m De bescherming der kleine Spaarders. DE 40-UÜENWEEK 150 millioen vermeerde" ring volgens de nieuwe wet op de ouderdoms" pensioenen BIJ DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. BLADZIJDE EEN PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN VRIJHEID SOLIDARITEIT VERANTWOORDELIJKHEID DE LIBERAAL V\ EEKBLAD DER LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. NEGENDE JAAR ZONDAG 18 JULI 1937 Nummer 29 AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen, prijs volgens be vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouden. ALLE toezendingen moeten onderteekend zijn* RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALST. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOIS ST-GILLIS-DENDERMONDE Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT», AaJst, Tel. 370, Postch. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement Aailst, wende men zich tot den DRUKKER. Door den Heer Senator Vanderpoor- ten, werd in den Senaat, in zitting van 17 Juni 1.1., navolgende redevoering uit sproken Zooals bekend, werd door de wet van 7 December 1934 een CENTRAAL BU REAU TOT BESCHERMING VAN HET KLEINE SPAARWEZEN ingericht. De bedoeling was, de tallooze slachtoffers i-er economische en financieele crisis, die ook over ons land gekomen was, te beschermen en hulp te bieden. Door de Regeering werden aanzien lijke bedragen, voor een totaal van een miljard frank ter beschikking van het Bureau gesteld, opdat dit zijn taak zou kunnen vervullen De instelling van het Bureau, werd in sommige kringen aan ernstige kritiek onderworpen, vooral in ifeze milieux, die niet rechtstreeks door de financieele catastrophe aangestast. waren. De feiten hebben bewezen dat de wer king van dit organisme een weldaad ge weest is voor het land, en ik gevoel mij zeer vereerd en gelukkig, als vertegen woordiger der liberale opinie, in den Be heerraad het mijne te hebben kunnen bijdragen om de gemeenschap te hel pen dienen in de mate mijner beschei den krachten. Ik gebruik deze gelegenheid om hul de te brengen aan de verhevenheid van opvatting, die den Voorzitter van den Beheerraad, den achtbaren Heer Goe- verneur Louis Franck en al de leden - van den Raad zelf gekenschetst hebben. De meestkiesche gevallen werden met een breedheid van inzicht vervuld, die prijzenswaardig mag genoemd worden. Het hooger nationaal belang en niets dan dat zelve, werd op het oog gehou den. De uitslag was dan ook, buiten al le verwachting om, uitstekend. Want nu pas stelt men zich de vraag, wat er zou gebeurd zijn, in geval het Centraal Bu reau tot Bescherming van het Kleine Spaarwezen niet bestaan had. Wij zou den .gestaan hebben voor de opruiming, de verdwijning of de failliet van een zeer groot aantal economische en finan cieele inrichtingen. Deze likwidaties, zich voordoend in het 'diepste" der eco nomische depressie, zouden voor de spaarders beteekend hebben, het onher roepelijk verlies van het grootste ge deelte van hun spaarpenningen, en wij weten hoe in Belgie de groote deugd der spaarzaamheid nog levendig is. Wij we ten allen hoe de arbeider, de kleine boer, de beiiiende, de middenstander er op gesteld zijn om van hun karige in komsten een gedeelte af te nemen en daardoor een appeltje voor den dorst te bewaren. Wie van U, zou uit louter leedver maak of uit politieken haat, zijn geweten hebben willen bezwaren met de diepe ellende van een oneindig getal kleine lieden En dan, wat zou er gebeurd zijn met de crediteuren, die voor een enkele der inrichtingen gesteund door het Centraal Bureau, meer dan 300 mil- lioen frank activa hadden, en deze ac tiva zonder onze tusschenkomst tot een nietig bezit zouden hebben zien slin ken Wat zou er gebeurd zijn met de debiteuren dezer inrichtingen, die zich zelf in financieele moeilijkheden bevin dend, door de likwidatoren en curato ren tot de onmiddellijke uitvoering van hun verplichtingen zouden gedwongen gweest zijn, met al den onnoemelijken nasleep van financieele en moreele el- DE WET TREEDT WAARSCHIJNLIJK IN VOEGE VANAF 1 OKTOBER A.S. WELKE INKOMSTEN MAG MEN HEBBEN Op dit gebied wordt een vereenvou diging en tevens verbetering ingevoerd. De vereenvoudiging bestaat" hierin dat de inkomsten waarover men mag beschikken voor iedereen gelijkgesteld zijn, en dat het verlies dat men in hoofde van het inkomen kon onder- lende voor henzelf Wat zou er gebeurd zijn met de tienduizenden eenvoudige cooperateurs, die zouden verplicht ge weest zijn hun onderschrijvingen on middellijk te vereffenen of hun gestor te gelden verloren te zien gaan En dan, welke zijn niet de moreele gevolgen van onze tusschenkomst ge weest Zonder deze, wat al conflicten, wat al haat, wat al lokale twisten zou me niet hebben zien ontstaan Dat al les is vermeden, onze tusschenkomst heeft rust in de gemoederen en even wicht in de financies gebracht. En nu komen wij vandaag met een fier ge moed verklaren dat wij slechts de helft der door den Staat gewaarborgde kre dieten noodig gehad hebben. Men mer- ke wel op dat er geen enkel cent uitge geven werd zonder dat men zeker was hem ongeschonden en ongerept terug in de Staatskas te zullen zien storten. Want het is verheugend om vast te stellen dat de geboden waarborgen ruim toereikend waren om krediet te ver- leenen en dat het vlot brengen der gestrande organismen betrekkelijk vlug gegaan is. Ik zal de Senaat niet met cij fers plagen, maar alleen in herinnering brengen dat het tot-aal der beschermde spaargelden 2.250 millioen bedraagt, verdeeld over ongeveer 200.000 titula rissen. De voorschotten door het Centraal Bureau toegekend bedragen ruim 400 millioen, maar feitelijk werd slechts iets meer dan 300 millioen ter beschik king van de ondersteunde organismen gesteld. Dit beteekent dat door. het in het leven roepen van het Centraal Bu reau heel wat spaarders gerust gesteld- waren en hun gelden niet terug ge- ëischt hebben. De terugbetalingen door de geholpen instellingen beloopen tot hiertoe meer dan tot 130 millioen en voor vele dezer instellingen overtreffen-zij 40 t.h. van hun verbintenissen. De instellingen die zich nu nog in moeilijkheden bevinden, worden gecon troleerd en geholpen, ten einde hun po sitie zoo vlug mogelijk te verbeteren. Het weze mij eveneens toegelaten in herinnering te brengen, Idat het Bureau voor kleine Spaarders niet alleen het verleden opgeruimd heeft, maar ook gelast werd met de blijvende kontrool der spaarinstellingen. Dit is niet de minst belangrijke harer werkzaamhe den. De Raad van Beheer kon desbe treffend den Heer Minister voordeelige maatregelen inspireeren. In alle stilte en in alle bescheiden heid heeft het Centraal Bureau voor kleine Spaarders een reuzentaak ver richt, die in gouden letteren in de fi nancieele geschiedenis van dit land zal mogen geboekt worden. In stille, rustige vergaderingen werd een zeer .hoog staand reddingswerk verricht. Zonder het Centraal Bureau zouden wij hier rampen beleefd hebben zooals deze welke in andere landen, die ik niet met name noemen wil, onnoemelijke ellen de hebben verwekt. Eens te meer is gebleken dat de deugd der solidariteit in ons Belgisch Vaderland niet onbekend is, en dat de kleingeestige, onvruchtbare partijtwis ten meer en meer op het achterplan geschoven worden. Het voorbeeld van het Centraal Bureau tot Bescherming van het Kleine Spaarwezen weze een lichtende ster in (de geschiedenis der samenhoorigheid onder alle burgers van dit land. gaan, door eenieder kan berekend wor den. De verbetering is dat het cijfer der algemeene vrijstelling van inkomsten werd verhoogd. Nu was er een vrijstelling, tot een zeker bedrag, voor loontrekkenden. Dit verdwijnt doch het voordeel blijft be houden door de bepaling «toevallig werk» als vroeger vermeld. De algemeene vrijstelling was nu wet 2900 fr. ontvangen. VOOR WEDUWEN EN WEEZEN Thans wordt de verhooging van den daan. Deze laatste kwestie verdient, als verscheidene andere punten, volledige toelichting maar ze laat reeds toe te besluiten dat in vele gevallen, waar ar beiders thans verlies van pensioen on dergingen, dit verlies zal verdwijnen. De vaststelling van laattijdige of niet gedane stortingen mag door vonnis ook voor de vroegere jaren gedaan worden. Voor degenen geboren vóór 1867 Degenen die in 1863, 1864 en 1865 zijn geboren en niet gestort hadden, ont vangen als ongehuwden, weduwnaars of gescheidenen 1740 fr. zij zullen nu door de nieuwe wet 1900 fr. ontvangen. De gehuwden in bovengenoemd geval hebben thans 2800 fr., zij zullen met de nieuwe wet 2900 fr. ontvangen. Degenen die in 1866 geboren zijn en een volledige storting deden, ontvangen nu als ongehuwden of weduwnaars 1050 frank zij zullen thans 1900 frank ont vangen. De gehuwden, in 1866 geboren, die een volledige storting déden, ontvangen nu 1600 fr. zij zullen door de nieuwe liezen. STRAFBEPALINGEN Kaarten die te laat of niet ingediend werden Er worden strengere strafbepalingen dan vroeger voorzien voor het niet in zenden der stortingskaarten. Wat- echter buitengewoon belangrijk is, is het volgende a) De patroon, die de bij vonnis opge legde sommen niet opstuurt, zal deze door middel van dwang zien innen. b) De stortingen die te laattijdig werden overgemaakt ingevolge gerech telijke beslissingen, zullen aangezien worden als tijdig gestort. Stuurde nu de patroon een kaart (of kaarten) te laat in, dan beschouwde men deze gevallen als waren in het jaar (of jaren) in kwestie geen stortingen verricht. c) Wanneer deze stortingen geen plaats meer kunnen hebben, als b.v. door insolventie, failliet, enz. van den patroon, zal men deze gevallen be schouwen als werden de stortingen ge- ONVOLLEDIGE STORTINGEN Voor diegenen die onvolledige stor tingen hebben gedaan wordt ook een verbetering ingebracht. Dit blijkt reeds uit hetgeen dat in het begin van dit artikel werd vermeld be trekkelijk het bedrag der stortingen, voor de toekenning van het pensioen zonder onderzoek. Soortgelijke wijziging bestaat even eens voor de toekenning van het pen sioen na onderzoek. Bovendien voorziet de nieuwe wet dat de aanvrager die ontbrekende stortin gen heeft, volgende verlaging zal on dergaan Voor ieder ontbrekende of onvolledi ge stortingskaart 300 fr. verlaging. Als het een gehuwd mannelijk verze kerde betreft 200 fr. verlaging. En voor ongehuwde, weduwnaars of gescheiden verzekerden en 150 fr. ver laging voor een gehuwd vrouwelijk ver zekerde. Dit nieuw stelsel is eenvoudiger en tevens billijker dan wat nu bestond. Iemand geboren in 1867 en die 1 jaar niet gestort had, verloor b.v. de helft van het pensioen. Nu zal hij maar van 150 tot 300 fr., volgens het geval, ver- 2.100 frank voor 2 personen en 1.400 fr. voor een persoon. Er wordt een plafond ingevoerd n.l. van 6.000 frank voor 2 personen en van 4.000 fr. voor een persoon. Dat wil zeggen dat men met een inkomen dat deze laatste cijfers bereikt of over schrijdt, geen pensioen ontvangt. Ter verduidelijking Geval van 2 personen Men heeft 2.800 fr. of minder inko men volledig pensioen. Men heeft 8.000 fr. of meer inkomen geen pensioen. Men heeft meer dan 2.800 en minder dan 6.000 fr. inkomen het pensioen is gelijk aan het verschil. Men heeft b.v. 4.000 fr. inkomen. Men zal aan pensioen ontvangen 2000 fr. (4.000, 2.800, 1.200 dus 3.200 fr. (hoog ste pensioen) minder 1200-2.000 fr.). Dit stelsel zal ook toelaten dat een vader of moeder van gesneuvelde zo nen, die thans door het bezit van een militair ouderdomspensioen uitgesloten waren van 't ouderdomspensioen, thans 't ouderdomspensioen zullen kunnen ge nieten. weduwentoeslag en de weezentoesla- gen geweigerd, ingeval een enkele stor ting niet werd gedaan. De nieuwe wet voorziet in deze geval len een gelijkaardige formule toe te passen als deze welke reeds bestaat voor de ouderdomspensioenen. De weduwrentetoeslagen en de wee- zentoeslagen zullen niet verleend wor- Sedert eenige weken heerscht een ze kere koortsigheid in de mijnwerkers kringen van het Walenland. Dagelijks barsten er stakingen los, welke, niette genstaande hun geringen omvang en korten duur, evenwel tot nadenken stemmen, gezien hun menigvuldige herhaling en de vlugheid waarmede zij elkander opvolgen. Een dagorde uitgevaardigd door de socialistische syndikaten, welke hunne volgelingen aanspoort zich niet te la ten medeslepen door uitdagingsagenten en allerlei gevaarlijke opruiers, is bij zonder stichtend op dit punt. Zij bewijst dat deze beweging van veelvoudige en wanordelijke stakingen, het gevolg is van een werking onderno men door flink georganiseerde extre misten, die weten wat ze willen en langzaam maar aanhoudend vreten aan het bolwerk van onze geordende sa menleving. De roode leiders hebben schrik dat hunne gedrilde troepen, bewerkt door de communistische ophitsers, hun eens te meer niet zouden volgen. Moeten wij eraan herinneren, dat de laatste stakingen van Juni 1936 en Ja nuari 1937, werden uitgelokt door zoo gezegde «onverantwoordelij ken», dat de socialistische leiders geen enkel bevel of onderrichting hadden gegeven en dat noch door congres noch referendum tot de staking was besloten. Integen deel de socialistische mijnwerkerscen trale had het besluit genomen alleen in laatste instantie tot een staking over te gaan. Wanneer deze twee stakingen toch losbraken, wat zagen we De socialisti sche leiders zetten het op een loopen, om zich aan 't hoofd hunner troepen te plaatsen. De communisten en trotzkisten heb ben zich dus terug aan het werk gezet. Als doel van hun propaganda hebben ze thans het invoeren der 40-urenweek. Het is ongeveer een jaar geleden, dat het Parlement, in een onbezonnen mo ment, een wet stemde, die in zekere on gezonde of gevaarlijke nijverheden, ide verkorting van den arbeidsduur op 40 uren per week invoerde. Het was een kaderwet, waarvan de toepassing bij koninklijke besluiten diende geregeld te worden. De wet werd ingevoerd door de stakingen, haar ge deeltelijke toepassing werd door stakin gen verkregen en hare uitbreiding zal afgedwongen worden, weeral bij middel van stakingen. Men bereidt ex zich al op voor. Tot hiertoe was alleen de kolennij- verheid gedwongen een verminderden arbeidsduur toe te passen en wij heb ben er hier over enkele weken op ge wezen, welken nadeeligen invloed deze nieuwe reglementeering op de voort- fa rengst en de verkoopprijzen uitoefent. De kolenindustrie diende als proefko nijn. Men weet hoe de zaak haar verloop had. De patroons brachten voorstellen voor, de werklieden deden de hunne, doch er kon geen overeenkomst bereikt worden. Dan besloot de regeering als scheidsrechter tusschen te komen. Ze kwam tusschen en verwierp heel een voudig de voorstellen der patroons om deze der werklieden bij te treden. Alvorens zelfs de wet werd uitgebreid tot andere nijverheden wat een vreeselijke vergissing zou zijn herne men reeds de woelingen in de mijn werkerskringen. Verdachte groepeerin gen stemmen dagorden op dagorden en eischen de algeheele toepassing der wet, stakingen breken uit. Een nieuwe hevige aanval wordt voorbereid Wij hebben ons voorge nomen u de veertig-urenweek te schen ken zeggen de stakers, gij hebt nog deze van 45 uur niet bekomen. De re geering moet haar woord houden. De bestaande wet mag geen doode letter blijven En ziedaar de glibberige, gevaarlijke helling waarop de regeering, aange vuurd door de socialistische Ministers, zich heeft gewaagd. De inkrimping van den arbeidsduur met een half uur per dag, heeft reeds ernstige gevolgen gehad in de kolenin dustrie aanzienlijke vermindering der voortbrengst, juist ais een groot tekort aan brandstof zich deed voelen ver hooging van den kost- en dus ook van den verkoopprijs. Het invoeren der 40-urenweek zou voorzeker een ware ramp voor onze ko- lennij verheid beteekenen. Nog erger zou het worden moest men er toe over gaan de wet ook toe te passen op de metaalnijverheid, enz. Doch dit alles is voor de opruiers van geen tel. Zij hebben er inderdaad alle belang bij nieuwe onlusten te doen uit breken. Het is hun reden van bestaan. Het doel dat zij nastreven is niet de 45-urenweek of de 40-urenweek, maar alleen politieke en ekonomische ver warring stichten, ten einde een opstand te ontketenen, die hun zou toelaten de macht in hsinden te nemen en dan adieu, 40-urenweek Dan zou men eerst hun ware gedaante leeren ken nen. Doch, 't is waar ook, wij hebben enkel en alleen de oogen te slaan op het vroegere Rusland, thans de sovjet unie S.S.S.R., om het paradijs te leeren kennen, waar ze ons zouden heenvoeren. De regeering heeft hun, door het stemmen van het princiep der 40-uren week, nochtans uitstekende wapens be zorgd, waarvan zij zich reeds bedien den, en waarvan zij zich nog zullen be dienen. Wanneer de opruiers erin ge slaagd zijn een beweging te ontketenen, zal men eens te meer de socialisten zich zien spoeden om er de leiding van te nemen en er alle profijt uit te trekken! Deze communistische en andere op roermakers voeren beweegredens aan naar het Fransche voorbeeld. Waarom zouden de Belgische werklieden niet bekomen, wat ide Fransche proletariërs bekomen hebben Zij verduiken natuurlijk de keerzijde der medalie, om enkel te onthouden 15 dagen betaald verlof, 5 werkdagen in ide week, enz. En aangezien geen enkel socialistisch orgaan deze politiek ooit heeft durven veroordeelen, aangezien integendeel ge zel Blum, wiens kabinet in Frankrijk thans is gevallen, wordt voorgesteld als «een groot man», die de rechtmatige eischen der werkersklasse inwilligt, maar Frankrijk op iden rand van den afgrond heeft gebracht. «Waarom bij ons ook niet vragen de werklieden, die niet beter weten en opgeruid wor den door de communistische propa gandisten welke hun stiel maar al te goeid kennen. En de socialisten durven niet te be weren, dat het Fransche regiem, door hen steeds geprezen, voor Belgie ver- foeielijk zou wezen, dat hetzelfde re giem, dat Frankrijk van rijk en mach tig, arm en hulpeloos maakte, voor Bel gie den ondergang zijns bestaans zou beteekenen. Want Frankrijk kan in een van die plotselinge wendingen, die zijn bestaan steeds kenmerkten, terug den weg der gezonde rede en welvaart gaan bewan delen en de crisis te boven komen, dank zij zijn innerlijken rijkdom, daar waar Belgie zich aan dergelijke gevaar lijke proefnemingen zou dood bloeden, om nooit meer recht te staan. den indien, voor rekening van den echtgenoot ten minste niet de helft van de vereischte stortingen gedaan werd. Indien deze voorwaarde vervuld is, zullen de weezentoeslagen zonder ver laging verleend worden en zal op het bedrag van den weduwrentetoeslag een verlaging van 60 fr. per ontbrekende of ontoereikende storting toegepast wor den. OUDERDOM EN PENSIOENBEDRAG De ouderdom waarop men het pen sioen kan genieten is onveranderd ge bleven. De maximumbedragen van het pen sioen zijn ook dezelfde gebleven, zij 3.200 frank voor man en vrouw 2.100 frank voor weduwnaars en ongehuwden en 1.850 fr. waar in dit laatste geval wordt samengewoond. Wat verhoogt is het pensioen van diegenen die in een gesticht verblijven, zooals hooger reeds werd uiteengezet. OM VOLDOENING TE BEKOMEN De belanghebbenden zullen zelf de vraag tot herziening moeten doen Deze regeling biedt twee voordeelen a) Dat de gevallen veel spoediger zullen afgehandeld worden. Herziening van ambtswege wil zeggen dat alle dos siers. dus honderdduizenden, zouden moeten heronderzocht worden, wat 2, 3 jaar kan duren. b) Dat diegenen, die soms mochten herziening, van die gebeurlijke bena-> deeling gspaard Wijven,

De Liberaal | 1937 | | pagina 1