeelen van de onderscheiden beroepen en in de eischen, die aan de geestes en lichaams krachten worden gesteld, om die beroe pen naar toehooren uit te oefenen. Door talrijke bezoeken aan werkhuizen en fabrieken wordt dit inzicht verscherpt. Hun eigen prestaties op theoretisch en praktisch terrein in de school en thuis, worden critisch onderzocht en besproken om de mogelijkhe den (zwakke en sterke kanten), hunner natuur te bepalen. Waar 't pas geeft worden ze tot dit doel ook aan bijzondere proeven of tesis onderworpen, 't Geneeskundig onder zoek geeft mede onmisbare aanduidin gen over hun lichaams- en geestesge steldheid. Uit al deze gegevens, in den loop van het schooljaar verzameld en geordend, zal blijken, voor welk beroep de jongen of het meisje geschikt is. Worden alzoo willekeur en toeval bij de beroepskeuze uitgesloten, dan zijn ook nog misrekeningen en mislukkin gen in de uitoefeningen van het beroep ten zeerste ingekrompen. Op de kommervolle vraag der ouders: wat moeten wij met onze zoons of doch ters, na de vervulling van den leerplicht aanvangen geeft de vierde graad Idus, antwoord. Dit wijst op het hooge belang der vierdegraadklassen en op de noodwendigheid, dat de jongens en de meisjes ze bezoeken om over hun aan staande beroep, ingelicht en voorbereid te worden. DE ETTERBUIL V.N.V.-REX IS GEBARSTEN Eerst een achterbakschen schop van M. d'Ydewalle, gevolgd door de massale vlucht van zijn accolieten en luitenan ten. Dan de optakeling in het proces Jas- par-Degrelle, waar hij, niettegenstaan de alles tegen hem was, nog een ge meenheid zou uithalen, die enkel be wees welk laag gevallen personage hij is. En eindelijk nu Degrelle want over hem gaat het in zijn eigen vuil stikt, laten de Dietsers de heldhaftigen Degrelle vallen als een steen in een modderpoel, die zich stinkend boven hem sluit. Een eenvoudig telegram van den lei der Staf De Clercq, met den baard, heeft ^het «fuhrer» Degrelle diets ge maakt, dat het wederzij dsch bedrog, dat tusschen hen bestond, uit is. En dat het nu aan weerskanten niet proper is. blijkt uit de bladen. Degrelle verkiest voort te dobberer op een gordel van patriotardische var kensblazen, die eenmaal moeten bar sten en dan zal men van het laatste gebaar des heeren Degrelle kunnen ge tuigen «Cela s'appelle sombrer», aldus het orgaan van V.N.V. Aan den anderen kant jongleert men in 't rexistisch blad met de man van geweten. «Als De grelle er een heeft» is het in ieder ge val een speciaal geweten. Terwijl de te ruggekeerde verloren zoon, Paul de Mont, pijn aan zijn hart heeft en persé de stoere Vlamingen wil opsolferen, dat Rex niet tegen de anmestie is dat het kabaal te Brussel, waar de Rexisten een handje hadden tusschen gestoken niets te maken heeft met Rex-Vlaan- deren. Eigenlijk zijn dat geen karpel- sprongen meer, maar wel vlooienspron- gen vanwege Paul de Mont, die deerlijk van dat volkje moet gebeten worden. Interessant ware het nu te weten hoe de rexisten van St.. Niklaas daar over denken als zij nog niet ontslagen zijn. FELDKIRCH 9 dagen, 1195 fr. Vertrek naar keus, den Zaterdag 1095 fr., bil jet, hotel, 3 uitst. autoc., bezicht., taksen en drinkg. inbegr. LUGANO 9 d., 995 fr. vert. naar keus, biljet, hotel, 2 uitst. autoc., uitst. boot en bergspoor, taksen, drinkgeld inbe grepen. BERNER OBERLAND 6 d., 795 fr., al le Zat., biljet, hotel, taksen, drink geld inbegr. BERLIJN 9 d., 1381 fr., vertr. naar keus, biljet, hotel, 3 uitst. autoc., be zicht, cabaret, variétés, taksen, drink geld inbegr. MUNCHEN 9 d., 1463 fr., vertr. naar keus, biljet, hotel, 3 uitst autoc., be zicht., cabaret, variétés, taksen, drink geld inbegr. PARIJS 3 d., 125 fr., alle Zat., per car, 110 fr. per spec, trein. Wij deelen volgend geval mede, zon der aanduiding van personen, opiat anderen er nut zouden kunnen uit trekken. Een ouderling van 70 jaar, weduw naar, bij wie zijn getrouwde dochter, met een paar kinderen inwoont, ont vangt als ouderdomspensioen ongeveer 1900 frank. Hij is eigenaar van een groot oud huis, dat veel onderhoud vraagt, buiten dien eigendom bezit de man niets dat geweten is. Deze persoon zou zijn eigen dom graag vérkoopen en een kleiner woonst koopen om van die groote on- derhoudkosten af te geraken. Zijn eigendom kan hij ver koopen voor 40.000 fr. en een huisje koopen voor 30.000 fr. Verschil 10.000 fr., som die in zijn bezit komt. Zal die man daardoor zijn pensioen kwijt geraken of zien verminderen Neen. Eerst en vooral, 10.000 fr. brengen hoogstens 400 fr. op en vermits hij zijn eerste eigendom bewoonde en deze nu ook, zal dit geen pensioenwijziging me debrengen,

De Liberaal | 1937 | | pagina 2