^raagt overal de LeUfaere B'eren ^er Brou(oer,j DE GHEEST, N. V. .Aalst Koloniale Loterij Buitenland Dai kan zoo niet Mij ven Ze worden verkocht in de BESTE DRANKHUIZEN van Aalst en het Omliggende 1 TWEEDE BLADZIJDE «W Til IIII MilI Dit is een groote verbetering en laat aan eenieder nu toe zelf de berekening te maken. VOOR DEGENEN DIE EEN LOONTREKKENDE IN DIENST HADDEN Wannéér iemand het pensioen aan vraagt en hij heeft gedurende de 5 laatste jaren of in een dezer jaren iemand in dienst gehad als arbeider, werd hem het pensioen geweigerd. Met de nieuwe wet wordt dit als volgt gewijzigd. Wanneer die loontrekkende een kind was dat bijwoonde, wondt het pensioen toegestaan. Zulke gevallen vindt men vooral te lande. De gehuwde zoon, of dochter, blijft inwonen. Nu zal men dus in dit geval het pensioen kunnen genieten. VERVROEGDE UITBETALING Wanneer iemand nu 65 jaar wordt, moet hij zijn aanvraag doen. Wordt hem of haar het pensioen toegekend, dan loopt dit pensioen vanaf den tri mester volgende op deze waarin de aanvraag wordt gedaan. De betaling zal nu vervroegd worden en beginnen loopen vanaf de maand volgende op de maand der aanvraag. Ter verduidelijking Vroeger stelsel iemand is geboren in Januari, Februari of Maart. Hij doet zijn aanvraag. Zijn pensioen loopt vanaf April. Nieuw stelsel In voornoemd géval zal diegenen die in Januari geboren is genieten vanaf Februari die geboren is in Februari zal genieten vanaf Maart, enz. ONDERHOUDSPENSIOENEN Met de huidige wet worden vele kin deren als renteplichtig beschouwd en moeten het pensioen aan hun ouders of schoonouders betalen. Dit gaf aanleiding tot familiedrama's. Vaak bleven de oudjes van alle pen sioen verstoken. Wilden zij pensioen, zij moesten zich tot de rechtbanken wen den. De rechtbank hield vaak geen re kening met de pensioenwet en veroor deelde alle kinderen ook deze die wei nig inkomen hadden, n.l. werkloozen, tot de betaling van het pensioen. Door het nieuw stelsel zullen in het meerendeel der gevallen de ouderlingen hun pensioen genieten, zonder dat de kinderen hoeven te betalen. Het nieuw systeem is te ingewikkeld om het in en kele woorden bevattelijk te kunnen ma ken. Maar als voorbeeld kan een vergelij king gegeven worden Een gezin van man, vrouw en 1 kind, in een gemeente van minder dan 5.000 inwoners, moet voor de ouders betalen van zoohaast het inkomen van dit ge zin meer bedraagt dan 13.000 frank. Met de nieuwe wet zal dit gezin maar moeten tusschenkomen zoo de inkom sten meer dan 23.258 frank beloopen. Het zal maar het volle pensioenbedrag moeten betalen zoo het inkomen van dit gezin meer dan 30.750 fr. bedragen. Een gezin van man, vrouw en 1 kind, in een gemeente van 50.000 inwoners en meer moet nu betalen vanaf een inko men van 19.500 fr. Met de nieuwe wet zal dit gezin met een inkomen van 31.000 fr. niets hoe ven te betalen. Hoe meer kinderen ten laste hoe hoo- ger het cijfer van het vrijgesteld inko men wordt. De meeruitgaven voor deze verbetering alleen worden op 54 mil- lioen per jaar geraamd. (Vervolgt.) OP 21 JULI AANSTAANDE Trekking der 7e Snedere 1937 van de KOLONIALE LOTERIJ Laatste toepassing van het Plan A., met TWEE GROOTE LOTEN van een miljoen en twee en half miljoen. De kwestie van de «niet-inmenging» en de controol in het Spaansche con- flikt blijft de groote vraag voor Europa. Men weet dat, met het terugtrekken van de Italiaansche en Duitsche ele menten,. uit het toezicht, het niet-in- mengingskomiteit groote moeilijkheden ontmoet. Duitschland en Italië hebben name lijk een nieuw plan ingediend dat het plaatsen van nieuwe toezichters voor ziet in de Spaansche haven. De Portu- geesche grens zou niet meer aan een internationaal toezicht blootgesteld zijn, terwijl de Fransche grens zou gesloten blijven. Ook zouden de beide partijen als «oorlogvoerend» aanzien worden met dezelfde plichten, en ook dezelfde rechten. Dit is natuurlijk een maneuver vanwege Berlijn en Rome om Franco te bevoordeeligen, t.t.z., hem officieel te doen erkennen als wettelijke macht in Spanje. Italië en Duitschland hebben immers reeds vóór maanden dezen stap gedaan, terwijl Frankrijk en Engeland hierop nooit konden ingaan, zonder 'de zaak van de regeering van Spanje, wel ke niettegenstaande alles nog de eenige wettelijke is, in het gedrang te bren gen. Daartegenover hebben Parijs en Lon den voorgesteld, de kontrool zelf te doen over gansch de lijn, met neutrale toezichters aan boord. Dit is immers de eenige redelijke oplossing welke kan voldoening geven indien Berlijn en Ro me hun medewerking niet meer kunnen of willen verleenen. Het is dan ook gebleken in de verga dering van het «niet-inmengingskomi- teit» dat de twee standpunten, zooals altijd, als 't ware lijnrecht tegenover elkander staan. We hebben reeds vroeger gewezen op de voordeelen, welke Duitschland en vooral Italië in Spanje denken te behalen. Ze hebben zich dan ook hals over kop in het avontuur van de opstandelingen geworpen. De benamin gen «opstandelingen» «rebellen», hooren ze te Berlijn en te Rome niet gaarne. Ook een paar uitlatingen van Mussolini spreken boekdeelen. Onder and ere heeft hij gezegd, de zaak van Generaal Franco is ook een Italiaansche zaak. De Italiaansche sol daten in Spanje gesneuveld,, zijn voor hun vaderland gevallen». «Het Italiaan sche bloed, dat in Spanje vergoten werd, moet gewroken worden.» De toestand was in die omstandigheden geweldig ge spannen. Men sprak reeds van een breuk, een opzeggen van elke kontrool, de perscampagnes in de verschillende landen, werden uiterst scherp en soms kwetsend. Gelukkig heeft men weer eens het ergste kunnen vermijden en voorziet men een nieuwe vergadering, waar men zou trachten tot een overeen komst te geraken, door links en rechts wat water in den wijn te doen, om alzoo voor beide partijen nog eens den schijn te redden. Immers een nederlaag van Franco, zou voor het regiem in Duitschland en Italië erge gevolgen kunnen hebben op binnenlandsch ge bied, nu vooral de toestanden in Duitschland gespannen zijn door de moeilijkheden met de kaiholieken. Ondertusschen is Minister Van Zee land uit Amerika te Londen aangeko men, waar hij besprekingen heeft ge voerd met Eerste-Minister Chamberlain en'met Minister Eden. Men hecht aan zijn bezoek te Londen een buitenge woon belang. Hij is immers op interna tionaal gebied een eersterang personali teit. Volgens sommige berichten is hij drager van een «boodschap» van Presi dent Roosevelt. Andere bladen melden, dat hij zijn bemiddeling heeft aange beden om de moeilijkheden met het Spaansche konflikt te helpen oplossen. Het spreekt vanzelf, dat orde, rust en vertrouwen in Europa moeten terugge keerd zijn, indien hij zich met een kans van succs.s zal en kan wagen aan het groote vraagstuk van economisch her stel, waarvoor hij in de eerste plaats naar Amerika ging, en dit is ook wel een van de hoofdvoorwaarden van een Amerikaansche samenwerking met Eu ropa. Ondertusschen laat men in de pers vermoeden dat te Berlijn een zekere aarzeling op te merken valt, omtrent de houding welke tegenover Engeland moet worden aangenomen, nu Londen gevraagd heeft om met open kaart te spelen, en ook na de verklaring van Minister Eden waarbij hij gewezen heeft op de nauwe samenwerking tus schen Londen en Parijs. RUSLAND. Een nieuwe en ernstige spanning was ontstaan met Japan, na de bezetting door Russische soldaten, van eenige eilandjes in den Amoer- stroom. Na protest vanwege Tokio, werden de eilanden ontruimd en de Russische oorlogschepen verlieten het gebied. Thans meldt men dat de opperbevel hebber van de Russische Oorlogsvloot aldaar en tal van officieren aangehou- werden. Het heeft er allen schijn van, alsof die bevelhebbers, zoo maar naar eigen goeddunken handelen en op inci denten aansturen. PORTUGAL. Een aanslag werd te Lisabon gepleegd op het leven van Mi nister-President Salazar. Hij werd even wel niet gekwetst. Als protest werden in alle steden sympathie-betoogingen op touw gezet. Rijkskanselier Hitier, zond een telegram van gelukwenschen aan den Voorzitter der Regeering. KORTE BERICHTEN Volgens een bericht uit Parijs zou Ge neraal Franco verklaard hebben, geen tegenstander te zijn van het terugtrek ken der vreemde soldaten uit de beide kampen. Men denkt dat hij de over winning als zeker beschouwd, en dat hij den schijn wil hebben alsof het alleen Spanje was, dat hem geholpen heeft om die overwinning te bewerken. In elk ge val zou dit de houding van Rome en Berlijn veel vergemakkelijken. Men meldt verder dat de verhoudin gen tusschen Engeland en Generaal Franco minder gespannen zijn, nadat de Generaal heeft verklaard, dat de Britsche belangen in de ijzermijnen rond Bilbao zullen geëerbiedigd blijven. Volgens men bericht, zou Engeland er in toestemmen, aan lie beide partijen de rechten toe te staan van oorlogvoe rende machten, inclien zij hunne mede werking willen geven aan het verwijde ren der vreemde soldaten uit de beide fronten. Eerste Minister Van Zeeland is Maan dag namiddag uit Londen te Brussel toegekomen. De Amerikaansche vliegster «Mis Ear- hart», welke de reis om de wereld on dernam, bleek verongelukt in den «Stil len Oceaan». Na tal van opzoekingen is men er on getwijfeld in gelukt, het personeel en het vliegtuig terug te vinden. DE MISHANDELING VAN MINISTER DE LAVELEYE EIGENLIJK NOG DOMMER DAN LAF De procureur-generaal en de procu reur des Konings te Mons, me enen niet te moeten ingaan op het verzoek van Minister de Laveleye om geen vervol gingen in te spannen tegen de perso nen, die hem te Mons zoo deerlijk mis handeld hebben. Beide magistraten verheffen deze zaak op een hooger plan. Voor hen is het niet in de eerste plaats de persoon van den heer de Laveleye aan wie deze heethoofden zich vergrepen hebben, maar aan een Minister van den Koning, aan een lid van de regeering, welke in de amnestie-kwestie toch solidair stond. Dus aan het gezag. En voor zoover de aanranders van den Heer >:'e Laveleye bekend zijn, zit ten ze op 't oogenblik achter slot en grendel. Het zijn fraaie heerschappen, en van hun opvattingen van vaderlandsche ver ontwaardiging en heldenmoed hebben ze wel eigenaardige manifestaties ver toond. En dan zullen ze voorzeker nog wel tot den intellectueelen stand, tot de kruim der maatschappij willen behoo- ren Daar is dan eerT mijnheer Pé'rin, die zich in zijn hoedanigheid van advocaat, toegang verschaft' had tot 't Gerechts hof, waar den Heer de Laveleye zijn bezoek kwam afleggen, en die onver hoe1, s op den Minister toesprong en de zen een lok uit het hoofd rukte. De geschiedenis luidt, dat hij dezen haarlok triomfantelijk rondzwaaide, hetgeen dan de veronderstelling toe laat, dat de stamboom van dezen mees ter Périn zijn wortels schieten moet in het land der Sioux of de Comanchen. De tweede aangehoudene is het Rexis- tisch provincieraadslid Valentin Van Doorne. die wel niet als de roodhuid Périn, met de scalp van den Minister als zegeteeken geurde, maar dan toch met zijn hoofddeksel. Een stroohoed, waarmee Van Doorne zich den heelen avond nog in de stad vertoonde. En dan is de held die den Heer de Laveleye de bovenlip met een vuistslag spleet, ook bekend en ingerekend Hij heet Marcel Abrassart en oefent het vreedzame en rustige beroep van nota risklerk uit. Het zal niemand zoo direct duidelijk zijn, wat de heer de Laveleye eigenlijk beoogd heeft met zijn verzoek om zijn aanranders ongemoeid te laten. Heeft hij daardoor te kennen willen geven, dat hij zich en dan zeker op de bovenste sport van de hiërarchieke ladder van 't Gerecht te hoog boven hen verheven acht, om in een proces zijn naam aan den hunnen te laten koppelen Gemeend alzoo, dat een verachtelijk hun toegeworpen genade hun meest ontcerende straf zou zijn Sommigen zullen er waarschijnlijk ook wel van denken, dat hij hoopt, door zulk een vertoon van hooghartige genade zich nieuwe sympathieën te ver schaffen, waaraan hij, sinds zijn ver heffing tot de ministerieele waardig heid, zcozeer behoefte heeft en aldus zijn positie te versterken,, welke in het grootste gevaar verkeert. Zou zulks het geval zijn, dan geloo- ven we tcch niet, dat deze bedoeling zal worden bereikt, Zonder dat iemand hem daarom juist met de martelaarskroon zal willen tooien, zal de lafhartige aanranding, waarvan hij 't voorwerp was, maar vooral de moed en de kranigheid die hij daarbij aan den dag heeft gelegd, heel wat sympathieën naar zijn per soon doen terugkeeren, welke er zich van hadden verwijderd. Maar of de leiding van de liberale partij daarom terugkeeren zal op haar besluit om haar verderen steun aan de regeering afhankelijk te maken van de voorwaarde, dat de heer Van Zeeland van de medewerking van den Heer de Laveleye zou afzien, dat is méér dan twijfelachtig. Daarvoor is de teleurstelling over zijn karakter, die hijzelf verwekt heeft door een portefeuille te aanvaarden, welke hij voor een anderen van zijn partijge- nooten vragen moest, al te diep geweest. En... al te begrijpelijk, vooral van de zijde van zoovelen, welke van niets zoo zeer overtuigd waren, alsdat deze porte feuille naar alle billijkheid hunzelven toekwam. Na deze door hemzelf veroorzaakte de sillusie zal het den heer de Laveleye niet meer mogelijk zijn, haar door zijn ministerieele begaafdheden te overwin nen, hoe groot deze dan ook zouden kunnen blijken. En dat kunnen wij jam mer vinden, als we ons toch steeds op het standpunt hebben gezet, dat de hoofdvereischten, aan een Minister te stellen, boven zijn politieke opinie en boven zijn persoonlijke eigenschappen, zijn bekwaamheid voor zijn ambt en zijn gehechtheid aan het openbaar be lang moeten zijn. Doch hierover zullen ook de ergst door de handelwijze van den Heer de Lave leye ontgoochelden het wel met den procureur-generaal ééns zijn dat de aanslag op hem, vooral een aanslag op het Gezag was, en dus niet zonder een voorbeeldige gerechtelijke sanctie kan blijven. Deze aanslag twintig, dertig, mis schien wel vijftig tegen één was eigenlijk nog erger dan LAF Hij was ook DOM Wie werd. door deze Waalsche wilde mannen te lijf gegaan De Minister van Justitie, die het amnestie-ontwerp van het gouvernement aan de Kamers voorgelegd heeft en verdedigd, en die het, na zijn stemming, door een over- groote meerderheid van de nationale vergadering, in een radiorede toelichte, vooral dan met de bedoeling, om er iedere beteekenis aan te ontnemen, wel ke voor de gevoelens van vaderlandsche eer krenkend zou kunnen zijn. In een proclamatie hebben de voor zitters der cud-strijdersvereenigingen te Mons wel verklaard, dat zij de handtas telijkheden afkeuren, waaraan zekere betoogers zich op den persoon van den Heer de Laveleye hebben overgeleverd en betreuren, dat zekere^roepeeringen deze gelegenheid te baat genomen heb ben om zich onder de oud-strijders te mengen en aan deze betooging een op roerig karakter te geven, maar zij mee- nen toch te moeten zeggen, dat, na zijn weinig vriendelijk onthaal te Charleroi, de Minister had moeten begrijpen, dat zijn tegenwoordigheid te Mons als een uitdaging zou kunnen worden be schouwd door sommigen. Als een uitdaging Dan zou volgens deze presidenten, geen enkel lid van de regeering, zich nog in de Henegouwsche hoofdstad mo gen vertoonen zonder van een provo- cante bedoeling beschuldigd te worden. Ook geen volbloed Waal als Minister Delattre bijvoorbeeld, die toch, in de zaak van de amnestie, volkomen solidair met den Heer de Laveleye heeft ge staan Maar nog schooner hoe zou den deze presidenten dan wel hebben moeten staan, tegenover den Heer Bor vesse, indien deze Mons hadden bezocht en hoe zouden de Périns, Van Doornes en andere Abrassarts dan wel den hon derd vijftig procent Waal, hebben moe ten toetakelen, die thans gouverneur van Namen is, maar die als voorganger van den Heer de Laveleye, toch klaar gestaan heeft, om voor het Parlement een amnestie-wet te verdedigen, waarin nog niet eens de onverkiesbaarheid van de terdood-veroordeelde activisten was voorzien Buiten alle overwegingen van per soonlijken en partijpolitieken aard om, is het wenschelijk, dat de gerechtelijke tuchtiging der aanranders van den Mi nister voorbeéldig zij. Voorbeeldig, voor allen die van iedere bijzondere beroering in ons nog vrij landeken gebruik meenen te moeten maken, om te probeeren er dergelijke «totalitaire» apachenzeden in te voeren. voor smaad aan een Minister in de uit oefening van zijn ambt en voor heling van een hoed, in vrijheid te laten. De invrijheidstelling werd besloten na onderzoek van het parket en steu nende op den gezondheidstoestand van de vrouw van Van Doorne. Anderzijds werd cok Daniel Cambier die den hoed stal, in vrijheid gesteld, daar de stand van het onderzoek het toelaat. TWEE AANHOUDINGSMANDATEN BEKRACHTIGD Charles Perrin, advokaat te Ghlin en Mare Abrassart, notarisklerk te Dour, betrokken in de aanranding van Minis ter de Laveleye, verschenen Donderdag morgen voor de raadkamer van de rechtbank te Bergen. Het openbaar Ministerie, gezien den ernst van de feiten, heeft gevraagd, hun aanhoudingsmandaat te bekrachti gen. De verdedigers pleitten, dat het onderzoek de aanhouding niet recht vaardigde en hebben de invrijheidstel ling gevraagd. De raadkamer, voorgezeten door voor zitter Coppez, na de zaak in beraad te hebben gehouden, besloot Donderdag middag tot de verlenging van het aan houdingsmandaat met een maand. FEDERATIE DER LIBERALE MUTUALITEITEN VAN OOSTVLAANDEREN Het Verbond der Liberale Maatschap pijen van Onderlingen Bijstand van de Provincie Oost-Vlaanderen, heeft Zon dag laatst haar algemeene vergadering gehouden te Gent, in het liberaal lokaal der 5de afdeeling, onder voorzitterschap van Volksvertegenwoordiger M. AME- LOT. De zitting werd om 9 uur geopend. Het grootste deel der maatschappijen hadden afgevaardigden gestuurd. Na goedkeuring van het proces-verbaal der laatste vergadering, werd er lezing ge geven van de rekenipg 1936 van invali- denkas en verbond. Uit deze rekeningen, die ook de alge meene goedkeuring verworven, blijkt er dat er gedurende het jaar 1936 36 libe rale genootschappen bij het verbond aangesloten waren, met 14.331 leden. Hun bijdragen in de invalidenkas be droegen 148.709 fr. Er werden 192 zieke leden vergoed die 204.489 fr. ontvingen. De Staatspremien bedroegen 89.530 frank. Het algemeen bezit op 31 December 1936 bedroeg 428.741 fr. 50. Er werd beslist nog 50.000 fr. in lee ning te geven aan het bestuur van het liberaal preventorium, dat op 8 Augus tus zal ingehuldigd worden. Daarna ontstond een bespreking over de inrichting van den heelkundigen dienst. Zooals men weet, zijn de aangeslote ne maatschappijen in twee reeksen ver deeld. De eerste reeks zendt haar te opereeren leden naar het Institut Mo derne van Gent, waar de voornaamste heelmeesters der stad hun de beste zor gen toekennen. Gedurende de eerste semester zijn er daar 264 leden geope reerd geweest die er 2579 dagen ver toefd hebben. De andere maatschappijen sturen hun leden naar lokale heelkundige ge stichten. Gedurende den eersten tri mester zijn er daar 93 Ie1."1 en verzorgd geweest. Deze operatiën hebben aan het ver bond 35.813 fr. gekost, zij een midden getal van 385 fr. per bewerking. Al de aanwezige leden drukten hun voldoening uit over de werkingen van het verbond en de nauwkeurigheid met •dewelke de Sekretaris M. Vande Vyvere zich weet te kwijten van zijn moeilijke taak. De voorzitter dankte de aanwezige le den voor hun,talrijke opkomst en deed een warmen oproep om zeer talrijk de inhuldiging van het Preventorium bij te wonen. De zitting werd om 11 uur geheven. ZEER BELANGRIJK WIJZIGING VAN DE WET BETREFFENDE 'T FONDS TEN BATE VAN GEBREKKELIJKEN en VERMINKTEN DE AANRANDING VAN MINISTER DE LAVELEYE. TWEE AANGEHOUDENEN IN VRIJHEID GESTELD. Bij het ter pers gaan vernemen wij, dat het Parket van Bergen besloten heeft, het rexistisch Provincieraadslid Valentin Van Doorne, aangehouden Deze wet onderging enkele wijzigin gen waarvan de bijzonderste zijn 1) De ouderdomsgrens wordt ge bracht van 40 op 65 jaar, zoodat deze welke den steun geweigerd werden om dat zij meer dan 40 jaar oud. waren, te rug hun aanvraag kunnen doen. 2) Om te kunnen genieten moest men voorheen 40 t.h. werkonbekwaamheid hebben. Dit percentage is op 30 t.h. ge bracht. 3) Deze wet treedt in voege op 1 Juli 1937.

De Liberaal | 1937 | | pagina 2