Vraagt overal den Export Zeeberg DE JUBELFEESTEN Een Schitterend Verloop De Optocht De Groote Bag der Brouwerij Vander Schueren. Proeven is zich overtuigen van kwaliteit en smaak Koninklijke Harmonie «Les Vrais Amis Constants» Dame De Inzet van de Feestelijkheden Kanton AALST AALST BIJVOEGSEL AAN DE LIBERAAL ZONDAG 18 JULI 1937 Nummer 29 DERDE BLADZIJDE van de Zooals de Sekretaris, Hr Maurits De Boe het zoo gepast zegde in zijn merkwaardige rede, tijdens het Feestmaal, gehouden op het Stadhuis, heeft ce Oude Garde trouw de traditie van anderhalve eeuw voortgezet. Deze voortzetting is weer eens ten volle gebleken uit de jongste Jubel feesten, die naast de gansche Aalstersche bevolking, door honderden vreemde lingen werden meegevierd. De Feestviering werd den Zaterdag avond ingezet met een Beiaardcon cert, door Stadsbeiaardier Modest De Mette. Te 19.30 uur, gaf voor bijzonder groote belangstelling de jubileerende Maatschappij, onder leiding van den Heer Coessens, een Kunstkoncert, dat in alle opzichten de faam van de Oude Garde nog heeft verstevigd. De luide toe juichingen door de talrijke toehoorders bewezen zulks ten volle. Bij het eindigen van het Koncert, werd door de Liberale Federatie, bij monde van de H.H. Gustaaf De Stobbeleir, Pierre Cornells en Emiel Boel, den Hr Coessens in de bloemen gezet en de Muziekanten geluk gewenscht. Dadelijk na het Koncert stelden de Stedelijke Maatschappijen zich op de Groote Markt op, want dank zij een welingerichte ordedienst door de Jonge Wacht, onder leiding van den Heer Carlos Schollaert, kon de stoet zich vlug en met de meeste nauwgezetheid in beweging stellen. Voorafgegaan door het flinke Muziekkorps van de Vrije Stedelijke Brand weer, volgden de volgende Maatschappijen met wapperende -vaandels Nationale Bond der Verminkten en Invalieden. Bond der Vuurkruisen. Nationale Bond der Oud-Strijders. Koninklijke Maatschappij van Oud-Onderofficieren. Fanfare «Hand in Hand». Koninkl. Balb oogmaatschappij Sint-Servatius Koninklijke Balboogmaatschappij «De Ware Vrienden». Handboogmaatschappij «St-Sebastiaansgilde» Koninklijke Fanfare «Kunst en Vermaak». Sportclub «Eendracht». Fanfare «Tot Heil des Volks». Koninkl. Tooneel- en Letterkundig Gezelschap «Voor Taal en Vrijheid». Koninkl. Zang-, Tooneel- en Letterkundig Gezelschap Land van Riem». Koninklijke Rederijkerskamer «De Oatharinisten». De OUDE GARDE, gevolgd door afgevaardigden van al de Liberale Maat schappijen, sloot den Stoet. Langs de straten werd de Jubileerende Maatschap pij door de vele aanwezigen op sympathieke toejuichingen onthaald. Aan de woning van den Voorzitter, Heer Gaston CAMU, werd een eerste Huldebetoog, zoo onverwacht als oprecht, gehouden. Namens het Feestcomiteit van «Les Vrais Amis Constants», overhandigde de Heer Gustaaf De Stobbeleir aan Mevrouw Camu, een prachtige Foto van den Voorzitter. Wanneer de optocht op de Groote Markt voorbij stapte, kon men op de koppen gaan. Rijen toeschouwers begroetten geestdriftig de Feestvierders. Te 21.30 uur, werd de stoet ontbonden en gaf de Koninklijke Harmonie «Al Groeiend Bloeiend», onder leiding van Meester Karei Walpot, een eenig Kunstkoncert, dat met daverend handgeklap door een dichte menigte, bij het eindigen werd toegejuicht. Voorzitter Hr G. Camu, Onder-Voorzitter Hr Willy Breckpot, Sekretaris Hr Maurice De Boe, Penningmeester Hr Van Trappen, boden aan den Muzieklei der, Hr Walpot, een prachtigen bloemenruiker aan. Nadien had in de bovenzaal van het Lokaal «Graaf van Egmont» door het Bestuur van de «OUDE GARDE» een ontvangst plaats van het bestuur der «Jonge Garde»,waar geruimen tijd werd verbroederd. Nog lang, tot wanneer de beiaard de kleine uurtjes rammelde, bleef op de Groote Markt een geestdriftige stemming heerschen, als een zekere voorbo de voor de feeststemming van 's Zondags. groote moeilijkheden te kampen had den. Uwe maatschappij is geboren in 1787, op 't einde van 't Oostenrij ksch be stuur. Pas geboren, kende aij beroerde tij den De Brabantsche Revolutie eerst, daarna het herstel van het Oosten- rij ksch bewind, vervolgens de Fransche Revolutie. Onder het Keizerrijk en tijdens de tijdelijke rust die het aan ons land ver zekert, zien we de maatschappij terug opfleuren. Al spelend treedt ze den Kei zer en zijne gade te gemoet voor de poorten der stad. Is het dat gebaar dat haar later de gunst der Napoleonis ten zal verzekeren, zoodat dezen haar hunne vlag zullen nalaten Kcmt dan het Hollandsch bewind, met eene verslapping der werkzaam heid der maatschappij, die haar echter niet belet ook den Nederlandschen Ko ning Willem I bij zijn bezoek aan de stad met feestelijk vertoon te huldigen. Eindelijk komt 1830 met de stich ting van onze onafhankelijkheid. Behalve enkele jaren van inzinking kende uwe maatschappij sindsdien niets anders dan bloei en vooruitgang. Zij moet te Aalst zee*- gewaardeerd zijn geweest, vermits op 9 Juli 1866 ha re medewerking werd gevraagd bij de ontvangst van den Koning en de Ko- ningin en zii in 1875 aangesteld werd als muziekkorps van de Burgerwacht. Rond die jaren ook zal zij meer en meer gaan deelnemen aan den politie- ken strijd en stellig kiezen voor een be paalde politieke partij. Nochtans tot in 1895 zien we ze nog regelmatig deelnemen aan de jaarlij k- sche Ste Ceciliafesten in de St-Marti- nuskerk traditie die zij van in den beginne van haar ontstaan had hoog gehouden. De zware oorlogsjaren zouden uwe maatschappij diep beproeven. Ik neem deze gelegenheid waar, om hulde te brengen aan de 12 werkende leden die den oorlog als strijders heb ben meegemaakt, en om zich met eer bied. te buigen voor de nagedachtenis van uwe twee leden Heeren Deshom mes en Heunninckx die hun leven heb ben opgeofferd voor het Vaderland. Mijne Heeren, De viering van dit honderdvijftig- jarig bestaan weze voor ons allen een les. We kunnen er van leeren wat stand vastigheid en trouw vermag, en welke de kracht is van de echte vriendschap. Om het beoefenen der schoone kun sten, om de rijke gaven die U aldus aan ons Aalstersch volk uitdeelt, wezen U allen geloofd en bedankt. In naam van de Koninklijke Harmo nie AL GROEIEND BLOEIEND bracht de Heer VAN DER HAEGEN, met de gelukwenschen, een prachtige bloemengarve. Met het schenken van den eerewijn, liep deze officieele ontvangst ten einde. (Slot toekomende week.) De h. Gaston CAMU, Voorzitter, dankte in volgende woorden Mijnheer de Burgemeester, Mevrouw de Schep ene, Heeren' Schepenen en Raadsleden, Mijnheeren, Deze plechtige ontvangst van de Ko ninklijke Harmonie «Les Vrais Amis Constants», door het stadsmagistraat, naar aanleiding van het honderd vijf tig-jarig bestaan, zal mede bij de reeds zoo talrijke ontvangsten door de vroe gere stadsoverheden gedurende het tijdverloop van anderhalve eeuw, als een blijk van waardeering en zedelij ken steun in de geschiedenis van onze maatschappij vermeld worden. Steeds heeft het stadsbestuur onder alle oogpunten het kultureel leven van onze vereenigingen aangemoedigd. Dit blijkt weer uit de milde toelage ons ver leend. Zoo blijkt uit onze gschiedenis, dat haar eersten Voorzitter Egidius Van Boterdael, tevens «Meyer» van onze goede stede, bij een lustrumviering de leden van de Oude Garde officieel ver welkomde. Heeren van het Stadsmagistraat, U hebt de traditie ten opzichte van onze muziekmaatschappij willen ineere houden. Daarvoor betuigen wij U als Voorzit ter van «Les Vrais Amis Constants» en in naam van het bestuur en van al de leden, onzen oprechten dank. Zooals het velleden ten overvloede be wijst, was steeds de Oude Garde bereid haar volledige medewerking te verlee- nen bij het opluisteren van onze stads feesten, bij liefdadigheidsconcerten en andere goede werken. Zij blijft haar. verleden getrouw. Waar het in de eerste plaats de mu ziekkunst betreft en waar ook de alge- meene stadsbelangen kunnen gediend worden, zal het stadsmagistraat nooit tevergeefs op de Koninklijke Harmonie «Les Vrais Amis Constants» beroep doen. Mijnheer de Burgemeester, Heeren Schepenen en Raadsleden, In naam van onze feestvierende maatschappij, danken wij U nogmaals voor deze officieele ontvangst. Tot slot nam de Heer Marcel DE RIDDER, bestendig afgevaardigde en Voorzitter van het Stedelijk Feestkomiteit, het woord en huldigde met deze humoristische rede de «Oude Garde» Van in den vroegen Zondagmorgen, hing overal de feestvlag biij te wap peren. De tooverachtige verlichting van ,.'e Grcote Markt en het lokaal «Graaf van Egmont», die 's Zaterdags 's avonds bij het ontsteken, kreten van bewon dering uitlokte, werd haast in de schaduw gezet door de prachtige versiering met groote nationale- en stadsvlaggen en wimpels op de Groote Markt, de de kenij der Kattestraat en andere straten. Aan het lokaal wapperden hoog op het dak de vlaggen in een frisch briesje, aan het stadhuis prijkte een vriendelijk welkom aan «'t Burgers huis» was een groote spandoek «Heil d'Oude Garde opgehangen. De goede stad Aalst was feestelijk getooid, was op haar paaschbest, om de her denkingsfeesten van haar zoo sympathiek muziekkorps de «Oude Garde», meê te vieren. Te 10 ure vergaderden de Bestuursleden, de Leden, Oud-Leden, Vrien den en Muzikanten van «Les Vrais Amis Constants» in het lokaal. ONTVANGST OP HET STADHUIS Na een "korte optocht door de hoofdstraten, werden de feestvierders op het stadhuis officieel ontvangen. De hee»- Moyersoen, voorzitter van den Senaat en Schepen van de stad, omringd door Schepenen en Raadsleden, waren aaqwezig. De h. Gustaaf De Stobbeleir, in naam van het Feestkomiteit der «Oude Garde» stelde met gepaste woorden, de bestuursleden en muzikanten aan het stadsmagistraat voor. Hij vernoemde bijzonder de oudste leden, h.h. Gustaaf Van der Veurst, van in 1877 en Jan Anne van in 1883, spelende leden, chef Coessens, Adhemar De Wolf, Benoit Diirickx, De Looze, Marcel Dominique, leden De Maeseneer, Jozef De Saedelear, Fritz Gowie, die om hun verdienste lijke werking vroeger werden gehuldigd. Daarop nam de h. MOYERSOEN het woord en sprak aldus Het is den Eersten Schepen dezer stad aangenaam U welkom te heeten en U geluk te wenschen met de 150e verjaring van uwe maatschappij. Een haast ononderbroken bestaan van 150 jaar, gedurende dewelke uwe maatschappij als het ware vergroeid is met de geschiedenis van onze stad, is een zeldzame gebeurtenis. Zij bewijsfr dat de naam die U bij uwe geboorte werd geschonken «Les Vrais Amis Constants» u geluk bij bracht, en dat gij hem waardig zijt ge- Tleven. Zij veronderstelt immers groote standvastigheid «une grande constance dans l'amitié», wat niet minder zeld zaam is in eene maatschappij. Zij bewijst dat wilskracht en stand vastigheid vele hinderpalen kunnen overwinnen, zij bewijst dat men nooit in 't leven moet wanhopen. Wij Belgen, wanneer we onzen eigen toestand beschouwen, klagen veel en soms te gemakkelijk doch, wanneer we ons met andere volkeren vergelijken, moeten we toch de waarheid bekennen van 't woord van den Eersten-Minis ter «Belgie is een oase midden der woestijn». Wanneer we dan de geschiedenis le- Een der 150 laatste jaren die uwe maat schappij heeft medegeleeft, dan moe ten we ook bekennen dat aan onze voorvaderen, de beproevingen, de last, de bekommernissen, ja zelfs de krisis- sen niet. werden gespaard, en dat uwe opeenvolgende leiders wel ook met Mijne Heeren, Het Stedelijk Feestcomité heeft er aan gehouden met feest, luister, slaan de trom uw zeer respectable 150 lentes te vieren. We hebben gezorgd voor een brok van 't onontbeerlijke zaad en we willen U nog in de bloempjes zetten. We weten, dat is een gevaarlijke geste voor een dreumes, maar voor een eeuwelin- ge vreezen we de champagnewalmen niet. We huldigen vandaag de «Oude Gar de» om drie feiten Vooreerst is ze vergroeid met een stuk woelige Aalstersche geschiedenis ten tweede heeft ze medegewrocht aan volksopbeuring en liefdadigheid ten derde heeft ze naar vermogen een deel gedragen van de cultureele werking van onze streek. Een brok geschiedenis en welke ge schiedenis Vol contrasten, vol wissel valligheden. Geboren enkele jaren voor de Fran sche omwenteling, die het kind in de wieg trachtte te smoren zullen we U enkelen tijd daarna in feestgewaad ont moeten aan de stadspoorten om de blijde opwachting te maken voor Napo leon en Marie-Louise. Die groote veld heer moet voorzeker hebben bekoord, want er is immer een stuk vereering blijven steken. Te Waterloo waar de reus, die Europa deed beven, werd ge veld, ontmoeten we U en draagt ge als relikwie de commandostok mede van de trommelaar der keizerlijke garde met een treurmarsch van Beethoven hebben we U drie malen ontmoet op de Kerkhofbaan om de III Napoleonisten naar den doodenakker te dragen en de laatst» «réveil» te blazen. Natuurlijk hebt ge als rasechte Vla mingen af en toe eens gekibbeld dat de pluimen in de gebuurte vlogen en baar de de «oude» de «Jonge» en al piepten de jongen lijk d'oude zongen, toch drumden ze tenslotte niet saam onder het ouderlijke dak. Dit kraambed werd bijna noodlottig, maar naar de leuze van uwe Napoleonisten waarvan ge trouwens in triomf het vaandel naar uw lokaal hebt gevoerd «la garde meurt, mais ne se rend pas» zoudt ge met ijzeren koppigheid voortlabeuren en we zien U dan ook in breede, volle akkoorden de triomf van Koning Wil lem I uitblazen bij zijn bezoek te Aalst, om later met evenveel brio zijn neder laag te beklanken. Het is in 1837, dat uwe Harmonie in Fanfaar wordt omschapen en in 1875 begroeten we U als het edele muziek korps van onze edele Burgerwacht. Wie een sikkepit benul heeft van wat een werkelijk «ajuin» is, kan zich een beeld vormen van de brok folklore die in die beroer,: e dagen werd verfilmd. Laat ons niet te ver indringen in de sappige geschiedenis van die zonnige dagen, het zou vandaag misschien een beetje te verleidelijk kunnen inwerken. We huldigen U ook, Mijne Heeren, voor het moedig optreden van uwe maatschappij op bepaalde benarde tijd stippen van ons volksbestaan. B.v.b. de jaren 40 de zwarte tijd van hongers nood, ziekte en ellende, en in kleinde- ren kring voor liefdadige werken. We vieren U ten laatste omdat ge meegewrocht hebt om kunstzin, liefde voor het hoogere in 't menschenleven te baren. Werkelijk hebt ge hier in de streek iets gepresteerd, het ideaal van één uwer eerste voorzitters Meyer Van Boterdael die «de komst en weten schappen schoonder tracht aan een te lappen» hebt ge hooggehouden. Eere daarom. Uw 150-jarige viering valt saam met een heugelijke gebeurtenis in onze goe de stede. Gij waart mede de pionniers, vandaag krijgen wij een machtig ont- waken op muzikaal gebied. We zijn op de goeie baan. We hebben overvloed aan krachten, overvloed aan jeugd en enthousiasme, laten we dan ook op de zen jubeldag de wensch uiten dat wel dra de oude stede van Aalst een stads- muziekkorps zal weten te baren dat naar oudre gewoonte de gasten en be zoekers met blijde toonen en klanken, doortrilt van gevoel en menscheüjk- heid, zal verwelkomen. Dat de beste wensch op dezen blij den jubeldag. Dat is de wensch die morgen tot heerlijke werkelijkheid zal groeien. Het Feestcomité wenscht U geluk en «goed heil» I GEMEENTERAADZITTING. Op de openbare zitting van den Ge meentel aad, Maandag 1.1., waren afwe zig de heeren Nichels, Burgemeester, Moyersoen, Voorzitter van den Senaat Adv. D'Haese, Volksvertegenwoordiger Fr. Callebaut, A. Bastiaens, A. De Ke gel en St. Van Nuffel. De waarnemende Voorzitter, Schepen G. De Stobbeleir, gaf breedvoerigen uit leg over de wijzigingen door de Besten dige Deputatie aan de begrooting ge bracht. De h. Haelterman, namens de socialisten, verklaart dat zijn groep zich zal onthouden bij de stemming over de toelage aan de Vakschool, om dat zijn partij geen vertegenwoordiger heeft in den beheerraad van die school. Een zelfde verklaring wordt afgelegd door den heer Cornelis, liberaal, om de zelfde reden en omdat het hier gaat over een toelage in 1932, toen de libera len in het Schepen-College niet verte genwoordigd waren. De toelage wordt gestemd door de aanwezige katholieken, de Vlaamsch- Nation-alisten en den liberalen Schepen van Financiën, den h. De Stobbeleir. De h. V. Bocqué (Vl.-Nat.), vraagt dat de kwestie der toelage aan de Tooneel- maatschappijen bevredigend zou wor den opgelost. Na een tusschenkomst over dezelfde kwestie door den Schepe- ne De Stobbeleir, wordt er besloten de zaak met de verschillende tooneelmaat- schappljen te bespreken om tot een ieders voldoening een redelijke oplos sing te vinden. Wat de kaairechten betreft, blijft de toestand ongewijzigd voor het jaar 1937. De leden van den Raad zijn het eens om de werken aan het Koninklijk Athe neum te beginnen. Nochtans wordt door enkele leden de vrees uitgesproken, dat de stad wel een fout zou kunnen be gaan met een aanvang te maken met de bouwwerken, daar de Staat door de onlangs gestemde wet die onkosten op zich heeft genomen. Toch wordt er een krediet van 200.000 fr. ingeschreven, om met de afbraak der onteigende wonin gen een aanvang te maken. Mevr. Gravez, Schepen van Openbare Werken, kondigt de vernieuwing en ver betering aan van verschillende bestra tingen Binnenstraat, Ajuin veld, Be drijvigheidsstraat, Asscherendries, Loke- renveld, enz. HARTELIJKE GELUKWENSCHEN aan de Heer ARTHUR CORNELIS, zoon van Mr. en Mevr. P. Cornelis, die aan de Universiteit van Gent zijn vijfde exa men aflegde als student in de genees kunde. Onzen innigsten wensch is, dat de heer Cornelis zijn studieën verder in de beste voorwaarden mocht beëindigen. Onze welgemeende wenschen gaan ook naar den Heer JAN DE NUL, zoon van Mr en Mevr. Isidoor De Nul, die aan de Gentsche Universiteit het eind diploma met onderscheiding behaalde van Bouwkundig Ingenieur. We wenschen den Heer De Nul een schitterende loopbaan. DE REDACTIE. HUWELIJK. Verleden Maandag werd het huwelijk ingezegend van Mej. ELZA MEGANCK. dochter van den Heer Robert Meganck, lid van het besturend irareel der partij en tevens liberaal afgevaardigde in de kommissie der teekenakademie, met den Heer FRANCOIS VAN DESSEL. De Redactie bied aan het jonge paar en tevens aan de gelukkige ouders hare beste gelukwenschen aan. VERKEERSIGNALEN. Sinds een paar weken werken er aan lie bizonderste straten der stad elektri sche lichtsignalen voor de regeling van het verkeer. Deze maatregel werd voor zeker door de Aalstersche bevolking met genoegen vastgesteld. Ziehier wat een getrouw lezer ons echter terecht doet opmerken en wat we volgraag opnemen Als regelmatig auto voerder en be nut tiger der openbare wegen, heb ik met genoegen, de nieuwe verkeersrege-

De Liberaal | 1937 | | pagina 3