==- DE GHEEST, N. V. J\alst \)raagt overal de Legere gieren der ^routoerij Buitenland Sportnieuws Ze worden verkocht in de BESTE DRANKHUIZEN van Aalst en het Omliggende 1 1 TWEEDE BLADZIJDE reld, waarin we zijn, ten spijt van en kele «oasissen», die al meer en meer door de rooversbenden in het buiten land bedreigd worden, de tegenstellin gen van de klassen, in plaats van te milderen, zich steeds verbitteren en zich in de politieke orde oplossen in een genadeloos gevecht tusschen de socia listische demokratie en de verschil lende geniepige of openlijke vormen van het fascisme En aan zijn geachten partijgenoot Paul Spaak, draagt de Patron ook zulk een madrigaal op, waarin dan sprake is over lieden, welke, na een beleefden groet aan het internationaal socialisme, er feitelijk een nationaal socialisme te genover stellen. Er zich bij bepalen, zoo legt Van- dervelde het uit, nu en dan op ritueele manier z'n hoed af te doen voor de In ternationale, maar haar in feite ter zij schuiven op den boord van de ko ninklijke baan, die leidt naar de ver deeling der macht en naar de samen werking met de burgerlijke partijen, dat is niet slechts afwijken, het is, laat het mij ruw zeggen den rug toekee- ren naar het socialisme-zelf En de Patron meent dat men het nooit genoeg zal kunnen zeggen, dat «het socialisme internationaal zal zijn of dat het niet zal zijn». Dit heeft dan moeten gelden als zijn afscheidsgroet voor zijn afvaart, heden middag, met de «Leopoldville» en aan de inrichters van de zoogenaamde «Ar beidersolympiade» die ook in de stad Antwerpen aanving, heeft hij de per missie gevraagd om de fjorden en de middernachtszon interessanter te vin den dan alles wat de arbeiders hier als turn- en sportmanifestaties te aan schouwen zullen geven. Wellicht, zoo schreef hij, zullen onze vrienden van de Internationale Maatschappij m'n afwezigheid verge ven, eraan denkende, dat het afgeloo- pen jaar voor mij vrij hard geweest is, en dat ik deze veertien dagen rust, op dit oogenblik zéér nod jig heb Deze gemelijke uitlating teekent veel scherper nog dan zijn felle sacrasmen in het «Journal de Charleroi» zijn sil houet van vermoeide, van ontzenuwde, van verslagene, van iemand die tot de bevinding gekomen is dat hij zichzel- ven overleeft Heeft hij trouwens onlangs zelf niet gezegd, dat men zijn verdiensten maar pas weer zal erkennen, als hij doodge gaan zal zijn Maar... voor dat hij zoo vriendelijk wezen zal, aan zijn partijgenooten de gelegenheid te schenken om te zijner intencie het «de mortius nihil nisi be ne» te beoefenen, wil hij het hun toch nog eens lekker lastig maken, en het merkwaardigste in ijit proces is dan wel, dat hij zich ijaarbij, ver voorbij zijn zeventigste jaar al aanstelt als een heethoofdigen melkbaard, natuurlijk ook met de hoop om de sympathie van de jongeren in zijn partij te verwerven. Of hij van dit opzet veel sukses ver hoopt Aan den toon van zijn uitlatingen voor 't publiek zoudt ge 't in alle geval niet zeggen. Het kan hem tot desolate ergernis strekken, maar zeker geeft hij zichzel- ven klaar genoeg rekenschap van het... we mogen wel zeggen wonderlijke verschijnsel, dat de jongere generatie in onze socialistische partij evolueert in de richting der gematigdheid, der middelmatigheid zelfs, al verder van alle extremisme, van alle brutaal-revo- lutionnaire experimenten af, Dat zij in zeer breede mate toegan kelijk blijkt voor de voorbeelden van praktisch staatsmansschap, door man nen als Spaak en De Man gegeven en de oude bonzen als Vandervelde en De Brouckère alléén laat staan met hun spijt en wrok van ontmunte groothe den. En nu wil de Patron amok-maken. Nu droomt hij nog slechts van vechten en slaan, maar in zijn propaganda voor een Marxistisch front, samen met de communisten, ziet hij zich met niet minder krachtdadigheid gedwarsboomd door de moderne leiders van de Werk liedenpartij, die hij, met behulp dan van de communisten, wel van hun voetstuk zou willen stooten. De veneratie die zij nog voor de gale rij aan de mummie van den Patron verschuldigd meenen te zijn, belet hun al minder en minder met klaarheid en energie tegen het communisme stel ling te nemen, en als gazel Rens b.v. in het socialistisch orgaan van Verviers, «Le Travail» schrijft, dat in Rusland «de onvolkomenheden van het regiem, die trouwens waarachtig bederf zijn, de bovenhand op de revolutie genomen hebben», dat «de grootheid van deze revolutie het verleden is, en dat wat er nog van overblijft, slechts de diepte is van haar verval dan zal deze uitla ting wel aan 't adres van den Patron gericht zijn, maar hoogstwaarschijnlijk met iedere andere bedoeling dan om er hem een plezier mee te doen. RIP. De kwestie van de «niet-inmenging» blijft het groote vraagstuk der bespre kingen. Men weet dat die besprekingen ernstig gestoord werden door de hou ding van Italië te Londen. De heer Grandi heeft zich namelijk verzet te gen de volgorde der te bespreken pun ten. In het Engelsche «wit-boek» kwam namelijk de bespreking over het terug trekken der vrijwilligers VOOxi de kwestie van het herkennen der partij en als oorlogvoerenden. De Italiaansche gezant had blijkbaar opdracht gekre gen om de besprekingen te vertragen, teneinde tijd te winnen voor Generaal Franco. Hij vroeg dan ook eerst de er kenning der oorlogvoerende partijen te bespreken en dan later de kwestie der vrijwilligers. De Engelsche en vooral de Fransche vertegenwoordigers hebben zich krachtig tegen dit manceuver ver zet. Daarop ging de vergadering uiteen. Om er dan toch iets op te vinden en de besprekingen weer aan gang te krijgen, heeft de Engelsche regeering een vra genlijst opgemaakt en gericht tot de leden welke lid zijn van het komiteit te Londen. In die vragenlijst heeft het tweede punt betrekking tot het terugtrekken der vrijwilligers en 't derde punt voor ziet het erkennen der oorlogvoerende partij, wanneer werkelijk een terug trekken reeds begonnen is. Zooals men ziet, is het steeds dezelf de moeilijkheid die terugkomt. Berlijn en vooral Rome, kunnen met wat goe den wil, de Spaansche kwestie in een minimum van tijd oplossen en het is te voorzien dat zij er zullen moeten toe komen, want Engeland zal nooit dulden dat vreemde legers in Spanje blijven nestelen en dat aan Spanje een andere oplossing gegeven worde, dan die welke de Spaansche massa zelf wil. Nochtans, zij hopen voor Franco nog altijd een mogelijke overwinning rond Madrid, iets wat niet uitgesloten is en die overwinning kan maar alleen be komen worden met den steun van Ita lië en Duitschland. Niettegenstaande alles verklaart de Italiaansche gezant, dat Rome bereid is zijn vrijwilligers terug te roepen. Deze verklaring, heeft in de Interna tionale pers dan ook groot opzien ver wekt. Het is niet de eerste maal, dat al- zoo gesproken wordt, terwijl een ande re bevoegde stem, een verklaring afleg de, welke heelemaal in strijd was met de eerste. De Fransche bladen nemen de woorden van Grandi dan ook niet heel ernstig op, ze schrijven dat ze het eerst moeten zien en dat is bepaald voorzichtig. In officieele middens heeft men de woorden van Grandi met voldoening opgenomen. Men beschouwt ze als een verzoeningsmiddel, om de brutale hou ding van vorige week eenigzins te ver goeden. De Engelsche regeering verwacht voor Donderdag 29 Juli, de antwoorden der verschillepde regeeringen op haar vragenlijst en op Vrijdag 30 Juli, komt het «niet-inmengingskomiteit» voor de zooveelste maal bijeen, om de beslissing te nemen, welke reeds sedert maanden uitgesteld werd. SPANJE. Op dit oogenblik hebben er in de omgeving van Madrid, bloedi ge gevechten plaats. Het was te voorzien, dat Generaal Franco na de inname van Bilbao, al z'n krachten zou samenbrengen rond Ma drid, en volgens de berichten der op standelingen, hebben de regeerings- troepen, bijna al de voordeelen moeten opgeven, welke ze de laatste weken, ten koste van de grootste offers, hadden veroverd. De gevechten schijnen bij zonder hevig en worden met de meeste moderne wapens gevoerd men spreekt aan beide zijden van duizenden dooden. Het is nu reeds meer dan een jaar, dat de Spaansche burgeroorlog begon en nog is het einde niet te zien, want het is meer dan zeker, dat Generaal Franco, den oorlog nog niet zal gewon nen hebben na een mogelijke inname van Madrid. CHINA. Na eenige dagen ontspan ning, zijn nieuwe verwikkelingen ont staan, tusschen de Japansche en Chi- neesche overheden. Zooals we vorige week reeds meedeelden doen de Japan ners aan imperialisme. Om het kleinste incident, stellen ze zulke groote eischen. dat de Chineesche overheden ze niet kunnen inwilligen. Het ultimatum door Japan gestuurd, werd dan ook door de Chineezen ver worpen. In Engelsche en Amerikaan- sche kringen maakt men zich zeer on gerust over mogelijke ernstige verwik kelingen in het verre-oosten, omdat die landen daar groote belangen te verde digen hebben. De Gezant van Londen te Tokio, heeft dan ook opdracht ge kregen, om protest aan te teekenen te gen een nieuwe periode van geweldda den tegenover China. Tokio heeft even wel reeds vroeger gemeld, dat het geen inmenging of kontrool kan dulden, in zijn verhoudingen met China. ECONOMISCH HERSTEL. Koning Leopold HI heeft aan Eerste-Minister Van Zeeland een open brief gericht in verband met de reis naar Amerika en de pogingen welke hij wil aanwenden, om verbeteringen te brengen in de al- gemeene economische toestanden. In dit schrijven stelt de Koning de vor ming voor van een internationaal ko miteit, bestaande uit de meest vooraan staande economisten uit Europa en Amerika. Dit komiteit zou de belangrijke kwes- tie's onderzoeken en beslissingen ne men, waaraan de verschillende landen, zich zouden moeten onderwerpen. Da tusschenkomst van Leopold III werd algemeen heel gunstig beoordeeld. Som mige bladen doen evenwel opmerken, dat zoo 'n komiteit in werkelijkheid bestaat te Genève, in den schoot van den Volkenbond. Andere bladen zijn van oordeel, dat de medewerking van Duitschland, Italië en Japan, gemakke lijker zal bekomen worden, indien besprekingen buiten Genève kunnen plaats hebben. Het is in elk geval nood zakelijk, een stap te doen naar het eco nomisch herstel. Er moet iets gedaan worden om die drukking en spanning af te wenden, welke veroorzaakt wordt door de kwestie's der overzeesche ge bieden, grondstoffen en zoo meer. In dien zin heeft Koning Leopold III een verdienstelijke daad gesteld. Eerste Minister Van Zeeland staat voor de uitvoering ervan en dat is een andere kwestie. KORTE BERICHTEN OOSTENRIJK. Te Weenen werd de tragische dood herdacht van Kanselier Dollfuss. Hij werd inderdaad door na tionaal socialisten vermoord en deze ge beurtenis bracht een geweldige span ning te weeg tusschen Berlijn en Rome. De toestanden zijn sedertdien heel wat veranderd. Koning Leopold III, bracht vorige week een bezoek aan de Tentoonstel ling te Parijs, in gezelschap van den Graaf van Vlaanderen. Koning Carol van Roemenie, bracht een bezoek aan Belgie. Hij bezocht on dermeer Brussel en Gent, waar hij ook het Gravenkasteel bezocht. IETS OVER VOLKSGEZONDHEID o- DE ROL VAN DEN STAAT (Vervolg) Het bekende plan, wijdt namelijk een heel hoofdstuk aan de volksgezondheid waarin, onder veel goede dingen ook te lezen is, dat de bevoegde personen van alle landen een unstair stelsel aanbe velen, waarin de hygiene, de voorko mende en de heelende geneeskunde, moeten bijeen getrokken worden tot een enkel nationalen dienst, bekostigd dcor den Staat en door een verplichte gezondheidsverzekering. Natuurlijk zouden bij wijze van over gang, de vrije of private inrichtingen verzocht worden, zich aan te sluiten, in afwachting dat zij zouden kunnen verdwijnen. Zulke inrichting bestaat in Rusland in beginsel en in de Schandinavische lan den zijn er proeven mee gedaan. Aldus de Heer De Man en zijn Plan. Men ziet van hier, waar dit naartoe gaat. Ook wordt geen rekening gehou den van het verschil van middens. Men zou ons dus willen behandelen als half beschaafde Aziaten, als onzinnelijke Kozakken en Kirghizen. Om hier toe te komen, zou ons land moeten ingedeeld worden in 160 ge zondheidcentra, van ieder ongeveer 50.000 personen. Aangezien wij met onze 5000 geneesheeren voor deze taak te kort schieten zou hun getal moeten opgevoerd worden tot 10.000. Van de te vermeerderen tandentrek kers en verpleegsters zullen wij maar zwijgen, want dat gaat ook al in de duizenden, dus Etatisme in 't groot. Al die dwaze theorien hebben het publiek achterdochtig gemaakt en daar is rede toe. Anderzijds zijn er werkelijk goede maatregelen te nemen maar daar denkt men niet aan, zij zijn veel te eenvoudig. Ziehier een onder de vele. Men klaagt over de gezondheidstoestand van wee- zen en verlatene kinderen die ten laste van de gemeente vallen en waar deze zich soms niet veel van aantrekken. Te veel Commissies van Openbaren Onderstand trachten de kinderen slechts te plaatsen in de goedkoopst mogelijke instellingen. Deze Commissies zijn voor hun daden geen verantwoording verschuldigd ten opzichte van de Gemeentebesturen of van het Staatsbestuur. Kan men de wet op de Commissie van Openbaren On derstand niet wijzigen, dan moet men een regiem invoeren waardoor het mo gelijk wordt deze kinderen toe te ver trouwen aan een verantwoordelijke organisatie of organisme. Deze inrich ting zou niet noodzakelijk officieel moeten zijn. Is het een raad van toe zicht, dan zou hij het uitzicht moeten hebben van een paritaire commissie, dit is trouwens leemte die aan te vullen is bij de oplossing die een onzer Kamer leden aan de zaak trachtte te geven in de Kamerzitting van 6 Juni laatst le den. Aan alles kan dus verbetering worden gebracht als er maar goeden wil is. P.E. ANARCHISME IN THEORIE EN PRAKTIJK (Vervolg) Het anarchisme wil van geen anderen Staat weten, de Staat is zijn grootsten vijand, en hij moet dus uitgeroeid wor den, om het even in welken vorm hij zich voordoet, Kerk en Staat, schreef Bakunin, zijn bij mij het zwarte beest. Ook tegenover den Godsdienst was zij ne houding alhoewel vijandig door an dere rede ingegeven dan bij Marx. Voor deze laatste was Godsdienst alleenlijk een uitzicht van de ekonomie, voor Ba kunin was het een geheel persoonlijke zaak. Ik zocht God in den mensch, in zijne vrijheid, nu zoek ik hem in de re volutie, schreef hij nog. Als er een God bestaat, hij ontkende dus niet a priorie zijn bestaan, moet hij verwoest worden. Daartegenover staat Marx, die het bestaan van een op- perwerzen zonder meer negeert. Ondertusschen kwam Bakunin in strijd met vele zijner volgelingen, die altijd maar verder wilde gaan, in het kiezen der middelen, die men zou aan wenden óm het nieuwe «Eden» te be reiken. De scheuringen hebben elkan der regelmatig opgevolgd in de anar chistische partij, en eene groote oor zaak van tweespalt was immer de pro paganda. De extremisten zijn van oordeel, dat zij de wettelijke middelen van opposi tie, zooals parlementaire obstructie, niet mogen gebruiken, daar ze den be- staanden Staat, van zaken in de wereld niet erkennen. Dan valt er niets anders meer te doen, dan tot de rechtstreek- sche actie over te gaan. Zoo komt men er toe, Staatshoofden omver te schieten of te dynamiteeren, omdat zij de ver persoonlijking zijn van het Staatsgezag. Het. in brand steken van gevangenis sen in Amerika, de aanslag op President Doumer, op Koning Alexander van Yougo-Slavie en Minister Bartou, zijn hedeniiaagsche voorbeelden van deze handelwijze, al was de oorzaak in de laatste zaak, misschien eerder te zoeken in een uiting van rassenhaat der Croa- ten, tegenover de andere volkeren, die Zuid-Slavie bewonen. Het is opvattend, dat het anarchis me, juist grooten bijval genoot in twee landen van Europa, waar het katholi cisme wel het meest uüging van het openbaar leven en gevoelens, eerder dan beredeneerde overtuiging, namelijk in Rusland en in Spanje, 't Is ook in deze twee landen, dat de eerste Euro- peesche proeven, onder collectische vorm, op groote schaal plaats vonden. P. E. HEDEN ZONDAG 1 AUGUSTUS, OM 2 URE, HET 4e KRITERIUM VAN AALST «GROOTE PRIJS Dr TISTAERT» Het Kriterium van Aalst, dat heden Zondag door het Sportkomiteit inge richt wordt, met de medewerking van de Aalstersche Brouwerijen De Blieck, De Gheest, Zeeberg en van de Cinzano- Wijnen, staat dit jaar in het teeken van de huldiging en waardeering onzer be proefde ploeg der Ronde van Frankrijk. Inderdaad, zes onzer renners, die, omwille van de opgezweepte Fransche sportmannen, in Frankrijk zulk groot geldelijk verlies leden, zullen Zondag te Aalst aan hun volk willen bewijzen, dat ze den naam van zedelijke overwin naars der Ronde verdienen. De sportmannen der Denderstreek hebben betrouwen in de kunde van DANNEELS, KINT, HENDRICKX, DEL TOUR, WIERINCKX en JULES LOWIE. Het volk bereidt hun een hartelijke ontvangst voor. Uit de talrijke inschrijvingen voor de zen koers, die begiftigd is met 30.000 fr. prijzen en geldpremien (zonder de re- klamepremien te rekenen), hebben de inrichters 50 renners gekozen. Bij deze keuze werd het oog gericht 1) Op de renners die bewezen hebben dat hun huidige vorm in den haak is 2) Op de jonge beroepsrenners, die de kracht hunner jeugd, in den strijd wer pen, en de anderen van 't begin tot het einde tot allesgeven dwingen 3) Op enkele renners uit de omgeving van Aalst, die het verlangen hebben uitgedrukt, zich in eigen midden te on derscheiden. De inrichters verzekeren ten stellig ste, dat geen enkel renner door fixe aangeworven werd, uitzondering ge maakt voor de renners van de Ronde van Frankrijk, waarvan de aanwerving gepaard gaat met den frank opleg der toeschouwers. Wie te Aalst wil geld verdienen, moet er voor werken. De toeschouwers moe ten «strijd» zien. Hiervoor staan borg 'de hooge prijzen, de premieregen, de namen der aangeworven renners zelf. We laten hier de lijst dezer renners volgen. De namen staan alphabetisch opgesteld. Op den dag der koers zullen programma's te verkrijgen zijn, waarop de renners in een andere orde, met •hun rugnummer, zullen geplaatst wor den. DE DEELNEMERS Beeckman, Beirnaert, Binst, Oavé, Marcel Clayes, Clapdorp, Cools Robert, Coppens, Corthout, Croon, DANNEELS, De Bruyn, De Greef, DELTOUR, De Meersman, De Geeter, De Mondt, De Ryck, D'Hooghe, Dubois, Dufromont, Gurinckx, Janssens Louis (Hoboken), Janssens Louis (Terhagen), HEN DRICKX, Herckenrath, Flander Hoore- mans, KINT, Lauwers, Leemans, Loop- mans, Noens, Noterman, Oprins, Roose- mont, Segers, Palmans, Thijs, Thijssen, Van den Bossche Leopold, Van Eenae- me, Van Grootenbruel, Van Hassel, Van Herzele, Van Houtte Marcel, Van Impe, Van Simayes, Van Teemsche, Van Schil, Van Wesemael, Vermassen, Wal schot. WIERINCKX, Jules LOWIE. Naast de 6 ronde-renners merken we hier op, de kopmannen in de rang schikking der koersen, als D'Hooghe die het Kriterium van Aalst won in 1935, Leo De Rijck, Noens, Janssens (Hoboken), Dufromcnt, Marcel Clayes, De Greef en andere overwinnaars der laatste koersen als Van Herzele, Oprins, Van Houtte, Van Schil, enz. Verder ook jonge renners om den strijd aan te vu ren. Volgende middelen werden aange wend om de aankomst in groep tegen te werken 1) Een klein aantal ver trekkers 2) Geen derailleur 3) Groo- tere afstand dan op vele kriteriums 175 km. 4) Twee duizend frank ver schil tusschen den le en den 2e prijs (le prijs 5.000 fr.) 5) Groote pre- miën vooral in het laatste koersgedeel- te. EERELIJST 1934 Hamerlinck 1935 D'Hooghe 1936 Heirnaert 1937 De winst van het Stadsfeest komt ten goede 1/3 aan het Sportfront 2/3 aan het Werk der Aalstersche Wee- zen en aan dat der Teringlijders. Luidsprekers zullen alle nieuws ge ven. Sportmannen, naar Aalst, op Zondag 1 Augustus, om 2 ure. BERICHT AAN KINEMA-BEZOEKERS Het Stedelijk Sportkomiteit houdt er aan de kinemaliefhebbers mee te deelen, dat ze Zondag 1 Augustus, dag van het Aalstersch kriterium, in de ge legenheid zullen gesteld worden de ki- nemazalen te bereiken. In den omloop van het Kriterium worden 2 neutrale zonen voorzien ge legen aan het Burgemeestersplein en aan de Gentschestraat (Vlaanderen- straat). In de buurt van het Feestpa leis, gelegen op den omloop zelf, zal het Sportkomiteit de noodige maatre gelen treffen om de kinemaliefhebbers toe te laten het Feestpaleis te bereiken. NATIONAAL VERBOND DER OUD- GEDIENDEN VAN DE BEZETTING DER RYN- EN ROER- LANDEN Met het oog op, een afdeeling te stichten te Aalst, doet den Bond der Oud-Gedienden van het Rijnleger, aangesloten bij het Nationaal Verbond der Oud-Gedienden van de bezetting der Rijn- en Roer-Landen, een oproep aan al de Oud-Gedienden die van het Bezettingsleger deel uitgemaakt heb ben. Voor alle inlichtingen en het beko men van het herdenkingsteeken mag men zich wenden tot de Heer SOILLE, 36, Gérardstraat, te Brussel. WANNEER GE UW BLAD AANDACHTIG GELEZEN HEBT, GEEF HET DAN AAN UW GEBUÜR MAAK PROPAGANDA EN BRENG ONS NIEUWE LEZERS AAN 1

De Liberaal | 1937 | | pagina 2