De Gezonde Rede. DROEVIG. Buitenland Een Oproep aan de Vlaamsche Liberale Jeugd voor de Kampeerdagen. Koloniale Loterij TWEEDE BLADZIJDE VRIJE TRIBUUN «r? - De Liberale Partij beleeft droevige dagen... wat men er ook over denke. Haar gewezen Voorzitter, Heer de La- veleye, in wien alle Liberale partijge- nooten zooveel hoop hadden gesteld, aanvaardde den zetel van Minister van Justitie... door den Heer Bovesse, bij aankomst van het Amnestieorkaan... in volle glorie achter gelaten. Dadelijk ging een algemeen protest op, protest dat eenigen tijd nadien in gramschap ontaarde en op deze dag tot droevige twisten is gegroeid. Men wilde de Heer de Laveleye abso luut weg... En weg ging hij Een nauwe samenwerking, én met den gewezen Voorzitter van de Liberale Partij én met onze vrienden uit het Brusselsche, bij gelegenheid der anti- Degrelle-verkiezingen van April 1937, laat ons toe, in volle kennis de gemoeds toestanden, over de zaak de Laveleye onze persoonlijke meening uit te druk ken. a) De aanvaarding van het ambt van Minister van Rechtswezen. Hij had beter gedaan, vooraleer te aanvaarden, zijn partij daartoe oorlof te vragen. Zij zou het hem, na te heb ben gehoord, WIE zijme medewerking vroeg en wenschte, niet alleen toegela ten, maar aangeraden hebben. Had hij de Nationale Raad samen geroepen, eenige woorden gezegd, of dan een De- vèze, Max of Hymans laten zeggen... 't spelletje was in orde Dit zou vermeden hebben, dat men stommiteiten in alle dagbladen uitkra men zou en namelijk deze de Laveleye heeft den zetel van Minister van Rechts wezen aanvaard, uit eigenliefde Wie dat beweert, beoordeeld de Laveleye verkeerd en we mogen verklaren, dat persoonlijke bedoelingen totaal uitge sloten waren. Wie het niet gelooft, kent den Heer de Laveleye niet. b) De houding van de Laveleye ten o vei staan der Amnestie. de Laveleye behoort tot diegenen, die niet luisteren naar geroep en gedoe en in volle kalmte, tegen hun eigen popu lariteit in, positie nemen, als ze meenen de goede weg te volgen. Veel is geschreven over de Amnestie. Hier in dit blad hebben wij uitlatingen VOOR en uitlatingen TEGEN laten ver schijnen. de Laveleye steunde het ont werp der Regeering, waarover de Ko ning getuigde, dat het absoluut geen eerherstel gold. Onmiddellijk vlogen Brussel en sommige Oudstrijders-groe- peeiïngen hem in het haar... Brussel is tegen de Laveleye en ook Jules Hoste gekant,omdat zij den moed hebben, tegen kortzichtigen als Jans- sens, Mots en consoorten de belangen der Vlaamsche Gemeenschap vóór te staan en ook nog omdat zij, niet blind en haatvol de tien geboden van de Loge in de Politiek doordrijven. De Fraternellen, Cox en Consoorten (wij spreken van de fracties uit Brus sel en het Walenland) zijn tegen de La veleye gericht, omdat hij als lid van de Regeering, het Amnestie-ontwerp van de Regeering voorstond. Aardige houding van deze groepee ringen van Oud-Strijders Wij weten het wel Wanneer men ge durende vier jaar geleden heeft in de loopgraven, valt het hard te gedoogen, dat sommige zaken vergeten worden... Maar de Fraternellen en de Vuurkrui- sen mogen niet vergeten, dat er door ons Staatsbeleid in de Geschiedenis groote fouten begaan werden en dat de Regeering van vóór den Oorlog, door de miskenning van de meest elimentaire Vlaamsche rechten, rechtstreeks of on- I rechtstreeks aanleiding gaf tot mis noegdheid, moedeloosheid, haat en ver raad... Ook mag er aan herinnerd worden, dat sommige Oorlogsdaden die wel er ger waren als het geval Borms, omdat zij grootere GEVOLGEN gehad hebben, reeds lang vergeten zijn... Niet alleen lijk de zaak Coppée, maar er is geen stad, geen stedeken, geen dorp, waar gedu rende den oorlog door sommige perso nen, die vandaag zoo hoog oploopen met hun Vaderlandsliefde, geen daden in handel en nijverheid werden gesteld, die even walgend zijn dan de daad van Borms Eindelijk wanneer Degrelle een mon sterverbond met de Partij van dezelfde Borms sloot, wat een eerherstel be- teekende en een algeheele en on voorwaardelijke Amnestie beloofde, moest door «Belgique Toujours» tien tallen van dagbladen, door mijn vrien den en mij zelve, alles in het werk ge steld worden, door dezelfde Heer Cox toch maar aan het licht te brengen, dat dit akkoord van «Rex met V.N.V.» onder den schijn van de meest groote gebeur tenis sedert 1830, het meest groote ver raad sedert 1830 beteekende Dat alles belette niet, dat men slecht ingelicht en dcor oproermakers opge zweept, misplaatste betoogingen houdt en dat de Liberalen uit het Brusselsche, van die fameuze Amnestie een politieke wipplank maken, ten koste van de La veleye. Ook is het met tevredenheid, dat wij den brief van den Heer Somers hebben gelezen, namens het Vlaamsch Liberaal Verbond aan den nieuwen Voorzitter Coulonveaux gericht, waarin protest te gen dezes omzendbrief werd aangetee- kend. Indien iemand niet handelde volgens zijn mandaat, dat is 't de nieuwe Voor zitter der Liberale Partij en zijn bu reel. Zij nemen positie tegenover de Re geering, inzake Vlaamsche aangelegen heden, zonder den Landsraad te raad plegen, en stuurden een brief de wereld in, waarin wij. Liberale Vlamingen, van geen tel zijn. Die fout is heel wat zwaarder dan die van Victor de Laveleye, in wien wij, on danks alles, nog de man zien, die BE TER dan wie ook, in het Ministerie van Justitie, voortreffelijk werk kan verrich ten, en wiens heengaan wij uit ganscher harte BETREUREN.... Wij weten dat wij hier een persoon lijke meening uitdrukken, die door ve le Partij gencoten niet zal gedeeld wor den. Maar wij zijn dan toch ten slotte geen «gemuilbande» gekozenen en de belangen van de Vlaamsche volksge meenschap liggen ons nauwer aan 't harte, dan de sympathie die wij gebeur lijk door het schrijven van deze regelen zouden verliezen... Al het kabaal rond de Laveleye, door de Liberalen op touw gezet, is uit den booze en ten slotte belachelijk voor een Partij die beweert, een groote... edel moedige partij te zijn... neem aan, dat de taktische fout aan de Laveleye ge weest zij... Had men eenvoudig weg de Laveleye streng afgekeurd 't was uitstekend maar dat men dan toch in de moeilijke omstandigheden, geen Regeering tot val brenge, omdat één persoon wat haastig is geweest, een zetel te aan vaarden, die aan een Jennissen bij voorbeeld toekwam Het algemeen belang heeft niets te maken met persoonlijkheden. FIRVER. Op de gezonde rede komt het thans meer dan ooit aan. De nood is dringend. Een betreurenswaardig feit is het te moeten opmerken, dat, zoo moeilijkhe den zich voordoen, altijd personen ge vonden worden die, als door een boozen geest gestuwd, er belust op zijn, ze te verergeren. Wat mag ze daartoe aan zetten Eigenbaat, jaloerschheid of de( vernietigingszucht In elk geval is het; een ziekte, die met alle kracht dient bestreden te worden. Woelmakers beloe-j ren de gunstige oogenblikken om hun slag te slaan en er hun eigen voordeel uit te halen. Die vaststelling doen we nog eens te meer, nu van sommige zij den alles in het werk gesteld wordt om het Ministerie Van Zeeland aan het wankelen te brengen en politiekers de gelegenheid zoeken om hun vergrui- zingslust en hun dorst naar hoog gezag t;e bevredigen. Het is treffend te zien hoe hardnekkig nu de Eerste-Minister aangevallen wordt, terwijl hij in de Vereenigde Staten zich van een bui tengewoon belangrijke zending kweit tot verbetering van de algemeene eko- nomische toestanden. Vooraf wordt de mislukking van zijn pogen aangekon digd. Met spot worden de blijken van vereering en waardeering, waarmede „hij bij zijn aankomst ln Amerika beje gend werd, vermeld. Kleingeestiger, on zinniger en onridderlijker kan het niet. In onze eigen partij zijn er ook ver dwaalden, die het den Eersten-Minis ter willen lastig maken en de liberale Jeden yap het Ministerie ^reden trachten te dwingen. Algemeene verga deringen worden belegd in Liberale Vereenigingen om afkeurende dagorden te doen aannemen en scherpe kritiek uit te brengen dagbladen vloeien over van afbrekende beschouwingen, die geen spoor van de onontbeerlijke ob jectieve beoordeeling dragen, en volko men mank gaan aan politieken zin. Stellig weegt op het Ministerie Van Zeeland een zware last, doordien den heer de Laveleye 'de portefeuille van het Departement van Rechtswezen werd aangeboden en de eens zoo hoogge schatte voorzitter van de liberale par tij de onbegrijpelijke zwakheid beging het voorname ambt aan te nemen. Het was een vergissing van het standpunt der liberale partij beschouwd. Die wordt echter vergoed door het voortreffelijk weik, dat de heer de Laveleye als Mi nister verricht. Mag daarbij al het goe de door het Ministerie Van Zeeland, en in 't bijzondeV door Ministers J. Hoste en M.-H. Jaspar verwezenlijkt, over het hoofd gezien worden De huidige regsering heeft zich bij machte getoond de hervormingen in te voeren en de maatregelen te treffen, waar die noodig bleken. Zij bracht een heelen ommekeer in de verwarde toe standen ten goede. Zij is vaardig om dê wederopbeuring op alle gebieden door te drijven, Maar daartoe hoeven rust en kalmte te heerschen. Men hoede zich voor gevaarlijke avonturen, pe liberale jpartiJ is de garti^ d$ bezonnenheid, de orde en de tucht. Ze zal in de moeilijke omstandigheden, die wij doorworstelen, luide bewijzen, dat zij die hoedanigheden hoog wil houden. Aan opstokers en ongeduldigen worde het zwijgen opgelegd. Hun worde niet toegelaten ons waar digheidsbesef, onze plichtsbetrachting te krenken. Wij hebben genoeg gehad aan de herrie door de rexisten en hun triestigen leider verwekt. Wij zijn over verzadigd van de pogingen van Vlaamsch-Nationalisten, legionisten en Dinaso's tot het verwekken van stoor nis in het land. Tal van gewichtige so ciale en ekonomische vraagstukken, vooral voor de werkende klasse en den middenstand, vergen de aandacht. Die mogen niet op den achtergrond geduwd worden door nutteloos gezeur en ge twist, waarmede gewoonlijk persoonlij ke ij delheid gemoeid is. Dragen wij, liberalen, zonder de min ste aarzeling er toe bij, dat hangende kwesties zegevierend tot de gewenschte oplossing gebracht worden door de na tionale regeering, die thans aan het be wind is en bewijs genoeg levert van hare bekwaamheid, hare toewijding, haren durf ten bate van 't algemeen en die doelbewust streeft naar het vol ledig herstel op alle mogelijke gebie den in het teeken van de verdraag zaamheid en den maatschappelijken vooruitgang. De He Liberaal-Solidaristische Kam peerdagen, welke dit jaar ingericht worden door het Provinciaal Verbond uer Liberale Jonge Wachten van West- V.aandeien, in akkoord met de liberaal soliüaristen, gaan door te Oostduin- kerke aan Zee, op 31 Juli, 1, 2 en 3 Augustus 1937. De noodige schikkingen zijn getrof fen om die kampeerdagen uit te brei den tot een machtige liberale gebeur tenis. Het wordt een grootsch opgevatte propaganda-dag, niet alleen voor onze jeugd, maar ook voor onze partij en al nare instellingen een dag van herop- standing van het demokratisch liberaal solid ar isme in onze Vlaamsche gewes ten. Uostduinkerke, met zijn prachtige duinen, leent zich uitstekend tot een dergelijke gebeurtenis. Op Zondag 1 Augustus krijgen wij in het kamp het vereerend bezoek van Ministers Hoste en Jaspar, de Laveleye en andere vooraanstaande leiders, als ook van vreemde jeugddelegaties. Librado, de Liberale Vlaamsche Ra dio Omioepvereeniging, zal de uitzen ding verzekeren langs de Vlaamsche golflengte van het N.I.R. De Viaamsche Liberaie Jeugd zal haar stanapant uiteenzetten en wil iedereen ui ae geiegenneid stenen het te ïeeren Kennen. Uit aiie hoeken van het land komen ons toetredingen toe, talrijke sympa- tmebetuigingen woraen ons gestuurd, anes oeiooft het volledig welslagen. Wij doen beroep op ane liberale groe- peenngen, die nog niet hunne toetre- uuig stuuraen, onverwijld naar ae mo gelijkheid uit te zien om een reisje m te i.enten naar oostduuixerke aan Zee, en ae Vrijzinnige Vlaamsche Jeugd te Komen aanwakkeren, te volharden in aen ongeiijken strijd, die ze sedert en- xexen tijd geregeld levert. Het is een buitenkansje voor het inrichten van een plezierreisje en te genieten van de vrije natuur. Het heerlijke, gezonde kampleven, dat meer en meer ingang vindt bij onze jeugr, moet er door honderden ge smaakt worden. Het programma behelst, benevens het politieke gedeelte, tal van vermake lijkheden, een varieteitsfeest, balletten, turnoefeningen en muziekuitvoeringen. JONGEREN, neemt in groep deel aan «Onze Kam peerdagen». PARTIJGENOOTEN, komt ons op 1 Augustus 's voormiddags een bezoek brengen in «Ons Kamp». STEUNT ONZE WERKING Vraagt nog heden alle inlichtingen, of stuurt onmiddellijk uwe toetreding aan Marcel 'HOFMAN, Voorzitter Pro vinciaal Verbond L.J.W., Plein, 38, te Kortrijk. WIJ BETROUWEN op alle partij genooten in' 't algemeen WIJ REKENEN op de Vlaamsche Liberale Jeugd in het bijzonder. LIBERALE JEUGD. REIZEN NAAR PARIJS. Eenige plaatsen zijn nog beschikbaar in de speciale treinen, ingericht onder leiding van de Liberale Jeugd. Eerste vertrek VRIJDAG 6 AUGUS TUS, tusschen 16 en 17 uur. OMLOOP Brussel-Zuid, 's Graven- brakel, Zinnik en Bergen. Inschrijvingen bij hoogdringendheid: 12, Van Orleystr., Brussel. Tel. 17.41,90. Een speciale trein zal op eiken Vrij dag van de maanden Augustus en Sep tember, alsook op 1 October, ingericht worden. Inlichtingen op bovenstaand jkUm. De toestanden rond het Spaansche drama worden met den dag ernstiger. Het komiteit van niet-inmenging dat te Londen zetelt, ging vorige week uiteen, zonder de lang verwachtte oplossing te hebben gebracht. Het was gelukkig geen breuk, en dat was dan ook het eenig te boeken succes. Het schijnt links en rechts een «wik ken en wegen». Berlijn en Rome ver klaren geen vertrouwen te hebben in 'n blokkade door Frankrijk en Engeland, met of zonder neutrale toezichters aan boord. Een stap naar de breuk werd gewaagd door Frankrijk, dat het toezicht aan zijn zuidergrenzen zal opheffen, indien geen uitkomst gevonden wordt voor de kontrool ter zee, en indien Portugal zijn grenzen verder open houdt. Om er dan toch iets op te vinden, heeft de Hollandsche vertegenwoord, in het «niet-inmengingskomiteit» voor de Engelsche regeering volmacht gevraagd om een vergelijk tusschen de twee standpunten te zoeken. Na instemming der leden, heeft «Lord Plymouth», in naam van het Britsche goevernement aanvaard. De houding van Frankrijk heeft vooral in Italië een geweldig pro test uitgelokt. De Fascistische pers vaart geweldig uit tegen wat zij «bluf of uitdaging» noemt, terwijl dezelfde handeling van Portugal luidruchtig goedgekeurd werd. Ze schrijft ondermeer, dat millioenen Fascisten in Italië gereed staan om op te rukken tegen het veelkleurig com munisme, om de Middellandsche Zee over te steken en hun kracht, hun le ven te offeren voor de goede zaak van Generaal Franco. Een enkel teeken van Mussolini volstaat om die daad te stel len, niemand heeft het recht daaraan te twijfelen. Dergelijke woorden in een officieel blad, want in Italië en Duitsch- land zijn alle bladen officieel en gekon- troleeid, geven een duidelijk beeld van den geest in die landen. De Duitsche pers heeft natuurlijk ook al het mogelijke gedaan, om de houding van Frankrijk in een verkeerd daglicht te stellen, zelfs officieele terechtwijzin gen werden verzwegen of verkeerd toe gelicht. Dit alles wijst op den slechten wil, welke te Berlijn en te Rome heerscht om de gemoederen op te hit sen en hun eigen verwarde houding te verrechtvaardigen in het binnenland. De Duitsche peis is nochtans minder heftig opgetreden tegenover Engeland. Men veronderstelt dat Berüjn nog im mer voor een minnelijke houding zou te vinden zijn, op voorwaarde dat Enge land zich eenige toegevingen getroost op gebied van financie, grondstoffen en overzeesche gebieden. Ook denkt men dat Berlijn pogingen aanwendt om een breuk te verwekken tusschen Engeland en Frankrijk. Het is niet aan te nemen, dat zoo iets mogèlijk is, vermits de belangen van beide lan den in even groote mate bedreigd zijn en hun samenwerking een hoofdvoor waarde is voor den vrede in Europa. Nochtans toont een deel van de En gelsche peis zich ongerust over de zon derlinge houding van Minister Eden se dert een paar dagen. Herhaaldelijk werd immers ook ge wezen op officieuze onderhandelingen tusschen Franco en Engeland. Het ging waarschijnlijk om de Britsche belangen, rond het veroverde Bilbao. Een leening van milliarden werd aan de opstandelingen toegestaan door En gelsche financiemiddens, dit klinkt be paald zonderling en moet achterdocht wekken, bij hen, welke het goed meenen met het Spaansche recht. In een meiedeeling heeft Franco nog verklaard, dat hij absoluut tegenstan der is van het terugtrekken der vrijwil ligers. Hij zegt, niet te willen onder handelen met de Kommunisten uit Va lencia. Verder heeft hij aan de voornaamste regeeringen een nota gestuurd, waarin hij zijne erkenning opeischt als oorlog voerende partij, met al -de rechten wel ke daaraan verbonden zijn. Deze nota werd te Londen zeer ongunstig ont haald en ook zijn verklaring in verband met de vrijwilligers heeft groot misnoe gen verwekt, terwijl Rome en Berlijn hun tevredenheid hebben uitgedrukt. Volgens een later bericht, heeft de Britsche regeering een voorstel klaar, dat Vrijdag 16 Juli aan het komiteit van niet-inmenging zal voorgelegd wor den. Dit kan het laatste gerecht zijn. Indien de partijen, ditmaal onver zoenlijk op hun standpunt blijven staan, is de breuk onvermijdelijk. Dit kan de ergste gevolgen hebben, want het is in elk geval het niet-inmengingskomiteit -lat Europa tot hiertoe gered heeft. Frankrijk en ook wel Engeland, zou den alsdan hun vrijheid van handelen hernemen. Dit wil zeggen dat zij de re geering van Valencia, welke zij tot hier toe als de eenige wettelijke in Spanje beschouwen, zouden steunen op finan cieel en materieel gebied. Het kleinste incident zou -dan voldoende zijn om de beslissing te doen vallen. JAPAN. Het incident tusschen Ja pan en Moscou, is nog maar even gere geld, of daar ontstaan nieuwe moeilijk heden met China. De toestanden tus schen China en Japan waren de laatste 1 «o* jaren nooit hartelijk. Het Japansche imperialisme streeft immer naar verde re machtsuitbreiding in Noord en Oost- China. Het maakt gaarne dankbaar ge bruik van de groote onreddering welke gedurig heerscht in dat onmetelijk land, het profiteert van de inlandsche twisten, den naijver tusschen de ver schillende legerhoofden, die zoo 'n beet je naar eigen goeddunken handelen en dikwijls in strijd met de bevelen uit het hoofdkwartier. Een incident wordt alzoo gemakkelijk verwekt, verergerd, en tie militairen uit Tokio geven bevel om uit te rukken, zonder dat een oorlogsver klaring in vorm overhandigd wordt. In veel gevallen kunnen de ongere gelde benden van de Ohineesche gene raals, het niet halen tegenover de mo dern ingerichte divisie's van Tokio. To kio stelt als hoofdvoorwaarde van den vrede, het einde van de anti-Japansche propaganda in China. Een bericht meldt, dat Amerika met groote belangstelling de gebeurtenissen in China volgt. FRANKRIJK. Kardinaal Pacelli, Secretaris van den Paus, heeft zich naar Frankrijk begeven om de nieuwe basiliek te Lisieux in te wijden. Men doet opmerken dat de Fransche regee ring van het «Volksfront», welke vooral uit linksche partijen is samengesteld, de grootste eer aan den prelaat heeft la ten bewijzen, welke ln Frankrijk aan 'n buitenlandsch vertegenwoordiger kan te beurt vallen. De kardinaal heeft daar over aan den Paus zijne groote tevre denheid uitgedrukt. De internationale pers stelt daar tegen de houding der Duitsche leiders en de brutale hande lingen in zake godsdienstkwestie's De Duitsche pers ziet dan ook in de eerbe wijzen aan Kardinaal Pacelli door Frankrijk een politiek optreden van Pa rijs tegenover het Nationaal Socialisme. In elk geval werd een ernstigen duw gegeven aan het manceuver van Berlijn, waarbij Frankrijk werd voorgesteld als een broeinest van wanorde en allerlei misselijkheden, een gemakkelijke prooi voor het alles afbrekende en vernielen de kommunisme. Dat liedje is bepaald uitgezongen en de Fransche regeering heeft aan gezonde politiek gedaan. Een samenwerking tusschen Parijs en het Vatikaan, kan niet anders dan den vrede bevoordeeligen. KORTE BERICHTEN Men meldt dat Parijs, Londen en Was hington een gezamenlijke nota zullen sturen aan Tokio, in verband met het optreden in China. De gezondheidstoestand van den Paus is de laatste dagen weer niet verbeterd. Beroep werd gedaan op een bekend specialist uit het buitenland. De Poolsche regeering heeft in ver band met Spanje verklaard, dat zij in deze kwestie een absoluut neutrale hou ding wil aannemen, om geen aanstoot te geven aan een der beide partijen. LIBERAAL MUTUALISTISCH PREVENTORIUM Het prachtig Liberaal Mutualistisch Preventorium «Home Edouard Pecher», dat op Zondag 8 Augustus zal ingehul digd worden, werd Zondag 1.1. geopend. De eerste groep kinderen was verge zeld van Mev. Ed. Pecher en de H.H. J. Pecher, Voorzitter van den Nationalen Bond der Liberale Mutualiteitsfedera ties, Dothie, Onder-Voorzitter van het Preventorium en J. Kleykens, Sekreta- ris. Voor deze gelegenheid wapperden op het nieuwe gebouw, idat aan alle ver- eischten voldoet, de Belgische en blau we vlaggen. Deze inrichting vult werkelijk een leemte aan. Het Preventorium is een be wijs te meer van de levenskracht en de uitbreiding der Liberale sociale werken. Alle partij genooten mogen fier zijn op den reeds afgelegden weg en op 8 Augustus zal men dankbaar de nage dachtenis herdenken van wijlen Eduard Pecher, stichter van het Verbond der Liberale Mutualiteitsfederaties, een on verpoosd werker, een edele menschen- vriend, die helaas veel tc vroeg aan de liefde van zijn familie en aan de gene genheid van zijn volk ontrukt werd. R.M. OP 21 JULI AANSTAANDE Trekking der 7e Snede 1937 van de KOLONIALE LOTERIJ Laatste toepassing van het Plan A., met TWEE GROOTE LOTEN van een miljoen en twee en half miljoen. MODERN PENSIONAAT VOOR STAATS ONDERWIJS TE GENT 22, Holstraat, Tel. 12982 TOEGANKELIJK voor leerlingen van de Staatsmiddelbare School, Koninklijk Athenceum, 's Rijks Roogere Nijver heidsschool, Hoogeschool voor Gistings- bedrijven te Gent. FAMILIELEVEN Gezonde voeding, verzorgde studiën. PRIJS 3.600 fr., alles inbegrepen. Inlichtingen 22, Holstraat, Gent Tel. 12982.

De Liberaal | 1937 | | pagina 2